ویژه برنامه‌های شبکه الکوثر در اربعین حسینی

12:26 ۲۵۸ روز و ۸ ساعت پیش خبرگزاری فارس 400 0
ویژه برنامه‌های شبکه الکوثر در اربعین حسینی

شبکه الکوثر برای اربعین حسینی ویژه برنامه‌های متنوعی را تدارک دیده است.

خبرگزاری فارس

به گزارش خبرگزری فارس، یدالله محمدی مدیر تامین برنامه پخش شبکه الکوثر درباره برنامه هایی که این واحد برای اربعین و روزهای پایانی ماه صفر تدارک دیده است، گفت: از 14 تا 19 آبان هر شب از ساعت 22 تا 23 برنامه «طریق الحسین (ع)» بصورت زنده از تهران پخش می شود.
ساختار این برنامه به نوعی میزگرد و با حضور کارشناسان برجسته و آگاه به مسائل دینی و مذهبی است که در خصوص قیام امام حسین (ع) ، اتفاقات بعد از عاشورا و اربعین حسینی (ع) صحبت خواهند کرد.
در برنامه طریق الحسین (ع) علاوه بر سخنرانی کارشناسان، کلیپ، احادیث، روایات، مصاحبه و گزارش‌های مردمی در خصوص اربعین، ارتباط زنده با خبرنگار شبکه و کارشناسانی از کربلای معلی برقرار خواهد شد.محمدی تصریح کرد: دو بخش 15 دقیقه ای برنامه زنده هم داریم که تصاویر آن را از کربلا دریافت خواهیم کرد. همچنین چهار برنامه 25 دقیقه با عنوان «علی نهج الحسین(ع)» که به فعالیت‌های شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر جنبش اسلامی شیعیان نیجریه می‌پردازد.
شیخ زَکزاکی، روحانی برجسته نیجریه‌ای است که با رهنمودها و سخنرانی‌های خود در رابطه با دین مبین اسلام موجب گرویدن 10 میلیون نیجریه‌ای به مذهب شیعه شده است. در این برنامه‌ها همچنین مراسم عزاداری امام حسین (ع) در نیجریه به تصویر درآمده است.
از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده برای این ایام، مستند کمی تربت برای قاره سبز (قبض من تراب حسین (ع)) است که به زبان عربی دوبله شده است. این مستند به راهپیمایی عاشقان حسینی و شخصیت‌های مهم از کشورهایی همچون آلمان، انگلیس، ایتالیا، لبنان، کشورهای آمریکای مرکزی و جنوبی و ... می‌پردازد که به علت عشقی که به امام حسین (ع) دارند همراه خیل عظیم زائران در پیاده روی اربعین شرکت کرده‌اند.
در این مستند همچنین ادامه مسیر عاشقان حسینی به سمت مشهدالرضا (ع) خواهد بود که در واقع حلقه وصل اهل بیت (ع) در این مستند به زیبایی روایت شده است.
پخش سریال رخنه ( الدخیل )، فیلم سینمایی بسم الحسین (ع) و حدود 12 برنامه که مربوط به عزاداری و تعزیه است . حدود  30 - 35 کلیپ و تواشح نیز در خصوص اربعین و دو کلیپ رهبری هم برای اربعین آماده شده است.
گروه کودک شبکه الکوثر نیز هم گام با دیگر گروههای شبکه الکوثر ، برنامه های خود را در قالبی نرم برای آشنایی بیشتر کودکان با نهضت عاشورا و اربعین حسینی تهیه کرده است که از جمله می توان به برنامه عاشورائیان ، عقیق ، مداحی و حدیث های کوتاه و قابل فهم برای کودکان اشاره کرد.
گروه اجتماعی شبکه الکوثر نیز در یکی از برنامه های زنده خود با عنوان "یوم جدید " در آیتم های مختلف به مسائل اربعین و قیام امام حسین (ع ) می پردازد.
برنامه دیگر که ساختار مستند دارد و از تولیدات تلویزیون عراق است با نام " مامان نزیههُ " است. این مستند داستان یک بانوی مسلمان عراقی است که شوهرش در زمان جنگ تحمیلی عراق بر علیه ایران ، تنها به دلیل شیعه بودن به دستور صدام به شهادت رسید. با آنکه این بانوی مسلمان از شرایط مناسب اقتصادی برخوردار نیست اما در مراسم عزاداری سالار شهیدان (ع) و اربعین حسینی به زائران امام حسین (ع) اطعام دهی می کند.
سریال امام رضا (ع) که پخش آن از دهه اول صفر آغاز شده است و در سالروز شهادت آن حضرت پایان می یابد و در سالروز شهادت امام رضا (ع) پنج برنامه 55 دقیقه ای نیز در نظر گرفته شده که از حرم ثامن الحجج (ع) پخش می شود.
ساخت یک مستند از کودکانی که به زائران حسینی خدمت رسانی می کنند نیز از دیگر برنامه های شبکه الکوثر است که ارادت کودکان به خاندان اهل بیت (ع) را به تصویر می کشد.
سیدابراهیم حسینی بخش ، مدیر پخش شبکه الکوثر نیز از آمادگی کامل این شبکه برای پوشش مناسب و شایسته مراسم اربعین حسینی خبر داد و گفت : با توجه به اهمیت رسانه ای پیاده روی اربعین حسینی و از آنجا که شبکه های عربی و اسلامی برای این موضوع اهمیت زیادی قائل هستند ، پخش میان برنامه های مناسب اربعین با قالب های گرافیکی جذاب و با محتوای متنوع شامل احادیث ، مداحی ، کلام رهبری ، کلیپ و نماهنگ از ابتدای ماه صفر در کنداکتور پخش شبکه در دستور کار قرار گرفته است و با نزدیک شدن به روزهای اربعین حسینی حجم پخش این میان برنامه ها بیشتر خواهد شد.
حسینی بخش افزود: برای اربعین حسینی دو تیم به کربلای معلی اعزام می شود که یکی از این تیم ها، تیم مستندساز است و تیم دیگر تیم خبری است که با همکاری خبرنگاری که شبکه الکوثر در دفتر نجف دارد، گزارش‌هایی از پیاده‌روی اربعین از شهر نجف تا کربلای معلی ارسال خواهد کرد.
حسینی بخش ادامه داد با توجه به اینکه شبکه الکوثر ، شش بخش خبری دارد قرار است هر روز یک تا دو ارتباط زنده با خبرنگار مستقر در کربلا داشته باشیم.
مدیر پخش شبکه جهانی الکوثر خاطرنشان کرد: حدود 35 نقطه واحد سیار برای ارتباط های زنده فراهم است و شبکه الکوثر سعی می کند از این لوکشین ها برای ارسال گزارش های خود استفاده کند.
وی با اشاره به اینکه شبکه الکوثر در مناسبت های مهم از هشتک های خاص بر روی آنتن خود استفاده می کند ادامه داد: برای اربعین هم  هشتک طریق الحسین (ع) را انتخاب کردیم که این نام هم راه امام حسین (ع) را  تداعی می کند و اینکه ما ادامه دهنده راه ایشان هستیم و هم استعاره ای است از پیاده روی زائران حسینی برای مراسم عزاداری آن حضرت.
حسینی بخش افزود: هم اکنون این هشتک هم در سایت و سوشیال مدیا شبکه استفاده می شود و در هفت روز آخر ماه صفر هم روی آنتن قرار می‌گیرد.
مدیر پخش شبکه جهانی الکوثر ادامه داد با توجه به اینکه این شبکه ، شبکه معارفی است سعی می کنیم در مناسبت هایی همچون اعیاد مذهبی و ولادت ها از حرم های اهل بیت (ع) تصاویر دو قاب آماده کنیم که  با توجه به امکاناتی که رسانه ملی در اربعین حسینی تدارک دیده است ، این امر نیز در اربعین انجام خواهد شد.
حسینی بخش همچنین خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه شبکه الکوثر یک دفتر در خوزستان دارد  در نظر داریم از مرزهای شلمچه و چزابه گزارش هایی از سیل عظیم جمعیت و عشاق حسینی (ع) که به سمت کربلای معلی در حرکتند، تهیه و پخش کنیم.
برنامه صبحگاهی یوم جدید که روزانه از بیروت پخش می شود نیز از برنامه هایی است که طبق گفته وی در هفته پایانی به اربعین، حال وهوای خاصی خواهد داشت و یک آیتم ارتباط زنده تصویری مجری در بیروت با خبرنگار الکوثر در مسیر برقرار خواهد شد. همچنین خبرنگارانی که در دفاتر یمن، فلسطین و بیروت مستقر هستند ، گزارش هایی از کاروان هایی که به سمت کربلا پیاده روی می کنند، پوشش می دهند.
حسینی بخش، برنامه سیاسی قضیه ساخنه را از دیگر برنامه های مهمی عنوان کرد که با توجه به ساختار آن در هفته پایانی منتهی به صفر به مباحث مربوط به این رویداد سیاسی-مذهبی و چگونگی حفظ امنیت در کربلا می پردازد.
بررسی مطبوعات و انعکاس مهمترین مقالاتی که اندیشمندان جهان اسلام درباره اهمیت برگزاری مراسم باشکوه پیاده روی اربعین حسینی (ع) به رشته تحریر در آورده اند از دیگر برنامه های شبکه جهانی الکوثر خواهد بود.
   


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

میراث و گردشگری
میراث و گردشگری

آخرین اخبار

بانوان اصفهان در مسابقات دو صحرانوردی اول شدند
بجنورد- ایرنا- بانوان اصفهان در مسابقات دو صحرانوردی بانوان کارگر کشور که روز جمعه به میزبانی بجنورد مرکز استان خراسان شمالی برگزار شد، در جایگاه نخست قرار گرفتند.
حمله با چاقو در آلمان 14 زخمی برجای گذاشت
تهران - ایرنا - فردی مسلح به چاقو با حمله به مسافران اتوبوسی در آلمان دست کم 14 نفر را زخمی و راهی بیمارستان کرد.
سفیر یونان در روسیه احضار شد
مسکو - ایرنا - روسیه در اعتراض به آنچه اظهارات ضد روسی مقامات یونانی عنوان شده است، سفیر این کشور در مسکو را احضار کرد.
تشنج انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا
لندن – ایرنا - نخست‌وزیر انگلیس روز جمعه در اظهاراتی تند از موضع اتحادیه اروپا درباره آینده مرزی ایرلندشمالی در دوره پسا برگزیت انتقاد و تصریح کرد که با حاکمیت قوانین تجاری اروپایی در این منطقه مخالف است؛ با این حال اروپا می گوید که لندن راهبرد عملی ندارد.
850 نظامی سودان در تجاوز به یمن کشته شدند
الجزیره - ایرنا - تارنمای «العربی الجدید» در گزارشی در خصوص مشارکت مزدوران سودانی در تجاوز به یمن نوشت، شمار دقیق نیروهای نظامی سودان در جنگ مشخص نیست، اما بر اساس آمارهای موجود، بیش از 850 افسر و سرباز سودانی تاکنون در این جنگ کشته شده اند.
حریق در یک واحد صنعتی «خمین» دو کشته و یک مصدوم برجا گذاشت
آتش‌سوزی در یکی از واحدهای صنعتی شهرک صنعتی خمین دو کشته و یک مصدوم برجا گذاشت.
ارتش سوریه مناطقی را در قنیطره و درعا آزاد کرد
دمشق- ایرنا- ارتش سوریه در ادامه پیشروی های خود بر 21 شهرک و روستا در استان های قنیطره و درعا مسلط شد.
رد شایعه شیوع وبا در «نوشهر»
مدیر شبکه بهداشت و درمان نوشهر گفت: بر اساس آزمایش‌های انجام شده، شایعه مسمومیت در نوشهر ناشی از وبا رد شد.
سه فلسطینی در نوار غزه به شهادت رسیدند
تهران - ایرنا - سه فلسطینی به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست در نوار غزه به شهادت رسیدند و شماری نیز زخمی شدند.
گام‌ نخست برای شناسایی خانه‌های خالی برداشته شد
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: روز چهارشنبه معمار سامانه جامع املاک و مستغلات که یکی از کارکردهای آن شناسایی خانه‌های خالی است انتخاب شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ارزیابی 8 ماه اجرای طرح اشتغال روستایی؛ نه وامی دادند نه شغلی ایجاد شد
مرکز پژوهش‌های مجلس با ارائه گزارشی از اجرای طرح اشتغالزایی روستایی اعلام کرد به رغم گذشت ۸ ماه از ابلاغ آئین نامه، عملکرد مشخصی از اشتغالزایی یا حتی اعطای تسهیلات به این منظور دیده نمی شود.
خواراکی‌هایی که صبح بمب انرژی شما هستند
انواع مختلفی از دانه‌های خوراکی وجود دارند که می‌توانند با خستگی صبحگاهی مقابله کنند. این مواد غذایی کالری کمی دارند و سرشار از مواد مغذی هستند که به حفظ و تقویت سلامت بدن کمک می‌کنند.
حادثه آتش سوزی خمین 2 فوتی و یک مصدوم داشت
اراک - ایرنا - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی گفت: حادثه انفجار و آتش سوزی واحد صنعتی خمین، 2 فوتی و یک مصدوم داشت.
انفجار در خمین یک مصدوم بر جا گذاشت
خمین - ایرنا - فرماندار خمین گفت: انفجار در یک واحد صنعتی این شهرستان، یک مصدوم بر جا گذاشت.
شهیدی که در مرقد امام حسین (ع) جواز شهادت گرفت
بجنورد - ایرنا - مرتضی زرهرن شهید مدافع حرم شیروان که قبل از اعزام به سوریه به زیارت امام حسین (ع) و عتبات عالیات مشرف شد و مجوز شهادتش را برای دفاع از حرم آل الله از سرور و سالار شهیدان گرفت.