میزان اجر صبر به هنگام بلا از نگاه امام رضا (ع)

09:00 ۲۵۹ روز و ۶ ساعت پیش باشگاه خبرنگاران جوان 2,010 0
 میزان اجر صبر به هنگام بلا از نگاه امام رضا (ع)

باشگاه خبرنگاران جوان

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان ،متون دینی نشان می‌دهد که خویشتن‌داری راهی مؤثر برای دستیابی به آرامش درون و کاستن از آلام و عواطف منفی است. در جنگ بدر، مسلمانان در آستانه خفت و ذلت قرار گرفتند تا اینکه خداوند به یاری آنها آمد و با نزول ملائکه کمک‌شان کرد. قرآن کریم در آیات ۱۲۵ و ۱۲۶ سوره آل‌عمران به یک اصل معنوی و سنت سلوکی ـ چه برای فرد و چه برای جامعه ـ اشاره می‌کند: اگر
صبر و تقوا پیشه کنید، به آرامش می‌رسید.
صبر از پیامدهای منفی تنش پیشگیری کرده و اندوه را از انسان می‌زداید،‌چنانکه امیرالمؤمنین(ع) می‌فرمایند: «از روح خود اندوه را به کمک پایداری صبر خارج کن.»
اما بردباری و گذشت چه جایگاهی در آِیات و روایات دارد؟ در ادامه با استناد به به این پرسش پاسخ می‌دهیم.
* صبر در بلا، اجر هزار شهید را دارد یکی از مفاهیم ارزشی که امام هشتم شیعیان بر آن انگشت تأکید نهادند،‌ خویشتنداری و شکیبایی است. ایشان در احادیث مختلف به این حقیقت اشاره می‌کنند که آدمیان در شرایط سخت نباید به شیوه‌های شوم متوسل شوند بلکه لازم است با صبوری، راه صحیح را تشخیص داده و با قدرت، مناسبات را تعظیم کنند. بیان نمونه‌هایی از این احادیث می‌تواند جالب توجه باشد.
نمونه نخست: امام رضا (ع) درباره ویژگی‌های مؤمن فرمودند: مؤمن، مؤمن نمی‌شود مگر اینکه در او سه ویژگی باشد: ... و صبر در سختی‌ها و بلایا.
نمونه دوم: محمد بن حسین از یاوران حضرت رضا(ع) بیان می‌کند که در خراسان از آن بزرگوار چنین شنید: ما اهل بیت، گذشت را از آل یعقوب(ع)، شکر را از آل داود(ع) و صبر را از آل ایوب (ع) به ارث برده‌ایم.
نمونه سوم: یکی از یاوران حضرت رضا (ع) به نام حسن بن شاذان،‌ نامه‌ای به امام می‌نویسد و در آن از جور ظالمان شکوه می‌کند. حضرت با خط خویش می‌نویسند: «همانا خداوند از اولیائش بر صبر در دولت باطل میثاق گرفته است، پس صبور باش».
نمونه چهارم: هشتمین امام شیعیان (ع) در توصیه‌ای خطاب به محمد بن ابی نصر چنین فرمودند: بر شما باد صبوری. همانا فرج در یأس می‌آید. کسانی که قبل از شما بودند از شما صبورتر بودند. امور دنیا بر اساس مشیت خدا رخ می‌دهد. پس، نسبت به آن بردبار باشید.
نمونه پنجم: یکی از اصحاب امام به نام عمربن یزید می‌گوید در روزگار سختی زندگی می‌کردیم. روزی بر امام رضا (ع) وارد شدم. ایشان به من فرمودند: کسی از شیعیان من نیست که به بلایی گرفتار شود و صبر کند،‌ مگر اینکه خداوند برای او اجر هزار شهید بنویسد.
نمونه ششم: امام ایرانیان حضرت رضا (ع) به مردی از اهل قم چنین فرمودند: با تقوا باشید و بر شما باد سکوت، صبر و حلم، زیرا هیچ انسانی عابد نشد مگر اینکه با حوصله باشد.
نمونه هفتم: علی بن فضال اظهار می‌دارد از حضرت رضا (ع) چنین شنید: اگر خدا، عزیزی را از کسی گرفت و او صبوری کرد، خداوند در عوض به او بهشت می‌‌دهد.
* نصرت خدا در افراد باگذشت بیشتر است در بخشش، گاهی از مال خود می‌گذریم که به آن انفاق می‌گویند و زمانی، از خطاها و ظلم‌های دیگران گذشت می‌کنیم که به آن عفو گفته می‌شود. مسئله مهم، وجه مشترک هر دو یعنی «گذشت» است، یکی گذشت از مال و دیگری گذشت از خطای دیگران.
حضرت رضا(ع) به مطلبی زیبا اشاره می‌کنند: هر گاه دو گروه با یکدیگر نزاع کردند،‌ نصرت خدا به کسی می‌رسد که با گذشت‌تر باشد.
روزی از امام هشتم (ع) درباره بهترین بنده خدا سوال شد. ایشان در پاسخ فرمودند:‌ بهترین بنده خدا کسی است که هر گاه احسان کند به خوشرویی باشد، هنگام خطا، استغفار کند، هر گاه به او هدیه داده شود شکر گزارد، هر گاه بلایی به او رسد، صبر کند و هرگاه غضبناک شود، گذشت پیشه کند.
هشتمین اختر تابناک آسمان ولایت (ع) از رسول خدا (ع) روایتی نقل می‌کنند: بر شما باید رعایت مکارم الاخلاق، زیرا خداوند مرا بدین منظور مبعوث کرد. مکارم اخلاق این است: از کسانی که ظلم می‌کنند، بگذری. به کسانی که تو را محروم می‌کنند، عطا نمایی. به کسانی که با تو قطع رابطه می‌کنند وصل کنی. کسی که به تو بازگشت نمی‌کند به سوی او بروی!
 جلد دوم کتاب «سبک زندگی رضوی» منبع:فارس   میزان اجر صبر به هنگام بلا چقدر است؟


گروه های زیر مجموعه وب‌گردی

وبگردی
وبگردی

آخرین اخبار

ابراز خرسندی ۶۵ درصدی مردم از فیلترینگ تلگرام
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: پیام رسان های داخلی توانایی پوشش 80 میلیون نفر را دارندو امیدواریم ظرفیت های این پیام رسان ها افزایش یابد. در یک نظرسنجی 65 درصد مردم از فیلترینگ تلگرام ابراز خرسندی کردند، 25 درصد نیز آمادگی خود را برای استفاده از پیام رسان های داخلی اعلام کرده و برای آنها تفاوتی ندارد.
اجرای حکم کهنسال‌ترین محکوم به اعدام در آمریکا
خبرگزاری رویترز روز جمعه خبر داد که مقام های ایالت آلاباما یک زندانی هشتاد و سه ساله و کهنسالترین محکوم به اعدام تاریخ معاصر آمریکا را به اتهام بمبگذاری های 29 سال پیش اعدام کردند.
تصادف در جاده چالوس دو کشته بر جای گذاشت
تصادف دو خودرو در جاده چالوس دو کشته و 4 مجروح برجای گذاشت.
سرقت نیم میلیاردی از خانه خیابان جامی
پلیس از مردم خواست سارقان خیابان جامی را شناسایی کنند.
برخورد دو قطار در اتریش ۴۰ زخمی در پی داشت
سانحه برخورد دو قطار مسافربری در ایستگاه «سالزبورگ» اتریش، دست‌کم ۴۰ زخمی به دنبال داشت.
واژگونی مینی بوس در محور گلوگاه به دامغان
یک دستگاه مینی بوس ظهر امروز در محور گلوگاه – دامغان منطقه توسکا چشمه واژگون شد.
بهزادی: هر ورزشکاری که در انتخابی رکورد بزند بدون محدودیت عازم جاکارتا می‌شود
نایب رئیس بانوان فدراسیون دو و میدانی می‌گوید هر دختر دوومیدانی‌کار که فصل را خوب شروع کرده‌ و در مسابقات انتخابی بازی‌های آسیایی جاکارتا رکورد بزند بدون محدودیت به مسابقات اعزام می‌شود.
پایان لیگ طلایی دختران- ۷ دوومیدانی کار دختر رکورد کسب جایزه را زدند
۷ دوومیدانی کار دختر توانستند رکورد حدنصاب جایزه مسابقات لیگ طلایی را کسب کنند.
دعوت از ۱۸ بازیکن به اردوی دوم تیم ملی والیبال جوانان
سرمربی تیم ملی والیبال جوانان ۱۸ بازیکن را به دومین مرحله اردوی آماده سازی این تیم دعوت کرد.
جهانبخش: سربازان ایران از مردم یک چیز می‌خواهند؛ انرژی مثبت
بازیکن تیم ملی فوتبال ایران می‌گوید در ادامه فصل بسیار خوبی که پشت سر گذاشته، برای حضور در جام جهانی "خیلی انگیزه" دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

طرز تهیه ذرت آب پز با سس کره‌ای
با اومدن بهار ذرت های شیرین، آبدار، نرم و تازه هم به بازار میان که بهتون پیشنهاد میکنیم اصلا از خریدنشون و نوش جون کردنشون غافل نشین که طعمشون محشره.
والدین عزیز! مراقب نوجوان عاشق پیشه تان باشید
نوجوانی فصل تراوش احساسات غلیظ و بروز فوران عواطفه. بچه ها در این سن از نظر عواطف بسیار اشباع میشن به طوری که روی همه ی زندگیشون تاثیر گذاره. نوع رفتارشون با خونواده، محل تحصیل و البته گاهی با جنس مخالف.
فلفل قرمز و سفید و سیاه چه تفاوتی دارند؟
بین فلفل‌های قرمز و سیاه و سفید، تفاوت‌هایی وجود دارد و هر کدام خواص گوناگونی دارند که بهتر است قبل از استفاده در وعده‌های غذایی تان، از تفاوت فلفل سیاه و قرمز و سفید با خبر شوید.
نکات کوتاه و کاربردی برای یک آرایش جذاب و طبیعی
آرایش طبیعی و جذابی که باعث زیباتر شدن صورتتان شود را باید چگونه انجام دهید؟ نکات کوتاه و کاربردی این سبک آرایش را بیاموزید.
10 دلیل برای اینکه نوشابه نخوریم
همانطور که همه مان می‌دانیم، شکر زیاد می تواند به سلولیت تبدیل شود که ظاهر خوبی برای ما نخواهد ساخت، و مهم‌تر از آن خلاصی از آن هم سخت است.