میزان اجر صبر به هنگام بلا از نگاه امام رضا (ع)

09:00 ۳۵۳ روز و ۱۰ ساعت پیش باشگاه خبرنگاران جوان 2,010 0
 میزان اجر صبر به هنگام بلا از نگاه امام رضا (ع)

باشگاه خبرنگاران جوان

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان ،متون دینی نشان می‌دهد که خویشتن‌داری راهی مؤثر برای دستیابی به آرامش درون و کاستن از آلام و عواطف منفی است. در جنگ بدر، مسلمانان در آستانه خفت و ذلت قرار گرفتند تا اینکه خداوند به یاری آنها آمد و با نزول ملائکه کمک‌شان کرد. قرآن کریم در آیات ۱۲۵ و ۱۲۶ سوره آل‌عمران به یک اصل معنوی و سنت سلوکی ـ چه برای فرد و چه برای جامعه ـ اشاره می‌کند: اگر
صبر و تقوا پیشه کنید، به آرامش می‌رسید.
صبر از پیامدهای منفی تنش پیشگیری کرده و اندوه را از انسان می‌زداید،‌چنانکه امیرالمؤمنین(ع) می‌فرمایند: «از روح خود اندوه را به کمک پایداری صبر خارج کن.»
اما بردباری و گذشت چه جایگاهی در آِیات و روایات دارد؟ در ادامه با استناد به به این پرسش پاسخ می‌دهیم.
* صبر در بلا، اجر هزار شهید را دارد یکی از مفاهیم ارزشی که امام هشتم شیعیان بر آن انگشت تأکید نهادند،‌ خویشتنداری و شکیبایی است. ایشان در احادیث مختلف به این حقیقت اشاره می‌کنند که آدمیان در شرایط سخت نباید به شیوه‌های شوم متوسل شوند بلکه لازم است با صبوری، راه صحیح را تشخیص داده و با قدرت، مناسبات را تعظیم کنند. بیان نمونه‌هایی از این احادیث می‌تواند جالب توجه باشد.
نمونه نخست: امام رضا (ع) درباره ویژگی‌های مؤمن فرمودند: مؤمن، مؤمن نمی‌شود مگر اینکه در او سه ویژگی باشد: ... و صبر در سختی‌ها و بلایا.
نمونه دوم: محمد بن حسین از یاوران حضرت رضا(ع) بیان می‌کند که در خراسان از آن بزرگوار چنین شنید: ما اهل بیت، گذشت را از آل یعقوب(ع)، شکر را از آل داود(ع) و صبر را از آل ایوب (ع) به ارث برده‌ایم.
نمونه سوم: یکی از یاوران حضرت رضا (ع) به نام حسن بن شاذان،‌ نامه‌ای به امام می‌نویسد و در آن از جور ظالمان شکوه می‌کند. حضرت با خط خویش می‌نویسند: «همانا خداوند از اولیائش بر صبر در دولت باطل میثاق گرفته است، پس صبور باش».
نمونه چهارم: هشتمین امام شیعیان (ع) در توصیه‌ای خطاب به محمد بن ابی نصر چنین فرمودند: بر شما باد صبوری. همانا فرج در یأس می‌آید. کسانی که قبل از شما بودند از شما صبورتر بودند. امور دنیا بر اساس مشیت خدا رخ می‌دهد. پس، نسبت به آن بردبار باشید.
نمونه پنجم: یکی از اصحاب امام به نام عمربن یزید می‌گوید در روزگار سختی زندگی می‌کردیم. روزی بر امام رضا (ع) وارد شدم. ایشان به من فرمودند: کسی از شیعیان من نیست که به بلایی گرفتار شود و صبر کند،‌ مگر اینکه خداوند برای او اجر هزار شهید بنویسد.
نمونه ششم: امام ایرانیان حضرت رضا (ع) به مردی از اهل قم چنین فرمودند: با تقوا باشید و بر شما باد سکوت، صبر و حلم، زیرا هیچ انسانی عابد نشد مگر اینکه با حوصله باشد.
نمونه هفتم: علی بن فضال اظهار می‌دارد از حضرت رضا (ع) چنین شنید: اگر خدا، عزیزی را از کسی گرفت و او صبوری کرد، خداوند در عوض به او بهشت می‌‌دهد.
* نصرت خدا در افراد باگذشت بیشتر است در بخشش، گاهی از مال خود می‌گذریم که به آن انفاق می‌گویند و زمانی، از خطاها و ظلم‌های دیگران گذشت می‌کنیم که به آن عفو گفته می‌شود. مسئله مهم، وجه مشترک هر دو یعنی «گذشت» است، یکی گذشت از مال و دیگری گذشت از خطای دیگران.
حضرت رضا(ع) به مطلبی زیبا اشاره می‌کنند: هر گاه دو گروه با یکدیگر نزاع کردند،‌ نصرت خدا به کسی می‌رسد که با گذشت‌تر باشد.
روزی از امام هشتم (ع) درباره بهترین بنده خدا سوال شد. ایشان در پاسخ فرمودند:‌ بهترین بنده خدا کسی است که هر گاه احسان کند به خوشرویی باشد، هنگام خطا، استغفار کند، هر گاه به او هدیه داده شود شکر گزارد، هر گاه بلایی به او رسد، صبر کند و هرگاه غضبناک شود، گذشت پیشه کند.
هشتمین اختر تابناک آسمان ولایت (ع) از رسول خدا (ع) روایتی نقل می‌کنند: بر شما باید رعایت مکارم الاخلاق، زیرا خداوند مرا بدین منظور مبعوث کرد. مکارم اخلاق این است: از کسانی که ظلم می‌کنند، بگذری. به کسانی که تو را محروم می‌کنند، عطا نمایی. به کسانی که با تو قطع رابطه می‌کنند وصل کنی. کسی که به تو بازگشت نمی‌کند به سوی او بروی!
 جلد دوم کتاب «سبک زندگی رضوی» منبع:فارس   میزان اجر صبر به هنگام بلا چقدر است؟


گروه های زیر مجموعه وب‌گردی

وبگردی
وبگردی

آخرین اخبار

ساعت کاری ستاد و شعب بانک ایران زمین در تیرماه  اعلام شد
بانک ایران زمین در راستای مسئولیت اجتماعی خود و با هدف مدیریت بهینه مصرف عمومی برق در فصل تابستان، ساعت کار ستاد، شعب تهران و شهرستان خود را تغییر داد.
اعلام ساعت کار جدید شعب بانک سامان در استان تهران
بانک سامان در ادامه سیاست همراهی در مدیریت بهینه مصرف عمومی برق، ساعت کار جدید شعب خود را اعلام کرد.
تمدید تغییر ساعت کاری شعب بانک رفاه در استان تهران
بانک رفاه با توجه به تداوم شرایط جوی و ضرورت صرفه جویی و با هدف مدیریت بهینه مصرف انرژی ، تغییر ساعت کاری شعب خود در تهران را تا ۱۹ مردادماه تمدید کرد.
دولت از شرکت های دانش بنیان حمایت می کند
خرم آباد - ایرنا - معاون اقتصادی رئیس جمهوری گفت: حمایت از شرکت های دانش بنیان در سیاست گذاری های اقتصادی کلان کشور مورد تاکید رئیس جمهوری بوده و هست.
معاون رئیس جمهوری از مجتمع کشت و صنعت لرستان دیدن کرد
خرم آباد - ایرنا - معاون اقتصادی رئیس جمهوری عصر دوشنبه و در دومین روز از سفر خود به لرستان از بخش های مختلف مجتمع کشت و صنعت لرستان دیدن کرد و در جریان روند توسعه این مجموعه قرار گرفت.
مسافران قطار 781 مشهد به کرمان حق تاخیر دریافت می کنند
کرمان – ایرنا- مدیرکل راه آهن کرمان گفت: به دلیل تاخیر 210 دقیقه ای قطار 781 مشهد به کرمان 50 درصد هزینه بلیط به مسافران عودت داده می شود.
ورزشکار عراقی قهرمان تنیس روی میز آشوریان جهان شد
ارومیه- ایرنا- مدیر باشگاه فرهنگی ورزشی آشور ارومیه گفت: مسابقات تنیس روی میز هجدهمین جشنواره فرهنگی ورزشی آشوریان جهان با عنوان جام «تموز» با قهرمانی تنیسور عراقی در بخش انفرادی و تیم «عقاب آشور» در بخش 2 نفره به پایان رسید.
تندباد با سرعت 72 کیلومتر بر ساعت بجنورد را درنوردید
بجنورد- ایرنا- رئیس اداره پیش بینی هواشناسی خراسان شمالی گفت: تندباد با سرعت 72 کیلومتر بر ساعت عصر امروز /دوشنبه/ بجنورد، مرکز استان را در نوردید.
21 میلیارد تومان وام خوداشتغالی بانوان در تهران توزیع شد
تهران- ایرنا- مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری تهران با اشاره به در نظر گرفتن 48 میلیارد تومان تسهیلات 4 درصد از سوی دولت برای مشاغل خانگی گفت: از سال گذشته تا کنون 21 میلیارد تومان تسهیلات خود اشتغالی بانوان کارآفرین در استان تهران توزیع شده است.
اردوی برون مرزی تیم ملی بسکتبال با ویلچر به ترکیه لغو شد
ساری - ایرنا - مربی تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران گفت: هشتمین مرحله اردوی آماده سازی تیم ملی که قرار بود از سوم مردادماه در کشور ترکیه برگزار شود، لغو و شهر ارومیه میزبان این اردو شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نذری عجیب برای سلامتی «بهاره رهنما»! -عکس
بهاره رهنما، تصویر زیر را در استوری اینستاگرامش منتشر کرد.
دود خودسوزی هورالعظیم 6 شهرستان را فراگرفت
اهواز - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: دود غلیظ ناشی از آتش سوزی در بخش عراقی هورالعظیم امروز 6 شهرستان را در خوزستان فرا گرفت.
چرا ردپای فضانورد آمریکایی در ماه با کف کفشش مطابقت ندارد؟+تصاویر
رد پای ثبت شده باز آلدرین، که به همراه نیل آرمسترانگ اولین انسان‌هایی بودند که به کره ماه قدم گذاشتند، بر سطح کره ماه، با کف کفش‌های لباس فضایی وی مطابقت ندارد و موجب ایجاد یک سوال بزرگ در اذهان عمومی شد که جواب ساده‌ای دارد.
دلار در حوالی 9000 تومان-پیشخوان
روزنامه های اقتصادی امروز دوشنبه اول مرداد 97 را در اینجا مشاهده کنید.
اقدام پسندیده فرهاد مجیدی برای مراسم ختم پدرش
فرهاد و فرزاد مجیدی، دو بازیکن اسبق استقلال این روزها داغدار درگذشت پدرشان هستند.