سلامت دانش‌آموزان؛ معطل تدوین شیوه‌نامه جدید

10:21 ۲۷۶ روز و ۱۴ ساعت پیش قدس 132 0
سلامت دانش‌آموزان؛ معطل تدوین شیوه‌نامه جدید

آبان ماه سال ۹۳ بود که سکانداران دو وزارتخانه بهداشت و آموزش‌وپرورش برای ارتقای سلامت دانش‌آموزانی که براساس آخرین آمار ۴۰ درصد آن‌ها درگیر چاقی یا اضافه وزن هستند، تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

قدس

قدس آنلاین - آبان ماه سال ۹۳ بود که سکانداران دو وزارتخانه بهداشت و آموزش‌وپرورش برای ارتقای سلامت دانش‌آموزانی که براساس آخرین آمار ۴۰ درصد آن‌ها درگیر چاقی یا اضافه وزن هستند، تفاهمنامه همکاری امضا کردند. تفاهمنامه‌ای که اصلی‌ترین رکن آن عرضه مواد غذایی سالم است. بر همین اساس فروش پفک، اسنک، نوشابه‌های گازدار و ماءالشعیر، آدامس، شکلات، پاستیل، سوسیس، کالباس، سالاد الویه، چیپس، انواع لواشک و آلو و آلوچه در بوفه‌های مدارس، ممنوع اعلام شد.
پس از گذشت سه سال اما شنیده‌ها حاکی از آن است که برخی از این مواد غذایی همچنان در قفسه‌های بوفه مدارس جا خوش کرده‌اند.
عادت غذایی کودکان تغییر کرده است رئیس انجمن تغذیه ایران با اشاره به اینکه در چند سال اخیر با تغییر عادات غذایی نسبت به گذشته، روبه رو هستیم، به خبرنگار ما می‌گوید: این رخداد در گذر زمان و تغییرات در زمینه شیوه زندگی و داشتن زندگی شهری و صنعتی و پیشرفت‌های مختلف روی داده است. متأسفانه با توجه به اینکه این تغییرات به صورت تدریجی بوده و تغییر عادات غذایی به صورت خاموش و نه به شکل آگاهانه رخ داده، هم اکنون که برخی عوارض ناشی از آن بروز کرده، به اهمیت عادات تغذیه‌ای خود پی می‌بریم. در چند سال اخیر، شیوع اضافه وزن در کودکان دو برابر شده است. پس می‌توان نتیجه گرفت که به طور کلی عادات غذایی ایرانیان تغییر کرده و کودکان نیز از این امر مستثنا نیستند.
دکتر جلال‌الدین میرزای رزاز که تنها راه حل این مشکل را در خانواده‌ها می‌داند، توضیح می‌دهد: اصلاح شیوه زندگی و تغذیه صحیح در خانواده موجب ارتقای شرایط تغذیه‌ای و آگاهی کودک می‌شود. در این زمینه خانواده‌ها باید آموزش‌های لازم را از طرق گوناگون کسب کنند. در مرحله بعد هم سیستم آموزشی و مدارس نقش مهمی ایفا می‌کنند. با توجه به اینکه بخشی از عمر کودکان در مدارس و به امر فراگیری می‌گذرد، معلمان و مدیران با اصلاح رویکرد در این زمینه می‌توانند، آموزش‌های خوبی را به کودکان بدهند.
رئیس انجمن تغذیه ایران تأکید می‌کند: کودکانی که صبحانه می‌خورند، کیفیت رژیم غذایی بهتری نسبت به سایر همسن و سالانی که صبحانه نمی‌خورند، داشته و از نظر موادغذایی مورد نیاز برای رشد در وضعیت بهتری قرار دارند. یک صبحانه کامل باید یک سوم از نیاز مواد مغذی روزانه فرد را تأمین کند. مطالعات متعدد نشان داده، دانش‌آموزانی که قبل از مدرسه صبحانه می‌خورند، علاوه بر اینکه در امتحانات نمرات بالاتری کسب می‌کنند از قدرت تمرکز بهتری نیز برخوردارند. ‌مصرف مواد غذایی مانند نان، شیر، کره، پنیر، انواع میوه، تخم‌مرغ و خرما می‌تواند برای صبحانه مناسب باشد. همچنین استفاده از شیر و لبنیات باعث رشد و تقویت استخوان‌ها شده و پروتئین، کلسیم و فسفر مورد نیاز کودکان جهت رشد را تأمین می‌کند.
سواد تغذیه‌ای دانش‌آموزان را بالا ببریم اما با وجود دستورعمل‌ها و آیین‌نامه در خصوص تغذیه سالم در مدارس به نظر می‌رسد، هنوز بوفه‌های مدارس تا رسیدن به وضع مطلوب، فاصله دارند.
مدیرکل دفتر سلامت و امور تندرستی معاونت تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به ماده ۳ آیین نامه اجرایی تأمین، حفظ و ارتقای سلامت جسمی دانش‌آموزان به خبرنگار ما می‌گوید: باید مواد خوراکی که به دانش‌آموزان ارائه می‌شود، موادی سالم باشد. این مواد باید ارزش غذایی بالایی داشته باشند تا بتوانند، بخش زیادی از مواد مغذی مورد نیاز دانش‌آموزان را تأمین کنند. آن‌ها علاوه بر صبحانه که وعده اصلی است به میان وعده‌هایی هم نیاز دارند که یا از بوفه مدارس تهیه شده یا خانواده‌ها به صورت لقمه‌هایی سالم همراه فرزندانشان به مدرسه می‌فرستند.
دکتر ضیاءالدینی، با اشاره به کمپین‌های تغذیه سالم که سال گذشته در مدارس کشور برگزار شد، می‌افزاید: هدف از این کمپین‌ها، رواج فرهنگ تغذیه سالم در بین دانش‌آموزان کشور است. در تلاش هستیم با برگزاری جلسات و نمایشگاه‌ها بتوانیم، سواد تغذیه‌ای دانش‌آموزان را بالا ببریم. بر همین اساس برای معلمان کل کشور نیز دوره‌های آموزش ضمن خدمت با محوریت سلامت نیز برگزار کرده‌ایم تا سواد بهداشتی را در مدارس ارتقا بخشیم.
نبود بودجه مدرسه‌های مروج سلامت را زمینگیر کرد ضیاءالدینی مانع بزرگ این فرهنگ‌سازی را خانواده‌ها می‌داند و می‌گوید: وقتی می‌خواهیم، فرهنگ و الگوی تغذیه سالم را به دانش‌آموزان ارائه دهیم، نیاز داریم که والدین دانش‌آموزان نیز این فرهنگ را در خانواده رعایت کنند تا دوگانگی ایجاد نشود. در مدارس توصیه می‌شود که فست‌فود، نوشابه، سوسیس و کالباس و... نباید خورده شود، اما در خانواده، والدین خود از همین مواد غذایی برای تغذیه فرزندان استفاده می‌کنند یا لقمه غذای سالم برای آن‌ها تهیه نمی‌کنند.
مدیرکل دفتر سلامت آموزش‌وپرورش در ادامه توضیح می‌دهد: اگر والدین دانش‌آموزان مشاهده کردند در مدرسه‌ای مواد خوراکی ممنوعه عرضه می‌شود، به بازرسی آموزش‌وپرورش استان یا شهرستان محل سکونتشان اطلاع دهند تا پیگیری شده و با مدیر و مدرسه متخلف، برخورد قانونی شود.
ضیاءالدینی در ادامه با بیان اینکه از سال گذشته، مدارس را به سمت مدرسه‌های مروج سلامت سوق داده‌ایم، بیان می‌کند: از سال گذشته به منظور آموزش سلامت، دانش‌آموزانی را به عنوان «سفیران سلامت» انتخاب کرده و آموزش‌هایی به آن‌ها برای ترویج تغذیه سالم در مدارس داده‌ایم. اکنون یک میلیون و ۳۰۰ هزار سفیر سلامت در کشور داریم که آموزش سلامت را در مدارس خود پیگیری می‌کنند.
به همین منظور از چندین سال گذشته، مدارس مروج سلامت نیز در آموزش‌وپرورش شکل گرفت، اما از آنجا که بودجه کافی برای آن وجود نداشت، این مدارس گسترش پیدا نکرد. مدارس مروج سلامت براساس طرحی مشترک بین وزارت بهداشت و آموزش‌وپرورش قرار بود، تمام ابعاد سلامت را رعایت کنند، اما به دلیل نبود بودجه لازم در حد همان تعداد محدود ۲۰هزار ماند و فعلاً برای کیفی سازی همان تعداد خاص در تلاش هستیم.
بوفه‌های مدارس، چشم انتظار شیوه نامه جدید هستند براساس ابلاغ وزیر آموزش‌وپرورش، نظارت بر بوفه‌های مدارس با دفتر سلامت و ساماندهی آن‌ها بر عهده سازمان دانش‌آموزی وزارت آموزش‌وپرورش است. اینکه بوفه‌ها سالم بوده و وضعیت خوبی داشته باشند، مواد غذایی جای خوبی ارائه شود، فردی که در بوفه مواد غذایی را ارائه می‌کند، کارت بهداشت داشته باشد، روپوش تمیز و مرتب پوشیده باشد و کلاً نظارت بر بهداشت بر عهده دفتر سلامت و نظارت و مدیریت اجرایی آن به سازمان دانش‌آموزی کشور سپرده شده است.
معاون هماهنگی و نظارت سازمان دانش‌آموزی کشور در خصوص نحوه نظارت بر بوفه‌های مدارس به خبرنگار ما می‌گوید: در سال تحصیلی جدید و با توجه به تغییر وزیر آموزش‌وپرورش، در کارگروهی با حضور مدیرکل دفتر سلامت و سازمان دانش‌آموزی، در حال تهیه شیوه نامه‌ حوزه محیطی تغذیه و نحوه نظارت و مدیریت بر آن هستیم که امیدواریم در آن تمام کاستی‌ها دیده و برای آن راهکاری اندیشیده شود.
دکتر شهریار صالحانی، در خصوص نحوه نظارت بر قیمت اجناس موجود در بوفه‌ها نیز تشریح می‌کند: نظارت بر این قسمت از فعالیت بوفه‌ها را به استان‌ها واگذار کرده و از آن‌ها خواسته‌ایم، قیمت‌ها را کنترل کنند. آموزش‌وپرورش برخی استان‌ها مستقیماً مدارس را کنترل می‌کنند و در برخی استان‌ها از مبدأ و از شرکت‌ها، قیمت‌ها را کنترل کرده و بعد اجناس وارد مدارس می‌شوند. حتی برای اجناس تخفیف‌های خاصی نیز گرفته شده و در این مدارس دانش‌آموزان قیمتی کمتر از آنچه روی جلد آمده، پرداخت می‌کنند. البته این شیوه حتماً نقایصی هم دارد که در شیوه‌نامه جدید سعی در اصلاح آن‌ها داریم.
معاون هماهنگی و نظارت سازمان دانش‌آموزی کشور تأکید می‌کند: تنها با داشتن مجوز از وزارت بهداشت و یا استاندارد نمی‌توان هر خوراکی را وارد مدرسه کرد. تنها محصولاتی می‌توانند در بوفه‌ها ارائه شوند که در آزمایشگاه وزارت بهداشت برای مدارس و مصرف دانش‌آموز تأیید شده باشد.
صالحانی در پایان عنوان می‌کند: به دنبال رصد کردن کارخانه‌ها و تأیید محصولاتشان در آزمایشگاه وزارت بهداشت برای عرضه در بوفه‌ها هستیم. هرچند که تاکنون نتوانسته‌ایم در این زمینه کاری انجام دهیم، اما امیدواریم با تدوین شیوه‌نامه جدید نظارت بر بوفه‌های مدارس و پای کار آمدن دو وزیر بهداشت و آموزش‌وپرورش بتوانیم، بوفه‌ها را بهتر و بیشتر کنترل کنیم.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

شوخی به سبک جنگ ستارگان
در این دوربین مخفی افرادی در نقش شخصیت های فیلم جنگ ستارگان با اجرای نمایشی حرکات ماورایی باعث ترس مردم حاضر در صحنه می شوند.
دانستنی‌های جالب؛ از پخت غذا با آهن مذاب تا مسابقه هیچ کاری نکن!
در زندگی همه ما پیش آمده که برخی اصطلاحات را بدون دانستن ریشه و وجه تسمیه اش بکار ببریم و یا یک رسم و آداب خاص را به صرف تقلید از پیشینیان خود، بدون اینکه بدانیم چیست و از کجا آمده انجام داده باشیم.
سرمربی پدیده: هافبک های سپیدرود را از کار انداختیم
رشت - ایرنا - سرمربی تیم فوتبال پدیده مشهد گفت: هدف ما ، از کار انداختن هافبک های سپیدرود بود که در نهابت موفق به این امر شدیم.
250 میلیارد تومان مالیات ارزش افزوده به عشایر تعلق گرفت
کرمانشاه - ایرنا - رییس سازمان امور عشایری ایران گفت: سالیانه از محل درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده ، دولت مبلغ 250 میلیارد تومان باید صرف خدمات رسانی به عشایر کشور کند و شاخصه های توزیع این اعتبارات در هر استان مشخص است.
تیم فوتبال سپیدرود در رشت پدیده را صدرنشین کرد
رشت - ایرنا - تیم فوتبال سپیدرود در هفته چهارم مسابقات لیگ برتر کشور در رشت با نتیجه دو بر صفر از حریفش تیم پدیده مشهد شکست خورد.
سرباز آزاد شده خراسان شمالی وارد بجنورد شد
بجنورد- ایرنا- سعید براتی سرباز ربوده شده خراسان شمالی پس از آزادی، عصر امروز پنجشنبه وارد بجنورد شد و مورد استقبال گسترده مردم این شهر قرار گرفت.
طرح 'ایران مهارت' در مشهد رونمایی شد
مشهد - ایرنا - دستورالعمل اجرایی طرح آموزشهای کوتاه مدت 'ایران مهارت' عصر پنجشنبه با حضور وزیر آموزش و پرورش در مشهد رونمایی شد.
چینی اقتصاد آمریکا ترک برداشته است
بوشهر-ایرنا- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: چینی اقتصاد آمریکا به دلیل رفتار تمامیت خواهی دولتمردان آن کشور ترک برداشته است.
کمبود معلم در سال جدید تحصیلی نداریم
مشهد - ایرنا - وزیر آموزش و پرورش گفت: مشکلی از نظر فضا، تجهیزات و نیروی انسانی در سال جدید تحصیلی وجود ندارد و سال تحصیلی را بدون کمبود نیرو آغاز خواهیم کرد.
2.5 میلیون سند مهندسی جنگ جهاد در کشور ثبت شد
مهاباد- ایرنا- دبیر قرارگاه راهیان نور و مسوول مرکز اسناد دفاع مقدس وزارت جهادکشاورزی گفت: بیش از سه میلیون سند از دوران هشت سال دفاع مقدس در کشور جمع آوری و 2 میلیون و 500 هزار سند ثبت و ذخیره شده که در حال نشر است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

علائم عفونت لوزه بزرگسالان و درمان خانگی آن
لوزه ها در پشت گلو واقع شده است و در واقع مجموعه ای از بافت لنفی هستند که بخشی از سیستم ایمنی بدن را تشکیل می دهند. عفونت لوزه ها اگر چه ناراحت کننده و ناخوشایند است، ولی به ندرت پیش می آید که وضعیت نگران کننده ای باشد.
پنج سناریوی ترسناک درباره هوش مصنوعی
هوش مصنوعی علاوه بر جنبه‌های مثبت، دارای عوارض منفی و ناخواسته نیز هست که حذف مشاغل، بروز جنگ و نژادپرستی از آن جمله است.
اجلاس وزیران خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر آغاز شد
تهران – ایرنا – اجلاس کشورهای ساحلی دریای خزر شامگاه شنبه (به وقت محلی) با حضور وزیران امور خارجه این کشورها از جمله ایران در قزاقستان آغاز شد.
کوتاه و گذرا درباره سهم ایران از دریای خزر و تاریخچه پر فراز و نشیب آن
تقسیم درصد تملک پنج کشور حاشیه دریای خزر، جزو پرونده‌های بسیار پیچیده حقوق بین‌الملل طی سال‌های اخیر است؛ که هنوز بعد از ربع قرن مذاکره و نشست و رفت و آمد، به‌طور کامل حل و فصل نشده است.
دلبریِ وزیر جوان با تیشرت و شلوار جین!
متاسفانه به جرات می‌توان گفت که بیشتر مسئولان این نکات را رعایت نمی‌کنند و صرفا فقط به پوشیدن کت و شلوار بسنده می‌کنند. این نکته بدان جهت بیان شد که همین افراد که خوش پوش هم نیستند به نوع لباس‌های وزیر جوان کشورمان یعنی محمد جواد آذری جهرمی خرده گرفته و او را مورد نقد قرار داده‌اند.
مخترع ۴۰ ساله چینی سوار بر موتور پرنده دست‌ساز- تصاویر
۵ کشته و زخمی در واژگونی پژو ۲۰۶
کنایه سنگین رقیب لاریجانی به هاشمی رفسنجانی-عکس
فشار روانی ربات‌ها به کودکان
پدری که نمی‌تواند کفش بخرد +عکس
بلال فروشی با خودروی لاکچری در تهران +عکس
تحقق 152 هزار فرصت شغلی برای مددجویان
زلزله ۳.۶ ریشتری طبس را لرزاند
ازدواج زیر ۱۳ ساله‌ها در خنداب صحت دارد؟
یخ زدن قدیمی ترین دریاچه جهان!