«شانزده آذر» به روایت یک شاهد عینی-عکس

22:30 ۱۹۶ روز و ۲۲ ساعت پیش افکار نیوز 393 0
«شانزده آذر» به روایت یک شاهد عینی-عکس

بسیاری از وقایع تاریخی در موقعیت زمانی و مکانی رخ داده‌اند که تصویری از آنها موجود نیست و یکی از همین وقایع، کشتار دانشجویان در روز شانزدهم آذر است؛ اتفاقی که به عنوان روز دانشجو همواره گرامی داشته می‌شود و مدتی پیش بر اساس گزارش‌های تاریخی بازسازی تصویری شد اما آیا این بازسازی تاریخی می‌تواند تصویر دقیقی از آنچه رخ داده، پیش روی مخاطب امروزی قرار دهد؟

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،بازسازی تصاویر تاریخی اتفاق تازه‌ای نیست اما بازساری وقایع تاریخی که درباره آنها هیچ تصویری وجود ندارد، رویکرد نسبتاً تازه‌تری است و در ایراننیز کاملاً اتفاق نوعی است؛ حرکتی که آزاده اخلاقی درباره مرگ‌های برخی چهره‌ها و اشخاص در دهه‌‌های اخیر ایجاد کرده و در نهایت آثاری خلق کرده که بنابر روایت‌های تاریخی مورد توجه قرار گرفته، نزدیک‌ترین تصویر قابل ثبت از اصل واقعه است.
این مجموعه عکس که آذر ۱۳۹۴ در گالری محسن به نمایش درآمدو جنجال‌هایی را نیز در پی داشت، «به روایت یک شاهد عینی» نام گرفته است؛ روایت‌ آزاده اخلاقی است از مرگ‌هایی تراژیک. از اعدام جهانگیرخان صوراسرافیل و واقعه‌ ۱۶ آذر گرفته تا صحنه‌
تصادففروغ فرخزاد و مرگ علی شریعتیو از درگذشت آیت الله طالقانی و محمد مصدقگرفته تا مرگفرخی یزدی و غلامرضا تختی و البته شهادت مهدی باکری.
«شانزده آذر» به روایت یک شاهد عینی-عکس
نحوه ثبت و درنهایت مونتاژ تصویر بازسازی حادثه ۱۶ آذر – پروژه آزاده اخلاقیروایت «شانزده آذر»، یکی از تصاویر منحصر به فردی است که آزاده اخلاقی و همکارانش خلق کرده‌اند. این تصویر که بر اساس خاطرات یک
پزشکعوضی نوشته غلامرضا شریعت‌رضوی و گزارش پزشکی قانونی از نحوه‌ شهادت سه دانشجوی دانشکده‌ فنی دانشگاه تهرانمنتشره در روزنامه‌ اطلاعات ۱۷ آذر ۱۳۳۲ ترسیم شده، بسیار دقیق و مطابق با همین روایت‌ها است، هرچند شاید تفاوت هایی با اصل ماجرا داشته باشد.
بر اساس این روایت: «وسط زنگ دوم حدود ساعت ده صبح، زنگ نابهنگام دانشکده بلند شد و ما هم مثل همه‌ی هم‌کلاسی‌ها بیرون ریختیم و باخبر شدیم که در کلاس دوم راه و ساختمان در حالی که مهندس شمس ملک‌آرا مشغول تدریس بوده‌اند ناگهان در کلاس باز می‌شود و دو سرباز مسلح و افسر فرمانده‌شان وارد کلاس می‌شوند و به طرف پنجره‌ی کلاس می‌روند و دو دانشجورا که در کنار پنجره نشسته بودند نشان داده و به فرمانده‌شان می‌گویند دو نفری که برای ما شکلک درآورده و ما را مسخره کرده‌اند همین دو نفر بودند.
فرمانده دستور دستگیری آن‌ها را می‌دهد. […] دانشجویان را کشان‌کشان به خارج از کلاس می‌برند و مهندس شمس جریان را به گوش رییس دانشکده می‌رساند که ایشان هم دستور زدن زنگ دانشکده را به عنوان اعتراض به این عمل می‌دهد که یکی از دانشجویان کلاس روی میز می‌رود و با دادن شعار مرگ بر حکومت نظامی فریاد می‌زند: «در خفقان حاکم بر دانشگاه و در زیر چکمه های سربازان مسلح که نمی‌توان درس خواند».
«شانزده آذر» به روایت یک شاهد عینی-عکس
بازسازی صحنه قتلدانشجویان در ۱۶ آذر ۱۳۳۲ – از مجموعه «به روایت یک شاهد عینی» پروژه آزاده اخلاقیکتاب‌هایش را به اطراف پرت کرده به طرف در کلاس می‌رود و سایر دانشجویان هم‌ز‌مان با خوردن زنگ، کلاس را ترک کرده در کریدور مرکزی دانشکده شروع به تظاهرات کرده با دادن شعارهای مرگ بر حکومت نظامی، مرگ بر شاه، مرگ بر زاهدی دیکتاتور و درود بر مصدق، آزادی دوستان دستگیرشده‌شان را می‌خواستند. محوطه‌ دانشکده هم که پر از سربازان تفنگ به دست بود، فرمانده‌ نظامیان با بلندگو به دانشجویان معترض دستور خروج از دانشکده را داد ولی دانشجویان به دستور او
فرمانده با بلندگو دانشجویان را تهدید به تیراندازی کرد ولی کسی باور نمی‌کرد که در دانشگاه بر روی دانشجویان آن هم در محوطه و سالن دانشکده و در محیط سربسته، تیراندازی کنند. ولی گویا فرمانده قبلاً دستور
تیراندازیداشت و ناگاه صدای شلیک گلوله‌ها با فریادهای مرگ بر شاه.
دانشجویان در اثر حمله‌ی ناگهانی سربازان به هم خورد و آن‌ها که سالم بودند کمک کردند که رفقای مجروح و تیرخورده خود را که قادر به حرکت بودند از صحنه خارج کنند که به چنگ سربازان نیفتد و چند تن از دانشجویان هم با سربازان درگیر شده و یا نقش بر زمینشدند. و آذر یکی از چند نفری بود که پس از اصابت تیر به سینه و شانه‌اش با
سربازیدرگیر شد که او هم با نیزه، ران راست پای آذر را شکافت و آذر سرنگون شد و با وجود خون‌ریزی شدید، فریاد مرگ بر شاه او آهسته ولی خاموش نشد.
در کف سالن خون مجروحان با آب رادیاتورهای سوراخ‌شده در اثر تیراندازی مخلوط شد و به طرف پله‌های زیرزمین راه افتاده و منظره‌ی وحشتناکی به وجود آمده بود. ما با بقیه دوستان که زنده بودیم فرار کردیم.
علت فوتسه نفر دانشجویان دانشگاه از طرف اداره‌ پزشکی قانونی چنین تشخیص داده شده است:۱. مصطفی بزرگ‌نیا دانشجوی دانشکده‌ی فنی بر اثر یک گلوله که از طرف راست سینه وارد شده و از زیر بغل چپ او خارج گردیده فوت کرده است. بر اثر این گلوله استخوان بازوی وی به کلی خرد شده و خون‌ریزی زیاد باعث مرگ وی گردیده است. بر پشت شانه‌ی راست مقتول نیز اثر زخم سرنیزه دیده می‌شود که تا ۱۵ سانتیمتر زیر
پوستفرو رفته بود.
۲. شریعت‌رضوی دانشجوی مقتول دیگر فقط به علت زخم سرنیزه فوت کرده است. سرنیزه استخوان ران راست وی را به کلی خرد کرده و شریان‌ها را پاره نموده و در نتیجه‌ی خونریزی زیاد مجروح درگذشته است. یک گلوله نیز به دست راست وی اصابت کرده که جلدی بوده و نمی‌توانسته باعث مرگ باشد.
۳. مقتول دیگر احمد قندچی نام دارد و به علت اصابت گلوله‌ای که وارد شکم وی گردیده و احشا داخلی را پاره نموده درگذشته است. دیروز و امروز اداره‌ی پزشکی قانونی با حضور نماینده‌ی دادسرای نظامی اجساد را معاینه کرد ولی هنوز گزارش رسمی در این زمینه تهیه نگردیده است.»
البته در این پروژه آزاده اخلاقی تنها نبوده و مرحوم ژیلا مهرجویی، لاله مستوفی، ساسان توکلی، جعفر عروجی، محسن دارسنج، سیمین دهقانی، نیما علیزاده، مهراد مه‌نیا و کیانا حایری به تهیه کنندگی احسان رسول اف نقش داشته‌اند. این تکنیک در آینده بیشتر مورد استفاده قرار خواهد گرفت اما به زعم تاریخ نگاران، این بازسازی مبتنی بر روایت‌ها، شیوه دقیقی برای به تصویر کشیدن تاریخ نخواهد بود و از منظر تاریخی حتی ممکن است منجر به ارائه تصویر ناهمخوان با اصل ماجرا شود اما ظاهراً حداقل درباره این پروژه چنین نقدی وارد نیست.
 


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

قاضی عسکر:مسئله حج را از روابط سیاسی جدا کرده ایم
مشهد- ایرنا- نماینده ولی فقیه در امور حج و سرپرست حجاج ایرانی گفت: مسئله حج را از روابط سیاسی با کشور عربستان جدا کرده ایم.
وزیرکشور: شمار معتادان 24درصد کاهش یافت
بجنورد- ایرنا- وزیرکشور گفت: شمار معتادان کشور هم اکنون دو میلیون و 800 هزار نفر است که این میزان در مقایسه با پیش از دولت تدبیر و امید 24 درصد کاهش دارد.
920 هزار میلیارد ریال طرح در دهه فجر افتتاح می شود
بجنورد- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت کشور با اشاره به برنامه های بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: دهه فجر امسال طرح های عمرانی به ارزش 920 هزار میلیارد ریال افتتاح می شود.
امامان جمعه: اقتدار جمهوری اسلامی در جهان بی نظیر است
استانها -ایرنا-امامان جمعه کشور در خطبه های این هفته، اقتدار نظام جمهوری اسلامی و ایستادگی درمقابل استکبار جهانی را بی نظیر دانستند و گفتند: آمریکا در ‌چند دهه گذشته با دسیسه های مختلف درصدد تفرقه در جامعه ایران بوده، اما با وجود تلاش های بسیار نتوانسته وحدت ایران اسلامی را از بین ببرد.
وزیر انرژی عربستان: اجماع کاملی داشتیم
وین- ایرنا- 'خالد الفالح' وزیر انرژی عربستان پس از نشست وزرای نفت و انرژی اوپک در وین، گفت: اجماع کاملی داشتیم.
مشاور ترامپ با نتانیاهو در باره معامله قرن گفت وگو کرد
تهران - ایرنا - 'بنیامین نتانیاهو' نخست وزیر رژیم صهیونیستی با 'جرد کوشنر' مشاور ارشدوداماد رئیس جمهوری آمریکا و'جیسون گرینبلات' فرستاده ویژه آمریکا به خاورمیانه در سرزمین های اشغالی دیدار وبا آنها درباره روند سازش وتحولات مساله فلسطین و اوضاع انسانی غزه گفت وگو کرد.
چاووش اوغلو خواستار همکاری ترکیه و ایران درباره پ.ک.ک شد
آنکارا- ایرنا- مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه خواستار همکاری مشترک ایران کشورش در مبارزه علیه گروه پ.ک.ک در شمال عراق شد.
درگیری نیروهای ائتلاف سعودی و یمنی در الحدیده ادامه دارد
تهران - ایرنا - درگیری های شدید میان ارتش وکمیته های مردمی یمن با نیروهای طرفدار عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و نیروهای ائتلاف سعودی در ساحل النخیله ومنطقه الحاج در شهر الحسینیه ومنطقه المجیلیس در شهر الدریهمی جنوب استان الحدیده یمن ادامه دارد.
الحریری از کابوس سعودی ها رها نشده است
بیروت- ایرنا-«رضوان عقیل» مقاله نویس روزنامه «النهار» لبنان طی گفت و گو با ایرنا به فشارهای عربستان سعودی در فرایند تشکیل دولت لبنان اشاره کرد و گفت: رخدادهای سال گذشته همچون استعفای اجباری «سعد الحریری» در ریاض باعث شده وی هنوز از کابوس سعودی ها رها نشود.
اقتصاد وپناهجویان سوری؛ محور رایزنی های مرکل و الحریری
بیروت - ایرنا - صدراعظم آلمان و نخست وزیر لبنان در حالی دیروز(پنجشنبه) با هم دیدار کردند که دو موضوع همکاری های اقتصادی و وضعیت پناهجویان سوری محور اصلی مذاکرات آنها بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کاپیتان کراوسی بهترین بازیکن دیدار با آرژانتین شد
تهران - ایرنا - «لوکا مودریچ» کاپیتان تیم ملی کرواسی به عنوان بهترین بازیکن دیدار برابر آرژانتین انتخاب شد.
کابوس مسی
مهاجم آرژانتینی در شب شکست تیمش مقابل کرواسی یک ستاره خاموش بود.
کودک همسری از رنج آورترین آسیب های اجتماعی است
مراغه - ایرنا - فرماندار چاراویماق گفت: موضوع کودک همسری یکی از رنج آورترین مسائل اجتماعی است که باید با اتخاذ تمهیدات لازم، جلوی توسعه این آسیب اجتماعی گرفته شود.
مودریچ بهترین بازیکن دیدار کرواسی و آرژانتین
هافبک تیم ملی کرواسی به عنوان بهترین بازیکن دیدار کرواسی و آرژانتین انتخاب شد.
ویدئو - خلاصه دیدار آرژانتین و کرواسی در جام ۲۰۱۸
دیدار تیم‌های فوتبال آرژانتین و کرواسی در چارچوب مرحله گروهی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸، با نتیجه سه بر صفر به سود کرواسی به پایان رسید. در این ویدئو خلاصه این دیدار را تماشا خواهید کرد.
جشنواره «نقش بهار تهران» برگزار شد
گردهمای سینمایی به بهانه‌ی اکران «توران خانم»
مهناز افشار نتیجه بازی ایران و پرتغال را حدس زد
روحانی که کیارستمی را تحت تاثیر قرار داد
بزرگترین اشتباه زندگی بهنوش بختیاری چه بود؟
چند نکته در مورد روحانی محبوب و مرحوم اخلاق در خانواده
«آرنولد» حریف اصلی خود را پیدا کرد - عکس
جدیدترین آمار فروش سینمای ایران
پیکر حجت‌الاسلام حسینی از مقابل مسجد فائق تشییع شد
سلبریتی‌ها در دنیا چطور کار خیر انجام می‌دهند؟