کارشناس آموزش سازمان اورژانس کشور: اقدامات درمانی در مواجهه با مسمومیت/ از راه دهان به بیماران مسموم چیزی نخورانید

14:30 ۱۵۱ روز و ۱۱ ساعت پیش خبرگزاری فارس 646 0
کارشناس آموزش سازمان اورژانس کشور: اقدامات درمانی در مواجهه با مسمومیت/ از راه دهان به بیماران مسموم چیزی نخورانید

کارشناس آموزش سازمان اورژانس کشور با اشاره به علائم مسمومیت گفت: از راه دهان به بیماران مسموم چیزی نخورانید.

خبرگزاری فارس

به گزارش خبرگزاری فارس ، حسن لعل حسن زاده با بیان اینکه سموم از راه‌های مختلف وارد بدن می شوند،اظهار کرد: سموم از راه‌های مختلف از قبیل خوراکی‌ها، دهان، دستگاه گوارش، استنشاق بخار یا گاز از طریق ریه‌ها، جذب عصاره شیمیایی یا گیاهی از طریق پوست و تزریق از طریق عبور از پوست مانند گزیدگی، گاز گرفتگی، سرنگ و … وارد بدن می‌شوند.
وی در ادامه افزود: تهوع یا استفراغ، اسهال، تعریق شدید، درد شکم، بیهوش شدن یا تغییر سطح هوشیاری، تشنج و مشکلات تنفسی از علائم مسمومیت به شمار می‌آید.
کارشناس آموزش سازمان اورژانس کشور در خصوص چگونگی مدیریت مسمومیت‌ها بیان کرد: امنیت صحنه را پیش از نزدیک شدن به بیمار بررسی کنید و قبل از نزدیک شدن به بیمار برای کمک از امنیت خود بیمار و دیگران  اطمینان حاصل نمایید و در صورت ایمن بودن صحنه مصدوم را به یک منطقه امن انتقال دهید.
وی با بیان اینکه در مسمومیت با سموم استنشاقی مراقب باشید خودتان دچار مسمومیت نشوید، گفت: به موارد مرتبط با مواد مسمومیت‌زا مانند قرص‌ها، مواد ناشناخته و هر گونه علامت مشکوک توجه کنید.
حسن زاده با اشاره به ضرورت بررسی سطح هوشیاری بیمار افزود: در صورت بیهوش بودن اگر تنفس طبیعی دارد او را به یک پهلو قرار دهید و اگر تنفس ندارد باید احیای قلبی ریوی را شروع کنید و در صورت هوشیار بودن، اگر سوختگی دهان ناشی از سموم خورنده و سوزاننده بوده است ناحیه را با یک پارچه مرطوب پاک کنید.
این کارشناس آموزش سازمان اورژانس کشور در ادامه با تاکید بر اینکه هنگام مواجه با مسمومیت و فرد مسموم با اورژانس تماس بگیرید، تصریح کرد: به بیمار هوشیار یا نیمه هوشیار برای در آوردن لباس‌های آلوده کمک کنید و سموم را از روی پوست بشویید اگر سموم به صورت پودری است ابتدا آن را از سطح پوست پاک کنید.
وی در پایان اظهار کرد: در مسمومیت‌های تزریقی در بیماران هوشیار ممکن است بیمار به سرعت تبدیل به فردی پرخاشگر و خشن شود. پس از تماس مستقیم با وی پرهیز کنید از راه دهان به بیماران مسموم چیزی نخورانید.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

پر بازدید ترین اخبار امروز

نماینده مردم خمینی شهر: این شهرستان با استاندارد تخت بیمارستانی فاصله دارد
‍پذیرفته شدن 11 کودک قزوینی به فرزندخواندگی
وزیر بهداشت چشمان «سهیلا جورکش» قربانی اسید پاشی را معاینه کرد
وزیر بهداشت چشمان « سهیلا جورکش » قربانی اسید پاشی را معاینه کرد
اهدای بدون چشم‌داشت خون با محصولات نجات بخش
نجات مادر باردار روستایی در مناطق سخت گذر تکاب
مرکز تست ورزش ویژه بیماران قلبی در پاکدشت افتتاح شد
طرح ارائه خدمات رایگان درمانی هلال احمر در روستاهای ورامین آغاز شد
وزیر بهداشت بر تقویت بخش سلامت به عنوان یک صنعت پردرآمد تاکید کرد
6 نفر در حادثه تصادف در جاده هفتکل - اهواز مصدوم شدند