صوفی‌نژاد در نشست فعالان بازار سرمایه: بحران صندوق‌های بازنشستگی شوخی نیست/ سال ۲۰۲۵ پیرمردها رئیس جمهور ایران را انتخاب می‌کنند

11:36 ۱۶۶ روز پیش خبرگزاری فارس 459 0
صوفی‌نژاد در نشست فعالان بازار سرمایه: بحران صندوق‌های بازنشستگی شوخی نیست/ سال ۲۰۲۵ پیرمردها رئیس جمهور ایران را انتخاب می‌کنند

مدیر آسایشگاه کهریزک با بیان اینکه خانواده، بیمه و دولت سه حلقه مفقوده مراکز خیریه هستند، گفت: در سال ۲۰۲۵ سالمندان رئیس جمهور کشور را انتخاب می‌کنند و این در حالی است که بحران صندوق‌های بازنشستگی و نیاز به پانسیون‌ها شوخی بردار نیست.

خبرگزاری فارس

به گزارش خبرنگار بورس خبرگزاری فارس ، محمد رضا صوفی نژاد ، مدیر عامل آسایشگاه خیریه معلولان و سالمندان کهریزک در نشستی با فعالان بازار سرمایه در این مرکز،گفت: این آسایشگاه با وجود توانایی ها و ظرفیت های خود و عمل به تعهدات اما از همه امکانات برخوردار نبوده است. در عید قربان اگر 2000 راس گوسفند در این مرکز که تنها به 500 راس آن نیاز دارد ذبح می شود ناشی از اعتماد و اعتقادی است که مردم به چنین مراکزی با قدمت حدود 50 سال دارند و این در حالی است که مازاد این قربانی ها به سایر آسایشگاه ها در سراسر کشور با هدف ادای نیت خیر مردم فرستاده می شود.
وی با بیان اینکه فعالیت در کهریزک با فرسایش روان مواجه است، دوران سالمندی را یکی از آسیب پذیر ترین دوران زندگی انسان عنوان کرد و افزود: در این دوران اغلب انسان ها به نوعی افسردگی و غمگینی مواجه می شوند که شاید در آسایشگاه کهریزک این موارد کمتر دیده شود.
این مقام مسئول از حضور حدود 1750 مددجو از 31 استان کشور در 24 بخش سه گروه سالمندان،معلولان و بیماران ام اس آسایشگاه کهریزک خبر داد و گفت: شاخص پذیرش افراد در این مرکز نداری و بی کسی است و اگر فرد متمولی در این جمع حضور داشته باشد به دلیل وجود شرایط خاص بوده است.
به گفته صوفی نژاد مرکز خیریه کهریزک تحت نظر هیات امنای 15 نفره و ترکیب هیات مدیره 7 نفره مدیریت می شود و موسس این مرکز مرحوم دکتر حکیم زاده است. بطور متوسط این مرکز سالیانه 60 میلیارد تومان هزینه داشته که کل این رقم از محل کمک های مردمی جمع آوری می شود. البته بخشی از هزینه آن دسته از مدد جویانی که از سوی دولت به این مرکز معرفی می شوند به صورت یارانه دریافت می شود که بر این اساس سازمان بهزیستی به ازای هر مدد جو 800 هزار تومان و کمیته امداد به مبلغ 250 هزار تومان کمک می کنند.
صوفی نژاد با بیان اینکه هزینه هر مدد جو در آسایشگاه کهریزک به طور متوسط دو میلیون و 500 هزار تومان در هر ماه است،عنوان کرد:این در حالی است که متوسط دریافتی هر مددجو برای هر ماه از 86 هزارتومان فراتر نمی رود. حدود 80 درصد مددجویان این مرکز هزینه ای برای مراقبت و خدمات ارایه شده پرداخت نمی کنند و از مابقی مدد جویان نیز آنچه دریافت می شود بخشی از مستمری بازنشستگی آنها است که از سهم خانواده کسر می شود.
وی با اشاره به خدمات پشتیبانی،آموزشی،پزشکی و دندان پزشکی آسایشگاه کهریزک، از ارایه برخی از این خدمات با حداقل تعرفه درمان به اقشار کم درآمد و فقیر ساکنان اطراف کهریزک سخن گفت و افزود: کهریزک محلی برای زندگی کردن است نه زنده ماندن. متوسط عمر هر سالمند از لحظه پذیرش تا مرگ 4.5 الی 5 سال بوده و در کنار 1750 مددجوی سالمند،معلول و بیمار ام اس تعداد 1300نیکوکار حضور دارند که شامل تعداد 450نفر آقا و 800 نفر خانم می شوند. این افراد که غالباً از افراد بی نیاز جامعه هستند طی هفته داوطلبانه از شستشو و نظافت گرفته تا آموزش به مددجویان خدمت می کنند.
صوفی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینکه دلیل حضور سالمندان در اتاق هایی با 5 تخت چیست و چرا از سرمایه مولد برای توسعه بیشتر این آسایشگاه استفاده نمی شود، گفت: در آنسوی مرزها برای حمایت و پشتیبانی از سالمندان چند منبع مالی وجود دارد که عمده ترین آن تامین اجتماعی و منبع درآمدی شخص است.به ازای هر 70 مدد جو یک پرسنل و هزینه نگهداری برای اتاق یک تخته 4000یورو معادل 16 میلیون تومان و سه تخته 2000 یورو در هر ماه است که همگی از سوی بیمه پرداخت می شود؛ در ایران اما تعداد زیادی از مددجویان سالمند یا معلول سرپرستی ندارند و یا با بی مهری هایی از جمله تغییر آدرس سرپرست سالمند به محض پذیرش در آسایشگاه کهریزک مواجه است.
وی با بیان اینکه خانواده،بیمه و دولت سه حلقه مفقوده آسایشگاه کهریزک برای ارایه خدمات استاندارد است،گفت: متاسفانه بسیاری از مددجویان آسایشگاه های خصوصی نیز به آسایشگاه کهریزک سرایز می شوند و حال آنکه علاوه بر تحمیل هزینه نگهداری باید گرفتاری های مختلفی از جمله مراجعه به دادگاه و پرداخت دیه به دلیل سقوط از تخت و شکستگی استخوان را نیز تحمل کرد.
علاوه بر این وقتی فرد متمول خیری قصد حضور در ایران برای کمک به این مرکز دارد با بن بست هایی از جمله پرداخت مالیات و گمرکات مواجه می شود که چنین اقدام هایی وی را از نیت خیر خود منصرف و وجوه خود را در آنسوی مرزها صرف می کند.
مدیر عامل آسایشگاه کهریزک با بیان اینکه در سال 2025 سالمندان، رییس جمهور کشور را انتخاب خواهند کرد ، گفت: بحران صندوق های بازنشستگی و مستمری بگیران آنها شوخی بردار نیست و باید از هم اکنون به فکر امکانات و نیازهای دوران سالمندی از جمله پانسیون ها و مراکز نگهداری توسعه یافته بود.
بر این اساس تا سال 2030 نیاز به آسایشگاه های مبتنی بر مدیریت  منزل محور،مرکز محور و مراقبت های روزانه اجتناب ناپذیر است.
وی ادامه داد: در شرایط مرکز محور تنها سالمندانی که در خانه دچار زوال عقل،بی کنترلی،حواس پرتی و سایر اختلال ها در شرایط فیزیکی خانواده شده اند باید در آسایشگاه ها نگهداری شوند و در شرایط مراقبت در منزل نیز با بکارگیری تیم پزشکی به مددجویان در خانه خودشان خدمات می دهند که هم اکنون 305 نفر از مددجویان آسایشگاه کهریزک تحت این روش مراقبت می شوند.
در روش مراقبت های روزانه نیز بطور مثال فرد هم اکنون پدر سالمند خود را ساعت 8 صبح به این مرکز آورده و پس از صرف نهار دوباره در ساعت 14 به جمع خانواده بر می گرداند که این روش می تواند به استحکام و حضور سالمند در جمع خانواده بیش از پیش بیافزاید.
صوفی نژاد با تاکید بر لزوم همدلی و همکاری متولیان و مسئولان کشور و فاصله گرفتن از تقابل در تصمیم گیری ها،گفت: آسایشگاه کهریزک عزت و آبروی نظام بوده و هر سازمان و نهاد بین المللی که به کشور می آیند از این مرکز به عنوان نماد توسعه یافتگی و شاخص های بهبود زندگی یاد می کنند.
این مقام مسئول بر حضور موثر دانشگاه های کشور در بخش های پژوهشی و علمی به منظور بررسی پیشگیری از عوارض نارسایی سالمندی برای نسل های آینده تاکید کرد و گفت:هم اکنون دانشگاه های مختلفی در جوار کهریزک قرار گرفته اما هنوز هیچ تعاملی برای انجام بررسی های پژوهشی موثر در زمینه سالمندی و معلولیت وجود ندارد.
علاوه بر این هیچ یک از نهاد های حاکمیتی در کمک به این مرکز مردمی حتی برای رفع یک معارض در ایجاد جاده ای که می تواند ازتصادف و مرگ یک انسان جلوگیری کند همکاری نمی کنند .
وی در خاتمه گفت:آسایشگاه کهریزک در طول کمتر از نیم قرن گذشته توانسته به خوبی امانت دار مردم باشد و در این راستا گزارش های عملکردی و مالی خود را نیز بطور شفاف به نهاد های مختلفی از جمله بهزیستی و یا نیروی انتظامی ارایه داده است.
آ


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

هالیوودی‌هایی که در سن کم مادر شدند!
اگر می خواهید با ستاره هایی که در سنین پایین صاحب فرزند شده اند آشنا شوید، در ادامه مطلب همراه مان باشید.
امیرسلیمانی: برخی از هنرمندان به نان شب محتاجند
سعید امیر سلیمانی از پیشکسوتان عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون است که بیش از ۵۷ سال در این عرصه فعالیت می‌کند. بازیگری که یکی از محبوب‌ترین هنرپیشه‌ها و کمدین‌ها حسوب می‌شود.
جنجال پولدار‌ها به خاطر ٣٠٠ هزار تومان!
قطع حقوق ٥٠قهرمان ورزشی از سوی صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان به دلیل تمکن مالی در روزهای اخیر جنجال‌های زیادی را به پا کرد و اعتراض برخی از چهره‌های مطرح ورزش را در پی داشت.
قهرمانی با اقتدار پرسپولیس
ليگ برتر ايران در فصل هفدهم خودش به پايان رسيد و فوتبال ايران يك سال ديگر را با اتفاقات و حاشيه هاي رنگارنگ تجربه كرد.
افاضلی: بيچاره‌ترين تيم‌ها، تيم‌هاي خصوصي‌اند
هومن افاضلي، سرمربي تيم نفت تهران که با وجود تلاش فراوان نتوانست مانع از سقوط تيمش به دسته پايين‌تر شود، درباره موارد متعددي که منجر به سقوط نفت شد، صحبت کرد.
قصه‌هایی از بخش‌های جذاب زندگی محمد صلاح
تاریخ نشان داده همواره از قبل بعضی انسان‌های خاص انتخاب می‌شوند تا در میان اخبار و وقایع مختلف روزگار‌ میان دلخوشی‌ها و تلخی‌های ریز و درشت، ‌بیایند و اتفاقات بزرگ را رقم بزنند تا توسط همه تحسین شوند!
١۷ لژیونر و یک دنیا شایعه
لژیونرهای ایران در فصل فوتبالی که سپری شد، روزهای پرفرازونشیبی داشتند.
سیمئونه: درباره ونگر فقط با احترام حرف می‌زنم
سرمربی اتلتیکومادرید از تیمش انتظار یک بازی هجومی مقابل آرسنال را دارد.
چمبرلین جام‌جهانی را از دست داد
بازیکن لیورپول فرصت حضور در جام‌جهانی ۲۰۱۸ را از دست داد.
آمار منفی و عجیب رونالدو برابر بایرن
ستاره پرتغالی رئال مادرید در دیدار برابر بایرن مونیخ آماری ناامید کننده از خود نشان داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ترامپ: بن سلمان شپش دارد
رئیس جمهور آمریکا ولیعهد عربستان را دارای شپش دانست.
سرنوشت جسد رضاخان به روایت تاریخ
با ورود متفقین به ایران در شهریور 1320 در جنگ جهانی دوم و اشغال ایران، رضاشاه مجبور به استعفا شد. با ورود محمدعلی فروغی، نخست‌وزیر مغضوب رضاشاه به عرصه سیاسی، انتقال سلطنت از رضاشاه به محمد‌رضاشاه به آرامی صورت گرفت.
نکاتی که زنان در میان‌سالی باید بدانند
جراح و متخصص زنان با اشاره به اینکه چاقی، استعمال سیگار و کم بودن فعالیت بدنی گُرگرفتگی را تشدید می‌کند، گفت: کاهش وزن و مصرف سویا، بذر کتان، عدس و لوبیا در کاهش علائم گُرگرفتگی مؤثرند.
ˮمهناز افشارˮ و دخترش در طبیعتی ناب-عکس
"مهناز افشار" ؛ سوپراستار سینمای ایران؛ با انتشار یک عکس در صفحه شخصی خود، نوشت : مواظب طبیعت باشیم.
جنجال پولدار‌ها به خاطر ٣٠٠ هزار تومان!
قطع حقوق ٥٠قهرمان ورزشی از سوی صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان به دلیل تمکن مالی در روزهای اخیر جنجال‌های زیادی را به پا کرد و اعتراض برخی از چهره‌های مطرح ورزش را در پی داشت.
46 میلیارد ریال سهم در بورس مازندران معامله شد
31 تن از سران مفسد اقتصادی شناسایی شدند
دیدگاه 2 کارشناس اقتصادی درباره نظام تک نرخی دلار
جذب تسهیلات اشتغال خراسان شمالی همراهی بانک ها را می طلبد
رییس اتاق اصناف: مانعی برای تامین ارز مواد اولیه نیست
2 میلیون و 433 هزار سهم در بورس سمنان معامله شد
584 هزار رکورد ساختمانی در چهارمحال و بختیاری ثبت شد
سپرده گذاران تعاونی منحله وحدت اهوازخواستار مطالبات خود شدند
گندم کشاورزان خراسان شمالی در 30 مرکز خریداری می شود
رشد 219 پله ای بورس در آخرین روز کاری هفته