در مصاحبه با رسانه آمریکایی : میشل عون: حزب‌الله برای آزادسازی سرزمین ما از اشغال اسرائیل تاسیس شد

11:37 ۱۵۵ روز و ۷ ساعت پیش خبرگزاری فارس 883 0
در مصاحبه با رسانه آمریکایی : میشل عون: حزب‌الله برای آزادسازی سرزمین ما از اشغال اسرائیل تاسیس شد

«میشل عون»، رئیس‌جمهور لبنان در یک مصاحبه ضمن تاکید بر اینکه حزب‌الله لبنان برای آزادسازی سرزمین لبنان از اشغال رژیم صهیونیستی تاسیس شده، درباره مسائل منطقه و سوریه اظهاراتی را مطرح کرد.

خبرگزاری فارس

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس ، یک رسانه آمریکایی با رئیس‌جمهور لبنان که برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده، مصاحبه‌ای ترتیب داده است.
بخش‌هایی از مصاحبه « المانتیور » با «میشل عون» را در متون زیر بخوانید: « المانیتور : در حالی که درگیری و جنگ سوریه ادامه دارد، لبنان حالا میزبان بیش از یک میلیون مهاجر است. دولت لبنان خواستار کمک‌های بیشتر جامعه بین‌المللی شامل اتحادیه اروپا و واشنگتن شده است. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در دیدار ماه گذشته با سعد الحریری نخست‌وزیر لبنان، بر بعد نظامی (کمک آمریکا به لبنان) اشاره کرد و گفت که "ما داریم کمک می‌کنیم". شما (رئیس‌جمهور لبنان) مایلید شاهد چه شکل‌هایی از حمایت (آمریکا از لبنان) باشید؟
میشل عون : خوب باید گفت که آمریکا هنوز هم درحال کمک کردن است و ما هم در حال انجام کاری خارق‌العاده و خوب هستیم، چرا که در حال خلاص شدن از شر داعش هستیم و فکر می‌کنم این موضوع، خیلی خوب است. اما جامعه بین‌المللی به دولت لبنان کمک نمی‌کند و ما بیشتر از جامعه بین‌المللی در حال پرداخت هزینه برای کمک به مهاجران یا افراد بی‌خانمان در لبنان هستیم چرا که باید به آنها آب، برق و همه چیزهای دیگر برای راحت تر کردن زندگی را برسانیم. در جاهای دیگر (میزبانان مهاجران سوری) به آنها غذا می‌دهند اما ما در حال آموزش و فرستادن کودکان سوری به مدرسه هستیم. مدارس ما دو نوبت در شبانه‌روز باز هستند، یک نوبت صبح‌ها و نوبت دیگر عصرها و بیمارستان‌های ما پر هستند. همه این خدمات توسط دولت لبنان تامین می‌شود و ما با بحران‌هایی مواجه هستیم: 1- قطعا بحران اقتصادی جهانی بر اقتصاد ما تاثیر گذاشته است. 2- جنگ در دور و بر ما، دسترسی ما به کشورهای عربی را محدود کرده چرا که تنها دسترسی زمینی ما به کشورهای عربی از طریق سوریه است و ما مجبور به استفاده از هواپیما هستیم که البته این موضوع برای تبالات تجاری، موضوع مناسبی نیست و موضوع و بحران سوم، افراد بی خانمان است.
المانیتور :  در دیدارهایتان در اینجا (نیویورک) چه اولویتهای دیگری برای پرداختن و صحبت دارید؟ میشل عون : به ما کمک کنند که مهاجران به سوریه برگردند چرا که بخش‌های بزرگی از سوریه، حدود 82 تا 85 درصد سوریه،‌ با ثبات شده و حالا امن است. اگر جامعه بین‌المللی می‌خواهد به آنها کمک کند، به آنها در سوریه کمک کند چرا که چنین کاری مقرون به صرفه‌تر خواهد بود. هزینه‌های کمک به آنها در لبنان هم کمتر خواهد بود. این چیزی است که ما از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم نه اینکه به ما کمک کنند بلکه به افراد برای بازگشت به منازلشان (در سوریه) کمک کنند.
المانتیور : عملیات اخیر علیه داعش در مرز لبنان-سوریه بار دیگر بحث‌ها درباره همکاری بین ارتش لبنان و حزب‌الله را زنده کرد. شما قبلا گفته بودید که تا زمانی که ارتش لبنان به اندازه کافی برای دفاع در برابر تهدیدات قوی نشده، به این موضوع که حزب‌الله سلاح داشته باشد، نیاز وجود دارد. آیا شما در آینده همکاری‌های بیشتر (ارتش و حزب‌الله) را پیش‌بینی می‌کنید و آیا شما نگران هستید که چنین موضوعی شاید تاثیر منفی روی حمایت بین‌المللی از ارتش لبنان داشته باشد؟
میشل عون : ببینید حزب‌الله یک سازمان لبنانی است که برای آزادسازی سرزمین ما از اشغال اسرائیل در سال 1985 تاسیس شد و بعدا در سال 2000 اسرائیل از لبنان عقب نشینی کرد و ما اعتقاد داشتیم که اقدامات حزب‌الله به اتمام رسیده و من (اوایل سال 2006 در مقام رئیس جنبش میهنی آزاد لبنان) با آنها (حزب‌الله) دیدار داشتم و تفاهم نامه‌ای درباره چگونگی (خلع سلاح) حزب‌الله و حفظ مذاکره برای این منظور امضا کردم اما (در تابستان) 2006 اسرائیل یک بار دیگر حمله کرد که این موضوع، وضعیت را پیچیده کرد. شما نمی‌توانید به حزب‌الله بگویید "ما مجبوریم که سازمان شما را خلع سلاح کنیم" چرا که اسرائیل در حال حمله و تحریک کردن لبنان است. همین هفته قبل آنها دو بار حمله کردند. اولین حمله، حمله به لبنان نبود بلکه از حریم هوایی لبنان به سوریه حمله کردند و بعد از آن یک حمله هوایی به صیدون کردند و پنجره‌های منازل را شکستند. آنها دیوار صوتی را شکستند.
در واقع باید گفت که حزب‌الله به یک مولفه از بحران منطقه‌ای تبدیل شده است. اگر ما بخواهیم مشکل حزب‌الله را حل کنیم باید این کار را در درون یک راه حل کلی برای بحران خاورمیانه به ویژه بحران سوریه انجام دهیم.
المانیتور : ماه گذشته شورای امنیت سازمان ملل ماموریت یونیفل را تمدید کرد اما نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل  تاکید کرد که یونیفل باید برای اختلال در روند اقدامات غیرقانونی و نامشروع حزب‌الله، بازرسی‌ها و گشت‌زنی‌هایش (علیه حزب‌الله) را تشدید کند. آیا شما پیش‌بینی می‌کنید چنین چیزی به عنوان موضوعی در بحث‌های آینده درباره این نیرو (حزب‌الله) باشد؟
میشل عون : یونیفل، یک نیروی نظامی برای استفاده کردن نیست بلکه آنها نیروهای ناظر هستند. ما نمی‌توانیم به آنها ماموریت نظامی و جنگی بدهیم یا به آن برای بازرسی از منازل افراد به منظور رصد اینکه آیا آنها سلاح‌هایی دارند یا نه، ماموریتی بدهیم. آنها برای نظارت بر مرزهای لبنان و اسرائیل و شمردن تعداد دفعات عبور هواپیماهای اسرائیلی از مرزهای لبنان آنجا هستند.
المانیتور : سعد حریری برای تقویت پیوندهای اقتصادی و نظامی با روسیه،‌ برای اولین بار در مقام نخست‌وزیر لبنان به مسکو سفر کرد. تقویت روابط با روسیه چطور می‌تواند به اقتصاد شما کمک کند و اینکه آیا شما در حال برنامه‌ریزی برای همکاری نظامی با روسیه برای مقابله با ستیزه‌جویان اسلامگرا هستید؟
میشل عون : در حال حاضر ما هیچ توافقی با روسیه درباره تبادل دوجانبه نداریم اما ما برای چنین کاری، در حال نشان دادن حسن نیت هستیم. به نظرم اگر من با روس‌ها ملاقات کنم، در آن زمان برای اینکه چه باید بکنیم، تصمیم خواهیم گرفت. البته این را بگویم که ما مقادیری از سلاح‌های روسی داریم و فکر می‌کنم به مهمات برای این سلاح‌ها نیاز داریم و آنها می‌توانند از این بُعد نظامی کمک کنند».
عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

کنایه زیباکلام به احمد‌نژاد درباره مهندسی انتخابات
صادق زیباکلام نوشت: هرقدر که پرده های بیشتری از انتخابات سال ۸۸ فرو می افتد معلوم می‌شود که در جریان آن انتخابات"مهندسی" یا دخل و تصرف هایی صورت گرفته بوده است.
پیکر امام جمعه طبس تشییع شد
بیرجند - ایرنا - پیکر امام جمعه فقید طبس روز شنبه با حضور گسترده مردم و جمعی از مسئولان در این شهرستان تشییع شد.
تجمع دانشجویان دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر تهران
جمعی از دانشجویان دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر تهران امروز در اعتراض به برخی از سیاست‌های دانشگاه، مشکلات آموزشی و رفاهی در دانشکده سینما و تئاتر تجمع کردند.
رستگاری ذوب آهن مقابل پدیده در وقتهای اضافه- تراکتور در بوشهر متوقف شد!
تیم فوتبال ذوب آهن در وقت‌های اضافه بازی با پدیده به پیروزی رسید. تراکتورسازی هم در بوشهر برابر پارس به نتیجه تساوی رسید.
کلاهبرداری از زنان ناآگاه در پوشش امداد خودرو
اعضای باند کلاهبرداری از زنان جوان که از ناآگاهی آنها سوءاستفاده می‌کردند دستگیر شدند.
فولاد 1 - استقلال 4 - پیروزی دلچسب قبل از دربی
دو تیم فولاد و استقلال در چارچوب هفته بیست و چهارم لیگ برتر فوتبال به مصاف یکدیگر می روند.
بورسیه بیش از 3000 دانشجوی برتر دانشگاه تهران-حمایت از 6 طرح پژوهانه اساتید جوان در سال 97
مدیر عامل بنیاد حامیان دانشگاه تهران بورسیه بیش از 3000 دانشجوی برتر دانشگاه تهران توسط این بنیاد خبر داد و گفت: هر یک از این دانشجویان ماهیانه 200 هزار تومان کمک هزینه تحصیلی دریافت می‌کنند.
سفر علمای شیعه و سنی لبنان به خراسان شمالی
بجنورد- ایرنا- مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی گفت: علمای شیعه و سنی لبنان به این استان سفر می کنند وبه مدت سه روز در این استان اقامت خواهند داشت.
ترکیب پرسپولیس مقابل استقلال خوزستان اعلام شد
کادر فنی تیم فوتبال پرسپولیس ترکیب این تیم را برابر استقلال خوزستان اعلام کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

واکنش آیت الله شاهرودی به حوادث خیابان پاسداران
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اقدامات مخل امنیت عمومی جامعه، به هیچ وجه قابل قبول نیست و لازم است مسئولان با قاطعیت برخوردهای قانونی لازم را به عمل آورند.
واکنش‌ها به ادامه ماجرای برداشتن روسری
«برخی از چهره‌های اصولگرا هم از نحوه تصمیم‌گیری برای مواجهه با دختران خیابان انقلاب گلایه کردند.»
دیدار سردار فضلی با خانواده شهید بسیجی ˮمحمدحسین حدادیانˮ+عکس و فیلم
سردار علی فضلی با خانواده شهید بسیجی «محمدحسین حدادیان» دیدار و گفت‌وگو کرد.
آخرین فرصت بهره­‌مندی از طرح بانک آینده در بخشودگی جرائم
۱۵ اسفند­ماه سال ۱۳۹۶، آخرین فرصت برای استفاده از مزایای طرح «زرین ۴» بانک آینده است.
اتصال سیم برق فاجعه آفرید
ساعت ۱۸ و ۵۲ دقیقه عصر دیروز پسر و دختری خردسال در شهرستان قاین بر اثر برق گرفتگی جان خود را از دست دادند.
هشدار برجامی ایران به آمریکا در سفر عراقچی به لندن
سرفصل هفته نامه های نیوزویک و اکونومیست
سی ان ان:شماری از شرکت ها روابط خود رابا انجمن ملی سلاح قطع کردند
سی ان ان:فرارداعشی ها از بازداشتگاه نیروهای تحت حمایت آمریکا
اکوادور، انگلیس را به عدم تمایل برای حل وضعیت موسس ویکی لیکس متهم کرد
پسر ارشد ترامپ: عاشق رسانه‌های هندی هستم!
اعلام هویت راننده خودرو‌یی که به موانع امنیتی کاخ سفید برخورد کرد
نظرسنجی: بیشتر آمریکایی‌ها با محدود شدن حمل سلاح موافقند
قطع همکاری چند شرکت‌های آمریکایی با انجمن ملی سلاح
لغو ممنوعیت داشتن حجاب در مدارس بلژیک