کیانوش غریب‌پور در نشست خبری هفته تصویرگری: «روز تصویرگری» در تقویم ثبت نشده است/ تهیه سند مکتوب برای موضوع «کتاب تصویری»

18:24 ۳۸۸ روز و ۱۶ ساعت پیش خبرگزاری فارس 724 0
کیانوش غریب‌پور در نشست خبری هفته تصویرگری: «روز تصویرگری» در تقویم ثبت نشده است/ تهیه سند مکتوب برای موضوع «کتاب تصویری»

دبیر هفته تصویرگری گفت: تلاش می‌کنیم با مشارکت انجمن تصویرگران و نویسندگان برای موضوع «کتاب‌ تصویری» سند مکتوب تهیه کنیم.

خبرگزاری فارس

به گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری فارس، نشست خبری هفته تصویرگری و اهدای «نشان‌ آبان» 96، با حضور کیانوش غریب‌پور دبیر هنری هفته تصویرگری و علی بوذری عضو انجمن تصویرگران ایران، عصر امروز (یکشنبه 30 مهر) در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

کیانوش غریب‌پور در نشست خبری هفته تصویرگری: «روز تصویرگری» در تقویم ثبت نشده است/ تهیه سند مکتوب برای موضوع «کتاب تصویری»

 

* «روز تصویرگری» هنوز در تقویم ثبت نشده است

غریب‌پور در ابتدای این نشست اظهار داشت: شورای فرهنگ عمومی کشور هنوز ۱۵ آبان را به عنوان روز ملی تصویرگری در تقویم رسمی کشور ثبت نکرده اما به ما اجازه داده آن را اعلام و برگزار کنیم. احتمالاً پس از چند دوره بتوانیم این روز را در تقویم هم ثبت کنیم.

وی ادامه داد: این دومین هفته تصویرگری است که تقویم ثابت دارد اما در مجموع ششمین دوره هفته تصویرگری است که قبل‌تر به صورت ناپیوسته برگزار شده است. سال گذشته دو اقدام بزرگ داشتیم؛ اعلام ۱۵ آبان به عنوان روز تصویرگری و تأسیس جایزه حرفه تصویرگری به نام «نشان آبان» که غیررقابتی بوده اما جزء مهمترین جوایز این حرفه است.

این گرافیست و تصویرگر برجسته اظهار داشت: امسال هم هفته تصویرگری یک نمایشگاه اصلی به نام «ما تصویرگر خود هستیم» دارد که علاوه بر نمایشگاه یک بیانیه جمعی تصویرگران در دفاع از حرفه تصویرگری است که در میان هنرهای معاصر، مورد بی‌مهری بیشتری قرار گرفته است. موضوع نمایشگاه، «اتو پرتره» تصویرگرانه است که با استقبال خوب همکاران مواجه و 180 اثر تاکنون دریافت شده است.

وی افزود: نمایشگاه «تصویرگران شهر» با مشارکت سازمان زیباسازی شهرداری تهران برگزار می‌شود و تاکنون حدود یکصد اثر انتخاب شده و همگی جزء کارهایی است که از سال 90 تا خرداد 96 روی دیوارهای شهر انجام شده و نام  را روی آن گذاشته‌ایم.

* تهیه سند مکتوب برای موضوع «کتاب تصویری»

غریب‌پور خاطرنشان کرد: نمایشگاه «آبان» از سه تصویرگری که سال گذشته این نشان را دریافت کرده‌اند، در گالری میرمیران برپا می‌شود. بنابراین ۴۶ اثر از غلامعلی مکتبی، محمدعلی بنی‌اسدی و غزاله بیگدلی در این نمایشگاه در معرض دید قرار می‌گیرد و دیگر برگزیده سال گذشته یعنی آقای بهمن‌پور چون ناشر هستند، طبیعتاً اثری در این نمایشگاه ندارند.

دبیر هفته تصویرگری درباره دیگر رویدادهای این هفته گفت: اگر میسر شود 40 تا 60 عدد از نمونه‌های سالم تخم‌مرغ‌های نوروزی را هم در گذر خانه هنرمندان به نمایش در می‌آوریم. برگزاری‌ همایش با موضوع کتاب‌های تصویری از دیگر برنامه‌های هفته تصویرگری است که با مشارکت انجمن تصویرگران و نویسندگان (کارگاه‌ کتاب تصویری دستان) برپا خواهد شد. آقای علی بوذری دبیری همایش مذکور را بر عهده دارد و سعی داریم برای موضوع «کتاب تصویری» سند مکتوب تهیه کنیم.

غریب‌پور گفت: «بازنگری مبانی حرفه‌ای و انتشار نسخه دوم تعرفه تصویرگران» هم در صورت امکان در هفته تصویرگری عرضه خواهد شد. این یک نظام‌نامه حرفه‌ای است ولی ضمانت اجرایی چندانی ندارد، اما حامی تصویرگران است.

* مشارکت هنرمندان در انتخاب برگزیدگان «نشان آبان»

این هنرمند افزود: «نشان آبان» در ۴ دسته به افراد اهدا می‌شود: نام بزرگ، نام آشنا، نام نو و نام همگام تصویرگری. تفاوت امسال با سال گذشته نشان آبان این است که از 6 تا 12 آبان، تمام هنرمندان و علاقه‌مندان می‌توانند نامزدهای خود را برای دریافت نشان به ایمیل دبیر جشنواره معرفی کنند. امیدوارم نامزدهای جامعه فرهنگی با حدس و گمان داوران یکسان باشند. ان‌شاءالله در اختتامیه و همزمان با اهدای نشان‌ آبان، چند عضو افتخاری جدید را معرفی می‌کنیم و از چهره‌های شاخص این حرفه تقدیر می‌شود.

دبیر هفته تصویرگری درباره تأسیس نشدن موزه تصویرگری گفت: در موزه تصویرگری فقط موضوع ساختمان مطرح نیست، تجهیز گنجینه آن اهمیت بالایی دارد و گمان می‌کنم اگر قرار باشد روزی موزه تصویرگری راه‌اندازی شود، باید موزه گرانی باشد و بخشی از گنجینه موزه هنرهای تزئینی اصفهان و برخی آثار موزه رضا عباسی به این موزه منتقل می‌شود.

وی ادامه داد: هنر تصویرگری باید به یک حد اقناعی برسد تا بتوانیم برای آن موزه تأسیس کنیم تا به سرنوشت موزه‌ گرافیک دچار نشود. مخصوصاً که برخی مدیران فرهنگی هیچ شناختی از این حرفه ندارند و ‌آن را با فیلمبرداری اشتباه می‌گیرند! 

* مقالات همایش «کتاب‌های تصویری» کتاب می‌شود

در ادامه این نشست، بوذری عضو انجمن تصویرگران هم گفت: تأسیس موزه یک چالش است اما به روز نگه داشتن و پویایی آن چالشی دیگر. پیگیر تأسیس موزه تصویرگری هستیم اما نمی‌توانیم قولی درباره آن بدهیم.

دبیر همایش «کتاب‌های تصویری» اظهار داشت: در سال‌های اخیر موضوع کتاب‌های تصویری مورد استقبال قرار گرفته است. تفاوت این کتاب‌ها با کتاب‌های مصور این است که یکی از ارکان اصلی کتاب را «تصویر» تشکیل می‌دهد و ممکن است حتی کتاب فاقد متن باشد.

وی افزود: فراخوان همایش‌ در اواسط تابستان منتشر شد و هیأت علمی همایش را اساتیدی از دانشگاه‌های شیراز، شهید بهشتی و دانشگاه هنر تشکیل می‌دهند و سفارش نگارش مقالات هم به برخی افراد شاخص داده شده است.

بوذری در پایان سخنان خود گفت: همایش یادشده روز پنجشنبه 11 آبان در سالن شهناز خانه هنرمندان برگزار می‌شود و بین 12 تا 16 مقاله در آن ارائه خواهد شد و تلاش داریم مقالات را پس از برگزاری آن به صورت کتاب چاپ کنیم.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

واژگونی اتوبوس بانوان کاراته کار فارس 16 مصدوم داشت
شیراز- ایرنا- مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی فارس گفت: در حادثه واژگونی اتوبوس حامل بانوان کاراته کار این استان 16 نفر از آنها مصدوم شدند.
تلخی های مرض شیرین
سنندج - ایرنا - شیرینی هایی که روی میز چیده شده به او چشمک می زنند، دلش می خواهد مثل همه با چای اش قند بخورد، عاشق هندوانه و میوه های شیرین است اما سوزش سرنگ هایی که هر روز به خود تزریق می کند را که بخاطر می آورد بر روی خواسته ها و علایقش سرپوش می گذارد.
بارش ها سبب ریزش سنگ در جاده کرج - چالوس  شد
کرج- ایرنا- رئیس پلیس راه البرز اعلام کرد که بارش برف و باران سبب ریزش سنگ درجاده کرج - چالوس شد لیکن خسارتی در پی نداشت.
3میلیارد و351 میلیون دلار محصولات کشاوزی صادر شد
بوشهر- ایرنا- معاون دفتر کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در هفت ماه امسال سه میلیون 673 هزار تن محصولات کشاورزی به ارزش سه میلیارد و351 میلیون دلار به خارج از کشور صادر شد.
روز «قم» به تقویم اضافه شد
شورای فرهنگ عمومی استان قم سالروز ورود حضرت معصومه(س) به قم را، "روز قم" نامگذاری کرد.
صادرات کالا از هرمزگان روی ریل تدبیر
بندرعباس – ایرنا – با وجود همه بد عهدی آمریکا و مشکلاتی که این کشور برای ایران بوجود آورده، با تدبیر دولت صادرات کالا به کشورها از جمله کشورهای همسایه با شدت و آهنگ خوبی به پیش می رود و از رونق خوبی برخوردار است.
کشورهای منطقه دیگر گوش به فرمان امریکا نیستند
باکو – ایرنا – رهبر حزب دموکرات جمهوری آذربایجان گفت: امریکا در تحریم اقتصادی علیه ملت ایران تنهاست و کشورهای منطقه دیگر گوش به فرمان امریکا نیستند.
۲۴ درصد از مردم نشانه‌های اختلات روانی دارند
معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: 24 درصد از مردم نشانه‌های اختلات روانی دارند.
ایران در بازسازی استان صلاح الدین عراق مشارکت کند
بغداد - ایرنا - شخصیت های برجسته شیعه و اهل سنت استان صلاح الدین عراق (شمال) خواستار مشارکت ایران در بازسازی این استان داعش زده شدند.
تقلید از خارجی‌ها؛ «هولی» در تور‌های گردشگری
«جشن رنگ» میراث کشور هند است. با این حال چند وقتی است به جمع جشن‌های بیگانه در ایران اضافه شده و پای ثابت تورهای آخر زمستان شده است. جشنی که محققان هندی آن را تهدیدی برای طبیعت و مهم‌تر از آن جان انسان دانسته‌اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عکس ساده اما لوکس «سحر قریشی»
سحر قریشی با انتشار این عکس نوشت:زندگی زیباست ساده لباس بپوش، ساده راه برو ولی در برخورد با دیگران ساده نباش زیرا سادگیت را نشانه میگیرند برای در هم شکستن ِ غرورت.
احتساب رایگان مدت سربازی به سوابق بیمه افراد متقاضی
بر اساس استفساریه ماده 95 قانون تأمین اجتماعی مصوب مجلس، افرادی که متقاضی احتساب مدت سربازی به سوابق بیمه خود هستند می توانند بصورت رایگان از این مزایا بهره مند شوند. ‌‌‌‌‌
سنای آمریکا برای قطع فروش تسلیحات به بحرین رای گیری می کند
تهران - ایرنا - سناتور آمریکایی که قطعنامه ای برای قطع فروش تسلیحات به بحرین در سنای آمریکا ارائه کرده است، گفت: امروز (پنجشنبه) برای این قطعنامه رای گیری می شود.
قربون صدقه های خانم بازیگر برای یک گربه -عکس
متین ستوده با انتشار این عکس نوشت: قربون نگاهت با جذبه من.
نظر ۶ نماینده مجلس درباره اظهارات اخیر ˮظریفˮ
برخی از نمایندگان مجلس در واکنش به اظهارات ظریف درباره پولشویی خواستار حضور وی در کمیسیون امنیت ملی مجلس و توضیح درباره اظهاراتش شدند.
آخر هفته به چه نمایشگاهی برویم؟
ارکستر سمفونیک با طعم کسالت
آثار هنرمند نوجوان ایرانی در نمایشگاه دوحه تحسین شد
طراحی‌هایی با موضوع شاهنامه در یک نمایشگاه
موزه‌ هنرهای معاصر آبادان، کرمان و اصفهان میزبان آثار هنرمندان تجسمی
برگزیدگان مرحله اول پنجمین جشنواره موسیقی نوای خرم معرفی شدند
انتشار آلبومی از موسیقی نواحی کرمان
خاک زرخیز ایران در آیینه یک برج
انعکاس تصویر چند عکاس
شیراز، شاید زنی است با چادر گل‌دار