صوفی‌نژاد در نشست فعالان بازار سرمایه: بحران صندوق‌های بازنشستگی شوخی نیست/ سال ۲۰۲۵ پیرمردها رئیس جمهور ایران را انتخاب می‌کنند

11:36 ۳۷۱ روز و ۵ ساعت پیش خبرگزاری فارس 459 0
صوفی‌نژاد در نشست فعالان بازار سرمایه: بحران صندوق‌های بازنشستگی شوخی نیست/ سال ۲۰۲۵ پیرمردها رئیس جمهور ایران را انتخاب می‌کنند

مدیر آسایشگاه کهریزک با بیان اینکه خانواده، بیمه و دولت سه حلقه مفقوده مراکز خیریه هستند، گفت: در سال ۲۰۲۵ سالمندان رئیس جمهور کشور را انتخاب می‌کنند و این در حالی است که بحران صندوق‌های بازنشستگی و نیاز به پانسیون‌ها شوخی بردار نیست.

خبرگزاری فارس

به گزارش خبرنگار بورس خبرگزاری فارس ، محمد رضا صوفی نژاد ، مدیر عامل آسایشگاه خیریه معلولان و سالمندان کهریزک در نشستی با فعالان بازار سرمایه در این مرکز،گفت: این آسایشگاه با وجود توانایی ها و ظرفیت های خود و عمل به تعهدات اما از همه امکانات برخوردار نبوده است. در عید قربان اگر 2000 راس گوسفند در این مرکز که تنها به 500 راس آن نیاز دارد ذبح می شود ناشی از اعتماد و اعتقادی است که مردم به چنین مراکزی با قدمت حدود 50 سال دارند و این در حالی است که مازاد این قربانی ها به سایر آسایشگاه ها در سراسر کشور با هدف ادای نیت خیر مردم فرستاده می شود.
وی با بیان اینکه فعالیت در کهریزک با فرسایش روان مواجه است، دوران سالمندی را یکی از آسیب پذیر ترین دوران زندگی انسان عنوان کرد و افزود: در این دوران اغلب انسان ها به نوعی افسردگی و غمگینی مواجه می شوند که شاید در آسایشگاه کهریزک این موارد کمتر دیده شود.
این مقام مسئول از حضور حدود 1750 مددجو از 31 استان کشور در 24 بخش سه گروه سالمندان،معلولان و بیماران ام اس آسایشگاه کهریزک خبر داد و گفت: شاخص پذیرش افراد در این مرکز نداری و بی کسی است و اگر فرد متمولی در این جمع حضور داشته باشد به دلیل وجود شرایط خاص بوده است.
به گفته صوفی نژاد مرکز خیریه کهریزک تحت نظر هیات امنای 15 نفره و ترکیب هیات مدیره 7 نفره مدیریت می شود و موسس این مرکز مرحوم دکتر حکیم زاده است. بطور متوسط این مرکز سالیانه 60 میلیارد تومان هزینه داشته که کل این رقم از محل کمک های مردمی جمع آوری می شود. البته بخشی از هزینه آن دسته از مدد جویانی که از سوی دولت به این مرکز معرفی می شوند به صورت یارانه دریافت می شود که بر این اساس سازمان بهزیستی به ازای هر مدد جو 800 هزار تومان و کمیته امداد به مبلغ 250 هزار تومان کمک می کنند.
صوفی نژاد با بیان اینکه هزینه هر مدد جو در آسایشگاه کهریزک به طور متوسط دو میلیون و 500 هزار تومان در هر ماه است،عنوان کرد:این در حالی است که متوسط دریافتی هر مددجو برای هر ماه از 86 هزارتومان فراتر نمی رود. حدود 80 درصد مددجویان این مرکز هزینه ای برای مراقبت و خدمات ارایه شده پرداخت نمی کنند و از مابقی مدد جویان نیز آنچه دریافت می شود بخشی از مستمری بازنشستگی آنها است که از سهم خانواده کسر می شود.
وی با اشاره به خدمات پشتیبانی،آموزشی،پزشکی و دندان پزشکی آسایشگاه کهریزک، از ارایه برخی از این خدمات با حداقل تعرفه درمان به اقشار کم درآمد و فقیر ساکنان اطراف کهریزک سخن گفت و افزود: کهریزک محلی برای زندگی کردن است نه زنده ماندن. متوسط عمر هر سالمند از لحظه پذیرش تا مرگ 4.5 الی 5 سال بوده و در کنار 1750 مددجوی سالمند،معلول و بیمار ام اس تعداد 1300نیکوکار حضور دارند که شامل تعداد 450نفر آقا و 800 نفر خانم می شوند. این افراد که غالباً از افراد بی نیاز جامعه هستند طی هفته داوطلبانه از شستشو و نظافت گرفته تا آموزش به مددجویان خدمت می کنند.
صوفی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینکه دلیل حضور سالمندان در اتاق هایی با 5 تخت چیست و چرا از سرمایه مولد برای توسعه بیشتر این آسایشگاه استفاده نمی شود، گفت: در آنسوی مرزها برای حمایت و پشتیبانی از سالمندان چند منبع مالی وجود دارد که عمده ترین آن تامین اجتماعی و منبع درآمدی شخص است.به ازای هر 70 مدد جو یک پرسنل و هزینه نگهداری برای اتاق یک تخته 4000یورو معادل 16 میلیون تومان و سه تخته 2000 یورو در هر ماه است که همگی از سوی بیمه پرداخت می شود؛ در ایران اما تعداد زیادی از مددجویان سالمند یا معلول سرپرستی ندارند و یا با بی مهری هایی از جمله تغییر آدرس سرپرست سالمند به محض پذیرش در آسایشگاه کهریزک مواجه است.
وی با بیان اینکه خانواده،بیمه و دولت سه حلقه مفقوده آسایشگاه کهریزک برای ارایه خدمات استاندارد است،گفت: متاسفانه بسیاری از مددجویان آسایشگاه های خصوصی نیز به آسایشگاه کهریزک سرایز می شوند و حال آنکه علاوه بر تحمیل هزینه نگهداری باید گرفتاری های مختلفی از جمله مراجعه به دادگاه و پرداخت دیه به دلیل سقوط از تخت و شکستگی استخوان را نیز تحمل کرد.
علاوه بر این وقتی فرد متمول خیری قصد حضور در ایران برای کمک به این مرکز دارد با بن بست هایی از جمله پرداخت مالیات و گمرکات مواجه می شود که چنین اقدام هایی وی را از نیت خیر خود منصرف و وجوه خود را در آنسوی مرزها صرف می کند.
مدیر عامل آسایشگاه کهریزک با بیان اینکه در سال 2025 سالمندان، رییس جمهور کشور را انتخاب خواهند کرد ، گفت: بحران صندوق های بازنشستگی و مستمری بگیران آنها شوخی بردار نیست و باید از هم اکنون به فکر امکانات و نیازهای دوران سالمندی از جمله پانسیون ها و مراکز نگهداری توسعه یافته بود.
بر این اساس تا سال 2030 نیاز به آسایشگاه های مبتنی بر مدیریت  منزل محور،مرکز محور و مراقبت های روزانه اجتناب ناپذیر است.
وی ادامه داد: در شرایط مرکز محور تنها سالمندانی که در خانه دچار زوال عقل،بی کنترلی،حواس پرتی و سایر اختلال ها در شرایط فیزیکی خانواده شده اند باید در آسایشگاه ها نگهداری شوند و در شرایط مراقبت در منزل نیز با بکارگیری تیم پزشکی به مددجویان در خانه خودشان خدمات می دهند که هم اکنون 305 نفر از مددجویان آسایشگاه کهریزک تحت این روش مراقبت می شوند.
در روش مراقبت های روزانه نیز بطور مثال فرد هم اکنون پدر سالمند خود را ساعت 8 صبح به این مرکز آورده و پس از صرف نهار دوباره در ساعت 14 به جمع خانواده بر می گرداند که این روش می تواند به استحکام و حضور سالمند در جمع خانواده بیش از پیش بیافزاید.
صوفی نژاد با تاکید بر لزوم همدلی و همکاری متولیان و مسئولان کشور و فاصله گرفتن از تقابل در تصمیم گیری ها،گفت: آسایشگاه کهریزک عزت و آبروی نظام بوده و هر سازمان و نهاد بین المللی که به کشور می آیند از این مرکز به عنوان نماد توسعه یافتگی و شاخص های بهبود زندگی یاد می کنند.
این مقام مسئول بر حضور موثر دانشگاه های کشور در بخش های پژوهشی و علمی به منظور بررسی پیشگیری از عوارض نارسایی سالمندی برای نسل های آینده تاکید کرد و گفت:هم اکنون دانشگاه های مختلفی در جوار کهریزک قرار گرفته اما هنوز هیچ تعاملی برای انجام بررسی های پژوهشی موثر در زمینه سالمندی و معلولیت وجود ندارد.
علاوه بر این هیچ یک از نهاد های حاکمیتی در کمک به این مرکز مردمی حتی برای رفع یک معارض در ایجاد جاده ای که می تواند ازتصادف و مرگ یک انسان جلوگیری کند همکاری نمی کنند .
وی در خاتمه گفت:آسایشگاه کهریزک در طول کمتر از نیم قرن گذشته توانسته به خوبی امانت دار مردم باشد و در این راستا گزارش های عملکردی و مالی خود را نیز بطور شفاف به نهاد های مختلفی از جمله بهزیستی و یا نیروی انتظامی ارایه داده است.
آ


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

زمان نشست خبری برانکو و جلالی اعلام شد
زمان نشست خبری سرمربیان دو تیم پرسپولیس و پیکان اعلام شد.
گزارش تمرین تیم امید
آخرین تمرین تیم فوتبال امید قبل از اعزام به عمان ظهر امروز برگزار شد.
باقری دروازه بان جدید پرسپولیس شد!
تیم فوتبال پرسپولیس تمرین امروز شنبه خود را در حالی انجام داد که مربی سرخپوشان در بازی فوتبال، درون دروازه ایستاد.
ویدال در تلاش برای حضور مجدد در کالچو
رسانه‌ها می‌گویند آرتورو ویدال از حضور در بارسلونا پشیمان است و راهی برای حضور مجدد در فوتبال ایتالیا را دنبال می‌کند.
واکنش نیمار به بازگشت احتمالی به بارسلونا
مهاجم پاری سن ژرمن نسبت به بازگشت احتمالی‌اش به بارسلونا واکنش نشان داد.
وضعیت عجیب نیمکت پرسپولیس مقابل پیکان
با برگزاری مسابقه پرسپولیس در روزهای فیفا و عدم حضور ملی‌پوشان، نیمکت سرخپوشان مقابل پیکان تهران خالی خواهد ماند.
گرو در چه صورتی از استقلال جدا می‌شود؟
مهاجم تیم فوتبال استقلال به دلیل عملکرد ضعیفی که داشته ممکن است از تیمش جدا شود.
توصیه ونگر به پاریسی‌ها برای جذب رمزی
سرمربی سابق آرسنال رمزی را به مسئولان باشگاه پاری‌سن‌ژرمن پیشنهاد کرده است.
کرانچار: هیچ بازیکنی را خط نزده‌ام
سرمربی تیم فوتبال امید گفت: نمی‌دانم وضعیت فدراسیون چگونه است، اما ما از خردادماه برنامه‌هایمان را بسته‌ایم و فقط به بازی‌ها فکر می‌کنیم.
دانشگر همچنان بدون جانشین در ترکیب استقلال
مدافع استقلال همچنان جایگاهش در ترکیب اصلی تیمش دست نخورده باقی خواهد ماند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آقای حکایتی و هنرمندان در جشن کتابخوان های انزلی
انزلی – ایرنا- بهرام شاه محمد لو 'آقای حکایتی' برنامه کودک دهه 60 و 70 ، کامران رسول زاده شاعر ، نمایشنامه نویس و خالق و خواننده ترانه ی زیبای ' درخت' و حمید نور شمسی روزنامه نگار، فعال حوزه نشر و کتاب در جشن ' تو هم بخوان ' کتابخوانهای انزلی حضور یافتند.
برای ترویج فرهنگ مطالعه نیازمند تعریف جامع هستیم
قزوین - ایرنا - استاندار قزوین گفت: دستگاه های فرهنگی برای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی با همکاری یکدیگر به تعریف یک مسیر مطالعاتی در جامعه کمک کنند.
جشنواره انار 24 آذر در کاخ نیاوران برگزار می شود
تهران -ایرنا- جشنواره انار استان های غربی کشور برای نخستین بار از 24 آذرماه امسال قرار است در کاخ موزه نیاوران واقع در پایتخت برگزار شود.
سرمایه گذاری خارجی 78 درصد در خراسان جنوبی افزایش یافت
بیرجند - ایرنا - مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی گفت: سرمایه گذاری خارجی جذب شده از ابتدای دولت دوازدهم تاکنون 78 درصد در این استان رشد داشته است.
نوبخت: حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیش از سال‌های ۹۶ و ۹۷ افزایش خواهد یافت
رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان این که دولت سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی را رعایت خواهد کرد گفت: در سال ۹۸ میزان افزایش حقوق کارمندان دولت بیش از سال های ۹۶ و ۹۷ خواهد بود.
بازگشت ارزهای صادراتی به کشور
بورس هفته جدید را با افت 3 هزار و 175پله ای آغاز کرد
فرایند پرداخت تسهیلات اشتغالزایی روستایی آسان شود
یک هزار و 200 خانوار قزوینی تحت پوشش بیمه روستایی قرار گرفتند
دو معاون جدید بانک مرکزی منصوب شدند
2 هزار پرونده قراردادهای بانکی در تبریز رسیدگی شد
بیش از 75 میلیون سهم در بورس آذربایجان غربی معامله شد
50 درصد تسهیلات مسکن بانک سپه به زلزله زدگان پرداخت شد
استفاده ماهانه 7 هزار میلیارد ریال اوراق مسکن تا مهر 97
326 میلیارد ریال در بورس اردبیل معامله شد