فلسفه عزاداری چیست؟

04:45 ۶ روز و ۱۲ ساعت پیش افکار نیوز 489 0
فلسفه عزاداری چیست؟

مسئله انسان سازی، جامعه سازی و انتقال فرهنگ شیعی به نسل بعد، در مجالس امام حسین علیه السلام، قوی تر می باشد؛ زیرا ماهیت قیام امام حسین علیه السلام و نیز آموزه های تربیتی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی عاشورا، در رشد و بالندگی انسان و جامعه چشم گیر بوده و عناصر رویداد کربلا، مؤلفه های اساسی و اصلی را در ترسیم فرهنگ شیعی رقم زده است که توسط مراسم سوگواری به نسل بعد منتقل می شود.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،مسئله انسان سازی، جامعه سازی و انتقال فرهنگ شیعی به نسل بعد، در مجالس امام حسین علیه السلام، قوی تر می باشد؛ زیرا ماهیت قیام امام حسین علیه السلام و نیز آموزه های تربیتی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی عاشورا، در رشد و بالندگی انسان و جامعه چشم گیر بوده و عناصر رویداد کربلا، مؤلفه های اساسی و اصلی را در ترسیم فرهنگ شیعی رقم زده است که توسط مراسم سوگواری به نسل بعد منتقل می شود. با توجّه به بیانات، سخنان و شعارهای عاشورا، می توان عناصر انسان ساز، جامعه ساز و فرهنگ ساز را ملاحظه کرد؛ مواردی چون عبادت، ایثار، شجاعت، توکل، صبر، امر به معروف و نهی از منکر، نابودی اسلام در شرایط سلطه یزیدیان، حرمت بیعت با کسی چون یزید، شرافت مرگ سرخ بر زندگی ذلّت بار، اندک بودن انسان های راستین در صحنه امتحان، لزوم شهادت طلبی در عصر حاکمیت باطل، زینت بودن شهادت برای انسان، تکلیف مبارزه با سلطه جور و طغیان، اوصاف پیشوای حق، تسلیم و رضا در برابر خواسته خدا، همراهی شهادت طلبان در مبارزات حق جویانه، حرمت ذلّت پذیری برای آزادگان و فرزانگان مؤمن، پل بودن مرگ برای عبور به بهشت برین، آزادگی و جوان مردی، یاری خواهی از همه و همیشه در راه احقاق حق. درس آزادی به دنیا داد، رفتار حسین بذر همت در جهان افشاند، افکار حسین گر نداری دین به عالم، لااقل آزاده باش این کلام نغز می باشد زگفتار حسین مرگ با عزّت، زعیش در مذلّت بهتر است نغمه ای می باشد از لعل درر بار حسین در عین حال، موارد ذیل علاوه بر موارد پیش گفته، می توانند حکمت عزاداری برای امام حسین علیه السلام تبیین کنند:
1. نوعی اعتراض به ظالمان زمان و حمایت از مظلومان جهان
2. عامل تقویت حس عدالت خواهی و انتقام جویی از ستمگران
3. زمینه ساز اجتماع شیعیان جهت پیروی و دفاع از حق. (53)
4. توجه به هدف قیام امام حسین که همانا احیاى ارزش‏هاى دینى و جلوگیرى از انحراف بود
5. زنده داشتن یاد و تاریخ پرشکوه نهضت حسینى
6. الهام بخش روح انقلابى و ستم ستیزى
7. پیوند عمیق عاطفى بین امت و الگوهاى راستین
8. اقامه مجالس دینى در سطح وسیع و آشنا شدن توده‏ها با معارف دینى
9. پالایش روح و تزکیه نفس
10. اعلام وفادارى نسبت به مظلوم و مخالفت با ظالم و ... . اما اصل عزادارى و سوگوارى از خود اهل بیت(علیهم السلام) است ولى چگونگى آن تا حدود زیادى با شیوه‏هاى قومى و ملى عجین شده است و این آمیزش تا زمانى که مشتمل بر خلاف شرع نباشد اشکالى ندارد.
داستان گریه و عزادارى پس از شهادت حضرت امام حسین(علیه السلام) از سوى امامان(علیهم السلام) داستان دامنه‏دارى است. به مواردى اشاره مى‏شود:
1- امام چهارم(علیه السلام) که خود در کربلا شاهد مصائب دردناک امام حسین(علیه السلام) و یاران فداکار او بود و 23 سال داشت، پس از آن واقعه سوزناک تا زمانى که در قید حیات بودند یعنى مدت 34 سال طبق برخى روایات براى پدر و عزیزان خویش گریه و سوگوارى مى‏کرد (54)2 - گریه‏هاى امام سجاد(علیه السلام) در سخت‏ترین شرایط علاوه بر جنبه عاطفى، یکى ازراه‏هاى مهم مبارزه و افشاگرى بود. 2- امام صادق(علیه السلام) به ابوهارون مکفوف دستور مى‏دهد مرثیه بسراید و آنگاه که وى مرثیه خود را مى‏خواند و امام(علیه السلام) سخت گریه مى‏کند. متوجه مى‏شود از گریه امام صادق(علیه السلام) زنانى که پشت پرده حضور داشته‏اند صداى خود را به گریه و شیون بلند کردند (55)
3- امام رضا(علیه السلام) دعبل خزایى شاعر را در ایام سوگوارى حضرت حسین(ع) به حضور مى‏پذیرد به او عنوان یارى دهنده اهل‏بیت، خوش‏آمد مى‏گوید و از وى مى‏خواهد در روزهاى غم و اندوه اهل‏بیت؛ یعنى عاشورا در مورد مصایب جد خویش اباعبدالله(علیه السلام) مرثیه بسراید (56) در مورد سینه‏زنى نیز برخى از منابع تاریخى نشان مى‏دهد که وقتى بنى‏هاشم براى اولین بار از مدینه به کربلا آمده و با کاروان اسراء در آن مکان برخورد نمودند به رسم عزادارى زنانشان دست به سینه مى‏زدند. (57)
 


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

سینما و تئاتر
سینما و تئاتر
ساير حوزه ها
ساير حوزه ها
ادبیات
ادبیات
ادبیات و کتاب
ادبیات و کتاب
رادیو تلویزیون
رادیو تلویزیون
عمومی
عمومی
تئاتر
تئاتر
موسیقی و هنرهای تجسمی
موسیقی و هنرهای تجسمی
میراث و گردشگری
میراث و گردشگری
فرهنگ عمومی
فرهنگ عمومی
رسانه
رسانه
قرآن و عتر
قرآن و عتر
دین و اندیشه
دین و اندیشه
فرهنگ حماسه
فرهنگ حماسه

آخرین اخبار

آشنایی با همه هدایای رایتل در نمایشگاه تلکام ۲۰۱۷
رایتل اعلام کرد: با مراجعه به غرفه رایتل در نمایشگاه تلکام از شانس خود برای برنده شدن حداقل یکی از هدایای رایتل استفاده کنید.
لپ‌تاپ و تبلت یکجا در یک سیستم
ASUS Transformer ۳ Pro یک سیستم چند منظوره است که به واسطه کیبورد جدا شونده آن هم به صورت لپ تاپ و هم به صورت تبلت قابل استفاده است.
تسهیلات حمایتی بانک صادرات ایران از ٣٦ هزار میلیارد ریال فراتر رفت
​بانک صادرات ایران طی شش ماهه اول سال ٩٦، در عمل به برنامه‌های اقتصاد مقاومتی، حمایت از اشتغال، رونق تولید و اقشار آسیب‌پذیر، رقمی بالغ‌بر ٣٦ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده است.
پرداخت سود سهام شرکت‌های داروسازی کوثر و اکسیر توسط بانک سپه
سود سهام شرکت‌های داروسازی کوثر و اکسیر از طریق شعب بانک سپه پرداخت می‌شود.
ایران‌کیش جایزه بالاترین سطح هوش تجاری کشور را از آن خود کرد
ایران‌کیش برنده بالاترین سطح هوش تجاری کشور شد.
دستگاه خودکار فروش و خدمات ایرانسل آغاز به کار کرد
برای نخستین‌بار در ایران، دستگاه خودکار فروش و ارایه خدمات تلفن همراه (iSTM) به بهره‌برداری رسید.
قرعه‌کشی اعضای کانال تلگرام بانک ملت
اولین دوره قرعه‌کشی جوایز کانال تلگرام بانک ملت در ساختمان مرکزی این بانک برگزار شد.
محسن هاشمی فعلا خیال ریاست‌جمهوری ندارد
«بر اساس رای حدود یک‌ میلیون و هشتصد هزار شهروند تهرانی بنده به‌ عنوان نماینده شورای شهر انتخاب شدم و با اعتماد اعضای محترم شورای اسلامی شهر تهران، مسئولیت ریاست شورا به بنده محول شده است. بنابراین حداکثر تلاش و تمرکز بنده معطوف به انجام وظایف نمایندگی و اداره شورای شهر به بهترین نحو است و درباره موارد حاشیه‌ای و فرعی برنامه‌ای ندارم.»
این مرد دوربین را به همسرش ترجیح داد
اگر یک مراسم را از دست بدهد مضطرب می‌شود و شب خوابش نمی‌برد. برای رسیدن به هر مراسمی که دوربین در آن باشد با تلاش و پشتکاری مثال‌زدنی خود را آماده می‌کند و به محل موردنظر می‌رساند. وقتی هم مقابل دوربین قرار می‌گیرد خوشحالی در چشم‌هایش موج می‌زند؛ دست و پایش از شوق به لرزه می‌افتد و به هر قیمتی شده خودش را به مرکز تصویر نزدیک می‌کند. چهل سال است کارش همین است؛ آقای دوربینی یک‌شبه به اینجا نرسیده!
سرگرم شدن مردم به دنیا، علت اصلی واقعه عاشورا بود
جایگاه معلم در کلام رسول خدا (ص)
به غیر از وطن اصلی چند محل را می‌توان به عنوان وطن انتخاب کرد؟
شهدای محراب گنجینه‌ها و سرمایه‌های ماندگار کشور هستند
صلواتی جهت رفع گناهان
در ابتدا و انتهای روز، قرائت کدام سوره‌ها مستحب است؟
مسجدی: مراسم اربعین باید مردمی شود- زائران به قوانین عراق احترام بگذارند
هنگام وضو گرفتن چه دعاهایی مستحب است؟
آیا وضو با خالکوبی باطل است؟
قرآن چگونه شفاعت می کند؟