ابراز خشنودی رئیس قوه قضائیه از تشکیل کمیسیون حقوقی قضایی مجلس

22:06 ۵ روز و ۱۶ ساعت پیش افکار نیوز 304 0

آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه، امروز در دیدار با رئیس و اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، با ابراز خشنودی از تشکیل کمیسیون حقوقی قضایی مجلس گفت: امیدواریم این مدتی که برای تشکیل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس از دست رفته است، با همت و پیگیری اعضای این کمیسیون جبران شود.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه، امروز در دیدار با رئیس و اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلسشورای اسلامی، با ابراز خشنودی از تشکیل کمیسیون حقوقی قضایی مجلس گفت: امیدواریم این مدتی که برای تشکیل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس از دست رفته است، با همت و پیگیری اعضای این کمیسیون جبران شود.
 رئیس قوه قضائیه با تاکید بر لزوم ایجاد ارتباط وثیق دستگاه قضایی با کمسیون حقوقی و قضایی مجلس، افزود: اولویت‌بندی طرح‌‎ها و لوایح حقوقی و قضایی در مجلس از ضرورت‌های کار کمیسیون است؛ بعنوان مثال ما مدت‌هاست که نواقص لایحه شورا‌های حل اختلاف را رفع کرده‌ایم، اما این لایحه همچنان در کمیسیون لوایح دولت در انتظار بررسی است، البته به ما نوید داده‌اند که این لایحه به زودی به صحن دولت برود.
آیت‌الله رئیسی با اشاره به استجازه اخیر رهبر معظم انقلاب درباره برگزاری دادگاه‌های اخلال کلان در امور اقتصادی کشور، تأکید کرد: ما می‌خواهیم قبل از آنکه زمان استجازه از مقام معظم رهبری در خصوص برگزاری دادگاه‌های جرایم اقتصادی به پایان برسد، این دادگاه‌ها طبق یک قانونی برگزار شود و لازمه این امر تصمیم مجلس است.
وی با اشاره به آمادگی حداکثری قوه قضائیه برای تعامل با مجلس و به طور خاص کمیسیون حقوقی قضایی، اظهار کرد: کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس بیشترین ارتباط را با قوه قضائیه دارد و ما آمادگی خود را برای برگزاری جلسات با رئیس و اعضای این کمیسیون و سایر کمیسیون‌های مجلس همچون دوره گذشته، اعلام می‌کنیم.
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود، به گزارش یکی از اعضای کمیسیون قضایی مجلس درباره دفاتر خدمات قضایی اشاره کرد و گفت: یکی از اولویت‌ها این است که معطلی مردم در دفاتر خدمات قضایی به حداقل برسد و برای این منظور در حال انجام بازنگاه در سازوکار دفاتر خدمات هستیم.
آیت الله رئیسی یکی از اولویت‌های دوران تحول در قوه قضائیه را ارائه بازخورد فعالیت‌های کارکنان دستگاه قضایی به خود آنها عنوان کرد و با اشاره به برنامه ویژه سفر‌های استانی، افزود: به عنوان یک نمونه قبل از آنکه به دادگستری استان‌ها مراجعه کنیم، مستندی از میزان رضایت مراجعه‌کنندگان به دادگستری و سازمان‌های وابسته قضایی در آن استان تهیه می‌شود و این مستند قبل از سخنرانی در جمع قضات و کارکنان استان، در حضور مسؤولان دادگستری استان به نمایش درمی‌آید تا کارکنان استان در جریان میزان رضایتمندی مراجعه کنندگان از عملکرد خود قرار گیرند.
رئیس قوه قضائیه تأکید کرد: دستورالعمل حفظ کرامت انسانی در قوه قضائیه صرفا توصیه‌هایی اخلاقی نبوده بلکه یک الزام قضایی محسوب می‌شوند و همه کارکنان دستگاه قضایی باید به آن ملتزم باشند.
آیت الله رئیسی در پاسخ به سخنان یکی از اعضای کمسیون قضایی مجلس درباره تصمیم جدید قوه‌قضائیه مبنی بر عدم رسیدگی به دعاوی بانکی فراتر از نرخ مصوب بانکی تأکید کرد: ملاک ما برای میزان نرخ سود وام‌ها، آن چیزی است که بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار می‌گوید. اگر بانک‌ها بخواهند بدون هماهنگی بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار، مبلغی برای سود خود تعیین کنند، دیگر دستگاه قضا ضامن اجرای آن نخواهد بود.
رئیس قوه قضاییه همین زمینه به رأی وحدت رویه دیوان عالی کشور درباره ضمانت اجرا نداشتن قرارداد‌های بانکی با سود بیش از نرخ مصوّب اشاره کرد و افزود: رأی وحدت رویه، رأی از پارلمان قضایی و حقوقی است که برای همه لازم الاجراست و ما شاهد بودیم که پس از صدور این رأی، بسیاری از تولیدکنندگان و اتاق‌های تعاونی و بازرگانی از این اقدام دستگاه قضایی تقدیر کردند.
آیت الله رئیسی، اجرای برنامه ششم توسعه را یکی از اولویت‌های اصلی قوه قضائیه عنوان کرد و گفت: در برنامه ششم توسعه ۳۶ حکم برای قوه قضائیه وجود دارد و ما هر ۳۶ حکم را در یک و نیم سال گذشته فعال کرده‌ایم. به عنوان نمونه سند امنیت قضایی که اخیرا ابلاغ شد، یکی از تکالیف برنامه ششم توسعه است که اجرایی شد.
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از صحبت‌های خود به قانون ثبت اموال مسؤولان در سامانه طراحی شده برای منظور اشاره کرد و افزود: ثبت اموال مسؤولان باید همچنان با جدیت دنبال شود. البته در این مورد استفساریه‌ای در اواخر مجلس سابق داشتیم و سؤالات و ابهاماتی را در آن استفساریه مطرح کردیم. کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با پاسخگویی به این استفساریه می‌تواند کمک قابل توجهی به اجرای بهتر ثبت اموال مسؤولان در سامانه انجام دهد.
آیت الله رئیسی با بیان اینکه دستگاه قضا یک دستگاه حاکمیتی است نه یک دستگاه درآمدی که شرکت داشته باشد و کار اقتصادی انجام دهد، ادامه داد: بنده مجاز نمی‌دانم که قوه قضاییه هیچ درآمدی جز درآمد‌هایی که قانون تعیین کرده است داشته باشد و باید صددرصد بودجه دستگاه قضا توسط دولت تامین شود.
رئیس دستگاه قضا همچنین با اشاره به وضعیت معیشتی قضات و کارکنان قوه قضائیه گفت: یک قاضی امکان گرفتن شغل دوم را ندارد و اگر در چنین شرایطی ما نتوانیم وضعیت معیشتی قضات را به خوبی تأمین کنیم، دچار مشکل می‌شویم.
آیت الله رئیسی همچنین با بیان مشکلاتی که در خصوص پرداخت مهریه در کشور وجود دارد، اظهار کرد:مهریه بر ذمه زوج است و اگر کسی با وجود توانایی مالی، از انجام تعهد مهریه امتناع می‌کند باید طبق قانون با او برخورد کرد، اما از این نکته غافل نشویم که در محکومیت‌های مالی و تقسیط مهریه وضعیت اقتصادی افراد را باید در نظر گرفت. اگر بررسی‌ها نشان داد کسی واقعاً برای پرداخت مهریه توان مالی ندارد، باید برای او شرایطی در نظر گرفت که بتواند دِین خود را بپردازد و نباید به خاطر این مسأله به زندان برود.
رئیس قوه ‌قضائیه در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه ما در قوه‌قضائیه برخورد با تصرفات حکومتی را از خود شروع کردیم، گفت: ما اگر نتوانیم بخش‌هایی که به نحوی با ادارات و سازمان‌ها در ارتباط هستند را به رعایت قوانین موظف کنیم، از مردم باید چه انتظاری داشته باشیم.
آیت الله رئیسی همچنین با بیان اینکه کاهش پرونده‌های قوه قضائیه با سخنرانی و بخشنامه اتفاق نمی‌افتد، گفت: یکی از دلایل ازدیاد پرونده‌های موجود در قوه قضائیه، وجود اسناد عادی است. پرونده‌های مربوط به اختلافات ملکی در قوه قضائیه فراوان است و منشأ این اختلافات هم استفاده از اسناد عادی است و اگر ما به جای اسناد عادی، اسناد رسمی را معتبر بدانیم در کاهش ورودی پرونده به دستگاه قضا بسیار موثر خواهد بود.
رئیس قوه قضائیه در بخش پایانی صحبت‌های خود با بیان اینکه ماده ۱۰۰ برای جلوگیری از تخلف است نه تخلف خریدن، گفت: دیوان عدالت اداری و معاونت حقوقی قوه قضائیه پس از جلسات کارشناسی متعدد، پیشنهاد ماده ۱۰۰ جدید را داده‌اند و امیدواریم این گره نیز با همکاری مجلس باز شود.
گفتنی است پیش از صحبت‌های رئیس قوه قضائیه در این نشست، رییس و اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی نکات مدنظر خود را بیان کردند.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

اجاره ویلا در دماوند با لوکس ویلا
دماوند شهری در شرق تهران است که نزدیک به ۷۰ کیلومتر معادل یک ساعت و نیم تا تهران فاصله دارد.
انواع فیلتر شنی
سیستم های فیلتراسیون شنی با توجه نوع موادی که در ساخت بدنه مورد استفاده قرار می گیرد به چند دسته تقسیم می شوند که ذیلا به تشریح آنها خواهیم پرداخت.
آنچه باید از کفپوش ورزشی بدانیم
کفپوش گرانولی جزو کفپوش ورزشی است و با قدمتی کمتر از دو دهه جزو کفسازهای نوظهور ورزشی محسوب می شود.
تعمیرات محصولات اپل، به صرفه تر از خرید دستگاه جدید
مک بوک یکی از محصولات شرکت اپل است. این لپ‌تاپ قدرتمند که دارای پردازنده‌های شرکت اینتل است، کارایی بالایی دارد.
اعتماد به تعمیرات در آشفته بازار تعمیرات موبایل
به‌طورکلی تعمیرات وسایل دیجیتالی از اهمیت بالایی برخوردار است.
این پرسپولیس «دشمن» نمی‌خواهد
فایل صوتی لو رفته از آقای سرپرست موقت، آخرین حاشیه پرسپولیس است؛ باشگاهی که در 2 هفته گذشته از زمین و زمان برایش دردسر باریده و در بهترین روزهای تاریخش، شگفت‌انگیزترین ماجراهای ممکن را از سر می‌گذراند.
قضیه طلب ۱.۱ میلیارد دلاری ایران از رژیم صهیونیستی
بلومبرگ در گزارشی درباره خط لوله ایلات - اشکلون خبر داد که اسرائیل اقدام به امضای تفاهم‌نامه با امارات بر سر خط لوله ایلات - اشکلون کرده است که این خط لوله در زمان محمدرضا پهلوی، به‌عنوان سرمایه‌گذاری مشترک ۵۰ - ۵۰‌ درصدی با اسرائیل ایجاد شده بود. ماجرا اینجاست که شرکت اسرائیلی Eilat Ashkelon در سال ۱۹۶۸ به‌عنوان سرمایه‌گذاری مشترک ۵۰ - ۵۰ درصد بین اسرائیل و محمدرضا پهلوی برای انتقال نفت خام از خلیج‌فارس به اتحادیه اروپا تشکیل شد.
وام ۵۰ میلیونی ازدواج، ۲ میلیون و ۵۰۰!
«وام برای ازدواج مجددهاست، منتها باید یک فاصله ای بین ازدواج اول و ازدواج دوم باشه. ما با آشنایی که تو بانک مرکزی داریم، می تونیم این کار رو انجام بدیم». این ادعای یک دلال است که مدعی می شود با واسطه گری فردی در بانک مرکزی و دستکاری اطلاعات توسط وی، ازدواج مجددها هم می توانند وام ازدواج دریافت کنند!
پریچهره: برای رشد ورزش استان تهران از هیچ تلاشی کوتاهی نخواهم کرد
مدیرکل ورزش جوانان استان تهران اظهار کرد: سیستم ما کارشناسی محور است و تلاشم بر این است که در پیشرفت استان تهران هرکاری که از دستم بر آید کوتاهی نکنم.
ماجرای مثبت شدن تست کرونای ۵ ملی پوش هاکی در مغان!
فدراسیون پزشکی ورزشی نسبت به ادعای فدراسیون هاکی مبنی بر اینکه نمایندگان فدراسیون پزشکی ورزشی قبل از مشخص شدن نتیجه تست کرونای اردونشینان تیم ملی هاکی، مجوز شروع اردو را صادر کرده اند، پاسخ داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۲۸ نماد بورسی متوقف شدند
از میان نمادهای بورسی، ۲۸ نماد بورسی تا تاریخ ۳۰ مهر ماه به دلایل مختلف از جمله تعلیق نماد معاملاتی، برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه و فوق العاده، افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف و... متوقف شدند.
آتشی: برنامه لیگ بسکتبال ایران ذاتا خوب است اما...
کارشناس بسکتبال ایران گفت: تصمیم فدراسیون برای برگزاری متمرکز رقابت‌های لیگ تصمیم درستی است اما باید دید در عمل چه نتیجه‌ای حاصل می‌شود.
کتایون خسرویار: با بازیکنان ایران در ارتباطم- یاد گرفتم ته‌دیگ درست کنم!
سرمربی سابق تیم ملی فوتبال جوانان دختر ایران در مورد زندگی خود در روزهای شیوع کرونا صحبت کرد.
گروسی:‌ نادری به استقلال کمک می‌کند- از کسی انتظار حمایت نداریم، فقط ضربه نزنید
پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید محمد نادری می‌تواند به آبی‌پوشان پایتخت کمک کند و باید از او حمایت شود.
تاثیر مخرب همراهی والدین در تقلب کردن دانش آموزان
یک روانشناس با اشاره به همراهی برخی والدین در تقلب کردن دانش آموزان هنگام پرسش و پاسخ مجازی، گفت: والدین باید توجه داشته باشند که دانش آموز کنونی، شهروند آینده این جامعه است و از این رو آموزش کنترل درونی به دانش آموز و عدم تقلب در هنگام نبود کنترل بیرونی در آموزش مجازی، امری مهم محسوب می‌شود.
چگونگی ‌برخورد و اعمال قانون «بی‌ماسک‌ها»
انتصاب جدید در سازمان پدافند غیرعامل+ سند
بوشهر در روزهای قرمز کرونا- عکس
تقویت تجهیزات آزمایشگاهی در سطح کشور
آخرین وضعیت پرونده نجفی شهردار اسبق تهران
علت تغییر قیمت کالا‌ها
اعمال جریمه و تشدید برخورد‌ها با متخلفان تدابیر بهداشتی
تمدید مهلت ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان براساس سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد
نشانه‌ای از کاهش همه گیری کرونا وجود ندارد
جزئیات انواع وام‌ های دانشجویان علوم پزشکی برای سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹