تعامل فعال و همه جانبه با همسایگان اولویت سیاست خارجی ایران است

11:50 ۳۷۳ روز و ۴ ساعت پیش قدس 407 0
تعامل فعال و همه جانبه با همسایگان اولویت سیاست خارجی ایران است

به گزارش خبرنگار اعزامی قدس به ازبکستان، وزیر امور خارجه کشورمان که  در کمفرانس امنیت و توسعه پایدار برای آسیای میانه سخنرانی می‌کرد با بیان این مطلب افزود: تجاری سازی امنیت مقوله و معامله تازه ایست که برخی قدرتها وارد ادبیات سیاسی کرده‌اند و تأسف‌آور اینکه مشتریان خوبی هم در این معامله دلار در بابر امنیت  یافته اند.

قدس

قدس آنلاین - محمد جواد ظریف گفت: امنیت در جهان به هم پیوسته کنونی محدود و منحصر به ابعاد نظامی نیست و مقوله‌ای چند وجهی در هم تنیده و فراگیر است و امروز نمی‌توان با صرف صدها میلیارد دلار امنیت خرید و با کشتی وارد کشور کرد.
به گزارش خبرنگار اعزامی قدس به ازبکستان، وزیر امور خارجه کشورمان که  در کمفرانس امنیت و توسعه پایدار برای آسیای میانه سخنرانی می‌کرد با بیان این مطلب افزود: تجاری سازی امنیت مقوله و معامله تازه ایست که برخی قدرتها وارد ادبیات سیاسی کرده‌اند و تأسف‌آور اینکه مشتریان خوبی هم در این معامله دلار در بابر امنیت  یافته اند.  
وی گفت: امروز امنیت مقوله‌ای پیوسته و متقابل است که در ان امنیت یکی در گروی امنیت دیگری است. عصر امنیت یک جانبه و برج عاج نشینی و امنیت با تکیه بر قدرت نظامی مدتهاست به پایان رسیده است.
برای رسیدن به امنیت باید با تکیه بر مردم به عنوان  مهم‌ترین مؤلفه امنیتی کشور به  امنیتی درونزا رسید و سپس در تعامل سازنده  و هم افرایی با همسایگان به امنیتی پایدار و دسته جمعی دست یافت.  
وزیر امور خارجه خاطرنشنا کرد: جمهوری اسلامی ایران از زمان استقلال جمهوری‌های آسیای مرکزی همواره در برقراری روابطی دوستانه، برادرانه و متوازن مبتنی بر احترام متقابل و منافع مشترک پیشگام بوده است. راهبرد جمهوری اسلامی بر توسعه و تقویت همکاری در حوزه‌های مختلف، تلاش در جهت استقرار و استمرار صلح و ثبات و آرامش در منطقه، همگرایی و همکاری در قالب نهادهای منطقه‌ای و سازمان‌های بین‌المللی استوار است.
ظریف اوفزود: ما همواره امنیت و ثبات حوزه های همجوار را امنیت  و ثبات خود تلقی نموده و کمک  به حل اختلاف‌ها و تنش‌ها و همکاری‌های دو جانبه امنیتی برای مقابله با تهدیدات ترویسم تکفیری، افراط گرایی، قاچاق مواد مخدر و مهاجرت غیر قانونی از مه‌مترین وجوه مشارکت فعال ایران در تقویت و تحکیم ثبات و امنیت در آسیای مرکزی بوده است.
وی اظهار داشت: مقابله مؤثر با افراط گرایی و تروریسم تکفیری نیازمند همکاری، همفکری و هم افزایی و تعامل فراگیر و همه جانبه کشورهای منطقه است.
ظریف گفت: مهم‌تر از مقابله نظامی بررسی ریشه‌های شکل‌گیری این جریان های ضد اسلامی و شناسایی منابع مالی و حامیان سیاسی و خاستگاه ایدئولوژی تفکر تروریسم تکفیری لازمه و پیش شرط مبارزه مؤثر و قاطع با تروریسم تکفیری است.
وی تصریح کرد: قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد  پیرامون جهان علیه خشونت و افراط‌گرایی در اجرای ابکار دکتر روحانی در سال ۲۰۱۳ می‌تواند چارچوب مناسبی را برای همکاری‌های دسته جمعی در منطقه آسیای مرکزی فراهم کند.
ظریف تأکید کرد: اعلام منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در منطقه آسیای مرکزی، اقدامی مبتنی بر درک صحیح از امنیت است. ایران نه تنها به لحاظ  دینی و اعتقادی مخالف ساخت و کاربرد چنین سلاح‌هایی است بلکه بطور جدی معتقد است این سلاح‌ها ثبات زدا و امنیت براندازند و باید از صحنه گیتی برچیده شوند.
وی با یادآوری اینکه  جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۹۷۴ پیشنهاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای و کشتار جمعی را در خاورمیانه را پیگیری کرده است افزود:  به دلیل سیاست‌های تجاوز  کارانه رژیم صهیونیستی به نتیجه نرسیده است.
ظریف با اشاره به اینکه ما با دستیابی به توافق هسته‌ای و عمل به همه تعهدات خود در برجام در صحنه عمل هم پا بندی خود را به اصل عدم اشاعه هسته‌ای به اثبات رسانده‌ایم، تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در ۲۵ سال اخیر تلاش کرده تا نقش و سهم مناسبی در گسترش همکاری‌های اقتصادی در آسیای مرکزی در عرصه‌های مختلف تجاری، انرژی سرمایه‌گذاری و همکاری‌های بانکی و مالی و اجرای طرح‌های عمرانی  ایفا نماید. بخش خصوصی ایران ده‌ها طرح توسعه‌ای  در زمینه های سد و نیروگاه برق آبی  جاده و راه آهن و اکتشاف معادن  ایجاد واحدهای صنعتی را به اجرا در آورده است. ما زیرساخت‌های زمینی و دریایی و ترانزیتی  خود را در اختیار کشورهای منطقه قرار داده ایم.
وی خاطرنشان کرد:  سیاست تعامل فعال و همه جانبه با همسایگان اولویت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است. ما از رویکرد جمهوری‌های آسیای مرکزی برای افزایش همکاری‌های منطقه‌ای و سیاست خردمندانه دولت ازبکستان در اولویت دادن به تقویت مناسبات با منطقه استقبال می‌کنیم.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

برنامه‌های گرامیداشت هفته وحدت از رادیو ایران
تهران-ایرنا- شبکه رادیویی «ایران» از روز سه شنبه 29 آبان ماه با ویژه برنامه‌های «جارچی»، « به افق آفتاب» و «میزبان» به استقبال گرامیداشت هفته وحدت می رود.
سرپرست استانداری تهران منصوب شد
با اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان محمد حسین مقیمی استاندار تهران از سمت خود کناره گیری کرد و شکرالله حسن بیگی با حکم وزیر کشور به عنوان سرپرست برای استانداری تهران انتخاب شد.
پرداخت «حقوق» آبانماه بازنشستگان کشوری همراه با «بسته حمایتی دولت»
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرد: حقوق آبان ماه تمامی بازنشستگان این صندوق به همراه بسته حمایتی ۲۰۰ هزار تومانی دولت پرداخت شده است.
جشنواره تئاتر زمینه ساز تعامل فرهنگی با سایر ملل است
همدان- ایرنا- استاندار همدان در پیامی برگزاری بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان در این استان را گامی در راستای شعار سال 2018 همدان، پایتخت گردشگری آسیا دانست که می‌تواند زمینه تعاملات فرهنگی و هنری این استان کهن را با سایر ملل، بیش‌ از پیش برقرار کند.
ترامپ: گولن را به ترکیه تحویل نمی دهیم
رئیس‌جمهور آمریکا اخبار منتشره درباره تحویل فتح‌الله گولن به ترکیه در ازای نرمش آنکارا در پرونده قتل جمال خاشقجی را تکذیب کرد.
شریعتمداری: مرحوم تاج الدین بحق، امانت دارانه قشر کارگری را نمایندگی می کرد
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: مرحوم عبدالرحمن تاج الدین فردی پاک و خود ساخته بود و همواره از سوی جامعه کارگری، در سطوح مدیریتی، تصمیم سازی و تصمیم گیری حضوری شایسته داشت.
مکزیکی ها به داد مهاجان هندوراسی می رسند
صد‌ها مهاجری که از آمریکای مرکزی راهی آمریکا بودند شنبه در مرز مکزیک متوقف شدند. گفته می‌شود برخی از آن‌ها پیشنهاد مکزیک برای استخدام در این کشور را به تحمل واکنش خصمانه آمریکا ترجیح داده‌اند.
انجام روزانه ۱۵هزار دیالیز در کشور
رییس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت گفت: متاسفانه روند بیماران دیالیزی رو به افزایش است به‌گونه‌ای که در حال حاضر روزانه حدود ١٥ هزار دیالیز در کشور انجام می‌شود.
«دختر گمشده» به شبکه سه می آید
تهران- ایرنا- مینی سریال «دختر گمشده» به کارگردانی احمد کاوری از فردا دوشنبه 28 آبان از شبکه سه سیما پخش می شود.
اتحاد آمریکا و اوکراین برای مقابله با روسیه
مقامات آمریکا و اوکراین به منظور تلاش برای تقویت مناسبات دوجانبه از تشکیل سه کارگروه مشترک با هدف تمرکز بر امنیت و با هدف مقاومت در برابر آنچه فشار روسیه خوانده شده، خبر دادند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هشدار به متقاضیان دریافت سبد کالا: فریب پیامک ها را نخورید
تهران- ایرنا- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هشدار داد: متقاضیان دریافت سبد کالا شماره و رمز دوم کارت خود را در اختیار سودجویانی که پیامک های فاقد اعتبار برای مردم ارسال می کنند، قرار ندهند.
زشت‌ترین خودرو‌هایی که تا به‌حال ساخته شده
چشم‌های ما همیشه جذب زیبایی‌ها می‌شوند، اما همه ما ناچاریم زشتی‌های این دنیا را هم ببینیم، چنین موضوعی در دنیای اتومبیل‌ها هم صادق است.
شیراز؛ میزبان بزرگترین رویداد سوارکاری جهان
‌رئیس هیئت سوارکاری فارس اعلام کرد که یکم تا چهارم آذرماه بزرگترین رویداد سوارکاری و هنرهای رزمی سواره جهان به میزبانی این استان و شهر شیراز برگزار می‌شود.
عملیات گودبرداری در باغ اراج متوقف شد
فخاری از توقف عملیات گودبرداری در باغ اراج خبر داد.
بروجردی: عربستان مصداق بارز نقض حقوق بشر در دنیای امروز
اسامی نمایندگان غیرفعال در رای‌گیری‌های مجلس منتشر می‌شود
وفاداری چین به حفظ تجارت با ایران
آقای ظریف! لطفا با فرافکنی برای شکستِ رویکردِ‌ خود توجیه نتراشید!
حرف زدن درباره « fatf» و «cft» در رسانه ملی ممنوع شده است
ضربه وزارت اطلاعات به شبکه‌های اخلالگر بازار پتروشیمی
پیام توئیتری رئیس‌جمهور عراق پس از سفر به ایران
فشار خارجی بر عراق تاثیری بر همکاری آنها با ایران ندارد
تهدیدها را باید تبدیل به فرصت کرد
مطالبات واقعی مردم در مقابل مطالبات غیرواقعی