گزارش اکران فیلم‌های عمار در نیمه آبان : 10 هزار و 245 نفر مخاطب اکران‌های مردمی /«تک خوان»؛ پرمخاطب‌ترین فیلم عمار

11:13 ۳۷۱ روز و ۵ ساعت پیش خبرگزاری فارس 559 0
گزارش اکران فیلم‌های عمار در نیمه آبان : 10 هزار و 245 نفر مخاطب اکران‌های مردمی /«تک خوان»؛ پرمخاطب‌ترین فیلم عمار

در نیمه اول آبان ماه به واسطه اکران‌های مردمی جشنواره عمار در مدارس، آثاری متناسب با ذائقه کودک و نوجوان بوده، بیشترین اکران‌ها را داشتند.

خبرگزاری فارس

به گزارش خبرگزاری فارس ، اکران فیلم‌ نوعی از فعالیت‌های فرهنگی همچون خطابه، تولید نشریه و انتشار مطالب در فضای مجازی و... محسوب می‌شود که سعی در انتقال محتوا دارد و توسط فعالان فرهنگی به کار گرفته می‌شود. فعالیتی که برخلاف بسیاری دیگر از فعالیت‌های فرهنگی محدود کننده فرد نیست، بلکه بهانه‌ای است برای انجام دیگر فعالیت‌های فرهنگی و حلقه وصلی برای انجام بسته‌ای از کار‌های متنوع که مخاطب را با اکران فیلم پای کار می‌آورد و می‌تواند دیگر محتوا‌هایش را نیز به او ارائه کند.  
نیمه‌ی ابتدایی ماه میانی  فصل پاییز، پر شور و هیاهو بود، به پر شوری کربلا در اربعین و جامانده‌های اربعین، به پرشوری مراسم روز 13 آبان و به پرشوری شخصیت علی در فیلم «تک خوان»! اثری که تازگی مضمون و پرداختش توانست دل مخاطبان را به دست بیاورد. فیلم داستانی 18 دقیقه‌ای به نویسندگی و کارگردانی سیدمهدی حسینی و تهیه کنندگی حسین شیرعلی که داستان نوجوانی به نام علی را روایت می‌کند که تک خوان گروه سرود مدرسه‌اش در روز 13 آبان است.
تک خوان توانست در عرض کمتر از یک هفته، 19 بار اکران شود و جایگاه خاصی را در میان اکران‌های نیمه ابتدایی آبان ماه به خود اختصاص دهد. البته این اثر جزئی از بسته اکران پیشنهادی جشنواره مردمی فیلم عمار به مناسبت سیزده آبان و روز‌های منتهی به آن بود که شامل آثاری از جمله مستند‌های انقلاب در خیابان روزولت و 444 روز، نماهنگ‌های آمریکاتور و ما دلاوران کشوریم و موشن گرافی تسخیر لانه جاسوسی نیز می‌شد. 
از جمله مهم‌ترین شاخصه‌های پاییز، بازگشایی مدارس و آغاز فعالیت آن‌هاست که دانش آموزان و معلم‌ها بعد از یک ماه تازه به خود می‌آیند و در فضای حقیقی فعالیت و پویایی قرار می‌گیرند. پای این پویایی به استقبال از فیلم‌های جشنواره عمار و اکران‌های مدرسه‌ای نیز کشیده شده است. به نحوی که در نیمه ابتدایی آبان ماه، مدارس مقاطع مختلف بیشترین مکان اکران‌های مردمی بوده‌اند. 68 اکران، صرفا آن بخش از اکران در مدارس است که به دست ما رسیده است.
در نیمه اول آبان ماه به واسطه اکران‌های مدارس، پیش دبستانی‌ها و دیگر اکران‌هایی که مخاطب کودک و نوجوان داشته است، آثاری هم بیشتر اکران شده است که متناسب با ذائقه کودک و نوجوان بوده است. تک خوان و پویانمایی «بختک» دو اثر برتری بوده‌اند که به واسطه این قشر از مخاطبانِ حدودا 4000 نفره اکران‌های دو هفته اخیر، توانسته‌اند در صدر پر اکران‌ترین آثار قرار بگیرند.
از بعد فراوانی مکان‌ها نیز در میان 23 استانی که اکران داشته‌اند، استان فارس به همت اکران کننده‌های پر تلاش آباده و دیگر شهرستان‌های فعالی همچون فسا، جهرم، قیروکارزین، اقلید، جهرم، شیراز، داراب و مرودشت با 58 اکران به عنوان پرکارترین استان دو هفته گذشته نامیده شود. همچنین استان‌هایی همچون خراسان رضوی، همدان، کرمان و خوزستان نیز توانستند در این امر فرهنگی که به تعبیر رهبری «یک لحظه هم نباید متوقف شود»، پیشگام باشند. 
در میان شهرستان‌های برتر، مثل آباده، مشهد، نرماشیر و نهاوند همچنان نام چناران، به عنوان شهرستانی فعال و دغدغه‌مند به گوش می‌رسد اما این بار به خاطر فعالیت‌های چشمگیر و زحمات اکران کننده‌های شهر «گلبهار» است که 16 اکران در 14 روز گذشته داشته‌اند و نام‌شان در کنار شهر و روستا‌های پر کاری همچون «بهمن»، «حشمتیه» و «رفسنجان» قرار گرفته است.
نکته قابل توجه، تعداد اکرانِ اکران کننده‌‌های خانم و آقا در میان 223 اکرانی است که در نیمه اول آبان ماه اکران داشته‌اند. که از این میان 71 درصد اکران‌ها متعلق به اکران کننده‌های خانم و تنها 29 درصد را آقایان برگزار کرده‌اند. بخشی از این تعداد بالای اکران‌ خانم‌ها را می‌توان متعلق به اکران‌هایی دانست که در منازل شخصی برگزار می‌شود. اکران‌هایی که به روضه‌های خانگیِ با تعداد مهمانان محدود می‌ماند و سادگی و تاثیرگذاری همان روضه‌ها را یادآور می‌شود. 
جالب توجه است که 31 اکران متعلق است به اکران‌ در منزل شخصی و این تعداد حتی بیشتر از تعداد اکران‌هایی است که در نیمه اول دومین ماه فصل پاییز در مساجد یا در پایگاه‌های بسیج برگزار شده است. این ساده سازی در امر اکران فیلم که محدودیت مکانی را به کلی برداشته است. اکران فیلم‌های انقلاب در هر مکانی از جمله منزل شخصی و یا مکان‌های ساده دیگری همچون اتوبوس‌های بین راهی، پارک، خوابگاه، موکب‌های اربعین و... که در روز‌های اخیر نیز نمونه‌هایی از برگزاری اکران در این مکان‌ها داشته‌ایم، روز‌های خوبی را برای نشر آثار تولیدی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی نوید می‌دهد.
حالا که نام موکب آورده شد، بد نیست به دیگر بسته پیشنهادی دبیرخانه جشنواره عمار که برای ایام حوالی اربعین ارائه شد نیز بپردازیم. در این بسته آثاری همچون فرمانده جواد، از خون جون، معبر، امیر من علی، خاله بتول، لبیک یا حسین(ع)، اربعین تا اربعین و زخم‌های استوایی با هدف تبیین و ترویج پیاده روی اربعین، آشنایی با جبهه مقاومت در عراق و نشان دادن مظلومیت مسلمانان در سطح جهان به ویژه در میانمار معرفی شد که از مستند «معبر» با 13 اکران و نماهنگ «اربعین تا اربعین» با 8 اکران، بیش از دیگر آثار این بسته استقبال شد.
در پایان می‌توان بر اساس ذائقه و انتخاب 10 هزار و 245 نفر مخاطبِ اکران‌های مردمی نیمه ابتدایی آبان ماه، نام «ایمان خانچی» کارگردان مجموعه پویانمایی «بختک» و «سیدمهدی حسینی» خالق اثر داستانی دلچسب «تک خوان» را به عنوان محبوب‌ترین کارگردان‌های 14 روز اخیر معرفی کرد.
 


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

سینما و تئاتر
سینما و تئاتر

آخرین اخبار

درآمد هواپیمایی امارات چقدر است؟
شرکت هواپیمایی امارات در جدیدترین گزارش مالی نیم سالانه خود از افزایش درآمد و در عین حال کاهش چشمگیر سودآوری خود خبر داده است.
دستگاه اطلاعاتی عراق 50 داعشی را دستگیر کردند
دستگاه اطلاعاتی عراق طی عملیاتی در شهر «موصل» واقع در استان نینوا موفق شد ۵۲ عنصر تکفیری داعش را شناسایی و بازداشت کند.
«مینو» به «نجوا» خاتمه می دهد
تهران- ایرنا- مجموعه تلویزیونی «مینو» به کارگردانی امیر پوروزیری و تهیه‌کنندگی مهدی همایون‌فر با اتمام پخش مجموعه «نجوا» به روی آنتن می‌رود.
دست مردم در ایام تحریم در جیب یکدیگر است
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌گوید در ایام تحریم امتحان خوبی پس ندادیم و بدون چشم برزخی می‌توان دید که دستمان در جیب یکدیگر است و این موضوع شایسته نظام و مردم ما نیست.
«بینوایان» فرانسوی به همدان می‌روند
تهران- ایرنا- نمایش «بینوایان» به نویسندگی و کارگردانی کریستوف تیبالت از کشور فرانسه در بیست و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان اجرا می‌شود.
وزرای خارجه اردن و امارات رایزنی کردند
وزرای خارجه اردن و امارات در جریان دیداری مشترک در خصوص تحولات منطقه و روابط دوجانبه گفتگو کردند.
برگزاری بزرگترین رویداد جهانی تعاون در ایران
سیزدهمین نشست اتحادیه جهانی تعاون (ICA) در بخش آسیا و اقیانوسیه به میزبانی ایران پنجم تا نهم آذرماه در مرکز همایشهای صدا و سیما برگزار می شود.
عمران خان راهی امارات شد
نخست وزیر پاکستان طی سفر یک روزه رسمی و برای رایزنی جهت دریافت کمک مالی از امارات متحده عربی، راهی این کشور شد.
پردیس سینمایی ساحل  آذر امسال در اصفهان افتتاح می شود
اصفهان - ایرنا - پردیس سینمایی «ساحل» و سالن سینما «بهمن» اواخر آذر امسال در اصفهان به بهره برداری می رسد.
طرح دانش‌آموزی ˮدانابˮ در سیستان و بلوچستان افتتاح شد
طرح جامع دانش‌آموزی "داناب" که جامعه مخاطب آن 87 هزار دانش آموز دوره متوسط اول استان سیستان و بلوچستان هستند، مسائل و چالش‌های اصلی حوزه آب اعم از مسائل ارزشی پیرامون آب، مسائل کمی،کیفی، آب مجازی، ارزش ذاتی و اقتصادی آب را در روندی نظام‌مند مورد بررسی قرار می‌دهد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هشدار به متقاضیان دریافت سبد کالا: فریب پیامک ها را نخورید
تهران- ایرنا- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هشدار داد: متقاضیان دریافت سبد کالا شماره و رمز دوم کارت خود را در اختیار سودجویانی که پیامک های فاقد اعتبار برای مردم ارسال می کنند، قرار ندهند.
زشت‌ترین خودرو‌هایی که تا به‌حال ساخته شده
چشم‌های ما همیشه جذب زیبایی‌ها می‌شوند، اما همه ما ناچاریم زشتی‌های این دنیا را هم ببینیم، چنین موضوعی در دنیای اتومبیل‌ها هم صادق است.
شیراز؛ میزبان بزرگترین رویداد سوارکاری جهان
‌رئیس هیئت سوارکاری فارس اعلام کرد که یکم تا چهارم آذرماه بزرگترین رویداد سوارکاری و هنرهای رزمی سواره جهان به میزبانی این استان و شهر شیراز برگزار می‌شود.
عملیات گودبرداری در باغ اراج متوقف شد
فخاری از توقف عملیات گودبرداری در باغ اراج خبر داد.
«مینو» به «نجوا» خاتمه می دهد
«بینوایان» فرانسوی به همدان می‌روند
پردیس سینمایی ساحل  آذر امسال در اصفهان افتتاح می شود
«پنج» و «دَه» کیارستمی در جشنواره سه قاره
مسئولیت اشتباهات برنامه ام را می پذیرم
تماشاگر آذربایجانی به راحتی با فیلم ایرانی ارتباط برقرار می کند
کودکان را از حق دیدن تئاتر محروم نکنید
اصغر فرهادی کارگاه آموزش فیلمنامه‌نویسی برگزار می‌کند
از اتاق تاریک تا کودک خاموش
سی امین جشنواره تئاتر اصفهان آغاز شد