کیانوش غریب‌پور در نشست خبری هفته تصویرگری: «روز تصویرگری» در تقویم ثبت نشده است/ تهیه سند مکتوب برای موضوع «کتاب تصویری»

18:24 ۲۹۶ روز و ۵ ساعت پیش خبرگزاری فارس 724 0
کیانوش غریب‌پور در نشست خبری هفته تصویرگری: «روز تصویرگری» در تقویم ثبت نشده است/ تهیه سند مکتوب برای موضوع «کتاب تصویری»

دبیر هفته تصویرگری گفت: تلاش می‌کنیم با مشارکت انجمن تصویرگران و نویسندگان برای موضوع «کتاب‌ تصویری» سند مکتوب تهیه کنیم.

خبرگزاری فارس

به گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری فارس، نشست خبری هفته تصویرگری و اهدای «نشان‌ آبان» 96، با حضور کیانوش غریب‌پور دبیر هنری هفته تصویرگری و علی بوذری عضو انجمن تصویرگران ایران، عصر امروز (یکشنبه 30 مهر) در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

کیانوش غریب‌پور در نشست خبری هفته تصویرگری: «روز تصویرگری» در تقویم ثبت نشده است/ تهیه سند مکتوب برای موضوع «کتاب تصویری»

 

* «روز تصویرگری» هنوز در تقویم ثبت نشده است

غریب‌پور در ابتدای این نشست اظهار داشت: شورای فرهنگ عمومی کشور هنوز ۱۵ آبان را به عنوان روز ملی تصویرگری در تقویم رسمی کشور ثبت نکرده اما به ما اجازه داده آن را اعلام و برگزار کنیم. احتمالاً پس از چند دوره بتوانیم این روز را در تقویم هم ثبت کنیم.

وی ادامه داد: این دومین هفته تصویرگری است که تقویم ثابت دارد اما در مجموع ششمین دوره هفته تصویرگری است که قبل‌تر به صورت ناپیوسته برگزار شده است. سال گذشته دو اقدام بزرگ داشتیم؛ اعلام ۱۵ آبان به عنوان روز تصویرگری و تأسیس جایزه حرفه تصویرگری به نام «نشان آبان» که غیررقابتی بوده اما جزء مهمترین جوایز این حرفه است.

این گرافیست و تصویرگر برجسته اظهار داشت: امسال هم هفته تصویرگری یک نمایشگاه اصلی به نام «ما تصویرگر خود هستیم» دارد که علاوه بر نمایشگاه یک بیانیه جمعی تصویرگران در دفاع از حرفه تصویرگری است که در میان هنرهای معاصر، مورد بی‌مهری بیشتری قرار گرفته است. موضوع نمایشگاه، «اتو پرتره» تصویرگرانه است که با استقبال خوب همکاران مواجه و 180 اثر تاکنون دریافت شده است.

وی افزود: نمایشگاه «تصویرگران شهر» با مشارکت سازمان زیباسازی شهرداری تهران برگزار می‌شود و تاکنون حدود یکصد اثر انتخاب شده و همگی جزء کارهایی است که از سال 90 تا خرداد 96 روی دیوارهای شهر انجام شده و نام  را روی آن گذاشته‌ایم.

* تهیه سند مکتوب برای موضوع «کتاب تصویری»

غریب‌پور خاطرنشان کرد: نمایشگاه «آبان» از سه تصویرگری که سال گذشته این نشان را دریافت کرده‌اند، در گالری میرمیران برپا می‌شود. بنابراین ۴۶ اثر از غلامعلی مکتبی، محمدعلی بنی‌اسدی و غزاله بیگدلی در این نمایشگاه در معرض دید قرار می‌گیرد و دیگر برگزیده سال گذشته یعنی آقای بهمن‌پور چون ناشر هستند، طبیعتاً اثری در این نمایشگاه ندارند.

دبیر هفته تصویرگری درباره دیگر رویدادهای این هفته گفت: اگر میسر شود 40 تا 60 عدد از نمونه‌های سالم تخم‌مرغ‌های نوروزی را هم در گذر خانه هنرمندان به نمایش در می‌آوریم. برگزاری‌ همایش با موضوع کتاب‌های تصویری از دیگر برنامه‌های هفته تصویرگری است که با مشارکت انجمن تصویرگران و نویسندگان (کارگاه‌ کتاب تصویری دستان) برپا خواهد شد. آقای علی بوذری دبیری همایش مذکور را بر عهده دارد و سعی داریم برای موضوع «کتاب تصویری» سند مکتوب تهیه کنیم.

غریب‌پور گفت: «بازنگری مبانی حرفه‌ای و انتشار نسخه دوم تعرفه تصویرگران» هم در صورت امکان در هفته تصویرگری عرضه خواهد شد. این یک نظام‌نامه حرفه‌ای است ولی ضمانت اجرایی چندانی ندارد، اما حامی تصویرگران است.

* مشارکت هنرمندان در انتخاب برگزیدگان «نشان آبان»

این هنرمند افزود: «نشان آبان» در ۴ دسته به افراد اهدا می‌شود: نام بزرگ، نام آشنا، نام نو و نام همگام تصویرگری. تفاوت امسال با سال گذشته نشان آبان این است که از 6 تا 12 آبان، تمام هنرمندان و علاقه‌مندان می‌توانند نامزدهای خود را برای دریافت نشان به ایمیل دبیر جشنواره معرفی کنند. امیدوارم نامزدهای جامعه فرهنگی با حدس و گمان داوران یکسان باشند. ان‌شاءالله در اختتامیه و همزمان با اهدای نشان‌ آبان، چند عضو افتخاری جدید را معرفی می‌کنیم و از چهره‌های شاخص این حرفه تقدیر می‌شود.

دبیر هفته تصویرگری درباره تأسیس نشدن موزه تصویرگری گفت: در موزه تصویرگری فقط موضوع ساختمان مطرح نیست، تجهیز گنجینه آن اهمیت بالایی دارد و گمان می‌کنم اگر قرار باشد روزی موزه تصویرگری راه‌اندازی شود، باید موزه گرانی باشد و بخشی از گنجینه موزه هنرهای تزئینی اصفهان و برخی آثار موزه رضا عباسی به این موزه منتقل می‌شود.

وی ادامه داد: هنر تصویرگری باید به یک حد اقناعی برسد تا بتوانیم برای آن موزه تأسیس کنیم تا به سرنوشت موزه‌ گرافیک دچار نشود. مخصوصاً که برخی مدیران فرهنگی هیچ شناختی از این حرفه ندارند و ‌آن را با فیلمبرداری اشتباه می‌گیرند! 

* مقالات همایش «کتاب‌های تصویری» کتاب می‌شود

در ادامه این نشست، بوذری عضو انجمن تصویرگران هم گفت: تأسیس موزه یک چالش است اما به روز نگه داشتن و پویایی آن چالشی دیگر. پیگیر تأسیس موزه تصویرگری هستیم اما نمی‌توانیم قولی درباره آن بدهیم.

دبیر همایش «کتاب‌های تصویری» اظهار داشت: در سال‌های اخیر موضوع کتاب‌های تصویری مورد استقبال قرار گرفته است. تفاوت این کتاب‌ها با کتاب‌های مصور این است که یکی از ارکان اصلی کتاب را «تصویر» تشکیل می‌دهد و ممکن است حتی کتاب فاقد متن باشد.

وی افزود: فراخوان همایش‌ در اواسط تابستان منتشر شد و هیأت علمی همایش را اساتیدی از دانشگاه‌های شیراز، شهید بهشتی و دانشگاه هنر تشکیل می‌دهند و سفارش نگارش مقالات هم به برخی افراد شاخص داده شده است.

بوذری در پایان سخنان خود گفت: همایش یادشده روز پنجشنبه 11 آبان در سالن شهناز خانه هنرمندان برگزار می‌شود و بین 12 تا 16 مقاله در آن ارائه خواهد شد و تلاش داریم مقالات را پس از برگزاری آن به صورت کتاب چاپ کنیم.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

۱۵ کشوری که ۱۰۰ سال پیش بودند، ولی دیگر وجود ندارند
از وقایعی مانند فروپاشی امپراتور‌های باستانی گرفته تا تغییر نام کشور‌های مختلف، باعث شده اند که نقشه کنونی دنیا با نقشه‌ای که یک قرن پیش از آن در دست بود، تفاوت بسیاری کرده باشد. در لیست ما با ۱۵ کشور یا امپراتوری آشنا خواهید شد که دیگر نام آن‌ها بر نقشه‌های جهانی چاپ نمی‌شود!
ممنوعیت واردات یک هزار و 339 قلم کالا بازنگری می شود
انزلی - ایرنا - معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران از بازنگری در ممنوعیت واردات یک هزار و 339 قلم کالا خبر داد.
کشمکش ها باید به همگرایی بیشتر در کشور تبدیل شود
قم- ایرنا- رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایط کنونی روزهای سختی را درکشور پشت سر می گذاریم لذا باید کشمکش ها به همگرایی بیشتر تبدیل شود.
نارنجک صوتی در منطقه آسپیچ سراوان منفجر شد
زاهدان - ایرنا - معاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: یک نارنجک صوتی شامگاه سه شنبه در منطقه آسپیچ سراوان در جنوب شرق این استان منفجر شد.
شهرداری تهران متولی دفن پسماند پزشکی نیست
تهران - ایرنا- رئیس مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهر تهران با بیان این که شهرداری متولی دفن پسماند پزشکی نیست، گفت: در صورت تشخیص بی خطر بودن زباله های پزشکی توسط سازمان حفاظت محیط زیست آن ها دفن می شود.
طرح خروج و مراجعت اتباع افغانستانی در خراسان رضوی اجرایی شد
مشهد- ایرنا - مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خراسان رضوی گفت: با اجرای طرح خروج و مراجعت اتباع افغانستانی، 186 هزار تن از افغان های مقیم خراسان رضوی، از فردا می توانند به کشور خود رفته و مجدد به ایران بازگردند.
الحریری تشکیل دولت لبنان را به قطع روابط با سوریه مشروط کرد
بیروت - ایرنا - «سعد الحریری» نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه لبنان با تاکید بر مخالفت خود با بازگشت روابط کشورش با سوریه تهدید کرد در صورتی که کسانی بر این مساله اصرار کنند، کابینه جدید لبنان تشکیل نخواهد شد.
وضعیت فرودگاه بن گوریون تل آویو به حالت فوق العاده درآمد
تهران - ایرنا - مسئولان فرودگاه بین المللی بن گوریون تل آویو سرزمین های اشغالی شامگاه سه شنبه اعلام کردند به دنبال نقص فنی یک هواپیما که منجر به فرود اضطراری شد، در این فرودگاه آماده باش کامل اعلام شد.
السیسی در دیدار و مذاکره با سران کشورهای عربی به دنبال چیست
الجزیره-ایرنا- «عبدالفتاح السیسی » رئیس جمهوری مصر طی هفته اخیر روزهای پرکاری را پشت سر گذاشته و با چندین مقام عالی رتبه کشورهای منطقه و از جمله شاه عربستان دیدار و گفت و گو کرد اما هنوز جزئیات و محورهای اصلی گفت و گوهای وی با مقام های عربی فاش نشده است.
افزایش مخالفت با طرح معامله قرن، السیسی را به عربستان کشاند
دوحه – ایرنا – همزمان با افزایش مخالفت سران کشورهای عربی با طرح آمریکایی - صهیونیستی ' معامله قرن '، 'عبدالفتاح السیسی' رییس جمهوری مصر به عربستان رفت و با ملک سلمان پادشاه این کشور دیدار کرد .

پر بازدید ترین اخبار امروز

علائم عفونت لوزه بزرگسالان و درمان خانگی آن
لوزه ها در پشت گلو واقع شده است و در واقع مجموعه ای از بافت لنفی هستند که بخشی از سیستم ایمنی بدن را تشکیل می دهند. عفونت لوزه ها اگر چه ناراحت کننده و ناخوشایند است، ولی به ندرت پیش می آید که وضعیت نگران کننده ای باشد.
پنج سناریوی ترسناک درباره هوش مصنوعی
هوش مصنوعی علاوه بر جنبه‌های مثبت، دارای عوارض منفی و ناخواسته نیز هست که حذف مشاغل، بروز جنگ و نژادپرستی از آن جمله است.
هجوم ایرانیان برای خرید ملک در ترکیه
«سودای خرید ملک در ترکیه توسط ایرانی‌ها، آرام‌آرام در حال شدت گرفتن است. عبارتی کوتاه یکی - دو روز است که در سایت‌های مختلف معاملات املاک و سرمایه‌گذاری منتشر می‌شود و مخاطبان را به سرمایه‌گذاری در ترکیه دعوت می‌کند: «سقوط ارزش لیر، فرصت استثنایی برای سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه».
خشکسالی و خطر کمبود غذا در افغانستان
کمبود بارندگی‌ها در طول زمستان، بخش زیادی از افغانستان را با کمبود شدید آب و از بین رفتن محصولات زمستانی مواجه کرده است.
واژگونی تریلی و برخورد زنجیره‌ای ۲۰ سواری در اتوبان قزوین
معاون عملیات سازمان امداد و نجات با اشاره به واژگونی تریلی و برخورد زنجیره‌ای ۲۰ سواری در اتوبان قزوین - کرج، گفت: ۴۵ مسافر در اثر این تصادف دچار حادثه شدند.
هنرمندان بحران کم آبی را به چالش کشیدند
همه راضی، مشکل کجاست؟
سمفونی پیروزی، نخستین گام گرامیداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب
تهران میزبان جشنواره بین المللی بداهه نوازی می شود
تبریز صاحب موزه مطبوعات می‌شود
تجلیل از ۵ استاد هنرهای تجسمی در تبریز
۴۰ کنسرت و اجرای صحنه‌ای در ۴۰ روز برای نشاط‌آفرینی
دوچاپی آیینی ماندگار در سیستان و بلوچستان
مجسمه‌سازها بدون متولی هستند
تبلیغ ممنوعیت ورود ساز به پارک‌ها تخلف است