آقای شهردار! دیگر به تنگ آمده‌ايم

06:19 ۲۷۲ روز و ۱۴ ساعت پیش برترین ها 129 0

نعمت احمدي-حقوقدان در روزنامه شرق نوشت: مديريت شهري تهران بعد از نزديک به دو دهه به جناح اصلاح‌طلب رسيد و در فرايندي بدون حاشيه، شهردار و رياست شورا و نواب آن انتخاب شدند. بديهي است مردم که باوجود اماواگرها در چينش کانديداها يکدست به ليست اميد و جريان سياسي مورد علاقه خود رأي دادند، توقعاتي دارند.

برترین ها

نعمت احمدي-حقوقدان در روزنامه شرق نوشت: مديريت شهري تهران بعد از نزديک به دو دهه به جناح اصلاح‌طلب رسيد و در فرايندي بدون حاشيه، شهردار و رياست شورا و نواب آن انتخاب شدند. بديهي است مردم که باوجود اماواگرها در چينش کانديداها يکدست به ليست اميد و جريان سياسي مورد علاقه خود رأي دادند، توقعاتي دارند.
  شهردار منتخب و رياست شورا مي‌توانند حداقل در مهلت صدروزه که به‌صورت رويه درآمده، گزارشي از عملکرد خود ارائه دهند و مهم‌تر از آن شهردار تهران و ساير کلان‌شهرها مانند مشهد، اصفهان و شيراز که در اختيار اصلاح‌طلبان هستند، گزارشي از تغيير و جابه‌جايي‌ها به مردم ارائه دهند. بر اين باورم که تنگناهايي پيش پاي شهرداران کلان‌شهرها، به‌ويژه شهردار تهران قرار دارد. به‌تازگی شهردار تهران در يادداشتی نوشت: «بايد از اينکه منافع فردي و گروهي درصدد سوزاندن موقعيت‌ها و فرصت‌هاي جمعي و عمومي برآيند، بيمناک و براي مقابله با آن مهيا بود...». پيامي گويا و رسا مبني بر اينکه باید حصار تنگ جناح‌ها را حداقل در سال‌هاي پاياني دهه چهارم انقلاب کنار گذاشت. به تغييراتي که در سطح مديران شهرداري تهران صورت گرفته، بايد از اين منظر و ديدگاه تازه توجه کرد اما اين نقشه راه شهردار و شورا و اثرات و تأثيرات آن در سطح کلان، کوتاه‌مدت و درازمدت چه روندي را طي خواهد کرد؟
  همچنين شهردار کلان‌شهر مشهد، مهندس تقي‌زاده‌خامسي هم مي‌تواند به‌عنوان شهردار دومين کلان‌شهر کشور، درباره روندي که در گذشته در مديريت شهري وجود داشته و رويه‌اي که او در پيش گرفته توضيحاتي را به مردم بدهد؛ اما موضوع پايتخت متفاوت است. تهران کلان‌شهري است که درواقع نمي‌توان از منظر شهرسازي مدرن به آن شهر گفت. ده‌ها روستاي لميده بر دامنه روزگاري پرچشمه و آب البرز از روزهاي آغازيني که در سال ١٢١٠ به پايتختي انتخاب شد، به هم پيوستند و جغرافيايي را که روستا- شهر تشکيل داده، ايجاد کردند؛ شهري که بافت روستايي خود را حفظ کرده و بخش ديگر که مربوط به اراضي زراعي بين روستاها بوده، به بافت شهري تبديل شد.
  کافي است سري به شمالي‌ترين نقاط شهر يعني نياوران، فرمانيه، جمال‌آباد، اوين، درکه و... بزنيد و کوچه‌هاي تنگ و باريکی که مصداق زندگي روستايي است را در مرفه‌ترين نقطه تهران ببينيد. با اين تعريف مختصر، بايد ديد شهردار منتخب شوراي شهر تهران که همه اعضاي آن برآمده از ليست اميد هستند، چه طرح و برنامه‌اي براي اداره شهر دارد تا ساکنان تهران تفاوت مديريت دو‌دهه‌اي اصولگرايان را با مديريت اصلاح‌طلبان حس کنند؟ شهردار تهران در بند سه نوشته خود مي‌گويد: «من با تأکيد بر پايبندي به مصالح شهر و شهروندان، خود را ملزم به ايجاد تحول و اصلاح وضعيت کنوني مديريت شهري و ارتقا و بهبود آن و استفاده از نيروهاي کارآمد شهرداري و خارج آن مي‌دانم...». با تکيه بر همين بند مشخص مي‌شود شهردار محترم، اعتقاد دارد وضعيت موجود اداره شهر که حاصل دو دهه حاکميت بلامنازع اصولگرايان است، قابل‌دفاع نيست. نگارنده به آن بخش از نوشته که استفاده از نيروهاي کارآمد شهرداري و خارج آن را مدنظر قرار داده است، کاري نداشته و معتقدم بايد از تفکر جناحي جدا شد و اعمال مديريت صحيح شرط است.
  اگر کليت يک مجموعه طرح و برنامه‌ای شناسنامه‌دار داشته باشند، طبيعي است در چرخه مديريت، تفکر جناحي نمي‌تواند کل برنامه را تحت‌الشعاع قرار دهد اما برنامه اداره شهر با شناسنامه مديريت اصلاح‌طلبانه و مسائل و مصائب زندگي شهري، خصوصا زندگي در کلان‌شهري مانند تهران کدام است و چه برنامه‌اي پيش‌روي مديران شهري قرار دارد؟ براي رمزگشایي از مصائب تهران و گرفتاري‌هاي ساکنان آن در زمينه‌هاي زير مردم توقع - تحول و تغيير- مورد نظر شهردار محترم را دارند.
١-ترافيک: مهم‌ترين وظيفه شهردار در کلان‌شهرها مربوط به وضع ترافيک و سامان‌دهي آن است. پليس راهنمايي و رانندگي تا حدی خود را از هدايت ترافيکي شهر کنار کشيده است. خيابان و پياده‌رو در تصرف موتورسواران است. مسافربرهاي خطي، تاکسي‌هاي سيار و موتورسيکلت‌ها تمامي تقاطع‌ها را تصاحب کرده و دوبله و بعضا در سه رديف منتظر مسافر ايستاده‌اند. حرکت در بزرگراه‌هاي شهري ناگهان به گره کور ترافيک برخورد مي‌کند؛ وقتي بعد از مدتي که به منشأ ايجاد ترافيک مي‌رسيم، متوجه مي‌شويم رانندگاني که در بزرگراه شهري قصد خروج از بزرگراه را دارند و بايد در دو يا سه خط در منتهااليه سمت راست حرکت کنند و خطوط سمت چپ را براي وسايل نقليه در حال حرکت اختصاص دهند، گره کوري در چند رديف به‌وجود مي‌آورند. حداقل رئيس محترم شوراي شهر تهران، جناب مهندس هاشمي و شهردار تهران که خارج از کشور تحصیل کرده‌اند، مي‌دانند رواني ترافيک فقط به اجراي مقررات راهنمايي و رانندگي بستگي دارد.
٢-جرایم رانندگي:جریمه‌های رانندگان برابر قانون رسيدگي به تخلفات رانندگي، مصوب ٢٤ اسفند ٨٩، به حساب درآمد عمومي کشور نزد خزانه‌داري کل واريز و طی ضوابطي به شهرداري‌ها و وزارت راه و ترابري و پليس راهنمايي و رانندگي اختصاص مي‌يابد. لازم به توضيح است، ٦٠ درصد از جرايم رانندگي در شهرها به شهرداري اختصاص مي‌يابد. با اين حساب، مثلا در سال ١٣٩٠ در تهران ١٩٠ ميليارد تومان وصول جرایم رانندگي بوده که سهم شهرداري بر اساس ٦٠ درصد، مبلغ ١٠٢ ميليارد تومان و در سال ٩١ حدود ٢٠٠ ميليارد تومان بوده که سهم شهرداری تهران ١٢٠ ميليارد تومان مي‌شود. افزايش ٤٠ درصدي جرایم رانندگي سالانه مورد قبول مسئولان راهنمايي و رانندگي است؛ يعني با همين ضريب اگر به سال ٩٦ برسيم، سهمي ٢٠درصدي از کل بودجه شهرداري تهران از محل اخذ جرایم خواهد بود. شهرهاي بزرگ امروزه بيشترين سهم درآمدي خود را از محل راهنمايي و رانندگي تأمين مي‌کنند. حال پرسش اين است که آيا شهردار و شوراي محترم شهر تهران برنامه‌اي براي اجراي سهميه حاصل از درآمد جرایم راهنمايي و رانندگي در تهران را دارند يا اينکه مردم از صبح تا شب بايد جسم و روح و روان خود را در ترافيک کشنده تهران هدر دهند.
   ٣- مترو: خدا رحمت کند آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني  را که آنچه مديران در آينه مي‌ديدند، ايشان در خشت خام مي‌ديد. وقتي در سال ١٣٦٣ و اوج جنگ اين آينده‌نگري را داشت که اداره شهر تهران بدون مترو امکان‌پذير نيست، فرزند ارشد خود را به مديريت مترو فرا خواند و او هم خوب اداي دِين کرد و تهران به عنوان اولين پايتخت خاورميانه‌اي، صاحب راه‌آهن شهري شد. هرچند رياست محمود احمدي‌‌نژاد بر شهرداري و سپس رياست‌جمهوري وي، بي‌مهري قهرآميزي را نسبت به مترو اعمال و اجرا کرد اما رياست فعلي شوراي تهران توانست چندين خط از خطوط اصلي مترو را راه‌اندازي کند. حال مردم از او توقع دارند به وضع مترو سروساماني دهد. اضافه‌کردن واگن به همين خطوط فعال فعلي مي‌تواند تا چند برابر مسافر را حمل‌ونقل کند که باعث حرکت زيرزميني مردم و کم‌شدن بار ترافيکي خيابان‌ها شود. تهران، مرکز اقتصاد و سياست است و وجود وزارتخانه‌ها، مراکز بانک‌ها و شرکت‌هاي بزرگ، پزشکي و... در آن قابل مقايسه با شهرستان‌ها نيست.
  همين عوامل به اضافه ديگر عوامل باعث مي‌شود روزانه چندين ميليون نفر مسافر در تهران تردد کنند و بايد بار اين جمعيت بر دوش دولت باشد نه شهردار تهران. مجلس در زمان دولت محمود احمدي‌نژاد دو ميليارد دلار به متروي تهران و کلان‌شهرها اختصاص داد که سهم تهران يك ميليارد دلار بود و با وجود اينکه محل تأمين آن نيز قانونا معين بود والا شوراي نگهبان آن را رد مي‌کرد، رئيس دولت وقت اين مبلغ را به مترو تهران اختصاص نداد. اگر آن مبلغ به مترو اختصاص يافته بود، با توجه به قيمت سال‌هاي قبل از صعود قيمت‌ها، ترافيک تهران امروز رنگ و روي ديگري داشت.
  ٤- دست‌فروشي: زشت‌ترين چهره‌اي که از تهران به نمايش گذاشته مي‌شود، دست‌فروشي در سطح گسترده است. اين دست‌فروشي نيست؛ خيابان‌فروشي است، سد معبر است، تضييع حقوق مغازه‌داراني است که بايد ماليات بدهند و با تأسف بربادرفتن اندک توليد داخلي در سال اقتصاد مقاومتي است که آخرين رمق توليد‌هاي کوچک را با واردات ارزان بنجل ترک و چيني و تايواني و تايلندي گرفته است. کافي است يک روز شهردار تهران وقت خود را صرف اين مهم کند که چه مي‌کشند عابران و ساکنان و کاسبان، روح خيابان با فریاد دست‌فروشان که اجناس بنجل خود را فرياد مي‌زنند آزرده است. مردم در تهران از شرايط موجود به تنگ آمده و نياز به هواي تازه با مديريت متحول از ناحيه شورا و شهردار تحول‌خواه دارند.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست داخلی
سیاست داخلی

آخرین اخبار

52 درصد معاملات شهرداری تهران بدون مناقصه واگذار شده است
تهران- ایرنا- خزانه‌دار شورای اسلامی شهر تهران گفت که 52 درصد از معاملات شهرداری در سال 95 و نیمه نخست سال گذشته به روش ترک تشریفات و بدون مناقصه واگذار شده است.
کمیته ویژه رسیدگی به آلودگی نفتی مزارع جنوب تهران تشکیل شد
شهرری - ایرنا - فرماندار ویژه شهرستان ری از تشکیل کمیته ویژه رسیدگی به آلودگی نفتی زمین های کشاورزی جنوب پایتخت با هدف مهار و رفع آلودگی خبر داد.
روزی که مرز خسروی سجده گاه آزادگان شد - نازنین باباخانی*
قصرشیرین - ایرنا - 26 مرداد در تقویم جمهوری اسلامی یک روز به یادماندنی و ثبت شده در اذهان همه ایرانیان است، روزی که سفیران استقامت یعنی آزادگان سرافراز از مرز رسمی خسروی پس از سال ها تحمل رنج اسارت به آغوش وطن بازگشتند و بر خاک وطن سجده کردند.
احداث دریاچه مصنوعی از حقابه دریاچه ارومیه متوقف شد
ارومیه- ایرنا- رییس ستاد احیای دریاچه ارومیه در رابطه با طرح احداث یک دریاچه مصنوعی در آذربایجان شرقی با حقابه دریاچه ارومیه، گفت: معاون رییس جمهوری و رییس سازمان محیط زیست دستور توقف این طرح را صادر کرد.
پنج هزار میلیارد ریال به مددجویان مناطق محروم اختصاص یافت
مشهد - ایرنا- معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت که پنج هزار میلیارد ریال به خانوارهای تحت حمایت ساکن در مناطق محروم و مرزی زیر پوشش این نهاد اختصاص یافت.
مسیحیان ایران به پدرخوانده های آمریکایی نیاز ندارند
ارومیه- ایرنا- دبیرکل اتحادیه جهانی آشوریان و نماینده آشوریان ایران در مجلس شورای اسلامی گفت: آشوریان و جامعه مسیحی ایران به نسخه پیچی و پدرخواندگی آمریکا نیاز ندارند و در آرامش زندگی می کنند.
اتحادیه اروپا، لهستان را بابت اصلاحات قضایی تهدید کرد
تهران - ایرنا - اتحادیه اروپا روز سه شنبه به لهستان هشدار داد در صورت استمرار اجرای اصلاحات قضایی در این کشور، مجبور خواهد شد در مقابل دادگاه ارشد این اتحادیه پاسخگو باشد.
اردوغان و العبادی بر مبارزه با داعش و پ.ک.ک تاکید کردند
آنکارا- ایرنا- رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و حیدر العبادی نخست وزیر عراق پس از دیدار در آنکارا بر مبارزه مشترک با گروه های تروریستی داعش و پ.ک.ک تاکید کردند.
تولد مقاومت اسلامی و مرگ رویای اسرائیل
بیروت- ایرنا- 12 سال پیش در چنین روزی حزب الله لبنان پس از 33 روز مقاومت جانانه در برابر ارتش تا بن دندان مسلح رژیم صهیونیستی ، با قدرت افسانه شکست ناپذیری این رژیم را در هم شکست و «مقاومت اسلامی» را در تاریخ رقم زد.
وزیر خارجه ترکیه خواستار پایان زورگویی آمریکا شد
آنکارا- ایرنا- مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه با تقبیح اقدامات خارج از قاعده مقامات واشنگتن در فشار و تحریم علیه سایر کشورها، خواستار پایان داده به زورگویی آمریکا شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

علائم عفونت لوزه بزرگسالان و درمان خانگی آن
لوزه ها در پشت گلو واقع شده است و در واقع مجموعه ای از بافت لنفی هستند که بخشی از سیستم ایمنی بدن را تشکیل می دهند. عفونت لوزه ها اگر چه ناراحت کننده و ناخوشایند است، ولی به ندرت پیش می آید که وضعیت نگران کننده ای باشد.
پنج سناریوی ترسناک درباره هوش مصنوعی
هوش مصنوعی علاوه بر جنبه‌های مثبت، دارای عوارض منفی و ناخواسته نیز هست که حذف مشاغل، بروز جنگ و نژادپرستی از آن جمله است.
هجوم ایرانیان برای خرید ملک در ترکیه
«سودای خرید ملک در ترکیه توسط ایرانی‌ها، آرام‌آرام در حال شدت گرفتن است. عبارتی کوتاه یکی - دو روز است که در سایت‌های مختلف معاملات املاک و سرمایه‌گذاری منتشر می‌شود و مخاطبان را به سرمایه‌گذاری در ترکیه دعوت می‌کند: «سقوط ارزش لیر، فرصت استثنایی برای سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه».
خشکسالی و خطر کمبود غذا در افغانستان
کمبود بارندگی‌ها در طول زمستان، بخش زیادی از افغانستان را با کمبود شدید آب و از بین رفتن محصولات زمستانی مواجه کرده است.
خوش آمدگویی فارسی پادشاه عربستان  به حجاج
تهران- ایرنا- سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان همزمان با آغاز ایام ذی الحجه با ارسال پیامی به زبان فارسی به همه حجاجی که این روزها خود را از اقصی نقاط جهان به مکه رسانده اند ، خوش آمد گفت.
بازدید دریادار سیاری از پایگاه یکم رزمی هوانیروز کرمانشاه
بیانیه جامعه روحانیت مبارز در رابطه با شرایط جاری کشور
خروج انگلیس از توافق هسته‌ای بعید است
پنتاگون: از آزمایش‌های موشکی ایران مطلعیم
مثلث ایران، ترکیه و روسیه، تعادل قدرت در منطقه
دادگاه مفسدان و اخلالگران اقتصادی به صورت علنی برگزار شود
اسناد و مدارک تخلفات 31 ابر بدهکار بانکی به قوه قضاییه ارسال شد
بیانیه جامعه روحانیت مبارز در رابطه با شرایط جاری کشور
خودکشی سیاسی العبادی با اقدام علیه ایران؟!
تاریخ احتمالی سومین دیدار رهبران دو کره