تعامل فعال و همه جانبه با همسایگان اولویت سیاست خارجی ایران است

11:50 ۲۷۷ روز و ۸ ساعت پیش قدس 407 0
تعامل فعال و همه جانبه با همسایگان اولویت سیاست خارجی ایران است

به گزارش خبرنگار اعزامی قدس به ازبکستان، وزیر امور خارجه کشورمان که  در کمفرانس امنیت و توسعه پایدار برای آسیای میانه سخنرانی می‌کرد با بیان این مطلب افزود: تجاری سازی امنیت مقوله و معامله تازه ایست که برخی قدرتها وارد ادبیات سیاسی کرده‌اند و تأسف‌آور اینکه مشتریان خوبی هم در این معامله دلار در بابر امنیت  یافته اند.

قدس

قدس آنلاین - محمد جواد ظریف گفت: امنیت در جهان به هم پیوسته کنونی محدود و منحصر به ابعاد نظامی نیست و مقوله‌ای چند وجهی در هم تنیده و فراگیر است و امروز نمی‌توان با صرف صدها میلیارد دلار امنیت خرید و با کشتی وارد کشور کرد.
به گزارش خبرنگار اعزامی قدس به ازبکستان، وزیر امور خارجه کشورمان که  در کمفرانس امنیت و توسعه پایدار برای آسیای میانه سخنرانی می‌کرد با بیان این مطلب افزود: تجاری سازی امنیت مقوله و معامله تازه ایست که برخی قدرتها وارد ادبیات سیاسی کرده‌اند و تأسف‌آور اینکه مشتریان خوبی هم در این معامله دلار در بابر امنیت  یافته اند.  
وی گفت: امروز امنیت مقوله‌ای پیوسته و متقابل است که در ان امنیت یکی در گروی امنیت دیگری است. عصر امنیت یک جانبه و برج عاج نشینی و امنیت با تکیه بر قدرت نظامی مدتهاست به پایان رسیده است.
برای رسیدن به امنیت باید با تکیه بر مردم به عنوان  مهم‌ترین مؤلفه امنیتی کشور به  امنیتی درونزا رسید و سپس در تعامل سازنده  و هم افرایی با همسایگان به امنیتی پایدار و دسته جمعی دست یافت.  
وزیر امور خارجه خاطرنشنا کرد: جمهوری اسلامی ایران از زمان استقلال جمهوری‌های آسیای مرکزی همواره در برقراری روابطی دوستانه، برادرانه و متوازن مبتنی بر احترام متقابل و منافع مشترک پیشگام بوده است. راهبرد جمهوری اسلامی بر توسعه و تقویت همکاری در حوزه‌های مختلف، تلاش در جهت استقرار و استمرار صلح و ثبات و آرامش در منطقه، همگرایی و همکاری در قالب نهادهای منطقه‌ای و سازمان‌های بین‌المللی استوار است.
ظریف اوفزود: ما همواره امنیت و ثبات حوزه های همجوار را امنیت  و ثبات خود تلقی نموده و کمک  به حل اختلاف‌ها و تنش‌ها و همکاری‌های دو جانبه امنیتی برای مقابله با تهدیدات ترویسم تکفیری، افراط گرایی، قاچاق مواد مخدر و مهاجرت غیر قانونی از مه‌مترین وجوه مشارکت فعال ایران در تقویت و تحکیم ثبات و امنیت در آسیای مرکزی بوده است.
وی اظهار داشت: مقابله مؤثر با افراط گرایی و تروریسم تکفیری نیازمند همکاری، همفکری و هم افزایی و تعامل فراگیر و همه جانبه کشورهای منطقه است.
ظریف گفت: مهم‌تر از مقابله نظامی بررسی ریشه‌های شکل‌گیری این جریان های ضد اسلامی و شناسایی منابع مالی و حامیان سیاسی و خاستگاه ایدئولوژی تفکر تروریسم تکفیری لازمه و پیش شرط مبارزه مؤثر و قاطع با تروریسم تکفیری است.
وی تصریح کرد: قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد  پیرامون جهان علیه خشونت و افراط‌گرایی در اجرای ابکار دکتر روحانی در سال ۲۰۱۳ می‌تواند چارچوب مناسبی را برای همکاری‌های دسته جمعی در منطقه آسیای مرکزی فراهم کند.
ظریف تأکید کرد: اعلام منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در منطقه آسیای مرکزی، اقدامی مبتنی بر درک صحیح از امنیت است. ایران نه تنها به لحاظ  دینی و اعتقادی مخالف ساخت و کاربرد چنین سلاح‌هایی است بلکه بطور جدی معتقد است این سلاح‌ها ثبات زدا و امنیت براندازند و باید از صحنه گیتی برچیده شوند.
وی با یادآوری اینکه  جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۹۷۴ پیشنهاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای و کشتار جمعی را در خاورمیانه را پیگیری کرده است افزود:  به دلیل سیاست‌های تجاوز  کارانه رژیم صهیونیستی به نتیجه نرسیده است.
ظریف با اشاره به اینکه ما با دستیابی به توافق هسته‌ای و عمل به همه تعهدات خود در برجام در صحنه عمل هم پا بندی خود را به اصل عدم اشاعه هسته‌ای به اثبات رسانده‌ایم، تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در ۲۵ سال اخیر تلاش کرده تا نقش و سهم مناسبی در گسترش همکاری‌های اقتصادی در آسیای مرکزی در عرصه‌های مختلف تجاری، انرژی سرمایه‌گذاری و همکاری‌های بانکی و مالی و اجرای طرح‌های عمرانی  ایفا نماید. بخش خصوصی ایران ده‌ها طرح توسعه‌ای  در زمینه های سد و نیروگاه برق آبی  جاده و راه آهن و اکتشاف معادن  ایجاد واحدهای صنعتی را به اجرا در آورده است. ما زیرساخت‌های زمینی و دریایی و ترانزیتی  خود را در اختیار کشورهای منطقه قرار داده ایم.
وی خاطرنشان کرد:  سیاست تعامل فعال و همه جانبه با همسایگان اولویت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است. ما از رویکرد جمهوری‌های آسیای مرکزی برای افزایش همکاری‌های منطقه‌ای و سیاست خردمندانه دولت ازبکستان در اولویت دادن به تقویت مناسبات با منطقه استقبال می‌کنیم.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست داخلی
سیاست داخلی

آخرین اخبار

روزی که بحرین از ایران جدا شد
در روز ۲۳ مرداد ۱۳۵۰ جزیره بحرین، استان چهاردهم ایران در پی جدایی از سرزمین مادری اعلام استقلال کرد.
52 درصد معاملات شهرداری تهران بدون مناقصه واگذار شده است
تهران- ایرنا- خزانه‌دار شورای اسلامی شهر تهران گفت که 52 درصد از معاملات شهرداری در سال 95 و نیمه نخست سال گذشته به روش ترک تشریفات و بدون مناقصه واگذار شده است.
کمیته ویژه رسیدگی به آلودگی نفتی مزارع جنوب تهران تشکیل شد
شهرری - ایرنا - فرماندار ویژه شهرستان ری از تشکیل کمیته ویژه رسیدگی به آلودگی نفتی زمین های کشاورزی جنوب پایتخت با هدف مهار و رفع آلودگی خبر داد.
روزی که مرز خسروی سجده گاه آزادگان شد - نازنین باباخانی*
قصرشیرین - ایرنا - 26 مرداد در تقویم جمهوری اسلامی یک روز به یادماندنی و ثبت شده در اذهان همه ایرانیان است، روزی که سفیران استقامت یعنی آزادگان سرافراز از مرز رسمی خسروی پس از سال ها تحمل رنج اسارت به آغوش وطن بازگشتند و بر خاک وطن سجده کردند.
احداث دریاچه مصنوعی از حقابه دریاچه ارومیه متوقف شد
ارومیه- ایرنا- رییس ستاد احیای دریاچه ارومیه در رابطه با طرح احداث یک دریاچه مصنوعی در آذربایجان شرقی با حقابه دریاچه ارومیه، گفت: معاون رییس جمهوری و رییس سازمان محیط زیست دستور توقف این طرح را صادر کرد.
پنج هزار میلیارد ریال به مددجویان مناطق محروم اختصاص یافت
مشهد - ایرنا- معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت که پنج هزار میلیارد ریال به خانوارهای تحت حمایت ساکن در مناطق محروم و مرزی زیر پوشش این نهاد اختصاص یافت.
مسیحیان ایران به پدرخوانده های آمریکایی نیاز ندارند
ارومیه- ایرنا- دبیرکل اتحادیه جهانی آشوریان و نماینده آشوریان ایران در مجلس شورای اسلامی گفت: آشوریان و جامعه مسیحی ایران به نسخه پیچی و پدرخواندگی آمریکا نیاز ندارند و در آرامش زندگی می کنند.
اتحادیه اروپا، لهستان را بابت اصلاحات قضایی تهدید کرد
تهران - ایرنا - اتحادیه اروپا روز سه شنبه به لهستان هشدار داد در صورت استمرار اجرای اصلاحات قضایی در این کشور، مجبور خواهد شد در مقابل دادگاه ارشد این اتحادیه پاسخگو باشد.
اردوغان و العبادی بر مبارزه با داعش و پ.ک.ک تاکید کردند
آنکارا- ایرنا- رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و حیدر العبادی نخست وزیر عراق پس از دیدار در آنکارا بر مبارزه مشترک با گروه های تروریستی داعش و پ.ک.ک تاکید کردند.
تولد مقاومت اسلامی و مرگ رویای اسرائیل
بیروت- ایرنا- 12 سال پیش در چنین روزی حزب الله لبنان پس از 33 روز مقاومت جانانه در برابر ارتش تا بن دندان مسلح رژیم صهیونیستی ، با قدرت افسانه شکست ناپذیری این رژیم را در هم شکست و «مقاومت اسلامی» را در تاریخ رقم زد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

علائم عفونت لوزه بزرگسالان و درمان خانگی آن
لوزه ها در پشت گلو واقع شده است و در واقع مجموعه ای از بافت لنفی هستند که بخشی از سیستم ایمنی بدن را تشکیل می دهند. عفونت لوزه ها اگر چه ناراحت کننده و ناخوشایند است، ولی به ندرت پیش می آید که وضعیت نگران کننده ای باشد.
پنج سناریوی ترسناک درباره هوش مصنوعی
هوش مصنوعی علاوه بر جنبه‌های مثبت، دارای عوارض منفی و ناخواسته نیز هست که حذف مشاغل، بروز جنگ و نژادپرستی از آن جمله است.
هجوم ایرانیان برای خرید ملک در ترکیه
«سودای خرید ملک در ترکیه توسط ایرانی‌ها، آرام‌آرام در حال شدت گرفتن است. عبارتی کوتاه یکی - دو روز است که در سایت‌های مختلف معاملات املاک و سرمایه‌گذاری منتشر می‌شود و مخاطبان را به سرمایه‌گذاری در ترکیه دعوت می‌کند: «سقوط ارزش لیر، فرصت استثنایی برای سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه».
خشکسالی و خطر کمبود غذا در افغانستان
کمبود بارندگی‌ها در طول زمستان، بخش زیادی از افغانستان را با کمبود شدید آب و از بین رفتن محصولات زمستانی مواجه کرده است.
خوش آمدگویی فارسی پادشاه عربستان  به حجاج
تهران- ایرنا- سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان همزمان با آغاز ایام ذی الحجه با ارسال پیامی به زبان فارسی به همه حجاجی که این روزها خود را از اقصی نقاط جهان به مکه رسانده اند ، خوش آمد گفت.
بازدید دریادار سیاری از پایگاه یکم رزمی هوانیروز کرمانشاه
بیانیه جامعه روحانیت مبارز در رابطه با شرایط جاری کشور
خروج انگلیس از توافق هسته‌ای بعید است
پنتاگون: از آزمایش‌های موشکی ایران مطلعیم
مثلث ایران، ترکیه و روسیه، تعادل قدرت در منطقه
دادگاه مفسدان و اخلالگران اقتصادی به صورت علنی برگزار شود
اسناد و مدارک تخلفات 31 ابر بدهکار بانکی به قوه قضاییه ارسال شد
بیانیه جامعه روحانیت مبارز در رابطه با شرایط جاری کشور
خودکشی سیاسی العبادی با اقدام علیه ایران؟!
تاریخ احتمالی سومین دیدار رهبران دو کره