گزارش فارس از وضعیت اقتصادی تئاتر امروز : رشد ۱۰۰ درصدی بازار تئاتر ؟!/ کدام نمایش‌ها گوی سبقت را از سایرین ربودند

10:10 ۱۳۴ روز و ۶ ساعت پیش خبرگزاری فارس 894 0
گزارش فارس از وضعیت اقتصادی تئاتر امروز : رشد ۱۰۰ درصدی بازار تئاتر ؟!/ کدام نمایش‌ها گوی سبقت را از سایرین ربودند

براساس آمار ارائه شده در شش ماه گذشته چرخه مالی تئاتر بیش از ۴۰ میلیارد بوده است و درآمد گروه‌های تئاتری به آستانه ۲۰ میلیارد تومان نزدیک شده است.

خبرگزاری فارس

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، اگر بخواهیم وضعیت اقتصادی تئاتر امروز را بررسی کنیم باید گفت که به تعبیر آمار تئاتر این روزها اگر به موازات نباشد با فاصله خیلی کمی از سینما فروش داشته و رشد قابل توجهی کرده است هر چند آمار دقیقی هیچ زمان به ویژه از سالن‌های خصوصی و فروش نمایش‌ها به دست نیامده و سالن‌های خصوصی هم برخی از آمارشان را ارائه می‌دهند که ممکن است حتی دقیق هم نباشد و آماری مثل فروش فیلم‌ها و اکران‌ها برای تئاتر وجود ندارد و تنها شاید برخی از نمایش‌ها فروششان را اعلام کنند اما با این حال شرایط استقبال از بسیاری از نمایش‌ها به ویژه آنها که یا سوپراستارها ساخته و یا در آن بازی کرده‌اند نشان می‌دهد که بازار تئاتر چندان هم کم رونق نیست.
براساس آمار در سال 94 گردش مالی تئاتر در تهران بیش از 30 میلیارد تومان تخمین زده شده بود و این رقم در سال 95 نیز همین میزان ثابت باقی ماند اما امسال با توجه به اینکه چند نمونه تئاتری وجود داشت که رقم‌های قابل توجهی فروش داشتند، بیش از اینها است و رشد قابل توجهی نیز داشته است.
بنابراین درآمد تئاتر در سال گذشته حدود 40 تا 50 درصد چرخه مالی سال قبل‌ترش بوده است یعنی بین 12 تا 15 میلیارد تومان که این نشان دهنده بیش از 280 تا 300 هزار مخاطب تئاتر در پایتخت است.
در سال 96 چند پروژه بزرگ تئاتری روی صحنه رفته که توانست مخاطبان زیادی را جلب کند از جمله نمایش «اعتراف» به کارگردانی شهاب حسینی که چندی پیش بیش از هفتاد اجرا با فروش بیش از دو میلیارد در سالن اصلی تئاتر شهر داشت، حتما خبر داریم بلیت این نمایش در بازار سیاه بیش از یک میلیون تومان براساس اخباری به فروش رسیده بود که البته این خبر تکذیب شد.
همچنین کنسرت ـ نمایش سی به کارگردانی شهرام پورناظری و همایون شجریان و بازی هنرمندان سوپراستار سینما که به اذعان خودشان بیش از 120 هزار تماشاگر فروش حدود یازده میلیارد داشته است. پروژه عروسکی اُپرای خیام نیز یک ماه مانده به اجرای نمایش بلیت‌هایش تمام شد.
براساس آمار در شش ماه گذشته چرخه مالی تئاتر بیش از 40 میلیارد بوده است و درآمد گروه‌های تئاتری به آستانه 20 میلیارد تومان نزدیک شده است. پیش بینی‌ها نشان می‌دهد که با این وضعیت پروژه‌های بزرگی در عرصه کنسرت ـ نمایش‌ها و حضور سوپراستارها در تئاتر خواهیم داشت اما اینکه آیا اینها در زمینه ارتقای کیفیت تئاتر برای ما نیز تأثیرگذار خواهد بود یا خیر، مسئله‌ای است که باید منتقدان درباره آن صحبت کنند.
در سال‌های گذشته نیز نمایش‌هایی داشتیم که فروش‌های زیادی کسب کردند از جمله «می سی سی پی نشسته می‌میرد» به کارگردانی همایون غنی زاده با بازی ویشکا آسایش و سجاد افشاریان، بابک حمیدیان و سیامک صفری که بیش از دو میلیارد فروش داشت.
محمدعمروآبادی مدیر سایت فروش بلیت تیوال درباره وضعیت اقتصادی تئاتر امروز می‌گوید: امروز خوشبختانه با رشد و افزایش مخاطب تئاتر و هنر رو به رو هستیم و علتش فضای مجازی و افزایش آگاهی مردم هم از وجود و هم از کیفیت آثار هست، فضاهایی که افراد از آثار به سادگی مطلع می‌شوند و همچنین با صحبت درباره آثار، همدیگر را برای تماشا تشویق می‌کنند فضاهای مجازی در این مسیر تاثیر جدی داشته است.
وی می‌افزاید: تئاتر در پنج سال گذشته از آغاز فعالیت تیوال، هر سال رشد حدود 50٪ و در یک سال گذشته رشد صد در صدی داشته است.
اما در مقابل سید شهاب الدین حسین پور، کارگردان تئاتر و مدیر سایت فروش بلیت تیک ایت  نیز دراین باره معتقد است که وضعیت اقتصاد تئاتر نابسامان است و علتش هم برنامه ریزی نادرست در مسائل اقتصادی و قوانینی که هیچگاه به جز عرف درجایی در ج نشده است. وی معتقد است که در نظر نگرفتن آسیب‌ها و نقاط ضعف و قدرت و صرفا توجه به آمار و خلق رزومه از سوی عده‌ای باعث شده حرمت‌ها در تئاتر زیرپا گذاشته شود.
حسین پور همچنین می‌گوید که خیلی‌ها امروز درآمد مناسب برای تئاتر دارند اما تهیه کنندگان و کارگردان‌های همین‌ها ورشکست شده‌اند به دلیل برخی فرهنگ‌های نادرست به تعبیری دلالی و پول‌هایی که جابه جا می‌شود ، همه اینها نوید اتفاقات خوب را نمی‌دهد پس صریح می‌گویم که نمایش‌ها می‌فروشند اما سایر افراد مشکل اقتصادی دارند این آسیب باید رفع شود خیلی از بازیگران هستند که ادعا دارند برای یک کار باید سی تا چهل میلیون در تئاتر بگیرند درحالیکه در همه کارها چنین شرایطی فراهم نیست! در نهایت برخی از کارشناسان و اهالی تئاتر معتقدند که برای کم شدن مشکلات در عرصه تئاتر و اینکه همه طیف‌های تئاتری نیز بتوانند در این عرصه به راحتی و با فراغت بال به فعالیت بپردازند نیاز هست که یک دسته بندی و طبقه بندی مشخصی برای حضور سوپراستارها انجام شود یعنی نه اینکه آنها در تئاتر حضور نداشته باشند بلکه میزان حضورشان مشخص شده و به طور مثال در طول سال یک میزان مشخص باشد.
برخی نیز معتقدند که چنین چیزی امکان پذیر نیست و هر فرد آزاد است که بتواند هر زمانی که شرایطش را داشت با هر گروهی در سالن‌ها اجرا داشته باشد . برخی معتقدند که مشکل از همین جا است که تئاتری‌ها عادت کرده‌اند مرکز هنرهای نمایشی کاری برایشان انجام دهد درحالیکه ساختار تئاتر از مرکز شروع نمی‌شود، از کارگردان و گروه شروع می‌شود. یک کارگردان پس از انتخاب افراد، سالن،‌متن آماده اجرا می‌شود و شورای نظارت به کار می پردازد که اگر تأیید شد به اجرا می‌رسد این که مرکز بخواهد برای حضور افراد مختلف تصمیم گیری کند و دستورالعملی بدهد مرتبط به زمانی بود که مرکز هنرهای نمایشی تهیه کننده کارها بود و بودجه تولید را پرداخت می‌کرد از آن دوره سال‌ها گذشته است همچنین انتخاب بازیگر نیز به کارگردان مربوط می‌شود و در حیطه صنف باید مطرح شود و کانون کارگردان‌های خانه تئاتر باید برایش طرح بریزد بنابراین این کار یک حرکت صنفی است نه دستورالعمل دولتی!


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

رسانه
رسانه

آخرین اخبار

اعلام زمان دقیق برگزاری دربی مادرید
زمان دقیق برگزاری دیدار بین دو تیم رئال مادرید و اتلتیکو مادرید به طور رسمی اعلام شد.
رشد 300 درصدی معاملات مسکن خانه اولی ها
رحیمی انارکی از رشد 155 تا 300 درصدی معاملات مسکن خانه اولی ها از محل صندوق پس انداز مسکن یکم خبر داد.
اعلام آمادگی تهران برای تحکیم هر چه بیشتر همکاری های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی با مسکو
رئیس جمهوری اسلامی ایران در پیامی پیروزی قاطعانه ولادیمیر پوتین را در انتخابات ریاست جمهوری روسیه تبریک گفت و تاکید کرد که تهران برای تحکیم هر چه بیشتر همکاری‌های چشمگیر با فدراسیون روسیه در ابعاد دوجانبه، منطقه ای و بین المللی، آماده است.
اهداکنندگان مستمر در تعطیلات نوروزی از اهدای خون غافل نشوند
ایلام - ایرنا - مدیرکل انتقال خون ایلام گفت: مردم به ویژه اهداکنندگان مستمر در تعطیلات نوروزی با توجه به نیاز بیماران بویژه گروه های خاص و مصدومان احتمالی حوادث با مراجعه به این اداره کل از اهدای خون غافل نشوند.
فیلم-چالش محسن مسلمان و هادی حجازی فر در تلویزیون
در برنامه یک یک شبکه اول سیما که با اجرای علی ضیاء پخش می شود، هادی حجازی فر بازیگر سینما و محسن مسلمان بازیکن پرسپولیس حضور یافتند.
ضرورت تداوم رویکرد سازنده آلمان در اجرای کامل برجام و مقابله با زیاده خواهی‌ها
رئیس جمهوری اسلامی ایران در پیامی با تبریک چهارمین دور انتصاب آنگلا مرکل به عنوان صدراعظم جمهوری فدرال آلمان، تاکید کرد که روابط دیرینه، دوستانه و سازنده تهران - برلین، فرصت مناسبی را برای توسعه بیش از پیش مناسبات مشترک فراهم کرده است.
خودروهای ایتالیایی در بازار تهران چند؟
آنچه در زیر می‌آید قیمت روز انواع خودروهای ایتالیایی در سطح بازار پایتخت طی اسفند ماه 96 است که ممکن است تا 5 درصد در مناطق مختلف تهران دارای نوسان باشد.
آیین نامه اجرایی ایجاد دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ابلاغ شد
تهران- ایرنا- با صدور بخشنامه‌ای از سوی رئیس قوه قضاییه؛ آیین نامه اجرایی ایجاد دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و کانون های آنها ابلاغ شد.
رئیس جمهور تعیین حقوق و دستمزد را جزو اختیارات شورای عالی کار می داند
رئیس دفتر رئیس جمهور تاکید کرد که روحانی مطابق ضوابط قانونی، تعیین حقوق و دستمزد را جزو اختیارات شورای عالی کار می داند.
آخرین وضعیت مصدومیت محمد انصاری
مصدومیت مدافع تیم فوتبال پرسپولیس جدی نیست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ایده‌های کاربردی برای ساماندهی وسایل اتاق خواب
اتاق های خواب از فضاها و حیطه های خصوصی در دکوراسیون منزل محسوب می شوند که به دلیل اینکه در آن به استراحت و فعالیت های شخصی می پردازیم نظم و چیدمان مناسب وسایل مورد نیاز و اقلام دکوری نقش بسیار مهمی در ایجاد آرامش برای پیداکردن اقلام مورد نیازمان ایفا می کنند. در واقع اتاق خواب انعکاسی از شخصیت شماست و متناسب با سلیقه می تواند سازماندهی شود.
ذکرهای سعادت بخش ماه رجب
هر کس در ماه رجب، در وقت صبح، ۷۰ مرتبه و شبانگاه نیز ۷۰ مرتبه بگوید اَسْتَغْفِرُ اللّهَ وَأَتُوبُ اِلَیْهِ و پس از آن، دست‌ها را بلند کند و بگوید أَللّهُمَّ اغْفِرْلی وَ تُبْ عَلَىَّ اگر در همان ماه رجب بمیرد، خداوند از او راضى خواهد بود.
خواننده مشهور پاپ از بیمارستان مرخص شد
غلامرضا صنعتگر خواننده کشورمان، با رضایت خود از بیمارستان مرخص شد.
نصب المان های نوری در سطح شهر تهران
عباس مافی از نصب المان های نوری در سطح این منطقه با مضامین نوروزی و بهاری خبر داد.
سرمایه‌گذاری در صنعت IT خاورمیانه به 155 میلیارد دلار می‌رسد
ایتنا – بیشترین جهش از آن بخش «نرم‌افزار» است.
استقبال از نمایش آقای رییس جمهور در لاهیجان
ایران گردی را مقدم بر جهان گردی بدانیم
میزبانی تئاترشهر از 5 نمایش در فروردین 97
اجرای 9 نمایش در محوطه تئاترشهر بمناسبت روز ملی هنرهای نمایشی
در تودیع و معارفه مدیرکل‌های هنرهای نمایشی و دفتر موسیقی چه گذشت؟
نتیجه انتخابات هیئت‌مدیره انجمن آسیفای ایران
۹ نمایش خیابانی در محوطه تئاترشهر در فروردین
ترسناک‌ترین فیلم‌های ۲۰۱۸ (۲)
اکران فیلم خارجی در سینماها محقق می شود؟
هیات مدیره خانه تئاتر: مدیریت جدید نوید خجستگی برای تئاتر است