گزارش اکران فیلم‌های عمار در نیمه آبان : 10 هزار و 245 نفر مخاطب اکران‌های مردمی /«تک خوان»؛ پرمخاطب‌ترین فیلم عمار

11:13 ۱۶۴ روز و ۱۳ ساعت پیش خبرگزاری فارس 559 0
گزارش اکران فیلم‌های عمار در نیمه آبان : 10 هزار و 245 نفر مخاطب اکران‌های مردمی /«تک خوان»؛ پرمخاطب‌ترین فیلم عمار

در نیمه اول آبان ماه به واسطه اکران‌های مردمی جشنواره عمار در مدارس، آثاری متناسب با ذائقه کودک و نوجوان بوده، بیشترین اکران‌ها را داشتند.

خبرگزاری فارس

به گزارش خبرگزاری فارس ، اکران فیلم‌ نوعی از فعالیت‌های فرهنگی همچون خطابه، تولید نشریه و انتشار مطالب در فضای مجازی و... محسوب می‌شود که سعی در انتقال محتوا دارد و توسط فعالان فرهنگی به کار گرفته می‌شود. فعالیتی که برخلاف بسیاری دیگر از فعالیت‌های فرهنگی محدود کننده فرد نیست، بلکه بهانه‌ای است برای انجام دیگر فعالیت‌های فرهنگی و حلقه وصلی برای انجام بسته‌ای از کار‌های متنوع که مخاطب را با اکران فیلم پای کار می‌آورد و می‌تواند دیگر محتوا‌هایش را نیز به او ارائه کند.  
نیمه‌ی ابتدایی ماه میانی  فصل پاییز، پر شور و هیاهو بود، به پر شوری کربلا در اربعین و جامانده‌های اربعین، به پرشوری مراسم روز 13 آبان و به پرشوری شخصیت علی در فیلم «تک خوان»! اثری که تازگی مضمون و پرداختش توانست دل مخاطبان را به دست بیاورد. فیلم داستانی 18 دقیقه‌ای به نویسندگی و کارگردانی سیدمهدی حسینی و تهیه کنندگی حسین شیرعلی که داستان نوجوانی به نام علی را روایت می‌کند که تک خوان گروه سرود مدرسه‌اش در روز 13 آبان است.
تک خوان توانست در عرض کمتر از یک هفته، 19 بار اکران شود و جایگاه خاصی را در میان اکران‌های نیمه ابتدایی آبان ماه به خود اختصاص دهد. البته این اثر جزئی از بسته اکران پیشنهادی جشنواره مردمی فیلم عمار به مناسبت سیزده آبان و روز‌های منتهی به آن بود که شامل آثاری از جمله مستند‌های انقلاب در خیابان روزولت و 444 روز، نماهنگ‌های آمریکاتور و ما دلاوران کشوریم و موشن گرافی تسخیر لانه جاسوسی نیز می‌شد. 
از جمله مهم‌ترین شاخصه‌های پاییز، بازگشایی مدارس و آغاز فعالیت آن‌هاست که دانش آموزان و معلم‌ها بعد از یک ماه تازه به خود می‌آیند و در فضای حقیقی فعالیت و پویایی قرار می‌گیرند. پای این پویایی به استقبال از فیلم‌های جشنواره عمار و اکران‌های مدرسه‌ای نیز کشیده شده است. به نحوی که در نیمه ابتدایی آبان ماه، مدارس مقاطع مختلف بیشترین مکان اکران‌های مردمی بوده‌اند. 68 اکران، صرفا آن بخش از اکران در مدارس است که به دست ما رسیده است.
در نیمه اول آبان ماه به واسطه اکران‌های مدارس، پیش دبستانی‌ها و دیگر اکران‌هایی که مخاطب کودک و نوجوان داشته است، آثاری هم بیشتر اکران شده است که متناسب با ذائقه کودک و نوجوان بوده است. تک خوان و پویانمایی «بختک» دو اثر برتری بوده‌اند که به واسطه این قشر از مخاطبانِ حدودا 4000 نفره اکران‌های دو هفته اخیر، توانسته‌اند در صدر پر اکران‌ترین آثار قرار بگیرند.
از بعد فراوانی مکان‌ها نیز در میان 23 استانی که اکران داشته‌اند، استان فارس به همت اکران کننده‌های پر تلاش آباده و دیگر شهرستان‌های فعالی همچون فسا، جهرم، قیروکارزین، اقلید، جهرم، شیراز، داراب و مرودشت با 58 اکران به عنوان پرکارترین استان دو هفته گذشته نامیده شود. همچنین استان‌هایی همچون خراسان رضوی، همدان، کرمان و خوزستان نیز توانستند در این امر فرهنگی که به تعبیر رهبری «یک لحظه هم نباید متوقف شود»، پیشگام باشند. 
در میان شهرستان‌های برتر، مثل آباده، مشهد، نرماشیر و نهاوند همچنان نام چناران، به عنوان شهرستانی فعال و دغدغه‌مند به گوش می‌رسد اما این بار به خاطر فعالیت‌های چشمگیر و زحمات اکران کننده‌های شهر «گلبهار» است که 16 اکران در 14 روز گذشته داشته‌اند و نام‌شان در کنار شهر و روستا‌های پر کاری همچون «بهمن»، «حشمتیه» و «رفسنجان» قرار گرفته است.
نکته قابل توجه، تعداد اکرانِ اکران کننده‌‌های خانم و آقا در میان 223 اکرانی است که در نیمه اول آبان ماه اکران داشته‌اند. که از این میان 71 درصد اکران‌ها متعلق به اکران کننده‌های خانم و تنها 29 درصد را آقایان برگزار کرده‌اند. بخشی از این تعداد بالای اکران‌ خانم‌ها را می‌توان متعلق به اکران‌هایی دانست که در منازل شخصی برگزار می‌شود. اکران‌هایی که به روضه‌های خانگیِ با تعداد مهمانان محدود می‌ماند و سادگی و تاثیرگذاری همان روضه‌ها را یادآور می‌شود. 
جالب توجه است که 31 اکران متعلق است به اکران‌ در منزل شخصی و این تعداد حتی بیشتر از تعداد اکران‌هایی است که در نیمه اول دومین ماه فصل پاییز در مساجد یا در پایگاه‌های بسیج برگزار شده است. این ساده سازی در امر اکران فیلم که محدودیت مکانی را به کلی برداشته است. اکران فیلم‌های انقلاب در هر مکانی از جمله منزل شخصی و یا مکان‌های ساده دیگری همچون اتوبوس‌های بین راهی، پارک، خوابگاه، موکب‌های اربعین و... که در روز‌های اخیر نیز نمونه‌هایی از برگزاری اکران در این مکان‌ها داشته‌ایم، روز‌های خوبی را برای نشر آثار تولیدی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی نوید می‌دهد.
حالا که نام موکب آورده شد، بد نیست به دیگر بسته پیشنهادی دبیرخانه جشنواره عمار که برای ایام حوالی اربعین ارائه شد نیز بپردازیم. در این بسته آثاری همچون فرمانده جواد، از خون جون، معبر، امیر من علی، خاله بتول، لبیک یا حسین(ع)، اربعین تا اربعین و زخم‌های استوایی با هدف تبیین و ترویج پیاده روی اربعین، آشنایی با جبهه مقاومت در عراق و نشان دادن مظلومیت مسلمانان در سطح جهان به ویژه در میانمار معرفی شد که از مستند «معبر» با 13 اکران و نماهنگ «اربعین تا اربعین» با 8 اکران، بیش از دیگر آثار این بسته استقبال شد.
در پایان می‌توان بر اساس ذائقه و انتخاب 10 هزار و 245 نفر مخاطبِ اکران‌های مردمی نیمه ابتدایی آبان ماه، نام «ایمان خانچی» کارگردان مجموعه پویانمایی «بختک» و «سیدمهدی حسینی» خالق اثر داستانی دلچسب «تک خوان» را به عنوان محبوب‌ترین کارگردان‌های 14 روز اخیر معرفی کرد.
 


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

رونالدو - لواندوفسکی؛ جنگ ترمیناتور‌ها در مونیخ
امید 2 تیم رئال مادرید و بایرن مونیخ برای گلزنی در بازی امشب به ساقهای کریستیانو رونالدو و رابرت لواندوفسکی خواهد بود.
کشف محموله تقلبی توپ جام جهانی در چین
یک محموله تقلبی توپ رسمی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه توسط ماموران گمرک چین کشف و ضبط شد.
محمد صلاح؛ چرا فوتبال را دوست داریم؟
راستش من هیچوقت در فوتبال موفق نبودم.شاید بخاطر اینکه جثه ام مناسب فوتبال نبود ولی همیشه دلباخته ی جهانش بودم.جهانی که سال ها طول کشید تا قوانین دلفریب حاکم بر آن را درک کنم.
تاج: به دنبال توسعه فوتبال و فوتسال بانوان هستیم
رئیس فدراسیون فوتبال تاکید کرد این فدراسیون به دنبال اجرایی کردن توصیه ای است که رئیس فیفا در سفر به تهران داشته است.
ستاره چلسی؛ جانشین جرارد پیکه در بارسلونا
مارکوس آلونسو، مدافع اسپانیایی چلسی مدنظر باشگاه بارسلونا قرار گرفته است.
مهدوی‌کیا: آقا مهدی مربی تیم امید نمی‌شود
آکادمی کیا اینروزها با تلاش و جدیت برادران مهدوی کیا برای رسیدن به رویاهای بزرگ گام برمی دارد.
آنالیز هراسِ این روزهای استقلال
امیر قلعه‌نویی این روزها غول‌کش لیگ برتر است و در انتظار استقلال است تا بار دیگر توانایی‌هایش را به رخ بکشد.
ستاره سابق رئال مادرید؛ مورینتس یا ایگواین؟
در سالهای اخیر، ستاره های سابق رئال مادرید برابر این تیم عملکرد متفاوتی ارائه داده اند.
قرارداد با شفر، وعده انتخاباتی شد!
نامزد ریاست فدراسیون فوتبال کامرون قرارداد با شفر را به عنوان وعده انتخاباتی خود اعلام کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

جنجال بر سر برگزاری جشن در برج سلمان مشهد
معاون دادستان مشهد گفت: معاون مدیر کل و رییس اداره ارشاد مشهد به دلیل جریحه دار کردن عفت عمومی، عدم رعایت قوانین مربوطه و ایجاد مزاحمت برای کاسبان برج سلمان بازداشت شدند.
داستان عجیب پست اینستاگرامی بازیکن پرسپولیس !
بازی دو تیم در فولادشهر در نیمه اول با تساوی بدون گل خاتمه یافت. 45 دقیقه‌ای که با کمترین فرصت از سوی دو تیم همراه شد. در آغاز بازی در نیمه دوم اما اتفاق عجیبی رخ داد و یکی از بازیکنان تیم با انتشار یک پست در استوری اینستاگرام خبرساز شد.
کاربران فضای مجازی از رای دادگاه های فرانسه انتقاد کردند
تهران – ایرنا – تصمیم دادگاه های فرانسه در رد تابعیت زن مسلمانی که از دست دادن با نامحرم خودداری کرده بود با تعجب و انتقاد کاربران رسانه های اجتماعی مواجه شد.
نصیحت حکیمانه لقمان به پسرش درباره رعایت تواضع و فروتنی
حجه الاسلام والمسلمین علیرضا توحیدلو، در برنامه مهربان باشیم رادیو معارف به جایگاه و نقش تواضع و فروتنی پرداختند.
نشانه های ˮفروتنیˮ و حدومرز آن از زبان ائمه معصومین(ع)
حجه الاسلام والمسلمین علیرضا توحیدلو، در برنامه مهربان باشیم رادیو معارف به جایگاه و نقش تواضع پرداختند.
حاتمی کیا: آبادان شهر دوم من است
دو انتصاب در سازمان صدا و سیما
پنجمین جشنواره بین المللی نمایش های خیابانی 'تبریزیم' آغاز شد
پنجمین جشنواره بین المللی نمایش های خیابانی تبریزیم آغاز شد
سینما نقشی مهم در فرهنگ سازی برای حمایت از کالای ایرانی دارد
14 هنرمند پیشکسوت در جشن خانه تئاتر تجلیل می شوند
امیریوسفی نماینده کانون کارگردان در کارگروه اکران شد
تمجید کارگردان معروف کامبوجی از سینمای ایران
«جشن دلتنگی» در راه است
در بازدید داوران جشنواره جهانی فجر از موزه سینما چه گذشت؟