غذا ها و دسر های فنجانی

08:20 ۱۷۰ روز و ۱۵ ساعت پیش برترین ها 349 0
         غذا ها و دسر های فنجانی

«چی بپزم؟» درگیری فكری همه آنهایی است كه مسئول آماده كردن غذا هستند. این سؤال تاریخی! برای روزهای تعطیل، از سخت‌ترین سؤال‌ها و جواب آن، سخت‌تر از سخت است.

برترین ها

وب‌سایت همشهری شش و هفت: «چی بپزم؟» درگیری فكری همه آنهایی است كه مسئول آماده كردن غذا هستند. این سؤال تاریخی! برای روزهای تعطیل، از سخت‌ترین سؤال‌ها و جواب آن، سخت‌تر از سخت است. خلاصه اینكه ماجرای چه بپزم، قدمتی به بلندای تاریخ دارید و هنوز هم متخصصان فن! پاسخ سرراستی برای آن پیدا نكرده‌اند‌ اما ما این هفته، پاسخ جالبی برای این پرسش داریم. خوراكی‌های فنجانی. تعجب نكنید.
 
همه خوراكی‌هایی كه دستور پخت آنها را با هم می‌خوانیم، خوراكی‌هایی است كه داخل فر، با مواد اولیه ساده و داخل قالب فنجانی آماده می‌شوند. این نكته را هم اضافه كنیم كه بعضی از این دستورها مربوط به غذا و بعضی دیگر كیك هستند. بنابراین با یك تیر دو نشان زده‌اید! می‌توانید خیلی شیك و باكلاس، كیك و غذا را به شكل فنجانی برگزار كنید. آستین‌ها را برای مراسم فنجان‌پزی بالا بزنید.

دسر آووكادو، آناناس و نعناع
 
مواد لازم

 •     پودر كیك آماده/ یك بسته
 •     آوو‌كادو/ دو عدد
 •     آناناس تازه/ نصف یك عدد
 •     برگ نعناع تازه/ یك و نیم فنجان
 •     آرد سفید/ دو ق.غ


         غذا ها و دسر های فنجانی
 
تعداد نفرات: 6نفر
 
نكته یك: علاوه بر نعناع یا به جای آن، می‌توانید برگ سبزی تازه ویژه این فصل را نیز به این دسر اضافه كنید.

نكته دو: طعم آووكادو با آناناس، طعم خوبی است. اما با این حال اگر طعم آووكادو را دوست ندارید، می‌توانید میوه كم شیرین یا میوه‌ای با طعم ملس مانند پرتقال را جایگزین آووكادو كنید.

طرز تهیه
 
 1. آووكادوها را شسته، پوست كنده و آنها را به شكل مربعی ریز خرد كنید. آناناس را شسته، پوست كنده و بعد آن را به شكل مربعی ریز خرد كنید.
 2. نعناع‌ها را پاك كرده، برگ آنها را خیس كرده و بعد از سه دقیقه بشویید.
 3. بگذارید آب آن برود. بعد از برداشتن مقداری از آناناس‌ها و آووكادوهای خرد شده برای تزئین روی دسر، آناناس‌ها و آووكادوهای خرد شده باقی‌مانده را با برگ نعناع مخلوط كنید.
 4. هم بزنید تا مواد كاملا مخلوط شوند. سپس خمیر كیك را مانند آنچه روی دستور جعبه نوشته شده است، آماده كنید.
 5. مواد آماده شده یعنی مخلوط میوه‌های خرد شده و برگ نعناع‌ها را به خمیر اضافه كنید. داخل قالب‌ها را به آرد آغشته كرده و از مایه آماده شده، به مقدار لازم داخل هر خانه از قالب بریزید. فر را روی حرارت 180درجه سانتی‌گراد گرم كرده و قالب را داخل آن بگذارید.
 6. 45دقیقه بعد، كیك آماده است. آن را از فر درآورده و بگذارید سرد شود. سپس دسرها را از قالب بیرون آورده و بگذارید كاملا خنك شوند.
 7. سپس دسرها را داخل ظرف مناسب گذاشته و روی آنها را با تكه‌های آناناس و آووكادوی خرد شده، تزئین كنید.


 
كوكو سیب‌زمینی فنجانی با پنیر پیتزا
 
مواد لازم

 •     سیب‌زمینی پشندی متوسط/ 5عدد
 •     تخم‌مرغ/ 6عدد
 •     پیاز/ یك عدد
 •     زردچوبه/ نصف ق.چ
 •     پنیر پیتزای رنده شده/ یك و نیم فنجان
 •     آرد سفید/ 2ق.غ
         غذا ها و دسر های فنجانی

تعداد نفرات: 6نفر
 
نكته: می‌توانید برای تزئین روی كوكوها از پیازچه خرد شده استفاده كنید.

طرز تهیه
 1. سیب‌زمینی‌ها را بشویید. سپس آنها را بپزید. پیاز را پوست كنده و بشویید.
 2. بعد از اینكه سیب‌زمینی پخت، بگذارید خنك شود. آنها را پوست كنده و همراه با پیاز رنده كنید. تخم‌مرغ‌ها را داخل كاسه‌ای شكسته و همزده و به تخم‌مرغ و پیاز رنده شده اضافه كنید.
 3. زردچوبه آخرین ماده‌ای است كه باید به مایه اضافه كرده و یك‌بار دیگر همه مواد را خوب هم بزنید.
 4. سپس داخل خانه‌های قالب به مقدار كمی آرد بریزید. از مایه، به مقدار مناسب داخل هر قالب ریخته و روی آن پنیر پیتزا بریزید. فر را روی حرارت 180درجه سانتی‌گراد گرم كنید.
 5. قالب را داخل فر قرار داده و نیم ساعت بعد، غذا حاضر است. اما برای اینكه روی كوكوها هم طلایی شود، به‌مدت پنج دقیقه با شعله بالای فر به كوكوها حرارت دهید تا طلایی شوند.
 6. قالب را از فر درآورده و بگذارید خنك شود. سپس كوكوها را از قالب درآورده و داخل ظرف مناسب بچینید.


 
كوكو سبزی فنجانی
 
مواد لازم

 •     سبزی كوكو/ نیم كیلوگرم
 •     تخم‌مرغ/ شش عدد
 •     زرشك/ یك فنجان
 •     مغز گردوی خرد شده/ یك و نیم فنجان
 •     آرد سفید/ دو ق.غ
 •     نمك/ به مقدار اندك
         غذا ها و دسر های فنجانی

تعداد نفرات: 6نفر
 
نكته: می‌توانید به همین روش، كوكوی تره ‌ یا كوكوی اسفناج آماده كنید. اسفناج را هم كاملا خرد كنید. اگر نگران آب انداختن اسفناج هستید، می‌توانید قبل از مخلوط كردن آن با مواد دیگر، بعد از آماده‌سازی و خرد كردن، آن را كمی تفت بدهید تا آب اسفناج كم شود.

طرز تهیه
 
 1. سبزی‌ كوكو را پاك كرده، خیس كنید و بعد از دو دقیقه بشویید. بگذارید آب آن كاملا برود.
 2. سپس با چاقوی تیز، به شكلی كه سبزی آن نیفتد، آن را خرد كنید. گردوها را مغز كنید. سپس آن را كمی خرد كنید. زرشك را پاك كرده، خیس كنید و بشویید.
 3. بگذارید آب آن برود. سپس تخم‌مرغ‌ها را داخل كاسه بشكانید. هم زده و به آن زرشك و گردوهای خرد شده را اضافه كنید. به مایه تخم‌مرغ، سبزی كوكو را اضافه كنید.
 4. هم بزنید تا مواد با هم مخلوط شوند.
 5. وقتی كاملا مخلوط شدند، داخل خانه‌های قالب را به آرد سفید آغشته كنید.
 6. سپس مایه را داخل آن بریزید. فر را روی حرارت 180درجه سانتی‌گراد گرم كنید. قالب را داخل فر بگذارید. نیم ساعت بعد، كوكوهای قالبی حاضر شده‌اند.


 
ساندویچ كالباس و تخم‌مرغ فنجانی
 
مواد لازم

 •     كالباس ژامبون یا بوقلمون/ یك كیلوگرم
 •     تخم‌مرغ/ هشت عدد
 •     فلفل دلمه‌ای سبز / یك عدد
 •     فلفل دلمه‌ای قرمز/ یك عدد
 •     زردچوبه/ یك ق.چ
 •     آرد سفید/ دو ق.غ
         غذا ها و دسر های فنجانی

تعداد نفرات: 6نفر
 
نكته یك: اگر كالباس را به شكل باز می‌خرید، حتما تأكید كنید تا ورقه‌ها را با ضخامت متوسط روبه نازك برش بزنند. بهتر است برای اینكه غذا سالم‌تر باشد، از كالباس بوقلمون استفاده كنید.

نكته دو: اگر نگران سوختن كالباس‌ها هستید، یك ورقه نازك نان، مثل نان لواش می‌توانید داخل قالب گذاشته و بعد ورقه كالباس را بگذارید.

طرز تهیه
 
 1. فلفل‌های دلمه‌ای را بشویید. سپس آنها را به شكل مربعی ریز خرد كنید. تخم‌مرغ‌ها را داخل كاسه بشكنید.
 2. هم بزنید تا كمی پف كند. سپس زردچوبه را اضافه كرده و هم بزنید تا زردچوبه با تخم‌مرغ مخلوط شود. كمی صبر كنید و بعد فلفل‌های خرد شده را نیز به تخم‌مرغ اضافه كرده و هم بزنید.
 3. اكنون داخل خانه هر قالب كمی آرد سفید بریزید. ورقه‌های كالباس ژامبون یا بوقلمون را داخل قالب‌ها بگذارید.
 4. سپس از مایه تخم‌مرغ حاوی خرد شده فلفل دلمه‌ای، داخل هر خانه به مقدار لازم بریزید. فر را روی حرارت 180درجه سانتی‌گراد گرم كنید.
 5. قالب را داخل فر بگذارید. نیم ساعت بعد، غذا حاضر است.
 6. قالب را از فر درآورده و بگذارید خنك شود. سپس آن را به همان شكل، سر میز غذا بگذارید. كاپ كیك آجیلی
 
مواد لازم

 •     پودر كیك آماده/ یك بسته
 •     مغز گردو/ یك فنجان
 •     مغز بادام خام/ یك فنجان
 •     مغز فندق خام/ یك فنجان
 •     مغز پسته خام/ یك فنجان
 •     تخمه كدو/ یك فنجان
 •     آرد سفید/ دو ق.غ
         غذا ها و دسر های فنجانی

تعداد نفرات:6نفر
 
نكته: می‌توانید مغزهای خرد شده- نه آسیاب شده- را بعد از یك مرحله پخت ملایم، به كیك اضافه كنید. به این ترتیب كه وقتی كیك‌ها كمی خودشان را گرفتند، از فر درآورده و مغزها را اضافه كنید. به این شكل، مغزها روی كیك بیشتر دیده می‌شوند. اما ممكن است كمی پف كیك‌ها بخوابد.

طرز تهیه
 
 1. گردوها را مغز كنید. سپس آنها را شسته و بگذارید آب آن برود. بادام، فندق و پسته را بشویید و سپس هركدام از آنها را به شكل جداگانه داخل كاسه‌های آب گرم بریزید تا پوست از مغز جدا شود. سپس آنها را شسته و آبكش كنید تا پوست از گوشت جدا شود.
 2. بعد از اینكه آب این دانه‌ها رفت و تقریبا خشك شد، مقداری از هر كدام را داخل آسیاب ریخته و آسیاب كنید.
 3. باقی‌مانده آنها را هم كمی بكوبید تا خرد شوند اما به مایه اضافه نكنید.
 4. پودر كیك را مانند دستور آماده كرده و بعد آسیاب شده مغزها را به مایه كیك اضافه كرده و هم بزنید.
 5. سپس مغز دانه‌ها خرد شده را همراه با تخمه كدو ‌اضافه كرده و هم بزنید. اكنون داخل خانه‌های قالب، كمی آرد ریخته و سپس داخل هر خانه به مقدار لازم از مایه آماده شده بریزید.
 6. قالب را داخل فری كه قبلا روی حرارت 180درجه سانتی‌گراد گرم كرده بودید، قرار دهید.
 7. نیم ساعت بعد، كیك‌ها حاضر شده‌اند. قالب را از فر درآورده و بگذارید كمی خنك شده و آنها را از قالب درآورده و در ظرف مناسب بچینید.


 
كاپ كیك حلوایی و گردو
 
مواد لازم

 •     كدو حلوایی/ یك چهارم یك عدد
 •     تخم‌مرغ/ 4عدد
 •     مغز گردو/ یك و نیم فنجان
 •     مغز بادم خام/ یك فنجان
 •     دارچین/ یك ق.چ
 •     شیر/ یك لیوان
 •     كره/ 100گرم
 •     شكر/ یك فنجان
 •     آرد سفید/ دو ق.غ
         غذا ها و دسر های فنجانی

طرز تهیه
 
 1. مقدار مناسب كدو حلوایی را جدا كرده، بشویید و پوست بكنید.
 2. سپس آن را خرد كنید. كدو حلوایی را چرخ كنید. گردوها را مغز كرده، بشویید و بگذارید آب آن برود و سپس آن را یك‌بار دیگر همراه با كدو حلوایی چرخ كنید.
 3. تخم‌مرغ‌ها را داخل ظرفی دیگر شكسته و آن را با همزن، هم بزنید تا خوب پف كند. تخم‌مرغ‌ها را با چرخ كرده مغز گردو و كدو حلوایی مخلوط كنید. خوب هم بزنید تا مواد مخلوط شوند.
 4. كره را داخل ظرف فلزی بگذارید. سپس آن را داخل قابلمه‌ای كه آب آن در حال جوش است، بگذارید تا كره آب شود. سپس شكر را به‌تدریج اضافه كنید تا با كره مخلوط شود.
 5. هم بزنید تا كره و شكر مخلوط شوند. سپس شیر و دارچین را هم اضافه كنید. آرام هم بزنید تا شكر كاملا در كره، شیر و دارچین حل شود. سپس این مایع را به مخلوط كدو حلوایی و گردو اضافه كنید. هم بزنید تا مواد با هم كاملا مخلوط شوند. سپس داخل خانه‌های هر قالب، آرد سفید بریزید.
 6. به مقدار لازم از مایه آماده شده داخل هر خانه بریزید. سپس فر را روی حرارت 180درجه سانتی‌گراد گرم كنید. قالب را داخل آن بگذارید. نیم ساعت بعد، كیك‌ها آماده شده‌اند.
 7. در فاصله آماده شدن كیك، بادام‌های خام را داخل آب گرم بریزید.
 8. وقتی پوست از گوشت جدا شد، آن را آبكش كرده، بشویید و بگذارید آب آن برود. سپس بادام‌ها را بكوبید تا كمی خرد شوند. بعد از آماده شدن كیك‌ها و بیرون آوردن آنها از فر، روی كیك‌ها را با بادام تزئین كنید.

تعداد نفرات: 6نفر
 
نكته یك: وقتی داخل چند عدد از كیك‌ها، چاقو زدید و مایه به چاقو نچسبید، یعنی اینكه كیك‌ها پخته‌اند. می‌توانید در فر را باز كرده و مقداری از بادام‌های خرد شده را روی كیك‌ها بریزید. سپس با حرارت بالای فر، روی كیك‌ها حرارت بدهید تا بادام‌ها كمی قهوه‌ای شوند.

نكته دو: میزان شكر اضافه كرده البته با رعایت نسبت با سایر مواد، بستگی به ذائقه شما برای شیرین شدن كیك‌ها دارد.


گروه های زیر مجموعه آشپزی

نوشیدنی ها
نوشیدنی ها

آخرین اخبار

صوت - بسته خبری ۱ خرداد ۹۷
در میان مهمترین رویدادهای ایران و جهان که در ساعات گذشته اتفاق افتاده، برخی اخبار بیش از دیگر خبرها اهمیت یافته‌اند. در این بسته صوتی «ایسنابیست» برخی از مهمترین خبرهای امروز - ۱ خرداد ۱۳۹۷ - را مرور می‌کنیم.
بارش شدید سبب آبگرفتگی معابر کرج شد
کرج - ایرنا- رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرج اعلام کرد: بارش شدید باران و آبگرفتگی معابر عصر امروز سه شنبه مشکلاتی در این کلانشهر به وجود آمده است.
200 طرح عمرانی در عتبات عالیات به بهره برداری رسید
اراک - ایرنا - جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور گفت: 200 طرح عمرانی، خدماتی و فرهنگی با فعالیت این ستاد در عتبات عالیات به بهره برداری رسیده است.
اندری کورتونوف: برجام باید به صورتی که هست اجرا شود
رم - ایرنا - 'اندری کورتونوف' مدیرکل شورای امور بین‌ الملل روسیه و مشاور سیاست خارجی کرملین در پی ادعاهای ضد ایرانی مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا، تاکید کرد: برجام می بایست به صورتی که هست اجرا شود.
خبرگزاری فرانسه: تهدید آمریکا برای مردم ایران بی مفهوم است
تهران - ایرنا - خبرگزاری فرانسه روز سه شنبه در گزارشی نوشت: در حالی که برخی مقام های آمریکا امیدوارند اقدامات ستیزه جویانه شان، انقلابی جدید را در ایران رقم زند، بعید است این اقدامات مورد توجه مردم عادی در بازار تجریش تهران قرار گیرد.
برگزیت 40 میلیارد پوند به اقتصاد انگلیس خسارت زد
لندن - ایرنا - رئیس بانک مرکزی انگلیس فاش کرد که رأی مردم این کشور به خروج از اتحادیه اروپا 40 میلیارد پوند به اقتصاد انگلیس خسارت زده است.
جلسات کابینه رژیم صهیونیستی در پناهگاه برگزار می شود
تهران – ایرنا – در پی انتقال سفارت امریکا به قدس و واکنش کشورهای مسلمان و مردم منطقه، «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر این رژیم تصمیم گرفت، تمامی جلسات کابینه را در پناهگاه زیر زمینی مدیریت بحران در شهر قدس اشغالی برگزار کند.
سوریه باید به جنگ افزارهای هوایی دوربرد مجهز شود
دمشق – ایرنا – خبرگزاری اسپوتنیک نوشت: سوریه برای سرنگون کردن موشک ها و جنگنده های مهاجم به جنگ افزارهای هوایی دوربرد همانند سامانه موشکی 'اس – 300 ' روسیه نیاز دارد.
رژیم صهیونیستی به بکارگیری اف – 35 علیه سوریه اعتراف کرد
دمشق – ایرنا – رژیم صهیونیستی امروز (سه شنبه) اعلام کرد که نیروی هوایی این رژیم از جنگنده شبح اف – 35 ساخت آمریکا در عملیات جنگی در خاورمیانه استفاده کرده است .
بیش از هزار تبعه گرجستان از کشورهای اروپایی اخراج شدند
باکو –ایرنا – کشورهای عضو اتحادیه اروپا از اوایل سال جاری تا به حال بیش از یک هزار و 260 نفر از اتباع گرجستان را به دلیل مهاجرت و اقامت غیر قانونی اخراج کردند .

پر بازدید ترین اخبار امروز

روایتی خواندنی از حضرت سلیمان و اثر اعجاب انگیز توکل بر خدا
حجه الاسلام والمسلمین علیرضا توحیدلو، روایتی خواندنی از آثار توکل به خدا را نقل کرده اند، که در ادامه می خوانید.
سعید محقق بازیگر تئاتر و سینمای اصفهان درگذشت
اصفهان-ایرنا- سعید محقق بازیگر پیشکسوت و کهنه کار تئاتر و سینمای اصفهان پس از گذراندن یک دوره بیماری طولانی روز گذشته درگذشت.
6 راهکار کلیدی برای رهایی از شر شیطان
حجه الاسلام والمسلمین علیرضا توحیدلو، به بررسی راههای دوری از شر شیطان پرداختند، که در ادامه می خوانید.
تلاوت زیبای سید جواد حسینی در محضر رهبر انقلاب + فیلم
قاری ممتاز و بین المللی کشورمان در حضور رهبر معظم انقلاب به تلاوت آیاتی از قرآن کریم پرداخت.
پوشش مثال زدنی خانم مجری در یک مهمانی خصوصی-عکس
تصویری از حضور مژده لواسانی، سحر دولتشاهی و بهرام رادان را در مهمانى خصوصى فیلم "چهار راه استانبول" مشاهده می کنید.