ربیعی در پاسخ به سؤال حاجی دلیگانی: یک میلیون و 400 هزار نفر غیرمجاز در ایران داریم/ایران عضو کنوانسیون‌های جهانی ناظر بر حق اشتغال اتباع بیگانه است

11:42 ۲۰۲ روز و ۳ ساعت پیش خبرگزاری فارس 714 0
ربیعی در پاسخ به سؤال حاجی دلیگانی: یک میلیون و 400 هزار نفر غیرمجاز در ایران داریم/ایران عضو کنوانسیون‌های جهانی ناظر بر حق اشتغال اتباع بیگانه است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: : ایران در کنوانسیون‌های جهانی که ناظر بر حق اشتغال اتباع بیگانه است، عضویت دارد.

خبرگزاری فارس

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس ، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز چهارشنبه (12 مهرماه 96) در صحن علنی مجلس و در پاسخ به سؤال حسینعلی حاجی دلیگانی مبنی بر اشتغال و فرصت‌های شغلی توسط افراد بیگانه طی سخنانی اظهار داشت: ایران در کنوانسیون‌های جهانی که ناظر بر حق اشتغال اتباع بیگانه است، عضویت دارد. 
وی افزود: قبل از اینکه اشتغال موضوعیت پیدا کند، به اعتقاد من حضور این افراد در ایران مسئله ما است، و موضوع اشتغال مسئله ثانویه است که برعهده وزارت کار است. 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین تصریح کرد: مسئله و مشکل حضور اتباع بیگانه در کشور برعهده وزارت کار نیست. من تصور می‌کنم که ما مأموریت خود را به نحو احسن در استان‌های هدف اجرا کردیم، همچنین یک نسخه واحد برای نیروی کار خارجی نمی‌توانیم بنویسیم. 
ربیعی ادامه داد: حضور برخی نیروهای کار خرجی و برخی رشته‌ها در تمام دنیا به عنوان مزیت هم می‌تواند شناسایی شود. از طرفی دیگر، ما با منویات استراتژیکی در کشور روبه‌رو هستیم که نمونه آن 500 هزار نفر اتباع خارجی در حال تحصیل در ایران هستند. 
وی بر همین اساس اضافه کرد: نمونه دیگر این اهتمام شما به شناسنامه دادن به کودکان مادر ایرانی و همسر خارجی است که مسیر خود را طی کرد، اینها سیاست‌های کلانی است که بحث اشتغال اتباع خارجی به اینها مرتبط می‌شود. 
وی در همین رابطه اضافه کرد: ما 9 هزار و 355 کارفرمای متخلف را تنها ظرف یک سال شناسایی کردیم یعنی در مدت چهار سال 40 هزار کارفرمای متخلف به مراجع قضایی معرفی شدند و تقریباً 80 هزار نیروی ایرانی به اجبار جایگزین اینها شدند. ما در همین پنج ماهه 96 حدود 5 هزار و 759 نفر از میان 28 هزار بازرسی که صورت گرفته بود، جایگزین کردیم. 
ربیعی همچنین عنوان کرد: جناب آقای حاجی دلیگانی! عملکرد استان اصفهان هم در گزارش بنده هست، ما در ارتباط با وظایف خودمان در این زمینه کوتاهی نکردیم، معطوف به سیاست‌های کلانی است که اگر مجلس نظرش به این است، حتما توضیحاتی در این بین ارائه می دهم که معطوف به آنها مسئله را دنبال کنیم، در این زمینه من با شما هم‌نظر هستم و به جز برخی مشاغل که فرهنگ کار نیروی ایرانی را عوض کرده است، ممکن است به تعدادی مشاغل خاص بخواهیم این اجازه را بدهیم، ولی به طور گسترده‌تر ما هم با شما هم‌نظر هستیم. 
وی در بخش دوم توضیحات خود خاطرنشان کرد: من به عنوان وزیر کار با سؤال شما همسو هستم اما نگفتم عملکردم دارای مشکل است و آن را قابل قبول ندانم. کدام وزیر در این سالها پشت تریبون مجلس قرار گرفت و گفت من اختیارات زیادی ندارم، تولید دست من نیست، اما من پرچم اشتغال را می‌خواهم بردارم و پاسخگو باشم؟ اما من این کار را انجام دادم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین یادآور شد: برای تثبیت بیش از 230 هزار شغل ایده‌ای که حدود 17 هزار میلیارد تومان به صنعت رفت، ایده‌ای بود که از وزارتخانه ما آمد.
وی با بیان اینکه همه فکر و ذکر ما تثبیت شغل موجود است، گفت: بنده خود را وزیر بیکاران نامیدم، اما شما که به انصاف شهره دارید، ببینید اندازه وظایف و سهم من در این سؤالی که شما دارید چیست؟ آیا شما در این میان شانه خالی کردن مسئولیت را مشاهده و احساس می‌کنید؟  ربیعی ادامه داد: من این اقدام اشتغال را حتی همین 20 هزار میلیارد تومانی که آمد، اگر همین اقدامات هم نبود، این میزان از آمار نگران‌کننده بدتر از آمار موجود بود. 
«ما 2 میلیون و 400 نفر افراد مجاز و غیرمجاز در ایران داریم که از این تعداد یک میلیون و 700 هزار نفر مجاز هستند و 700 هزار غیرمجاز در ایران داریم، من فکر می‌کنم 700 هزار غیرمجاز دیگر هم وجود داشته باشند، یعنی یک میلیون و 400 هزار نفر غیرمجاز در ایران داریم. من مسئولیت غیرمجاز را آیا می‌توانم در ایران برعهده بگیرم، از 700 هزار نفری که به کشور وارد شدند و ما آنها را شناسایی کردیم، 197 هزار شاغل غیرمجاز را شناسایی و اخراج کردیم.» 
ربیعی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: ما شورای عالی امنیت ملی دستورالعمل در شناسایی داریم که کمیسیونی دارد و وزیر کشور آن را برعهده دارد. ما یک عضو هستیم که مسئولیت ساماندهی این افراد برعهده ما است. یک فرایند کار صورت می‌گیرد و نهایتاً مسئولیت من شروع می‌شود، لذا سیستمی باید تعریف شود که براساس آن وظایف وزارت کار مشخص شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در همین رابطه تصریح کرد: مسئله قاچاق نیروی انسانی ظرف 24 ساعت از لب مرز تا استان‌های دیگر نیرو مستقر می‌شود، چرخه‌ای که من اینها را اخراج می‌کنم می‌روند و برمی‌گردند، لذا باید قانون این موضوع درست شود و هزینه به کارگیری را به قدری بالا ببرید تا صرف نکند کسی این نیرو را به کار گیرد، یعنی فقط اقدامات فیزیکی بازرسی پاسخگو نیست. هزینه به کارگیری هم باید افزایش پیدا کند و همچنین سکونت‌گاه‌های غیرمجاز هم باید مورد توجه قرار گیرند. 
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

تفاوت‌‌ها را پیدا کنید؟
حتی اگر هیچ علاقه‌ای نداشته باشید که روی دست شرلوک هولمز بزنید، یادگرفتن توجه به جزئیات کوچک، اصلا کار بیهوده‌ای نیست.
تبلیغات خلاقانه؛ نیسان ایمنی را تبلیغ می‌کند
شرکت ژاپنی خودروسازی نیسان با داشتن بیش از ۸ دهه سابقه، در زمره شرکت‌های موفق جهانی قرار دارد و در کنار نام‌های معتبری مانند تویوتا و هوندا دیگر غول‌های ماشین‌سازی ژاپن قرار گرفته است.
۹ عبارتی که هنگام صحبت کردن، نباید بکار ببرید
هر فردی ممکن است برداشت متفاوتی از حرف‌های ما داشته باشد. وقتی نسنجیده صحبت کنید، حرف‌هایتان احساس بدی در اطرافیان به وجود می‌آورد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که درباره چیزی که اطلاع کافی نداریم اظهار نظر می‌کنیم. در ادامه شما را با جملاتی آشنا می کنیم که افراد باهوش و موفق هیچ گاه در مکالمات خود به کار نمی‌برند.
چرا كتاب خواندن مهم است؟
پرسشي ساده مطرح مي‌كنم، پاسخي صادقانه بدهيد چراكه پاسخ شما ميزان لذت زندگي روزانه‌تان را بالا مي‌برد، آلزايمر را به تاخير مي‌اندازد و حتي عمرتان را بلندتر مي‌كند: در هفته گذشته چند ساعت را به مطالعه كردن اختصاص داديد؟
سفیدآب، معجزه‌ای برای لایه برداری پوست
سفیداب بهترین لایه‌بردار طبیعی است که می‌تواند جایگزین خوبی برای انواع ماسک‌های لایه‌بردار باشد. سفیداب با پاک کردن سلول‌های مرده باعث می‌شود تا به قول معروف پوست‌مان نفس راحت بکشد.
با وضعیت‌های مختلف جنین آشنا شوید
سر جنین بالاست یا پایین؟ این سوالی است که از ماه هشتم بارداری به بعد معمولا برای تمام خانم‌های باردار پیش می‌آید و در هر سونوگرافی پزشک سعی می‌کند آن را مورد بررسی قرار دهد.
خطرات بی تحرکی را جدی بگیرید
بی‌تحرکی، عامل اصلی ابتلا به دیابت و افزایش خطر مرگ در اثر بیماری‌های قلبی عروقی است.
طرز تهیه میت بال با سس گوجه فرنگی
اگه تصمیم دارین با گوشت چرخ کرده غذا درست کنین و از طرفی دلتون تنوع هم میخواد بهتون پیشنهاد میکنم که حتما از گوشت چرخ کرده به شکل میت بال داخل غذاهاتون استفاده کنین.
شیشلیک‌ها را با سس زیتون مزه دار کنید
کباب شیشلیک، نوعی کباب است که از شش تکه گوشت راسته یا دنده گوسفندی تهیه می شود و در بین ایرانیان غذایی بسیار محبوب است.
نالایقان لایق! ۱۰ بازیگر زنی که برنده اسکار نشده‌اند
بسیار تلخ است که وقتی شما روح و جسم خود را برای ایفای یک نقش به کار گرفته اید اما ناگهان جایزه ای که شما خود را مستحق آن می دانید به شخص دیگری داده می شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خطرات بی تحرکی را جدی بگیرید
بی‌تحرکی، عامل اصلی ابتلا به دیابت و افزایش خطر مرگ در اثر بیماری‌های قلبی عروقی است.
تصویر مومیایی منتسب به رضا شاه
تصویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و ادعا می‌شود متعلق به جسد مومیایی کشف شده در شهر ری است. تایید اصالت این تصاویر یا ارتباط آن با رضا پهلوی هنوز ممکن نیست.
وزیر دادگستری: عبور از مشکلات هدف اصلی دولت است
تبریز- ایرنا - وزیر دادگستری گفت: هدف دولت حل مشکلات مردم و برداشتن گام های اساسی در راستای توسعه کشور است.
معاون سیاسی استانداری اصفهان منصوب شد
اصفهان- ایرنا- استاندار اصفهان در حکمی، سید حمیدرضا طباطبایی نائینی را به سمت معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی این استان منصوب کرد.
بردهای استقلال و یک قدم تا نایب‌قهرمانی
طرفداران استقلال حالا بیشتر از هر زمان دیگر افسوس روزهای ابتدایی فصل را می‌خورند، روزهایی که بدون مربی موفق و محبوب این روزها با از دست دادن امتیازات هدر رفت.
آتش‌نشانان عملیاتی از مزایای مشاغل سخت برخوردار می‌شوند
همه ما مسئولین باید مردمی بمانیم تا انقلاب بماند
کدام نهاد گزارش بانک مرکزی را تایید می‌کند؟
در صورت فشار به بانک‌ها، شرکت‌های۱۰۰ میلیاردی۱۰۰ میلیون فروخته می‌شود
انتقاد ذوالنور از صحبت‌های رئیس‌جمهور درباره‌ دستگاه‌های نظارتی
قوامی: تکلیف یک میلیون و ۵۰۰ هزارمیلیون تومان نقدینگی به گِل نشسته را روشن کنید
۸ شرکت تامین سرمایه فعال متعلق به بانک‌هاست
نماینده سمنان: تکلیفمان را با اقتصاد سیاسی و سیاست اقتصادی روشن کنیم
وزارت اقتصاد و بانک مرکزی تا پایان 97 ایراد گزارش واگذاری‌های مازاد بانک‌ها را رفع کنند
صدور 9 هزار میلیارد تومان جریمه مالیاتی برای عدم واگذاری اموال مازاد بانک‌ها