جزئیات و سازوکار اجرای حقوق شهروندی در نظام اداری منتشر شد

14:27 ۲۸۱ روز و ۲ ساعت پیش خبرگزاری فارس 389 0
جزئیات و سازوکار اجرای حقوق شهروندی در نظام اداری منتشر شد

حقوق شهروندی در نظام اداری که برگرفته از منشور حقوق شهروندی است، شامل 5 فصل و 19 ماده است که در آن حقوق شهروندان، تکالیف کارکنان و سازو کار اجرایی حقوق شهروندان در نظام اداری مشخص شده است.

خبرگزاری فارس

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، پنج فصل حقوق شهروندی شامل اصول و مبانی، مصادیق حقوق شهروندی در نظام اداری، تکالیف کارکنان و دستگاه‌های اجرایی نسبت به حقوق شهروندی در نظام اداری، انتظارات از شهروندان برای رعایت حقوق دیگر شهروندان در نظام اداری و سازوکار اجرایی حقوق شهروندی در نظام اداری می‌شود.
فصل اول حقوق شهروندی در نظام اداری مربوط به اصول و مبانی این حقوق می‌شود. اداره شایسته امور کشور بر پایه قانون‌مداری، کارآمدی، پاسخگویی، شفافیت، عدالت و انصاف، رعایت قانون و انجام امور اداری مردم مبتنی بر اصل بی طرفی، امکان دسترسی سهل و بدون تبعیض شهروندان به مراجع صالح و بی‌طرف قضایی، ادرای و نظارتی، الزام به اطلاع رسانی تصمیمات و اقدامات اداری همه مسئولین و کارکنان دستگاه‌های اجرایی، امکان دسترسی مستمر شهروندان به مدیران و کارکنان دستگاه‌های اجرایی، الزام به ارائه و انتشار مستمر اطلاعات غیرطبقه بندی شده و امکان بهره گیری غیرتبعیض آمیز شهروندان از مزایای دولت الکترونیک بخشی از اصول و مبانی حقوق شهروندی است.
در بخش مصادیق حقوق شهروندی (فصل دوم) به مواردی همچون حق برخورداری از کرامت انسانی و رفتار محترمانه و اسلامی،  حق برخورداری از اِعمال بیطرفانه قوانین و مقررات، حق مصون بودن از تبعیض در نظام ها، فرایندها و تصمیمات اداری، حق دسترسی آسان و سریع به خدمات اداری، حق حفظ و رعایت حریم خصوصی همه افراد، حق آگاهی به موقع از تصمیمات و فرآیندهای اداری و دسترسی به اطلاعات مورد نیاز، حق اظهارنظر آزاد و ارائه پیشنهاد در مورد تصمیمات و فرآیندهای اداری، حق مصون بودن از شروط اجحاف آمیز در توافق‌ها، معاملات و قراردادهای اداری، حق اشخاص توانخواه در برخورداری کامل و سریع از امتیازات خاص قانونی، حق رسیدگی به موقع و منصفانه به شکایات و اعتراضات، حق جبران خسارات وارده در اثر قصور یا تقصیر دستگاه‌های اجرایی و کارکنان آنها اشاره شده است.
همچنین در حقوق شهروندی در نظام اداری در جداول مختلفی به تشریح مواردی از قبیل مصادیق حق برخورداری از کرامت انسانی و رفتار محترمانه و اسلامی، مصادیق حق برخورداری از اِعمال بیطرفانه قوانین و مقررات،مصادیق حق مصون بودن از تبعیض در نظام‌ها، فرآیندها و تصمیمات اداری، مصادیق حق دسترسی آسان و سریع به خدمات اداری، مصادیق حق حفظ و رعایت حریم خصوصی همه افراد،  مصادیق حق آگاهی به موقع از تصمیمات و فرآیندهای اداری و دسترسی به اطلاعات مورد نیاز، مصادیق حق اظهارنظر آزاد و ارائه پیشنهاد در مورد تصمیمات و فرآیندهای اداری، مصادیق حق مصون بودن از شروط اجحاف آمیز در توافق ها، معاملات و قراردادهای اداری، مصادیق حق اشخاص توان خواه در برخورداری از امتیازات خاص قانونی، مصادیق حق رسیدگی به موقع و منصفانه به شکایات و اعتراضات، مصادیق حق جبران خسارات وارده در اثر قصور یا تقصیر دستگاه های اجرایی و کارکنان آنها اشاره شده است.
در ادامه به تکالیف کارکنان و دستگاه های اجرایی نسبت به حقوق شهروندی در نظام اداری و انتظارات از شهروندان برای رعایت حقوق دیگر شهروندان در نظام اداری اشاره شده  و در پایان هم به ساز و کار اجرایی و ضمانت اجرای حقوق شهروندی پرداخته شده است.
 ضرورت اجرای قانون دسترسی آزاد به اطلاعات بخش دیگری از حقوق شهروندی در نظام اداری بوده و تاکید شده است که با رعایت قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات مصوب سال 1388 و آیین‌نامه‌های اجرایی آن و سایر قوانین و مقرراتی که حق دسترسی افراد به اطلاعات موجود در دستگاه‌های اجرایی را تصریح کرده‌اند، دستگاه های اجرایی موظفند اطلاعات درخواستی مردم را در دسترس آنها قرار دهند. به موجب ماده (10) قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، هر دستگاه اجرایی باید راهنمای دسترسی مردم به اطلاعات خود مشتمل بر انواع و اشکال اطلاعات موجود در آن مؤسسه و نیز نحوه دسترسی به آنها را در سامانه اطلاع رسانی خود منتشر کرده و به صورت مکتوب نیز در اختیار متقاضیان قرار دهد.
بر اساس بند 6 ماده 18 سند حقوق شهروندی در نظام اداری اشاره شده است که سازمان اداری و استخدامی کشور موظف است با همکاری مرکز آمار ایران سالیانه نسبت به اجرای طرح افکارسنجی و سنجش میزان رضایت مردم از عملکرد دستگاه‌های اجرایی در سطوح ملی و استانی اقدام و نتایج به دست آمده را به تفکیک دستگاه‌ها و استان‌ها به هیأت وزیران ارائه نماید.
گفتنی است، بر اساس بند 3 ماده 18 سند حقوق شهروندی در نظام اداری، وزارت کشور موظف است با همکاری سازمان اداری و استخدامی کشور زمینه شکل گیری تشکل های مردم نهاد در امر مراقبت از حقوق شهروندان در نظام اداری را فراهم نماید، به گونه ای که این تشکل ها بتوانند در چارچوب موازین قانونی برای تأمین حقوق شهروندان در نظام اداری، ایفای نقش نمایند.
مشروح گزارش منتشر شده در پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور شامل کل محتوای سند حقوق شهروندی در نظام اداری که برابر   تصویب نامه شماره 1127128 مورخ 28-12-1395 شورای عالی اداری ابلاغ شده است، در لینک زیر در دسترس است: https://moi.ir/portal/home/?news/468313/468324/507720/%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

خادمِ حج فقرا
الان به هرکسی بگویید که در همین ایران خودمان هنوز آدم هایی هستند که دیدن حرم امام رضا(ع) برایشان آرزوست، شاید از هر 10 نفر هشت تایشان حرفتان را باور نکنند؛ اما خوشتان بیاید یا نه، باور کنید یا نه، در گوشه گوشه ایران چنین کسانی هستند.
بازگشت سهمیه‌بندی شاید، بنزین گران نمی‌شود
تهران- ایرنا- سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به افزایش تولید بنزین در کشور و کاهش واردات این سوخت، گفت: در شرایط کنونی و با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته از دولت، در حال حاضر سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین در دستور کار قرار ندارد.
اگر عربستان سرسپرده آمریکا نباشد، اصلاح روابط شدنی است
رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه سعودی‌ها همواره به آمریکا سرسپردگی نشان می‌دهند، گفت: اگر عربستان مستقل از آمریکایی‌ها وارد صحنه شود، اصلاح روابط کاملا شدنی است.
پیشنهاد سطحی وزیر برای ساماندهی اجاره‌بهای مسکن
وزیر راه و شهرسازی پیشنهادی به دولت برای کنترل بازار اجاره ارائه کرد که به گفته کارشناسان مسکن این لایحه نمی‌تواند مؤثر واقع شود و بهترین اقدام تعادل عرضه و تقاضا و مقابله با سوداگری است.
اکران مجموعه فیلم‌های کوتاه تابستانه در «هنر و تجربه»
مجموعه فیلم‌های کوتاه تابستانه فیلم کوتاه از هفته دوم مرداد ماه اکران می‌شوند.
نهاوندیان: شرایط اقتصادی کشور ویژه است
معاون اقتصادی رئیس‌جمهور گفت: واردات برخی از کالاهای گروه چهارم که اکثراً کالاهای ساخته‌شده و مصرفی است، ممنوع اعلام‌ شد.
کارکنان شرکت آبفار خوزستان خواستار پرداخت مطالبات خود شدند
اهواز - ایرنا- جمعی از کارکنان پیمانی شرکت آبفا روستایی خوزستان روز دوشنبه با تجمع مقابل ساختمان این شرکت در اهواز خواستار پرداخت حقوق و مطالبات خود شدند.
شایعه دستگیری فرزند «نوبخت» صحت ندارد
شایعه دستگیری پسر سخنگوی دولت تکذیب شد.
حمایت وزارت ارشاد از احیاء جایگاه کانون پرورش در عرصه سینما
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس سازمان سینمایی و سمعی، بصری و مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در نشستی مشترک راه‌های گسترش همکاری‌ها در حوزه سینمای کودک و نوجوان را بررسی کردند.
مهاجرت بزرگ به سواحل مکران
هر چند در سال گذشته همایشی با عنوان توسعه سواحل مکران برگزار شد و معاون اول رئیس جمهور هم در آن به اهمیت این سواحل اذعان کرد اما هنوز عزمی جدی برای ساخت شهرهای جدید که نیاز مبرم در مهاجرت بزرگ خواهد بود در عمل دیده نمی‌شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نذری عجیب برای سلامتی «بهاره رهنما»! -عکس
بهاره رهنما، تصویر زیر را در استوری اینستاگرامش منتشر کرد.
فواید و برکات «بسم الله الرحمن الرحیم» که از آن بی خبرید
عبارت «بسم اللّه الرحمن الرحیم» نخستین عبارت قرآن است که در اول سوره علق (اقرا) بر پیامبر (صلی الله علیه وآله) نازل شد و در احادیث شیعی این عبارت سرآغاز قرآن معرفی شده است.
دلار در حوالی 9000 تومان-پیشخوان
روزنامه های اقتصادی امروز دوشنبه اول مرداد 97 را در اینجا مشاهده کنید.
خوشامدگویی حقانیان به احمدی نژاد در ختم پدرش
مراسم ختم مرحوم سیدحسن حقانیان پدر وحید حقانیان عصر امروز(یک شنبه)در مسجد نور میدان فاطمی برگزار شد. در ویدیوی زیر خوشامدگویی حقانیان به احمدی نژاد را می بینید.
اخراج خانم مجری مشهور به دلیل ارتباط با پسر ترامپ
مجری مشهور یکی از شبکه‌های تلویزیونی آمریکا به دلیل رابطه با پسر بزرگ دونالد ترامپ رئیس این کشور، از کارش اخراج شد.
هماهنگی مدیران با فرمانداران ضروری است
علایی: خروج ایران از سوریه بدون گرفتن امتیاز منطقی نیست
استفاده از نیروهای جوان رویکرد دولت تدبیر و امید است
وزارت اطلاعات نقطه ثقل توسعه کشور است
همه روستاها از نعمت گاز بهره مند می شوند
مسئولان با همدلی برای عبور از مشکلات تلاش کنند
سخنان پمپئو نشانگر درماندگی بی حد و حصر آمریکا است
سالانه 200 هزار واحدمسکونی بازآفرینی می شود
وزیر اطلاعات: رسانه ها مروج امید باشند
حمایت فراکسیون امید از مواضع رییس‌جمهور درباره آمریکا