مهدی شفیعی در اختتامیه هفته هنر هرمز: خالو قنبر زندگی‌اش را با آیین سپری کرد/ جایزه خالو محمد قنبر هرمزی ایجاد می‌شود

11:31 ۱۳۵ روز و ۲۳ ساعت پیش خبرگزاری فارس 253 0
مهدی شفیعی در اختتامیه هفته هنر هرمز: خالو قنبر زندگی‌اش را با آیین سپری کرد/ جایزه خالو محمد قنبر هرمزی ایجاد می‌شود

مدیرکل هنرهای نمایشی گفت: اتفاق خوب هفته هنر هرمز با حادثه ناگوار مرگ خالو محمد قنبر کام ما را تلخ کرد. فردی مثل خالو قنبر زندگی‌اش را با آیین سپری کرد.

خبرگزاری فارس

به گزارش خبرگزاری فارس؛ مراسم اختتامیه هفته هنر هرمز در مجموعه تئاتر باران برگزار شد.

در این مراسم همایون امیرزاده مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد، مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی، فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، سعید اسدی، احسان عبدی‌پور و جمعی از هنرمندان و مسئولین استان هرمزگان حضور داشتند.

*پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه هفته هنر هرمز  قرائت

در شروع مراسم ، پیام سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،توسط همایون امیرزاده مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد قرائت شد.

امیرزاده در ادامه متذکر شد: خبر درگذشت هنرمند پیشکسوت موسیقی آیینی جنوب، مرحوم محمد هرمزی(خالو محمد قنبر) موجب تاسف و تاثر شد. اما مرگ شادمانه خالو قنبر در میانه صحنه به نوعی پرواز هنر هرمز بود و امیدوارم این صحنه ای که خالو قنبر برای هرمز به یادگار گذاشته به درستی حفظ شود.

مهدی شفیعی در اختتامیه هفته هنر هرمز: خالو قنبر زندگی‌اش را با آیین سپری کرد/ جایزه خالو محمد قنبر هرمزی ایجاد می‌شود

پس از آن با حضور همایون امیرزاده، مهدی شفیعی، فاطمه ذوالقدر، سعید اسدی و مهدی سلامتی لوح‌ تقدیر به فهیمه امن زاده مدیریت مجموعه تئاتر باران به پاس حمایت،همراهی و همگامی در برگزاری هفته هنر هرمز اهدا شد.

امن‌زاده ضمن خیرمقدم به هنرمندان و مسئولین بیان کرد: اختتامیه قرار نبود که به این شکل برگزار شود، ما افتتاحیه بسیار پرشور و هیجانی داشتیم و قرار ما برای اختتامیه نیز به همین نحو بود؛ اما متاسفانه مرگ خالو محمد قنبر هرمزی باعث شد که ما چند روزی در سوگ او بنشینیم. ما یک هفته با هنرمندان هرمزی در اینجا زندگی کردیم و من چیزهای زیادی از آن‌ها یاد گرفتم. این عزیزان شور و عشقی دارند که آن را به ما نیز منتقل کردند و هنرمندان هرمز مطمئن باشند ما تا جایی که توانایی و بضاعت داریم، هیچگاه تنهایشان نمیگذاریم. در پایان از مسئولین عزیز تقاضا دارم این راهی را که ما در بخش خصوصی شروع کرده ایم با حمایتشان بتوانیم ادامه دهیم.

*ایده‌ تئاتر باران برای برگزاری هفته هنر هرمز بسیار ارزشمند است

مهدی شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشی نیز ضمن تسلیت و ابراز همدردی با هنرمندان هرمز عنوان کرد: ایده‌ای که مجموعه فرهنگی تئاتر باران برای برگزاری هفته هنر هرمز داشتند، ایده بسیار ارزشمندی است. ما بسیار زیاد به این اتفاقات خوب نیاز داریم. خرده فرهنگ‌ها و اقوام ما بسیار به گفت‌و‌گوهای بین فرهنگی نیاز دارند.

وی در ادامه گفت: چقدر خوب است که بعد از سال‌ها همیشه دولت و رویدادهای دولتی سعی می‌کرد اتفاقات این چنینی را پیگیری کند و رقم بزند، بخش خصوصی و جامعه مدنی به برگزاری اینگونه اتفاقات دست زده. من بسیار امیدوارم که اینگونه اتفاقات فقط محدود به مراوده با پایتخت نشود و استان‌ها بین خود نیز این اتفاقات خوب را داشته باشند و این اجراها مبنای گفت‌و‌گو و مراودات فرهنگی بین اقوام و استان‌های مختلف که دارای فرهنگ‌های گوناگون هستند، بشود.

شفیعی اظهار داشت: این اتفاق خوب، با حادثه ناگواری که برای خالو محمد قنبر افتاد، باعث شد تا کام همه ما تلخ شود. من اعتقاد دارم فردی مانند خالو محمد قنبر، که زندگی خود را با آیین سپری کرد و سعی کرده که شادی‌ها و غم‌های زندگی خود و اطرافیانش را نیز با آیین سپری کند، آیین‌ها نیز در زندگی او نقش ویژه‌ای داشته. من از خیام وقار کاشانی، فهیمه امن‌زاده و مجموعه تئاتر باران بسیار سپاسگزارم و امیدوارم که بتوانیم همچنان از فعالیت‌هایی اینچنینی نهایت حمایت را انجام دهیم.

فاطمه ذوالقدر عضو فراکسیون فرهنگی مجلس:برگزاری هفته هنر هرمز را به فال نیک میگیرم

فاطمه ذوالقدر عضو فراکسیون فرهنگی مجلس نیز با بیان اینکه این حادثه یک حکمت است، افزود: به امید خدا، توجه ایرانیان عزیز به هرمز و هنر هرمز و هرمزگان بیشتر شود و با دید دیگری به این هنر نگاه کنند. دیشب که من پای درددل دوستان نشستم؛ همه این کوتاهی‌ها و کمبودها ناشی از ما و مسیر ما است؛ در حال حاضر که ما مسئول هستیم و مسئول شدیم، باید با چشم دیگری به جزیره هرمز نگاه کنیم. هم‌چنین با همکاری با هم سعی کنیم بخشی از محرومیت‌های آن جزیره را از بین ببریم؛ محرومیت مردمان غیور منطقه‌ای که در تمام مدت همیار، هم‌دل و هم‌دوش مردم ایران بوده‌اند و برای انقلاب اسلامی ایران و آرمان‌های آن جنگیده‌اند و مبارزه و استقامت کرده‌اند.

او در ادامه و ضمن ابراز خرسندی از برگزاری هفته هنر هرمز بیان کرد: من این جشنواره را به فال نیک میگیرم و بسیار خوشحال شدم که با این مردم مهربان و هنرمند در این هفته آشنا شدم. من در کمیسیون فرهنگی تلاش می‌کنم که از بعد فرهنگی، نگاه ویژه‌ای به این منطقه شود. امیدوارم راه خالو محمد قنبر برای جوانان ما ادامه داشته باشد و این نوع مرگ، شهادت در راه هنر است.

مهدی سلامتی؛مدیر اداره ارشاد هرمز:جایزه‌ای با نام خالو محمدقنبر هرمزی در نظر گرفته شود

در ادامه مراسم مهدی سلامتی با بیان خاطره‌ای از خالو محمد قنبر هرمزی و شیوه تمریناتی که باهم داشتند، بیان کرد: خالو محمد قنبر همیشه به ما می‌گفت تا جایی که نفس دارم در کنارتان هستم و همین‌گونه هم شد. شاید خالو محمد قنبر تک و بی‌نظیر بود؛ اما ما هنرمندان و اساتید بسیاری داریم که باید قدرشان را بدانیم.

وی افزود: پیشنهاد من به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که جایزه‌ای با نام خالو محمدقنبر هرمزی در نظر گرفته شود و طی مراسمی این جایزه اهدا شود تا هرسال، یاد و شان آن بزرگوار حفظ شود.

سپس ویدئویی از آخرین اجرای خالو محمد قنبر هرمزی که در هفته هنر هرمز اتفاق افتاد پخش شد.

بعد از آن احسان عبدی‌پور از کارگردانان موفق سینما که اهل هرمز است، متن لوح تقدیر را قرائت کرد و بیان کرد که هدایای نقدی‌ای از طرف سید عباس صالحی، مهدی شفیعی و فاطمه ذوالقدر برای هنرمندان هرمزی در نظر گرفته شده. متن لوح یادبود به شرح زیر است:


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

بیانیه باشگاه یوونتوس درباره آسیب دیدگی کیلینی
باشگاه یوونتوس درباره آسیب‌دیدگی مدافع کلیدی خود بیانیه صادر کرد.
ستاره مسلمان لستر سیتی حج عمره به جا آورد
ستاره مسلمان لستر سیتی برای ادای حج عمره به عربستان سفر کرد.
خاتم بدون ستاره به جام والیبال باشگاه‌های آسیا می‌رود؟
در حالی که کولاکوویچ حاضر نشده ستاره های والیبال ایران را در اختیار باشگاه خاتم اردکان برای حضور در رقابت‌های جام باشگاه های آسیا قرار دهد، باید دید این تیم با چه هدف و ترکیبی در این مسابقات شرکت می کند.
سرمربی سوئد: زلاتان قطعاً در لیست ما جایی ندارد
سرمربی تیم ملی فوتبال سوئد درهای این تیم را به روی مهاجم لس‌آنجلس گلکسی بست.
رقابت حساس بابل و قائمشهر برای یک رؤیا
مسابقات فوتبال لیگ دسته اول باشگاه‌های کشور در حالی به هفته پایانی خود رسیده است که دو تیم هم‌امتیاز نساجی و خونه‌به‌خونه رقابت حساس و نزدیکی برای کسب سهمیه لیگ برتر دارند.
خط و نشان مهاجم ایسلند برای رقبا در جام جهانی
آلفرد فینگوباسون می‌گوید ایسلند برای برتری در هر ۳ دیدار خود در جام جهانی به میدان خواهد رفت.
نمره بسیار خوب میلاد محمدی در نبرد اسپارتاک
ملی‌پوش ایرانی تیم احمد گروژنی نمره فنی بسیار خوبی در نبرد اسپارتاک از سوی کاربران یک خبرگزاری معتبر ورزشی روسیه دریافت کرد.
تاکید مبارزه با دوپینگ در هیات اجرایی کنفدراسیون وزنه برداری آسیا
نشست هیات اجرایی کنفدراسیون وزنه برداری آسیا برگزار شد و در این نشست به مبارزه با دوپینگ تاکید شد.
مقصر افت مارسیال از نگاه مورینیو
سرمربی شیاطین سرخ شخصی خارج از تیم را مقصر افت مهاجم فرانسوی تیمش می‌داند.
توتی: دلیل درخشش صلاح در لیورپول یورگن کلوپ است
اسطوره تیم فوتبال رم عقیده دارد یورگن کلوپ عامل درخشش محمد صلاح در این فصل بوده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تصویر مومیایی منتسب به رضا شاه
تصویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و ادعا می‌شود متعلق به جسد مومیایی کشف شده در شهر ری است. تایید اصالت این تصاویر یا ارتباط آن با رضا پهلوی هنوز ممکن نیست.
وزیر دادگستری: عبور از مشکلات هدف اصلی دولت است
تبریز- ایرنا - وزیر دادگستری گفت: هدف دولت حل مشکلات مردم و برداشتن گام های اساسی در راستای توسعه کشور است.
بیانیه باشگاه یوونتوس درباره آسیب دیدگی کیلینی
باشگاه یوونتوس درباره آسیب‌دیدگی مدافع کلیدی خود بیانیه صادر کرد.
ستاره مسلمان لستر سیتی حج عمره به جا آورد
ستاره مسلمان لستر سیتی برای ادای حج عمره به عربستان سفر کرد.
خاتم بدون ستاره به جام والیبال باشگاه‌های آسیا می‌رود؟
در حالی که کولاکوویچ حاضر نشده ستاره های والیبال ایران را در اختیار باشگاه خاتم اردکان برای حضور در رقابت‌های جام باشگاه های آسیا قرار دهد، باید دید این تیم با چه هدف و ترکیبی در این مسابقات شرکت می کند.
جشنواره جهانی فیلم فجر بوی امام گرفت
جشنواره تئاتر ملی خلیج فارس در بوشهر گشایش یافت
جشنواره تئاتر ملی خلیج فارس در بوشهر گشایش یافت
زندگی جهان پهلوان تختی فیلم می شود
«جهان پهلوان تختی» بر پرده سینما می‌رود
بهترین انیمیشن‌های کوتاه تاریخ (۲۰)
برای نام‌هایی که از ماقبل تاریخ ما را رها نکرده‌اند
صالحی: اکران فیلم به زبان ترکی آذربایجانی منعی ندارد
صالحی: اکران فیلم به زبان ترکی آذربایجانی منعی ندارد
حاشیه‌نگاری بر پنجمین روز جشنواره جهانی فجر