یک کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با فارس عنوان کرد : کشف قیمت نوبرانه سهام یک عرضه اولیه در فرابورس

10:31 ۳۴۲ روز و ۱۳ ساعت پیش خبرگزاری فارس 913 0
یک کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با فارس عنوان کرد : کشف قیمت نوبرانه سهام یک عرضه اولیه در فرابورس

یک کارشناس بورس گفت: کشف قیمت غیر واقعی برای سهام عرضه اولیه منجر به کاهش اطمینان به نظارت فرابورس و مجموعه بازار سرمایه خواهد شد.

خبرگزاری فارس

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به عرضه اولیه سهام شرکت هتل بین المللی پارسیان کوثر اصفهان در فرابورس به خبرنگار بورس خبرگزاری فارس گفت: با نگاهی اجمالی به این گزارش می‌توان دریافت که حتی بدون نیاز به سواد مالی کافی، کیفیت پایین، محاسبات مبهم و فاقد ارزش علمی در گزارش ارزش‌گذاری این شرکت ملموس می باشد.
حسین خسرونژاد افزود: به نظر می رسد پس از حاشیه‌های به وجود آمده در مورد عرضه اولیه سهام شرکت سرمایه گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج فارس و عدم عرضه اولیه این شرکت، ظاهرا بار دیگر شاهد عرضه اولیه مبهم دیگری در بازار فرابورس هستیم.
اما سوال اینجاست که چگونه پس از عرضه‌های ناموفقی همانند "وپسا" و برکت همچنان رویه ارائه گزارش‌های بی کیفیت ارزشگذاری و عرضه اولیه های مبهم در سطح بازار سرمایه ادامه می‌یابد؟ نقش نهادهای نظارتی و متولی بازار سرمایه در مورد این عرضه های اولیه چیست؟ آیا عدم نظارت کافی به این قبیل گزارشات به دلیل فقدان توان علمی لازم نزد متولیان بازار سرمایه می باشد و یا اینکه افزایش آمار شرکت های پذیرفته شده در بازارهای بورس و فرابورس به هر نحو، اولویت دارد؟ وی با برشمردن برخی نکات مبهم گزارش ارزشگذاری "گکوثر" گفت: گزارش تهیه شده مربوط به اسفند 1395 است که با توجه به ارائه صورت‌های مالی واقعی منتهی به پایان سال 1395، ارائه ارقام پیش بینی برای سال 1395 و همچنین تغییر مفروضات برآورد سود و زیان شرکت از بهمن ماه 1395 تا زمان فعلی محتمل است که بی شک در ارزش‌گذاری شرکت موثر خواهد بود.
وی افزود: به عبارتی سود و زیان سال 95 را در ارزش‌گذاری پیش بینی کرده در صورتی که در حال حاضر صورت‌های مالی حسابرسی شده این ناشر بر روی کدال قرار گرفته است و این یعنی گزارش استفاده شده در ارزشگذاری مربوط به 8 ماه پیش بوده است.
خسرو نژاد با اشاره به سربرگ گزارش ارزشگذاری "گکوثر" عنوان کرد: این گزارش با نام شرکت تامین سرمایه نوین  و با عنوان پیش نویس تهیه شده است و این در حالی است که تمامی صفحات گزارش در سربرگ شرکت کارگزاری بورس بهگزین و مهر این شرکت مشاهده می‌شود و به نظر می رسد که ارزشگذاری توسط شرکت کارگزاری که در فرآیند عرضه اولیه و درآمد حاصل از کارمزد ذی نفع است، غیرمنطقی به نظر می رسد.
به گفته وی در برآورد صرف ریسک به منظور محاسبه نرخ بازده مورد انتظار سهامداران ، رقم 11 درصد به عنوان صرف ریسک بیان شده است که هیچ گونه محاسبات و مستنداتی در خصوص تعیین این نرخ ارائه نگردیده است.
به گفته این کارشناس، همچنین بتای اهرمی و غیراهرمی شرکت به ترتیب 0.73 و 1.08 در نظر گرفته شده است که همانند صرف ریسک مستندات و محاسبات ارائه نشده است. این در حالی است که این عوامل اثرات محسوسی در محاسبه نرخ بازده مورد انتظار خواهد داشت.
این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه نرخ رشد بلندمدت "گکوثر" 3 درصد برآورد شده است، افزود: این در حالی است که نرخ انباشت سود 5 درصد ( در محاسبات تقسیم سود، نرخ تقسیم سود 97 درصد و نرخ انباشت سود 3 درصد است که با نرخ 5 درصد منظور شده در محاسبه نرخ رشد بلندمدت متفاوت می باشد.) و نرخ بازده حقوق صاحبان سهام 2 درصد منظور شده است.
وی افزود: مبنای محاسبه نرخ 2 درصد برای حقوق صاحبان سهام که با توجه به ترازنامه های برآوردی شرکت، عدد بالاتری برای این نسبت به دست خواهد آمد. همچنین نرخ رشد حاصل ضرب نسبت بازده حقوق صاحبان سهام (ROE) در نرخ انباشت سود خواهد بود که با در نظر گرفتن نرخ های منظور شده شرکت به عدد 3 درصد نخواهیم رسید.
خسرو نژاد ادامه داد: در محاسبات جریانات نقدینگی، تغییرات سرمایه در گردش شرکت در سال های آتی با توجه به ترازنامه برآوردی شرکت به درستی محاسبه نگردیده است. همچنین در این روش ، محاسبات مربوط به مخارج سرمایه ای شرکت که از تفاوت جمع دارایی های غیرجاری نسبت به ارقام سال قبل از آن به دست می آید، به درستی صورت نپذیرفته است و در حالی که شاهد کاهش جمع ارقام دارایی های غیرجاری در ترازنامه برآوردی شرکت می باشیم، در محاسبات جریانات نقدی آزاد، روند تغییرات دارایی های غیرجاری افزایشی لحاظ شده است. همچنین جمع بدهی های کسر شده در روش FCFF  با هیچ یک از ارقام ترازنامه های شرکت تطابق ندارد.
به باور وی در محاسبات مربوط به روش FCFF  ، نیاز به تعیین نرخ میانگین وزنی نرخ تامین سرمایه (WACC) می باشد که شرکت هیچ گونه محاسباتی در خصوص نرخ های مورد استفاده در تنزیل جریانات نقدی صورت نپذیرفته است و نحوه و نرخ تنزیل این روش نامشخص است.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به مفروضات درآمدی شرکت برای سال های آتی،یادآور شد: نرخ رشد قیمت اجاره اتاق هتل در هر سال بیش از 20 درصد برآورد شده است و این در حالی است که براساس آخرین بخشنامه های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، حداکثر افزایش نرخ هتل ها در بازه 12 تا 15 درصد می باشد.
به باور وی، همچنین در گزارش ارزش گذاری شرکت ، ارزش هر سهم بر اساس دارایی های شرکت معادل  20،506 ریال منظور شده است و در این خصوص گزارش هیئت کارشناس رسمی دادگستری مبنی بر چگونگی ارزشگذاری دارایی های شرکت ارائه نشده است و صرفا به ارائه یک عدد اکتفا شده است که به طور قطع نمی تواند قابل اتکا باشد.
خسرو نژاد ادامه داد: در محاسبات نرخ رشد که 3 درصد برآورد شده است، ذکر این نکته قابل توجه می باشد که محاسبه نرخ رشد بر اساس حاصل ضرب نرخ بازده حقوق صاحبان سهام (ROE) در نرخ انباشت سود خواهد بود و نرخ رشد بلندمدت 3 درصد برآورد شده است و این در حالی است که نرخ انباشت سود نیز 3 درصد می باشد و در این صورت، نرخ ROE می بایست معادل یک باشد که این بدین معنی است که شرکت به میزان جمع کل حقوق صاحبان سهام خود سود محقق سازد که با توجه به پیش بینی سود سال های آتی و همچنین جمع ارقام حقوق صاحبان سهام ، در نظر گرفتن رقم 100 درصد برای نسبت ROE  غیر ممکن و غیرعقلانی خواهد بود و بر همین اساس تغییر نرخ رشد ضروری به نظر می رسد.
این کارشناس بازار سرمایه با هشدار به رویه های ارزشگذاری عرضه های اولیه سهام در فرابورس تامید کرد: با توجه به قیمت  برآوردی صورت گرفته در گزارش ارزشگذاری که 5،496 ریال می باشد، تعیین قیمتی بیش از 2 برابر ارزش برآوردی به منظور عرضه اولیه سهام شرکت، بسیار عجیب به نظر می رسد و تعیین قیمت عرضه اولیه با این رویه توجیه ارائه گزارش ارزشگذاری شرکت ها را از بین خواهد برد و باید از این پس شاهد پیشنهادات قیمت هایی این چنینی در خصوص سایر شرکت هایی که از طریق فرابورس عرضه می گردند، باشیم که مسلما منجر به کاهش اطمینان به بعد نظارتی شرکت فرابورس و مجموعه بازار سرمایه خواهد شد.
ب


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

تولید و تجارت
تولید و تجارت

آخرین اخبار

۱۵ کشوری که ۱۰۰ سال پیش بودند، ولی دیگر وجود ندارند
از وقایعی مانند فروپاشی امپراتور‌های باستانی گرفته تا تغییر نام کشور‌های مختلف، باعث شده اند که نقشه کنونی دنیا با نقشه‌ای که یک قرن پیش از آن در دست بود، تفاوت بسیاری کرده باشد. در لیست ما با ۱۵ کشور یا امپراتوری آشنا خواهید شد که دیگر نام آن‌ها بر نقشه‌های جهانی چاپ نمی‌شود!
ممنوعیت واردات یک هزار و 339 قلم کالا بازنگری می شود
انزلی - ایرنا - معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران از بازنگری در ممنوعیت واردات یک هزار و 339 قلم کالا خبر داد.
کشمکش ها باید به همگرایی بیشتر در کشور تبدیل شود
قم- ایرنا- رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایط کنونی روزهای سختی را درکشور پشت سر می گذاریم لذا باید کشمکش ها به همگرایی بیشتر تبدیل شود.
نارنجک صوتی در منطقه آسپیچ سراوان منفجر شد
زاهدان - ایرنا - معاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: یک نارنجک صوتی شامگاه سه شنبه در منطقه آسپیچ سراوان در جنوب شرق این استان منفجر شد.
شهرداری تهران متولی دفن پسماند پزشکی نیست
تهران - ایرنا- رئیس مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهر تهران با بیان این که شهرداری متولی دفن پسماند پزشکی نیست، گفت: در صورت تشخیص بی خطر بودن زباله های پزشکی توسط سازمان حفاظت محیط زیست آن ها دفن می شود.
طرح خروج و مراجعت اتباع افغانستانی در خراسان رضوی اجرایی شد
مشهد- ایرنا - مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خراسان رضوی گفت: با اجرای طرح خروج و مراجعت اتباع افغانستانی، 186 هزار تن از افغان های مقیم خراسان رضوی، از فردا می توانند به کشور خود رفته و مجدد به ایران بازگردند.
الحریری تشکیل دولت لبنان را به قطع روابط با سوریه مشروط کرد
بیروت - ایرنا - «سعد الحریری» نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه لبنان با تاکید بر مخالفت خود با بازگشت روابط کشورش با سوریه تهدید کرد در صورتی که کسانی بر این مساله اصرار کنند، کابینه جدید لبنان تشکیل نخواهد شد.
وضعیت فرودگاه بن گوریون تل آویو به حالت فوق العاده درآمد
تهران - ایرنا - مسئولان فرودگاه بین المللی بن گوریون تل آویو سرزمین های اشغالی شامگاه سه شنبه اعلام کردند به دنبال نقص فنی یک هواپیما که منجر به فرود اضطراری شد، در این فرودگاه آماده باش کامل اعلام شد.
السیسی در دیدار و مذاکره با سران کشورهای عربی به دنبال چیست
الجزیره-ایرنا- «عبدالفتاح السیسی » رئیس جمهوری مصر طی هفته اخیر روزهای پرکاری را پشت سر گذاشته و با چندین مقام عالی رتبه کشورهای منطقه و از جمله شاه عربستان دیدار و گفت و گو کرد اما هنوز جزئیات و محورهای اصلی گفت و گوهای وی با مقام های عربی فاش نشده است.
افزایش مخالفت با طرح معامله قرن، السیسی را به عربستان کشاند
دوحه – ایرنا – همزمان با افزایش مخالفت سران کشورهای عربی با طرح آمریکایی - صهیونیستی ' معامله قرن '، 'عبدالفتاح السیسی' رییس جمهوری مصر به عربستان رفت و با ملک سلمان پادشاه این کشور دیدار کرد .

پر بازدید ترین اخبار امروز

علائم عفونت لوزه بزرگسالان و درمان خانگی آن
لوزه ها در پشت گلو واقع شده است و در واقع مجموعه ای از بافت لنفی هستند که بخشی از سیستم ایمنی بدن را تشکیل می دهند. عفونت لوزه ها اگر چه ناراحت کننده و ناخوشایند است، ولی به ندرت پیش می آید که وضعیت نگران کننده ای باشد.
پنج سناریوی ترسناک درباره هوش مصنوعی
هوش مصنوعی علاوه بر جنبه‌های مثبت، دارای عوارض منفی و ناخواسته نیز هست که حذف مشاغل، بروز جنگ و نژادپرستی از آن جمله است.
هجوم ایرانیان برای خرید ملک در ترکیه
«سودای خرید ملک در ترکیه توسط ایرانی‌ها، آرام‌آرام در حال شدت گرفتن است. عبارتی کوتاه یکی - دو روز است که در سایت‌های مختلف معاملات املاک و سرمایه‌گذاری منتشر می‌شود و مخاطبان را به سرمایه‌گذاری در ترکیه دعوت می‌کند: «سقوط ارزش لیر، فرصت استثنایی برای سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه».
خشکسالی و خطر کمبود غذا در افغانستان
کمبود بارندگی‌ها در طول زمستان، بخش زیادی از افغانستان را با کمبود شدید آب و از بین رفتن محصولات زمستانی مواجه کرده است.
واژگونی تریلی و برخورد زنجیره‌ای ۲۰ سواری در اتوبان قزوین
معاون عملیات سازمان امداد و نجات با اشاره به واژگونی تریلی و برخورد زنجیره‌ای ۲۰ سواری در اتوبان قزوین - کرج، گفت: ۴۵ مسافر در اثر این تصادف دچار حادثه شدند.
تخصیص 98 میلیون دلار برای تامین کود کشاورزی تایید شد
تقاضای اتاق ایران از دولت درباره پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز
تسهیلات اشتغال مددجویان هرمزگان 2 برابر شد
آزادسازی واردات طلا، حباب قیمتی را از بین می برد
بانک ملی نیاز ارزی فعالان اقتصادی را تامین می کند
مالکان خودرو الحاقیه بیمه بدنه دریافت کنند
بررسی پرداخت مابه التفاوت های ارزیِ واردات آغاز شد
تامین اجتماعی بدون استفاده از منابع عمومی فعالیت دارد
روند ارز دولتی دانشگاه ها باید اصلاح شود
امید بزرگِ صنایع کوچک