نگاهی به تجربه تازه گروه «دنگ‌شو» در آلبوم «مد و نای» : «تغییر» همیشه ترسناک نیست!/ «تلفیقی» یا «پاپ ایرانی»؟

00:05 ۳۴۵ روز و ۱۷ ساعت پیش خبرگزاری فارس 751 0
نگاهی به تجربه تازه گروه «دنگ‌شو» در آلبوم «مد و نای» : «تغییر» همیشه ترسناک نیست!/ «تلفیقی» یا «پاپ ایرانی»؟

یکی از ویژگی‌های اصلی دنگ شو این است که گروه مدام خود را در معرض تغییر قرار می‌دهد و جرات تغییر دارد؛ هر چند این تغییر باب میل مخاطبش که انتظار شنیدن قطعاتی مانند آلبوم‌های گذشته را دارد، نباشد و مذاقش خوش نیاید.

خبرگزاری فارس

خبرگزاری فارس -گروه موسیقی: حالا گروه «دنگ شو» که کارش را از سال ۸۳ آغاز کرده، یگ گروهی جا افتاده و نام‌آشنا در فضای موسیقی ایران به حساب می‌آید؛ گروهی که در نوع خودشان اولین بودند و به نوعی راه را برای بسیاری از گروه‌هایی که بعد آز آنها و به سبک و سیاق آنها راه‌اندازی شدند، هموار کردند.
گروه‌‌هایی که در ادبیات رسانه‌ای بنابر یک اشتباه مصطلح و همه‌گیر «تلفیقی»‌ نام گرفتند. حال آنکه در این چند سال گذشته و به خاطر سطح بسیار پایین و آلودگی‌های صوتی که تحت عنوان موسیقی «پاپ» به  ضرب و زور رسانه به گوش مخاطب رسیده، هنرمندانی که به لحاظ موسیقایی در سطح بالاتری قرار دارند از قرار گرفتن زیر چتر واژه «پاپ» فرار می‌کنند و شاید به همین دلیل است که عنوان «موسیقی تلفیقی» جای «پاپِ ایرانی» را گرفته است. گروه «دنگ شو» یک گروه پاپ ایرانی است؛ اما این گروه با دسته‌ای که جز اجرای کپی نازل آهنگهای پاپ ترکی، یونانی و اسپانیایی هنری ندارند، ‌تفاوت عمده دارد.
دنگ شو  علی‌رغم موفقیت در ابتدای راه، مدتی بود که کمتر قطعاتش در میان موسیقی‌دوستان دست به دست می‌شد؛ حتی آلبوم «اتاق گوشواره» هم نتوانست به آثار قدیمی‌تر خودشان شباهتی داشته باشد و با ارفاق و اغماض می‌توان آن را یک آلبوم معمولی در کارنامه گروه قلمداد کرد. جدایی‌های مکرر اعضای «دنگ شو» و تغییرات زیاد این گروه شاید یکی از اصلی‌ترین دلایل افت مقطعی این گروه بوده باشد.
اما این گروه به تازگی آلبوم جدید خود را روانه بازار موسیقی کرده‌ است؛ «مد و نای» کار تازه دنگ‌شو است؛ طاها پارسا ماننده همیشه هم خوانده و هم ساک‌سیفون نواخته و هم برخی از ترانه‌ها را سروده؛ میلاد باقری دیگر خواننده این آلبوم است و رضا شایا هم مانند دیگر آثار دنگ‌شو نوازنده پیانو بوده است. خشایار روانگر هم نوزانده سینتی‌سایزر و درامز و سروش عدل هم با نواختن گیتار بیس در شمار نوازندگان اصلی گروه در این آلبوم قرار گرفته است.
آیدین آغداشلو در ابتدای اولین قطعه نام گروه و آلبوم را بیان می‌کند و با صدای طاها پارسا «باد گناهکار» آغاز می‌شود. مخاطب از همین قطعه اول آلبوم درمیابد که با رنگ و بویی تازه و متفاوت از «دنگ شو» مواجه است. گروه به طور کلی در تنظیم‌های قبلی خود بازنگری انجام داده و در قطعه ریتیمک اول یک تنظیم الکتریک جذاب را به اجرا درآورده است، استفاده هوشمندانه از ساکسیفون نیز بر زیبایی تنظیم می‌افزاید و مخاطب را تا به آخر قطعه با خود همراه می‌کند.
یکی از ویژگی‌های اصلی دنگ شو این است که گروه مدام خود را در معرض تغییر قرار می‌دهد و جرات تغییر دارد؛ هر چند این تغییر باب میل مخاطبش که انتظار شنیدن قطعاتی مانند آلبوم‌های گذشته را دارد، نباشد و مذاقش خوش نیاید. اتفاقا همین تغییر مدام و عدم سکون و انجماد در آثار موفق گذشته است که شنیدن آثار جدید این گروه را جذاب می‌کند. 
«خطا کردم» عنوان قطعه بعدی این گروه است؛ خوانش این قطعه که بر اساس تصنیفی قدیمی ساخته شده را میلاد باقری بر عهده داشته؛ خواننده‌ای که حالا دیگر می‌توان گفت در گروه «دنگ شو» جا افتاده و توانسته صدای خود را به مخاطبان گروه تثبیت کند. اجرای باقری در «خطا کردم» پخته‌تر از همکاری‌های قبلی‌اش با این گروه است؛ هر چند جنس صدای باقری شباهت زیادی به صدای خوانندگانی مثل امید نعمتی خواننده سابق همین گروه و علی زندوکیلی دارد اما حالا او با تکنیک قابل قبول و تسلطی که بر صدایش پیدا کرده می تواند مخاطب را با خود همراه کند. تنظیم «خطا کردم» هم متفاوت است و مخاطب را کنجکاو شنیدن قطیعات بعدی می‌کند.
در قطعه سوم آلبوم که عنوان «خطا نیست» دارد، علی‌رغم زیبایی‌هایی کار آهنگسازی و تنظیم متفاوت که موسیقی‌ بخش‌هایی از اروپا را با موسیقی ایرانی پیوند می‌زند و خروجی کار را شنیدنی می‌کند، همان ایراد همیشگی که به برخی ترانه‌های این گروه وارد است را می‌توان دید. در این قطعه مدام لحن شعر تغییر می‌کند و می‌شکند و به همین واسطه مخاطبش را سردرگم می‌کند. شاعر در بخش‌هایی از ادبیات وزینی و شاعرانه‌ای که نزدیک به سروده‌های کلاسیک است استفاده می‌کند اما در بخش‌هایی به یکباره لحن تغییر می‌کند و تبدیل به ترانه می‌شود. در جایی از این سروده می‌شنویم: «به نامت شعر می‌رقصد/ به کامت عقل می‌بازد/ به شامت در شبی پروانه‌ای شیدا/ به شور شمع می‌تازد» اما در ادامه لحن سروده تغییر می‌کند و لحن ادبیات محاوره به خود می‌گیرد: «از تو خوندن که خطا نیست/ با تو موندن که خطا نیست...»
دنگ شو در قطعه چهارم «عطار» و پنجم «چیزی» اشعار عطار و سعدی دو شاعر بزرگ پارسی را مورد خوانش قرار داده است. یکی از نکاتی که همیشه برخی از کارهای دنگ شو را ارشمند می‌کند، استفاده از اشعار کلاسیک و آشنا کردن خیل وسیعی از مخاطبان با اشعاری است که در دنیای پرشتاب و پرهیاهوی امروز کمتر خوانده و شنیده می‌شوند. ترانه‌های هایی هم که طاها پارسا سروده تقریبا قابل قبولند و حداقل در مقایسه با ترانه‌هایی تکراری و کلیدواژه‌های دستخورده موسیقی پاپ، نمره قبولی می‌گیرد.
«به ش ط» عنوان قطعه ششم این آلبوم است. قطعه‌ای که مبنای آن استفاده از سینث‌سایزر بود و ایجاد فضای خلسه‌آور و به نوعی یادآور موسیقی امبینت است؛ موسیقی که با ایجاد فضای خوشایند به‌جای این‌که به زور صداها را در محیطی احاطه کند، به شیوه‌ای دلپذیر در آن پراکنده می‌شود. البته این قطعه به زعم نگارنده این سطور از قطعات نه چندان خوب این آلبوم است و در قیاس با سایر قطعات آلبوم نمره کمتری می‌گیرد.
«خلیج» عنوان قطعه هفتم است که برای خلیج فارس خوانده شده است. در این قطعه آیدین آغداشلو دکلمه‌هایی پراکنده دارد. نام آیدین آغداشلو بر روی آلبوم نوشته شده و بر حضورش در آلبوم تاکید. اما مشخص نیست که حضور این هنرمند نقاش چه بهره‌ ی موسیقایی به مجموعه این آلبوم اضافه کرده است. آنچه با توجه به شنیدن مجموع قطعات آلبوم می‌توان دریافت این است که حضور آغداشلو بیش از آنچه جنبه‌ای هنری داشته باشد؛ وجهی تجاری و تبلیغاتی دارد.
یکی از نکات دیگر این آلبوم استفاده هوشمندانه از ساز تمبک و همین‌طور دیگر سازهای کوبه‌ای است؛ صبا صمیمی با اجرای غیرقابل انتظاری که در این آلبوم داشته، مخاطبان را با تجربه‌ای تازه از استفاده از ساز تمبک در بستر موسیقی این چنینی مواجه کرده است. البته باید به تنظیم و میکس خوب این آلبوم بار دیگر اشاره کرد؛ چرا که استفاده خلاقه از صدای سازها و ترکیبهایی که اتفاق می‌افتد، مجال بهتری به مخاطب برای جلوه و بهتر شنیدن صدای ساز می‌دهد. 
به طور کلی آلبوم «مد و نای» را می‌توان آلبومی موفق در کارنامه کاری «دنگ شو» تلقی کرد. آلبومی که به واسطه نگاه تازه گروه چه در فرم و چه در محتوا،‌ می‌تواند دوباره نام «دنگ شو» را بر سر زبان‌ها بیاورد و یا حداقل طرفداران قدیمی‌اش را راضی کند. بی تردید حضور گروه‌های این چنینی را باید در فضای موسیقی امروز پاپ که متاسفانه حال و احوال خوبی ندارد، غنیمت شمرد. شاید شنیدن شدن آلبوم‌های این چنینی در موسیقی پاپ بتواند اندکی سلیقه به اضمحلال رفته مخاطبان این حوزه را ارتقا دهد.
حسین سلیمی         


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ادبیات
ادبیات

آخرین اخبار

گرانترین نقاشی جهان را دستیار داوینچی کشیده است؟
نقاشی «سالوادور ماندی» زیر به لئوناردو داوینچی نسبت داده می‌شود، اما یک مورخ معتقد است این اثر در واقع کار یکی از دستیاران اوست.
لیبرتی وکسلر؛ نوزاد بامزه ای در نقش زنان مشهور
شاید برایتان جالب باشد یک نسخه از کودکی مدونا، آدری همبورن یا حتی ملکه الیزابت را ببینید؟! مادر این دختر "لیبرتی وکسلر" بعد از این که لباس هایی که تن پسرش در میهمانی هالووین کرده بود با استقبال و تعریف و تمجید روبرو شد، تصمیم گرفت این بار با لباس ها و تم های مختلف دخترش را به شکل زن های مشهور درآورد! نتیجه کار او واقعا بامزه است.
رستورانی در نیویورک که هندوانه کبابی سرو می‌کند!
سرآشپز‌های یک رستوران نیویورکی برای خوشحال کردن مشتریان گیاهخوارشان هندوانه کبابی سرو می‌کنند که ۵۸ دلار قیمت دارد!
دانستنی‌های شگفت انگیز درباره حیوانات
آیا می‌دانستید که مثلا قورباغه‌ای وجود دارد که با زهرش می‌تواند ۱۰ نفر را بکشد؟ یا احتمالا بیشتری دارد که از نیش زنبور بمیرید تا از حمله کوسه؟ حقایق جالب زیادی درباره این دنیا وجود دارد که ما را می‌ترساند.
۸ نکته جالب در مورد دریای خزر که شاید تاکنون نمی‌دانستید
موضوع امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر، به‌ویژه در روز‌های گذشته به یک مساله ملی نزد بسیاری از شهروندان تبدیل شده؛ جایی که مردم نگرانند دولت نتواند از حقوق «ملت» در دریای خزر دفاع کند. این حجم از توجه مردم همیشه در صحنه ایران‌زمین ما را بر آن داشت تا نکاتی جالب و خواندنی در مورد دریای خزر را به اطلاع کاربران برسانیم تا کسانی که مدعی حق‌گیری هستند دست‌کم با ویژگی‌های بزرگ‌ترین دریاچه جهان تا حدی آشنا شوند.
واکنش طنزگونه سوریلند به غارت تریلی ها
قسمت جدید سوریلند با عنوان "هم طویله ای: قسمت بیستم، حسن کچل" به کارگردانی سروش رضایی کنایه ای به دزدی های اخیر از بار تریلی ها دارد.
پرمخاطب‌ترین آثار داستانی دهه ۹۰ در ایران
مجله ادبی «الف‌یا» وابسته به بنیاد شعر و ادبیات داستانی در تازه‌ترین مطلب خود اقدام به انتشار فهرستی از پرمخاطب‌ترین آثار ادبی ایرانی در دهه ۹۰ کرده است. این آثار که همگی بر مبنای اطلاعات پایگاه اینترنتی «موسسه خانه کتاب» احصا شده‌اند به شرط داشتن حداقل یک چاپ در یک‌سال اخیر و قرار گرفتن در رده دیویی ادبیات در این فهرست قرار گرفته‌اند.
چاوشی در راه شادمهر؟
این روزها جنگ‌وجدال دفتر موسیقی وزارت ارشاد با محسن چاوشی بر سر اصلاحیه‌های آلبوم جدید این خواننده محبوب او را یک‌بار دیگر چهره اول رسانه‌های فرهنگی این مرزوبوم کرده است. چهره‌ای پیچیده در انواع و اقسام شایعات و حواشی و گمانه‌زنی‌های عجیب‌وغریب ...
استاد سینمای وحشت که از پلیس می‌ترسید
دو روز پیش تولد آلفرد هیچکاک بود؛ کسی که در طول شش دهه فعالیتش بیش از ۵۰ فیلم ساخت و به او لقب «استاد تعلیق» دادند.
بی توجهی به معیشت پرستاران موجب مهاجرت آنان می شود
همدان- ایرنا- رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: بی توجهی به دغدغه های معیشتی پرستاران موجب مهاجرت این قشر توانمند به دیگر کشورها برای کار و فعالیت می شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تیم داوری عراقی بازی پرسپولیس مقابل الدحیل را قضاوت می‌کند
تهران-ایرنا- روزنامه قطری الوطن گزارش داد که تیم داوری عراقی 6 شهریور بازی پرسپولیس برابر الدحیل در یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا 2018 را قضاوت خواهد کرد.
بازنشستگان تامین اجتماعی صاحب سهام می شوند
تهران- ایرنا- مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) گفت: بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی پس از تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری در شستا، صاحب سهام می شوند.
قیمت سکه در 24 مرداد 97
نرخ خرید و فروش سکه در بازار را در اینجا مشاهده کنید.
قیمت روز طلا، سکه و ارز
قیمت انواع سکه امروز در بازار تهران کاهش یافت و نرخ دلار نیز با افت همراه بود.
این افراد در قرآن به سگ هار تشبیه شده‌اند
آیات و ترجمه قرآن سراسر اعجاز در زندگی مادی و معنوی است و اگر ما آن را با معرفت تلاوت کنیم، حتماً اثرات آن را خواهیم دید.
چاوشی در راه شادمهر؟
تاسف داود آزاد از رکود و پسرفت آواز ایرانی
تاکید معاون وزیر ارشاد بر آموزش هنر در سیستان و بلوچستان
خانه شهید مدرس از نگاه هنر
بزرگداشت علیرضا سلیمانی و اهدای دکترای هنری به او
«سرنا» و «دهل» نغمه ای آشنا اما غریب
«سرنا» و «دهل» به پستوی خاطره نروند
اصلاح تابلوهای ˮممنوعیت ورود آلات موسیقی ˮدر بوستان‌ها
«ایران من» شجریان، امشب رونمایی می‌شود
شق‌القمری به نام اجرای سمفونی «پیروزی»