سکوت جوامع بشری در برابر نسل‌کشی مسلمانان روهینگیا

00:20 ۳ روز و ۲۰ ساعت پیش افکار نیوز 198 0
سکوت جوامع بشری در برابر نسل‌کشی مسلمانان روهینگیا

روزنامه گاردین در گزارشی به جنایات دولت میانمار علیه مسلمانان روهینگیایی پرداخت.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،در دو ماه گذشته، بیش از 600 هزار  روهینگیایی از خانه و کاشانه خود آواره شده اند، خانه شان ویران شده و در حالیکه به دنبال جان سالم به در بردن از مهلکه بوده اند مورد تجاوزو شکنجه قرار گرفته اند. آیا آنچه را که بر مردمان رواندا گذشت به خاطر می آورید؟ حالا به میانمار توجه کنید.
به نوشته پایگاه اینترنتی روزنامه گاردین، مردمان روهینگیااغلب افرادی هستند که بیشتر از هر فردی روی کره زمینمورد اذیت و آزار قرار گرفته اند. آنها یک گروه قومی عمدتا
مسلمانهستند و با وجود آنکه قرن ها در استان راخین میانمار زندگی می کنند؛ حق شهروندی (میانمار) به آنها داده نشده است. تحرکات آنها به مدت سالیان زیادی، محدود شده است؛ آنها حق دسترسی به نظام آموزشی، مراقبت های بهداشتی و دیگر خدمات اصلی (اجتماعی) را ندارند.
اهالی روهینگیا، تحت پوششمبارزه با شورشیان یا تروریسم، تا آنجا متحمل رنج های زیادی شدند که شورای امنیت سازمان مللاین اتفاقات را « پاکسازی نژادی» نامید.
از بیست و پنجم اوت، تقریبا نیمی از جمعیت روهینگیا، از خاکمیانمار بیرون رانده شده اند -که این اتفاق در زمره سریع ترین جابجایی های بشری- در دهه های اخیر بوده است. بنگلادش با باز کردن مرزهای خود به روی
آوارگان روهینگیاییهر چه را که می تواند برای این جمعیت متراکم روی کره زمین انجام می دهد که تاکنون با بحران هایی نظیر فقرو نتایج حاصل از تغییرات آب و هواییجنگیده اند.
واکنش و پاسخ بین المللی درباره وقایع روی داده در روهینگیا آنگونه که مورد نیاز این مردم است نتوانسته تا حد زیادی نیاز (این مردم دردمند) را فراهم کند.
سازمان ملل(برای اقدامی در این باره) با کمبود بودجهروبروست و سران جهانهم نتوانسته اند فشارهای لازم سیاسی را بر دولتمیانمار بیاورند.
شرکت هایی که برای سرمایه گذاریبه میانمار آمده اند یا باید (با صدای بلند به سیاست های دولت میانمار درباره این پاکسازی قومی) و نقض حقوقبشراعتراض کنند یا جریمه شوند، وگرنه آنان نیز همدست و شریک این اقدامات وحشتناک خواهند بود.
در جمعه پیش رو، سران جهان در اجلاس آسه آن گرد هم خواهند آمد اما مساله روهینگیا، در دستور جلسه این نشست نیست و ما (عده ای از نویسندگان این مقاله که امضایشان در ذیل مقاله مندرج در پایگاه خبری گاردین درج شده است) از سران جهان می خواهیم که با فشار بر دولت میانمار جلوی این شرارت ها را بگیرند، حق شهروندی میانمار به اهالی روهینگیا و حق بازگشت به سرزمینی که برای آنها وطن است به آن ها داده شود.
کشورهای جهان باید به طور کامل به تقاضای جمع آوری پولکه از سوی سازمان ملل مطرح شده پاسخ بدهند تا با گذر از موانع کمبود مالی، سر و سامانی به وضعیت بحرانی کودکانی بدهند که بدون آب ، غذا و سرپناه هستند.
در آخر آنکه، هر عضوی از سازمان ملل باید انجام هر اقدام دیپلماتیکی را که مسئولیت و دینآن کشورها را در قبال محافظت از مردم روهینگیا کامل می کند؛ ارزیابی کنند. ما نباید ناظر و منفعل بر این نسل کشی باشیم. ما نمی توانیم در حالیکه جهان نظاره گر است؛ اجازه دهیم این مردم سلاخی شوند و کاشانه شان سوزانده شود. پس از هر شرارتی ما می گوئیم: دیگر هرگز! و باید به این جمله عینیت ببخشیم.


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

افریقا
افریقا
خاورمیانه
خاورمیانه
آسیا و اقیانوسیه
آسیا و اقیانوسیه
ایران
ایران
اروپا و آمریکا
اروپا و آمریکا
انتخابات آمریکا
انتخابات آمریکا
کافه بین‌الملل
کافه بین‌الملل
بین‌الملل
بین‌الملل
اقتصاد بین الملل
اقتصاد بین الملل
داعش
داعش

پر بازدید ترین اخبار امروز

سفارت فرانسه با زلزله‌زدگان کشورمان ابراز همدردی کرد
«خط دیورند» بر مردم افغانستان تحمیل شده است و ماهیت حقوقی ندارد
جزئیات پیمان دفاعی مشترک اروپا منتشر شد
دونالد ترامپ در لباس دامادی + عکس
بازداشت یک راهب بودایی افراطی به اتهام تحصن علیه مسلمانان روهینگیا
سفارت روسیه در انگلیس اتهامات ˮبی‌پایه و اساسˮ می را رد کرد
دوترته: از روسیه سلاح می‌خریم
تسلیت نخست وزیر اسپانیا به ملت ایران در پی زلزله غرب کشور
مقابله با خروج سرمایه سعودی‌ها در تفریحات خارج از کشور
راهپیمایی حامیان استقلال کاتالونیا در بروکسل