ربیعی در پاسخ به سؤال حاجی دلیگانی: یک میلیون و 400 هزار نفر غیرمجاز در ایران داریم/ایران عضو کنوانسیون‌های جهانی ناظر بر حق اشتغال اتباع بیگانه است

11:42 ۲۸۵ روز و ۳ ساعت پیش خبرگزاری فارس 714 0
ربیعی در پاسخ به سؤال حاجی دلیگانی: یک میلیون و 400 هزار نفر غیرمجاز در ایران داریم/ایران عضو کنوانسیون‌های جهانی ناظر بر حق اشتغال اتباع بیگانه است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: : ایران در کنوانسیون‌های جهانی که ناظر بر حق اشتغال اتباع بیگانه است، عضویت دارد.

خبرگزاری فارس

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس ، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز چهارشنبه (12 مهرماه 96) در صحن علنی مجلس و در پاسخ به سؤال حسینعلی حاجی دلیگانی مبنی بر اشتغال و فرصت‌های شغلی توسط افراد بیگانه طی سخنانی اظهار داشت: ایران در کنوانسیون‌های جهانی که ناظر بر حق اشتغال اتباع بیگانه است، عضویت دارد. 
وی افزود: قبل از اینکه اشتغال موضوعیت پیدا کند، به اعتقاد من حضور این افراد در ایران مسئله ما است، و موضوع اشتغال مسئله ثانویه است که برعهده وزارت کار است. 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین تصریح کرد: مسئله و مشکل حضور اتباع بیگانه در کشور برعهده وزارت کار نیست. من تصور می‌کنم که ما مأموریت خود را به نحو احسن در استان‌های هدف اجرا کردیم، همچنین یک نسخه واحد برای نیروی کار خارجی نمی‌توانیم بنویسیم. 
ربیعی ادامه داد: حضور برخی نیروهای کار خرجی و برخی رشته‌ها در تمام دنیا به عنوان مزیت هم می‌تواند شناسایی شود. از طرفی دیگر، ما با منویات استراتژیکی در کشور روبه‌رو هستیم که نمونه آن 500 هزار نفر اتباع خارجی در حال تحصیل در ایران هستند. 
وی بر همین اساس اضافه کرد: نمونه دیگر این اهتمام شما به شناسنامه دادن به کودکان مادر ایرانی و همسر خارجی است که مسیر خود را طی کرد، اینها سیاست‌های کلانی است که بحث اشتغال اتباع خارجی به اینها مرتبط می‌شود. 
وی در همین رابطه اضافه کرد: ما 9 هزار و 355 کارفرمای متخلف را تنها ظرف یک سال شناسایی کردیم یعنی در مدت چهار سال 40 هزار کارفرمای متخلف به مراجع قضایی معرفی شدند و تقریباً 80 هزار نیروی ایرانی به اجبار جایگزین اینها شدند. ما در همین پنج ماهه 96 حدود 5 هزار و 759 نفر از میان 28 هزار بازرسی که صورت گرفته بود، جایگزین کردیم. 
ربیعی همچنین عنوان کرد: جناب آقای حاجی دلیگانی! عملکرد استان اصفهان هم در گزارش بنده هست، ما در ارتباط با وظایف خودمان در این زمینه کوتاهی نکردیم، معطوف به سیاست‌های کلانی است که اگر مجلس نظرش به این است، حتما توضیحاتی در این بین ارائه می دهم که معطوف به آنها مسئله را دنبال کنیم، در این زمینه من با شما هم‌نظر هستم و به جز برخی مشاغل که فرهنگ کار نیروی ایرانی را عوض کرده است، ممکن است به تعدادی مشاغل خاص بخواهیم این اجازه را بدهیم، ولی به طور گسترده‌تر ما هم با شما هم‌نظر هستیم. 
وی در بخش دوم توضیحات خود خاطرنشان کرد: من به عنوان وزیر کار با سؤال شما همسو هستم اما نگفتم عملکردم دارای مشکل است و آن را قابل قبول ندانم. کدام وزیر در این سالها پشت تریبون مجلس قرار گرفت و گفت من اختیارات زیادی ندارم، تولید دست من نیست، اما من پرچم اشتغال را می‌خواهم بردارم و پاسخگو باشم؟ اما من این کار را انجام دادم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین یادآور شد: برای تثبیت بیش از 230 هزار شغل ایده‌ای که حدود 17 هزار میلیارد تومان به صنعت رفت، ایده‌ای بود که از وزارتخانه ما آمد.
وی با بیان اینکه همه فکر و ذکر ما تثبیت شغل موجود است، گفت: بنده خود را وزیر بیکاران نامیدم، اما شما که به انصاف شهره دارید، ببینید اندازه وظایف و سهم من در این سؤالی که شما دارید چیست؟ آیا شما در این میان شانه خالی کردن مسئولیت را مشاهده و احساس می‌کنید؟  ربیعی ادامه داد: من این اقدام اشتغال را حتی همین 20 هزار میلیارد تومانی که آمد، اگر همین اقدامات هم نبود، این میزان از آمار نگران‌کننده بدتر از آمار موجود بود. 
«ما 2 میلیون و 400 نفر افراد مجاز و غیرمجاز در ایران داریم که از این تعداد یک میلیون و 700 هزار نفر مجاز هستند و 700 هزار غیرمجاز در ایران داریم، من فکر می‌کنم 700 هزار غیرمجاز دیگر هم وجود داشته باشند، یعنی یک میلیون و 400 هزار نفر غیرمجاز در ایران داریم. من مسئولیت غیرمجاز را آیا می‌توانم در ایران برعهده بگیرم، از 700 هزار نفری که به کشور وارد شدند و ما آنها را شناسایی کردیم، 197 هزار شاغل غیرمجاز را شناسایی و اخراج کردیم.» 
ربیعی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: ما شورای عالی امنیت ملی دستورالعمل در شناسایی داریم که کمیسیونی دارد و وزیر کشور آن را برعهده دارد. ما یک عضو هستیم که مسئولیت ساماندهی این افراد برعهده ما است. یک فرایند کار صورت می‌گیرد و نهایتاً مسئولیت من شروع می‌شود، لذا سیستمی باید تعریف شود که براساس آن وظایف وزارت کار مشخص شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در همین رابطه تصریح کرد: مسئله قاچاق نیروی انسانی ظرف 24 ساعت از لب مرز تا استان‌های دیگر نیرو مستقر می‌شود، چرخه‌ای که من اینها را اخراج می‌کنم می‌روند و برمی‌گردند، لذا باید قانون این موضوع درست شود و هزینه به کارگیری را به قدری بالا ببرید تا صرف نکند کسی این نیرو را به کار گیرد، یعنی فقط اقدامات فیزیکی بازرسی پاسخگو نیست. هزینه به کارگیری هم باید افزایش پیدا کند و همچنین سکونت‌گاه‌های غیرمجاز هم باید مورد توجه قرار گیرند. 
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

حرکات نمایشی دیدنی با اسکوتر
اگر از علاقه مندان به هنرنمایی های ورزشی هستید، شما را دعوت به دیدن حرکات نمایشی دیدنی چند نوجوان اهل بوستون آمریکا با استفاده از اسکوتر می کنیم.
با ۱ دلار در کشور‌های مختلف چه غذایی می‌توانید بخورید؟
فکر می‌کنید با ۱ دلار در کشور‌های مختلف جهان چه غذایی می‌توان خورد؟
انسان‌های صفر تا صد سال در ۳ دقیقه!
ما چطور زندگی می‌کنیم؟ چطور بزرگ می‌شویم؟ ما انسان‌ها از نوزادی تا پیری خیلی متفاوت و در عین حال خیلی شبیه هستیم. همه ما زمان محدودی داریم، بنابراین آن را خوب و با احترام به این سیاره و موجودات ساکن در آن بگذرانید و از خودتان لذت ببرید. در ویدئو دیدنی زیر که در نیویورک، نیوجرسی و هلند تصویربرداری شده است، ۱۰۰ نفر از صفر تا صدسال حضور دارند و سن خودشان را به ترتیب معرفی می‌کنند.
تصاویر هوایی شگفت انگیز از مزارع گل لاله
کشاورزان هلندی هر سال حدود ۲ میلیارد گل لاله به عمل می‌آورند. گل‌ها به مدت ۳ تا ۴ هفته در سال بین ماه‌های آوریل و می‌ به شکوفایی کامل می‌رسند. تام هلنِ عکاس، تصاویر هوایی زیبای زیر را از این فرآیند ثبت کرده است.
کشتی چگونه راه اندازی می‌شود؟
راه اندازی کشتی فرآیند انتقال کشتی به آب و یک سنت دریایی در بسیاری از فرهنگ هاست که قدمت آن به هزاران سال پیش می‌رسد. انداختن کشتی به آب فشار زیادی به کشتی وارد می‌کند که علاوه بر اندازه و وزن کشتی، یک چالش مهندسی قابل توجه و یک منظره دیدنی است.
حیواناتی که نمی‌توانند احساساتشان را پنهان کنند
فکر می‌کنید حیوانات می‌توانند خودشان را بروز دهند؟ اگر به نظریه داروین اعتقاد دارید، پس بله، حیوانات احساس و توانایی ابراز آن را دارند.
وینگ سوت در میان ابرهای توگولاوا
وینگ‌ سوت یا همان لباس بالدار تجربه‌ای است که افراد کمی سراغش می‌روند چراکه رسیدن به پیش‌زمینه آن‌که انجام تعداد قابل‌توجهی (200 پرش استاندارد) سقوط آزاد است به‌راحتی به‌دست نمی‌آید. لاک راجرز و همکارش کریس بایرن وینگ سوت را در میان ابرهای توگولاوا استرالیا تجربه و آن را با دوربین گوپرو خود به ثبت رساندند. شما را دعوت به دیدن این تجربه لذت بخش می کنیم.
ساخت کیف و کلاه از پول بی ارزش ونزوئلا!
نرخ تورم ونزوئلا در ماه ژوئن به ۱۲۸.۴ درصد رسید که بیشترین نرخ تورم در سال جاری میلادی بوده است. هم اکنون یک دلار آمریکا برابر حدود ۱۲۰ هزار بولیوار (واحد پول ونزوئلا) است. همین کاهش ارزش پول سبب شده است برخی از افراد از اسکناس‌های ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰ بولیواری برای تولید صنایع دستی نظیر انواع کیف و کمربند استفاده نمایند. قیمت یک کیف تولید شده از اسکناس در مناطق مرزی، ۵ دلار است که ارزشی بسیار بیشتر از اسکناس‌های مصرف شده در تولید آن دارد.
جوان روستایی در جاده آزادشهر - شاهرود به قتل رسید
گنبدکاووس - ایرنا - فرمانده انتظامی شهرستان آزادشهر واقع در شرق استان گلستان از قتل یک جوان اهل روستای فارسیان در جاده آزادشهر به شاهرود خبر داد.
46 عضو باند مدلینگ در هرمزگان دستگیر شدند
بندرعباس - ایرنا - فرمانده انتظامی هرمزگان از متلاشی شدن و دستگیری 46 نفر از اعضای باندی خبر داد که در زمینه مدلینگ فعال بوده و نسبت به انتشار تصویرهای مبتذل در فضای مجازی اقدام می کردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بولتون: تا زمانی که تهدید ایران پابرجا باشد در سوریه می‌مانیم
مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه‌ای که روز یکشنبه منتشر شده ادعاها علیه ایران را تکرار کرده و گفته نظامیان آمریکایی در سوریه باقی خواهند ماند.
وحشت نخست وزیر سابق ایتالیا از رونالد!
مالک سابق باشگاه میلان از قدرت گرفتن رقیب دیرینه این تیم با جذب ستاره پرتغالی رئال مادرید ناراحت است.
زمان واریز یارانه تیرماه 97
هشتاد و هفتمین مرحله یارانه نقدی مربوط به تیر ماه سال جاری ساعت ۲۴ روز سه شنبه مورخ ۹۷.۰۴.۲۶ به حساب سرپرستان خانوار‌ها واریز و قابل برداشت خواهد شد.
گریزمان: می‌خواستم مثل زیدان، چیپ بزنم
آنتوان گریزمان، ستاره تیم ملی فرانسه، فاش کرد که قصد داشت پنالتی امشبش در دیدار مقابل کرواسی در فینال جام جهانی را چیپ بزند.
رضیان: رییس‌جمهور  در نظام اجرایی کشور دگردیسی ایجاد کند
خادمی: در تهیه نقشه راه اقتصادی دولت باید به بخش خصوصی روی آورد
یکشنبه؛ بررسی بسته پیشنهادی اروپا در کمیسیون امنیت ملی مجلس
زمینه محاکمه سران رژیم صهیونیستی در دادگاه لاهه فراهم شود
توئیت کنایه‌آمیز «صادقی» درباره روسیه
پول‌گرفتن در ازای کارنامه‌دادن یا ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس دولتی خلاف قانون است
خلبان هواپیمای تهران ـ یاسوج عامل اولیه سقوط نبوده است
در بسته پیشنهادی اروپا باید فروش نفت ایران تضمین شده باشد
یک عضو کمیسیون انرژی: راندمان نیروگاه‌های تولید برق پایین است
تقویت دولت ارتقای مواضع ایران را به همراه دارد