غذا ها و دسر های فنجانی

08:20 ۲۵۸ روز و ۱ ساعت پیش برترین ها 349 0
         غذا ها و دسر های فنجانی

«چی بپزم؟» درگیری فكری همه آنهایی است كه مسئول آماده كردن غذا هستند. این سؤال تاریخی! برای روزهای تعطیل، از سخت‌ترین سؤال‌ها و جواب آن، سخت‌تر از سخت است.

برترین ها

وب‌سایت همشهری شش و هفت: «چی بپزم؟» درگیری فكری همه آنهایی است كه مسئول آماده كردن غذا هستند. این سؤال تاریخی! برای روزهای تعطیل، از سخت‌ترین سؤال‌ها و جواب آن، سخت‌تر از سخت است. خلاصه اینكه ماجرای چه بپزم، قدمتی به بلندای تاریخ دارید و هنوز هم متخصصان فن! پاسخ سرراستی برای آن پیدا نكرده‌اند‌ اما ما این هفته، پاسخ جالبی برای این پرسش داریم. خوراكی‌های فنجانی. تعجب نكنید.
 
همه خوراكی‌هایی كه دستور پخت آنها را با هم می‌خوانیم، خوراكی‌هایی است كه داخل فر، با مواد اولیه ساده و داخل قالب فنجانی آماده می‌شوند. این نكته را هم اضافه كنیم كه بعضی از این دستورها مربوط به غذا و بعضی دیگر كیك هستند. بنابراین با یك تیر دو نشان زده‌اید! می‌توانید خیلی شیك و باكلاس، كیك و غذا را به شكل فنجانی برگزار كنید. آستین‌ها را برای مراسم فنجان‌پزی بالا بزنید.

دسر آووكادو، آناناس و نعناع
 
مواد لازم

 •     پودر كیك آماده/ یك بسته
 •     آوو‌كادو/ دو عدد
 •     آناناس تازه/ نصف یك عدد
 •     برگ نعناع تازه/ یك و نیم فنجان
 •     آرد سفید/ دو ق.غ


         غذا ها و دسر های فنجانی
 
تعداد نفرات: 6نفر
 
نكته یك: علاوه بر نعناع یا به جای آن، می‌توانید برگ سبزی تازه ویژه این فصل را نیز به این دسر اضافه كنید.

نكته دو: طعم آووكادو با آناناس، طعم خوبی است. اما با این حال اگر طعم آووكادو را دوست ندارید، می‌توانید میوه كم شیرین یا میوه‌ای با طعم ملس مانند پرتقال را جایگزین آووكادو كنید.

طرز تهیه
 
 1. آووكادوها را شسته، پوست كنده و آنها را به شكل مربعی ریز خرد كنید. آناناس را شسته، پوست كنده و بعد آن را به شكل مربعی ریز خرد كنید.
 2. نعناع‌ها را پاك كرده، برگ آنها را خیس كرده و بعد از سه دقیقه بشویید.
 3. بگذارید آب آن برود. بعد از برداشتن مقداری از آناناس‌ها و آووكادوهای خرد شده برای تزئین روی دسر، آناناس‌ها و آووكادوهای خرد شده باقی‌مانده را با برگ نعناع مخلوط كنید.
 4. هم بزنید تا مواد كاملا مخلوط شوند. سپس خمیر كیك را مانند آنچه روی دستور جعبه نوشته شده است، آماده كنید.
 5. مواد آماده شده یعنی مخلوط میوه‌های خرد شده و برگ نعناع‌ها را به خمیر اضافه كنید. داخل قالب‌ها را به آرد آغشته كرده و از مایه آماده شده، به مقدار لازم داخل هر خانه از قالب بریزید. فر را روی حرارت 180درجه سانتی‌گراد گرم كرده و قالب را داخل آن بگذارید.
 6. 45دقیقه بعد، كیك آماده است. آن را از فر درآورده و بگذارید سرد شود. سپس دسرها را از قالب بیرون آورده و بگذارید كاملا خنك شوند.
 7. سپس دسرها را داخل ظرف مناسب گذاشته و روی آنها را با تكه‌های آناناس و آووكادوی خرد شده، تزئین كنید.


 
كوكو سیب‌زمینی فنجانی با پنیر پیتزا
 
مواد لازم

 •     سیب‌زمینی پشندی متوسط/ 5عدد
 •     تخم‌مرغ/ 6عدد
 •     پیاز/ یك عدد
 •     زردچوبه/ نصف ق.چ
 •     پنیر پیتزای رنده شده/ یك و نیم فنجان
 •     آرد سفید/ 2ق.غ
         غذا ها و دسر های فنجانی

تعداد نفرات: 6نفر
 
نكته: می‌توانید برای تزئین روی كوكوها از پیازچه خرد شده استفاده كنید.

طرز تهیه
 1. سیب‌زمینی‌ها را بشویید. سپس آنها را بپزید. پیاز را پوست كنده و بشویید.
 2. بعد از اینكه سیب‌زمینی پخت، بگذارید خنك شود. آنها را پوست كنده و همراه با پیاز رنده كنید. تخم‌مرغ‌ها را داخل كاسه‌ای شكسته و همزده و به تخم‌مرغ و پیاز رنده شده اضافه كنید.
 3. زردچوبه آخرین ماده‌ای است كه باید به مایه اضافه كرده و یك‌بار دیگر همه مواد را خوب هم بزنید.
 4. سپس داخل خانه‌های قالب به مقدار كمی آرد بریزید. از مایه، به مقدار مناسب داخل هر قالب ریخته و روی آن پنیر پیتزا بریزید. فر را روی حرارت 180درجه سانتی‌گراد گرم كنید.
 5. قالب را داخل فر قرار داده و نیم ساعت بعد، غذا حاضر است. اما برای اینكه روی كوكوها هم طلایی شود، به‌مدت پنج دقیقه با شعله بالای فر به كوكوها حرارت دهید تا طلایی شوند.
 6. قالب را از فر درآورده و بگذارید خنك شود. سپس كوكوها را از قالب درآورده و داخل ظرف مناسب بچینید.


 
كوكو سبزی فنجانی
 
مواد لازم

 •     سبزی كوكو/ نیم كیلوگرم
 •     تخم‌مرغ/ شش عدد
 •     زرشك/ یك فنجان
 •     مغز گردوی خرد شده/ یك و نیم فنجان
 •     آرد سفید/ دو ق.غ
 •     نمك/ به مقدار اندك
         غذا ها و دسر های فنجانی

تعداد نفرات: 6نفر
 
نكته: می‌توانید به همین روش، كوكوی تره ‌ یا كوكوی اسفناج آماده كنید. اسفناج را هم كاملا خرد كنید. اگر نگران آب انداختن اسفناج هستید، می‌توانید قبل از مخلوط كردن آن با مواد دیگر، بعد از آماده‌سازی و خرد كردن، آن را كمی تفت بدهید تا آب اسفناج كم شود.

طرز تهیه
 
 1. سبزی‌ كوكو را پاك كرده، خیس كنید و بعد از دو دقیقه بشویید. بگذارید آب آن كاملا برود.
 2. سپس با چاقوی تیز، به شكلی كه سبزی آن نیفتد، آن را خرد كنید. گردوها را مغز كنید. سپس آن را كمی خرد كنید. زرشك را پاك كرده، خیس كنید و بشویید.
 3. بگذارید آب آن برود. سپس تخم‌مرغ‌ها را داخل كاسه بشكانید. هم زده و به آن زرشك و گردوهای خرد شده را اضافه كنید. به مایه تخم‌مرغ، سبزی كوكو را اضافه كنید.
 4. هم بزنید تا مواد با هم مخلوط شوند.
 5. وقتی كاملا مخلوط شدند، داخل خانه‌های قالب را به آرد سفید آغشته كنید.
 6. سپس مایه را داخل آن بریزید. فر را روی حرارت 180درجه سانتی‌گراد گرم كنید. قالب را داخل فر بگذارید. نیم ساعت بعد، كوكوهای قالبی حاضر شده‌اند.


 
ساندویچ كالباس و تخم‌مرغ فنجانی
 
مواد لازم

 •     كالباس ژامبون یا بوقلمون/ یك كیلوگرم
 •     تخم‌مرغ/ هشت عدد
 •     فلفل دلمه‌ای سبز / یك عدد
 •     فلفل دلمه‌ای قرمز/ یك عدد
 •     زردچوبه/ یك ق.چ
 •     آرد سفید/ دو ق.غ
         غذا ها و دسر های فنجانی

تعداد نفرات: 6نفر
 
نكته یك: اگر كالباس را به شكل باز می‌خرید، حتما تأكید كنید تا ورقه‌ها را با ضخامت متوسط روبه نازك برش بزنند. بهتر است برای اینكه غذا سالم‌تر باشد، از كالباس بوقلمون استفاده كنید.

نكته دو: اگر نگران سوختن كالباس‌ها هستید، یك ورقه نازك نان، مثل نان لواش می‌توانید داخل قالب گذاشته و بعد ورقه كالباس را بگذارید.

طرز تهیه
 
 1. فلفل‌های دلمه‌ای را بشویید. سپس آنها را به شكل مربعی ریز خرد كنید. تخم‌مرغ‌ها را داخل كاسه بشكنید.
 2. هم بزنید تا كمی پف كند. سپس زردچوبه را اضافه كرده و هم بزنید تا زردچوبه با تخم‌مرغ مخلوط شود. كمی صبر كنید و بعد فلفل‌های خرد شده را نیز به تخم‌مرغ اضافه كرده و هم بزنید.
 3. اكنون داخل خانه هر قالب كمی آرد سفید بریزید. ورقه‌های كالباس ژامبون یا بوقلمون را داخل قالب‌ها بگذارید.
 4. سپس از مایه تخم‌مرغ حاوی خرد شده فلفل دلمه‌ای، داخل هر خانه به مقدار لازم بریزید. فر را روی حرارت 180درجه سانتی‌گراد گرم كنید.
 5. قالب را داخل فر بگذارید. نیم ساعت بعد، غذا حاضر است.
 6. قالب را از فر درآورده و بگذارید خنك شود. سپس آن را به همان شكل، سر میز غذا بگذارید. كاپ كیك آجیلی
 
مواد لازم

 •     پودر كیك آماده/ یك بسته
 •     مغز گردو/ یك فنجان
 •     مغز بادام خام/ یك فنجان
 •     مغز فندق خام/ یك فنجان
 •     مغز پسته خام/ یك فنجان
 •     تخمه كدو/ یك فنجان
 •     آرد سفید/ دو ق.غ
         غذا ها و دسر های فنجانی

تعداد نفرات:6نفر
 
نكته: می‌توانید مغزهای خرد شده- نه آسیاب شده- را بعد از یك مرحله پخت ملایم، به كیك اضافه كنید. به این ترتیب كه وقتی كیك‌ها كمی خودشان را گرفتند، از فر درآورده و مغزها را اضافه كنید. به این شكل، مغزها روی كیك بیشتر دیده می‌شوند. اما ممكن است كمی پف كیك‌ها بخوابد.

طرز تهیه
 
 1. گردوها را مغز كنید. سپس آنها را شسته و بگذارید آب آن برود. بادام، فندق و پسته را بشویید و سپس هركدام از آنها را به شكل جداگانه داخل كاسه‌های آب گرم بریزید تا پوست از مغز جدا شود. سپس آنها را شسته و آبكش كنید تا پوست از گوشت جدا شود.
 2. بعد از اینكه آب این دانه‌ها رفت و تقریبا خشك شد، مقداری از هر كدام را داخل آسیاب ریخته و آسیاب كنید.
 3. باقی‌مانده آنها را هم كمی بكوبید تا خرد شوند اما به مایه اضافه نكنید.
 4. پودر كیك را مانند دستور آماده كرده و بعد آسیاب شده مغزها را به مایه كیك اضافه كرده و هم بزنید.
 5. سپس مغز دانه‌ها خرد شده را همراه با تخمه كدو ‌اضافه كرده و هم بزنید. اكنون داخل خانه‌های قالب، كمی آرد ریخته و سپس داخل هر خانه به مقدار لازم از مایه آماده شده بریزید.
 6. قالب را داخل فری كه قبلا روی حرارت 180درجه سانتی‌گراد گرم كرده بودید، قرار دهید.
 7. نیم ساعت بعد، كیك‌ها حاضر شده‌اند. قالب را از فر درآورده و بگذارید كمی خنك شده و آنها را از قالب درآورده و در ظرف مناسب بچینید.


 
كاپ كیك حلوایی و گردو
 
مواد لازم

 •     كدو حلوایی/ یك چهارم یك عدد
 •     تخم‌مرغ/ 4عدد
 •     مغز گردو/ یك و نیم فنجان
 •     مغز بادم خام/ یك فنجان
 •     دارچین/ یك ق.چ
 •     شیر/ یك لیوان
 •     كره/ 100گرم
 •     شكر/ یك فنجان
 •     آرد سفید/ دو ق.غ
         غذا ها و دسر های فنجانی

طرز تهیه
 
 1. مقدار مناسب كدو حلوایی را جدا كرده، بشویید و پوست بكنید.
 2. سپس آن را خرد كنید. كدو حلوایی را چرخ كنید. گردوها را مغز كرده، بشویید و بگذارید آب آن برود و سپس آن را یك‌بار دیگر همراه با كدو حلوایی چرخ كنید.
 3. تخم‌مرغ‌ها را داخل ظرفی دیگر شكسته و آن را با همزن، هم بزنید تا خوب پف كند. تخم‌مرغ‌ها را با چرخ كرده مغز گردو و كدو حلوایی مخلوط كنید. خوب هم بزنید تا مواد مخلوط شوند.
 4. كره را داخل ظرف فلزی بگذارید. سپس آن را داخل قابلمه‌ای كه آب آن در حال جوش است، بگذارید تا كره آب شود. سپس شكر را به‌تدریج اضافه كنید تا با كره مخلوط شود.
 5. هم بزنید تا كره و شكر مخلوط شوند. سپس شیر و دارچین را هم اضافه كنید. آرام هم بزنید تا شكر كاملا در كره، شیر و دارچین حل شود. سپس این مایع را به مخلوط كدو حلوایی و گردو اضافه كنید. هم بزنید تا مواد با هم كاملا مخلوط شوند. سپس داخل خانه‌های هر قالب، آرد سفید بریزید.
 6. به مقدار لازم از مایه آماده شده داخل هر خانه بریزید. سپس فر را روی حرارت 180درجه سانتی‌گراد گرم كنید. قالب را داخل آن بگذارید. نیم ساعت بعد، كیك‌ها آماده شده‌اند.
 7. در فاصله آماده شدن كیك، بادام‌های خام را داخل آب گرم بریزید.
 8. وقتی پوست از گوشت جدا شد، آن را آبكش كرده، بشویید و بگذارید آب آن برود. سپس بادام‌ها را بكوبید تا كمی خرد شوند. بعد از آماده شدن كیك‌ها و بیرون آوردن آنها از فر، روی كیك‌ها را با بادام تزئین كنید.

تعداد نفرات: 6نفر
 
نكته یك: وقتی داخل چند عدد از كیك‌ها، چاقو زدید و مایه به چاقو نچسبید، یعنی اینكه كیك‌ها پخته‌اند. می‌توانید در فر را باز كرده و مقداری از بادام‌های خرد شده را روی كیك‌ها بریزید. سپس با حرارت بالای فر، روی كیك‌ها حرارت بدهید تا بادام‌ها كمی قهوه‌ای شوند.

نكته دو: میزان شكر اضافه كرده البته با رعایت نسبت با سایر مواد، بستگی به ذائقه شما برای شیرین شدن كیك‌ها دارد.


گروه های زیر مجموعه آشپزی

شیرینی و دسر
شیرینی و دسر

آخرین اخبار

جشنواره آش ایرانی با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد
زنجان – ایرنا – سیزدهمین دوره جشنواره ملی آش ایرانی با معرفی برگزیدگان بخش آش، صنایع دستی و صنایع دستی خلاق، در زنجان به کار خود پایان داد.
دست برنجکاران مازنی زیر سنگ شالیکوبی داران
ساری - ایرنا - برداشت کشت اول برنج مازندران در حالی به روزهای پایانی خود نزدیک می شود که شالیکوبی های استان دیگر گنجایش پذیرش و تبدیل شالی به برنج را ندارند و بسیاری از کشاورزان با حول و ولا منتظر گذر سالم از این مرحله هستند.
طرح گوترش برای حمایت از فلسطینی ها ارائه شد
تهران - ایرنا - «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد جمعه شب، در گزارشی طرحی را برای حمایت از فلسطینی ها در سرزمین های اشغالی ارائه کرد.
مدارس آوارگان فلسطینی به 217 میلیون دلار اعتبار نیاز دارد
تهران – ایرنا – آژانس امداد و اقدام سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی در خاورنزدیک (آنروا) بامداد جمعه اعلام کرد، بازگشایی مدارس تحت پوشش این سازمان به 217 میلیون دلار کمک مالی نیاز دارد.
تایوان به دنبال جلب حمایت نظامی آمریکا است
پکن- ایرنا- تایوان در حال لابی کردن با شماری از مقام های امنیتی و سازمان سیا در آمریکا است تا بتواند از حمایت های نظامی این کشور در مقابله با چین برخوردار شده و همزمان به تسلیحات پیشرفته تری دست پیدا کند.
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه جمعه تا صبح شنبه
تهران – ایرنا – معاون وزیر دفاع: ایران قدرت برتر منطقه در تولید فناوری های دفاعی است، وزیر خارجه چین: همکاری‌ها با تهران توسعه می‌یابد، شفاف سازی از سیاست های بانک مرکزی خواهد بود و مشارکت راهبردی روسیه و آلمان در شرایط تحریم ازمهمترین خبرهای ایرنا در 12ساعت گذشته بود.
هیل: احتمال شکست تاریخی جمهوریخواهان در انتخابات وجود دارد
تهران – ایرنا – تارنمای خبری هیل در گزارشی با اشاره به تداوم نارضایتی ها از سیاست‌ و عملکرد «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا نوشت: این موضوع می‌تواند به شکستی مفتضحانه و تاریخی برای جمهوریخواهان در انتخابات آتی مجلس نمایندگان منجر شود.
جشنواره پرواز بادبادک‌ها در شهر پردیس برگزار شد
تهران- ایرنا- رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان پردیس گفت : جشنوار بادبادک‌ها با هدف افزایش نشاط اجتماعی دراین شهر برگزار شد.
نفرات برتر مسابقات تیراندازی با کمان کشور مشخص شدند
ارومیه- ایرنا- رییس هیات تیراندازی با کمان آذربایجان غربی با اشاره به مشخص شدن نفرات برتر مسابقات تیراندازی با کمان کشور گفت: مردان رضا شبانی از یزد در ریکرو مردان، پارمیدا قاسمی از تهران در ریکرو زنان و محمد معدن دار به همراهالهام قدیم پور در کامپوند مردان و زنان قهرمان شدند.
بانوی جودوکار هرمزگان قهرمان کشور شد
بندرعباس- ایرنا- نایب رییس هیات جودو هرمزگان گفت: یکی بانوان جودوکار این استان در رقابت های کشوری و انتخابی تیم ملی، موفق به کسب عنوان قهرمانی شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده
عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز معتقد است: همراه با ارائه شدن بسته ارزی جدید یک سری اصلاحات و اقدامات تکمیلی در جهت کنترل افراد و شرکت‌هایی که ارز ارزان را صرف سودهای کلان خود کردند نیاز دارد و البته این اقدامات تکمیلی، علاوه بر دولت نیاز به مشارکت فعال نهادهای قضایی و نظارتی دارد تا از سوء استفاده های بعدی جلوگیری شود.
12 شهید در انفجار مخزنی در نزدیکی کربلا
در انفجار مخزنی متعلق به نیروهای الحشد الشعبی در نزدیکی کربلا دست کم ۱۲ نفر شهید شدند.
از آثار و خانه محمدعلی سپانلو چه خبر؟
دوست و وصی محمدعلی سپانلو نسبت به پرداخت نشدن حق تألیف آثار این شاعر فقید توسط ناشران اعتراض کرد و گفت: صحیح نیست اهل فرهنگ با یکدیگر این‌طور رفتار کنند.
عزت از سینمای ایران رفتنی نیست - زینب کارگر *
تهران- ایرنا- سیل پیام‌های سراسر آه و افسوس سرازیر شد از صبح دیروز؛ «عزت سینمای ایران رفت». اما من بر این باورم که عزت از سینمای ایران، رفتنی نیست به هزار و یک دلیل.
هدیه کاظمی: به کسب بهترین نتیجه در آسیا خوشبینم + فیلم
هدیه کاظمی یکی از پاروزنانی است که شانس مدال در اندونزی دارد. ‌او پبش از ترک ایران و حضور در پالمبانگ محل برگزاری بازی‌های آسیایی تاکید کرد که به کسب بهترین نتیجه امیدوار است.
دستور تهیه پیتزا کوئسادیلا، ساده ترین پیتزای دنیا
نودل پنیری در فنجان؛ غذای مخصوص تنبل‌ها
کوفته بلغور؛ پیش غذای خوشمزه ترکیه ای