داریوش سجادی: آمریکایی‌ها هم در ایالت‌های مختلفشان حکم اعدام اجرا می‌شود

11:41 ۳۰۱ روز و ۸ ساعت پیش خبرگزاری فارس 528 0
داریوش سجادی: آمریکایی‌ها هم در ایالت‌های مختلفشان حکم اعدام اجرا می‌شود

یک روزنامه نگار و فعال اصلاح طلب گفت: آمریکا یک نظمی تعریف کرده بودند که قرار بود تمام دنیا در آن نظام نقش‌های خودشان را بازی کنند یک انقلابی شده که برخلاف آن نظام می‌خواهد «خودباشی» کند این اتهام اصلی است، نه حقوق بشر نه اتهام تروریست.

خبرگزاری فارس

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس ،  اصرار می‌کند تا فوق لیسانس بیشتر نخوانده و بنابراین نباید «دکتر» صدایش کنیم؛ با این همه مهمان ویژه تحریریه ما و جشن 4 سالگی طنز سیاسی «دکتر سلام» است. می‌گوید چپ خط امامی است و بدون تعارف هنوز هم کروبی را دوست دارد. اگرچه معتقد است راهی که او و میرحسین رفتند، به ناکجا بود. ظهر یک پنجشنبه گرم تابستانی میزبان داریوش سجادی فعال اصلاح‌طلب و نویسنده مقیم آمریکا در خبرگزاری دانشجو بودیم تا برایمان از فشارهای حقوق بشری و مظالمی که بر مسلمانان بی گناه میانمار رفته، بگوید. بخش اول این گفت‌وگو را اینجا خوانده بودید. مُحترماً ادامه گفتگوی ما را بخوانید:
  ما هراز گاهی شاهد گزارشات گزارشگران ویژه سازمان ملل در امور ایران در زمینه حقوق بشر به طور کلی گزارشگری ویژه حقوق بشر به چه معناست؟ سجادی: اگر بخواهم پاسخ شما را بدهم در دو سرفصل عرض می‌کنم. در سرفصل نخست باید بگویم تمامی بیانیه جهانی حقوق بشر محصول پایان جنگ جهانی دوم است در واقع مبنای حقوق بشر در جامعه بین الملل محصول مبانی معرفت شناختی لیبرالیسم غربی است
 که بعد از جنگ جهانی دوم فاتحین این جنگ که عمدتا کشورهای اروپایی و امریکایی بودند در یک هم افزایی آمدند یک بیانیه‌ای را تعریف کردند که مبانی معرفت شناختی شان را لیبرالیست تعریف شده بود و اصالت انسان را براساس معرفت شناسی لیبرالیست تعریف کرده بود واین در بلند مدت با مبانی معرفت شناختی ایران در تضاد است بخواهیم یا نخواهیم در جاهای خیلی جدی سر اصالت انسان، رسالت انسان، ما تضادهای جدی با تعاریف داریم از بعد سیاسی اگر بخواهیم حساب کنید یک ریال بحث حقوق بشری که این‌ها مطرح می‌کنند را نباید جدی گرفت چه در قالب نماینده ویژه‌ای که تعریف می‌کنندوچه در سایر قالب‌ها وتعاریف. 
همین جایی که ما نشستیم و صحبت می‌کنیم و عده‌ای عنوان می‌کنند اشغال آن توسط ایران کنوانسیون وین را لغو کرده است و متاسفانه عده‌ای هم باورشان شده است.
**اتهام جمهوری اسلامی شکستن نظم کدخداست کنوانسیون وین را یک میلی متر شما جدی نگیرید نظام بین الملل براساس قدرت تعریف شده، این قدرت تعیین کننده آن است که شما حقوق بشر را رعایت می‌کنید یانه؟ وقتی قدرت در اختیار امریکاست اشغال سفارت امریکا توسط چند دانشجو که 444 روز دیپلمات هایشان را می‌گیرند بدون این که یک خونی از دماغشان بریزد بعدهم آزاد می‌کنند تمام دنیا اعتراض می‌کنند، کشورهای جهانی اعتراض می‌کنند، ولی وقتی هلی کوپتر نظامی آپاچی امریکا با تکاوران امریکایی روی سقف کنسولگری ما در موصل عراق شبانه می‌نشیند نصف شب دیپلمات‌های ما را دستبند می‌زنند و با لباس خواب به بغداد منتقل می‌کنند کلیه اسناد سفارت ما را هشت سال پیش دزدیدند، دو سال هم دیپلمات‌های ما را گرفتند آنجا سازمان ملل و کنوانسیون وین اعتراض نکردند بحث حقوق بشر کاملا سیاسی است الان خانم سوچی رئیس جمهور میانمار مگر برنده جایزه نوبل نشد؟ چرا صدای کسی در نمیاد کاملا سیاسی است برایش یک ارزن اعتبار قائل نشوید، عربستان با پول بحث نقض حقوق کودکان را خرید هیچکس هم صدایش درنیامد، اما ایران گزارشگر ویژه در مسائل حقوق بشری داردچرا؟ چون ایران اتهام اصلی اش به چالش کشیدن یک هژمونی که تا قبل از انقلاب ایران تحت سیطره امریکا بود. این هژمونی توسط یک جمهوری اسلامی به چالش کشیده شد اتهام جمهوری اسلامی نقض حقوق بشر نیست، اتهام جمهوری اسلامی شکستن نظم کدخداست.
آمریکا یک نظمی تعریف کرده بودند که قرار بود تمام دنیا در آن نظام نقش‌های خودشان را بازی کنند یک انقلابی شده که برخلاف آن نظام می‌خواهد خودباشی کند این اتهام اصلی است، نه حقوق بشر نه اتهام تروریست هیچ کدام جدی نیست.
شما سال‌ها تجربه زندگی در آمریکا را دارید همواره شاهد گزارشات حقوق بشری سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی در نادیده گرفتن مسائلی، چون اعدام قاچاقچیان مواد مخدر، ازدواج همجنس بازان هستیم، آیا در آمریکا با این موارد به راحتی برخورد می‌کنند؟ سجادی: نه اتفاقا خودم در ایالت آریزونا زندگی می‌کنم که این ایالت با مکزیک هم مرز است یکی از بزرگترین مشکلات ایالت ما بحث مواد مخدر است که عمدتا از طریق باندهای مواد مخدر در مکزیک منتقل می‌شود و دولت فدرال و محلی سنگین‌ترین هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند.
یکی از مشکلاتی که در منطقه‌ای که ترامپ به دنبال دیوار کشی آن بوده موضوع مواد مخدر است، چون مواد مخدر به وفور از طریق امریکای جنوبی به امریکا منتقل می‌شود و دولت آمریکا به دلیل هزینه‌های سنگینی که می‌دهد با آن برخورد می‌کند. اما به حرف اصلی مان برمی گردیم که همه این‌ها پشتوانه سیاسی دارد.
** امریکا هم در ایالت‌های مختلفش اعدام دارد/ اعدام قاچاقیان در ایران به دلیل به چالش کشیدن نظام کدخدایی بزرگ می‌شود امریکا هم در ایالت‌های مختلفش اعدام دارد، ولی چون ایران نظام کدخدایی را به چالش کشیده این اتفاق بُلد می‌شود، اما در جای دیگر این اتفاق نمی‌افتد بنابراین، این موضوع را هم جزء بازی‌های سیاسی تلقی کنید.
غالبا میبینیم که گزارشگرهای ویژه سازمان ملل تن‌ها برای تعدادی از کشورهای خاص تعریف شده اند، آیا نباید به طور مثال درباره جنایات فجیعی که علیه مردم میانمار رخ می‌دهد گزارشی داده شود؟ سجادی: صددرصد، باز هم به موضع خودم برمی گردم.ببینید در حال حاضر ایران دموکراتیک‌ترین کشور منطقه در خاورمیانه‌ای است که عربستانی که محصول کشورش تفکر داعشی است یک گوشه آن نشسته و پاکستان و افغانستان گوشه دیگر این منطقه هستند.
ایران در حالی امروز بالاترین رندم دموکراسی انتخابات را دارد که تا پیش از انقلاب، در زمان حکومت مورد تایید ایالت متحده هیچ پارلمان و دموکراسی نداشت، اما چون گربه ملوس آمریکایی در آن نظام تعریف شده بود هیچ اعتراضی صورت نمی‌گرفت.
اما برای ایران به اتهام چموشی در مقابل نظام بین الملل گزارشگر ویژه تبیین می‌کنند آن وقت هیچ گزارشی علیه عربستان و افغانستان داده نمی‌شود.
باز هم می‌خواهم به اتهام سیاسی که ایران دارد اشاره کنم زمانی که اتهام سیاسی مرتفع شود ظرف 24 ساعت تمام رسانه‌های آمریکایی به تمجید ایران می‌پردازند.
 مقام معظم رهبری در آخرین سخنرانی که داشتند در خصوص مسئله میانمار فرمودند که این اتفاق دعوای بین بودا و اسلام نبوده و این که دولت‌ها پا به میدان گذاشتند نشان می‌دهد که این اتفاق یک اتفاق سیاسی هست تحلیلتان را در اینباره بگویید.
سجادی: واقعیت هم همین است؛ بوداییزه تفکر بودا است. تفکر بودا سرشار از مهر و محبت است بعد شما نگاه کنید اتفاقاتی که در میانمار می‌افتد کجا نزدیک‌ترین غرابتی به محبت دارد؟ از طرف دیگر هم دین اسلام دین محبت است، اما می‌بینیم که داعش از دل چنین تفکراتی بیرون آمده است. در واقع هر دوی این‌ها محصول بازی‌های سیاسی است. در میانمار به بهانه اسلام هراسی، مردم بیگناه را قتل عام می‌کنند.
امروز اسلام هراسی نوعی بیزنس شده است به نحوی که ترامپ در سفرش به عربستان قرارداد تسلیحاتی 400 میلیارد دلاری با این کشور می‌بندد. کمپانی لاکی می‌تواند تانک هایش را بفروشد.
**داعش و بودیسم محصول بازی‌های سیاسی هستند باید از جهت بیزنسی به این مسائل نگاه کنیم وگرنه به قول فرمایش مقام معظم رهبری نه بودا چنین ادعای خشونت آمیزی داشته نه پیغمبر اسلام. نانشان در همین دعوا و نزاع و چالشگری است که اکنون به بهترین شکل ممکن در یمن، بحرین و برمه و دیگر نقاط انجام می‌گیرد.
یکی از کسانی که توانست جایزه صلح نوبل را به خودش اختصاص دهد خانم سوچی کی بود که مقام معظم رهبری هم عنوان کردند که آبروی این جایزه برده می‌شود گزینه‌های دیگری که توانستند این جایزه را دریافت کنند شیرین عبادی و اوباما رئیس جمهور امریکا بودند چه فاکتورو گزینه هایی برای اهدای جایزه صلح نوبل وجود دارد؟ سجادی: متاسفانه با این مثال هایی که زدید هیچ فاکتوری وجود ندارد مثلا اوباما به ایشان جایزه صلح نوبل را دادند که ان شالله در آینده کاری کند من همان موقع گفتم اگر می‌شود به من بدهید، امیدوارم در آینده کاری کنم.
بالاترین میزان کشتار در افغانستان و عراق در زمان اوباما انجام گرفت بعد به ایشان جلو جلو جایزه صلح نوبل را می‌دهند. من ایران بودم زمانی که شیرین عبادی جایزه نوبل را گرفت او از حیث فعال و اکتیو بودن از حیث ِلول سیاسی در حدی نبوده، من کتاب‌های او را خواندم نمی‌خواهم تحقیرش کنم، ولی در حد و اندازه‌ای نبود که نوبل دریافت کند، ولی به خاطر اینکه قرار بود یک بازی سیاسی کنند، این جایزه را به ودادند.
من مثالی بزنم در رابطه با فیلم فروشنده اصغر فرهادی که برنده جایزه اسکار شد اینکه به سینمای سکولار ایران میدان می‌دهند و اسکار می‌دهند در جشنواره برلین و جشنواره‌های دیگر جایزه می‌دهند، قبل از اینکه به آن ارزش‌های سینمایی بخواهند اهمیت بدهند یک بالانس و رانتی بین سینمای انقلاب با سینمای سکولار می‌دهند که از این طریق ژنرال سازی کنند کاری به ماهیت فیلم ندارند، فیلم فروشنده فیلم مهمی از نظر محتوا نبود یا حتی قبل از آن فیلم جدایی نادر از سیمین این فیلم هم اصلا فیلم نبود از نظر سینمایی یک میلی متر ارزش نداشت. شما اگر تمام مدت در سینما می‌نشستید، چشمهایتان را می‌بستید 90 درصد فیلم را می‌توانستی دنبال کنی، چون فیلم تماما دیالوگ بود.
به این ترتیب با ژنرال سازی تمام مواضع انقلاب را با رانت توازن قرار بدهند بحث نوبل هم همین گونه است وقتی به خانم عبادی جایزه نوبل می‌دهند قبل از اینکه ماهیت عملکرد وی مطرح باشد مهم این است که ژنرال سازی از جامعه سکولار درست کنند که از این طریق بتوانند نظام را به چالش بکشانند که بار‌ها این کار را کردند و گرنه محسن مخلباف بچه انقلاب بود حتی تئاتر «حصار در حصار» مخلباف مورد اقبال امام قرار گرفت. اما همین آقای مخلباف وقتی به طرف سکولاریزه سوییچ می‌کند از آن طرف برایش کف می‌زنند و قهرمان می‌شود، در فتنه 88 دیدیم که چه اقداماتی را از طریق همین ژنرال‌های مصنوعی به راه انداختند.
منبع:خبرگزاری دانشجو   مطلب فوق مربوط به سایر رسانه‌ها می‌باشد و خبرگزاری فارس صرفا آن را بازنشر کرده است.
بازگشت به صفحه نخست گروه فضای مجازی  


گروه های زیر مجموعه وب سایت ها

آخرین اخبار

بانک شهر برگزیده سیزدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی
در سیزدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی، بانک شهر در بخش تبلیغات، ارائه آثار و کارشناسان برتر، برگزیده و حائز رتبه شناخته شد.
رتبه اول نشریات بانک سپه در چهاربخش جشنواره ملی انتشارات
نشریات بانک سپه در سیزدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی در چهار بخش سرمقاله، مقاله، خبر و صفحه آرایی رتبه اول را از آن خود کرد.
Huawei Mate 10 Pro؛ گوشی که از آب هراسان نیست
این روزها هوا در بسیاری از نقاط ایران، داغ و پر حرارت است. به نحوی که این حرارت می‌تواند به تدریج حتی برخی اجسام را ذوب کند! به عنوان مثال کافی است که چند خوشه انگور را به مدت یک ساعت در فضای بیرون قرار دهید تا کاملاً خشک شوند. از گرمای طاقت‌فرسای روز که بگذریم، دیگر نمی‌توان قبول کرد که دمای هوا در شب هم ۳۰ درجه سلسیوس برسد! به راستی که یکی از گرم‌ترین تابستان‌های دهه اخیر را شاهد هستیم.
برگزاری جشنواره بادبادک‌ها با شعار پیوند نسل‌ها
جشنواره بادبادک‌ها با شعار پیوند نسل‌ها تجربه حس شیرین خوشگذرونی است که هرکسی می‌تواند در کنار خانواده و در تاریخ پنجشنبه ٢٨ تیرماه در توچال داشته باشد.
مرکز پردازش و توزیع مستقیم مدیسه در شهر مشهد افتتاح شد
اگر از فروشگاه‌های اینترنتی خرید کرده‌باشید حتما با معضل‌های مرتبط با ارسال و توزیع کالا آشنا هستید. این روزها که بازار خریدهای اینترنتی داغ است و اکثر مردم برای فرار از ترافیک و آلودگی ترجیح می‌دهند آنلاین خرید کنند، یکی از مهم‌ترین شاخصه‌هایی که فروشگاه‌های اینترنتی را از یکدیگر متمایز می‌کند، کیفیت خدمات ارسال و توزیع آنها است.
جایگاه مهم برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری در توسعه و تعالی اهداف بانک
عضو هیات‌مدیره بانک ملی ایران با تاکید بر جایگاه هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی در سازمان‌های توسعه یافته گفت: این مهم باید بیش از پیش در بانک ملی ایران نهادینه شود که اداره کل تحقیقات و برنامه‌ریزی می‌تواند نقش بی‌بدیلی در این زمینه داشته باشد.
نگاهی به حضور دو خودروساز اصیل ژاپنی در ایران
خودروسازان ژاپنی از سال‌های دور در جهان و در کشور ما مورد توجه و احترام بوده‌اند. علت این موضوع قدرت، ایمنی و سطح بالای کیفی قطعات و تجهیزات به‌کار رفته در این خودروها است که همواره به خودروهای اقتصادی با مصرف سوخت پایین مشهور بوده‌اند.
استادکار بهترین‌ها را به شما پیشنهاد می‌کند
تمیزی و نظافت منزل یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های خانم‌های ایرانی است و آن‌ها همواره بخش مهمی از زمان خود در روز را به این کار اختصاص می‌دهند. همین مسئله گاهی سبب می‌شود که نتوانند به سایر کارهای خود رسیدگی کنند و از آنجایی که نمی‌توانند قید نظافت منزل را هم بزنند، می‌توان گفت که همیشه کارهای عقب افتاده‌ای دارند که حتی فکر کردن به آن‌ها خانم‌ها را آزار می‌دهد.
سفر مدیرعامل بانک کشاورزی به استان البرز
رییس هیات‌مدیره و مدیرعامل بانک کشاورزی که بازدید از شعب و مدیریت‌ها و  آگاهی از آخرین وضعیت پیشرفت طرح‌ها را در اولویت برنامه‌های کاری خود قرار داده است، صبح روز پنجشنبه ۲۸تیرماه به استان البرز سفر خواهد کرد.
لوح و تندیس سیزدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی به بانک سامان اهدا شد
در سیزدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی نشریه سامان جایزه برترین مصاحبه را از آن خود کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ارزیابی 8 ماه اجرای طرح اشتغال روستایی؛ نه وامی دادند نه شغلی ایجاد شد
مرکز پژوهش‌های مجلس با ارائه گزارشی از اجرای طرح اشتغالزایی روستایی اعلام کرد به رغم گذشت ۸ ماه از ابلاغ آئین نامه، عملکرد مشخصی از اشتغالزایی یا حتی اعطای تسهیلات به این منظور دیده نمی شود.
خواراکی‌هایی که صبح بمب انرژی شما هستند
انواع مختلفی از دانه‌های خوراکی وجود دارند که می‌توانند با خستگی صبحگاهی مقابله کنند. این مواد غذایی کالری کمی دارند و سرشار از مواد مغذی هستند که به حفظ و تقویت سلامت بدن کمک می‌کنند.
حادثه آتش سوزی خمین 2 فوتی و یک مصدوم داشت
اراک - ایرنا - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی گفت: حادثه انفجار و آتش سوزی واحد صنعتی خمین، 2 فوتی و یک مصدوم داشت.
انفجار در خمین یک مصدوم بر جا گذاشت
خمین - ایرنا - فرماندار خمین گفت: انفجار در یک واحد صنعتی این شهرستان، یک مصدوم بر جا گذاشت.
شهیدی که در مرقد امام حسین (ع) جواز شهادت گرفت
بجنورد - ایرنا - مرتضی زرهرن شهید مدافع حرم شیروان که قبل از اعزام به سوریه به زیارت امام حسین (ع) و عتبات عالیات مشرف شد و مجوز شهادتش را برای دفاع از حرم آل الله از سرور و سالار شهیدان گرفت.