ربیعی در پاسخ به سؤال حاجی دلیگانی: یک میلیون و 400 هزار نفر غیرمجاز در ایران داریم/ایران عضو کنوانسیون‌های جهانی ناظر بر حق اشتغال اتباع بیگانه است

11:42 ۳۸۱ روز و ۱ ساعت پیش خبرگزاری فارس 714 0
ربیعی در پاسخ به سؤال حاجی دلیگانی: یک میلیون و 400 هزار نفر غیرمجاز در ایران داریم/ایران عضو کنوانسیون‌های جهانی ناظر بر حق اشتغال اتباع بیگانه است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: : ایران در کنوانسیون‌های جهانی که ناظر بر حق اشتغال اتباع بیگانه است، عضویت دارد.

خبرگزاری فارس

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس ، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز چهارشنبه (12 مهرماه 96) در صحن علنی مجلس و در پاسخ به سؤال حسینعلی حاجی دلیگانی مبنی بر اشتغال و فرصت‌های شغلی توسط افراد بیگانه طی سخنانی اظهار داشت: ایران در کنوانسیون‌های جهانی که ناظر بر حق اشتغال اتباع بیگانه است، عضویت دارد. 
وی افزود: قبل از اینکه اشتغال موضوعیت پیدا کند، به اعتقاد من حضور این افراد در ایران مسئله ما است، و موضوع اشتغال مسئله ثانویه است که برعهده وزارت کار است. 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین تصریح کرد: مسئله و مشکل حضور اتباع بیگانه در کشور برعهده وزارت کار نیست. من تصور می‌کنم که ما مأموریت خود را به نحو احسن در استان‌های هدف اجرا کردیم، همچنین یک نسخه واحد برای نیروی کار خارجی نمی‌توانیم بنویسیم. 
ربیعی ادامه داد: حضور برخی نیروهای کار خرجی و برخی رشته‌ها در تمام دنیا به عنوان مزیت هم می‌تواند شناسایی شود. از طرفی دیگر، ما با منویات استراتژیکی در کشور روبه‌رو هستیم که نمونه آن 500 هزار نفر اتباع خارجی در حال تحصیل در ایران هستند. 
وی بر همین اساس اضافه کرد: نمونه دیگر این اهتمام شما به شناسنامه دادن به کودکان مادر ایرانی و همسر خارجی است که مسیر خود را طی کرد، اینها سیاست‌های کلانی است که بحث اشتغال اتباع خارجی به اینها مرتبط می‌شود. 
وی در همین رابطه اضافه کرد: ما 9 هزار و 355 کارفرمای متخلف را تنها ظرف یک سال شناسایی کردیم یعنی در مدت چهار سال 40 هزار کارفرمای متخلف به مراجع قضایی معرفی شدند و تقریباً 80 هزار نیروی ایرانی به اجبار جایگزین اینها شدند. ما در همین پنج ماهه 96 حدود 5 هزار و 759 نفر از میان 28 هزار بازرسی که صورت گرفته بود، جایگزین کردیم. 
ربیعی همچنین عنوان کرد: جناب آقای حاجی دلیگانی! عملکرد استان اصفهان هم در گزارش بنده هست، ما در ارتباط با وظایف خودمان در این زمینه کوتاهی نکردیم، معطوف به سیاست‌های کلانی است که اگر مجلس نظرش به این است، حتما توضیحاتی در این بین ارائه می دهم که معطوف به آنها مسئله را دنبال کنیم، در این زمینه من با شما هم‌نظر هستم و به جز برخی مشاغل که فرهنگ کار نیروی ایرانی را عوض کرده است، ممکن است به تعدادی مشاغل خاص بخواهیم این اجازه را بدهیم، ولی به طور گسترده‌تر ما هم با شما هم‌نظر هستیم. 
وی در بخش دوم توضیحات خود خاطرنشان کرد: من به عنوان وزیر کار با سؤال شما همسو هستم اما نگفتم عملکردم دارای مشکل است و آن را قابل قبول ندانم. کدام وزیر در این سالها پشت تریبون مجلس قرار گرفت و گفت من اختیارات زیادی ندارم، تولید دست من نیست، اما من پرچم اشتغال را می‌خواهم بردارم و پاسخگو باشم؟ اما من این کار را انجام دادم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین یادآور شد: برای تثبیت بیش از 230 هزار شغل ایده‌ای که حدود 17 هزار میلیارد تومان به صنعت رفت، ایده‌ای بود که از وزارتخانه ما آمد.
وی با بیان اینکه همه فکر و ذکر ما تثبیت شغل موجود است، گفت: بنده خود را وزیر بیکاران نامیدم، اما شما که به انصاف شهره دارید، ببینید اندازه وظایف و سهم من در این سؤالی که شما دارید چیست؟ آیا شما در این میان شانه خالی کردن مسئولیت را مشاهده و احساس می‌کنید؟  ربیعی ادامه داد: من این اقدام اشتغال را حتی همین 20 هزار میلیارد تومانی که آمد، اگر همین اقدامات هم نبود، این میزان از آمار نگران‌کننده بدتر از آمار موجود بود. 
«ما 2 میلیون و 400 نفر افراد مجاز و غیرمجاز در ایران داریم که از این تعداد یک میلیون و 700 هزار نفر مجاز هستند و 700 هزار غیرمجاز در ایران داریم، من فکر می‌کنم 700 هزار غیرمجاز دیگر هم وجود داشته باشند، یعنی یک میلیون و 400 هزار نفر غیرمجاز در ایران داریم. من مسئولیت غیرمجاز را آیا می‌توانم در ایران برعهده بگیرم، از 700 هزار نفری که به کشور وارد شدند و ما آنها را شناسایی کردیم، 197 هزار شاغل غیرمجاز را شناسایی و اخراج کردیم.» 
ربیعی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: ما شورای عالی امنیت ملی دستورالعمل در شناسایی داریم که کمیسیونی دارد و وزیر کشور آن را برعهده دارد. ما یک عضو هستیم که مسئولیت ساماندهی این افراد برعهده ما است. یک فرایند کار صورت می‌گیرد و نهایتاً مسئولیت من شروع می‌شود، لذا سیستمی باید تعریف شود که براساس آن وظایف وزارت کار مشخص شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در همین رابطه تصریح کرد: مسئله قاچاق نیروی انسانی ظرف 24 ساعت از لب مرز تا استان‌های دیگر نیرو مستقر می‌شود، چرخه‌ای که من اینها را اخراج می‌کنم می‌روند و برمی‌گردند، لذا باید قانون این موضوع درست شود و هزینه به کارگیری را به قدری بالا ببرید تا صرف نکند کسی این نیرو را به کار گیرد، یعنی فقط اقدامات فیزیکی بازرسی پاسخگو نیست. هزینه به کارگیری هم باید افزایش پیدا کند و همچنین سکونت‌گاه‌های غیرمجاز هم باید مورد توجه قرار گیرند. 
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

جذابترین ایده‌های تزئین کدوحلوایی برای هالووین
هالووین نزدیک است، اما تزئین کدوحلوایی فقط مختص هالووین نیست و می‌تواند به عنوان یک سرگرمی و فعالیت خانوادگی برای ایجاد فضای زندگی زیباتر و متناسب با فصل استفاده شود.
کافه‌ای در ویتنام؛ لطفا پایتان را روی ماهی‌ها نگذارید!
کافه‌های حیوانات در نقاط مختلف دنیا وجود دارند، اما کافه «آمیکس» تنها کافه جهان است که می‌توانید در کنار صد‌ها ماهی که زیر پایتان شنا می‌کنند، استراحت کنید.
تصاویر احساسی که روحتان را گرم می‌کند
گاهی فکر می‌کنیم به سختی تحت تاثیر قرار می‌گیریم، چون زندگی سخت است و ما مجبوریم آماده همه چیز باشیم؛ اما بعد می‌فهمیم کودک درونمان هنوز زنده است و می‌تواند شگفت زده یا احساساتی شود.
کارگران در ادبیات ایران چگونه بازتاب پیدا کرده اند؟
اغلب شاعران و نویسندگان ایرانی از پدرانی زاده شده اند که یا کارگر بوده اند یا کشاورز. تعداد کمی از آن‌ها را می‌توان نام برد که از پدرانی نظامی و کارمند متولد شده باشند. البته مسئله فراتر از اینهاست. اغلب شاعران و نویسندگان ایرانی خود برای مدتی کار گل کرده اند و در کارگاه‌ها یا کارخانه‌ها مشغول کارگری بوده اند.
بهترین فیلم‌های تام هاردی؛ پسر همه فن حریف سینما
با اکران فیلم «ونوم» بار دیگر تام هاردی در معرض توجه‌ها قرار گرفته است. این بازیگر انگلیسی در هزاره سوم توانسته نام خودش را به عنوان یکی از ستاره‌های مهم سینما ثبت کند.
روایتی تکان‌دهنده از حرمسرای قذافی
۲۰ اکتبر مصادف با ۲۸ مهرماه سال‌مرگ معمر قذافی، رهبر انقلاب لیبی است. او پس از کودتا تا سال ۱۹۷۷ رئیس کشور لیبی بود. در سال ۱۹۷۷ از منصب رسمی ریاست شورای فرماندهی انقلاب لیبی کناره‌گیری کرد و مدعی شد که فقط یک نماد ملی خواهد بود.
ابراهیم گلستان ۹۶ ساله شد
ابراهیم گلستان در آغاز جوانی برای تحصیل، از زادگاهش، شیراز، به تهران آمد و به خانه عمویش رفت. پس از مدتی با دخترعمویش فخری گلستان ازدواج کرد. ابراهیم و فخری به زودی صاحب دختری شدند که امروز یکی از مترجمان بنام و مدیر گالری گلستان است؛ لیلی گلستان.
سریال دنباله‌داری به نام «امیر تتلو»
هفته گذشته، شبکه بی‌بی‌سی فارسی هم از وسوسه پرداختن به این حواشی در امان نماند و در برنامه مربوط به موسیقی خودش، با این پدیده به گفتگو نشست. گرچه این برنامه را به هیچ عنوان نمی‌توان در قالب یک برنامه تخصصی موسیقی دید، اما قدری غیرمنتظره بود که بی‌بی‌سی‌فارسی یک برنامه خود را به تتلو اختصاص دهد.
لیگ NBA؛ پیروزی وریز با درخشش دورانت
تیم گلدن استیت وریرز در بازی امروز خود در لیگ NBA با درخشش کوین دورانت توانست میزبان خود یوتا جز را شکست دهد.
غایبان بزرگ پاری سن ژرمن برابر تیم قدوس
پاری سن ژرمن برابر آمیان در هفته دهم رقابت‌های لیگ فرانسه چند بازیکن سرشناس خود را در اختیار ندارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

میرباقری: انتخاب بازیگران «سلمان فارسی» آغاز شد
داوود میرباقری کارگردان مجموعه تلویزیونی «سلمان فارسی» از آغاز انتخاب بازیگران این سریال فاخر خبر داد.
آغاز پیش‌فروش ۵۰ هزار خودروی سایپا
طرح پیش‌فروش ۵۰ هزار خودروی سایپا از ساعت ۸ صبح امروز ۲۸ مهر آغاز شد.
بهترین بازیگران مرد سینمای پس از انقلاب
این فهرستی از بهترین بازیگران مرد ۴۰ سال سینمای پس از انقلاب است. یک لیست ده نفره اصلی و یک لیست دوازده نفری فرعی.
خنثی شدن طرح داعش برای حمله به زائران اربعین
رسانه‌های عراقی از موفقیت نیروهای امنیتی در خنثی‌ کردن طرح‌های تروریست‌های داعشی برای حمله به زائران اربعین حسینی خبر دادند.
کاظمی: احتکارهای خانگی کنترل شود- وارداتی با ارز ۱۷ یا ۱۸هزار تومانی نداشته‌ایم
رحیمی: آیا با فحاشی و تهمت‌زدن به نیروهای انقلاب می‌توان کشور را اداره کرد؟
الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت حلال معضلات کشور است
نخبگان برای پیشرفت جامعه علمی کشور به فراخوان رهبری لبیک بگویند
صادقی: اصلاح طلبان از دردهای بدنه و کف جامعه غافل شده اند
نورمفیدی: مجلس برای دفاع از محیط بانان قانون تصویب کند
ادامه اظهار نظرها در خصوص FATF زمینه را برای قانون گریزی فراهم می‌کند
برای مدیریت مصرف سوخت باید به سمت سهمیه بندی برویم
بررسی فعال سازی کارت سوخت ها در دستور کار هفته آتی کمیسیون انرژی
ایران در صدد تضمین رعایت حقوق کودکان و پرورش آن‌ها در فضای عاری از خشونت است