مدیرعامل سپرده گذاری مرکزی به فارس خبر داد : سمات همچنان معطل تمکین بورس کالا از قانون/ تسویه معاملات نفت خام بزودی بورسی می‌شود

12:18 ۲۶۰ روز و ۱۷ ساعت پیش خبرگزاری فارس 218 0
مدیرعامل سپرده گذاری مرکزی به فارس خبر داد : سمات همچنان معطل تمکین بورس کالا از قانون/ تسویه معاملات نفت خام بزودی بورسی می‌شود

مدیرعامل سمات با ابزار امیدواری نسبت به انجام تسویه معاملات نفت خام در بازار سرمایه تا قبل از شروع سال جدید گفت: با وجود تاکید قانون برای تجمیع عملیات سپرده گذاری و تسویه در سمات همچنان بورس کالا از این موضوع سرباز می زند.

خبرگزاری فارس

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه اوراق بهادار در گفت و گو با خبرنگار بورس خبرگزاری فارس درباره آخرین اقدام های صورت گرفته برای تسویه معاملات نفت خام در بازار سرمایه گفت: شرکت ملی نفت در چندین نوبت از جمله در دولت‌های نهم و دهم بنا داشت فرآیند عرضه نفت خام را از طریق بورس انجام دهد و حتی تا حدودی هم پیشرفت داشت اما به نتیجه نرسید تا اینکه از طریق بورس انرژی این موضوع دوباره در دستور کار قرار گرفت.
محمدرضا محسنی با بیان اینکه هم اکنون بر سر مشارکت بازار سرمایه در تسویه فروش نفت خام جلساتی با اداره کل بین الملل شرکت ملی نفت برگزار شده است ، گفت: این پیگیری‌ها به این نتیجه رسیده است و اگر بستر عرضه از سوی شرکت ملی نفت در بورس انرژی به حجم یک میلیون بشکه نفت خام فراهم شود، در هر روز باید معادل بهای فروش عملیات تسویه آن انجام شود.
در قانون مکانیزم عرضه نفت خام از طریق بورس تعریف و شناسایی شده و پذیرش یک موضوع مستلزم پذیرش لوازم آن است.
وی ادامه داد: اگر بپذیریم که فروش نفت خام از طریق بورس انرژی و مکانیزم بازار سرمایه انجام شود علی القاعده تسویه فرآیند معاملات و پس از معاملات آن را نیز باید پذیرفت. از این رو این مسئله پیش می آید که آیا وجوه حاصل از معاملات باید به حساب شرکت سپرده گذاری مرکزی واریز شود و تا چه حد باید به کارکرد آن اعتماد کرد.
به گفته محسنی بطور متوسط در هر سال نزدیک به ١٥٠ هزار میلیارد تومان عملیات تسویه در سمات و یا بورس انرژی و کالا انجام می گیرد که عدد بسیار بالایی است، بنابراین قابلیت در سمات وجود دارد.
وی اضافه کرد: خوشبختانه در جلساتی که با حضور و تلاش ریاست سازمان بورس ،خزانه داری کل کشور ، دیوان محاسبات، وزارت نفت و شرکت ملی نفت،معاونت ارزی بانک مرکزی،بورس انرژی و سپرده گذاری مرکزی برگزار شد این امیدواری وجود دارد که با درخواست وزرای نفت و اقتصاد از هیات وزیران، عملیات تسویه معاملات نفت خام با محوریت شرکت سپرده گذاری مرکزی در بازار سرمایه انجام شود.
محسنی تصریح کرد: اینکه در بانک‌های ملت و یا توسعه صادرات حساب مشخصی افتتاح می شود و یا در بانک مرکزی مجوزهایی صادر شود تا شرکت سپرده گذاری مرکزی در آن بانک حسابی را افتتاح و عملیات تسویه را از آن طریق ساماندهی کند هم اکنون در دست بررسی است، اما به احتمال زیاد افتتاح حساب در بانک های ملت و توسعه صادرات برای شروع کار انجام خواهد شد.
محسنی ادامه داد:فرض شرکت ملی نفت این است که باید حتماً فرایند تسویه ارزی باشد. طبیعی است افتتاح حساب بانکی دو بخش خواهد داشت که حدود 10 درصد به عنوان تضمین و بخش دوم بهای کل معامله است.
وی در توضیح فرایند عملیات تسویه نفت خام گفت: بر حسب اتفاق وقتی کالا تحویل شود پول معامله نیز بطور خودکار به حساب های معرفی شده از سوی شرکت ملی نفت واریز خواهد شد.سپرده‌گذاری مرکزی قبل از این فرآیند به عملیات تسویه ورود می کند و وجوه خریدار بطور امانت در اختیار سمات است،اما به محض انجام معامله وجه نفت به حسابی که می تواند نزد بانک مرکزی یا وزارت نفت قرار گیرد واریز می شود.
مدیرعامل سپرده‌گذاری مرکزی ادامه داد: اما دیوان محاسبات فرض می کند به دلیل اینکه سپرده گذاری مرکزی یک شرکت خصوصی است شاید ظرفیت لازم را در این زمینه نداشته باشد که توضیحات قانع کننده ای داده شده و قرار شده است بر اساس مصوبه هیات وزیران که بزودی شاهد خواهیم بود در کمتر از چهار ماه آینده این معاملات انجام شود.
‎به گفته محسنی عمده تخلفات در حوزه تسویه معاملات صورت می گیرد که در کمیته حاضر در سمات بررسی و اگر توضیحات کافی نباشد به جرایم مربوطه محکوم و تعهد گرفته می شود که دوباره تکرار نشود.
‎وی با رد شایعه نشت اطلاعات از بدنه سمات به نفع برخی اشخاص حقیقی و یا حقوقی گفت: شرکت سپرده گذاری داده های آنلاین بازار سهام را در اختیار ندارد و همان اندازه اطلاعات از روند معمول بازار بدست می آورد که هر فرد دیگری دارد.
‎محسنی تاکید کرد: بعد از انجام معاملات شرکت مدیریت فناوری بورس در 16 هر روز سمات را در جریان معاملات قرار می دهد که برای فعالان بازار به دلیل سپری شدن ساعات رسمی فعالیت بورس اطلاعات سوخته به حساب می آید و عموم سرمایه گذاران نیز از آن اطلاع دربه عبارتی فرد حاضر در تالار معاملات خیلی بهتر می تواند اطلاعات را بدست آورد تا اطلاعات بعد از انجام معاملات را دریافت کند.
‎وی ادامه داد: نشت اطلاعات اگر در سمات وجود داشت حتما برخورد جدی می شد، بنابراین چنین چیزی وجود ندارد. این در حالی است که دسترسی به داده‌های اطلاعاتی در بازار سهام علاوه بر شرکت مدیریت فناوری از طریق کلیه نهادهای مالی برخوردار از دسترسی به هسته مرکزی معاملات فراهم است.
سمات همچنان معطل بورس کالا برای تمکین از قانون وی با بیان اینکه در سمات هیچ گونه مانعی جهت تسویه معاملات بورس کالا وجود ندارد و این شرکت آمادگی کامل برای پذیرش مسئولیت تسویه دارد،گفت: در حالی که پیش از این مکاتباتی مبنی بر اعلام توان سمات برای دریافت فرایند تسویه بورس کالا از سوی مدیریت عامل پیشین سمات و سکاندار کنونی بورس کالا صورت گرفته، اما به دلایل نامعلوم و با وجود تاکید قانون برای تجمیع عملیات سپرده گذاری و تسویه اتاق های پایاپای در سمات همچنان بورس کالا از این موضوع سرباز می زند.
در حال حاضر فرآیند تضامین به شرکت سمات منتقل شده و پیشتر نیز در خصوص خرید نرم افزار تسویه بورس کالا و تعیین قیمت آن کارشناسانی در این خصوص از  بورس کالا، شرکت سمات و سازمان بورس تشکیل شد.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

تمجید ویژه سرمربی فرانسه از کیلیان امباپه
دیدیه دشان، سرمربی تیم ملی فرانسه به تمجید از عملکرد کیلیان امباپه پرداخت.
مارسلو در چه شرایطی راهی یوونتوس خواهد شد؟
علیرغم تکذیب های مکرر، هنوز هم پروسه انتقال مارسلو از رئال مادرید به یوونتوس هنوز غیرممکن نیست.
قدوس: تضمینی برای ماندن نمی‌دهم
ملی‌پوش ایرانی تیم اوسترشوندس در رابطه با پیشنهادهای چند تیم فرانسوی و انگلیسی برای جذب او گفت: هیچ نظری در این رابطه ندارم و دیگران همه چیز را بررسی می‌کنند.
پیام تسلیت منصوریان برای برادران مجیدی
سرمربی و کاپیتان سابق استقلال درگذشت پدر فرهاد و فرزاد مجیدی را تسلیت گفت.
آماده‌ترین سفید پوشِ تمرین پرسپولیس
مربی تیم پرسپولیس با آمادگی بالایی در تمرین امروز سرخپوشان حاضر شد.
سانه: لوو دلایل خوبی برای خط زدنم داشت
لروی سانه، ستاره جوان فوتبال آلمان، اعلام کرد که یواخیم لوو دلایل قانع کننده ای برای حذف او از فهرست نهایی ژرمن ها برای جام جهانی 2018 داشت.
آرسنال هنوز فاصله زیادی با رقبایش دارد
جان هارتسون، مهاجم سابق آرسنال، معتقد است که این باشگاه هم در بازار نقل و انتقالات و هم در رقابت قهرمانی لیگ برتر، فاصله زیادی با رقبایش دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گفت و شنود- حقوق!
یکی از نامزدها در متینگ انتخاباتی خود می‌گفت؛ من با سوسیالیسم و امپریالیسم و کمونیسم و فمنیسم و... مبارزه می‌کنم! پیرمردی گفت؛ کاش یک فکری هم برای روماتیسم من می‌کردید!
برخواه: سهراب بهترین وزنه‌هایش را در جاکارتا می‌زند- علی حسینی هنوز با رکوردهایش فاصله دارد
سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری گفت: امیدوارم سلیمی بتواند سومین طلای بازی‌های آسیایی خود را بگیرد، عملکرد سهراب مرادی هم عالی است اما علی حسینی هنوز با رکوردهای خودش فاصله دارد.
آرسنال هنوز فاصله زیادی با رقبایش دارد
جان هارتسون، مهاجم سابق آرسنال، معتقد است که این باشگاه هم در بازار نقل و انتقالات و هم در رقابت قهرمانی لیگ برتر، فاصله زیادی با رقبایش دارد.
مهاجمانی که فدایِ فوتبال دفاعی ایران شدند
فوتبال ایران در جام جهانی نشان داد که بیش از هر زمان دیگری نیاز به تغییر نگرش در ارائه فوتبال خود دارد.
ارز صادراتی فولاد در بازار ثانویه عرضه شود
بانک مرکزی: پس از حکم قطعی ثامن‌الحجج، گزارش شفاف می‌دهیم
15میلیون و 876 هزار سهم در تالار بورس کیش معامله شد
تخصیص ارز شرکت های هواپیمایی متوقف شده است
900 هزار راننده و خانواده آنها بیمه تکمیلی می شوند
68 میلیون سهم در بورس همدان مبادله شد
900 هزار راننده و خانواده  آنها بیمه تکمیلی می شوند
147 میلیارد ریال در بورس اردبیل معامله شد
استاندار: بیکاری در کردستان پارسال 1.5 درصد کاهش یافت
10 میلیون سهم در بورس سمنان معامله شد