علائمی که نشان می‌دهند شما به‌اندازه‌ی کافی نمی‌خوابید

21:26 ۷۷ روز و ۸ ساعت پیش افکار نیوز 506 0
علائمی که نشان می‌دهند شما به‌اندازه‌ی کافی نمی‌خوابید

در این مطلب با علائمی که نشان می دهد شما در طول شبانه‌ روز به‌اندازه‌ی کافی نمی خوابید،آشنا خواهید شد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،بر طبق تحقیقی که اخیراً انجام‌گرفته، کمبود خواب باعث بروز آکنه و جوش صورت می‌شود چراکه خواب مسئول تنظیم هورمون‌هاست. هنگامی‌که شخص به‌اندازه‌ی کافی نمی‌خوابد و یا خواب باکیفیتی ندارد، عملکرد هورمون‌ها در بدن دچار اشکال می‌گردد. کمبود
خوابباعث تضعیف سیستم ایمنی بدننیز می‌شود و همین مسئله مسبب بروز بسیاری از بیماری‌ها به‌ویژه بیماری‌های پوستی است.
چشمان شما خسته به نظر می‌رسدقرمزی، سیاهی و گودی اطراف چشم و پف کردن چشم‌ها نشان می‌دهد که شما خواب کافیو باکیفیتی نداشته‌اید. محرومیت چشمان از خواب کافی باعث بروز چین‌وچروک، ورم و خطوط دور چشم می‌شود. علت بروز این عوارض عدم تنظیم هورمون‌ها است که تنها در بازه‌ی زمانی خواب عمیق، کنترل و تنظیم می‌شود.
دائماً وزناضافه می‌کنیدهنگامی‌که شما به‌اندازه‌ی کافی بخوابید بدن شما هورمون‌های گرلین و لپتین که مسئول احساس گرسنگی هستند را کنترل و تنظیم می‌نماید. بدون آن‌ها شما دائماً احساس می‌کنید گرسنگی می‌کنید درنتیجه بیشتر از نیاز بدن غذا می‌خورید و این باعث اضافه‌وزن شما می‌شود.
کافئین زیادی استفاده می‌کنیداگر شما هرروز دو بار از چاییا قهوهاستفاده می‌کنید، با ادامه‌ی این روند نمی‌توانید خواب باکیفیتی داشته باشید. در نگاه اول، کافئین ممکن است که پاسخ خوبی برای این مسئله (بی‌خوابی) باشد، اما باگذشت زمان خود باعث بروز مشکل می‌شود. به‌طور خلاصه، استفاده از کافئین شما را هشیارتر می‌کند و در درازمدت سبب اضطراب و بی‌خوابی می‌شود.
بی‌حوصله و بداخلاق به نظر می‌رسیدکج‌خلقی نشانه‌ی مهمی از اختلال خواب است. در یک تحقیق از گروهی از افراد خواسته شد تا در طول هفته تنها ۴۱ ساعت بخوابند. نتایج به دست آمده نشان داد که بعد از مدتی، افراد شرکت‌کننده عصبی‌تر، پراسترس‌تر و از لحاظ ذهنی خسته‌تر بودند. این افراد هنگامی‌که به الگوی خواب گذشته‌ی خود بازگشتند احساس بهتری داشتند.
احساس افسردگیمی‌کنیدخواب ناکافی و احساس افسردگی رابطه‌ی مستقیمی با یکدیگر دارند. رابطه‌ی آن‌ها کاملاً به‌صورت رفت و برگشتی است به‌طوری‌که افسردگی باعث اختلال خواب و خواب ناکافی باعث بروز افسردگی می‌شود.
در تمرکز کردن و یادآوری مسائل دچار مشکل هستیدحتی کم شدن تنها دو ساعت از خواب روتین شما می‌تواند در تمرکز و استفاده از حافظه اشکال ایجاد کند. این مسئله باعث کاهش مهارت‌های شما درزمینهٔ کاری، خانوادگی، دوستانه و … می‌شود.
صبح‌ها هنگام بیدار شدن از خواب احساس خوبی نداریدبیدار شدن از خواب همراه با گلودرد، خشکی گلو و سردرد نشانه‌های خواب ناکافی هستند. خروپف و رفلاکس معده نیز از دیگر نشانه‌های خواب ناآرام و ناکافی هست. اگر شما این نشانه‌ها را به‌طور مرتب مشاهده می‌کنید بایستی حتماً نسبت به تنظیم ساعات خواب خود بپردازید و در صورت لزوم حتماً از
پزشکمعالج خود کمک بگیرید.
به‌اندازه‌ی کافی بخوابید و خواب موردنیاز بدنتان را تأمین کنیدبیشتر بزرگ‌سالان به ۷ تا ۹ ساعت خواب در طول شبانه‌روز احتیاج دارند.
خواب خود را تنظیم کنید. هرروز سر یک ساعت مشخص بخوابید و سر یک ساعت مشخص از خواب بیدار شوید حتی در روزهای تعطیل.
اتاق‌خوابخود را تاریک و ساکت نگه‌دارید. دمای اتاق‌خوابتان را تنظیم کنید.
به‌طور روزانه و مرتب ورزش کنید. ورزش کردن باعث پمپاژ بهتر
قلبمی‌شود و به داشتن خواب عمیق و کافی کمک می‌کند.
خواب مناسب و باکیفیتباعث بازسازی قوای بدن و مغزمی‌شود درنتیجه عملکرد شخص را بهبود می‌بخشد.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی
روشن کردن شمع به یاد جانباختگان در یاسوج
تولد سالانه ۷۵۰۰ نوزاد معتاد در کشور
ناصرالدین شاه؛ سانسورچی بزرگ
توصیه‌های طب سنتی برای کاهش کمردرد
دیگر نگران اشتهای زیادتان نباشید-گیاهان دارویی برای سرکوبی اشتها
قرارگاه مقابله با قاچاق کالا ‌تشکیل شد
پرواز هواپیماهای ATR72 شرکت آسمان متوقف شد
علت جمع‌آوری تصاویر شهدا در شیراز
ارتباط نوشیدنی داغ با ابتلا به سرطان مری
پاسخ به شایع زنده بودن مسافران هواپیما