در مصاحبه با رسانه آمریکایی : میشل عون: حزب‌الله برای آزادسازی سرزمین ما از اشغال اسرائیل تاسیس شد

11:37 ۲۷۳ روز و ۹ ساعت پیش خبرگزاری فارس 883 0
در مصاحبه با رسانه آمریکایی : میشل عون: حزب‌الله برای آزادسازی سرزمین ما از اشغال اسرائیل تاسیس شد

«میشل عون»، رئیس‌جمهور لبنان در یک مصاحبه ضمن تاکید بر اینکه حزب‌الله لبنان برای آزادسازی سرزمین لبنان از اشغال رژیم صهیونیستی تاسیس شده، درباره مسائل منطقه و سوریه اظهاراتی را مطرح کرد.

خبرگزاری فارس

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس ، یک رسانه آمریکایی با رئیس‌جمهور لبنان که برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده، مصاحبه‌ای ترتیب داده است.
بخش‌هایی از مصاحبه « المانتیور » با «میشل عون» را در متون زیر بخوانید: « المانیتور : در حالی که درگیری و جنگ سوریه ادامه دارد، لبنان حالا میزبان بیش از یک میلیون مهاجر است. دولت لبنان خواستار کمک‌های بیشتر جامعه بین‌المللی شامل اتحادیه اروپا و واشنگتن شده است. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در دیدار ماه گذشته با سعد الحریری نخست‌وزیر لبنان، بر بعد نظامی (کمک آمریکا به لبنان) اشاره کرد و گفت که "ما داریم کمک می‌کنیم". شما (رئیس‌جمهور لبنان) مایلید شاهد چه شکل‌هایی از حمایت (آمریکا از لبنان) باشید؟
میشل عون : خوب باید گفت که آمریکا هنوز هم درحال کمک کردن است و ما هم در حال انجام کاری خارق‌العاده و خوب هستیم، چرا که در حال خلاص شدن از شر داعش هستیم و فکر می‌کنم این موضوع، خیلی خوب است. اما جامعه بین‌المللی به دولت لبنان کمک نمی‌کند و ما بیشتر از جامعه بین‌المللی در حال پرداخت هزینه برای کمک به مهاجران یا افراد بی‌خانمان در لبنان هستیم چرا که باید به آنها آب، برق و همه چیزهای دیگر برای راحت تر کردن زندگی را برسانیم. در جاهای دیگر (میزبانان مهاجران سوری) به آنها غذا می‌دهند اما ما در حال آموزش و فرستادن کودکان سوری به مدرسه هستیم. مدارس ما دو نوبت در شبانه‌روز باز هستند، یک نوبت صبح‌ها و نوبت دیگر عصرها و بیمارستان‌های ما پر هستند. همه این خدمات توسط دولت لبنان تامین می‌شود و ما با بحران‌هایی مواجه هستیم: 1- قطعا بحران اقتصادی جهانی بر اقتصاد ما تاثیر گذاشته است. 2- جنگ در دور و بر ما، دسترسی ما به کشورهای عربی را محدود کرده چرا که تنها دسترسی زمینی ما به کشورهای عربی از طریق سوریه است و ما مجبور به استفاده از هواپیما هستیم که البته این موضوع برای تبالات تجاری، موضوع مناسبی نیست و موضوع و بحران سوم، افراد بی خانمان است.
المانیتور :  در دیدارهایتان در اینجا (نیویورک) چه اولویتهای دیگری برای پرداختن و صحبت دارید؟ میشل عون : به ما کمک کنند که مهاجران به سوریه برگردند چرا که بخش‌های بزرگی از سوریه، حدود 82 تا 85 درصد سوریه،‌ با ثبات شده و حالا امن است. اگر جامعه بین‌المللی می‌خواهد به آنها کمک کند، به آنها در سوریه کمک کند چرا که چنین کاری مقرون به صرفه‌تر خواهد بود. هزینه‌های کمک به آنها در لبنان هم کمتر خواهد بود. این چیزی است که ما از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم نه اینکه به ما کمک کنند بلکه به افراد برای بازگشت به منازلشان (در سوریه) کمک کنند.
المانتیور : عملیات اخیر علیه داعش در مرز لبنان-سوریه بار دیگر بحث‌ها درباره همکاری بین ارتش لبنان و حزب‌الله را زنده کرد. شما قبلا گفته بودید که تا زمانی که ارتش لبنان به اندازه کافی برای دفاع در برابر تهدیدات قوی نشده، به این موضوع که حزب‌الله سلاح داشته باشد، نیاز وجود دارد. آیا شما در آینده همکاری‌های بیشتر (ارتش و حزب‌الله) را پیش‌بینی می‌کنید و آیا شما نگران هستید که چنین موضوعی شاید تاثیر منفی روی حمایت بین‌المللی از ارتش لبنان داشته باشد؟
میشل عون : ببینید حزب‌الله یک سازمان لبنانی است که برای آزادسازی سرزمین ما از اشغال اسرائیل در سال 1985 تاسیس شد و بعدا در سال 2000 اسرائیل از لبنان عقب نشینی کرد و ما اعتقاد داشتیم که اقدامات حزب‌الله به اتمام رسیده و من (اوایل سال 2006 در مقام رئیس جنبش میهنی آزاد لبنان) با آنها (حزب‌الله) دیدار داشتم و تفاهم نامه‌ای درباره چگونگی (خلع سلاح) حزب‌الله و حفظ مذاکره برای این منظور امضا کردم اما (در تابستان) 2006 اسرائیل یک بار دیگر حمله کرد که این موضوع، وضعیت را پیچیده کرد. شما نمی‌توانید به حزب‌الله بگویید "ما مجبوریم که سازمان شما را خلع سلاح کنیم" چرا که اسرائیل در حال حمله و تحریک کردن لبنان است. همین هفته قبل آنها دو بار حمله کردند. اولین حمله، حمله به لبنان نبود بلکه از حریم هوایی لبنان به سوریه حمله کردند و بعد از آن یک حمله هوایی به صیدون کردند و پنجره‌های منازل را شکستند. آنها دیوار صوتی را شکستند.
در واقع باید گفت که حزب‌الله به یک مولفه از بحران منطقه‌ای تبدیل شده است. اگر ما بخواهیم مشکل حزب‌الله را حل کنیم باید این کار را در درون یک راه حل کلی برای بحران خاورمیانه به ویژه بحران سوریه انجام دهیم.
المانیتور : ماه گذشته شورای امنیت سازمان ملل ماموریت یونیفل را تمدید کرد اما نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل  تاکید کرد که یونیفل باید برای اختلال در روند اقدامات غیرقانونی و نامشروع حزب‌الله، بازرسی‌ها و گشت‌زنی‌هایش (علیه حزب‌الله) را تشدید کند. آیا شما پیش‌بینی می‌کنید چنین چیزی به عنوان موضوعی در بحث‌های آینده درباره این نیرو (حزب‌الله) باشد؟
میشل عون : یونیفل، یک نیروی نظامی برای استفاده کردن نیست بلکه آنها نیروهای ناظر هستند. ما نمی‌توانیم به آنها ماموریت نظامی و جنگی بدهیم یا به آن برای بازرسی از منازل افراد به منظور رصد اینکه آیا آنها سلاح‌هایی دارند یا نه، ماموریتی بدهیم. آنها برای نظارت بر مرزهای لبنان و اسرائیل و شمردن تعداد دفعات عبور هواپیماهای اسرائیلی از مرزهای لبنان آنجا هستند.
المانیتور : سعد حریری برای تقویت پیوندهای اقتصادی و نظامی با روسیه،‌ برای اولین بار در مقام نخست‌وزیر لبنان به مسکو سفر کرد. تقویت روابط با روسیه چطور می‌تواند به اقتصاد شما کمک کند و اینکه آیا شما در حال برنامه‌ریزی برای همکاری نظامی با روسیه برای مقابله با ستیزه‌جویان اسلامگرا هستید؟
میشل عون : در حال حاضر ما هیچ توافقی با روسیه درباره تبادل دوجانبه نداریم اما ما برای چنین کاری، در حال نشان دادن حسن نیت هستیم. به نظرم اگر من با روس‌ها ملاقات کنم، در آن زمان برای اینکه چه باید بکنیم، تصمیم خواهیم گرفت. البته این را بگویم که ما مقادیری از سلاح‌های روسی داریم و فکر می‌کنم به مهمات برای این سلاح‌ها نیاز داریم و آنها می‌توانند از این بُعد نظامی کمک کنند».
عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

قاضی عسکر:مسئله حج را از روابط سیاسی جدا کرده ایم
مشهد- ایرنا- نماینده ولی فقیه در امور حج و سرپرست حجاج ایرانی گفت: مسئله حج را از روابط سیاسی با کشور عربستان جدا کرده ایم.
وزیرکشور: شمار معتادان 24درصد کاهش یافت
بجنورد- ایرنا- وزیرکشور گفت: شمار معتادان کشور هم اکنون دو میلیون و 800 هزار نفر است که این میزان در مقایسه با پیش از دولت تدبیر و امید 24 درصد کاهش دارد.
920 هزار میلیارد ریال طرح در دهه فجر افتتاح می شود
بجنورد- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت کشور با اشاره به برنامه های بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: دهه فجر امسال طرح های عمرانی به ارزش 920 هزار میلیارد ریال افتتاح می شود.
امامان جمعه: اقتدار جمهوری اسلامی در جهان بی نظیر است
استانها -ایرنا-امامان جمعه کشور در خطبه های این هفته، اقتدار نظام جمهوری اسلامی و ایستادگی درمقابل استکبار جهانی را بی نظیر دانستند و گفتند: آمریکا در ‌چند دهه گذشته با دسیسه های مختلف درصدد تفرقه در جامعه ایران بوده، اما با وجود تلاش های بسیار نتوانسته وحدت ایران اسلامی را از بین ببرد.
وزیر انرژی عربستان: اجماع کاملی داشتیم
وین- ایرنا- 'خالد الفالح' وزیر انرژی عربستان پس از نشست وزرای نفت و انرژی اوپک در وین، گفت: اجماع کاملی داشتیم.
مشاور ترامپ با نتانیاهو در باره معامله قرن گفت وگو کرد
تهران - ایرنا - 'بنیامین نتانیاهو' نخست وزیر رژیم صهیونیستی با 'جرد کوشنر' مشاور ارشدوداماد رئیس جمهوری آمریکا و'جیسون گرینبلات' فرستاده ویژه آمریکا به خاورمیانه در سرزمین های اشغالی دیدار وبا آنها درباره روند سازش وتحولات مساله فلسطین و اوضاع انسانی غزه گفت وگو کرد.
چاووش اوغلو خواستار همکاری ترکیه و ایران درباره پ.ک.ک شد
آنکارا- ایرنا- مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه خواستار همکاری مشترک ایران کشورش در مبارزه علیه گروه پ.ک.ک در شمال عراق شد.
درگیری نیروهای ائتلاف سعودی و یمنی در الحدیده ادامه دارد
تهران - ایرنا - درگیری های شدید میان ارتش وکمیته های مردمی یمن با نیروهای طرفدار عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و نیروهای ائتلاف سعودی در ساحل النخیله ومنطقه الحاج در شهر الحسینیه ومنطقه المجیلیس در شهر الدریهمی جنوب استان الحدیده یمن ادامه دارد.
الحریری از کابوس سعودی ها رها نشده است
بیروت- ایرنا-«رضوان عقیل» مقاله نویس روزنامه «النهار» لبنان طی گفت و گو با ایرنا به فشارهای عربستان سعودی در فرایند تشکیل دولت لبنان اشاره کرد و گفت: رخدادهای سال گذشته همچون استعفای اجباری «سعد الحریری» در ریاض باعث شده وی هنوز از کابوس سعودی ها رها نشود.
اقتصاد وپناهجویان سوری؛ محور رایزنی های مرکل و الحریری
بیروت - ایرنا - صدراعظم آلمان و نخست وزیر لبنان در حالی دیروز(پنجشنبه) با هم دیدار کردند که دو موضوع همکاری های اقتصادی و وضعیت پناهجویان سوری محور اصلی مذاکرات آنها بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کاپیتان کراوسی بهترین بازیکن دیدار با آرژانتین شد
تهران - ایرنا - «لوکا مودریچ» کاپیتان تیم ملی کرواسی به عنوان بهترین بازیکن دیدار برابر آرژانتین انتخاب شد.
کابوس مسی
مهاجم آرژانتینی در شب شکست تیمش مقابل کرواسی یک ستاره خاموش بود.
کودک همسری از رنج آورترین آسیب های اجتماعی است
مراغه - ایرنا - فرماندار چاراویماق گفت: موضوع کودک همسری یکی از رنج آورترین مسائل اجتماعی است که باید با اتخاذ تمهیدات لازم، جلوی توسعه این آسیب اجتماعی گرفته شود.
مودریچ بهترین بازیکن دیدار کرواسی و آرژانتین
هافبک تیم ملی کرواسی به عنوان بهترین بازیکن دیدار کرواسی و آرژانتین انتخاب شد.
ویدئو - خلاصه دیدار آرژانتین و کرواسی در جام ۲۰۱۸
دیدار تیم‌های فوتبال آرژانتین و کرواسی در چارچوب مرحله گروهی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸، با نتیجه سه بر صفر به سود کرواسی به پایان رسید. در این ویدئو خلاصه این دیدار را تماشا خواهید کرد.
خرازی: اروپا باید از عزت خود در مقابل آمریکا دفاع کند
کمک های آمریکا به فلسطین در ازای موافقت با معامله قرن است
ترامپ از دمکرات ها برای تصویب لوایح مهاجرتی انتقاد کرد
نشریه تونسی:آمریکا عامل بیشتر فاجعه ها در جهان است
درصد موافقان استیضاح ترامپ به نیکسون نزدیک شده است
انگیزه اسراییل برای حمله به مواضع نیروهای مقاومت عراقی
مرگ «کوکو»؛ گوریلی که زبان اشاره می فهمید
معترضان به تیراندازی پلیس در آمریکا به خیابان ها آمدند
نوشته روی لباس همسر ترامپ خبر ساز شد
ارتش سوریه پایگاه اشغالگران آمریکایی را محاصره کرد