راشاتودی: ادامه تحریم قطر باعث رکود اقتصادی در منطقه‌ می‌شود

16:55 ۲۹۰ روز و ۳ ساعت پیش خبرگزاری فارس 398 0
راشاتودی: ادامه تحریم قطر باعث رکود اقتصادی در منطقه‌ می‌شود

با گذشت پنج ماه از تشدید بحران سیاسی بین قطر و همسایگان این کشور و شکست تمام تلاش‌ها برای پایان دادن به این بحران، ادامه این وضع می‌تواند به بروز رکود منطقه‌ای در حوزه خلیج‌فارس منجر شود.

خبرگزاری فارس

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشاتودی ، 5 ماه از زمانی که 4 کشور عربستان، مصر، امارات و بحرین به طور همزمان روابط سیاسی خود با قطر را قطع کردند، می‌گذرد. پس از چند روز چند کشور دیگر نیز دست به تحریم قطر زدند و عملاً عربستان نیز هر گونه مبادله با قطر و تأمین نیازهای این کشور را متوقف کرد.
تاکنون تمام تلاش‌ها از سوی کشورهای میانجی به خصوص کویت برای حل و فصل این موضوع با شکست مواجه شده و تداوم آن می‌تواند آسیب اقتصادی جدی به کشورهای حوزه خلیج‌فارس وارد کند.
این کشورها پیش‌شرط‌هایی را برای قطر تعیین کرده‌اند تا پس از اجرای آنها روابط خود را با قطر عادی کند که قطر همه آنها را رد کرده است.
کشورهایی نظیر عربستان و متحدان وی تداوم روابط سیاسی قطر با ایران و ادامه فعالیت شبکه الجزیره را از جمله موانع موجود بر سر راه عادی‌سازی روابط با قطر عنوان کردند. آنها در این مدت بارها به قطر اولتیماتوم داده و اعلام کردند که در صورت اتمام اولتیماتوم با قطر به صورت جدی‌تری برخورد خواهند کرد اما تمام این اقدامات تاکنون بی‌نتیجه بوده است.
با توجه به اینکه تاکنون پیشرفتی در مذاکرات با قطر صورت نگرفته به نظر می‌رسد تداوم این روند در صورتی که به زودی حل نشود به رکود اقتصادی در منطقه منجر خواهد شد.
در سال 1982 بورس کویت سقوط کرد و نشان داد که چگونه بحران اقتصادی در یک کشور حاشیه خلیج‌فارس می‌تواند دیگر کشورهای این منطقه را تحت‌تأثیر قرار دهد.
در این سال بورس کویت در نتیجه سیاست‌های اشتباه دولت این کشور فرو ریخت و 94 میلیارد دلار بدهی برای کویت به بار آورد که 4 برابر تولید ناخالص این کشور در آن زمان بود. 
بحرین و کویت نیز کمیته خاصی را برای بررسی تأثیرات بحران، سقوط بورس کویت در این دو کشور تشکیل دادند که مشخص شد در نتیجه سقوط بورس کویت سرمایه‌گذاری‌های خارجی در کشورهای حوزه خلیج‌فارس کاهش یافت و تا چند سال جریان ورود سرمایه به کشورهای عربی مختل شد.
با توجه به اینکه طی سال جاری کشورهای حوزه خلیج‌فارس در تلاش هستند تا اصلاحات اقتصادی عمده‌ای را صورت دهند تداوم بحران سیاسی با قطر و بسته بودن مسیرهای سیاسی و اقتصادی بین این کشورها می‌تواند برنامه کشورهای عربی در اصلاحات اقتصادی را مختل کند.
کویت قصد دارد به زودی بورس خود را راه‌اندازی کرده و عربستان نیز در حال برداشتن قدم‌های عمده برای اصلاح ساختار اقتصادی خود است. سعودی‌ها می‌خواهند بخشی از سهام شرکت نفت دولتی این کشور موسوم به آرامکو را عرضه کنند و ولیعهد عربستان نیز در تلاش است تا با اجرای سیاست‌های اصلاحاتی بیشتر اوضاع اقتصادی را در این کشور عربی سامان بخشد.
این در حالی است که سیاست‌های ضدایرانی وی کار را برای دولت سعودی در اجرای این سیاست‌ها سخت کرده است.
برای قطر رابطه با ایران بسیار ضروری است چرا که در کنار هم‌مرز بودن دو کشور در میدان گازی پارس جنوبی که بزرگترین میدان گازی جهان است با هم شریک هستند.
دوحه تلاش کرده است تا از طریق بنادر عمان صادرات گاز خود را تداوم بخشد و از سوی دیگر نیازهای خود را نیز از دیگر کشورها نظیر ایران،‌ ترکیه، امارات و هند تأمین کند اما ادامه جدا ماندن قطر از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و دور ماندن ثروت این کشور از توسعه اقتصادی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس به زودی اثرگذاری خود را بر اقتصاد خاورمیانه نشان خواهد داد.
از سوی دیگر عربستان در تلاش است تا نقش اتباع خود در اقتصاد این کشور را افزایش داده و در نتیجه عملاً خروج اتباع قطری از اقتصاد عربستان نیز سرعت گرفتند.
از سوی دیگر اجرای سیاست‌هایی نظیر اولتیماتوم 14 روزه به شرکت‌های حاضر در عربستان برای جایگزین کردن کارگران قطری خود نمی‌تواند تأثیرات مثبت اقتصادی برای عربستان به همراه داشته باشد، در آخرین اظهارات امیر کویت نسبت به آینده شورای همکاری خلیج‌فارس در سایه این بحران سیاسی ابراز نگرانی کرده است.
وی معتقد است عواقب اقتصادی این بحران برای منطقه جبران‌ناپذیر خواهد بود.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

52 درصد معاملات شهرداری تهران بدون مناقصه واگذار شده است
تهران- ایرنا- خزانه‌دار شورای اسلامی شهر تهران گفت که 52 درصد از معاملات شهرداری در سال 95 و نیمه نخست سال گذشته به روش ترک تشریفات و بدون مناقصه واگذار شده است.
کمیته ویژه رسیدگی به آلودگی نفتی مزارع جنوب تهران تشکیل شد
شهرری - ایرنا - فرماندار ویژه شهرستان ری از تشکیل کمیته ویژه رسیدگی به آلودگی نفتی زمین های کشاورزی جنوب پایتخت با هدف مهار و رفع آلودگی خبر داد.
روزی که مرز خسروی سجده گاه آزادگان شد - نازنین باباخانی*
قصرشیرین - ایرنا - 26 مرداد در تقویم جمهوری اسلامی یک روز به یادماندنی و ثبت شده در اذهان همه ایرانیان است، روزی که سفیران استقامت یعنی آزادگان سرافراز از مرز رسمی خسروی پس از سال ها تحمل رنج اسارت به آغوش وطن بازگشتند و بر خاک وطن سجده کردند.
احداث دریاچه مصنوعی از حقابه دریاچه ارومیه متوقف شد
ارومیه- ایرنا- رییس ستاد احیای دریاچه ارومیه در رابطه با طرح احداث یک دریاچه مصنوعی در آذربایجان شرقی با حقابه دریاچه ارومیه، گفت: معاون رییس جمهوری و رییس سازمان محیط زیست دستور توقف این طرح را صادر کرد.
پنج هزار میلیارد ریال به مددجویان مناطق محروم اختصاص یافت
مشهد - ایرنا- معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت که پنج هزار میلیارد ریال به خانوارهای تحت حمایت ساکن در مناطق محروم و مرزی زیر پوشش این نهاد اختصاص یافت.
مسیحیان ایران به پدرخوانده های آمریکایی نیاز ندارند
ارومیه- ایرنا- دبیرکل اتحادیه جهانی آشوریان و نماینده آشوریان ایران در مجلس شورای اسلامی گفت: آشوریان و جامعه مسیحی ایران به نسخه پیچی و پدرخواندگی آمریکا نیاز ندارند و در آرامش زندگی می کنند.
اتحادیه اروپا، لهستان را بابت اصلاحات قضایی تهدید کرد
تهران - ایرنا - اتحادیه اروپا روز سه شنبه به لهستان هشدار داد در صورت استمرار اجرای اصلاحات قضایی در این کشور، مجبور خواهد شد در مقابل دادگاه ارشد این اتحادیه پاسخگو باشد.
اردوغان و العبادی بر مبارزه با داعش و پ.ک.ک تاکید کردند
آنکارا- ایرنا- رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و حیدر العبادی نخست وزیر عراق پس از دیدار در آنکارا بر مبارزه مشترک با گروه های تروریستی داعش و پ.ک.ک تاکید کردند.
تولد مقاومت اسلامی و مرگ رویای اسرائیل
بیروت- ایرنا- 12 سال پیش در چنین روزی حزب الله لبنان پس از 33 روز مقاومت جانانه در برابر ارتش تا بن دندان مسلح رژیم صهیونیستی ، با قدرت افسانه شکست ناپذیری این رژیم را در هم شکست و «مقاومت اسلامی» را در تاریخ رقم زد.
وزیر خارجه ترکیه خواستار پایان زورگویی آمریکا شد
آنکارا- ایرنا- مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه با تقبیح اقدامات خارج از قاعده مقامات واشنگتن در فشار و تحریم علیه سایر کشورها، خواستار پایان داده به زورگویی آمریکا شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

علائم عفونت لوزه بزرگسالان و درمان خانگی آن
لوزه ها در پشت گلو واقع شده است و در واقع مجموعه ای از بافت لنفی هستند که بخشی از سیستم ایمنی بدن را تشکیل می دهند. عفونت لوزه ها اگر چه ناراحت کننده و ناخوشایند است، ولی به ندرت پیش می آید که وضعیت نگران کننده ای باشد.
پنج سناریوی ترسناک درباره هوش مصنوعی
هوش مصنوعی علاوه بر جنبه‌های مثبت، دارای عوارض منفی و ناخواسته نیز هست که حذف مشاغل، بروز جنگ و نژادپرستی از آن جمله است.
هجوم ایرانیان برای خرید ملک در ترکیه
«سودای خرید ملک در ترکیه توسط ایرانی‌ها، آرام‌آرام در حال شدت گرفتن است. عبارتی کوتاه یکی - دو روز است که در سایت‌های مختلف معاملات املاک و سرمایه‌گذاری منتشر می‌شود و مخاطبان را به سرمایه‌گذاری در ترکیه دعوت می‌کند: «سقوط ارزش لیر، فرصت استثنایی برای سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه».
خشکسالی و خطر کمبود غذا در افغانستان
کمبود بارندگی‌ها در طول زمستان، بخش زیادی از افغانستان را با کمبود شدید آب و از بین رفتن محصولات زمستانی مواجه کرده است.
خوش آمدگویی فارسی پادشاه عربستان  به حجاج
تهران- ایرنا- سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان همزمان با آغاز ایام ذی الحجه با ارسال پیامی به زبان فارسی به همه حجاجی که این روزها خود را از اقصی نقاط جهان به مکه رسانده اند ، خوش آمد گفت.