سهم صفر جامعه دانشگاهی از سینمای کشور

10:48 ۲۲۵ روز و ۱۰ ساعت پیش خبرگزاری فارس 176 0
سهم صفر جامعه دانشگاهی از سینمای کشور

روزی که روند ورود دانشگاه و دانشجویان را به مسائل مختلف جامعه دستخوش تغییرات اساسی کرده و پایه‌های شکل‌گیری جنبش دانشجویی به معنی امروز را ایجاد کرد؛ با این حال هیچ نشانی از آن در آثار سینمایی پیدا نمی‌کنیم که آنگونه که بایسته و شایسته این روز است، به آن پرداخته باشد.

خبرگزاری فارس

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس ، خبرنامه دانشجویان ایران نوشت: ساخت آثار مناسبتی طی دو دهه اخیر در رسانه ملی ما به اوج خود رسیده است و تقریبا میتوان ادعا کرد برای بیشتر مناسبت های تاریخی از روز مادر و اعیاد گرفته تا شهادت شخصیت های معاصر  و تاریخی– مذهبی، وقایع تاریخی و ... حداقل یک سریال یا تله فیلم و فیلم سینمایی ساخته شده است؛ تب ساخت اینگونه آثار چند سالی هست که حتی به سینما نیز راه پیدا کرده و ما شاهد ساخت آثاری از این دست در بدنه سینما هستیم، سینمایی که زعم بسیاری از منتقدین و صاحب نظران  ژانر حاکم بر آن ژانر اجتماعی است، هستیم.
هر چند زمان پخش آثار مناسبتی ساخته شده در سینما به دلیل مسایل مربوط به اکران فیلم ها و مشکلاتی که برای برخی آثار در این حوزه ایجاد می شود، تقریبا همزمان با فرا رسیدن آن مناسبت یکی نمی شود وفیلم یا بعد از تمام شدن مناسبت و یا زودتر از آن روی پرده نقره ای جا می گیرد و همین مهم باعث می شود تا ذهن مخاطب کمتر آثار مناسبتی سینما را به خاطر آورد؛ ولی در این میان برخی از مناسبت ها با همه بزرگی و اهمیت شان برای جامعه؛ مورد بی مهری فیلمسازان قرار گرفته است؛ تا جایی که می‌توان ادعا کرد حتی یک اثر درخور شان با آن ساخته نشده است.
١٦ آذر و روز دانشجو؛ یکی از همین مناسبتهای مهم کشور است، روزی که روند ورود دانشگاه و دانشجویان را به مسایل مختلف جامعه دستخوش تغییرات اساسی کرده و پایه‌های شکل گیری جنبش دانشجویی به معنی امروز را ایجاد کرد؛ با این حال هیچ نشانی از آن در آثار سینمایی پیدا نمی کنیم که آنگونه که بایسته و شایسته این روز است، به آن پرداخته باشد.
هر چند که وقتی اسمی از روز دانشجو می آید، ناخودآگاه ذهن ها به سمت برخی آثار و از قضا جنجالی سینما مانند "پایان نامه"، "ماه گرفتگی"، "صد سال به این سالها" و... می رود ، ولی باید به این مهم اشاره کرد که تصویر ارائه شده از دانشگاه و دانشجو در ابن آثار  نه تنها تصویر کاملی نیست، بلکه بعضا تصویری سیاه و غیرواقعی بوده است.
علاوه بر نگاه سیاه به مقوله دانشگاه و به تبع آن دانشجو، برخی دیگر از فیلمسازان در آثارشان نگاه اجتماعی به روابط پسر و دختر را در بستر دانشگاه روایت کرده‌اند؛ "گس"،"طعم شیرین خیال"،"همخانه"، "دل شکسته" و.... جزوآثاری هستند که تنها نگاه عاشقانه و روابط میان دانشجویان با یکدیگر و گاه اساتید را برای مخاطب به تصویر می کشند؛ روابطی که هر چند نمیتوان  منکر آن شد؛ ولی تبدیل شدن آن به سوژه اکثر فیلمها هم غیر قابل پذیرش است؛ از سوی دیگر شاید بتوان تنها نشانه اصلی دانشگاهی و دانشجویی بودن اینگونه آثار را روایت داستان فیلم در بستر دانشگاه دانست، تا جایی که اگر لوکیشن‌های مربوط به دانشگاه از برخی از این آثار حذف  شوند، هیچ خللی به اصل داستان وارد نخواهد  شد.
با وجود اینکه وقتی اسمی از دانشگاه و دانشجو برده می شود؛ بیشتر هدف نشان دادن جامعه علمی و نخبگانی کشور و جنب و جوش دانشجویی و فضای بانشاط دانشگاهی است؛ ولی سهم این فضا و به تصویر کشیدن آن در آثار سینمایی ما تقریبا صفر است و حتی تا به امروز فیلمی با موضوع بازنمایی تاریخی روز دانشجو و به نمایش گذاشتن وقایع ١٦ آذر ١٣٣٢ نیز ساخته نشده است و  گویی هنوز فیلمسازان ما و سینمای کشور دغدغه پرداخت به مهمترین قشر جامعه را ندارند.
    مطلب فوق مربوط به سایر رسانه‌ها می‌باشد و خبرگزاری فارس صرفا آن را بازنشر کرده است.
بازگشت به صفحه نخست گروه فضای مجازی  


گروه های زیر مجموعه وب سایت ها

آخرین اخبار

مداد چگونه ساخته می‌شود؟
ساخت مداد یک فرآیند ظریف و البته دشوار است، چوب باید به قدری قوی باشد تا زیر فشار دست نشکند و در عین حال نرم و تیز باشد.
تصاویر باورنکردنی از برخورد رعدوبرق با آتشفشان
عکاس شیلیایی «فرانچسکو نگرونی» با تصاویر فوق العاده اش که شرایط آب و هوایی استثنایی را نشان می‌دهد مشهور است.
گربه‌های فوق العاده واقعی هنرمند ژاپنی از جنس نمد
تکنیک سنتی کچه دوزی هر روز در میان هنرمندان محبوب‌تر می‌شود و با این روش مجسمه‌های پشمی جذابی خلق می‌کنند.
اصلاح موی سر به سبک هیپ هاپی
آرایشگری هنر و تخصصی برای زیباتر جلوه دادن ظاهر افراد است.اگر علاقه مند به این رشته هنری هستید، ویدئو زیر با عنوان آموزش اصلاح سر به سبک هیپ هاپی توسط AROD اِراد آرایشگر ماهر آمریکایی را از دست ندهید.
چاه شیطانی و سنگ کننده نارسبورو
چاه نارسبورو در نزدیکی شهر نارسبورو و در شمال ناحیه "یورک شایر" یکی از قدیمی‌ترین ‏جاذبه‌های گردشگری کشور انگلستان واقع‌شده است. چاه نارسبورو، چاهی وحشتناک است که زمانی تصور می‌شد که شیطان آن را نفرین کرده است، ‏زیرا وقتی آب چاه روی هر چیزی می‌چکید آن را تبدیل به سنگ می‌کرد.
نقاشی شخصیت پنی وایز به شیوه استاپ موشن
کوثر هنرمند استاپ موشن کار بحرینی آثار حرفه ای و شگفت انگیزی با استفاده این تکنیک خلق می کند، در این قسمت او شخصیت پنی وایز دلقک ترسناک فیلم "آن" را نقاشی کرده است.
سازی که با خوشی و ناخوشی روزگار کوک می شود -محمود رئیسی*
شهرکرد- ایرنا - اگر عزاست، چپ نواخته می شود، اگر عروسی؛ راست کوک می شود، هم به رزم است و هم به بزم، صدایی که شنیدش نیز از دور خوش است.
تازه ترین آمار از مصدومان زلزله «تازه آباد»
کرمانشاه - ایرنا - استاندار کرمانشاه گفت: تعداد مصدومان زلزله 5.9 ریشتری ساعت 14.37 امروز (یکشنبه) تازه آباد مرکز شهرستان ثلاث باباجانی به 156 نفر رسید.
اپه ایست تیم ملی از حضور در بازیهای آسیایی انصراف داد
ارومیه- ایرنا- «طاهر عاشوری» اپه ایست باسابقه تیم ملی شمشیربازی به دلیل آنچه که آن را بی توجهی مسوولان خوانده است، از حضور در بازی های آسیایی 2018 جاکارتا انصراف داد.
مراکز غیر رسمی، بلای جان آموزشگاه های خصوصی فنی و حرفه ای
قزوین - ایرنا - فعالیت موازی مراکز غیر رسمی و نامجاز با آموزشگاه های خصوصی فنی و حرفه ای، این آموزشگاه ها و سرمایه گذاران آنها را با مشکلات عدیده روبرو ساخته است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گزارشی از حضور کاروان‌های زیر سایه خورشید در ۲۰۰۰ نقطه در سه قاره جهان
در دهه کرامت که از ولادت حضرت معصومه (س) هم‌زمان با اولین روز ماه ذی‌قعده آغاز می‌شود و تا یازدهم این ماه و با ولادت حضرت رضا (ع) ادامه می‌یابد، دل‌های همه عاشقان و دلدادگان به کریمان اهل‌بیت (ع) غرق در شادی سرور می‌شود.
نفس خودروسازان به شماره افتاد-پیشخوان
روزنامه های اقتصادی امروز یکشنبه 31 تیر 97 را در اینجا مشاهده کنید.
حریق گسترده در ساختمان ۲۰ طبقه شهرک راه آهن
تهران- معاون امداد و نجات هلال احمر استان تهران از وقوع حریق گسترده در ساختمان ۲۰ طبقه شهرک راه آهن خبر داد.
گرمای هوا تغییر ساعت کاری ادارات مازندران را ماندگار کرد
ساری - ایرنا - تداوم گرمای هوا در مازندران سبب شده است تا استانداری با انتشار اطلاعیه ای اعلام کند که تغییر ساعات کار ادارات این استان در ماه مرداد نیز ادامه خواهد یافت .
افزایش تنش ها میان اوکراین و روسیه
مسکو- ایرنا- دامنه اختلافات میان روسیه و اوکراین که از سال 2014 در پی روی کار آمدن دولتی غربگرا در اوکراین و الحاق کریمه به روسیه آغاز شد، هر روز بیشتر می شود و اوکراین در سیاست فاصله گیری از روسیه و همگرایی با غرب اقدامات خود را تشدید کرده است.