نماینده سابق کنگره آمریکا: توافق هسته‌ای برای برجام منطقه‌ای مناسب است

11:04 ۳۵۵ روز و ۲ ساعت پیش خبرگزاری فارس 451 0
نماینده سابق کنگره آمریکا: توافق هسته‌ای برای برجام منطقه‌ای مناسب است

عضو شورای روابط خارجی آمریکا با اشاره به اینکه کنگره آمریکا برجام را لغو نخواهد کرد گفت: کنگره اگرچه پایبندی فنی ایران به برجام را تأیید می‌کند ولی تهران را ناقض روح برجام خواهد دانست.

خبرگزاری فارس

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس به نقل از مهر، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه ۲۴ مهر در ادامه بدعهدی این کشور در قبال توافق هسته ایِ ۱۴ جولای سال ۲۰۱۵ (۲۳ تیرماه ۱۳۹۴) موسوم به «برجام» از خروج واشنگتن از آن سخن گفت و اعلام کرد: پایان کامل برجام یک احتمال بسیار واقعی و قوی است. دیگر از امتیاز گرفتن دیگران از آمریکا خسته شده‌ ام. شاید برخی بگویند که احتمال بیرون آمدن آمریکا از برجام، از احتمال ماندن در این توافق بیشتر باشد.
ترامپ روز جمعه گذشته نیز از تائید پایبندی ایران به برجام خودداری کرده و مدعی شد: توافق به ایران اجازه می دهد که برنامه هسته ایش را کامل کند و تا چند سال دیگر که محدودیت ها برطرف شود؛ ایران به سراغ تأسیسات هسته ای می رود. فقط در برابر یک تعلیق موقت، ایران برای مدت کوتاهی از تاسیسات هسته ای عقب افتاده است. آمریکا می گوید که چرا در ابتدای توافق کلّی پول به ایران داده شده است؟ ایران مرتکب موارد نقض این پیمان شده است و دو بار از محدودیت ۱۳۰ متریک تُن غنی سازی خود فراتر رفته است. ایران بازرسان را ارعاب کرده است.
اتخاذ این رویکرد از سوی رئیس جمهور آمریکا با واکنش های منفی زیادی مواجه شد تا جائیکه وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست روز دوشنبه ۲۴ مهر خود در لوکزامبورگ با صدور بیانیه ای ضمن حمایت همه جانبه از برجام از کنگره آمریکا نیز خواستند تا از خروج واشنگتن از توافق هسته ای کشورهای ۱+۵ با ایران جلوگیری کند.
اتخاذ این رویکرد از سوی ترامپ آینده مبهمی را برای برجام رقم زده و اتخاذ رویکرد متحد از سوی مقامات ایرانی نیز موجب شده تا ادامه حیات توافق هسته ای در هاله ای از ابهام قرار بگیرد از همین رو برای روشن تر شدن این وضعیت با «جیمز اسلتری» به گفتگو نشستیم.
«جیمز چارلز اسلتری» نماینده سابق کنگره آمریکا و عضو شورای روابط خارجی این کشور در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در خصوص واکنش احتمالی کنگره آمریکا به تصمیم ترامپ گفت: همانطور که می دانید درامریکا در مورد برجام اختلاف زیادی وجود دارد. بسیاری از رهبران سیاسی در کنگره مخالف اقدامات رئیس جمهور هستند. هنوز مشخص نیست که منظور او چیست.
وی افزود: به نظر می رسد کنگره اذعان می کند که ایران در پی تطبیق فنی با JCPOA بوده است، در حالی که نتیجه گیری می کند که ایران روح برجام را نقص کرده است. من نمی دانم در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.
وی در ادامه یادآور شد: سناتور «کاتن» یکی از سخنگوهای مخالفان برجام اشاره کرده است که وی در این زمان برنامه ای برای ارائه و تصویب قوانین جدیدی برای تحریم های دوباره ندارد. اگر چنین باشد خوب است.
اسلتری تأکید کرد: من فکر می کنم او و رییس جمهور ترامپ امیدوار هستند که ایران، ایالات متحده و سایر امضاکنندگان JCPOA بتوانند با نگرانی های مخالفان مربوط به بازرسی ها و مدت زمان آن موافقت کنند.
وی افزود: ممکن است بعضی از سیاستمداران خوشبین معتقد باشند که با حفظ نظارت بر برجام به جای پاره کردن آن (لغو آن) در مورد حل مسائل برجسته دیگری که در این منطقه مهم هستند مانند: حزب الله، سوریه و یمن و برنامه موشکی ایران می توان از آن استفاده کرد.
نماینده پیشین مجلس نمایندگان آمریکا در ادامه گفت: ترامپ در مبارزات انتخاباتی می گوید که او برجام را دوست ندارد و آن را پاره می کند. بنابراین او فکر می کند که او درحال احترام به سخنان خود در طول مبارزات انتخاباتی است. بسیاری از حامیان ترامپ فکر می کردند زمانی که او رئیس جمهور شد، طرز فکرش را تغییر می دهد.
وی افزود: من فکر نمی کنم اکثریت اعضای کنگره منتظر رأی دادن به تحریم های ایران باشند.
عضو شورای روابط خارجی آمریکا در ادامه یادآور شد: ترامپ از فعالیت های ایران در سوریه، لبنان و یمن ابراز نگرانی کرده است. از نظر او فعالیت ایران این مناطق را بی ثبات می کند. او فکر می کند ایران از هرج و مرج و یا تروریسم در منطقه حمایت می کند.
اسلتری در ادامه افزود: من معتقدم که برای ایران، ایالات متحده و سایر امضاکنندگان برجام همکاری مجدد مهم است؛ البته نه به معنای مذاکره مجدد درباره برجام.
وی تأکید کرد: با توجه به اطلاعات نادرست، ریسک برای حرکت به جلو (پیشرفت) زیاد است. بهترین راه برای شناخت بیشتر طرف دیگر این است که در گفتگو شرکت کنید.
  مطلب فوق مربوط به سایر رسانه‌ها می‌باشد و خبرگزاری فارس صرفا آن را بازنشر کرده است.
بازگشت به صفحه نخست گروه فضای مجازی انتهای پ۱یام/


گروه های زیر مجموعه وب سایت ها

آخرین اخبار

جذابترین ایده‌های تزئین کدوحلوایی برای هالووین
هالووین نزدیک است، اما تزئین کدوحلوایی فقط مختص هالووین نیست و می‌تواند به عنوان یک سرگرمی و فعالیت خانوادگی برای ایجاد فضای زندگی زیباتر و متناسب با فصل استفاده شود.
کافه‌ای در ویتنام؛ لطفا پایتان را روی ماهی‌ها نگذارید!
کافه‌های حیوانات در نقاط مختلف دنیا وجود دارند، اما کافه «آمیکس» تنها کافه جهان است که می‌توانید در کنار صد‌ها ماهی که زیر پایتان شنا می‌کنند، استراحت کنید.
تصاویر احساسی که روحتان را گرم می‌کند
گاهی فکر می‌کنیم به سختی تحت تاثیر قرار می‌گیریم، چون زندگی سخت است و ما مجبوریم آماده همه چیز باشیم؛ اما بعد می‌فهمیم کودک درونمان هنوز زنده است و می‌تواند شگفت زده یا احساساتی شود.
کارگران در ادبیات ایران چگونه بازتاب پیدا کرده اند؟
اغلب شاعران و نویسندگان ایرانی از پدرانی زاده شده اند که یا کارگر بوده اند یا کشاورز. تعداد کمی از آن‌ها را می‌توان نام برد که از پدرانی نظامی و کارمند متولد شده باشند. البته مسئله فراتر از اینهاست. اغلب شاعران و نویسندگان ایرانی خود برای مدتی کار گل کرده اند و در کارگاه‌ها یا کارخانه‌ها مشغول کارگری بوده اند.
بهترین فیلم‌های تام هاردی؛ پسر همه فن حریف سینما
با اکران فیلم «ونوم» بار دیگر تام هاردی در معرض توجه‌ها قرار گرفته است. این بازیگر انگلیسی در هزاره سوم توانسته نام خودش را به عنوان یکی از ستاره‌های مهم سینما ثبت کند.
روایتی تکان‌دهنده از حرمسرای قذافی
۲۰ اکتبر مصادف با ۲۸ مهرماه سال‌مرگ معمر قذافی، رهبر انقلاب لیبی است. او پس از کودتا تا سال ۱۹۷۷ رئیس کشور لیبی بود. در سال ۱۹۷۷ از منصب رسمی ریاست شورای فرماندهی انقلاب لیبی کناره‌گیری کرد و مدعی شد که فقط یک نماد ملی خواهد بود.
ابراهیم گلستان ۹۶ ساله شد
ابراهیم گلستان در آغاز جوانی برای تحصیل، از زادگاهش، شیراز، به تهران آمد و به خانه عمویش رفت. پس از مدتی با دخترعمویش فخری گلستان ازدواج کرد. ابراهیم و فخری به زودی صاحب دختری شدند که امروز یکی از مترجمان بنام و مدیر گالری گلستان است؛ لیلی گلستان.
سریال دنباله‌داری به نام «امیر تتلو»
هفته گذشته، شبکه بی‌بی‌سی فارسی هم از وسوسه پرداختن به این حواشی در امان نماند و در برنامه مربوط به موسیقی خودش، با این پدیده به گفتگو نشست. گرچه این برنامه را به هیچ عنوان نمی‌توان در قالب یک برنامه تخصصی موسیقی دید، اما قدری غیرمنتظره بود که بی‌بی‌سی‌فارسی یک برنامه خود را به تتلو اختصاص دهد.
لیگ NBA؛ پیروزی وریز با درخشش دورانت
تیم گلدن استیت وریرز در بازی امروز خود در لیگ NBA با درخشش کوین دورانت توانست میزبان خود یوتا جز را شکست دهد.
غایبان بزرگ پاری سن ژرمن برابر تیم قدوس
پاری سن ژرمن برابر آمیان در هفته دهم رقابت‌های لیگ فرانسه چند بازیکن سرشناس خود را در اختیار ندارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

میرباقری: انتخاب بازیگران «سلمان فارسی» آغاز شد
داوود میرباقری کارگردان مجموعه تلویزیونی «سلمان فارسی» از آغاز انتخاب بازیگران این سریال فاخر خبر داد.
آغاز پیش‌فروش ۵۰ هزار خودروی سایپا
طرح پیش‌فروش ۵۰ هزار خودروی سایپا از ساعت ۸ صبح امروز ۲۸ مهر آغاز شد.
بهترین بازیگران مرد سینمای پس از انقلاب
این فهرستی از بهترین بازیگران مرد ۴۰ سال سینمای پس از انقلاب است. یک لیست ده نفره اصلی و یک لیست دوازده نفری فرعی.
خنثی شدن طرح داعش برای حمله به زائران اربعین
رسانه‌های عراقی از موفقیت نیروهای امنیتی در خنثی‌ کردن طرح‌های تروریست‌های داعشی برای حمله به زائران اربعین حسینی خبر دادند.