مهدی شفیعی در اختتامیه هفته هنر هرمز: خالو قنبر زندگی‌اش را با آیین سپری کرد/ جایزه خالو محمد قنبر هرمزی ایجاد می‌شود

11:31 ۲۲۶ روز و ۴ ساعت پیش خبرگزاری فارس 253 0
مهدی شفیعی در اختتامیه هفته هنر هرمز: خالو قنبر زندگی‌اش را با آیین سپری کرد/ جایزه خالو محمد قنبر هرمزی ایجاد می‌شود

مدیرکل هنرهای نمایشی گفت: اتفاق خوب هفته هنر هرمز با حادثه ناگوار مرگ خالو محمد قنبر کام ما را تلخ کرد. فردی مثل خالو قنبر زندگی‌اش را با آیین سپری کرد.

خبرگزاری فارس

به گزارش خبرگزاری فارس؛ مراسم اختتامیه هفته هنر هرمز در مجموعه تئاتر باران برگزار شد.

در این مراسم همایون امیرزاده مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد، مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی، فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، سعید اسدی، احسان عبدی‌پور و جمعی از هنرمندان و مسئولین استان هرمزگان حضور داشتند.

*پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه هفته هنر هرمز  قرائت

در شروع مراسم ، پیام سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،توسط همایون امیرزاده مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد قرائت شد.

امیرزاده در ادامه متذکر شد: خبر درگذشت هنرمند پیشکسوت موسیقی آیینی جنوب، مرحوم محمد هرمزی(خالو محمد قنبر) موجب تاسف و تاثر شد. اما مرگ شادمانه خالو قنبر در میانه صحنه به نوعی پرواز هنر هرمز بود و امیدوارم این صحنه ای که خالو قنبر برای هرمز به یادگار گذاشته به درستی حفظ شود.

مهدی شفیعی در اختتامیه هفته هنر هرمز: خالو قنبر زندگی‌اش را با آیین سپری کرد/ جایزه خالو محمد قنبر هرمزی ایجاد می‌شود

پس از آن با حضور همایون امیرزاده، مهدی شفیعی، فاطمه ذوالقدر، سعید اسدی و مهدی سلامتی لوح‌ تقدیر به فهیمه امن زاده مدیریت مجموعه تئاتر باران به پاس حمایت،همراهی و همگامی در برگزاری هفته هنر هرمز اهدا شد.

امن‌زاده ضمن خیرمقدم به هنرمندان و مسئولین بیان کرد: اختتامیه قرار نبود که به این شکل برگزار شود، ما افتتاحیه بسیار پرشور و هیجانی داشتیم و قرار ما برای اختتامیه نیز به همین نحو بود؛ اما متاسفانه مرگ خالو محمد قنبر هرمزی باعث شد که ما چند روزی در سوگ او بنشینیم. ما یک هفته با هنرمندان هرمزی در اینجا زندگی کردیم و من چیزهای زیادی از آن‌ها یاد گرفتم. این عزیزان شور و عشقی دارند که آن را به ما نیز منتقل کردند و هنرمندان هرمز مطمئن باشند ما تا جایی که توانایی و بضاعت داریم، هیچگاه تنهایشان نمیگذاریم. در پایان از مسئولین عزیز تقاضا دارم این راهی را که ما در بخش خصوصی شروع کرده ایم با حمایتشان بتوانیم ادامه دهیم.

*ایده‌ تئاتر باران برای برگزاری هفته هنر هرمز بسیار ارزشمند است

مهدی شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشی نیز ضمن تسلیت و ابراز همدردی با هنرمندان هرمز عنوان کرد: ایده‌ای که مجموعه فرهنگی تئاتر باران برای برگزاری هفته هنر هرمز داشتند، ایده بسیار ارزشمندی است. ما بسیار زیاد به این اتفاقات خوب نیاز داریم. خرده فرهنگ‌ها و اقوام ما بسیار به گفت‌و‌گوهای بین فرهنگی نیاز دارند.

وی در ادامه گفت: چقدر خوب است که بعد از سال‌ها همیشه دولت و رویدادهای دولتی سعی می‌کرد اتفاقات این چنینی را پیگیری کند و رقم بزند، بخش خصوصی و جامعه مدنی به برگزاری اینگونه اتفاقات دست زده. من بسیار امیدوارم که اینگونه اتفاقات فقط محدود به مراوده با پایتخت نشود و استان‌ها بین خود نیز این اتفاقات خوب را داشته باشند و این اجراها مبنای گفت‌و‌گو و مراودات فرهنگی بین اقوام و استان‌های مختلف که دارای فرهنگ‌های گوناگون هستند، بشود.

شفیعی اظهار داشت: این اتفاق خوب، با حادثه ناگواری که برای خالو محمد قنبر افتاد، باعث شد تا کام همه ما تلخ شود. من اعتقاد دارم فردی مانند خالو محمد قنبر، که زندگی خود را با آیین سپری کرد و سعی کرده که شادی‌ها و غم‌های زندگی خود و اطرافیانش را نیز با آیین سپری کند، آیین‌ها نیز در زندگی او نقش ویژه‌ای داشته. من از خیام وقار کاشانی، فهیمه امن‌زاده و مجموعه تئاتر باران بسیار سپاسگزارم و امیدوارم که بتوانیم همچنان از فعالیت‌هایی اینچنینی نهایت حمایت را انجام دهیم.

فاطمه ذوالقدر عضو فراکسیون فرهنگی مجلس:برگزاری هفته هنر هرمز را به فال نیک میگیرم

فاطمه ذوالقدر عضو فراکسیون فرهنگی مجلس نیز با بیان اینکه این حادثه یک حکمت است، افزود: به امید خدا، توجه ایرانیان عزیز به هرمز و هنر هرمز و هرمزگان بیشتر شود و با دید دیگری به این هنر نگاه کنند. دیشب که من پای درددل دوستان نشستم؛ همه این کوتاهی‌ها و کمبودها ناشی از ما و مسیر ما است؛ در حال حاضر که ما مسئول هستیم و مسئول شدیم، باید با چشم دیگری به جزیره هرمز نگاه کنیم. هم‌چنین با همکاری با هم سعی کنیم بخشی از محرومیت‌های آن جزیره را از بین ببریم؛ محرومیت مردمان غیور منطقه‌ای که در تمام مدت همیار، هم‌دل و هم‌دوش مردم ایران بوده‌اند و برای انقلاب اسلامی ایران و آرمان‌های آن جنگیده‌اند و مبارزه و استقامت کرده‌اند.

او در ادامه و ضمن ابراز خرسندی از برگزاری هفته هنر هرمز بیان کرد: من این جشنواره را به فال نیک میگیرم و بسیار خوشحال شدم که با این مردم مهربان و هنرمند در این هفته آشنا شدم. من در کمیسیون فرهنگی تلاش می‌کنم که از بعد فرهنگی، نگاه ویژه‌ای به این منطقه شود. امیدوارم راه خالو محمد قنبر برای جوانان ما ادامه داشته باشد و این نوع مرگ، شهادت در راه هنر است.

مهدی سلامتی؛مدیر اداره ارشاد هرمز:جایزه‌ای با نام خالو محمدقنبر هرمزی در نظر گرفته شود

در ادامه مراسم مهدی سلامتی با بیان خاطره‌ای از خالو محمد قنبر هرمزی و شیوه تمریناتی که باهم داشتند، بیان کرد: خالو محمد قنبر همیشه به ما می‌گفت تا جایی که نفس دارم در کنارتان هستم و همین‌گونه هم شد. شاید خالو محمد قنبر تک و بی‌نظیر بود؛ اما ما هنرمندان و اساتید بسیاری داریم که باید قدرشان را بدانیم.

وی افزود: پیشنهاد من به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که جایزه‌ای با نام خالو محمدقنبر هرمزی در نظر گرفته شود و طی مراسمی این جایزه اهدا شود تا هرسال، یاد و شان آن بزرگوار حفظ شود.

سپس ویدئویی از آخرین اجرای خالو محمد قنبر هرمزی که در هفته هنر هرمز اتفاق افتاد پخش شد.

بعد از آن احسان عبدی‌پور از کارگردانان موفق سینما که اهل هرمز است، متن لوح تقدیر را قرائت کرد و بیان کرد که هدایای نقدی‌ای از طرف سید عباس صالحی، مهدی شفیعی و فاطمه ذوالقدر برای هنرمندان هرمزی در نظر گرفته شده. متن لوح یادبود به شرح زیر است:


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

هماهنگی مدیران با فرمانداران ضروری است
یاسوج - ایرنا - مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه فرمانداران مجری اصلی سیاست های دولت تدبیر و امید هستند گفت: همراهی و همکاری مدیران شهرستانهای مختلف استان با فرمانداران ضروری است.
خاطره جالب از ترس ساواکی‌ها هنگام دستگیری امام
شاگرد امام خمینی و وصی ایشان از خاطره اولین دستگیری امام، ارتباط مرحوم شریعتمداری با ساواک، مسئله فدائیان اسلام و آیت‌الله بروجردی سخن گفت.
وزیر خارجه عربستان: از تحریم‌ها علیه ایران حمایت می‌کنیم
وزیر خارجه عربستان در مصاحبه‌ای با یک رسانه انگلیسی‌زبان گفته که کشورش از تحریم‌ها علیه ایران حمایت می‌کند.
برنامه‌ای برای فیلتر کردن اینستاگرام نداریم
ایتنا - فیروزآبادی: اگر خدمات داخلی پایداری برقرار شود احتمال تجدیدنظر در خصوص رفع فیلتر تلگرام وجود دارد.
بررسی مطالعات میان‌رشته‌ای در توسعه‌ علمی در دانشگاه تهران
دانشگاه تهران با هدف ایجاد بسترهای تعامل و همفکری میان اساتید، اندیشمندان و دانشجویان، کنفرانس ملی "نقش مطالعات میان‌رشته‌ای در توسعه‌ علمی و کار آفرینی کشور " را برگزار می‌کند.
ولایتی: در افکار متفکرین بزرگ غرب رگه‌های نژادپرستی دیده می‌شود
رئیس کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران گفت: در افکار متفکرین بزرگ غرب، رگه‌های نژادپرستی دیده می‌شود.
علایی: خروج ایران از سوریه بدون گرفتن امتیاز منطقی نیست
تهران- ایرنا- اولین فرمانده نیروی دریایی سپاه، برای عبور کشور از بحران تحریم‌ها، ایده‌های درخور تأملی دارد. او تقویت نیروی نظامی را به شرطی مؤثر می‌داند که در کنار مذاکره سیاسی پیش برود. او معتقد است ظرفیت روسیه و چین برای عبور دادن ایران از بحران تحریم‌ها محدود است.
ابتکار: سومین سفیر زن معرفی خواهد شد
معاون زنان و خانواده رئیس‌جمهور گفت: من از آقای ظریف بابت انتخاب دومین سفیر خانم تشکر می‌کنم. یقینا این روند ادامه دارد و فکر می‌کنم سومین سفیر زن نیز معرفی خواهد شد.
گوگل: ممکن است اندروید دیگر رایگان منتشر نشود
ایتنا - قوانین ضدانحصار ممکن است منتج به تغییرات اساسی در مدل کسب و کار سیستم عامل مشهور اندروید شود.
زشت‌ترین آسمانخراش‌های دنیا
طراحی هرچیزی از جمله ساختمان کار ساده‌ای نیست و نیاز به تصمیمات اجرایی و خلاقیت دارد و طراح سعی می‌کند در نهایت چیز شگفت انگیز و بدیعی خلق کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نذری عجیب برای سلامتی «بهاره رهنما»! -عکس
بهاره رهنما، تصویر زیر را در استوری اینستاگرامش منتشر کرد.
فواید و برکات «بسم الله الرحمن الرحیم» که از آن بی خبرید
عبارت «بسم اللّه الرحمن الرحیم» نخستین عبارت قرآن است که در اول سوره علق (اقرا) بر پیامبر (صلی الله علیه وآله) نازل شد و در احادیث شیعی این عبارت سرآغاز قرآن معرفی شده است.
دلار در حوالی 9000 تومان-پیشخوان
روزنامه های اقتصادی امروز دوشنبه اول مرداد 97 را در اینجا مشاهده کنید.
خوشامدگویی حقانیان به احمدی نژاد در ختم پدرش
مراسم ختم مرحوم سیدحسن حقانیان پدر وحید حقانیان عصر امروز(یک شنبه)در مسجد نور میدان فاطمی برگزار شد. در ویدیوی زیر خوشامدگویی حقانیان به احمدی نژاد را می بینید.
اخراج خانم مجری مشهور به دلیل ارتباط با پسر ترامپ
مجری مشهور یکی از شبکه‌های تلویزیونی آمریکا به دلیل رابطه با پسر بزرگ دونالد ترامپ رئیس این کشور، از کارش اخراج شد.
اختتامیه جشنواره آئین های نمایشی رضوی یاسوج برگزار شد
ایران با آثار کودک وارد جشنواره‌های خارجی شد
نمایش سونا بولبول لر در آستارا روی صحنه رفت
جدیدترین خبر از فیلم پرویز شهبازی با بازی نگار جواهریان
دو فیلم جدید به سینماها می‌آیند
درآمدهای چند ده میلیونی سلبریتی‌ها از اینستاگرام و تلگرام
تخریب چهارباغ به قیمت برگزاری یک جشنواره!
حسین کیانی در  تدارک اجرای دو نمایش در ˮتئاتر شهرزادˮ
نسخه انگلیسی رمان‌های گرافیکی «جمشید» منتشر می‌شود
فیلم «دنزل واشنگتن» صدرنشین گیشه آمریکا شد