جزئیات و سازوکار اجرای حقوق شهروندی در نظام اداری منتشر شد

14:27 ۱۹۰ روز و ۲۰ ساعت پیش خبرگزاری فارس 389 0
جزئیات و سازوکار اجرای حقوق شهروندی در نظام اداری منتشر شد

حقوق شهروندی در نظام اداری که برگرفته از منشور حقوق شهروندی است، شامل 5 فصل و 19 ماده است که در آن حقوق شهروندان، تکالیف کارکنان و سازو کار اجرایی حقوق شهروندان در نظام اداری مشخص شده است.

خبرگزاری فارس

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، پنج فصل حقوق شهروندی شامل اصول و مبانی، مصادیق حقوق شهروندی در نظام اداری، تکالیف کارکنان و دستگاه‌های اجرایی نسبت به حقوق شهروندی در نظام اداری، انتظارات از شهروندان برای رعایت حقوق دیگر شهروندان در نظام اداری و سازوکار اجرایی حقوق شهروندی در نظام اداری می‌شود.
فصل اول حقوق شهروندی در نظام اداری مربوط به اصول و مبانی این حقوق می‌شود. اداره شایسته امور کشور بر پایه قانون‌مداری، کارآمدی، پاسخگویی، شفافیت، عدالت و انصاف، رعایت قانون و انجام امور اداری مردم مبتنی بر اصل بی طرفی، امکان دسترسی سهل و بدون تبعیض شهروندان به مراجع صالح و بی‌طرف قضایی، ادرای و نظارتی، الزام به اطلاع رسانی تصمیمات و اقدامات اداری همه مسئولین و کارکنان دستگاه‌های اجرایی، امکان دسترسی مستمر شهروندان به مدیران و کارکنان دستگاه‌های اجرایی، الزام به ارائه و انتشار مستمر اطلاعات غیرطبقه بندی شده و امکان بهره گیری غیرتبعیض آمیز شهروندان از مزایای دولت الکترونیک بخشی از اصول و مبانی حقوق شهروندی است.
در بخش مصادیق حقوق شهروندی (فصل دوم) به مواردی همچون حق برخورداری از کرامت انسانی و رفتار محترمانه و اسلامی،  حق برخورداری از اِعمال بیطرفانه قوانین و مقررات، حق مصون بودن از تبعیض در نظام ها، فرایندها و تصمیمات اداری، حق دسترسی آسان و سریع به خدمات اداری، حق حفظ و رعایت حریم خصوصی همه افراد، حق آگاهی به موقع از تصمیمات و فرآیندهای اداری و دسترسی به اطلاعات مورد نیاز، حق اظهارنظر آزاد و ارائه پیشنهاد در مورد تصمیمات و فرآیندهای اداری، حق مصون بودن از شروط اجحاف آمیز در توافق‌ها، معاملات و قراردادهای اداری، حق اشخاص توانخواه در برخورداری کامل و سریع از امتیازات خاص قانونی، حق رسیدگی به موقع و منصفانه به شکایات و اعتراضات، حق جبران خسارات وارده در اثر قصور یا تقصیر دستگاه‌های اجرایی و کارکنان آنها اشاره شده است.
همچنین در حقوق شهروندی در نظام اداری در جداول مختلفی به تشریح مواردی از قبیل مصادیق حق برخورداری از کرامت انسانی و رفتار محترمانه و اسلامی، مصادیق حق برخورداری از اِعمال بیطرفانه قوانین و مقررات،مصادیق حق مصون بودن از تبعیض در نظام‌ها، فرآیندها و تصمیمات اداری، مصادیق حق دسترسی آسان و سریع به خدمات اداری، مصادیق حق حفظ و رعایت حریم خصوصی همه افراد،  مصادیق حق آگاهی به موقع از تصمیمات و فرآیندهای اداری و دسترسی به اطلاعات مورد نیاز، مصادیق حق اظهارنظر آزاد و ارائه پیشنهاد در مورد تصمیمات و فرآیندهای اداری، مصادیق حق مصون بودن از شروط اجحاف آمیز در توافق ها، معاملات و قراردادهای اداری، مصادیق حق اشخاص توان خواه در برخورداری از امتیازات خاص قانونی، مصادیق حق رسیدگی به موقع و منصفانه به شکایات و اعتراضات، مصادیق حق جبران خسارات وارده در اثر قصور یا تقصیر دستگاه های اجرایی و کارکنان آنها اشاره شده است.
در ادامه به تکالیف کارکنان و دستگاه های اجرایی نسبت به حقوق شهروندی در نظام اداری و انتظارات از شهروندان برای رعایت حقوق دیگر شهروندان در نظام اداری اشاره شده  و در پایان هم به ساز و کار اجرایی و ضمانت اجرای حقوق شهروندی پرداخته شده است.
 ضرورت اجرای قانون دسترسی آزاد به اطلاعات بخش دیگری از حقوق شهروندی در نظام اداری بوده و تاکید شده است که با رعایت قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات مصوب سال 1388 و آیین‌نامه‌های اجرایی آن و سایر قوانین و مقرراتی که حق دسترسی افراد به اطلاعات موجود در دستگاه‌های اجرایی را تصریح کرده‌اند، دستگاه های اجرایی موظفند اطلاعات درخواستی مردم را در دسترس آنها قرار دهند. به موجب ماده (10) قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، هر دستگاه اجرایی باید راهنمای دسترسی مردم به اطلاعات خود مشتمل بر انواع و اشکال اطلاعات موجود در آن مؤسسه و نیز نحوه دسترسی به آنها را در سامانه اطلاع رسانی خود منتشر کرده و به صورت مکتوب نیز در اختیار متقاضیان قرار دهد.
بر اساس بند 6 ماده 18 سند حقوق شهروندی در نظام اداری اشاره شده است که سازمان اداری و استخدامی کشور موظف است با همکاری مرکز آمار ایران سالیانه نسبت به اجرای طرح افکارسنجی و سنجش میزان رضایت مردم از عملکرد دستگاه‌های اجرایی در سطوح ملی و استانی اقدام و نتایج به دست آمده را به تفکیک دستگاه‌ها و استان‌ها به هیأت وزیران ارائه نماید.
گفتنی است، بر اساس بند 3 ماده 18 سند حقوق شهروندی در نظام اداری، وزارت کشور موظف است با همکاری سازمان اداری و استخدامی کشور زمینه شکل گیری تشکل های مردم نهاد در امر مراقبت از حقوق شهروندان در نظام اداری را فراهم نماید، به گونه ای که این تشکل ها بتوانند در چارچوب موازین قانونی برای تأمین حقوق شهروندان در نظام اداری، ایفای نقش نمایند.
مشروح گزارش منتشر شده در پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور شامل کل محتوای سند حقوق شهروندی در نظام اداری که برابر   تصویب نامه شماره 1127128 مورخ 28-12-1395 شورای عالی اداری ابلاغ شده است، در لینک زیر در دسترس است: https://moi.ir/portal/home/?news/468313/468324/507720/%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

لاوروف: آمریکا قصد خروج از سوریه را ندارد
وزیر امور خارجه روسیه امروز سه‌شنبه گفت به‌رغم ادعاهای دونالد ترامپ، آمریکا با جدیت در حال بررسی تحکیم جایگاهش در کرانه شرقی رود فرات در سوریه است و قصد خروج از این کشور جنگ‌زده را ندارد.
پویش سازگاری با کم آبی راه اندازی شد
بوشهر- ایرنا- مدیرکل روابط عمومی و ارتباطات شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: رویکرد وزارت نیرو برای مقابله با بحران آب تمرکز بیشتر بر فعالیت های اجتماعی است که در این ارتباط پویش سازگاری با کم آبی راه اندازی شده است.
دختر آقای بازیگر بر سر مزار پدرش-عکس
عکسی از دختر مرحوم «حسین پناهی» را می‌بینید.
مصر به آمریکا اطلاع داده که نیرویی به سوریه نمی‌فرستد
مصر مخالفت خود با اعزام نیرو به سوریه را به واشنگتن اطلاع داده است.
مساحت دریاچه ارومیه بیش از 494 کیلومتر افزایش یافت
ارومیه- ایرنا- رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اعلام اینکه مساحت فعلی نگین آبی آذربایجان به 2 هزار و 288 کیلومترمربع رسیده، گفت: مساحت دریاچه نسبت به 6 ماه گذشته بیش از 494 کیلومترمربع افزایش یافته است.
گفت‌وگوی زنده نادر طالب‌زاده با کارگردان مشهور آمریکایی
الیور استون کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده سرشناس هالیوودی امشب مهمان ویژه برنامه شبکه چهار برای جشنواره جهانی فیلم فجر می‌شود.
کویت هشدار داد: ادامه بحران قطر، منطقه را به نابودی می‌کشد
معاون وزیر خارجه کویت ادامه یافتن بحران در شورای همکاری خلیج فارس را موجب ایجاد شکاف و اختلاف در منطقه دانست.
زایش احزاب سیاسی در ترکیه
تهران- ایرنا- اخبار منتشر شده اخیر در ترکیه حاکی از آن است که پس از تصویب لایحه مربوط به انتخابات زود هنگام در ترکیه که مقرر شده در سوم تیرماه سال 97 (24 ژوئن 2018) برگزار شود، چند تن از نمایندگان حزب جمهوری خواه خلق (CHP) با هدف تشکیل یک حزب جدید، از قدیمی ترین حزب سیاسی این کشور جدا شدند.
اردن: از راه حل سیاسی بحران سوریه حمایت می‌کنیم
وزیر اطلاع‌رسانی و سخنگوی دولت اردن اعلام کرد که کشورش از راه حل سیاسی بحران سوریه حمایت می‌کند و تمامی تلاشش را جهت حمایت از مرزهای خود به کار خواهد بست.
مستند مسابقه «خانه ما» این بار در تبریز
افشار گفت: پس از «خانه ما»، ساخت مستند مسابقه کارآفرینی را با نگاهی به کسب و کار جامعه در تابستان شروع خواهیم کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تصویر مومیایی منتسب به رضا شاه
تصویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و ادعا می‌شود متعلق به جسد مومیایی کشف شده در شهر ری است. تایید اصالت این تصاویر یا ارتباط آن با رضا پهلوی هنوز ممکن نیست.
وزیر دادگستری: عبور از مشکلات هدف اصلی دولت است
تبریز- ایرنا - وزیر دادگستری گفت: هدف دولت حل مشکلات مردم و برداشتن گام های اساسی در راستای توسعه کشور است.
لاوروف: آمریکا قصد خروج از سوریه را ندارد
وزیر امور خارجه روسیه امروز سه‌شنبه گفت به‌رغم ادعاهای دونالد ترامپ، آمریکا با جدیت در حال بررسی تحکیم جایگاهش در کرانه شرقی رود فرات در سوریه است و قصد خروج از این کشور جنگ‌زده را ندارد.
پویش سازگاری با کم آبی راه اندازی شد
بوشهر- ایرنا- مدیرکل روابط عمومی و ارتباطات شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: رویکرد وزارت نیرو برای مقابله با بحران آب تمرکز بیشتر بر فعالیت های اجتماعی است که در این ارتباط پویش سازگاری با کم آبی راه اندازی شده است.
دختر آقای بازیگر بر سر مزار پدرش-عکس
عکسی از دختر مرحوم «حسین پناهی» را می‌بینید.
رئیس جمهور وارد تبریز شد
اقتصاد دانش بنیان زیر بنای توسعه اقتصادی و توسعه پایدار است
پست اینستاگرامی رییس جمهور پیش از سفر به تبریز
رییس جمهوری وارد تبریز شد
وزیر دادگستری: عبور از مشکلات هدف اصلی دولت است
تسهیلات اشتغال روستایی تا سقف 6 میلیارد تومان پرداخت می شود
استاندار کردستان: مصوبه مبادلات مرزی اصلاح می شود
قدرت یافتن جمهوری اسلامی خوشایند برخی کشورها نیست
قدرت یافتن جمهوری اسلامی خوشایند برخی کشورها نیست
یاس از دولت منجر به ناامیدی از نظام می شود