تعامل فعال و همه جانبه با همسایگان اولویت سیاست خارجی ایران است

11:50 ۱۶۶ روز و ۱۳ ساعت پیش قدس 407 0
تعامل فعال و همه جانبه با همسایگان اولویت سیاست خارجی ایران است

به گزارش خبرنگار اعزامی قدس به ازبکستان، وزیر امور خارجه کشورمان که  در کمفرانس امنیت و توسعه پایدار برای آسیای میانه سخنرانی می‌کرد با بیان این مطلب افزود: تجاری سازی امنیت مقوله و معامله تازه ایست که برخی قدرتها وارد ادبیات سیاسی کرده‌اند و تأسف‌آور اینکه مشتریان خوبی هم در این معامله دلار در بابر امنیت  یافته اند.

قدس

قدس آنلاین - محمد جواد ظریف گفت: امنیت در جهان به هم پیوسته کنونی محدود و منحصر به ابعاد نظامی نیست و مقوله‌ای چند وجهی در هم تنیده و فراگیر است و امروز نمی‌توان با صرف صدها میلیارد دلار امنیت خرید و با کشتی وارد کشور کرد.
به گزارش خبرنگار اعزامی قدس به ازبکستان، وزیر امور خارجه کشورمان که  در کمفرانس امنیت و توسعه پایدار برای آسیای میانه سخنرانی می‌کرد با بیان این مطلب افزود: تجاری سازی امنیت مقوله و معامله تازه ایست که برخی قدرتها وارد ادبیات سیاسی کرده‌اند و تأسف‌آور اینکه مشتریان خوبی هم در این معامله دلار در بابر امنیت  یافته اند.  
وی گفت: امروز امنیت مقوله‌ای پیوسته و متقابل است که در ان امنیت یکی در گروی امنیت دیگری است. عصر امنیت یک جانبه و برج عاج نشینی و امنیت با تکیه بر قدرت نظامی مدتهاست به پایان رسیده است.
برای رسیدن به امنیت باید با تکیه بر مردم به عنوان  مهم‌ترین مؤلفه امنیتی کشور به  امنیتی درونزا رسید و سپس در تعامل سازنده  و هم افرایی با همسایگان به امنیتی پایدار و دسته جمعی دست یافت.  
وزیر امور خارجه خاطرنشنا کرد: جمهوری اسلامی ایران از زمان استقلال جمهوری‌های آسیای مرکزی همواره در برقراری روابطی دوستانه، برادرانه و متوازن مبتنی بر احترام متقابل و منافع مشترک پیشگام بوده است. راهبرد جمهوری اسلامی بر توسعه و تقویت همکاری در حوزه‌های مختلف، تلاش در جهت استقرار و استمرار صلح و ثبات و آرامش در منطقه، همگرایی و همکاری در قالب نهادهای منطقه‌ای و سازمان‌های بین‌المللی استوار است.
ظریف اوفزود: ما همواره امنیت و ثبات حوزه های همجوار را امنیت  و ثبات خود تلقی نموده و کمک  به حل اختلاف‌ها و تنش‌ها و همکاری‌های دو جانبه امنیتی برای مقابله با تهدیدات ترویسم تکفیری، افراط گرایی، قاچاق مواد مخدر و مهاجرت غیر قانونی از مه‌مترین وجوه مشارکت فعال ایران در تقویت و تحکیم ثبات و امنیت در آسیای مرکزی بوده است.
وی اظهار داشت: مقابله مؤثر با افراط گرایی و تروریسم تکفیری نیازمند همکاری، همفکری و هم افزایی و تعامل فراگیر و همه جانبه کشورهای منطقه است.
ظریف گفت: مهم‌تر از مقابله نظامی بررسی ریشه‌های شکل‌گیری این جریان های ضد اسلامی و شناسایی منابع مالی و حامیان سیاسی و خاستگاه ایدئولوژی تفکر تروریسم تکفیری لازمه و پیش شرط مبارزه مؤثر و قاطع با تروریسم تکفیری است.
وی تصریح کرد: قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد  پیرامون جهان علیه خشونت و افراط‌گرایی در اجرای ابکار دکتر روحانی در سال ۲۰۱۳ می‌تواند چارچوب مناسبی را برای همکاری‌های دسته جمعی در منطقه آسیای مرکزی فراهم کند.
ظریف تأکید کرد: اعلام منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در منطقه آسیای مرکزی، اقدامی مبتنی بر درک صحیح از امنیت است. ایران نه تنها به لحاظ  دینی و اعتقادی مخالف ساخت و کاربرد چنین سلاح‌هایی است بلکه بطور جدی معتقد است این سلاح‌ها ثبات زدا و امنیت براندازند و باید از صحنه گیتی برچیده شوند.
وی با یادآوری اینکه  جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۹۷۴ پیشنهاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای و کشتار جمعی را در خاورمیانه را پیگیری کرده است افزود:  به دلیل سیاست‌های تجاوز  کارانه رژیم صهیونیستی به نتیجه نرسیده است.
ظریف با اشاره به اینکه ما با دستیابی به توافق هسته‌ای و عمل به همه تعهدات خود در برجام در صحنه عمل هم پا بندی خود را به اصل عدم اشاعه هسته‌ای به اثبات رسانده‌ایم، تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در ۲۵ سال اخیر تلاش کرده تا نقش و سهم مناسبی در گسترش همکاری‌های اقتصادی در آسیای مرکزی در عرصه‌های مختلف تجاری، انرژی سرمایه‌گذاری و همکاری‌های بانکی و مالی و اجرای طرح‌های عمرانی  ایفا نماید. بخش خصوصی ایران ده‌ها طرح توسعه‌ای  در زمینه های سد و نیروگاه برق آبی  جاده و راه آهن و اکتشاف معادن  ایجاد واحدهای صنعتی را به اجرا در آورده است. ما زیرساخت‌های زمینی و دریایی و ترانزیتی  خود را در اختیار کشورهای منطقه قرار داده ایم.
وی خاطرنشان کرد:  سیاست تعامل فعال و همه جانبه با همسایگان اولویت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است. ما از رویکرد جمهوری‌های آسیای مرکزی برای افزایش همکاری‌های منطقه‌ای و سیاست خردمندانه دولت ازبکستان در اولویت دادن به تقویت مناسبات با منطقه استقبال می‌کنیم.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

رونالدو - لواندوفسکی؛ جنگ ترمیناتور‌ها در مونیخ
امید 2 تیم رئال مادرید و بایرن مونیخ برای گلزنی در بازی امشب به ساقهای کریستیانو رونالدو و رابرت لواندوفسکی خواهد بود.
کشف محموله تقلبی توپ جام جهانی در چین
یک محموله تقلبی توپ رسمی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه توسط ماموران گمرک چین کشف و ضبط شد.
محمد صلاح؛ چرا فوتبال را دوست داریم؟
راستش من هیچوقت در فوتبال موفق نبودم.شاید بخاطر اینکه جثه ام مناسب فوتبال نبود ولی همیشه دلباخته ی جهانش بودم.جهانی که سال ها طول کشید تا قوانین دلفریب حاکم بر آن را درک کنم.
تاج: به دنبال توسعه فوتبال و فوتسال بانوان هستیم
رئیس فدراسیون فوتبال تاکید کرد این فدراسیون به دنبال اجرایی کردن توصیه ای است که رئیس فیفا در سفر به تهران داشته است.
ستاره چلسی؛ جانشین جرارد پیکه در بارسلونا
مارکوس آلونسو، مدافع اسپانیایی چلسی مدنظر باشگاه بارسلونا قرار گرفته است.
مهدوی‌کیا: آقا مهدی مربی تیم امید نمی‌شود
آکادمی کیا اینروزها با تلاش و جدیت برادران مهدوی کیا برای رسیدن به رویاهای بزرگ گام برمی دارد.
آنالیز هراسِ این روزهای استقلال
امیر قلعه‌نویی این روزها غول‌کش لیگ برتر است و در انتظار استقلال است تا بار دیگر توانایی‌هایش را به رخ بکشد.
ستاره سابق رئال مادرید؛ مورینتس یا ایگواین؟
در سالهای اخیر، ستاره های سابق رئال مادرید برابر این تیم عملکرد متفاوتی ارائه داده اند.
قرارداد با شفر، وعده انتخاباتی شد!
نامزد ریاست فدراسیون فوتبال کامرون قرارداد با شفر را به عنوان وعده انتخاباتی خود اعلام کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

جنجال بر سر برگزاری جشن در برج سلمان مشهد
معاون دادستان مشهد گفت: معاون مدیر کل و رییس اداره ارشاد مشهد به دلیل جریحه دار کردن عفت عمومی، عدم رعایت قوانین مربوطه و ایجاد مزاحمت برای کاسبان برج سلمان بازداشت شدند.
داستان عجیب پست اینستاگرامی بازیکن پرسپولیس !
بازی دو تیم در فولادشهر در نیمه اول با تساوی بدون گل خاتمه یافت. 45 دقیقه‌ای که با کمترین فرصت از سوی دو تیم همراه شد. در آغاز بازی در نیمه دوم اما اتفاق عجیبی رخ داد و یکی از بازیکنان تیم با انتشار یک پست در استوری اینستاگرام خبرساز شد.
کاربران فضای مجازی از رای دادگاه های فرانسه انتقاد کردند
تهران – ایرنا – تصمیم دادگاه های فرانسه در رد تابعیت زن مسلمانی که از دست دادن با نامحرم خودداری کرده بود با تعجب و انتقاد کاربران رسانه های اجتماعی مواجه شد.
نصیحت حکیمانه لقمان به پسرش درباره رعایت تواضع و فروتنی
حجه الاسلام والمسلمین علیرضا توحیدلو، در برنامه مهربان باشیم رادیو معارف به جایگاه و نقش تواضع و فروتنی پرداختند.
نشانه های ˮفروتنیˮ و حدومرز آن از زبان ائمه معصومین(ع)
حجه الاسلام والمسلمین علیرضا توحیدلو، در برنامه مهربان باشیم رادیو معارف به جایگاه و نقش تواضع پرداختند.
واشنگتن: برجام یک توافقنامه الزام‌آور نیست
افشای اهانت جدید ترامپ به ولیعهد عربستان
پاسخ روشن و قاطع ایران به تهدیدات آمریکا
حقوق بشر را در مذاکرات کره شمالی فراموش نکنید
کتاب خاطرات آیت الله هاشمی منتشر شد
بسته پیشنهادی اروپا برای حفظ برجام
موگرینی: باید تقسیم سوریه متوقف شود
روسیه: برجام جایگزینی ندارد
کالاهای مورد نیاز جامعه در ماه رمضان تامین شد
بازدید نخست‌وزیر عراق از سد موصل