فلسفه عزاداری چیست؟

04:45 ۶۲ روز و ۱۳ ساعت پیش افکار نیوز 785 0
فلسفه عزاداری چیست؟

مسئله انسان سازی، جامعه سازی و انتقال فرهنگ شیعی به نسل بعد، در مجالس امام حسین علیه السلام، قوی تر می باشد؛ زیرا ماهیت قیام امام حسین علیه السلام و نیز آموزه های تربیتی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی عاشورا، در رشد و بالندگی انسان و جامعه چشم گیر بوده و عناصر رویداد کربلا، مؤلفه های اساسی و اصلی را در ترسیم فرهنگ شیعی رقم زده است که توسط مراسم سوگواری به نسل بعد منتقل می شود.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،مسئله انسان سازی، جامعه سازی و انتقال فرهنگ شیعی به نسل بعد، در مجالس امام حسین علیه السلام، قوی تر می باشد؛ زیرا ماهیت قیام امام حسین علیه السلام و نیز آموزه های تربیتی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی عاشورا، در رشد و بالندگی انسان و جامعه چشم گیر بوده و عناصر رویداد کربلا، مؤلفه های اساسی و اصلی را در ترسیم فرهنگ شیعی رقم زده است که توسط مراسم سوگواری به نسل بعد منتقل می شود. با توجّه به بیانات، سخنان و شعارهای عاشورا، می توان عناصر انسان ساز، جامعه ساز و فرهنگ ساز را ملاحظه کرد؛ مواردی چون عبادت، ایثار، شجاعت، توکل، صبر، امر به معروف و نهی از منکر، نابودی اسلام در شرایط سلطه یزیدیان، حرمت بیعت با کسی چون یزید، شرافت مرگ سرخ بر زندگی ذلّت بار، اندک بودن انسان های راستین در صحنه امتحان، لزوم شهادت طلبی در عصر حاکمیت باطل، زینت بودن شهادت برای انسان، تکلیف مبارزه با سلطه جور و طغیان، اوصاف پیشوای حق، تسلیم و رضا در برابر خواسته خدا، همراهی شهادت طلبان در مبارزات حق جویانه، حرمت ذلّت پذیری برای آزادگان و فرزانگان مؤمن، پل بودن مرگ برای عبور به بهشت برین، آزادگی و جوان مردی، یاری خواهی از همه و همیشه در راه احقاق حق. درس آزادی به دنیا داد، رفتار حسین بذر همت در جهان افشاند، افکار حسین گر نداری دین به عالم، لااقل آزاده باش این کلام نغز می باشد زگفتار حسین مرگ با عزّت، زعیش در مذلّت بهتر است نغمه ای می باشد از لعل درر بار حسین در عین حال، موارد ذیل علاوه بر موارد پیش گفته، می توانند حکمت عزاداری برای امام حسین علیه السلام تبیین کنند:
1. نوعی اعتراض به ظالمان زمان و حمایت از مظلومان جهان
2. عامل تقویت حس عدالت خواهی و انتقام جویی از ستمگران
3. زمینه ساز اجتماع شیعیان جهت پیروی و دفاع از حق. (53)
4. توجه به هدف قیام امام حسین که همانا احیاى ارزش‏هاى دینى و جلوگیرى از انحراف بود
5. زنده داشتن یاد و تاریخ پرشکوه نهضت حسینى
6. الهام بخش روح انقلابى و ستم ستیزى
7. پیوند عمیق عاطفى بین امت و الگوهاى راستین
8. اقامه مجالس دینى در سطح وسیع و آشنا شدن توده‏ها با معارف دینى
9. پالایش روح و تزکیه نفس
10. اعلام وفادارى نسبت به مظلوم و مخالفت با ظالم و ... . اما اصل عزادارى و سوگوارى از خود اهل بیت(علیهم السلام) است ولى چگونگى آن تا حدود زیادى با شیوه‏هاى قومى و ملى عجین شده است و این آمیزش تا زمانى که مشتمل بر خلاف شرع نباشد اشکالى ندارد.
داستان گریه و عزادارى پس از شهادت حضرت امام حسین(علیه السلام) از سوى امامان(علیهم السلام) داستان دامنه‏دارى است. به مواردى اشاره مى‏شود:
1- امام چهارم(علیه السلام) که خود در کربلا شاهد مصائب دردناک امام حسین(علیه السلام) و یاران فداکار او بود و 23 سال داشت، پس از آن واقعه سوزناک تا زمانى که در قید حیات بودند یعنى مدت 34 سال طبق برخى روایات براى پدر و عزیزان خویش گریه و سوگوارى مى‏کرد (54)2 - گریه‏هاى امام سجاد(علیه السلام) در سخت‏ترین شرایط علاوه بر جنبه عاطفى، یکى ازراه‏هاى مهم مبارزه و افشاگرى بود. 2- امام صادق(علیه السلام) به ابوهارون مکفوف دستور مى‏دهد مرثیه بسراید و آنگاه که وى مرثیه خود را مى‏خواند و امام(علیه السلام) سخت گریه مى‏کند. متوجه مى‏شود از گریه امام صادق(علیه السلام) زنانى که پشت پرده حضور داشته‏اند صداى خود را به گریه و شیون بلند کردند (55)
3- امام رضا(علیه السلام) دعبل خزایى شاعر را در ایام سوگوارى حضرت حسین(ع) به حضور مى‏پذیرد به او عنوان یارى دهنده اهل‏بیت، خوش‏آمد مى‏گوید و از وى مى‏خواهد در روزهاى غم و اندوه اهل‏بیت؛ یعنى عاشورا در مورد مصایب جد خویش اباعبدالله(علیه السلام) مرثیه بسراید (56) در مورد سینه‏زنى نیز برخى از منابع تاریخى نشان مى‏دهد که وقتى بنى‏هاشم براى اولین بار از مدینه به کربلا آمده و با کاروان اسراء در آن مکان برخورد نمودند به رسم عزادارى زنانشان دست به سینه مى‏زدند. (57)
 


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها
سینما و تئاتر
سینما و تئاتر
قرآن و عتر
قرآن و عتر
دین و اندیشه
دین و اندیشه
فرهنگ حماسه
فرهنگ حماسه
رادیو تلویزیون
رادیو تلویزیون
عمومی
عمومی
تئاتر
تئاتر
موسیقی و هنرهای تجسمی
موسیقی و هنرهای تجسمی
میراث و گردشگری
میراث و گردشگری
فرهنگ عمومی
فرهنگ عمومی
رسانه
رسانه
ادبیات
ادبیات
ادبیات و کتاب
ادبیات و کتاب

آخرین اخبار

شوخی‌های جالب شبکه‌های اجتماعی (471)
هر نوشته ای نویسنده ای دارد. هر نویسنده ای حق دارد اسمش را پای مطلبش ببیند. نوشته هایی که در این صفحه می خوانید، Status های کپی پیست شده ای است که در شبکه های اجتماعی دست به دست چرخیده و صاحبش را گم کرده.
بازی تخته نرد آنلاین
تخته نرد یک بازی خیلی آسان و سریع است که شما با یادگیری ان میتوانید هم به صورت رو در رو و هم از طریق اینترنت با دوستان بازی کنید و لحظات خوشی را کنار آنها بگذرانید.
سریال «عالیجناب»؛ خانه پوشالی به سبک ایرانی!
قسمت دوم سریال عالیجناب به کارگردانی سام قریبیان در حالی توزیع می شود که قسمت اول آن هیچ موج و هیجان خاصی میان مخاطبان ایجاد نکرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آغاز به کار هفدهمین کنفرانس بین المللی حمل ونقل و ترافیک
هفدهمین کنفرانس بین المللی حمل ونقل و ترافیک در 12 محور علمی و باهمکاری بیش از 50 نفر از استادان دانشگاه های کشور در روزهای 29 و 30 بهمن ماه سال جاری در 10 سالن مرکز همایش های برج میلاد برگزار می شود.
تمام شدن دوره‌ی‌ آواز یعنی تمام شدنِ حافظ و سعدی - سلبریتی باش اما توجیه نکن
حسین علیشاپور از مخاطبان آواز ایرانی می‌گوید و از خوانندگانی که می‌خواهند سلبریتی باشند اما واقعیت‌ها را به مردم نمی‌گویند.
بهترین درمان درد از زبان امام علی(ع)
کاهش بودجه قرآنی نشانگر بی‌توجهی دولت به امور فرهنگی
بهترین عمل بعد از انجام واجبات و ترک محرمات؟
از رقابت ۲۷۰ برگزیده تا حضور داوران بین‌المللی در جشنواره ˮمدهامتانˮ
مولودی میلاد پیامبر مهربانی با صدای مجید بنی فاطمه-صوت
استفاده از ظرفیت های دینی و ارزشی مسجد برای جذب مخاطب
برگزاری مراسم نمادین ورود کاروان حضرت معصومه(س) به قم
چگونه از گرفتاری ها رهایی پیدا کنیم؟
دشمن از برخی مسلمانان برای تفرقه‌افکنی استفاده می‌کند
(ستاره ها صف بکشید) به مناسبت میلاد حضرت رسول اکرم (ص)-انیمیشن