در مصاحبه با رسانه آمریکایی : میشل عون: حزب‌الله برای آزادسازی سرزمین ما از اشغال اسرائیل تاسیس شد

11:37 ۴۵۲ روز و ۱۸ ساعت پیش خبرگزاری فارس 883 0
در مصاحبه با رسانه آمریکایی : میشل عون: حزب‌الله برای آزادسازی سرزمین ما از اشغال اسرائیل تاسیس شد

«میشل عون»، رئیس‌جمهور لبنان در یک مصاحبه ضمن تاکید بر اینکه حزب‌الله لبنان برای آزادسازی سرزمین لبنان از اشغال رژیم صهیونیستی تاسیس شده، درباره مسائل منطقه و سوریه اظهاراتی را مطرح کرد.

خبرگزاری فارس

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس ، یک رسانه آمریکایی با رئیس‌جمهور لبنان که برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده، مصاحبه‌ای ترتیب داده است.
بخش‌هایی از مصاحبه « المانتیور » با «میشل عون» را در متون زیر بخوانید: « المانیتور : در حالی که درگیری و جنگ سوریه ادامه دارد، لبنان حالا میزبان بیش از یک میلیون مهاجر است. دولت لبنان خواستار کمک‌های بیشتر جامعه بین‌المللی شامل اتحادیه اروپا و واشنگتن شده است. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در دیدار ماه گذشته با سعد الحریری نخست‌وزیر لبنان، بر بعد نظامی (کمک آمریکا به لبنان) اشاره کرد و گفت که "ما داریم کمک می‌کنیم". شما (رئیس‌جمهور لبنان) مایلید شاهد چه شکل‌هایی از حمایت (آمریکا از لبنان) باشید؟
میشل عون : خوب باید گفت که آمریکا هنوز هم درحال کمک کردن است و ما هم در حال انجام کاری خارق‌العاده و خوب هستیم، چرا که در حال خلاص شدن از شر داعش هستیم و فکر می‌کنم این موضوع، خیلی خوب است. اما جامعه بین‌المللی به دولت لبنان کمک نمی‌کند و ما بیشتر از جامعه بین‌المللی در حال پرداخت هزینه برای کمک به مهاجران یا افراد بی‌خانمان در لبنان هستیم چرا که باید به آنها آب، برق و همه چیزهای دیگر برای راحت تر کردن زندگی را برسانیم. در جاهای دیگر (میزبانان مهاجران سوری) به آنها غذا می‌دهند اما ما در حال آموزش و فرستادن کودکان سوری به مدرسه هستیم. مدارس ما دو نوبت در شبانه‌روز باز هستند، یک نوبت صبح‌ها و نوبت دیگر عصرها و بیمارستان‌های ما پر هستند. همه این خدمات توسط دولت لبنان تامین می‌شود و ما با بحران‌هایی مواجه هستیم: 1- قطعا بحران اقتصادی جهانی بر اقتصاد ما تاثیر گذاشته است. 2- جنگ در دور و بر ما، دسترسی ما به کشورهای عربی را محدود کرده چرا که تنها دسترسی زمینی ما به کشورهای عربی از طریق سوریه است و ما مجبور به استفاده از هواپیما هستیم که البته این موضوع برای تبالات تجاری، موضوع مناسبی نیست و موضوع و بحران سوم، افراد بی خانمان است.
المانیتور :  در دیدارهایتان در اینجا (نیویورک) چه اولویتهای دیگری برای پرداختن و صحبت دارید؟ میشل عون : به ما کمک کنند که مهاجران به سوریه برگردند چرا که بخش‌های بزرگی از سوریه، حدود 82 تا 85 درصد سوریه،‌ با ثبات شده و حالا امن است. اگر جامعه بین‌المللی می‌خواهد به آنها کمک کند، به آنها در سوریه کمک کند چرا که چنین کاری مقرون به صرفه‌تر خواهد بود. هزینه‌های کمک به آنها در لبنان هم کمتر خواهد بود. این چیزی است که ما از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم نه اینکه به ما کمک کنند بلکه به افراد برای بازگشت به منازلشان (در سوریه) کمک کنند.
المانتیور : عملیات اخیر علیه داعش در مرز لبنان-سوریه بار دیگر بحث‌ها درباره همکاری بین ارتش لبنان و حزب‌الله را زنده کرد. شما قبلا گفته بودید که تا زمانی که ارتش لبنان به اندازه کافی برای دفاع در برابر تهدیدات قوی نشده، به این موضوع که حزب‌الله سلاح داشته باشد، نیاز وجود دارد. آیا شما در آینده همکاری‌های بیشتر (ارتش و حزب‌الله) را پیش‌بینی می‌کنید و آیا شما نگران هستید که چنین موضوعی شاید تاثیر منفی روی حمایت بین‌المللی از ارتش لبنان داشته باشد؟
میشل عون : ببینید حزب‌الله یک سازمان لبنانی است که برای آزادسازی سرزمین ما از اشغال اسرائیل در سال 1985 تاسیس شد و بعدا در سال 2000 اسرائیل از لبنان عقب نشینی کرد و ما اعتقاد داشتیم که اقدامات حزب‌الله به اتمام رسیده و من (اوایل سال 2006 در مقام رئیس جنبش میهنی آزاد لبنان) با آنها (حزب‌الله) دیدار داشتم و تفاهم نامه‌ای درباره چگونگی (خلع سلاح) حزب‌الله و حفظ مذاکره برای این منظور امضا کردم اما (در تابستان) 2006 اسرائیل یک بار دیگر حمله کرد که این موضوع، وضعیت را پیچیده کرد. شما نمی‌توانید به حزب‌الله بگویید "ما مجبوریم که سازمان شما را خلع سلاح کنیم" چرا که اسرائیل در حال حمله و تحریک کردن لبنان است. همین هفته قبل آنها دو بار حمله کردند. اولین حمله، حمله به لبنان نبود بلکه از حریم هوایی لبنان به سوریه حمله کردند و بعد از آن یک حمله هوایی به صیدون کردند و پنجره‌های منازل را شکستند. آنها دیوار صوتی را شکستند.
در واقع باید گفت که حزب‌الله به یک مولفه از بحران منطقه‌ای تبدیل شده است. اگر ما بخواهیم مشکل حزب‌الله را حل کنیم باید این کار را در درون یک راه حل کلی برای بحران خاورمیانه به ویژه بحران سوریه انجام دهیم.
المانیتور : ماه گذشته شورای امنیت سازمان ملل ماموریت یونیفل را تمدید کرد اما نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل  تاکید کرد که یونیفل باید برای اختلال در روند اقدامات غیرقانونی و نامشروع حزب‌الله، بازرسی‌ها و گشت‌زنی‌هایش (علیه حزب‌الله) را تشدید کند. آیا شما پیش‌بینی می‌کنید چنین چیزی به عنوان موضوعی در بحث‌های آینده درباره این نیرو (حزب‌الله) باشد؟
میشل عون : یونیفل، یک نیروی نظامی برای استفاده کردن نیست بلکه آنها نیروهای ناظر هستند. ما نمی‌توانیم به آنها ماموریت نظامی و جنگی بدهیم یا به آن برای بازرسی از منازل افراد به منظور رصد اینکه آیا آنها سلاح‌هایی دارند یا نه، ماموریتی بدهیم. آنها برای نظارت بر مرزهای لبنان و اسرائیل و شمردن تعداد دفعات عبور هواپیماهای اسرائیلی از مرزهای لبنان آنجا هستند.
المانیتور : سعد حریری برای تقویت پیوندهای اقتصادی و نظامی با روسیه،‌ برای اولین بار در مقام نخست‌وزیر لبنان به مسکو سفر کرد. تقویت روابط با روسیه چطور می‌تواند به اقتصاد شما کمک کند و اینکه آیا شما در حال برنامه‌ریزی برای همکاری نظامی با روسیه برای مقابله با ستیزه‌جویان اسلامگرا هستید؟
میشل عون : در حال حاضر ما هیچ توافقی با روسیه درباره تبادل دوجانبه نداریم اما ما برای چنین کاری، در حال نشان دادن حسن نیت هستیم. به نظرم اگر من با روس‌ها ملاقات کنم، در آن زمان برای اینکه چه باید بکنیم، تصمیم خواهیم گرفت. البته این را بگویم که ما مقادیری از سلاح‌های روسی داریم و فکر می‌کنم به مهمات برای این سلاح‌ها نیاز داریم و آنها می‌توانند از این بُعد نظامی کمک کنند».
عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

واکنش ابتکار به حادثه آتش‌سوزی در مدرسه زاهدان
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، نسبت به حادثه آتش‌سوزی مدرسه‌ای در زاهدان واکنش نشان داد.
احتمال افزایش دستمزد کارگران تا پایان سال
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از احتمال ترمیم دستمزد کارگران تا قبل از پایان امسال خبر داد و گفت: منتظر پاسخ معاونت حقوقی ریاست جمهوری در این باره هستیم.
تیمهای لیگ مردان باید ملزم به تیمداری در بخش بانوان شوند
سرمربی تیم والیبال بانوان ذوب آهن اصفهان معتقد است الزام باشگاه‌های معتبر در بخش مردان به فعالیت در حوزه بانوان می‌تواند به پیشرفت والیبال بانوان کمک کند.
پیروزی PSG در لیگ کاپ فرانسه
پاری‌سن ژرمن توانست در لیک گاپ فرانسه با نتیجه دو بر یک اورلئان را شکست دهد.
با خواندن این سوره مال عظیمی به شما می رسد که در تصورتان هم نمی گنجد
هر کس سوره تکاثر را هنگام خوابیدن بخواند، از عذاب قبر حفظ خواهد شد.
خلیفه: خیلی‌ها می‌گفتند تکواندوی ایران دیگر بین قدرت‌ها نیست- باید اقتدار ایران را حفظ کنیم
سرمربی تکواندوکاران ایران در رقابت‌های گرنداسلم ۲۰۱۸ چین، گفت: تکواندوی ایران در گذشته سه هیچ از حریفانش جلو بود و الان باید مهم‌ترین هدف، حفظ اقتدار خانواده بزرگ تکواندوی ایران در جهان باشد.
توصیه حضرت زهرا(س) برای بهشتی شدن
حضرت زهرا(س) فرموده‌اند پدران این امّت حضرت محمد صلی الله علیه و آله و حضرت علی علیه‌السلام است، ... همراهی با آن دو بهشت را ارزانی امت می‌کند.
صدور حکم برای اولین مشاور امنیت ملی ترامپ عقب افتاد
یک قاضی فدرال صدور حکم مایک فلین، اولین مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ را به تعویق انداخته و البته هشدار داده که نمی‌تواند تضمین کند فلین به حبس محکوم نخواهد شد.
رییس‌جمهوری عراق به سوریه می‌رود
یک منبع دیپلماتیک در عراق گفت، رییس‌جمهوری این کشور طی روزهای آتی سفری رسمی به سوریه خواهد داشت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

واکنش ابتکار به حادثه آتش‌سوزی در مدرسه زاهدان
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، نسبت به حادثه آتش‌سوزی مدرسه‌ای در زاهدان واکنش نشان داد.
احتمال افزایش دستمزد کارگران تا پایان سال
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از احتمال ترمیم دستمزد کارگران تا قبل از پایان امسال خبر داد و گفت: منتظر پاسخ معاونت حقوقی ریاست جمهوری در این باره هستیم.
تیمهای لیگ مردان باید ملزم به تیمداری در بخش بانوان شوند
سرمربی تیم والیبال بانوان ذوب آهن اصفهان معتقد است الزام باشگاه‌های معتبر در بخش مردان به فعالیت در حوزه بانوان می‌تواند به پیشرفت والیبال بانوان کمک کند.
پیروزی PSG در لیگ کاپ فرانسه
پاری‌سن ژرمن توانست در لیک گاپ فرانسه با نتیجه دو بر یک اورلئان را شکست دهد.
حکیم بار دیگر بر مخالفت با تحریم ها تاکید کرد
آمریکا سازمان ملل را به وسواس علیه صهیونیست ها متهم کرد
ترامپ برای استرداد گولن تعهد نداده است
سندرز محتمل‌ترین گزینه دمکرات‌ها برای انتخابات 2020 است
غزه بخش جدایی ناپذیر از دولت فلسطین است
آمریکا ششمین قتلگاه خبرنگاران در جهان
رکورد تعداد کشته ها با سلاح گرم در آمریکا شکسته شد
جایگاه برنامه موشکی ایران در راهبرد آمریکا
ترامپ به فیس بوک، توییتر و گوگل حمله کرد
کره شمالی و تکرار سیاست «صبر استراتژیک» کاخ سفید