سهم صفر جامعه دانشگاهی از سینمای کشور

10:48 ۱۳۷ روز و ۴ ساعت پیش خبرگزاری فارس 176 0
سهم صفر جامعه دانشگاهی از سینمای کشور

روزی که روند ورود دانشگاه و دانشجویان را به مسائل مختلف جامعه دستخوش تغییرات اساسی کرده و پایه‌های شکل‌گیری جنبش دانشجویی به معنی امروز را ایجاد کرد؛ با این حال هیچ نشانی از آن در آثار سینمایی پیدا نمی‌کنیم که آنگونه که بایسته و شایسته این روز است، به آن پرداخته باشد.

خبرگزاری فارس

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس ، خبرنامه دانشجویان ایران نوشت: ساخت آثار مناسبتی طی دو دهه اخیر در رسانه ملی ما به اوج خود رسیده است و تقریبا میتوان ادعا کرد برای بیشتر مناسبت های تاریخی از روز مادر و اعیاد گرفته تا شهادت شخصیت های معاصر  و تاریخی– مذهبی، وقایع تاریخی و ... حداقل یک سریال یا تله فیلم و فیلم سینمایی ساخته شده است؛ تب ساخت اینگونه آثار چند سالی هست که حتی به سینما نیز راه پیدا کرده و ما شاهد ساخت آثاری از این دست در بدنه سینما هستیم، سینمایی که زعم بسیاری از منتقدین و صاحب نظران  ژانر حاکم بر آن ژانر اجتماعی است، هستیم.
هر چند زمان پخش آثار مناسبتی ساخته شده در سینما به دلیل مسایل مربوط به اکران فیلم ها و مشکلاتی که برای برخی آثار در این حوزه ایجاد می شود، تقریبا همزمان با فرا رسیدن آن مناسبت یکی نمی شود وفیلم یا بعد از تمام شدن مناسبت و یا زودتر از آن روی پرده نقره ای جا می گیرد و همین مهم باعث می شود تا ذهن مخاطب کمتر آثار مناسبتی سینما را به خاطر آورد؛ ولی در این میان برخی از مناسبت ها با همه بزرگی و اهمیت شان برای جامعه؛ مورد بی مهری فیلمسازان قرار گرفته است؛ تا جایی که می‌توان ادعا کرد حتی یک اثر درخور شان با آن ساخته نشده است.
١٦ آذر و روز دانشجو؛ یکی از همین مناسبتهای مهم کشور است، روزی که روند ورود دانشگاه و دانشجویان را به مسایل مختلف جامعه دستخوش تغییرات اساسی کرده و پایه‌های شکل گیری جنبش دانشجویی به معنی امروز را ایجاد کرد؛ با این حال هیچ نشانی از آن در آثار سینمایی پیدا نمی کنیم که آنگونه که بایسته و شایسته این روز است، به آن پرداخته باشد.
هر چند که وقتی اسمی از روز دانشجو می آید، ناخودآگاه ذهن ها به سمت برخی آثار و از قضا جنجالی سینما مانند "پایان نامه"، "ماه گرفتگی"، "صد سال به این سالها" و... می رود ، ولی باید به این مهم اشاره کرد که تصویر ارائه شده از دانشگاه و دانشجو در ابن آثار  نه تنها تصویر کاملی نیست، بلکه بعضا تصویری سیاه و غیرواقعی بوده است.
علاوه بر نگاه سیاه به مقوله دانشگاه و به تبع آن دانشجو، برخی دیگر از فیلمسازان در آثارشان نگاه اجتماعی به روابط پسر و دختر را در بستر دانشگاه روایت کرده‌اند؛ "گس"،"طعم شیرین خیال"،"همخانه"، "دل شکسته" و.... جزوآثاری هستند که تنها نگاه عاشقانه و روابط میان دانشجویان با یکدیگر و گاه اساتید را برای مخاطب به تصویر می کشند؛ روابطی که هر چند نمیتوان  منکر آن شد؛ ولی تبدیل شدن آن به سوژه اکثر فیلمها هم غیر قابل پذیرش است؛ از سوی دیگر شاید بتوان تنها نشانه اصلی دانشگاهی و دانشجویی بودن اینگونه آثار را روایت داستان فیلم در بستر دانشگاه دانست، تا جایی که اگر لوکیشن‌های مربوط به دانشگاه از برخی از این آثار حذف  شوند، هیچ خللی به اصل داستان وارد نخواهد  شد.
با وجود اینکه وقتی اسمی از دانشگاه و دانشجو برده می شود؛ بیشتر هدف نشان دادن جامعه علمی و نخبگانی کشور و جنب و جوش دانشجویی و فضای بانشاط دانشگاهی است؛ ولی سهم این فضا و به تصویر کشیدن آن در آثار سینمایی ما تقریبا صفر است و حتی تا به امروز فیلمی با موضوع بازنمایی تاریخی روز دانشجو و به نمایش گذاشتن وقایع ١٦ آذر ١٣٣٢ نیز ساخته نشده است و  گویی هنوز فیلمسازان ما و سینمای کشور دغدغه پرداخت به مهمترین قشر جامعه را ندارند.
    مطلب فوق مربوط به سایر رسانه‌ها می‌باشد و خبرگزاری فارس صرفا آن را بازنشر کرده است.
بازگشت به صفحه نخست گروه فضای مجازی  


گروه های زیر مجموعه وب سایت ها

آخرین اخبار

تفاوت‌‌ها را پیدا کنید؟ (پاسخ)
حتما آزمون دیروز را به یاد می‌آورید و منتظر جواب‌هایش بودید. چقدر طول کشید تا تفاوت‌ها را پیدا کنید؟ فکر می‌کنید آدم ریزبین و دقیقی هستید؟
ناهار مشاغل مختلف در سراسر دنیا چیست؟
منوی ناهار چیز‌های زیادی درباره افراد آشکار می‌کند. برخی افراد خاویار می‌خورند در حالی که برخی دیگر با موز و شیرینی و کوکا کولا خودشان را سیر می‌کنند.
افزایش رضایت مشتری در سال ۲۰۱۸، با این راهکار‌ها
بر اساس اعلام مرکز مشتریان LiveChat، رضایت مشتریان در سال 2017 نسبت به سال گذشته با کاهشی 3 درصدی به 83.5 درصد رسیده است.
بازسازی منزل در تهران، مستی و فرشید گل کاشتند!
برای آن که بتوان دکوراسیون منزل را به شیوه ای چیدمان کرد که مورد علاقه مان باشد، باید بدانیم که انتظار ما از فضای داخلی خانه چیست. چه کاربری و ویژگی هایی را در زمان طراحی داخلی خانه باید در نظر گرفت تا نتیجه نهایی به صورت اختصاصی با نیازهای ما همخوانی داشته باشد.
نکات تغذیه‌ای برای بیماران ام اس
ام اس یا Multiple sclerosis، نوعی اختلال در سیستم ایمنی است، بنابراین مهم است که رژیم غذایی بیمار، سالم بوده و تقویت کننده‌ی سیستم ایمنی باشد. رژیم غذایی که فلورای روده را تقویت کند برای این بیماران مفید است.
۲۲ درمان خانگی برای اسهال
یکی از ناخوشایندهای دستگاه گوارش اسهال است که تقریبا همه ما حداقل یکی دو بار آن را تجربه خواهیم کرد. اسهال انواع مختلف و علت های گوناگونی دارد. درمان های خانگی، دارویی و مکمل ها نیز برای بهبود اسهال وجود دارد. در این مقاله مروری بر درمان های خانگی برای اسهال داریم.
وضعیت سرطان در ایران چگونه است؟
دکتر علی قنبری مطلق رئیس اداره پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت می‌گوید آمار بروز سرطان در کشور ما کمتر از متوسط جهانی است.
غذا‌های خوشمزه روسی؛ از بیف استراگانوف تا پلمنی
غذاهای روسی چه از بعد تاریخچه و چه از بعد کیفیت غالبا شهرت جهانی دارند. اغلب غذاهای روسی به شیوه ای طبخ می شوند که هم گرما بخش زمستان های طولانی و سرد این سرزمین و هم نشاط بخش روزهای گرم تابستانی آن باشند.
کته آلبالو؛ غذای مجلسی ایرانی
آلبالو پلو محصول آشپزی ایرانی، ترکیبی دلچسب از میوه، غلات و گوشت است که آن را تبدیل به ساده ترین غذای مجلسی کرده است. آن را خوب تهیه کنید و از خوردنش لذت ببرید.
ثروتمندترین پادشاهان و شاهزادگان کنونی جهان
آیا ثروتمندترین پادشاهان و شاهزادگان کنونی جهان را می شناسید؟! همه فکر می کنند که بدنیا آمدن در یک خانواده سلطنتی به معنای در دست داشتن بلیط رسیدن به قدرت و ثروت است و صادقانه بگوییم که این تفکر کاملاً درست است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

«مومیایی پهلوی اول»؛ تکذیب یا پیگیری شایعه؟
چه می‌شد اگر به جای بازتاب اخبار ضد و نقیض توام با موضع‌گیری مثبت و منفی درباره خبر کشف جسدی مومیایی که از جانب برخی، منسوب به سرسلسله‌ی پهلوی در ایران قلمداد شده است، نخست بررسی‌های علمی و اصالت‌سنجی نسبت به اصل خبر و آن‌چه گفته می‌شود کشف شده است انجام شود؟
حضور متفاوت باران کوثری و محسن کیایی در «آستیگمات»
فیلم سینمایی «آستیگمات» به کارگردانی و تهیه کنندگی مجیدرضا مصطفوی برای اولین بار در بخش مسابقه جلوه گاه شرق جشنواره جهانی فیلم فجر به طور رسمی رونمایی شد.
غسل جنابت چه مواقعی بر انسان واجب میشود؟
غسل جنابت، از غسل‌های واجبی است که پس از جنب شدن باید انجام شود پس برای دانستن احکام و شیوه آن این گزارش را تا انتها دنبال کنید.
۵ نسخه خانگی شگفت‌انگیز برای کنترل سطح کلسترول خون
با افزایش کلسترول بد یا همان ال دی ال بسیاری از سیستم های حیاتی بدن از بین می روند. عوارض ناشی از کلسترول بد اغلب واضح نیستند و بنابراین می توانند تهدیدکننده زندگی باشند.
بوکس غرق در بی‌پولی، رئیس و دبیر در تایلند!
در حالی که اوضاع مالی فدراسیون بوکس خوب نیست، رئیس و دبیر فدراسیون برای تماشای رقابت‌های بوکس قهرمانی جوانان آسیا عازم تایلند شده‌اند.