مدیرعامل سپرده گذاری مرکزی به فارس خبر داد : سمات همچنان معطل تمکین بورس کالا از قانون/ تسویه معاملات نفت خام بزودی بورسی می‌شود

12:18 ۳۵۰ روز و ۲۰ ساعت پیش خبرگزاری فارس 218 0
مدیرعامل سپرده گذاری مرکزی به فارس خبر داد : سمات همچنان معطل تمکین بورس کالا از قانون/ تسویه معاملات نفت خام بزودی بورسی می‌شود

مدیرعامل سمات با ابزار امیدواری نسبت به انجام تسویه معاملات نفت خام در بازار سرمایه تا قبل از شروع سال جدید گفت: با وجود تاکید قانون برای تجمیع عملیات سپرده گذاری و تسویه در سمات همچنان بورس کالا از این موضوع سرباز می زند.

خبرگزاری فارس

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه اوراق بهادار در گفت و گو با خبرنگار بورس خبرگزاری فارس درباره آخرین اقدام های صورت گرفته برای تسویه معاملات نفت خام در بازار سرمایه گفت: شرکت ملی نفت در چندین نوبت از جمله در دولت‌های نهم و دهم بنا داشت فرآیند عرضه نفت خام را از طریق بورس انجام دهد و حتی تا حدودی هم پیشرفت داشت اما به نتیجه نرسید تا اینکه از طریق بورس انرژی این موضوع دوباره در دستور کار قرار گرفت.
محمدرضا محسنی با بیان اینکه هم اکنون بر سر مشارکت بازار سرمایه در تسویه فروش نفت خام جلساتی با اداره کل بین الملل شرکت ملی نفت برگزار شده است ، گفت: این پیگیری‌ها به این نتیجه رسیده است و اگر بستر عرضه از سوی شرکت ملی نفت در بورس انرژی به حجم یک میلیون بشکه نفت خام فراهم شود، در هر روز باید معادل بهای فروش عملیات تسویه آن انجام شود.
در قانون مکانیزم عرضه نفت خام از طریق بورس تعریف و شناسایی شده و پذیرش یک موضوع مستلزم پذیرش لوازم آن است.
وی ادامه داد: اگر بپذیریم که فروش نفت خام از طریق بورس انرژی و مکانیزم بازار سرمایه انجام شود علی القاعده تسویه فرآیند معاملات و پس از معاملات آن را نیز باید پذیرفت. از این رو این مسئله پیش می آید که آیا وجوه حاصل از معاملات باید به حساب شرکت سپرده گذاری مرکزی واریز شود و تا چه حد باید به کارکرد آن اعتماد کرد.
به گفته محسنی بطور متوسط در هر سال نزدیک به ١٥٠ هزار میلیارد تومان عملیات تسویه در سمات و یا بورس انرژی و کالا انجام می گیرد که عدد بسیار بالایی است، بنابراین قابلیت در سمات وجود دارد.
وی اضافه کرد: خوشبختانه در جلساتی که با حضور و تلاش ریاست سازمان بورس ،خزانه داری کل کشور ، دیوان محاسبات، وزارت نفت و شرکت ملی نفت،معاونت ارزی بانک مرکزی،بورس انرژی و سپرده گذاری مرکزی برگزار شد این امیدواری وجود دارد که با درخواست وزرای نفت و اقتصاد از هیات وزیران، عملیات تسویه معاملات نفت خام با محوریت شرکت سپرده گذاری مرکزی در بازار سرمایه انجام شود.
محسنی تصریح کرد: اینکه در بانک‌های ملت و یا توسعه صادرات حساب مشخصی افتتاح می شود و یا در بانک مرکزی مجوزهایی صادر شود تا شرکت سپرده گذاری مرکزی در آن بانک حسابی را افتتاح و عملیات تسویه را از آن طریق ساماندهی کند هم اکنون در دست بررسی است، اما به احتمال زیاد افتتاح حساب در بانک های ملت و توسعه صادرات برای شروع کار انجام خواهد شد.
محسنی ادامه داد:فرض شرکت ملی نفت این است که باید حتماً فرایند تسویه ارزی باشد. طبیعی است افتتاح حساب بانکی دو بخش خواهد داشت که حدود 10 درصد به عنوان تضمین و بخش دوم بهای کل معامله است.
وی در توضیح فرایند عملیات تسویه نفت خام گفت: بر حسب اتفاق وقتی کالا تحویل شود پول معامله نیز بطور خودکار به حساب های معرفی شده از سوی شرکت ملی نفت واریز خواهد شد.سپرده‌گذاری مرکزی قبل از این فرآیند به عملیات تسویه ورود می کند و وجوه خریدار بطور امانت در اختیار سمات است،اما به محض انجام معامله وجه نفت به حسابی که می تواند نزد بانک مرکزی یا وزارت نفت قرار گیرد واریز می شود.
مدیرعامل سپرده‌گذاری مرکزی ادامه داد: اما دیوان محاسبات فرض می کند به دلیل اینکه سپرده گذاری مرکزی یک شرکت خصوصی است شاید ظرفیت لازم را در این زمینه نداشته باشد که توضیحات قانع کننده ای داده شده و قرار شده است بر اساس مصوبه هیات وزیران که بزودی شاهد خواهیم بود در کمتر از چهار ماه آینده این معاملات انجام شود.
‎به گفته محسنی عمده تخلفات در حوزه تسویه معاملات صورت می گیرد که در کمیته حاضر در سمات بررسی و اگر توضیحات کافی نباشد به جرایم مربوطه محکوم و تعهد گرفته می شود که دوباره تکرار نشود.
‎وی با رد شایعه نشت اطلاعات از بدنه سمات به نفع برخی اشخاص حقیقی و یا حقوقی گفت: شرکت سپرده گذاری داده های آنلاین بازار سهام را در اختیار ندارد و همان اندازه اطلاعات از روند معمول بازار بدست می آورد که هر فرد دیگری دارد.
‎محسنی تاکید کرد: بعد از انجام معاملات شرکت مدیریت فناوری بورس در 16 هر روز سمات را در جریان معاملات قرار می دهد که برای فعالان بازار به دلیل سپری شدن ساعات رسمی فعالیت بورس اطلاعات سوخته به حساب می آید و عموم سرمایه گذاران نیز از آن اطلاع دربه عبارتی فرد حاضر در تالار معاملات خیلی بهتر می تواند اطلاعات را بدست آورد تا اطلاعات بعد از انجام معاملات را دریافت کند.
‎وی ادامه داد: نشت اطلاعات اگر در سمات وجود داشت حتما برخورد جدی می شد، بنابراین چنین چیزی وجود ندارد. این در حالی است که دسترسی به داده‌های اطلاعاتی در بازار سهام علاوه بر شرکت مدیریت فناوری از طریق کلیه نهادهای مالی برخوردار از دسترسی به هسته مرکزی معاملات فراهم است.
سمات همچنان معطل بورس کالا برای تمکین از قانون وی با بیان اینکه در سمات هیچ گونه مانعی جهت تسویه معاملات بورس کالا وجود ندارد و این شرکت آمادگی کامل برای پذیرش مسئولیت تسویه دارد،گفت: در حالی که پیش از این مکاتباتی مبنی بر اعلام توان سمات برای دریافت فرایند تسویه بورس کالا از سوی مدیریت عامل پیشین سمات و سکاندار کنونی بورس کالا صورت گرفته، اما به دلایل نامعلوم و با وجود تاکید قانون برای تجمیع عملیات سپرده گذاری و تسویه اتاق های پایاپای در سمات همچنان بورس کالا از این موضوع سرباز می زند.
در حال حاضر فرآیند تضامین به شرکت سمات منتقل شده و پیشتر نیز در خصوص خرید نرم افزار تسویه بورس کالا و تعیین قیمت آن کارشناسانی در این خصوص از  بورس کالا، شرکت سمات و سازمان بورس تشکیل شد.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

روش تهیه کرپ صبحانه با میوه
در این مطلب طرز تهیه یه کرپ خوشمزه رو براتون آماده کردیم که سه بخش مهم از نیاز‌های بدنمون یعنی ویتامین، پروتئین و کربوهیدرات رو به واسطه داشتن میوه، تخم مرغ و آرد تامین میکنه.
ساندویچ‌های پنیری به سبک بازی جنگا!
با بازی پر هیجان جنگا که آشنا هستید. در این ویدیو نشان داده ایم که چگونه می‌توانید به جای چوب‌های جنگا از ساندویچ‌های خوشمزه استفاده کنید. در این بازی هرکس بازنده شود باید ساندویچ هایش را به دیگر بازیکنان بدهد!
بهترین بازیگران مرد سینمای پس از انقلاب
این فهرستی از بهترین بازیگران مرد ۴۰ سال سینمای پس از انقلاب است. یک لیست ده نفره اصلی و یک لیست دوازده نفری فرعی.
قربانی اسیدپاشی که روی صحنه تئاتر می‌درخشد
پدرشوهر معصومه از عروس سابقش خواست چشمانش را برای لحظه‌ای ببندد تا هدیه‌ای که برای نوه‌اش خریده را به او بدهد، اما سوزش صورت و چشمان معصومه او را از دیدن دنیا برای همیشه محروم کرد. معصومه عطایی قربانی حمله اسیدی پدرشوهر سابقش شد و در نهایت هم او را بخشید.
مادلینگ کودکان؛ کودک آزاری پرزرق و برق
چندروز قبل، رسانه‌های کشورمان، خبر قابل‌تاملی درباره برگزاریِ یک شوی زنده لباس کودکان، در محله ولنجکِ تهران منتشر کردند. خبری که می‌گفت: کودکان، در قالب مینی‌مدل‌های حرفه‌ای، با پوشیدن لباس‌های رنگارنگ، روی سن و جلوی چشم حاضران که شامل مادرانِ این بچه‌ها هم می‌شد، کت‌واک (catwalk) رفتند تا لباس‌ها را برای فروش به نمایش بگذارنـــد.
فصل قبل گریزمان، بهترین بازیکن جهان بود
دیگو سیمئونه، سرمربی آرژانتینی اتلتیکومادرید معتقد است فصل قبل آنتوان گریزمان بهترین عملکرد ممکن را ارائه داده است.
نوازی: زشت است جباری مربی سکونشین شود
بازیکن سابق استقلال تهران و تیم ملی اعتقاد دارد ملی‌پوشان ایران باید با حریفان قدرتمند‌تری نسبت به بولیوی بازی کنند تا درجام ملت‌ها نتایج بهتری بگیرند.
حسینی ناگهان دوباره فیکس شد!
یک وقت‌هایی، اصل ماجرا یا جان کلام همان دیالوگ فیلم «کرید» است وقتی «راکی بالبوآ»ی سالخورده به بوکسور جوان می‌گوید: «تصویر خودت را در آینه می‌بینی؟ این بزرگ‌ترین دشمن توست.
انصاری: بازی با السد ملی است
بازی سخت پرسپولیس مقابل 90ارومیه با تک گل محمد انصاری برای سرخ‌پوشان به پایان رسید تا تیم برانکو راهی مرحله بعدی جام حذفی شود.
میرزاپور: بیرانوند بهترین گلر ایران است
تیم ملی فوتبال ایران سه‌شنبه‌شب موفق شد بولیوی را طی یک بازی زیبا شکست دهد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

میرباقری: انتخاب بازیگران «سلمان فارسی» آغاز شد
داوود میرباقری کارگردان مجموعه تلویزیونی «سلمان فارسی» از آغاز انتخاب بازیگران این سریال فاخر خبر داد.
خنثی شدن طرح داعش برای حمله به زائران اربعین
رسانه‌های عراقی از موفقیت نیروهای امنیتی در خنثی‌ کردن طرح‌های تروریست‌های داعشی برای حمله به زائران اربعین حسینی خبر دادند.
دلسوزی امارات برای عربستان در ماجرای خاشقجی
وزیر خارجه امارات متحده عربی گفت ماجرای جنجالی ناپدیدشدن جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی نباید به ابزاری برای بی ثباتی عربستان تبدیل شود.
روش تهیه کرپ صبحانه با میوه
در این مطلب طرز تهیه یه کرپ خوشمزه رو براتون آماده کردیم که سه بخش مهم از نیاز‌های بدنمون یعنی ویتامین، پروتئین و کربوهیدرات رو به واسطه داشتن میوه، تخم مرغ و آرد تامین میکنه.
مقررات ناظر بر شعب نمایندگی بانک های خارجی تصویب شد
رفع هیجان بازار خودرو نیازمند منطقی شدن نرخ های کارخانه است
بیش از یکهزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی جذب شد
آبخیزداری حوزه سدهای خراسان شمالی 34میلیارد ریال اعتبار دارد
پیمان سپاری ارزی صادرکنندگان را از عرصه بیرون می کند
دلال‌های دلار مزاحم ترند یا دستفروش ها
حاجی بابایی: وضعیت پتروشیمی های کشور مبهم است
70 درصد اسناد خزانه باید جذب شود
نرخ ارزهای خارجی در بازار ترکیه سقوط کرد
بانک کشاورزی کردستان 678 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پرداخت کرد