افزایش کیفیت آموزش طب ایرانی با بازنگری‌ برنامه‌های آموزشی

12:05 ۶۲ روز و ۶ ساعت پیش ایسنا 169 0
افزایش کیفیت آموزش طب ایرانی با بازنگری‌ برنامه‌های آموزشی

دبیر انجمن طب سنتی ایران گفت: حاصل کار پژوهش و تحقیقاتی که طی سال‌های اخیر در دانشکده‌های طب ایرانی انجام گرفته است، بسیار قابل توجه است. در واقع این نتایج تأکید می‌کند که افزایش کیفیت آموزش طب ایرانی باید با بازنگری‌ کریکلوم‌های آموزشی یا برنامه‌های آموزشی و توجه به مقاطع PH.D و دستیاری صورت بگیرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر حسینی یکتا دبیر انجمن طب سنتی ایران در همایش دانشجویان و دانش‌آموختگان داروسازی و طب ایرانی و تاریخ پزشکی که امروز در دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، درباره دغدغه‌های دانشجویان و اساتید این عرصه گفت: لازم است طب ایرانی ارزان و با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گرفته و برای این کار باید خدمات دارویی طب سنتی ایرانی تحت پوشش مراکز بیمه قرار بگیرد.
دبیر انجمن طب سنتی ایران از گسترش شیادی از طب سنتی ایرانی در جامعه انتقاد کرد و گفت: متأسفانه گسترش کمی غیرمتناسب متخصصان طب ایرانی، موجب شیادی عده‌ای از این علم شده و بستر شکل‌گیری جریان‌های انحرافی را ایجاد کرده است، بنابراین لازم است ساماندهی اساسی در این عرصه اتفاق بیفتد.
دکتر حسینی یکتا در پایان بر استفاده از ظرفیت طب ایرانی در طرح تحول نظام سلامت تأکید کرد و افزود: متأسفانه در حال حاضر طب سنتی ایرانی در طرح تحول سلامت مغفول مانده است؛ در حالی که می‌توان از این طب در کنار طب مدرن برای اصلاح سبک زندگی در جامعه استفاده کرد. اگرچه در حوزه آموزش قرار دادن دو واحد طب سنتی در کریکلوم آموزشی دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی اقدامی موثر بود اما لازم است در حوزه درمان نیز توجه لازم در این عرصه صورت بگیرد.
ضرورت احیای طب سنتی ایرانی در کنار طب مدرن دکتر مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این همایش طی سخنانی با تأکید بر اینکه طب سنتی و ایرانی امروزه با حساسیت‌های بیرونی مواجه است، گفت:‌ در واقع به دلیل حساسیت‌های موجود در خصوص این طب که از بیرون وجود دارد، شاهد موانعی برای پیشرفت طب سنتی ایرانی - اسلامی هستیم. اگر این طب به جریان قطب‌بندی تبدیل شود، بسیار مضر خواهد شد و باید از این نوع رویکرد پرهیز شود.
وی در ادامه تصریح کرد: خوشبختانه در حال حاضر طب سنتی ایرانی - اسلامی در جامعه باورپذیر شده و به عنوان یک طب مفید و مکمل مورد پذیرش قرار گرفته است. ضمن اینکه ما با حمایت از این طب دنبال نفی طب شیمیایی و مدرن نیستیم و باید هر دو طب در کنار هم مورد توجه قرار بگیرد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به پذیرش سالانه ۱۱۰ دانشجو در رشته طب سنتی ایرانی - اسلامی تأکید کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی همواره از این نوع طب که دارای پیشینه علمی و تمدنی است حمایت می‌کند. در واقع زیباترین بخش تمدنی در دوران اوج تمدن‌سازی که در قرون اولیه اتفاق افتاد مربوط به ایرانیان و دانشمندان ایرانی است و لازم است مجددا این دوران شکوفایی علمی ایرانیان احیا شود.
دکتر مخبر دزفولی تأکید کرد: احیای طب سنتی ایرانی - اسلامی با تعصب صورت نخواهد گرفت، بنابراین عالمان، مسئولان و دانشمندان این عرصه باید با تعقل و تحمل دیدگاه‌ها و رویکردهای سایرین علم طب سنتی ایرانی - اسلامی را به خدمت بگیرند.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

علم و فناوری ایران
علم و فناوری ایران
جهاد دانشگاهی
جهاد دانشگاهی
صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی
علم و فناوری جهان
علم و فناوری جهان
آموزش
آموزش
پژوهش
پژوهش

آخرین اخبار

شوخی‌های جالب شبکه‌های اجتماعی (471)
هر نوشته ای نویسنده ای دارد. هر نویسنده ای حق دارد اسمش را پای مطلبش ببیند. نوشته هایی که در این صفحه می خوانید، Status های کپی پیست شده ای است که در شبکه های اجتماعی دست به دست چرخیده و صاحبش را گم کرده.
بازی تخته نرد آنلاین
تخته نرد یک بازی خیلی آسان و سریع است که شما با یادگیری ان میتوانید هم به صورت رو در رو و هم از طریق اینترنت با دوستان بازی کنید و لحظات خوشی را کنار آنها بگذرانید.
سریال «عالیجناب»؛ خانه پوشالی به سبک ایرانی!
قسمت دوم سریال عالیجناب به کارگردانی سام قریبیان در حالی توزیع می شود که قسمت اول آن هیچ موج و هیجان خاصی میان مخاطبان ایجاد نکرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آغاز به کار هفدهمین کنفرانس بین المللی حمل ونقل و ترافیک
هفدهمین کنفرانس بین المللی حمل ونقل و ترافیک در 12 محور علمی و باهمکاری بیش از 50 نفر از استادان دانشگاه های کشور در روزهای 29 و 30 بهمن ماه سال جاری در 10 سالن مرکز همایش های برج میلاد برگزار می شود.
چهل سرا میزبان زمستان ایرانی
نمایشگاه زمستان ایرانی از ۲۲ آذر تا ۱ دی ماه، در روزهای عادی از ساعت ۱۱ تا ۲۱ و روز جمعه از ساعت ۱۴ تا ۲۱، پذیرای بازدیدکنندگان خواهد بود.
تحصیل ۸۰ درصد دانشجویان کشور در ۲۰ رشته دانشگاهی
ترسیم نقشه راه تحول 20 ساله آموزش علوم پزشکی
زاهدی: نقش کنکور از سال ۹۸ کمرنگ می‌شود
ثبت نام تکمیل ظرفیت آزمون دستیاری فوق تخصصی از فردا-ظرفیت ۴۰۰ نفری پذیرش دستیار
عباسی: حذف تمام رشته‌های کاردانی منطقی نیست
فردا آخرین مهلت ثبت‌نام تکمیل ظرفیت کنکور-ثبت نام بیش از 50 هزار داوطلب
زلزله کرمان دوباره کلاسهای دانشگاه آزاد را تعطیل کرد
جزئیات بزرگترین رویداد قرآنی دانشگاه آزاد اعلام شد
آغاز مهلت مجدد ثبت نام ۳ آزمون علوم پزشکی از ساعت ۱۸
اختصاص مهلت مجدد برای ثبت‌نام ۳ آزمون وزارت بهداشت