رئیس قوه قضائیه: جذب بیش از ۴ هزار قاضی به سیستم قضایی طی ۸ سال/ شاهد سر ریز سهل انگاری سایر دستگاه‌ها به قوه قضاییه هستیم

16:13 ۲۵۹ روز و ۳ ساعت پیش خبرگزاری فارس 357 0
رئیس قوه قضائیه: جذب بیش از ۴ هزار قاضی به سیستم قضایی طی ۸ سال/ شاهد سر ریز سهل انگاری سایر دستگاه‌ها به قوه قضاییه هستیم

رئیس قوه قضاییه گفت: جرایم و دعاوی از بیرون قوه قضاییه وارد می‌شوند و در بسیاری از موارد می‌بینیم که وقتی یک دستگاه اجرایی کار خود را درست انجام نمی‌دهد، جرایم و دعاوی حقوقی زیادی شکل می‌گیرد و در واقع شاهد سر ریز سهل انگاری سایر دستگاه‌ها به قوه قضاییه هستیم.

خبرگزاری فارس

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با تسلیت فرا رسیدن ایام اربعین حسینی (ع)، تصریح کرد: با اینکه تصاویر منعکس شده در صدا و سیما از عزیمت مردم به کربلای معلی تنها بخش کوچکی از این حرکت عظیم مردمی را به نمایش می‌گذارد، اما همین مقدار هم بسیار عجیب و تاثیرگذار است. در این تصاویر می‌بینیم افراد مختلف از سنین گوناگون با عزم و اراده‌ای راسخ در این مسیر قدم بر می‌دارند و کسانی که شاید در شرایط عادی پیمودن چنین راهی برایشان بسیار سخت باشد، با اشتیاق این مسیر طولانی را طی می‌کنند. امیدواریم این قدم‌ها محل تجلی عنایات ائمه اطهار (ع) و حضرت حق تعالی باشد و بیش از پیش موجب تنویر قلوب شیعیان و محبان اهل بیت (ع) شود.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه چنین حرکت‌های معنوی و عظیمی باعث آشکارتر شدن راه صحیح ائمه برای مردم در اقصی نقاط دنیا می‌شود و مطمئنیم که بیش از پیش مشتاقان زیادی را از سراسر جهان به این مسیر جذب می‌کند، خاطرنشان کرد: ان شاء الله با ظهور قائم آل محمد (عج) انتقام حقیقی از کسانی که در طول تاریخ جنایاتی را خصوصاً در مورد ائمه معصومین (ع) روا داشته اند، گرفته خواهد شد.
غیورمردان ایران انتقام شهادت 8 مرزبان را خواهند گرفت آیت الله آملی لاریجانی در ادامه با تسلیت شهادت 8 تن از مرزبانان غیور کشورمان در منطقه مرزی چالدران در استان آذربایجان غربی به خانواده‌ها و بازماندگان این عزیزان، تاکید کرد: دشمنان جمهوری اسلامی مطمئن باشند که غیورمردان ایران، انتقام خون این جوانان را که مظلومانه به شهادت رسیدند، خواهند گرفت. تاکنون نیز بار‌ها ضربات سختی بابت این قبیل اقدامات ایذایی متحمل شده اند و قطعاً این بار نیز در پس این حرکت ناجوانمردانه، مجازات سخت جوانان کشورمان نهفته است و دشمنان نتیجه این اقدام خود را خواهند دید.
رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از همه شرکت کنندگان در راهپیمایی شکوهمند 13 آبان بویژه دانش آموزان و دانشجویان، اظهار کرد: باید استکبارستیزی را زنده نگه داریم تا دشمن ما بداند که ملت ایران بیدار است. رهبر معظم انقلاب نیز فرمودند: نوجوانانی داریم که تحلیلشان از بسیاری افراد مسن‌تر دقیقتر است و این برای همه ما مایه مباهات خواهد بود. امیدواریم با این سطح از بصیرت، فهم، تلاش، شور و نشاط، آینده‌ای روشن و متعالی در انتظار این نوجوانان و ملت عزیزمان باشد.
آیت الله آملی لاریجانی در ادامه با تاکید بر ضرورت شناخت دشمنان و پیش بینی ترفند‌های آن‌ها تصریح کرد: در طول تاریخ انقلاب و همچنین در تاریخ سرزمین‌های دیگر مشاهده می‌کنیم که هرکجا دشمنان شناخته شده اند و ترفندهایشان پیش بینی شده، پیروزی به دست آمده است.
مردم ما باید تبلیغات دشمن و ساختارهای تاثیرگذار آنها را بشناسند رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه مردم باید مراقب اقدامات فرینده دشمنان باشند، افزود: امروز اختاپوس رسانه‌ای غرب خصوصاً آمریکایی‌ها در کل دنیا اثرگذار است و سرمایه‌های عظیمی را برای تاثیرگذاری در دنیا به کار می‌بندند. بر همین اساس مردم عزیز ما باید تبلیغات دشمن و ساختار‌های تاثیرگذار آن‌ها را بشناسند.
آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی همواره محل دشمنی دشمنان متعدد در منطقه و جهان خصوصاً از سوی آمریکا بوده است، اظهار کرد: امروز دشمن مسلح‌تر به میدان آمده است و بویژه با در دست گرفتن فضای مجازی قصد براندازی نرم دارد. مقامات آمریکایی به صراحت سخن از تغییر نظام ایران به میان می‌آورند و از روی حماقت، ملت ایران را با این سابقه عظیم تمدنی و فرهنگی، تروریست می‌خوانند. دقیقاً اینجاست که مردم ما باید توجه داشته باشند که رسانه‌های بیگانه درصدد تفرقه افکنی و براندازی هستند تا مردم از آرمان‌های خود دست بکشند و اهداف انقلاب را تغییر دهند.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به برخی فضاسازی‌های رسانه‌ای از سوی دستگاه‌های تبلیغاتی دشمن، از صدا و سیما به دلیل پخش برخی مستند‌های روشنگرانه در این زمینه قدردانی کرد و گفت: گرچه به دلیل مشغله‌های کاری غالباً از تماشای برنامه‌های صدا و سیما (غیر از اخبار) محروم هستم، اما پاره‌ای از برنامه‌ها را که موفق به تماشای آن‌ها شدم، ارزشمند یافتم. از جمله این آثار، مستندی راجع به تبلیغات و پروپاگاندا بود. همچنینمستندی درباره تحقیقات جنسی در غرب دیدم که نشان می‌داد پشت این فعالیت‌های تحقیقاتی گروه‌های بسیار ثروتمندی هستند که اهداف خاصّی را دنبال می‌کنند.
آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه اقدامات غرب در بعضی نقاط دنیا تاثیرگذار بوده است، تصریح کرد: خوشبختانه غرب در جمهوری اسلامی موفق به پیاده سازی اهداف خود نبوده و به تعبیر مقام معظم رهبری، هیچ غلطی نتوانسته بکند. شاید بتوان گفت که یکی از مهمترین عوامل پیروزی و مقاومت ما در برابر توطئه‌های دشمن، همین توجه به اهل بیت (ع) و ارزش‌های شیعه و ائمه معصومین (ع) است که متقابلاً عنایات ائمه اطهار (ع) و خداوند متعال را در پی دارد و ما باید قدردان این نعمت بزرگ باشیم و بر بصیرت خود بیافزاییم.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه خطرِ دشمنِ در کمین را باید همیشه مدّ نظر داشت، اظهار کرد: سیلی اخیر جمهوری اسلامی به صورت آمریکا و اذناب منطقه‌ای آن برایشان بسیار گران تمام شده است، زیرا می‌بینند که صد‌ها میلیارد دلار برای جنگ افروزی در منطقه هزینه کرده اند و فایده‌ای برایشان نداشته است. امروز جمهوری اسلامی دارای چنان اقتداری در منطقه است که هرگز تصور آن را هم نمی‌کردند لذا هر روز به دنبال جنجال و برنامه‌ای جدید هستند چنانکه در روز‌های اخیر تحرکات عربستان و همچنین استعفای نخست وزیر لبنان را شاهد بوده‌ایم که طبیعتاً نتیجه طراحی‌های پشت پرده آنان است.
آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به پیروزی‌های جبهه مقاومت در منطقه، این پیروزی‌ها را به ملت و دولت عراق و سوریه تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که با بصیرت، دشمن شناسی و اتکال به خدا در کنار اخلاص و درایت، پیروزی قطعی از آن مردم منطقه خواهد بود و ان شاء الله شر داعش به زودی کنده خواهد شد.
موضوع «اطاله دادرسی»؛ یکی از مشکلات اساسی دستگاه قضایی و مراجعه کنندگان رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع «اطاله دادرسی» به عنوان یکی از مشکلات اساسی دستگاه قضایی و مراجعه کنندگان، تصریح کرد: برخی گمان می‌کنند که دستگاه قضایی بحث اطاله دادرسی و طولانی شدن رسیدگی به پرونده‌ها در محاکم را رها کرده است. این در حالی است که این موضوع از سال‌ها قبل کاملاً مورد توجه مسئولان قضایی است و در دوره تصدی اینجانب نیز با تاسیس معاونت راهبردی و همکاری معاونت‌های دیگر تلاش‌های بسیار خوبی برای ریشه یابی و حل این معضل صورت گرفت است.
آیت الله آملی لاریجانی افزود: بر اساس اعلام مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، با در نظر گرفتن 15 میلیون پرونده موجودی در دستگاه قضایی، متوسط زمان رسیدگی به هر پرونده بین 90 تا 100 روز محاسبه شده است که البته با توجه به اینکه بسیاری از پرونده‌ها در مرحله دادسرا یا در محاکم بدوی مختومه می‌شوند، طبیعتاً با کسر اینگونه پرونده ها، در مورد پرونده‌های در حال رسیدگی، این متوسط زمانی افزایش خواهد یافت.
رئیس قوه قضاییه اولین و اصلی‌ترین دلیل اطاله دادرسی را کمبود نیروی انسانی در دستگاه قضایی برشمرد و خاطرنشان کرد: این موضوع را به طور مکرر در طول سال‌های متمادی با دولت‌ها و مجالس در میان گذاشته ایم، اما متاسفانه مقاومت عجیبی در برابر تامین نیروی انسانی قوه قضاییه وجود دارد و واقعا در چنین شرایطی نمی‌توان از دستگاه قضایی انتظار معجزه داشت. وقتی تعداد پرونده‌ها افزایش داشته، اما متناسب با آن شاهد افزایش نیروی انسانی نیستیم، افزایش زمان رسیدگی به پرونده‌ها طبیعی خواهد بود.
آیت الله آملی لاریجانی گفت: امروز چه در محاکم و دادسرا‌ها و چه در سایر نهاد‌های قضایی نظیر دیوان عدالت اداری، دیوان عالی کشور و دادسرای دیوان عالی، بسیاری از قضات شریف ما خارج از ساعات کاری هم مشغول به بررسی پرونده‌ها هستند.
جذب بیش از 4000 قاضی به سیستم قضایی طی 8 سال  رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه بدون همکاری دولت و مجلس برای جذب قاضی و کارمند در دستگاه قضایی حل مشکل اطاله دادرسی ممکن نخواهد بود، خاطر نشان کرد: ما برای جذب سالانه 800 قاضی که در قانون پیش بینی شده است، طی سنوات مختلف به معنای دقیق کلمه جنگیده ایم. حتی در چند نوبت از مقام معظم رهبری برای حل این مشکل استعانت خواستیم، زیرا دولت‌ها و مجلس همکاری لازم را نمی‌کردند البته در حال حاضر مجلس محترم همکاری بسیار خوبی در این زمینه دارد. بر اساس همین پیگیری‌ها توانستیم طی 8 سال بیش از 4000 قاضی به سیستم قضایی اضافه کنیم و امروز 11 هزار قاضی مشغول به فعالیت هستند که البته طی این سال‌ها 2000 قاضی نیز بازنشسته یا به دلیل برخی تخلفات از دستگاه قضایی منفصل شده اند.
آیت الله آملی لاریجانی با اعلام آمادگی دستگاه قضایی برای هر گونه اقدام در جهت جذب و آموزش قضات و کارمندان قضایی و همکاری برای رفع این کمبود، اظهار کرد: یکی دیگر از مهمترین دلایل اطاله دادرسی، تعداد بالای پرونده هاست. حسب برخی گزارش‌ها در بعضی از کشور‌های غربی یک قاضی در طول روز تنها به یک پرونده رسیدگی می‌کند، اما این آمار در کشور ما به روزانه بین 5 تا 7 پرونده نیز می‌رسد. در چنین شرایطی واضح است که با وارد آمدن فشار به قاضی و عدم فرصت برای دقت لازم در رسیدگی به پرونده مشکلاتی به وجود خواهد آمد.
شاهد سرریز سهل انگاری سایر دستگاه‌ها به قوه قضاییه هستیم رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه کثرت پرونده‌ها دلایل متعددی دارد، افزود: بعضا مطرح می‌شود چرا قوه قضاییه در جهت پیشگیری از جرایم و شکل گیری دعاوی کاری انجام نمی‌دهد. نباید فراموش کرد که جرایم و دعاوی از بیرون قوه قضاییه وارد می‌شوند و در بسیاری از موارد می‌بینیم که وقتی یک دستگاه اجرایی کار خود را درست انجام نمی‌دهد، جرایم و دعاوی حقوقی زیادی شکل می‌گیرد و در واقع شاهد سرریز سهل انگاری سایر دستگاه‌ها به قوه قضاییه هستیم.
آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر ضرورت همکاری همه دستگاه‌ها با قوه قضاییه در مقوله پیشگیری از وقوع جرم و شکل گیری پرونده‌ها و دعاوی حقوقی خاطر نشان کرد: به عنوان مثال در اثر عدم نظارت کافی بر موسسات مالی، مردم دچار گرفتاری‌های فراوان می‌شوند و همه این موارد به شکل پرونده وارد دستگاه قضایی می‌شود. در واقع ما میراث دار مشکلاتی هستیم که هیچ نقشی در شکل گیری آن‌ها نداشته ایم.
یکی از مهمترین دلایل کثرت پرونده‌ها عدم آگاهی مردم از کیفیت تنظیم قرارداد‌ها و روابط حقوقی خود است رئیس قوه قضاییه در ادامه تاکید کرد: یکی از مهمترین دلایل کثرت پرونده‌ها عدم آگاهی مردم از کیفیت تنظیم قرارداد‌ها و روابط حقوقی خود است که در این زمینه باید فرهنگ استفاده از وکیل نهادینه شود و مردم با انجام مشورت با یک وکیل یا حقوقدان قابل اطمینان، سطح کیفی قرارداد‌ها یا سایر مسائل حقوقی خود را ارتقا دهند تا شاهد شکل گیری بسیاری از پرونده‌ها و وقوع بسیاری از جرایم نباشیم.
آیت الله آملی لاریجانی افزود: بسیاری اوقات نیز وکلا از عدم اعتنای دستگاه قضایی گلایه دارند. البته گاهی برخی رفتار‌ها نیز از تعداد معدودی وکلا سرمی زند که قابل توجیه نیست، اما نهایتاً قوه قضاییه باید وکلای دادگستری را از خود بداند، زیرا ما معتقدیم که وکیل خوب به از بین رفتن منشاء بسیاری از دعاوی، جرایم و تشکیل پرونده‌ها و همچنین ارتقای سطح رسیدگی‌ها کمک زیادی می‌کند. در مجموع رابطه معقول، منطقی و صحیحی باید بین وکلا و دستگاه قضایی ایجاد شود تا هم وکلا بتوانند به خوبی دفاع کنند و هم دستگاه قضایی بتواند قضاوت عادلانه‌ای در پرونده‌ها داشته باشد.
رئیس قوه قضاییه در پایان تاکید کرد: اقتضای تعامل منطقی دستگاه قضایی با وکلای محترم این است که وکلا نیز ارزش‌های لازم اخلاقی، انسانی و اسلامی را رعایت کنند و هدفشان تنها احقاق حق باشد.
بر اساس این گزارش، ادامه بحث و بررسی پیرامون اصلاح موادی از قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 و همچنین بحث و بررسی پیرامون قانون اخیرالتصویب مبارزه با مواد مخدر در دستور کار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

خانواده
خانواده

آخرین اخبار

ساعت کاری ستاد و شعب بانک ایران زمین در تیرماه  اعلام شد
بانک ایران زمین در راستای مسئولیت اجتماعی خود و با هدف مدیریت بهینه مصرف عمومی برق در فصل تابستان، ساعت کار ستاد، شعب تهران و شهرستان خود را تغییر داد.
اعلام ساعت کار جدید شعب بانک سامان در استان تهران
بانک سامان در ادامه سیاست همراهی در مدیریت بهینه مصرف عمومی برق، ساعت کار جدید شعب خود را اعلام کرد.
تمدید تغییر ساعت کاری شعب بانک رفاه در استان تهران
بانک رفاه با توجه به تداوم شرایط جوی و ضرورت صرفه جویی و با هدف مدیریت بهینه مصرف انرژی ، تغییر ساعت کاری شعب خود در تهران را تا ۱۹ مردادماه تمدید کرد.
دولت از شرکت های دانش بنیان حمایت می کند
خرم آباد - ایرنا - معاون اقتصادی رئیس جمهوری گفت: حمایت از شرکت های دانش بنیان در سیاست گذاری های اقتصادی کلان کشور مورد تاکید رئیس جمهوری بوده و هست.
معاون رئیس جمهوری از مجتمع کشت و صنعت لرستان دیدن کرد
خرم آباد - ایرنا - معاون اقتصادی رئیس جمهوری عصر دوشنبه و در دومین روز از سفر خود به لرستان از بخش های مختلف مجتمع کشت و صنعت لرستان دیدن کرد و در جریان روند توسعه این مجموعه قرار گرفت.
مسافران قطار 781 مشهد به کرمان حق تاخیر دریافت می کنند
کرمان – ایرنا- مدیرکل راه آهن کرمان گفت: به دلیل تاخیر 210 دقیقه ای قطار 781 مشهد به کرمان 50 درصد هزینه بلیط به مسافران عودت داده می شود.
ورزشکار عراقی قهرمان تنیس روی میز آشوریان جهان شد
ارومیه- ایرنا- مدیر باشگاه فرهنگی ورزشی آشور ارومیه گفت: مسابقات تنیس روی میز هجدهمین جشنواره فرهنگی ورزشی آشوریان جهان با عنوان جام «تموز» با قهرمانی تنیسور عراقی در بخش انفرادی و تیم «عقاب آشور» در بخش 2 نفره به پایان رسید.
تندباد با سرعت 72 کیلومتر بر ساعت بجنورد را درنوردید
بجنورد- ایرنا- رئیس اداره پیش بینی هواشناسی خراسان شمالی گفت: تندباد با سرعت 72 کیلومتر بر ساعت عصر امروز /دوشنبه/ بجنورد، مرکز استان را در نوردید.
21 میلیارد تومان وام خوداشتغالی بانوان در تهران توزیع شد
تهران- ایرنا- مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری تهران با اشاره به در نظر گرفتن 48 میلیارد تومان تسهیلات 4 درصد از سوی دولت برای مشاغل خانگی گفت: از سال گذشته تا کنون 21 میلیارد تومان تسهیلات خود اشتغالی بانوان کارآفرین در استان تهران توزیع شده است.
اردوی برون مرزی تیم ملی بسکتبال با ویلچر به ترکیه لغو شد
ساری - ایرنا - مربی تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران گفت: هشتمین مرحله اردوی آماده سازی تیم ملی که قرار بود از سوم مردادماه در کشور ترکیه برگزار شود، لغو و شهر ارومیه میزبان این اردو شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نذری عجیب برای سلامتی «بهاره رهنما»! -عکس
بهاره رهنما، تصویر زیر را در استوری اینستاگرامش منتشر کرد.
دود خودسوزی هورالعظیم 6 شهرستان را فراگرفت
اهواز - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: دود غلیظ ناشی از آتش سوزی در بخش عراقی هورالعظیم امروز 6 شهرستان را در خوزستان فرا گرفت.
چرا ردپای فضانورد آمریکایی در ماه با کف کفشش مطابقت ندارد؟+تصاویر
رد پای ثبت شده باز آلدرین، که به همراه نیل آرمسترانگ اولین انسان‌هایی بودند که به کره ماه قدم گذاشتند، بر سطح کره ماه، با کف کفش‌های لباس فضایی وی مطابقت ندارد و موجب ایجاد یک سوال بزرگ در اذهان عمومی شد که جواب ساده‌ای دارد.
دلار در حوالی 9000 تومان-پیشخوان
روزنامه های اقتصادی امروز دوشنبه اول مرداد 97 را در اینجا مشاهده کنید.
اقدام پسندیده فرهاد مجیدی برای مراسم ختم پدرش
فرهاد و فرزاد مجیدی، دو بازیکن اسبق استقلال این روزها داغدار درگذشت پدرشان هستند.
قاچاقچی جیوه در میرجاوه به پرداخت سه میلیارد ریال محکوم شد
سخنان رئیس جمهوری سخن همه مردم و مسئولان نظام است
پرونده جرایم سکه، طلا و ارز به صورت تمام وقت بررسی می شود
بازخوانی یک اتهام
نپرداختن فوق العاده ویژه بازنشستگان 97 خلاف قانون بودجه است
وضعیت تغییر کاربری اراضی زراعی در البرز نگران کننده است
دادستان کرج:درروش های نظارت برتغییر کاربری ها تجدیدنظر شود
هیچ پرونده ای درباره احتکار تلفن همراه به تعزیرات نرسیده است
72 زندانی جرایم غیرعمد در زنجان آزاد شدند
پیوست فرهنگی قوانین مکمل اقدامات قضایی است