داریوش سجادی: آمریکایی‌ها هم در ایالت‌های مختلفشان حکم اعدام اجرا می‌شود

11:41 ۳۹۱ روز و ۱۵ ساعت پیش خبرگزاری فارس 528 0
داریوش سجادی: آمریکایی‌ها هم در ایالت‌های مختلفشان حکم اعدام اجرا می‌شود

یک روزنامه نگار و فعال اصلاح طلب گفت: آمریکا یک نظمی تعریف کرده بودند که قرار بود تمام دنیا در آن نظام نقش‌های خودشان را بازی کنند یک انقلابی شده که برخلاف آن نظام می‌خواهد «خودباشی» کند این اتهام اصلی است، نه حقوق بشر نه اتهام تروریست.

خبرگزاری فارس

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس ،  اصرار می‌کند تا فوق لیسانس بیشتر نخوانده و بنابراین نباید «دکتر» صدایش کنیم؛ با این همه مهمان ویژه تحریریه ما و جشن 4 سالگی طنز سیاسی «دکتر سلام» است. می‌گوید چپ خط امامی است و بدون تعارف هنوز هم کروبی را دوست دارد. اگرچه معتقد است راهی که او و میرحسین رفتند، به ناکجا بود. ظهر یک پنجشنبه گرم تابستانی میزبان داریوش سجادی فعال اصلاح‌طلب و نویسنده مقیم آمریکا در خبرگزاری دانشجو بودیم تا برایمان از فشارهای حقوق بشری و مظالمی که بر مسلمانان بی گناه میانمار رفته، بگوید. بخش اول این گفت‌وگو را اینجا خوانده بودید. مُحترماً ادامه گفتگوی ما را بخوانید:
  ما هراز گاهی شاهد گزارشات گزارشگران ویژه سازمان ملل در امور ایران در زمینه حقوق بشر به طور کلی گزارشگری ویژه حقوق بشر به چه معناست؟ سجادی: اگر بخواهم پاسخ شما را بدهم در دو سرفصل عرض می‌کنم. در سرفصل نخست باید بگویم تمامی بیانیه جهانی حقوق بشر محصول پایان جنگ جهانی دوم است در واقع مبنای حقوق بشر در جامعه بین الملل محصول مبانی معرفت شناختی لیبرالیسم غربی است
 که بعد از جنگ جهانی دوم فاتحین این جنگ که عمدتا کشورهای اروپایی و امریکایی بودند در یک هم افزایی آمدند یک بیانیه‌ای را تعریف کردند که مبانی معرفت شناختی شان را لیبرالیست تعریف شده بود و اصالت انسان را براساس معرفت شناسی لیبرالیست تعریف کرده بود واین در بلند مدت با مبانی معرفت شناختی ایران در تضاد است بخواهیم یا نخواهیم در جاهای خیلی جدی سر اصالت انسان، رسالت انسان، ما تضادهای جدی با تعاریف داریم از بعد سیاسی اگر بخواهیم حساب کنید یک ریال بحث حقوق بشری که این‌ها مطرح می‌کنند را نباید جدی گرفت چه در قالب نماینده ویژه‌ای که تعریف می‌کنندوچه در سایر قالب‌ها وتعاریف. 
همین جایی که ما نشستیم و صحبت می‌کنیم و عده‌ای عنوان می‌کنند اشغال آن توسط ایران کنوانسیون وین را لغو کرده است و متاسفانه عده‌ای هم باورشان شده است.
**اتهام جمهوری اسلامی شکستن نظم کدخداست کنوانسیون وین را یک میلی متر شما جدی نگیرید نظام بین الملل براساس قدرت تعریف شده، این قدرت تعیین کننده آن است که شما حقوق بشر را رعایت می‌کنید یانه؟ وقتی قدرت در اختیار امریکاست اشغال سفارت امریکا توسط چند دانشجو که 444 روز دیپلمات هایشان را می‌گیرند بدون این که یک خونی از دماغشان بریزد بعدهم آزاد می‌کنند تمام دنیا اعتراض می‌کنند، کشورهای جهانی اعتراض می‌کنند، ولی وقتی هلی کوپتر نظامی آپاچی امریکا با تکاوران امریکایی روی سقف کنسولگری ما در موصل عراق شبانه می‌نشیند نصف شب دیپلمات‌های ما را دستبند می‌زنند و با لباس خواب به بغداد منتقل می‌کنند کلیه اسناد سفارت ما را هشت سال پیش دزدیدند، دو سال هم دیپلمات‌های ما را گرفتند آنجا سازمان ملل و کنوانسیون وین اعتراض نکردند بحث حقوق بشر کاملا سیاسی است الان خانم سوچی رئیس جمهور میانمار مگر برنده جایزه نوبل نشد؟ چرا صدای کسی در نمیاد کاملا سیاسی است برایش یک ارزن اعتبار قائل نشوید، عربستان با پول بحث نقض حقوق کودکان را خرید هیچکس هم صدایش درنیامد، اما ایران گزارشگر ویژه در مسائل حقوق بشری داردچرا؟ چون ایران اتهام اصلی اش به چالش کشیدن یک هژمونی که تا قبل از انقلاب ایران تحت سیطره امریکا بود. این هژمونی توسط یک جمهوری اسلامی به چالش کشیده شد اتهام جمهوری اسلامی نقض حقوق بشر نیست، اتهام جمهوری اسلامی شکستن نظم کدخداست.
آمریکا یک نظمی تعریف کرده بودند که قرار بود تمام دنیا در آن نظام نقش‌های خودشان را بازی کنند یک انقلابی شده که برخلاف آن نظام می‌خواهد خودباشی کند این اتهام اصلی است، نه حقوق بشر نه اتهام تروریست هیچ کدام جدی نیست.
شما سال‌ها تجربه زندگی در آمریکا را دارید همواره شاهد گزارشات حقوق بشری سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی در نادیده گرفتن مسائلی، چون اعدام قاچاقچیان مواد مخدر، ازدواج همجنس بازان هستیم، آیا در آمریکا با این موارد به راحتی برخورد می‌کنند؟ سجادی: نه اتفاقا خودم در ایالت آریزونا زندگی می‌کنم که این ایالت با مکزیک هم مرز است یکی از بزرگترین مشکلات ایالت ما بحث مواد مخدر است که عمدتا از طریق باندهای مواد مخدر در مکزیک منتقل می‌شود و دولت فدرال و محلی سنگین‌ترین هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند.
یکی از مشکلاتی که در منطقه‌ای که ترامپ به دنبال دیوار کشی آن بوده موضوع مواد مخدر است، چون مواد مخدر به وفور از طریق امریکای جنوبی به امریکا منتقل می‌شود و دولت آمریکا به دلیل هزینه‌های سنگینی که می‌دهد با آن برخورد می‌کند. اما به حرف اصلی مان برمی گردیم که همه این‌ها پشتوانه سیاسی دارد.
** امریکا هم در ایالت‌های مختلفش اعدام دارد/ اعدام قاچاقیان در ایران به دلیل به چالش کشیدن نظام کدخدایی بزرگ می‌شود امریکا هم در ایالت‌های مختلفش اعدام دارد، ولی چون ایران نظام کدخدایی را به چالش کشیده این اتفاق بُلد می‌شود، اما در جای دیگر این اتفاق نمی‌افتد بنابراین، این موضوع را هم جزء بازی‌های سیاسی تلقی کنید.
غالبا میبینیم که گزارشگرهای ویژه سازمان ملل تن‌ها برای تعدادی از کشورهای خاص تعریف شده اند، آیا نباید به طور مثال درباره جنایات فجیعی که علیه مردم میانمار رخ می‌دهد گزارشی داده شود؟ سجادی: صددرصد، باز هم به موضع خودم برمی گردم.ببینید در حال حاضر ایران دموکراتیک‌ترین کشور منطقه در خاورمیانه‌ای است که عربستانی که محصول کشورش تفکر داعشی است یک گوشه آن نشسته و پاکستان و افغانستان گوشه دیگر این منطقه هستند.
ایران در حالی امروز بالاترین رندم دموکراسی انتخابات را دارد که تا پیش از انقلاب، در زمان حکومت مورد تایید ایالت متحده هیچ پارلمان و دموکراسی نداشت، اما چون گربه ملوس آمریکایی در آن نظام تعریف شده بود هیچ اعتراضی صورت نمی‌گرفت.
اما برای ایران به اتهام چموشی در مقابل نظام بین الملل گزارشگر ویژه تبیین می‌کنند آن وقت هیچ گزارشی علیه عربستان و افغانستان داده نمی‌شود.
باز هم می‌خواهم به اتهام سیاسی که ایران دارد اشاره کنم زمانی که اتهام سیاسی مرتفع شود ظرف 24 ساعت تمام رسانه‌های آمریکایی به تمجید ایران می‌پردازند.
 مقام معظم رهبری در آخرین سخنرانی که داشتند در خصوص مسئله میانمار فرمودند که این اتفاق دعوای بین بودا و اسلام نبوده و این که دولت‌ها پا به میدان گذاشتند نشان می‌دهد که این اتفاق یک اتفاق سیاسی هست تحلیلتان را در اینباره بگویید.
سجادی: واقعیت هم همین است؛ بوداییزه تفکر بودا است. تفکر بودا سرشار از مهر و محبت است بعد شما نگاه کنید اتفاقاتی که در میانمار می‌افتد کجا نزدیک‌ترین غرابتی به محبت دارد؟ از طرف دیگر هم دین اسلام دین محبت است، اما می‌بینیم که داعش از دل چنین تفکراتی بیرون آمده است. در واقع هر دوی این‌ها محصول بازی‌های سیاسی است. در میانمار به بهانه اسلام هراسی، مردم بیگناه را قتل عام می‌کنند.
امروز اسلام هراسی نوعی بیزنس شده است به نحوی که ترامپ در سفرش به عربستان قرارداد تسلیحاتی 400 میلیارد دلاری با این کشور می‌بندد. کمپانی لاکی می‌تواند تانک هایش را بفروشد.
**داعش و بودیسم محصول بازی‌های سیاسی هستند باید از جهت بیزنسی به این مسائل نگاه کنیم وگرنه به قول فرمایش مقام معظم رهبری نه بودا چنین ادعای خشونت آمیزی داشته نه پیغمبر اسلام. نانشان در همین دعوا و نزاع و چالشگری است که اکنون به بهترین شکل ممکن در یمن، بحرین و برمه و دیگر نقاط انجام می‌گیرد.
یکی از کسانی که توانست جایزه صلح نوبل را به خودش اختصاص دهد خانم سوچی کی بود که مقام معظم رهبری هم عنوان کردند که آبروی این جایزه برده می‌شود گزینه‌های دیگری که توانستند این جایزه را دریافت کنند شیرین عبادی و اوباما رئیس جمهور امریکا بودند چه فاکتورو گزینه هایی برای اهدای جایزه صلح نوبل وجود دارد؟ سجادی: متاسفانه با این مثال هایی که زدید هیچ فاکتوری وجود ندارد مثلا اوباما به ایشان جایزه صلح نوبل را دادند که ان شالله در آینده کاری کند من همان موقع گفتم اگر می‌شود به من بدهید، امیدوارم در آینده کاری کنم.
بالاترین میزان کشتار در افغانستان و عراق در زمان اوباما انجام گرفت بعد به ایشان جلو جلو جایزه صلح نوبل را می‌دهند. من ایران بودم زمانی که شیرین عبادی جایزه نوبل را گرفت او از حیث فعال و اکتیو بودن از حیث ِلول سیاسی در حدی نبوده، من کتاب‌های او را خواندم نمی‌خواهم تحقیرش کنم، ولی در حد و اندازه‌ای نبود که نوبل دریافت کند، ولی به خاطر اینکه قرار بود یک بازی سیاسی کنند، این جایزه را به ودادند.
من مثالی بزنم در رابطه با فیلم فروشنده اصغر فرهادی که برنده جایزه اسکار شد اینکه به سینمای سکولار ایران میدان می‌دهند و اسکار می‌دهند در جشنواره برلین و جشنواره‌های دیگر جایزه می‌دهند، قبل از اینکه به آن ارزش‌های سینمایی بخواهند اهمیت بدهند یک بالانس و رانتی بین سینمای انقلاب با سینمای سکولار می‌دهند که از این طریق ژنرال سازی کنند کاری به ماهیت فیلم ندارند، فیلم فروشنده فیلم مهمی از نظر محتوا نبود یا حتی قبل از آن فیلم جدایی نادر از سیمین این فیلم هم اصلا فیلم نبود از نظر سینمایی یک میلی متر ارزش نداشت. شما اگر تمام مدت در سینما می‌نشستید، چشمهایتان را می‌بستید 90 درصد فیلم را می‌توانستی دنبال کنی، چون فیلم تماما دیالوگ بود.
به این ترتیب با ژنرال سازی تمام مواضع انقلاب را با رانت توازن قرار بدهند بحث نوبل هم همین گونه است وقتی به خانم عبادی جایزه نوبل می‌دهند قبل از اینکه ماهیت عملکرد وی مطرح باشد مهم این است که ژنرال سازی از جامعه سکولار درست کنند که از این طریق بتوانند نظام را به چالش بکشانند که بار‌ها این کار را کردند و گرنه محسن مخلباف بچه انقلاب بود حتی تئاتر «حصار در حصار» مخلباف مورد اقبال امام قرار گرفت. اما همین آقای مخلباف وقتی به طرف سکولاریزه سوییچ می‌کند از آن طرف برایش کف می‌زنند و قهرمان می‌شود، در فتنه 88 دیدیم که چه اقداماتی را از طریق همین ژنرال‌های مصنوعی به راه انداختند.
منبع:خبرگزاری دانشجو   مطلب فوق مربوط به سایر رسانه‌ها می‌باشد و خبرگزاری فارس صرفا آن را بازنشر کرده است.
بازگشت به صفحه نخست گروه فضای مجازی  


گروه های زیر مجموعه وب سایت ها

آخرین اخبار

هفتمی کاروان ایران در المپیک جوانان ۲۰۱۸
سومین دوره بازیهای المپیک جوانان در حالی در بوینس آیرس آرژانتین خاتمه یافت که کاروان ورزشی ایران با کسب 7 مدال طلا،3نقره و 4برنز و صعود 17 پله ای نسبت به دوره قبل در رده هفتم این بازیها جای گرفت.
بنی‌تمیم: یوروی ۱۳ هزار تومانی گرفتیم
نایب رییس فدراسیون کشتی گفت: اگر می‌دانستیم که قرار است درنهایت یورو را به چنین نرخی به ما بدهند، اصلا این روال را طی نمی‌کردیم.
کلمنت: مصدومیت عزت‌اللهی تاسف‌برانگیز است
پائول کلمنت، سرمربی ۴۶ ساله تیم فوتبال ردینگ انگلیس، مصدومیت سعید عزت‌اللهی در تمرین‌های گروهی تیم ملی ایران را تاسف‌برانگیز خواند.
ساموئل اتوئو سفیر لالیگا شد
ساموئل اتوئوی کامرونی به عنوان سفیر جدید لیگ دسته اول اسپانیا برگزیده شد.
انصاری‌فرد همچنان منتظر ویزای کار انگلیس
باشگاه المپیاکوس یونان خبری درباره شرایط ملی‌پوش ایرانی پیشین خود منتشر کرد.
آمار ناامید کننده استقلال در هفته‌های نهم ادوار لیگ
تیم فوتبال استقلال تهران در هفته‌های نهم ۱۷ دوره گذشته رقابتهای لیگ برتر نتایج چشمگیری نگرفته و آمار این تیم تاحدودی نا امید کننده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بنی‌تمیم: یوروی ۱۳ هزار تومانی گرفتیم
نایب رییس فدراسیون کشتی گفت: اگر می‌دانستیم که قرار است درنهایت یورو را به چنین نرخی به ما بدهند، اصلا این روال را طی نمی‌کردیم.
کلمنت: مصدومیت عزت‌اللهی تاسف‌برانگیز است
پائول کلمنت، سرمربی ۴۶ ساله تیم فوتبال ردینگ انگلیس، مصدومیت سعید عزت‌اللهی در تمرین‌های گروهی تیم ملی ایران را تاسف‌برانگیز خواند.