نگاهی به تجربه تازه گروه «دنگ‌شو» در آلبوم «مد و نای» : «تغییر» همیشه ترسناک نیست!/ «تلفیقی» یا «پاپ ایرانی»؟

00:05 ۴۳۹ روز و ۱۷ ساعت پیش خبرگزاری فارس 751 0
نگاهی به تجربه تازه گروه «دنگ‌شو» در آلبوم «مد و نای» : «تغییر» همیشه ترسناک نیست!/ «تلفیقی» یا «پاپ ایرانی»؟

یکی از ویژگی‌های اصلی دنگ شو این است که گروه مدام خود را در معرض تغییر قرار می‌دهد و جرات تغییر دارد؛ هر چند این تغییر باب میل مخاطبش که انتظار شنیدن قطعاتی مانند آلبوم‌های گذشته را دارد، نباشد و مذاقش خوش نیاید.

خبرگزاری فارس

خبرگزاری فارس -گروه موسیقی: حالا گروه «دنگ شو» که کارش را از سال ۸۳ آغاز کرده، یگ گروهی جا افتاده و نام‌آشنا در فضای موسیقی ایران به حساب می‌آید؛ گروهی که در نوع خودشان اولین بودند و به نوعی راه را برای بسیاری از گروه‌هایی که بعد آز آنها و به سبک و سیاق آنها راه‌اندازی شدند، هموار کردند.
گروه‌‌هایی که در ادبیات رسانه‌ای بنابر یک اشتباه مصطلح و همه‌گیر «تلفیقی»‌ نام گرفتند. حال آنکه در این چند سال گذشته و به خاطر سطح بسیار پایین و آلودگی‌های صوتی که تحت عنوان موسیقی «پاپ» به  ضرب و زور رسانه به گوش مخاطب رسیده، هنرمندانی که به لحاظ موسیقایی در سطح بالاتری قرار دارند از قرار گرفتن زیر چتر واژه «پاپ» فرار می‌کنند و شاید به همین دلیل است که عنوان «موسیقی تلفیقی» جای «پاپِ ایرانی» را گرفته است. گروه «دنگ شو» یک گروه پاپ ایرانی است؛ اما این گروه با دسته‌ای که جز اجرای کپی نازل آهنگهای پاپ ترکی، یونانی و اسپانیایی هنری ندارند، ‌تفاوت عمده دارد.
دنگ شو  علی‌رغم موفقیت در ابتدای راه، مدتی بود که کمتر قطعاتش در میان موسیقی‌دوستان دست به دست می‌شد؛ حتی آلبوم «اتاق گوشواره» هم نتوانست به آثار قدیمی‌تر خودشان شباهتی داشته باشد و با ارفاق و اغماض می‌توان آن را یک آلبوم معمولی در کارنامه گروه قلمداد کرد. جدایی‌های مکرر اعضای «دنگ شو» و تغییرات زیاد این گروه شاید یکی از اصلی‌ترین دلایل افت مقطعی این گروه بوده باشد.
اما این گروه به تازگی آلبوم جدید خود را روانه بازار موسیقی کرده‌ است؛ «مد و نای» کار تازه دنگ‌شو است؛ طاها پارسا ماننده همیشه هم خوانده و هم ساک‌سیفون نواخته و هم برخی از ترانه‌ها را سروده؛ میلاد باقری دیگر خواننده این آلبوم است و رضا شایا هم مانند دیگر آثار دنگ‌شو نوازنده پیانو بوده است. خشایار روانگر هم نوزانده سینتی‌سایزر و درامز و سروش عدل هم با نواختن گیتار بیس در شمار نوازندگان اصلی گروه در این آلبوم قرار گرفته است.
آیدین آغداشلو در ابتدای اولین قطعه نام گروه و آلبوم را بیان می‌کند و با صدای طاها پارسا «باد گناهکار» آغاز می‌شود. مخاطب از همین قطعه اول آلبوم درمیابد که با رنگ و بویی تازه و متفاوت از «دنگ شو» مواجه است. گروه به طور کلی در تنظیم‌های قبلی خود بازنگری انجام داده و در قطعه ریتیمک اول یک تنظیم الکتریک جذاب را به اجرا درآورده است، استفاده هوشمندانه از ساکسیفون نیز بر زیبایی تنظیم می‌افزاید و مخاطب را تا به آخر قطعه با خود همراه می‌کند.
یکی از ویژگی‌های اصلی دنگ شو این است که گروه مدام خود را در معرض تغییر قرار می‌دهد و جرات تغییر دارد؛ هر چند این تغییر باب میل مخاطبش که انتظار شنیدن قطعاتی مانند آلبوم‌های گذشته را دارد، نباشد و مذاقش خوش نیاید. اتفاقا همین تغییر مدام و عدم سکون و انجماد در آثار موفق گذشته است که شنیدن آثار جدید این گروه را جذاب می‌کند. 
«خطا کردم» عنوان قطعه بعدی این گروه است؛ خوانش این قطعه که بر اساس تصنیفی قدیمی ساخته شده را میلاد باقری بر عهده داشته؛ خواننده‌ای که حالا دیگر می‌توان گفت در گروه «دنگ شو» جا افتاده و توانسته صدای خود را به مخاطبان گروه تثبیت کند. اجرای باقری در «خطا کردم» پخته‌تر از همکاری‌های قبلی‌اش با این گروه است؛ هر چند جنس صدای باقری شباهت زیادی به صدای خوانندگانی مثل امید نعمتی خواننده سابق همین گروه و علی زندوکیلی دارد اما حالا او با تکنیک قابل قبول و تسلطی که بر صدایش پیدا کرده می تواند مخاطب را با خود همراه کند. تنظیم «خطا کردم» هم متفاوت است و مخاطب را کنجکاو شنیدن قطیعات بعدی می‌کند.
در قطعه سوم آلبوم که عنوان «خطا نیست» دارد، علی‌رغم زیبایی‌هایی کار آهنگسازی و تنظیم متفاوت که موسیقی‌ بخش‌هایی از اروپا را با موسیقی ایرانی پیوند می‌زند و خروجی کار را شنیدنی می‌کند، همان ایراد همیشگی که به برخی ترانه‌های این گروه وارد است را می‌توان دید. در این قطعه مدام لحن شعر تغییر می‌کند و می‌شکند و به همین واسطه مخاطبش را سردرگم می‌کند. شاعر در بخش‌هایی از ادبیات وزینی و شاعرانه‌ای که نزدیک به سروده‌های کلاسیک است استفاده می‌کند اما در بخش‌هایی به یکباره لحن تغییر می‌کند و تبدیل به ترانه می‌شود. در جایی از این سروده می‌شنویم: «به نامت شعر می‌رقصد/ به کامت عقل می‌بازد/ به شامت در شبی پروانه‌ای شیدا/ به شور شمع می‌تازد» اما در ادامه لحن سروده تغییر می‌کند و لحن ادبیات محاوره به خود می‌گیرد: «از تو خوندن که خطا نیست/ با تو موندن که خطا نیست...»
دنگ شو در قطعه چهارم «عطار» و پنجم «چیزی» اشعار عطار و سعدی دو شاعر بزرگ پارسی را مورد خوانش قرار داده است. یکی از نکاتی که همیشه برخی از کارهای دنگ شو را ارشمند می‌کند، استفاده از اشعار کلاسیک و آشنا کردن خیل وسیعی از مخاطبان با اشعاری است که در دنیای پرشتاب و پرهیاهوی امروز کمتر خوانده و شنیده می‌شوند. ترانه‌های هایی هم که طاها پارسا سروده تقریبا قابل قبولند و حداقل در مقایسه با ترانه‌هایی تکراری و کلیدواژه‌های دستخورده موسیقی پاپ، نمره قبولی می‌گیرد.
«به ش ط» عنوان قطعه ششم این آلبوم است. قطعه‌ای که مبنای آن استفاده از سینث‌سایزر بود و ایجاد فضای خلسه‌آور و به نوعی یادآور موسیقی امبینت است؛ موسیقی که با ایجاد فضای خوشایند به‌جای این‌که به زور صداها را در محیطی احاطه کند، به شیوه‌ای دلپذیر در آن پراکنده می‌شود. البته این قطعه به زعم نگارنده این سطور از قطعات نه چندان خوب این آلبوم است و در قیاس با سایر قطعات آلبوم نمره کمتری می‌گیرد.
«خلیج» عنوان قطعه هفتم است که برای خلیج فارس خوانده شده است. در این قطعه آیدین آغداشلو دکلمه‌هایی پراکنده دارد. نام آیدین آغداشلو بر روی آلبوم نوشته شده و بر حضورش در آلبوم تاکید. اما مشخص نیست که حضور این هنرمند نقاش چه بهره‌ ی موسیقایی به مجموعه این آلبوم اضافه کرده است. آنچه با توجه به شنیدن مجموع قطعات آلبوم می‌توان دریافت این است که حضور آغداشلو بیش از آنچه جنبه‌ای هنری داشته باشد؛ وجهی تجاری و تبلیغاتی دارد.
یکی از نکات دیگر این آلبوم استفاده هوشمندانه از ساز تمبک و همین‌طور دیگر سازهای کوبه‌ای است؛ صبا صمیمی با اجرای غیرقابل انتظاری که در این آلبوم داشته، مخاطبان را با تجربه‌ای تازه از استفاده از ساز تمبک در بستر موسیقی این چنینی مواجه کرده است. البته باید به تنظیم و میکس خوب این آلبوم بار دیگر اشاره کرد؛ چرا که استفاده خلاقه از صدای سازها و ترکیبهایی که اتفاق می‌افتد، مجال بهتری به مخاطب برای جلوه و بهتر شنیدن صدای ساز می‌دهد. 
به طور کلی آلبوم «مد و نای» را می‌توان آلبومی موفق در کارنامه کاری «دنگ شو» تلقی کرد. آلبومی که به واسطه نگاه تازه گروه چه در فرم و چه در محتوا،‌ می‌تواند دوباره نام «دنگ شو» را بر سر زبان‌ها بیاورد و یا حداقل طرفداران قدیمی‌اش را راضی کند. بی تردید حضور گروه‌های این چنینی را باید در فضای موسیقی امروز پاپ که متاسفانه حال و احوال خوبی ندارد، غنیمت شمرد. شاید شنیدن شدن آلبوم‌های این چنینی در موسیقی پاپ بتواند اندکی سلیقه به اضمحلال رفته مخاطبان این حوزه را ارتقا دهد.
حسین سلیمی         


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

زمان نشست خبری برانکو و جلالی اعلام شد
زمان نشست خبری سرمربیان دو تیم پرسپولیس و پیکان اعلام شد.
گزارش تمرین تیم امید
آخرین تمرین تیم فوتبال امید قبل از اعزام به عمان ظهر امروز برگزار شد.
باقری دروازه بان جدید پرسپولیس شد!
تیم فوتبال پرسپولیس تمرین امروز شنبه خود را در حالی انجام داد که مربی سرخپوشان در بازی فوتبال، درون دروازه ایستاد.
ویدال در تلاش برای حضور مجدد در کالچو
رسانه‌ها می‌گویند آرتورو ویدال از حضور در بارسلونا پشیمان است و راهی برای حضور مجدد در فوتبال ایتالیا را دنبال می‌کند.
واکنش نیمار به بازگشت احتمالی به بارسلونا
مهاجم پاری سن ژرمن نسبت به بازگشت احتمالی‌اش به بارسلونا واکنش نشان داد.
وضعیت عجیب نیمکت پرسپولیس مقابل پیکان
با برگزاری مسابقه پرسپولیس در روزهای فیفا و عدم حضور ملی‌پوشان، نیمکت سرخپوشان مقابل پیکان تهران خالی خواهد ماند.
گرو در چه صورتی از استقلال جدا می‌شود؟
مهاجم تیم فوتبال استقلال به دلیل عملکرد ضعیفی که داشته ممکن است از تیمش جدا شود.
توصیه ونگر به پاریسی‌ها برای جذب رمزی
سرمربی سابق آرسنال رمزی را به مسئولان باشگاه پاری‌سن‌ژرمن پیشنهاد کرده است.
کرانچار: هیچ بازیکنی را خط نزده‌ام
سرمربی تیم فوتبال امید گفت: نمی‌دانم وضعیت فدراسیون چگونه است، اما ما از خردادماه برنامه‌هایمان را بسته‌ایم و فقط به بازی‌ها فکر می‌کنیم.
دانشگر همچنان بدون جانشین در ترکیب استقلال
مدافع استقلال همچنان جایگاهش در ترکیب اصلی تیمش دست نخورده باقی خواهد ماند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آقای حکایتی و هنرمندان در جشن کتابخوان های انزلی
انزلی – ایرنا- بهرام شاه محمد لو 'آقای حکایتی' برنامه کودک دهه 60 و 70 ، کامران رسول زاده شاعر ، نمایشنامه نویس و خالق و خواننده ترانه ی زیبای ' درخت' و حمید نور شمسی روزنامه نگار، فعال حوزه نشر و کتاب در جشن ' تو هم بخوان ' کتابخوانهای انزلی حضور یافتند.
برای ترویج فرهنگ مطالعه نیازمند تعریف جامع هستیم
قزوین - ایرنا - استاندار قزوین گفت: دستگاه های فرهنگی برای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی با همکاری یکدیگر به تعریف یک مسیر مطالعاتی در جامعه کمک کنند.
جشنواره انار 24 آذر در کاخ نیاوران برگزار می شود
تهران -ایرنا- جشنواره انار استان های غربی کشور برای نخستین بار از 24 آذرماه امسال قرار است در کاخ موزه نیاوران واقع در پایتخت برگزار شود.
سرمایه گذاری خارجی 78 درصد در خراسان جنوبی افزایش یافت
بیرجند - ایرنا - مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی گفت: سرمایه گذاری خارجی جذب شده از ابتدای دولت دوازدهم تاکنون 78 درصد در این استان رشد داشته است.
نوبخت: حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیش از سال‌های ۹۶ و ۹۷ افزایش خواهد یافت
رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان این که دولت سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی را رعایت خواهد کرد گفت: در سال ۹۸ میزان افزایش حقوق کارمندان دولت بیش از سال های ۹۶ و ۹۷ خواهد بود.
تابلوهای شنیدنی «صبا علیزاده» در برج آزادی
خوشرو، منظومه شاباجی را آلبوم کرد
محسن چاوشی برای «بانوی عمارت» می‌خواند
نحوه برخورد با سه جوان نوازنده نادرست بود
پژوهش موسیقی معاصر با سه اثر برای ویلن برگزار می‌شود
تصمیم کاوه یغمایی برای راه‌اندازی مرکز موسیقی مدرن
برگزاری نمایشگاهی به مناسبت هفته وحدت
برنامه پژوهشی موسیقی معاصر با محوریت ویولن
نمایش عکس‌های ورزشی برگزیده ایران در میلان
از خوشنویسان غافلیم!