سفره مشترک ایران و هند

07:31 ۱۶۴ روز و ۱۱ ساعت پیش برترین ها 316 0
         سفره مشترک ایران و هند

مکتب آشپزی هند و ایران بی گمان ریشه های مشترک فراوانی دارند، بسیاری از ادویه هایی که ما امروز به کار می بریم، ریشه هندی دارند و قرن هاست که آن ها را از دست هندی ها می گیریم.

برترین ها

هفته نامه کرگدن - نیوشا طبیبی: مکتب آشپزی هند و ایران بی گمان ریشه های مشترک فراوانی دارند، بسیاری از ادویه هایی که ما امروز به کار می بریم، ریشه هندی دارند و قرن هاست که آن ها را از دست هندی ها می گیریم.

نادرشاه افشار وقتی با لشکرش به هند رسید، با سپاهی عظیم مواجه شد که طولش در راهپیمایی به 23 کیلومتر و عرضی به سه کیلومتر می رسید. (شمشیر ایران، نادرشاه) لشکر مغول هند سیصد هزار سرباز اعم از پیاده و سواره و به روایتی دو هزار فیل و سه هزار عراده توپ و مجموعا یک میلیون نفر اعم از فرمانده و سرباز و آشپز و خادم و همراهان اردو را شامل می شد.
 
          سفره مشترک ایران و هند

نتیجه لشکرکشی نادرشاه شکست هند و تسلیم شدن محمدشاه مغول بود. پیش از آن بارها گروه هایی از ایران به هندوستان مهاجرت کرده بودند. گروهی از زرتشتیان ایرانی معروف به پارسیان از قرن دوم هجری به گجرات رفته بودند و گورکانیان- بعدا مغولان هند، نوادگان تیمور- که دوستدار زبان و فرهنگ پارسی بودند، پس از تفوق صفویان بر آن ها به هند مهاجرت کردند و سلسله مقتدر و امپراتوری باشکوهی برپا داشتند که چند قرن بر هندوستان حکومت کرد. (1526 م). پادشاهان مغول هند به زبان فارسی سخن می گفتند و فرهنگ ایرانی را می ستودند. خوراک های دربارشان ایرانی بود، به زبان فارسی می نوشتند، شاعران دربار هند شعر پارسی می سرودند و بر دیواره کاخ ها و مساجدی که ساختند کتیبه هایی از شعر فارسی نقل کردند.

دوره «شاه جهان عالمگیر» و همسر ایرانی اش «ارجمند بانو» ملقب به «ممتازِ محل»، اوج فرهنگ ایرانی در هندوستان است. در زمان سلطنت همین پادشاه بر هند، کتاب آشپزی «نسخه شاه جهانی» یا «نان و نمک» به زبان فارسی براساس خوراک های دربار شاه جهان عالمگیر نوشته شده است. ایرج افشار در مقدمه کتاب «آشپزی دوره صفوی» نام و مشخصات چندین کتاب دیگر فارسی در موضوع خوالیگری هندی- ایرانی را ذکر کرده اند.

مکتب آشپزی هند و مکتب آشپزی ایرانی بی گمان ریشه های مشترک فراوانی دارند و قرن هاست که آن ها را از دست هندی ها می گیریم. مهم ترین این ادویه ها زردچوبه است که امکان کشت آن در ایران وجود ندارد و تقریبا تمامی آنچه در بازار ایران به دست می آید از هند وارد شده و در کارخانه های ایرانی بسته بندی شده است.

از نشانه های دیگر ریشه های مشترک خوالگیری ایرانی و هندی نام هایی است که هندوان بر خوراک های خود گذارده اند. نام هایی که درواقع نام های تاریخی خوراک های ایرانی است. اگر نظری به سیاهه خوراک های یک رستوران هندی بیندازیم، با نمونه های متعددی از اسامی ایرانی مواجه می شویم: «روغن جوش گوشت»، «تکه بهارِ چمن» (کبابی فراهم آمده از سبزیجات و عصاره ای ترش و تند)، «بریانی» (پلوی آمیخته با مصالح مختلف از سبزیجات تا گوشت و ماهی و میگو)، «سبز پلاو»، «مرغ تندوری» (که همان تنوری است)، «رانِ سِکندری» (خورش فراهم آمده از ران برده)، «پالودا» (همان رشته های فالوده ایرانی) و عاقبت «فرنی». رسم خوردن پلو با خورش هم قاعده مشترکی است که بین ایرانیان و هندوان رواج کامل دارد.

نجف دریابندری بزرگ را اعتقاد بر این است که بسیاری از خوراک های هندی درواقع همان خوراک های ایرانی هستند که در مهاجرت به رنگ ذائقه مردم هند درآمده اند و لهجه گرفته اند. «دال» یکی از محبوب ترین خوراک های هندی است که با انواع و اقسام بنشن ساخته می شود و گونه های مختلف دارد. آن ها از ماش و عدس سیاه و عدس قرمز و عدس قرمز دو لپه شده و عدس زرد و ماش سیاه و چندین نوع ادویه دال درست می کنند و هر کدام به فراخور نوع بنشن و ادویه به کار رفته در آن صفتی دارند.

بسیاری از این بنشن ها در دکان های ایران پیدا نمی شوند. پس مهیا شوید که با همین عدس سیاه معمول و ماش سبز که راحت به دست می آیند، دال درست کنیم و عطر و بوی خوراک هندی را بچشیم.

پیاز سفیدی را نگینی کنید و در روغن حیوانی چرخی دهید.
 
زردچوبه و فلفل سیاه و قرمز را گشاددستانه بر آن بپاشید و با یک گوجه فرنگی خردشده تفت دهید.
 
نوک قاشقی زنجبیل و زیره بسابید و دو، سه پر سیر را هم بر سرش ریزید.
 
عدس ها و ماش های شسته شده به آن ها اضافه کنید و یک دور بچرخانید.
 
آب بر سرش بریزید و آتش را ملایم کنید و بگذارید دو، سه ساعتی بجوشد.
 
افزودن خامه و کره به دال البته واجب است.
 
بعد از آن که دال را میل کردید، گل های تازه 160 اثر استادان شجریان و لطفی در راکِ ماهور را بیابید و بنیوشید که گفته اند گوشه راک هم سوغاتی هندی است: «مرا نه دولت وصل و نه احتمال فراق/ نه پای رفتن از این ناحیت، نه جای مقام».


گروه های زیر مجموعه آشپزی

نوشیدنی ها
نوشیدنی ها

آخرین اخبار

توسعه کیف پول آفلاین کیپاد
کیف پول همراه پاسارگاد با نام تجاری کیپاد به منظور ساماندهی بازار پرداخت خرد کشور راه‌اندازی شده و حالا بعد از قزوین و مشهد قرار است در کلانشهر تهران توسعه پیدا کند.
مشارکت بانک پارسیان در طرح‌های فولادی گام مثبتی برای خروج از اقتصاد تک محصولی
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: حضور بخش خصوصی و به خصوص بانک پارسیان در عرصه طرح‌های صنعتی همچون طرح گندله‌سازی اپال سنگان پارسیان و طرح پارس فولاد سبزوار، توانسته است اشتغال پایدار و مولد در راستای شعارسال مبنی برحمایت از کالای ایرانی را تحقق بخشد.
قیمت همه خدمات خانگی اعلام شد
شفاف شدن قیمت تمامی خدمات منزل با اپلیکیشن هوم سرویز به تحقق پیوست.
مژده به دوستداران پات در ماه رمضان
شرکت کارت اعتباری ایران کیش اعلام کرد: پات به مناسبت ماه مبارک رمضان برای همه کسانی که این اپلیکیشن را به دیگران معرفی کنند، هدیه‌ای بی‌نظیر در نظر گرفته است.
راهنمای خرید اینترنتی صندلی اداری مناسب
ارگونومی علمی است با موضوع برقراری تطبیق بین افراد و کار آن ها، هدفش این است که اطمینان حاصل کند کار، تجهیزات و محیط برای افرادی که آن جا کار می کنند، مناسب باشد. می توانید برای اطمینان از ارگونومیک بودن صندلی به سمت برند های معتبرتر مانند صندلی کارشناسی راد سیستم، نیلپر، لیو و ... بروید.
واکنش رییس انجمن جت اسکی به مرگ یک نفر در مازندران
رییس انجمن جت اسکی در مورد مرگ یک جت اسکی سوار در سواحل مازندران می گوید که باشگاه مجوز برای اجاره دادن دستگاه‌های جت اسکی نداشته و زیر نظر انجمن جت اسکی فعالیت نمی‌کرده اند.
ترافیک، مرحله اول تور دوچرخه سواری فیلیپین را کنسل کرد
مرحله اول تور دوچرخه سواری فیلیپین به علت ترافیک کنسل شد.
جوانمردی: امیدوارم لیاقت پرچمداری در پاراآسیایی را داشته باشم
پرچمدار کاروان ایران در بازیهای پاراآسیایی جاکارتا گفت: با توجه به مسوولیت بزرگی که کمیته ملی پارالمپیک بر عهده من گذاشته است، امیدوارم لیاقت پرچمداری در بازیهای پاراآسیایی جاکارتا را داشته باشم.
کسب ۳ سهمیه پارالمپیک توکیو توسط ۳ تیرانداز
ساره جوانمردی، سمیرا ارم و مهدی زمانی سه تیرانداز معلولی هستند که در جریان مسابقات جهانی کره جنوبی موفق به کسب سهمیه مستقیم بازیهای پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو شدند.
تجارت شخصی یا تحول در بسکتبال ایران؟
ماجراهای عجیب و غریب فدراسیون بسکتبال تمامی ندارد و در جدیدترین اتفاق مسوول یکی از کمیته‌های فدراسیون قصد دارد نونهالان و نوجوانان را با هزینه خودشان و به بهانه حضور در کمپ تمرینی راهی گرجستان کند. او برای این اعزام نیز مبالغی را از خانواده‌ها مطالبه کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خانم بازیگر در کنار سرمربی جنجالی استقلال-عکس
"متین ستوده" بازیگر سینما و تلویزیون، با انتشار عکسی از خود و "شفر" ؛ سرمربی باشگاه استقلال، صفحه شخصی اش را به روز کرد.
باند خرید و فروش نوزادان در مشهد متلاشی شد
مشهد- ایرنا- فرمانده انتظامی خراسان رضوی گفت: با دستگیری اعضای باند خرید و فروش نوزادان در مشهد شبکه مزبور متلاشی شد.
500 پرونده قضایی در اندیمشک به سازش منجر شد
دزفول - ایرنا - دادستان عمومی و انقلاب اندیمشک گفت:در سال 96 حدود هزار و 200پرونده به شورای حل اختلاف این شهرستان ارجاع شد که از این تعداد 500 پرونده به سازش منجر شد.
مواد خوراکی تقویت کننده انرژی را بشناسید
مصرف یک لیوان آب همراه با آبلیمو می تواند به اندازه یک فنجان قهوه در صبح انرژی بخش باشد. مصرف آب یک لیموترش می تواند ۴۰ درصد نیاز روزانه ویتامین C بدن را تامین کند.
احتمال ریزش تگرگ در تهران و ۱۲ استان کشور
سازمان هواشناسی کشور برای روز سه‌شنبه هفته جاری، وزش تندباد و احتمال ریزش تگرگ در تهران و ۱۲ استان کشور را پیش‌بینی کرد.