«البناء» لبنان: عربستان از سر عجز در تدارک حمله به «الحدیده» یمن است

13:34 ۳۴۴ روز و ۲۳ ساعت پیش خبرگزاری فارس 401 0
«البناء» لبنان: عربستان از سر عجز در تدارک حمله به «الحدیده» یمن است

بنا بر تحلیل یک روزنامه لبنانی، ائتلاف آمریکایی که خود را از به راه انداختن جنگی بزرگ علیه جبهه مقاومت ناتوان می‌بیند در برهه پیش رو عربستان را به اشغال بندر الحدیده برای کسب امتیاز در مقابل شکست در سوریه سوق می‌دهد.

خبرگزاری فارس

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس ، «ناصر قندیل»، روزنامه‌نگار مشهور و سردبیر روزنامه البناء لبنان در یادداشتی با عنوان «آیا بازدارندگی عربستان بعد از بوکمال و قبل از الحدیده نتیجه بخش است» به تحلیل تحولات منطقه و تنش زایی عربستان به دنبال پیروزی‌های جبهه مقاومت در سوریه و عراق و دستاوردهای انصار الله در جنگ یمن پرداخت.
در این یادداشت آمده است: حقایق، واقعیت‌ها و موازنه‌های قوای کنونی در منطقه، ارتکاب هرگونه حماقتی از سوی آمریکا، عربستان و اسرائیل برای به راه انداختن جنگ بزرگ را محال کرده است.
بنا به عقیده نویسنده ائتلاف آمریکایی با از دست دادن پیاپی مواضع خود، برای به راه انداختن هر جنگی باید مکان، شرایط و محاسبات مربوط به آن را فراهم کند به گونه‌ای که به سمت جنگی بزرگ و ممنوعه سوق پیدا نکند و در عین حال تضمین بدهد که توازن قوا را تعدیل می‌کند چرا که هم اکنون توازن قوا در نتیجه نبردهای سابق در سوریه به نفع جبهه مقاومت و دولتها نیروها و متحد روسی آن است.
قندیل افزود: ائتلاف آمریکایی با شروع به بررسی این معادله پیچیده همه فرضیه‌ها را مطرح کرد از محک قضیه کردستان عراق و حمایت از جدایی آن با همه مشوق‌هایی که در اختیار اربیل قرار داد تا جنگی محدود در جنوب سوریه یا جنوب لبنان و همچنین فرضیه بوکمال و مقابله با پیوستن ارتش سوریه و نیروهای همپیمان آن به ارتش عراق در مرز مشترک 2 کشور و معلوم شد که همه این فرضیه‌ها می‌تواند مسیری فرعی برای یک رویارویی فراگیر باشد.
در ادامه این یادداشت آمده است: آمریکا متوجه شد که اصرار بر خط قرمز خود برای ممانعت از پیوستن ارتش سوریه و متحدانش به ارتش عراق در بوکمال به معنای ورود به جنگ با سوریه، ایران، حزب الله و الحشد الشعبی عراق و در پس آنها روسیه است و حمایت قاطعانه از طرح جدایی طلبی کردستان عراق هم راهی است که به دستکم جنگ باز با ایران، عراق و ترکیه ختم می‌شود و جنگ در جنوب سوریه یا جنوب لبنان هم اسرائیل را زیر فشار شلیک هزاران موشک از سوی لبنان، سوریه و ایران قرار می‌دهد.
قندیل تاکید کرد: تصمیم به راه انداختن جنگ‌ها و طراحی نقشه‌های آن را هیچ گاه افراد جوان بی‌تجربه، نمی‌گیرند بخصوص آنهایی که ماجراجویی‌ها و قمارهای شکست خورده‌ای همچون جنگ یمن را تجربه کردند آن هم در شرایط کنونی که جای ارتکاب اشتباهات مرگبار نیست و هر اشتباهی می‌تواند مرگبار باشد.
وی افزود: از همین رو «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور امریکا و «محمد بن سلمان»، ولی‌عهد سعودی و «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم اشغالگر اسرائیل در برهه اخیر هر کدام به سبکی ایفای نقش کردند اما در چارچوب ضوابطی که تصمیم‌سازان آمریکایی شامل شخصیت‌هایی از ارتش و سرویس اطلاعات این کشور مشخص کردند، آنهایی که در بررسی و ترسیم نقشه‌ها تسلط دارند و تاکتیک‌ها و ضوابط کار را به خوبی می‌شناسند.
البناء آورده است: در حال حاضر در قلمرویی جغرافیایی که از روسیه در شمال تا خلیج فارس در جنوب از ایران در شرق و دریای مدیترانه در غرب شاهد تقابل و کشمکش‌های به هم پیوسته‌ای هستیم که بازیگران بزرگی همچون ایران، روسیه، ترکیه، عربستان و اسرائیل در آن حضور دارند این منطقه را خاورمیانه می‌نامند، منطقه دریاهای پنج گانه که عرصه حیاتی سیاست‌ها و راهبردهای بازیگران آن است و قلب دنیای نوین خوانده می‌شود و جایگزین چیزی است که به قلب دنیای قدیم معروف بود و منطقه مشرق عربی و شمال آفریقا را دربرمی گرفت.
در نقشه تحلیلگران، اقلیم‌های حیاتی پیرامون دریاهای پنج گانه شامل یکی دریای خزر است که دو بازیکن بزرگ با نام‌های ایران و روسیه دارد که مناقشه آنجا را به نفع خودشان تمام کردند و دیگر کشورهای همجوار این دریا هم زیر چتر حمایتی روسیه و ایران هستند قزاقستان که در آستانه، پایتخت خود میزبان گفت‌وگوها براب حل بحران سوریه به رهبری روسیه است و آذربایجان  که چند روز پیش رئیس جمهور آن با روسای جمهور ایران  و روسیه در تهران دیدار کرد تا از یک شبکه همکاری راهبردی کشورش با روسیه و ایران خبر دهد.
در دریای سیاه هم نزاع سنتی بین 2 قطب آن یعنی روسیه و ترکیه جریان دارد اما  جنگ سوریه موجب شد که ترکیه برای حفظ منافع و امنیت ملی خود به مسیر همکاری با روسیه و ایران ملحق شود با وجود اینکه در عرصه بین المللی ترکیه عضو ناتو هم شمرده می شود.
دریای مدیترانه هم که جایی برای به راه انداختن جنگ‌های کوچک نیست این یک دریاچه بین المللی است که بازیگران بزرگی در آن رو در روی هم حضور دارند و در خلیج فارس نیز که آمریکا و ایران روبروی هم قرار دارند و هر ماجراجویی در آنجا خطری بزرگ محسوب می‌شود بنابراین دریا سرخ تنها عرصه‌ای است که می تواند میدان جنگ آتی باشد، جنگی محدود که در عین حال که موازنه‌ها را تغییر می‌دهد ضوابطی دارد که مانع بروز جنگی بزرگ خواهد شد.
چین در جیبوتی در ساحل دریای سرخ حضور دارد و ایران هم در اریتره در ساحل دریای سرخ حضور دارد این چیزی است که آمریکایی‌ها، سعودی‌ها و اسرائیلی‌ها می‌گویند و عربستان، مصر و  اسرائیل به طور مستقیم مشرف به دریای سرخ هستند اما یمن و مصر هر کدام از یک طرف ابتدا و انتهای دریای سرخ را به چنگ گرفته‌اند بنابراین آمریکا زمانی می‌تواند تسلط خود بر شمال و جنوب دریای سرخ را قطعی کند که حضور عربستان را بر سواحل شمالی یمن تحمیل می‌کند و همین امر مانع می‌شود که مصر در جنوب نقشی بی طرفانه ایفا کند و با این حساب تنها ساحل راست یمن بخصوص در بندر الحدیده باقی می‌ماند و نبرد باب المندب تنها با تسلط بر الحدیده یکسره می شود.
نویسنده ادامه داد: بنابراین جنگ پیش رو جنگ الحدیده است و معادله این گونه است که در لبنان عربستان به شرطی اجازه حل بحرانی را می‌دهد که در آن پیروزی‌های حزب الله در سوریه به رسمیت شناخته می‌شود که ایران هم راه حلی را درباره یمن بپذیرد که در آن پیروزی‌های عربستان پس از یکسره شدن جنگ الحدیده را بپذیرد و استعفای سعد الحریری نخست وزیر لبنان بر اساس تصمیم سعودی‌ها هم یک پیشدستی بازدارنده از سوی ریاض بوده است تا پشتوانه طرح فرضی برای حل و فصل مناقشه‌ها پس از جنگ الحدیده باشد .
در همین حال عربستان به منظور فراهم کردن مقدمات جنگ الحدیده تاخت و تاز و تهدیدهای خود علیه ایران را شدت بخشید تا مانع ورود ایران به خط جنگ الحدیده شود در ابتدا از بسته شدن آب‌های منطقه‌ای یمن خبر داد و سپس ایران را به دست داشتن در شلیک موشک‌های یمنی به عربستان متهم کرد.
جنگ الحدیده جنگی محدود است که می‌تواند جای جنگی بزرگ را بگیرد که آمریکا و اسرائیل از ناتوانی خود در ورود به آن واقف هستند اگر عربستان در این جنگ پیروز شود یک دستاورد برای همه ائتلاف آمریکایی محسوب می‌شود و اگر هم پیروز نشود خودش به تنهایی نتایج شکست را متحمل می‌شود و جبران هزینه‌های مالی آن را با به راه انداختن موج بازداشت عموزاده‌های خود و به یغما بردن ثروت آنها کرده است.
یمنی‌ها می‌گویند که به دخالت ایران برای کمک به توانمندی نظامی آنها در الحدیده نیازی ندارند و اگر جنگ الحدیده سر بگیرد عمق خاک سعودی را موشک باران می‌کنند تا سعودی‌ها دیگر با آتش بازی نکنند.
همه می‌گویند پایان سال جاری میلادی موعد خاتمه یافتن جنگ‌ها و شروع سال جدید همراه با حل و فصل درگیری‌هاست از همین رو سوریه با کمک ایران و روسیه برای جنگ بازپس‌گیری رقه و ادلب آماده می‌شود حتی اگر با آمریکایی‌ها و ترکیه درگیر شود و آمریکا و اسرائیل هم عربستان را به اشغال الحدیده می‌فرستند به شرطی که با ایران درگیر نشود.
به دنبال ترسیم و یکسره شدن موازنه‌های دریای سرخ معادله خلیج (فارس) معین می‌شود و حوزه دریای مدیترانه میزبان نشست‌های سران کشورها برای حل و فصل درگیری‌ها در منطقه دریاهای پنجگانه خواهد بود.
عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

جذابترین ایده‌های تزئین کدوحلوایی برای هالووین
هالووین نزدیک است، اما تزئین کدوحلوایی فقط مختص هالووین نیست و می‌تواند به عنوان یک سرگرمی و فعالیت خانوادگی برای ایجاد فضای زندگی زیباتر و متناسب با فصل استفاده شود.
کافه‌ای در ویتنام؛ لطفا پایتان را روی ماهی‌ها نگذارید!
کافه‌های حیوانات در نقاط مختلف دنیا وجود دارند، اما کافه «آمیکس» تنها کافه جهان است که می‌توانید در کنار صد‌ها ماهی که زیر پایتان شنا می‌کنند، استراحت کنید.
تصاویر احساسی که روحتان را گرم می‌کند
گاهی فکر می‌کنیم به سختی تحت تاثیر قرار می‌گیریم، چون زندگی سخت است و ما مجبوریم آماده همه چیز باشیم؛ اما بعد می‌فهمیم کودک درونمان هنوز زنده است و می‌تواند شگفت زده یا احساساتی شود.
کارگران در ادبیات ایران چگونه بازتاب پیدا کرده اند؟
اغلب شاعران و نویسندگان ایرانی از پدرانی زاده شده اند که یا کارگر بوده اند یا کشاورز. تعداد کمی از آن‌ها را می‌توان نام برد که از پدرانی نظامی و کارمند متولد شده باشند. البته مسئله فراتر از اینهاست. اغلب شاعران و نویسندگان ایرانی خود برای مدتی کار گل کرده اند و در کارگاه‌ها یا کارخانه‌ها مشغول کارگری بوده اند.
بهترین فیلم‌های تام هاردی؛ پسر همه فن حریف سینما
با اکران فیلم «ونوم» بار دیگر تام هاردی در معرض توجه‌ها قرار گرفته است. این بازیگر انگلیسی در هزاره سوم توانسته نام خودش را به عنوان یکی از ستاره‌های مهم سینما ثبت کند.
روایتی تکان‌دهنده از حرمسرای قذافی
۲۰ اکتبر مصادف با ۲۸ مهرماه سال‌مرگ معمر قذافی، رهبر انقلاب لیبی است. او پس از کودتا تا سال ۱۹۷۷ رئیس کشور لیبی بود. در سال ۱۹۷۷ از منصب رسمی ریاست شورای فرماندهی انقلاب لیبی کناره‌گیری کرد و مدعی شد که فقط یک نماد ملی خواهد بود.
ابراهیم گلستان ۹۶ ساله شد
ابراهیم گلستان در آغاز جوانی برای تحصیل، از زادگاهش، شیراز، به تهران آمد و به خانه عمویش رفت. پس از مدتی با دخترعمویش فخری گلستان ازدواج کرد. ابراهیم و فخری به زودی صاحب دختری شدند که امروز یکی از مترجمان بنام و مدیر گالری گلستان است؛ لیلی گلستان.
سریال دنباله‌داری به نام «امیر تتلو»
هفته گذشته، شبکه بی‌بی‌سی فارسی هم از وسوسه پرداختن به این حواشی در امان نماند و در برنامه مربوط به موسیقی خودش، با این پدیده به گفتگو نشست. گرچه این برنامه را به هیچ عنوان نمی‌توان در قالب یک برنامه تخصصی موسیقی دید، اما قدری غیرمنتظره بود که بی‌بی‌سی‌فارسی یک برنامه خود را به تتلو اختصاص دهد.
لیگ NBA؛ پیروزی وریز با درخشش دورانت
تیم گلدن استیت وریرز در بازی امروز خود در لیگ NBA با درخشش کوین دورانت توانست میزبان خود یوتا جز را شکست دهد.
غایبان بزرگ پاری سن ژرمن برابر تیم قدوس
پاری سن ژرمن برابر آمیان در هفته دهم رقابت‌های لیگ فرانسه چند بازیکن سرشناس خود را در اختیار ندارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

میرباقری: انتخاب بازیگران «سلمان فارسی» آغاز شد
داوود میرباقری کارگردان مجموعه تلویزیونی «سلمان فارسی» از آغاز انتخاب بازیگران این سریال فاخر خبر داد.
آغاز پیش‌فروش ۵۰ هزار خودروی سایپا
طرح پیش‌فروش ۵۰ هزار خودروی سایپا از ساعت ۸ صبح امروز ۲۸ مهر آغاز شد.
بهترین بازیگران مرد سینمای پس از انقلاب
این فهرستی از بهترین بازیگران مرد ۴۰ سال سینمای پس از انقلاب است. یک لیست ده نفره اصلی و یک لیست دوازده نفری فرعی.
خنثی شدن طرح داعش برای حمله به زائران اربعین
رسانه‌های عراقی از موفقیت نیروهای امنیتی در خنثی‌ کردن طرح‌های تروریست‌های داعشی برای حمله به زائران اربعین حسینی خبر دادند.
چرا عراق بدترین گذرنامه دنیا را دارد
تحریم ها شرکت کنندگان درنشست اقتصادی ریاض را تغییر داد
مرگ خاشقچی پرونده دو سر باخت برای آل سعود
ارتش سوریه زنان و کودکان ربوده شده توسط داعش را آزاد کرد
شاه سعودی پنج مقام اطلاعاتی را برکنار کرد
خط تولید جنگنده های تایفون برای قطر راه اندازی شد
آغاز آرامش در یمن با پایان محمد بن سلمان
منابع آگاه: رئیس تیم قتل خاشقجی متخصص جاسوسی است
تلاش رسانه‌های نزدیک به عربستان در آمریکا برای افراطی نشان دادن خاشقجی
یک زن روسی به مداخله در انتخابات پیش‌روی آمریکا متهم شد