مدیرعامل سپرده گذاری مرکزی به فارس خبر داد : سمات همچنان معطل تمکین بورس کالا از قانون/ تسویه معاملات نفت خام بزودی بورسی می‌شود

12:18 ۱۷۱ روز و ۹ ساعت پیش خبرگزاری فارس 218 0
مدیرعامل سپرده گذاری مرکزی به فارس خبر داد : سمات همچنان معطل تمکین بورس کالا از قانون/ تسویه معاملات نفت خام بزودی بورسی می‌شود

مدیرعامل سمات با ابزار امیدواری نسبت به انجام تسویه معاملات نفت خام در بازار سرمایه تا قبل از شروع سال جدید گفت: با وجود تاکید قانون برای تجمیع عملیات سپرده گذاری و تسویه در سمات همچنان بورس کالا از این موضوع سرباز می زند.

خبرگزاری فارس

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه اوراق بهادار در گفت و گو با خبرنگار بورس خبرگزاری فارس درباره آخرین اقدام های صورت گرفته برای تسویه معاملات نفت خام در بازار سرمایه گفت: شرکت ملی نفت در چندین نوبت از جمله در دولت‌های نهم و دهم بنا داشت فرآیند عرضه نفت خام را از طریق بورس انجام دهد و حتی تا حدودی هم پیشرفت داشت اما به نتیجه نرسید تا اینکه از طریق بورس انرژی این موضوع دوباره در دستور کار قرار گرفت.
محمدرضا محسنی با بیان اینکه هم اکنون بر سر مشارکت بازار سرمایه در تسویه فروش نفت خام جلساتی با اداره کل بین الملل شرکت ملی نفت برگزار شده است ، گفت: این پیگیری‌ها به این نتیجه رسیده است و اگر بستر عرضه از سوی شرکت ملی نفت در بورس انرژی به حجم یک میلیون بشکه نفت خام فراهم شود، در هر روز باید معادل بهای فروش عملیات تسویه آن انجام شود.
در قانون مکانیزم عرضه نفت خام از طریق بورس تعریف و شناسایی شده و پذیرش یک موضوع مستلزم پذیرش لوازم آن است.
وی ادامه داد: اگر بپذیریم که فروش نفت خام از طریق بورس انرژی و مکانیزم بازار سرمایه انجام شود علی القاعده تسویه فرآیند معاملات و پس از معاملات آن را نیز باید پذیرفت. از این رو این مسئله پیش می آید که آیا وجوه حاصل از معاملات باید به حساب شرکت سپرده گذاری مرکزی واریز شود و تا چه حد باید به کارکرد آن اعتماد کرد.
به گفته محسنی بطور متوسط در هر سال نزدیک به ١٥٠ هزار میلیارد تومان عملیات تسویه در سمات و یا بورس انرژی و کالا انجام می گیرد که عدد بسیار بالایی است، بنابراین قابلیت در سمات وجود دارد.
وی اضافه کرد: خوشبختانه در جلساتی که با حضور و تلاش ریاست سازمان بورس ،خزانه داری کل کشور ، دیوان محاسبات، وزارت نفت و شرکت ملی نفت،معاونت ارزی بانک مرکزی،بورس انرژی و سپرده گذاری مرکزی برگزار شد این امیدواری وجود دارد که با درخواست وزرای نفت و اقتصاد از هیات وزیران، عملیات تسویه معاملات نفت خام با محوریت شرکت سپرده گذاری مرکزی در بازار سرمایه انجام شود.
محسنی تصریح کرد: اینکه در بانک‌های ملت و یا توسعه صادرات حساب مشخصی افتتاح می شود و یا در بانک مرکزی مجوزهایی صادر شود تا شرکت سپرده گذاری مرکزی در آن بانک حسابی را افتتاح و عملیات تسویه را از آن طریق ساماندهی کند هم اکنون در دست بررسی است، اما به احتمال زیاد افتتاح حساب در بانک های ملت و توسعه صادرات برای شروع کار انجام خواهد شد.
محسنی ادامه داد:فرض شرکت ملی نفت این است که باید حتماً فرایند تسویه ارزی باشد. طبیعی است افتتاح حساب بانکی دو بخش خواهد داشت که حدود 10 درصد به عنوان تضمین و بخش دوم بهای کل معامله است.
وی در توضیح فرایند عملیات تسویه نفت خام گفت: بر حسب اتفاق وقتی کالا تحویل شود پول معامله نیز بطور خودکار به حساب های معرفی شده از سوی شرکت ملی نفت واریز خواهد شد.سپرده‌گذاری مرکزی قبل از این فرآیند به عملیات تسویه ورود می کند و وجوه خریدار بطور امانت در اختیار سمات است،اما به محض انجام معامله وجه نفت به حسابی که می تواند نزد بانک مرکزی یا وزارت نفت قرار گیرد واریز می شود.
مدیرعامل سپرده‌گذاری مرکزی ادامه داد: اما دیوان محاسبات فرض می کند به دلیل اینکه سپرده گذاری مرکزی یک شرکت خصوصی است شاید ظرفیت لازم را در این زمینه نداشته باشد که توضیحات قانع کننده ای داده شده و قرار شده است بر اساس مصوبه هیات وزیران که بزودی شاهد خواهیم بود در کمتر از چهار ماه آینده این معاملات انجام شود.
‎به گفته محسنی عمده تخلفات در حوزه تسویه معاملات صورت می گیرد که در کمیته حاضر در سمات بررسی و اگر توضیحات کافی نباشد به جرایم مربوطه محکوم و تعهد گرفته می شود که دوباره تکرار نشود.
‎وی با رد شایعه نشت اطلاعات از بدنه سمات به نفع برخی اشخاص حقیقی و یا حقوقی گفت: شرکت سپرده گذاری داده های آنلاین بازار سهام را در اختیار ندارد و همان اندازه اطلاعات از روند معمول بازار بدست می آورد که هر فرد دیگری دارد.
‎محسنی تاکید کرد: بعد از انجام معاملات شرکت مدیریت فناوری بورس در 16 هر روز سمات را در جریان معاملات قرار می دهد که برای فعالان بازار به دلیل سپری شدن ساعات رسمی فعالیت بورس اطلاعات سوخته به حساب می آید و عموم سرمایه گذاران نیز از آن اطلاع دربه عبارتی فرد حاضر در تالار معاملات خیلی بهتر می تواند اطلاعات را بدست آورد تا اطلاعات بعد از انجام معاملات را دریافت کند.
‎وی ادامه داد: نشت اطلاعات اگر در سمات وجود داشت حتما برخورد جدی می شد، بنابراین چنین چیزی وجود ندارد. این در حالی است که دسترسی به داده‌های اطلاعاتی در بازار سهام علاوه بر شرکت مدیریت فناوری از طریق کلیه نهادهای مالی برخوردار از دسترسی به هسته مرکزی معاملات فراهم است.
سمات همچنان معطل بورس کالا برای تمکین از قانون وی با بیان اینکه در سمات هیچ گونه مانعی جهت تسویه معاملات بورس کالا وجود ندارد و این شرکت آمادگی کامل برای پذیرش مسئولیت تسویه دارد،گفت: در حالی که پیش از این مکاتباتی مبنی بر اعلام توان سمات برای دریافت فرایند تسویه بورس کالا از سوی مدیریت عامل پیشین سمات و سکاندار کنونی بورس کالا صورت گرفته، اما به دلایل نامعلوم و با وجود تاکید قانون برای تجمیع عملیات سپرده گذاری و تسویه اتاق های پایاپای در سمات همچنان بورس کالا از این موضوع سرباز می زند.
در حال حاضر فرآیند تضامین به شرکت سمات منتقل شده و پیشتر نیز در خصوص خرید نرم افزار تسویه بورس کالا و تعیین قیمت آن کارشناسانی در این خصوص از  بورس کالا، شرکت سمات و سازمان بورس تشکیل شد.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

تعیین تکلیف بیش از ٨٥ هزار میلیارد ریال از مطالبات بانک صادرات ایران
​بانک صادرات ایران ضمن تعیین تکلیف بیش از ٨٥ هزار میلیارد ریال از مطالبات غیرجاری خود در سال ٩٦، بالغ بر ٧هزار و ٣٠٠ میلیارد ریال از مطالبات خود را به صورت نقدی وصول کرد.
دولت درصدد توسعه فضاهای فرهنگی و هنری است
تبریز- ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه فضاهای فرهنگی، فضاهای تنفس معنوی و روحی شهرها هستند، گفت: دولت درصدد توسعه فضاهای فرهنگی و هنری است.
200 میلیون دلار برای طرح آبخیزداری کشور اختصاص می یابد
سنندج - ایرنا - معاون امور جنگل های سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: امسال برای اجرای طرح های آبخیزداری در استان ها، 200 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی اختصاص می یابد.
سلطانی: سرمایه شرکت های دانش بنیان 25000میلیارد ریال است
تبریز - ایرنا - رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه تا ابتدای فعالیت دولت یازدهم ریالی به هیچ شرکت دانش بنیانی در کشور پرداخت نشده بود، گفت: این در حالی است که امروزه سرمایه تجمیعی این شرکت ها نزد صندوق نوآوری به 25 هزار میلیارد ریال می رسد.
مراسم عقد قرارداد آل‌اشپورت با برانکو و حسینی
مراسم امضای قرارداد شرکت آل‌اشپورت با سرمربی پرسپولیس و دروازه‌بان استقلال برگزار شد.
رئیس جمهوری 3.25 هزار میلیارد تومان به کرمانشاه اختصاص داد
کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه با بیان اینکه سفر رئیس جمهوری دستاوردهای بسیار خوبی برای استان به همراه داشت، گفت: سه هزار و 25 میلیارد تومان بودجه توسط رئیس جمهوری به استان اختصاص داده شد که جزئیات آن را متعاقباً اعلام می کنم.
توتی: بازی رم ـ. لیورپول تماشایی می‌شود
اسطوره باشگاه رم پیش از دیدار تیمش با لیورپول در نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا عنوان کرد این دیدار تماشایی خواهد شد.
8هزار میلیارد ریال تسهیلات به عشایر کشور پرداخت شد
یاسوج - ایرنا- رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: افزون بر هشت هزار میلیارد ریال تسهیلات اعم از قرض الحسنه با سود چهاردرصد و یا از محل صندوق توسعه ملی ظرف سه سال گذشته به جامعه عشایری در سراسر کشور پرداخت شده است.
پرداخت ۱۰ درصد از مبلغ قرارداد بازیکنان استقلال
بخشی از مبالغ قرارداد بازیکنان تیم فوتبال استقلال پرداخت شد.
دولت ساخت خط آهن میانه - تبریز را سرعت داد
تبریز- ایرنا - نماینده شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور و مجری طرح خط آهن میانه- تبریز با اشاره به اینکه این طرح تا شروع به کار دولت تدبیر و امید 38 درصد پیشرفت داشت و در 5 سال گذشته به پیشرفت 71 درصدی رسیده است، گفت: شاهد سرعت گرفتن این طرح با اختصاص اعتبار لازم هستیم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

داستان عجیب پست اینستاگرامی بازیکن پرسپولیس !
بازی دو تیم در فولادشهر در نیمه اول با تساوی بدون گل خاتمه یافت. 45 دقیقه‌ای که با کمترین فرصت از سوی دو تیم همراه شد. در آغاز بازی در نیمه دوم اما اتفاق عجیبی رخ داد و یکی از بازیکنان تیم با انتشار یک پست در استوری اینستاگرام خبرساز شد.
احضار یک فعال رسانه ای به دادسرا به اتهام توهین به مقدسات
تهران-ایرنا- یک فعال رسانه ای که در فضای مجازی به یکی از ائمه معصومین اهانت کرده بود، تحت تعقیب قضایی قرار گرفت.
مربی و باشگاه دار حق تجویز برنامه غذایی به ورزشکار ندارند
زنجان - ایرنا - رئیس هیات پزشکی ورزشی استان زنجان گفت: مربیان و مسئولان باشگاه های ورزشی، حق تجویز برنامه و رژیم غذایی به ورزشکاران را ندارند و برنامه غذایی باید توسط متخصص تغذیه ارایه شود.
وقتی قبر هر روز 5 مرتبه انسان را صدا میزند
حدیثی از رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) درباره قبر و یاد مرگ را در ادامه می خوانید.
عضو شورای شهر مشهد بازداشت شد
مشهد- ایرنا- معاون سیاسی امنیتی دادستان مرکز خراسان رضوی گفت: یکی اعضای شورای شهر مشهد امروز سوم اردیبهشت در این شهر بازداشت شد.
جهانگیری: سامانه نیما اطمینان فعالیت های ارزی را بیشتر کرد
ارزش وام مسکن، به حدود نصف قیمت ملک رسید
رییس کل بیمه مرکزی: نرخگذاری غیرفنی دلیل رشد ضریب خسارت بیمه ای است
وزیر علوم:مشکل ارز دانشجویی برطرف شد
شاخص بورس 194 واحد افت کرد
معاملات بورس با نگاه به احکام فقهی طراحی می شود
بانک ها کار آفرینی را در جامعه احیا کنند
نیکوکاران هرمزگان 77 میلیارد ریال به نیازمندان کمک کردند
شرکت های اروپایی و حاشیه خلیج فارس به دنبال استارتاپ های ایرانی هستند
خسارت کشاورزان خسارت دیده از سرمای بهاره جبران می شود