یک کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با فارس عنوان کرد : کشف قیمت نوبرانه سهام یک عرضه اولیه در فرابورس

10:31 ۴۳۵ روز پیش خبرگزاری فارس 913 0
یک کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با فارس عنوان کرد : کشف قیمت نوبرانه سهام یک عرضه اولیه در فرابورس

یک کارشناس بورس گفت: کشف قیمت غیر واقعی برای سهام عرضه اولیه منجر به کاهش اطمینان به نظارت فرابورس و مجموعه بازار سرمایه خواهد شد.

خبرگزاری فارس

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به عرضه اولیه سهام شرکت هتل بین المللی پارسیان کوثر اصفهان در فرابورس به خبرنگار بورس خبرگزاری فارس گفت: با نگاهی اجمالی به این گزارش می‌توان دریافت که حتی بدون نیاز به سواد مالی کافی، کیفیت پایین، محاسبات مبهم و فاقد ارزش علمی در گزارش ارزش‌گذاری این شرکت ملموس می باشد.
حسین خسرونژاد افزود: به نظر می رسد پس از حاشیه‌های به وجود آمده در مورد عرضه اولیه سهام شرکت سرمایه گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج فارس و عدم عرضه اولیه این شرکت، ظاهرا بار دیگر شاهد عرضه اولیه مبهم دیگری در بازار فرابورس هستیم.
اما سوال اینجاست که چگونه پس از عرضه‌های ناموفقی همانند "وپسا" و برکت همچنان رویه ارائه گزارش‌های بی کیفیت ارزشگذاری و عرضه اولیه های مبهم در سطح بازار سرمایه ادامه می‌یابد؟ نقش نهادهای نظارتی و متولی بازار سرمایه در مورد این عرضه های اولیه چیست؟ آیا عدم نظارت کافی به این قبیل گزارشات به دلیل فقدان توان علمی لازم نزد متولیان بازار سرمایه می باشد و یا اینکه افزایش آمار شرکت های پذیرفته شده در بازارهای بورس و فرابورس به هر نحو، اولویت دارد؟ وی با برشمردن برخی نکات مبهم گزارش ارزشگذاری "گکوثر" گفت: گزارش تهیه شده مربوط به اسفند 1395 است که با توجه به ارائه صورت‌های مالی واقعی منتهی به پایان سال 1395، ارائه ارقام پیش بینی برای سال 1395 و همچنین تغییر مفروضات برآورد سود و زیان شرکت از بهمن ماه 1395 تا زمان فعلی محتمل است که بی شک در ارزش‌گذاری شرکت موثر خواهد بود.
وی افزود: به عبارتی سود و زیان سال 95 را در ارزش‌گذاری پیش بینی کرده در صورتی که در حال حاضر صورت‌های مالی حسابرسی شده این ناشر بر روی کدال قرار گرفته است و این یعنی گزارش استفاده شده در ارزشگذاری مربوط به 8 ماه پیش بوده است.
خسرو نژاد با اشاره به سربرگ گزارش ارزشگذاری "گکوثر" عنوان کرد: این گزارش با نام شرکت تامین سرمایه نوین  و با عنوان پیش نویس تهیه شده است و این در حالی است که تمامی صفحات گزارش در سربرگ شرکت کارگزاری بورس بهگزین و مهر این شرکت مشاهده می‌شود و به نظر می رسد که ارزشگذاری توسط شرکت کارگزاری که در فرآیند عرضه اولیه و درآمد حاصل از کارمزد ذی نفع است، غیرمنطقی به نظر می رسد.
به گفته وی در برآورد صرف ریسک به منظور محاسبه نرخ بازده مورد انتظار سهامداران ، رقم 11 درصد به عنوان صرف ریسک بیان شده است که هیچ گونه محاسبات و مستنداتی در خصوص تعیین این نرخ ارائه نگردیده است.
به گفته این کارشناس، همچنین بتای اهرمی و غیراهرمی شرکت به ترتیب 0.73 و 1.08 در نظر گرفته شده است که همانند صرف ریسک مستندات و محاسبات ارائه نشده است. این در حالی است که این عوامل اثرات محسوسی در محاسبه نرخ بازده مورد انتظار خواهد داشت.
این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه نرخ رشد بلندمدت "گکوثر" 3 درصد برآورد شده است، افزود: این در حالی است که نرخ انباشت سود 5 درصد ( در محاسبات تقسیم سود، نرخ تقسیم سود 97 درصد و نرخ انباشت سود 3 درصد است که با نرخ 5 درصد منظور شده در محاسبه نرخ رشد بلندمدت متفاوت می باشد.) و نرخ بازده حقوق صاحبان سهام 2 درصد منظور شده است.
وی افزود: مبنای محاسبه نرخ 2 درصد برای حقوق صاحبان سهام که با توجه به ترازنامه های برآوردی شرکت، عدد بالاتری برای این نسبت به دست خواهد آمد. همچنین نرخ رشد حاصل ضرب نسبت بازده حقوق صاحبان سهام (ROE) در نرخ انباشت سود خواهد بود که با در نظر گرفتن نرخ های منظور شده شرکت به عدد 3 درصد نخواهیم رسید.
خسرو نژاد ادامه داد: در محاسبات جریانات نقدینگی، تغییرات سرمایه در گردش شرکت در سال های آتی با توجه به ترازنامه برآوردی شرکت به درستی محاسبه نگردیده است. همچنین در این روش ، محاسبات مربوط به مخارج سرمایه ای شرکت که از تفاوت جمع دارایی های غیرجاری نسبت به ارقام سال قبل از آن به دست می آید، به درستی صورت نپذیرفته است و در حالی که شاهد کاهش جمع ارقام دارایی های غیرجاری در ترازنامه برآوردی شرکت می باشیم، در محاسبات جریانات نقدی آزاد، روند تغییرات دارایی های غیرجاری افزایشی لحاظ شده است. همچنین جمع بدهی های کسر شده در روش FCFF  با هیچ یک از ارقام ترازنامه های شرکت تطابق ندارد.
به باور وی در محاسبات مربوط به روش FCFF  ، نیاز به تعیین نرخ میانگین وزنی نرخ تامین سرمایه (WACC) می باشد که شرکت هیچ گونه محاسباتی در خصوص نرخ های مورد استفاده در تنزیل جریانات نقدی صورت نپذیرفته است و نحوه و نرخ تنزیل این روش نامشخص است.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به مفروضات درآمدی شرکت برای سال های آتی،یادآور شد: نرخ رشد قیمت اجاره اتاق هتل در هر سال بیش از 20 درصد برآورد شده است و این در حالی است که براساس آخرین بخشنامه های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، حداکثر افزایش نرخ هتل ها در بازه 12 تا 15 درصد می باشد.
به باور وی، همچنین در گزارش ارزش گذاری شرکت ، ارزش هر سهم بر اساس دارایی های شرکت معادل  20،506 ریال منظور شده است و در این خصوص گزارش هیئت کارشناس رسمی دادگستری مبنی بر چگونگی ارزشگذاری دارایی های شرکت ارائه نشده است و صرفا به ارائه یک عدد اکتفا شده است که به طور قطع نمی تواند قابل اتکا باشد.
خسرو نژاد ادامه داد: در محاسبات نرخ رشد که 3 درصد برآورد شده است، ذکر این نکته قابل توجه می باشد که محاسبه نرخ رشد بر اساس حاصل ضرب نرخ بازده حقوق صاحبان سهام (ROE) در نرخ انباشت سود خواهد بود و نرخ رشد بلندمدت 3 درصد برآورد شده است و این در حالی است که نرخ انباشت سود نیز 3 درصد می باشد و در این صورت، نرخ ROE می بایست معادل یک باشد که این بدین معنی است که شرکت به میزان جمع کل حقوق صاحبان سهام خود سود محقق سازد که با توجه به پیش بینی سود سال های آتی و همچنین جمع ارقام حقوق صاحبان سهام ، در نظر گرفتن رقم 100 درصد برای نسبت ROE  غیر ممکن و غیرعقلانی خواهد بود و بر همین اساس تغییر نرخ رشد ضروری به نظر می رسد.
این کارشناس بازار سرمایه با هشدار به رویه های ارزشگذاری عرضه های اولیه سهام در فرابورس تامید کرد: با توجه به قیمت  برآوردی صورت گرفته در گزارش ارزشگذاری که 5،496 ریال می باشد، تعیین قیمتی بیش از 2 برابر ارزش برآوردی به منظور عرضه اولیه سهام شرکت، بسیار عجیب به نظر می رسد و تعیین قیمت عرضه اولیه با این رویه توجیه ارائه گزارش ارزشگذاری شرکت ها را از بین خواهد برد و باید از این پس شاهد پیشنهادات قیمت هایی این چنینی در خصوص سایر شرکت هایی که از طریق فرابورس عرضه می گردند، باشیم که مسلما منجر به کاهش اطمینان به بعد نظارتی شرکت فرابورس و مجموعه بازار سرمایه خواهد شد.
ب


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

ریزش سنگ در جاده کرج - چالوس
رئیس پلیس راه البرز اعلام کرد که بارش برف و باران سبب ریزش سنگ درجاده کرج - چالوس شد لیکن خسارتی در پی نداشت.
یمن شبکه جاسوسی عربستان در الحدیده را متلاشی کرد
تهران- ایرنا- جنبش انصارالله یمن از دستگیری اعضای یک شبکه جاسوسی وابسته به ائتلاف متجاوزان به سرکردگی عربستان در استان الحدیده خبرداد.
غیبت ترامپ در نشست «آ سه آن» نشانه عدم تعهد او به آسیا است
تهران - ایرنا -تارنمای شبکه خبری سی ان بی سی نوشت: شرکت نکردن رئیس جمهوری ایالات متحده در نشست آسه آن که هفته جاری در سنگاپور برگزار شد می تواند نشانه عدم تعهد واشنگتن به آسیا و متحدانش باشد.
اعمال زیبایی نامتعارف در ایران بیشتر از دنیا
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به برخی اعمال جراحی زیبایی نامتعارف و منتسب به حیوانات گفت: تعداد اعمال جراحی زییایی نامتعارف در کشور ما نسبت به اکثر کشورهای دنیا بیشتر است.
تحقیق آژانس ضد پولشویی پاکستان در خصوص واردات گاز از قطر
اسلام آباد- ایرنا - در حالی که آژانس ضد پولشویی پاکستان در حال تحقیق بر روی پرونده واردات گاز مایع از قطر است، نخست وزیر پیشین این کشور در دولت حزب مسلم لیگ - نواز، گفت و گوی دوباره دولت جدید برای تغییرات در مفاد این توافقنامه را ضربه بزرگ به سرمایه گذاری می داند.
ژاپن 345 هزار کارگر خارجی بکار می گیرد
پکن- ایرنا- دولت ژاپن قصد دارد برای جبران کمبود نیروی کار در این کشور تا سال مالی 2023 حدود 345 هزار کارگر خارجی را بکار بگیرد.
مردی که زن، بچه و زندگی‌اش را فدای قناری کرد
عشق منوچهر معروف به «منوچ جیور» قناری است تا جایی که حتی حاضر است هرچه دارد و ندارد، بفروشد و جایش قناری بخرد آن هم قناری نژاددار و دهان‌دار. منوچهر ۵۰ سال دارد و خیلی وقت است سفیدی در سر و ریشش دویده. ۳۸ سالی است قناری خرید و فروش می‌کند و بیشتر از میوه و گوشت و برنج و مرغ، قفس قناری دست گرفته است.
فتوای خودساخته روحانی افراطی پاکستان
اسلام آباد - ایرنا - یک روحانی افراط گرای سنی در ایالت پنجاب پاکستان با اعلام فتوایی خودساخته، مدعی شد افرادی که در مراسم اقامه نماز میت شیعیان شرکت کنند، دیگر مسلمان نبوده و باید دوباره شهادتین بخوانند.
تلاش برای احیای خط لوله گاز «تاپی» پس از سال ها تاخیر
اسلام آباد- ایرنا - رئیس اجرایی شرکت خط گاز «تاپی» گفت:تصمیم نهایی برای سرمایه گذاری طرح انتقال گاز از ترکمنستان به افغانستان ،پاکستان و هند موسوم به «تاپی»،در شش ماه نخست سال آینده گرفته می شود.
اعلام آمادگی آسه آن برای کمک به بازگشت آوارگان روهینگیا به میانمار
کوالالامپور- ایرنا- رهبران اتحادیه جنوب شرق آسیا 'آسه آن ' در بیانیه نهایی سی و سومین اجلاس خود در سنگاپور برای کمک به میانمار در بازگشت صدها هزار نفر از آوارگان روهینگیایی از بنگلادش به این کشور اعلام آمادگی کردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عکس ساده اما لوکس «سحر قریشی»
سحر قریشی با انتشار این عکس نوشت:زندگی زیباست ساده لباس بپوش، ساده راه برو ولی در برخورد با دیگران ساده نباش زیرا سادگیت را نشانه میگیرند برای در هم شکستن ِ غرورت.
احتساب رایگان مدت سربازی به سوابق بیمه افراد متقاضی
بر اساس استفساریه ماده 95 قانون تأمین اجتماعی مصوب مجلس، افرادی که متقاضی احتساب مدت سربازی به سوابق بیمه خود هستند می توانند بصورت رایگان از این مزایا بهره مند شوند. ‌‌‌‌‌
سنای آمریکا برای قطع فروش تسلیحات به بحرین رای گیری می کند
تهران - ایرنا - سناتور آمریکایی که قطعنامه ای برای قطع فروش تسلیحات به بحرین در سنای آمریکا ارائه کرده است، گفت: امروز (پنجشنبه) برای این قطعنامه رای گیری می شود.
قربون صدقه های خانم بازیگر برای یک گربه -عکس
متین ستوده با انتشار این عکس نوشت: قربون نگاهت با جذبه من.
نظر ۶ نماینده مجلس درباره اظهارات اخیر ˮظریفˮ
برخی از نمایندگان مجلس در واکنش به اظهارات ظریف درباره پولشویی خواستار حضور وی در کمیسیون امنیت ملی مجلس و توضیح درباره اظهاراتش شدند.
ارزش معاملات بورس مازندران به بیش 483 میلیارد ریال رسید
سخت گیری بانک ها در پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی قابل قبول نیست
پرداخت 31هزار میلیارد ریال به قربانیان حوادث رانندگی در 4سال
نخستین نشست شورای فقهی بانک مرکزی برگزار شد
تنوع تامین منابع مالی برای سرمایه گذاری در کردستان ضروری است
وزارت کار در اختیارات استانی طرح های اشتغالزایی دخالت نکند
بورس یک هزار و 217 واحد عقب کشید
رئیس صندوق بین المللی پول:کشورها ارز دیجیتالی ایجاد کنند
بیمه اجتماعی خراسان شمالی فعالان صنایع دستی را پایش می کند
ایلام رتبه نخست جذب اعتبارات اشتغال فراگیر را کسب کرد