تعامل فعال و همه جانبه با همسایگان اولویت سیاست خارجی ایران است

11:50 ۷۰ روز و ۹ ساعت پیش قدس 407 0
تعامل فعال و همه جانبه با همسایگان اولویت سیاست خارجی ایران است

به گزارش خبرنگار اعزامی قدس به ازبکستان، وزیر امور خارجه کشورمان که  در کمفرانس امنیت و توسعه پایدار برای آسیای میانه سخنرانی می‌کرد با بیان این مطلب افزود: تجاری سازی امنیت مقوله و معامله تازه ایست که برخی قدرتها وارد ادبیات سیاسی کرده‌اند و تأسف‌آور اینکه مشتریان خوبی هم در این معامله دلار در بابر امنیت  یافته اند.

قدس

قدس آنلاین - محمد جواد ظریف گفت: امنیت در جهان به هم پیوسته کنونی محدود و منحصر به ابعاد نظامی نیست و مقوله‌ای چند وجهی در هم تنیده و فراگیر است و امروز نمی‌توان با صرف صدها میلیارد دلار امنیت خرید و با کشتی وارد کشور کرد.
به گزارش خبرنگار اعزامی قدس به ازبکستان، وزیر امور خارجه کشورمان که  در کمفرانس امنیت و توسعه پایدار برای آسیای میانه سخنرانی می‌کرد با بیان این مطلب افزود: تجاری سازی امنیت مقوله و معامله تازه ایست که برخی قدرتها وارد ادبیات سیاسی کرده‌اند و تأسف‌آور اینکه مشتریان خوبی هم در این معامله دلار در بابر امنیت  یافته اند.  
وی گفت: امروز امنیت مقوله‌ای پیوسته و متقابل است که در ان امنیت یکی در گروی امنیت دیگری است. عصر امنیت یک جانبه و برج عاج نشینی و امنیت با تکیه بر قدرت نظامی مدتهاست به پایان رسیده است.
برای رسیدن به امنیت باید با تکیه بر مردم به عنوان  مهم‌ترین مؤلفه امنیتی کشور به  امنیتی درونزا رسید و سپس در تعامل سازنده  و هم افرایی با همسایگان به امنیتی پایدار و دسته جمعی دست یافت.  
وزیر امور خارجه خاطرنشنا کرد: جمهوری اسلامی ایران از زمان استقلال جمهوری‌های آسیای مرکزی همواره در برقراری روابطی دوستانه، برادرانه و متوازن مبتنی بر احترام متقابل و منافع مشترک پیشگام بوده است. راهبرد جمهوری اسلامی بر توسعه و تقویت همکاری در حوزه‌های مختلف، تلاش در جهت استقرار و استمرار صلح و ثبات و آرامش در منطقه، همگرایی و همکاری در قالب نهادهای منطقه‌ای و سازمان‌های بین‌المللی استوار است.
ظریف اوفزود: ما همواره امنیت و ثبات حوزه های همجوار را امنیت  و ثبات خود تلقی نموده و کمک  به حل اختلاف‌ها و تنش‌ها و همکاری‌های دو جانبه امنیتی برای مقابله با تهدیدات ترویسم تکفیری، افراط گرایی، قاچاق مواد مخدر و مهاجرت غیر قانونی از مه‌مترین وجوه مشارکت فعال ایران در تقویت و تحکیم ثبات و امنیت در آسیای مرکزی بوده است.
وی اظهار داشت: مقابله مؤثر با افراط گرایی و تروریسم تکفیری نیازمند همکاری، همفکری و هم افزایی و تعامل فراگیر و همه جانبه کشورهای منطقه است.
ظریف گفت: مهم‌تر از مقابله نظامی بررسی ریشه‌های شکل‌گیری این جریان های ضد اسلامی و شناسایی منابع مالی و حامیان سیاسی و خاستگاه ایدئولوژی تفکر تروریسم تکفیری لازمه و پیش شرط مبارزه مؤثر و قاطع با تروریسم تکفیری است.
وی تصریح کرد: قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد  پیرامون جهان علیه خشونت و افراط‌گرایی در اجرای ابکار دکتر روحانی در سال ۲۰۱۳ می‌تواند چارچوب مناسبی را برای همکاری‌های دسته جمعی در منطقه آسیای مرکزی فراهم کند.
ظریف تأکید کرد: اعلام منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در منطقه آسیای مرکزی، اقدامی مبتنی بر درک صحیح از امنیت است. ایران نه تنها به لحاظ  دینی و اعتقادی مخالف ساخت و کاربرد چنین سلاح‌هایی است بلکه بطور جدی معتقد است این سلاح‌ها ثبات زدا و امنیت براندازند و باید از صحنه گیتی برچیده شوند.
وی با یادآوری اینکه  جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۹۷۴ پیشنهاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای و کشتار جمعی را در خاورمیانه را پیگیری کرده است افزود:  به دلیل سیاست‌های تجاوز  کارانه رژیم صهیونیستی به نتیجه نرسیده است.
ظریف با اشاره به اینکه ما با دستیابی به توافق هسته‌ای و عمل به همه تعهدات خود در برجام در صحنه عمل هم پا بندی خود را به اصل عدم اشاعه هسته‌ای به اثبات رسانده‌ایم، تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در ۲۵ سال اخیر تلاش کرده تا نقش و سهم مناسبی در گسترش همکاری‌های اقتصادی در آسیای مرکزی در عرصه‌های مختلف تجاری، انرژی سرمایه‌گذاری و همکاری‌های بانکی و مالی و اجرای طرح‌های عمرانی  ایفا نماید. بخش خصوصی ایران ده‌ها طرح توسعه‌ای  در زمینه های سد و نیروگاه برق آبی  جاده و راه آهن و اکتشاف معادن  ایجاد واحدهای صنعتی را به اجرا در آورده است. ما زیرساخت‌های زمینی و دریایی و ترانزیتی  خود را در اختیار کشورهای منطقه قرار داده ایم.
وی خاطرنشان کرد:  سیاست تعامل فعال و همه جانبه با همسایگان اولویت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است. ما از رویکرد جمهوری‌های آسیای مرکزی برای افزایش همکاری‌های منطقه‌ای و سیاست خردمندانه دولت ازبکستان در اولویت دادن به تقویت مناسبات با منطقه استقبال می‌کنیم.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی
احزاب و تشکل‌ها
احزاب و تشکل‌ها
مجلس
مجلس
دولت
دولت
برنامه‌های ویژه خبری
برنامه‌های ویژه خبری
دفاعی امنیتی
دفاعی امنیتی
فقه و حقوق
فقه و حقوق
اندیشه امام و رهبری
اندیشه امام و رهبری
وزارت کشور
وزارت کشور
شخصیت ها
شخصیت ها
سیاست خارجی
سیاست خارجی
سایر حوزه‌ها
سایر حوزه‌ها
سیاست داخلی
سیاست داخلی
انرژی هسته ایی
انرژی هسته ایی

پر بازدید ترین اخبار امروز

فقط 1 کاسب پلاسکو وام 300 میلیونی گرفت؟
درحالی رئیس ­­اتحادیه پیراهن‌دوزان گفته، از ۱۲۰ کسبه پلاسکو فقط ۱ نفر وام ۳۰۰ میلیونی را گرفته که دبیر شورای هماهنگی بانک های دولتی هم بدون اینکه تعداد وام های پرداخت شده را دقیق اعلام کند، گفته تاکنون برای ۲۹ نفر معرفی نامه صادر شده است.
روستائیان برای گرفتن وام اشتغال چقدر پول نقد داشته باشند؟
مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید گفته که روستائیان برای گرفتن وام جدید اشتغال باید تا سقف ۲۰ درصد تسهیلات آورده نقدی داشته باشند.
بدقولی ایرباس در تحویل هواپیما به ایران
کابوس موشک‌های حزب‌الله اسرائیل را رها نمی‌کند
رؤسای قوا از پیام‌رسان‌های داخلی حمایت و فیلترشکن‌ها را ساماندهی کنند
انتصاب وزیر تنهایی در انگلیس!
طرح جدید نمایندگان مجلس برای دوتابعیتی‌ها
توئیت بولتون علیه برجام
حضور ۳ وزیر در کمیسیون عمران برای بررسی حادثه نفتکش سانچی
پاسخ ستاد حقوق بشر ایران  به بیانیه سازمان ملل
زندگی با ذلت در کنار ستمگران را نمی‌پذیریم
جزئیات نشست مشترک نمایندگان آمریکا، منافقین، بارزانی‌ و عربستان درباره ایران