افزایش کیفیت آموزش طب ایرانی با بازنگری‌ برنامه‌های آموزشی

12:05 ۶ روز و ۴ ساعت پیش ایسنا 102 0
افزایش کیفیت آموزش طب ایرانی با بازنگری‌ برنامه‌های آموزشی

دبیر انجمن طب سنتی ایران گفت: حاصل کار پژوهش و تحقیقاتی که طی سال‌های اخیر در دانشکده‌های طب ایرانی انجام گرفته است، بسیار قابل توجه است. در واقع این نتایج تأکید می‌کند که افزایش کیفیت آموزش طب ایرانی باید با بازنگری‌ کریکلوم‌های آموزشی یا برنامه‌های آموزشی و توجه به مقاطع PH.D و دستیاری صورت بگیرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر حسینی یکتا دبیر انجمن طب سنتی ایران در همایش دانشجویان و دانش‌آموختگان داروسازی و طب ایرانی و تاریخ پزشکی که امروز در دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، درباره دغدغه‌های دانشجویان و اساتید این عرصه گفت: لازم است طب ایرانی ارزان و با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گرفته و برای این کار باید خدمات دارویی طب سنتی ایرانی تحت پوشش مراکز بیمه قرار بگیرد.
دبیر انجمن طب سنتی ایران از گسترش شیادی از طب سنتی ایرانی در جامعه انتقاد کرد و گفت: متأسفانه گسترش کمی غیرمتناسب متخصصان طب ایرانی، موجب شیادی عده‌ای از این علم شده و بستر شکل‌گیری جریان‌های انحرافی را ایجاد کرده است، بنابراین لازم است ساماندهی اساسی در این عرصه اتفاق بیفتد.
دکتر حسینی یکتا در پایان بر استفاده از ظرفیت طب ایرانی در طرح تحول نظام سلامت تأکید کرد و افزود: متأسفانه در حال حاضر طب سنتی ایرانی در طرح تحول سلامت مغفول مانده است؛ در حالی که می‌توان از این طب در کنار طب مدرن برای اصلاح سبک زندگی در جامعه استفاده کرد. اگرچه در حوزه آموزش قرار دادن دو واحد طب سنتی در کریکلوم آموزشی دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی اقدامی موثر بود اما لازم است در حوزه درمان نیز توجه لازم در این عرصه صورت بگیرد.
ضرورت احیای طب سنتی ایرانی در کنار طب مدرن دکتر مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این همایش طی سخنانی با تأکید بر اینکه طب سنتی و ایرانی امروزه با حساسیت‌های بیرونی مواجه است، گفت:‌ در واقع به دلیل حساسیت‌های موجود در خصوص این طب که از بیرون وجود دارد، شاهد موانعی برای پیشرفت طب سنتی ایرانی - اسلامی هستیم. اگر این طب به جریان قطب‌بندی تبدیل شود، بسیار مضر خواهد شد و باید از این نوع رویکرد پرهیز شود.
وی در ادامه تصریح کرد: خوشبختانه در حال حاضر طب سنتی ایرانی - اسلامی در جامعه باورپذیر شده و به عنوان یک طب مفید و مکمل مورد پذیرش قرار گرفته است. ضمن اینکه ما با حمایت از این طب دنبال نفی طب شیمیایی و مدرن نیستیم و باید هر دو طب در کنار هم مورد توجه قرار بگیرد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به پذیرش سالانه ۱۱۰ دانشجو در رشته طب سنتی ایرانی - اسلامی تأکید کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی همواره از این نوع طب که دارای پیشینه علمی و تمدنی است حمایت می‌کند. در واقع زیباترین بخش تمدنی در دوران اوج تمدن‌سازی که در قرون اولیه اتفاق افتاد مربوط به ایرانیان و دانشمندان ایرانی است و لازم است مجددا این دوران شکوفایی علمی ایرانیان احیا شود.
دکتر مخبر دزفولی تأکید کرد: احیای طب سنتی ایرانی - اسلامی با تعصب صورت نخواهد گرفت، بنابراین عالمان، مسئولان و دانشمندان این عرصه باید با تعقل و تحمل دیدگاه‌ها و رویکردهای سایرین علم طب سنتی ایرانی - اسلامی را به خدمت بگیرند.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

پژوهش
پژوهش
جهاد دانشگاهی
جهاد دانشگاهی
صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی
علم و فناوری ایران
علم و فناوری ایران
علم و فناوری جهان
علم و فناوری جهان
آموزش
آموزش

آخرین اخبار

هک شدن تلگرام بازیگر زن مشهور+عکس
نسیرن مقانلو با انتشار متنی از هک شدن تلگرامش خبر داد.
تکنیک‌های یک مصاحبه خوب از نظر کامران نجف‌زاده
کامران نجف زاده خبرنگار و گزارشگر توانمند کشورمان رازهایی از یک گفت‌و‌گوی خوب را تشریح کرد.
ماجرای عکس پر سر و صدای پدر و دختر فضای مجازی چه بود؟
طی چند روز گذشته عکسی از پدر و دختری در فضای مجازی منتشر شد که خیلی سر و صدا کرد، در تماس با آن‌ها از ماجرای آن رمزگشایی کردیم.
«سوء رفتار والدین» مهم‌ترین دلیل گرایش دانش‌آموزان انگلیسی به مواد مخدر
نتایج بررسی‌ها نشان داد، مهم‌ترین دلیل گرایش نوجوانان انگلیسی به مصرف مواد مخدر و الکل در سنین مدرسه، از والدین آنها نشأت می‌گیرد.
برتری تیم چوگان آرژانتین برابر منتخب ملی‌پوشان  ایران در دیدار دوستانه
منتخب تیم ملی چوگان با حساب 8 بر 5 مقابل تیم منتخب آرژانتین شکست خورد.
نوروزی: برگزاری کنگره بین‌المللی تغذیه ورزشی حرکت در مسیر علم روز دنیاست
رییس فدراسیون پزشکی ورزشی در مراسم افتتاحیه کنگره بین المللی تغذیه ورزشی در سالن ابن سینای دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، گفت: با توجه به برنامه ریزی و تلاش صورت گرفته و همچنین حضور اساتید مطرح خارجی و ایرانی، این کنگره می تواند خروجی ارزشمند علمی و کاربردی برای ورزش کشور داشته باشد.
انتخاب رشته بیش از ۳۴ هزار داوطلب در تکمیل ظرفیت دکتری
مخالفت وزارت بهداشت با اعمال سهمیه ۵ درصد-تشکیل کارگروهی برای بررسی اصلاح قانون سهمیه‌ها
نتایج نهایی سطح بندی دانشگاه‌های دولتی تا پایان مهر اعلام می‌شود
گسترش همکاری‌های دانشگاه‌های«فردوسی مشهد» و«فدرال کازان روسیه»
رتبه‌بندی جدید دانشگاهها و موسسات علم و فناوری جهان
اجرای پروژه توسعه فناوری و ارائه خدمات نوین باند پهن در دانشگاه آزاد
مشخص نبودن متولی وزارت علوم، آینده آموزش عالی را با چالش مواجه می‌کند
طرح بومی‌گزینی دانشجو با هدف بسط عدالت آموزشی، نیازمند ارزیابی مجدد است
امروز آخرین مهلت انتخاب رشته آزمون دکتری
انتخاب رشته بیش از19هزار داوطلب در مرحله تکمیل ظرفیت آزمون دکتری