تدارک ۱۷ هزار دقیقه برنامه ویژه اربعین در رادیو

13:58 ۱۶۷ روز و ۱۹ ساعت پیش خبرگزاری فارس 615 0
تدارک ۱۷ هزار دقیقه برنامه ویژه اربعین در رادیو

همزمان با فرارسیدن اربعین حسینی (ع)، قائم مقام معاونت صدای رسانه ملی از تولید 673 برنامه به مدت 17000 دقیقه در شبکه های مختلف رادیو به این مناسبت خبر داد.

خبرگزاری فارس

به گزارش خبرگزاری فارس ، نورالدین جعفری قایم مقام معاونت صدای رسانه ملی در آستانه اربعین حسینی (ع) از تولید 673 برنامه به مدت 17000 دقیقه در شبکه های مختلف رادیو در این ایام خبرداد.
جعفری با بیان اینکه در راستای تقویت و ترویج مراسم عظیم راهپیمایی اربعین حسینی ویژه برنامه  مسافران کربلا همزمان با اربعین حسینی از رادیو ایران پخش خواهد شد گفت: ارتباط زنده با گزارشگران رادیو در کربلای معلی و گفت و گو با زائران و عزاداران حسینی از بخش های اصلی آن است .این برنامه همزمان با اربعین حسینی از ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی محمد اسماعیل پور، گویندگی حسین بیگی پور،نویسندگی مهدی رسولی و همکاری شایسته جعفریان، سیما پاتیمار و احسان زارع پخش خواهد شد.
جعفری در ادامه با بیان اینکه ویژه برنامه "سلام اربعین" برای پخش در شب اربعین حسینی از رادیو معارف تدارک دیده شده است، تصریح کرد: کارشناسان در این ویژه برنامه ضمن تبیین فضایل حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در زیارت اربعین به شرح حدیث مشهور نبی اکرم (ص) که فرمودند "أحَبَّ اللَّهُ مَن أحَبَّ حُسَیناً" هر که حسین را دوست بدارد خداوند دوستدار اوست" خواهند پرداخت.  هچنین تبیین جایگاه زیارت اربعین در روایات از جمله موضوعاتی است که در این برنامه به روی آنتن می رود. این برنامه به صورت زنده ساعت 19:15 به همت گروه معارف، قرآن و اهل بیت (ع) با کارشناسی حجت الاسلام عرفان به تهیه کنندگی و سردبیری محمد  حسین‌پور و اجرای رضا حبیبی چهارشنبه 17 آبان پخش خواهد شد.
برنامه زنده "چلچراغ اشک" نیز دیگر برنامه ویژه اربعین از رادیو معارف است که فضیلت زیارت اربعین و ویژگی های منحصر به فرد امام حسین علیه السلام که خداوند تنها به ایشان عطا کرده است، خواهد پرداخت. این برنامه به صورت زنده از ساعت8:40 به همت گروه معارف،‌ قرآن و اهل بیت (ع) به تهیه کنندگی و سردبیری روح الله اسماعیلی و  اجرای محمدجواد محمدی  پخش می شود.
جعفری اظهار داشت، رادیو اربعین با هدف تعمیق ابعاد معرفتی و ارائه تصویری دقیق از حضور خیل عظیم عاشقان حسینی در زیارت اربعین ، بازگویی اهداف  سیاسی و اجتماعی قیام اباعبدالله الحسین (ع) در فضای سیاسی، بین المللی راه اندازی و در طول فعالیت  خود علاوه بر طرح مباحث کارشناسی و دعوت از کارشناسان و همچنین پخش مراثی، امکان طلاع رسانی بر لحظه ، ارتباط مستمر با گزارشگران اعزامی رادیو به کربلای معلی ،مبادی زائرین و دعوت از اعضای ستاد مرکزی اربعین استانداران استان های مرزی، پلیس راه، نیروی انتظامی ،مرزبانی ،هواشناسی ،سازمان حج و زیارت ،سازمان هواپیمایی کشوری ،سازمان حمل و نقل و نهادها ،ارگان هایی که در راهپیمایی عظیم اربعین نقش دارند در برنامه‌ها و ارتباط‌های تلفنی را فراهم کرده است.
همچنین علاوه بر  اطلاع رسانی های لازم برای زائران اربعین حسینی، آیتم های مختلف کوتاه مانند سخنرانی های تقطیع شده بزرگان، ، معرفی شهدای کربلا، زیارت اربعین، زیارت وارث، دعای عهد، دعای ندبه، نقش خواص در حادثه عاشورا، و نیز مداحی ها و مرثیه سرایی های مختلف پخش می کند.
قائم مقام معاونت صدا از تولید و پخش برنامه "موج جوونی" کاری از گروه جوان و دانش شبکه جوان به مناسبت اربعین سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) خبرداد که  از موکب شبکه جوان مستقر در مرز مهران با هدف بدرقه زوار حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و با حضور مسئولین استان خوزستان پنجشنبه و جمعه 18 و19آبان  از ساعت 17پخش می شود.
جعفری با اشاره به اینکه شبکه رادیویی قرآن همزمان با اربعین حسینی ویژه برنامه های متعددی را تهیه و پخش خواهد کرد، افزود: "قدم به قدم تا حرم" عنوان ویژه برنامه ایست که  به مستندات قرآنی زیارت اربعین، شباهت‌های زیارت اربعین با فریضه حج اهمیت رویداد پیاده روی و بعد رسانه ای زیارت اربعین می پردازد.گزارش زنده از حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، کربلای معلی، خاطرات پیاده روی کربلا، یک چله زیارت که پخش فرازهایی از زیارت اربعین همراه با ترجمه ادبی است از آیتم های این ویژه برنامه است. پخش تلاوت  و دعوت از قاری نیز از دیگر بخش های این برنامه خواهد بود.
حجت الاسلام سید ناصر نوری زاده  نیز در این برنامه به اهمیت زیارت اربعین از منظر اطلاع رسانی و بعد رسانه ای آن و تجدید عهد همگانی آن  و شباهت های آن با اعمال عبادی گروهی می پردازد. این برنامه کاری از گروه علوم قرآنی است که به تهیه کنندگی مونا توسلی، اجرای علی جباری، گویندگی رضا خضرایی، آدینه الهیاری و یاسر دعاگو به عنوان راوی، لیلا طاهری گزارشگر و هماهنگی فاطمه قاسم آبادی از ساعت 9:15 تا 11 به صورت زنده از رادیو قرآن پخش می شود.
وی همچنین با اشاره به برنامه "پا به پای جابر" به عنوان  ویژه برنامه رادیو فرهنگ در روز اربعین حسینی افزود: این برنامه مصادف با اربعین حسینی به تهیه کنندگی سمیه احمدلو از ساعت  8:30 تا 10:30تقدیم شنوندگان خواهد شد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه "قدم های جامانده" عنوان برنامه ای است که در روز اربعین از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن می رود، افزود: پوشش مراسم جامانده های اربعین حسینی در تهران و دیگر شهر ها، گفت و گو با چهره هایی که سال های قبل در راهپیمایی اربعین حضور داشتند و بیان خاطرات آنها و ارتباط با گزارشگران حاضر در مسیر راهپیمایی اربعین و بیان حال و هوای کربلای معلی از جمله بخش های مختلف برنامه " قدم های جامانده" است که ساعت 9 صبح روز اربعین به طور زنده پخش می شود. همچنین برنامه "گفت و گوی سیاسی" با موضوع اربعین و نماد هم افزاییِ راهبردیِ گفتمان انقلاب اسلامی بر محور عاشورا و ظرفیت های هم گرایی و هم افزایی اسلامی در چارچوب جمهور جهانی شیعه ساعت 17:30 به صورت زنده پخش خواهد شد. علاقمندان به برنامه های رادیو گفت وگو همچنین می توانند در روز اربعین شنونده برنامه "چهل منزل تا افق" با محوریت چشم انداز اربعین در افق سیاسی جهان اسلام که ساعت 8:00 صبح به روی آنتن می رود، باشند.
قائم مقام معاون صدا همچنین از برنامه های متنوع رادیو تهران به مناسبت اربعین حسینی (ع)، یادکرد و گفت: شبکه رادیویی تهران از چهارشنبه 17 آبان ماه برنامه های ویژه اربعین را به روی آنتن می برد. در این روز برنامه "سایه روشن" ساعت 15 به مدت 20 دقیقه پای صحبت افرادی می نشیند که تجربه پیاده روی اربعین حسینی را داشته اند.  این برنامه مستندی است از پیاده روی اربعین و گفتگو با زائرانی که از نجف تا کربلا را پیاده طی کردند، مباحث کارشناسی درباره فلسفه اربعین و مرور خاطرات افرادی که تجربه پیاده روی اربعین را داشته اند، از دیگر بخش های این مستند است.
وی در ادامه و در تشریح نمایش های رادیویی ویژه اربعین که با تلاش اداره کل هنرهای نمایشی رادیو تهیه و پخش می‌شود، گفت: نمایش های رادیویی "ظلمت نشینان" ساعت پخش 20:00 روز 17 آبان، "میعاد عشق" ساعت پخش 20 روز 18 آبان و نمایش "قسمت" ساعت پخش 13:30 به این مناسبت از رادیو نمایش پخش می‌شوند.
قائم مقام معاونت صدا از تدارک بیش از 260 دقیقه برنامه مناسبتی در شبکه رادیویی ورزش همزمان با اربعین حسینی خبرداد و خاطرنشان کرد: بیشتر برنامه های این شبکه حال و هوای اربعین دارد و برنامه های صبح و ورزش، اخلاق در ورزش، فرهنگ و ورزش، پنجره ای رو به شب، عصرانه و میدان مسابقه؛ همچنین"مویه های غریبانه" عنوان ویژه برنامه اربعین است که در این روز از ساعت 14:05 به مدت 25 دقیقه برای سوگواران اباعبدلله(ع) پخش خواهد شد.
جعفری در ادامه با بیان اینکه رادیو اقتصاد به مناسبت اربعین حسینی در ویژه برنامه "مسیر عاشقی" به موضوع ابعاد اقتصادی پیاده روی اربعین خواهد پرداخت، عنوان کرد: استاد سید مرتضی خاتمی خوانساری کارشناس مذهبی در این برنامه در مورد ابعاد اقتصادی پیاده روی اربعین صحبت خواهد کرد. همچنین در بخشی از برنامه به مضامین زیارت اربعین نیز پرداخته خواهد شد و ویژه برنامه "مسیر عاشقی" کاری از گروه کسب و کار به تهیه کنندگی محسن رنگینی می باشد ک هاز ساعت 10 صبح پخش خواهد شد.
قائم مقام معاونت صدا از برنامه "گمشده" به عنوان ویژه برنامه اربعین حسینی  در رادیو سلامت یاد و خاطرنشان کرد: این برنامه به تهیه کنندگی مرتضی میلانی از روز شنبه 13 آبان ماه تا روز اربعین حسینی از ساعت 17 به مدت 120 دقیقه تقدیم شنوندگان می شود.
جعفری با بیان اینکه رادیو صبا با ویژه برنامه "همپای صبا" در قالب مسابقه تلفنی و پیامکی به صورت زنده و مستقیم در چهلمین روز شهادت سرور و سالار شهیدان و الگوی راستین آزادگی همراه مخاطبان می شود، ادامه داد: در این ویژه برنامه که کاری از گروه پخش و نظارت رادیو صباست، به سوألاتی پیرامون فضائل و کرامات امام حسین (ع) و اتفاقات ایام محرم مطرح و با مشارکت و تعامل مخاطبان پاسخ داده می‌شود. همچنین گزارش از راهپیمایی بزرگ اربعین و ارتباط زنده و مستقیم با کربلای معلی و حال و هوای زائران و عزاداران حسینی بخش دیگری از برنامه "همپای صبا" را تشکیل می دهد. برنامه زنده "همپای صبا" ساعت 08:30 به تهیه کنندگی و نویسندگی محسن جواهری  با گویندگی مهدی پر به مدت 30 دقیقه از رادیوصبا پخش خواهد شد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: شبکه رادیویی پیام نیز بنابر مأموریت ها و اهداف تعریف شده خود با پخش متن ها و آیتم های مداحی به سوگ اربعین حسینی (ع) می‌نشیند.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

غسل جنابت چه مواقعی بر انسان واجب میشود؟
غسل جنابت، از غسل‌های واجبی است که پس از جنب شدن باید انجام شود پس برای دانستن احکام و شیوه آن این گزارش را تا انتها دنبال کنید.
اثرات طلسم و دعانویسی بر زندگی افراد از زبان ائمه(ع)
نسخه های مجربی برای بهبود کسب و کار، ازدیاد رزق، فروش جنس و ملک و...در لابه لای کشکول شیخ بهایی یا در مصابیح الجنان آیت الله سید عباس کاشانی وجود دارد.
آیه ای که دزد را هم مؤمن می کند!
یاد خداوند اگر در عمق جان قرار گیرد، و همچنین شنیدن آیاتى که بر پیامبر(صلى الله علیه وآله) نازل شده است هرگاه به درستى تدبر شود، باید مایه خشوع گردد.
خاطره ای شنیدنی از شیخ رجبعلی خیاط درباره نماز اول وقت
خاطره ای از شیخ رجبعلی خیاط درباره نماز اول وقت را در اینجا بخوانید.
حضور متفاوت باران کوثری و محسن کیایی در «آستیگمات»
فیلم سینمایی «آستیگمات» به کارگردانی و تهیه کنندگی مجیدرضا مصطفوی برای اولین بار در بخش مسابقه جلوه گاه شرق جشنواره جهانی فیلم فجر به طور رسمی رونمایی شد.
تنها خواننده ایرانی بازمانده از نسل دهه‌های ۳۰ و ۴۰
خواننده و آهنگساز ایرانی، هنرمندی برخاسته از رادیو که سالروز تولدش با رادیو گره خورده‌؛ 4اردیبهشت. امین‌الله رشیدی 93 ساله شد و رادیو 78 ساله.
عکس عجیب و ژست عجیب تر ˮسید جواد هاشمیˮ
تصویری که سیدجواد هاشمی در صفحه شخصی اش منتشر کرد، را مشاهده می کنید.
استایل همسر سابق ˮهومن سیدیˮ در یک فستیوال جهانی-عکس
تصویری از حضور "آزاده صمدی" بازیگر سریال "دیوار به دیوار" را در جشنواره جهانی فیلم فجر مشاهده می کنید.
استایل مجری مشهور ایرانی در سالن بدنسازی-عکس
"علی ضیا" ؛ مجری مشهور ایرانی، با انتشار یک عکس صفحه شخصی اش را به روز کرد.
تیپ خاص ˮویشکا آسایشˮ در جشنواره جهانی فجر-عکس
تصویری از حضور "ویشکا آسایش" بازیگر محبوب سینما و تلویزیون، در جشنواره جهانی فجر را مشاهده می کنید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بوکس غرق در بی‌پولی، رئیس و دبیر در تایلند!
در حالی که اوضاع مالی فدراسیون بوکس خوب نیست، رئیس و دبیر فدراسیون برای تماشای رقابت‌های بوکس قهرمانی جوانان آسیا عازم تایلند شده‌اند.
خانم بازیگر کم پیدا و این همه تغییر-عکس
تصویری از حضور "اکرم محمدی" بازیگر سینما و تلویزیون در جشنواره جهانی فیلم فجر را مشاهده می کنید.
پردرامدترین بازیکنان و مربیان فوتبال
نشریه فرانس فوتبال در چاپ امروز خود اسامی پردرآمدترین بازیکنان و مربیان فوتبال را در فصل ۲۰۱۷/۱۸ اعلام کرد.
با اسفناج پوستتان را «بوتاکس» کنید
مردم غافل از این هستند که موادی که از طریق بوتاکس جذب می‌کنند به صورت طبیعی در اسفناج سبزی که همانند بوتاکس عمل می‌کند! وجود دارد. در ادامه بیشتر با این سبزی آشنا می‌شوید.
غسل جنابت چه مواقعی بر انسان واجب میشود؟
غسل جنابت، از غسل‌های واجبی است که پس از جنب شدن باید انجام شود پس برای دانستن احکام و شیوه آن این گزارش را تا انتها دنبال کنید.
مصائب سریال‌های دنبال‌دار
سریال «آنام»؛ مادرانه‌ای مخاطب پسند
هر آنچه از فصل دوم سریال Westworld باید بدانید
همای پایتخت: شاید روزی مثل بهبود حذف شدم
شهر در دست زنان؛ سریال‌هایی که زنان در آن‌ها نقش محوری دارند
برترین سریال های کانال مشهور HBO
پر سروصداترین سانسور‌های تلویزیون در نوروز ۹۷