تدارک ۱۷ هزار دقیقه برنامه ویژه اربعین در رادیو

13:58 ۲۵۲ روز و ۲۰ ساعت پیش خبرگزاری فارس 615 0
تدارک ۱۷ هزار دقیقه برنامه ویژه اربعین در رادیو

همزمان با فرارسیدن اربعین حسینی (ع)، قائم مقام معاونت صدای رسانه ملی از تولید 673 برنامه به مدت 17000 دقیقه در شبکه های مختلف رادیو به این مناسبت خبر داد.

خبرگزاری فارس

به گزارش خبرگزاری فارس ، نورالدین جعفری قایم مقام معاونت صدای رسانه ملی در آستانه اربعین حسینی (ع) از تولید 673 برنامه به مدت 17000 دقیقه در شبکه های مختلف رادیو در این ایام خبرداد.
جعفری با بیان اینکه در راستای تقویت و ترویج مراسم عظیم راهپیمایی اربعین حسینی ویژه برنامه  مسافران کربلا همزمان با اربعین حسینی از رادیو ایران پخش خواهد شد گفت: ارتباط زنده با گزارشگران رادیو در کربلای معلی و گفت و گو با زائران و عزاداران حسینی از بخش های اصلی آن است .این برنامه همزمان با اربعین حسینی از ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی محمد اسماعیل پور، گویندگی حسین بیگی پور،نویسندگی مهدی رسولی و همکاری شایسته جعفریان، سیما پاتیمار و احسان زارع پخش خواهد شد.
جعفری در ادامه با بیان اینکه ویژه برنامه "سلام اربعین" برای پخش در شب اربعین حسینی از رادیو معارف تدارک دیده شده است، تصریح کرد: کارشناسان در این ویژه برنامه ضمن تبیین فضایل حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در زیارت اربعین به شرح حدیث مشهور نبی اکرم (ص) که فرمودند "أحَبَّ اللَّهُ مَن أحَبَّ حُسَیناً" هر که حسین را دوست بدارد خداوند دوستدار اوست" خواهند پرداخت.  هچنین تبیین جایگاه زیارت اربعین در روایات از جمله موضوعاتی است که در این برنامه به روی آنتن می رود. این برنامه به صورت زنده ساعت 19:15 به همت گروه معارف، قرآن و اهل بیت (ع) با کارشناسی حجت الاسلام عرفان به تهیه کنندگی و سردبیری محمد  حسین‌پور و اجرای رضا حبیبی چهارشنبه 17 آبان پخش خواهد شد.
برنامه زنده "چلچراغ اشک" نیز دیگر برنامه ویژه اربعین از رادیو معارف است که فضیلت زیارت اربعین و ویژگی های منحصر به فرد امام حسین علیه السلام که خداوند تنها به ایشان عطا کرده است، خواهد پرداخت. این برنامه به صورت زنده از ساعت8:40 به همت گروه معارف،‌ قرآن و اهل بیت (ع) به تهیه کنندگی و سردبیری روح الله اسماعیلی و  اجرای محمدجواد محمدی  پخش می شود.
جعفری اظهار داشت، رادیو اربعین با هدف تعمیق ابعاد معرفتی و ارائه تصویری دقیق از حضور خیل عظیم عاشقان حسینی در زیارت اربعین ، بازگویی اهداف  سیاسی و اجتماعی قیام اباعبدالله الحسین (ع) در فضای سیاسی، بین المللی راه اندازی و در طول فعالیت  خود علاوه بر طرح مباحث کارشناسی و دعوت از کارشناسان و همچنین پخش مراثی، امکان طلاع رسانی بر لحظه ، ارتباط مستمر با گزارشگران اعزامی رادیو به کربلای معلی ،مبادی زائرین و دعوت از اعضای ستاد مرکزی اربعین استانداران استان های مرزی، پلیس راه، نیروی انتظامی ،مرزبانی ،هواشناسی ،سازمان حج و زیارت ،سازمان هواپیمایی کشوری ،سازمان حمل و نقل و نهادها ،ارگان هایی که در راهپیمایی عظیم اربعین نقش دارند در برنامه‌ها و ارتباط‌های تلفنی را فراهم کرده است.
همچنین علاوه بر  اطلاع رسانی های لازم برای زائران اربعین حسینی، آیتم های مختلف کوتاه مانند سخنرانی های تقطیع شده بزرگان، ، معرفی شهدای کربلا، زیارت اربعین، زیارت وارث، دعای عهد، دعای ندبه، نقش خواص در حادثه عاشورا، و نیز مداحی ها و مرثیه سرایی های مختلف پخش می کند.
قائم مقام معاونت صدا از تولید و پخش برنامه "موج جوونی" کاری از گروه جوان و دانش شبکه جوان به مناسبت اربعین سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) خبرداد که  از موکب شبکه جوان مستقر در مرز مهران با هدف بدرقه زوار حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و با حضور مسئولین استان خوزستان پنجشنبه و جمعه 18 و19آبان  از ساعت 17پخش می شود.
جعفری با اشاره به اینکه شبکه رادیویی قرآن همزمان با اربعین حسینی ویژه برنامه های متعددی را تهیه و پخش خواهد کرد، افزود: "قدم به قدم تا حرم" عنوان ویژه برنامه ایست که  به مستندات قرآنی زیارت اربعین، شباهت‌های زیارت اربعین با فریضه حج اهمیت رویداد پیاده روی و بعد رسانه ای زیارت اربعین می پردازد.گزارش زنده از حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، کربلای معلی، خاطرات پیاده روی کربلا، یک چله زیارت که پخش فرازهایی از زیارت اربعین همراه با ترجمه ادبی است از آیتم های این ویژه برنامه است. پخش تلاوت  و دعوت از قاری نیز از دیگر بخش های این برنامه خواهد بود.
حجت الاسلام سید ناصر نوری زاده  نیز در این برنامه به اهمیت زیارت اربعین از منظر اطلاع رسانی و بعد رسانه ای آن و تجدید عهد همگانی آن  و شباهت های آن با اعمال عبادی گروهی می پردازد. این برنامه کاری از گروه علوم قرآنی است که به تهیه کنندگی مونا توسلی، اجرای علی جباری، گویندگی رضا خضرایی، آدینه الهیاری و یاسر دعاگو به عنوان راوی، لیلا طاهری گزارشگر و هماهنگی فاطمه قاسم آبادی از ساعت 9:15 تا 11 به صورت زنده از رادیو قرآن پخش می شود.
وی همچنین با اشاره به برنامه "پا به پای جابر" به عنوان  ویژه برنامه رادیو فرهنگ در روز اربعین حسینی افزود: این برنامه مصادف با اربعین حسینی به تهیه کنندگی سمیه احمدلو از ساعت  8:30 تا 10:30تقدیم شنوندگان خواهد شد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه "قدم های جامانده" عنوان برنامه ای است که در روز اربعین از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن می رود، افزود: پوشش مراسم جامانده های اربعین حسینی در تهران و دیگر شهر ها، گفت و گو با چهره هایی که سال های قبل در راهپیمایی اربعین حضور داشتند و بیان خاطرات آنها و ارتباط با گزارشگران حاضر در مسیر راهپیمایی اربعین و بیان حال و هوای کربلای معلی از جمله بخش های مختلف برنامه " قدم های جامانده" است که ساعت 9 صبح روز اربعین به طور زنده پخش می شود. همچنین برنامه "گفت و گوی سیاسی" با موضوع اربعین و نماد هم افزاییِ راهبردیِ گفتمان انقلاب اسلامی بر محور عاشورا و ظرفیت های هم گرایی و هم افزایی اسلامی در چارچوب جمهور جهانی شیعه ساعت 17:30 به صورت زنده پخش خواهد شد. علاقمندان به برنامه های رادیو گفت وگو همچنین می توانند در روز اربعین شنونده برنامه "چهل منزل تا افق" با محوریت چشم انداز اربعین در افق سیاسی جهان اسلام که ساعت 8:00 صبح به روی آنتن می رود، باشند.
قائم مقام معاون صدا همچنین از برنامه های متنوع رادیو تهران به مناسبت اربعین حسینی (ع)، یادکرد و گفت: شبکه رادیویی تهران از چهارشنبه 17 آبان ماه برنامه های ویژه اربعین را به روی آنتن می برد. در این روز برنامه "سایه روشن" ساعت 15 به مدت 20 دقیقه پای صحبت افرادی می نشیند که تجربه پیاده روی اربعین حسینی را داشته اند.  این برنامه مستندی است از پیاده روی اربعین و گفتگو با زائرانی که از نجف تا کربلا را پیاده طی کردند، مباحث کارشناسی درباره فلسفه اربعین و مرور خاطرات افرادی که تجربه پیاده روی اربعین را داشته اند، از دیگر بخش های این مستند است.
وی در ادامه و در تشریح نمایش های رادیویی ویژه اربعین که با تلاش اداره کل هنرهای نمایشی رادیو تهیه و پخش می‌شود، گفت: نمایش های رادیویی "ظلمت نشینان" ساعت پخش 20:00 روز 17 آبان، "میعاد عشق" ساعت پخش 20 روز 18 آبان و نمایش "قسمت" ساعت پخش 13:30 به این مناسبت از رادیو نمایش پخش می‌شوند.
قائم مقام معاونت صدا از تدارک بیش از 260 دقیقه برنامه مناسبتی در شبکه رادیویی ورزش همزمان با اربعین حسینی خبرداد و خاطرنشان کرد: بیشتر برنامه های این شبکه حال و هوای اربعین دارد و برنامه های صبح و ورزش، اخلاق در ورزش، فرهنگ و ورزش، پنجره ای رو به شب، عصرانه و میدان مسابقه؛ همچنین"مویه های غریبانه" عنوان ویژه برنامه اربعین است که در این روز از ساعت 14:05 به مدت 25 دقیقه برای سوگواران اباعبدلله(ع) پخش خواهد شد.
جعفری در ادامه با بیان اینکه رادیو اقتصاد به مناسبت اربعین حسینی در ویژه برنامه "مسیر عاشقی" به موضوع ابعاد اقتصادی پیاده روی اربعین خواهد پرداخت، عنوان کرد: استاد سید مرتضی خاتمی خوانساری کارشناس مذهبی در این برنامه در مورد ابعاد اقتصادی پیاده روی اربعین صحبت خواهد کرد. همچنین در بخشی از برنامه به مضامین زیارت اربعین نیز پرداخته خواهد شد و ویژه برنامه "مسیر عاشقی" کاری از گروه کسب و کار به تهیه کنندگی محسن رنگینی می باشد ک هاز ساعت 10 صبح پخش خواهد شد.
قائم مقام معاونت صدا از برنامه "گمشده" به عنوان ویژه برنامه اربعین حسینی  در رادیو سلامت یاد و خاطرنشان کرد: این برنامه به تهیه کنندگی مرتضی میلانی از روز شنبه 13 آبان ماه تا روز اربعین حسینی از ساعت 17 به مدت 120 دقیقه تقدیم شنوندگان می شود.
جعفری با بیان اینکه رادیو صبا با ویژه برنامه "همپای صبا" در قالب مسابقه تلفنی و پیامکی به صورت زنده و مستقیم در چهلمین روز شهادت سرور و سالار شهیدان و الگوی راستین آزادگی همراه مخاطبان می شود، ادامه داد: در این ویژه برنامه که کاری از گروه پخش و نظارت رادیو صباست، به سوألاتی پیرامون فضائل و کرامات امام حسین (ع) و اتفاقات ایام محرم مطرح و با مشارکت و تعامل مخاطبان پاسخ داده می‌شود. همچنین گزارش از راهپیمایی بزرگ اربعین و ارتباط زنده و مستقیم با کربلای معلی و حال و هوای زائران و عزاداران حسینی بخش دیگری از برنامه "همپای صبا" را تشکیل می دهد. برنامه زنده "همپای صبا" ساعت 08:30 به تهیه کنندگی و نویسندگی محسن جواهری  با گویندگی مهدی پر به مدت 30 دقیقه از رادیوصبا پخش خواهد شد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: شبکه رادیویی پیام نیز بنابر مأموریت ها و اهداف تعریف شده خود با پخش متن ها و آیتم های مداحی به سوگ اربعین حسینی (ع) می‌نشیند.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

برترین های جشنواره مشاعره دانش آموزی رضوی معرفی شدند
بوشهر- ایرنا- نهمین جشنواره مشاعره دانش آموزی رضوی چهارشنبه شب با معرفی برترین ها در بوشهر به کار خود پایان داد.
«شکلات» به 2 جشنواره فیلم در امارات و انگلستان راه یافت
ارومیه- ایرنا- رییس حوزه هنری آذربایجان غربی گفت: «شکلات» به نویسندگی و کارگردانی مهدی حیدری به جشنواره های فیلم کودکان شارجه /Sharjah/ امارات و لینک /Link/ انگلستان راه پیدا کرد.
قطعی برق و قصه پرغصه مرغداران زنجانی
زنجان - ایرنا - شروع فصل گرما موجب افزایش بار مصرفی برق مشترکان شده است و برای کنترل و مدیریت این انرژی شرکت توزیع نیروی برق مانورهای اضطراری 2 ساعته اجرا می کند که مرغداران زنجانی از قطعی آن خسارت می بینند و تلفات می دهند.
ژاپن با فعالیت یک نیروگاه برق اتمی موافقت کرد
پکن- ایرنا- ژاپن برای نخستین بار پس از سونامی و زمین لرزه مرگبار سال 2011 میلادی که منجر به یک فاجعه هسته ای در این کشور شد، با راه اندازی و فعالیت دوباره یک راکتور اتمی موافقت کرد.
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه چهارشنبه تا صبح پنجشنبه
تهران – ایرنا – وزیر ارتباطات :عزم دولت برای حل مشکلات اقتصادی جدی است، وزیر تعاون: دست سرمایه گذاران را می بوسم، مقام آلمانی: هند خواستار تداوم خرید نفت از ایران است و محاصره شدگان «فوعه و کفریا» از ادلب سوریه خارج شدند ازمهمترین خبرهای ایرنا در 12ساعت گذشته بود.
خانه وسیع داشتن نشانه چیست؟
حدیث پیامبر اکرم(ص) درباره مسکن وسیع را دراینجا بخوانید.
نمایندگان دمکرات خواستار ادای توضیحات مترجم ترامپ شدند
تهران - ایرنا - شماری از نمایندگان دمکرات کنگره آمریکا با ابراز نگرانی درخصوص دیدار «دونالد ترامپ» و «ولادیمیر پوتین» رئیسان جمهوری آمریکا و روسیه پشت درهای بسته، خواستار احضار مترجم ترامپ در این نشست برای اطلاع از جزئیات گفت وگوها شدند.
پمپئو: تحریم های کره شمالی ادامه می یابد
تهران - ایرنا - «مایک پمپئو» وزیر امورخارجه آمریکا گفت، رسیدن به توافق هسته ای با کره شمالی ممکن است به طول بینجامد و در این مدت تحریم ها همچنان به قوت خود ادامه خواهد داشت.
اگر می خواهید برکت از سفره تان نرود، بخوانید
از پیغمبر اسلام(صلی الله علیه و آله) پرسیده شد:آیا شیطان با انسان چیزى مى خورد؟
تخلف برخی از باشگاه های بدنسازی به دلیل کسب درآمد بیشتر است
تهران - ایرنا - رییس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام از ساماندهی فیزیکی باشگاه های آمادگی جسمانی در کشور خبر داد و گفت: برخی از باشگاه ها برای افزایش درآمد، اقدامات خلاف قانون انجام می دهند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ژاپن با فعالیت یک نیروگاه برق اتمی موافقت کرد
پکن- ایرنا- ژاپن برای نخستین بار پس از سونامی و زمین لرزه مرگبار سال 2011 میلادی که منجر به یک فاجعه هسته ای در این کشور شد، با راه اندازی و فعالیت دوباره یک راکتور اتمی موافقت کرد.
بازیکن سابق رنجرز به تراکتورسازی پیوست
هری فوریستر بازیکن تیم فوتبال رنجرز، به تیم تراکتورسازی تبریز پیوست.
انتقال امباپه به رئال تقریبا غیرممکن شد
با قهرمانی فرانسه در جام جهانی، شرایط به نحوی پیش رفته که کار رئال برای جذب کیلیان امباپه بسیار دشوار و حتی غیرممکن شده است.
حمایت کاپیتان استقلال از روزبه چشمی
کاپیتان استقلال از مدافع ملی پوش این تیم حمایت کرد.
مقایسه کی‌روش و دالیچ از اساس اشتباه است
ارزش کل تیم ملی ایران در این جام حدود ۴۰میلیون یورو برآورد شده بود؛ فقط قیمت راکیتیچ ۵۰میلیون یورو و بیش از کل تیم ملی ایران بوده است!