درسی که باید از ژاپنی‌ها بیاموزیم

12:43 ۶ روز پیش ایسنا 256 0
درسی که باید از ژاپنی‌ها بیاموزیم

شنیدن برخی خبرها و عکس‌العمل‌ها و واکنش‌ها در دنیای ورزش بسیار تأمل‌برانگیز است. تصور ما بر این است که در دنیای قهرمانی و ورزش حرفه‌ای جهان فقط و فقط به کسب موفقیت و مدال می‌اندیشند، بدون اینکه به حواشی و مسائل اخلاقی یک ورزشکار توجه داشته باشند. جالب اینکه ما کنترل یک ورزشکار را دخالت در امور شخصی او قلمداد می‌کنیم و اجازه می‌دهیم ورزشکارانمان در خارج از محیط ورزش هر کاری که دلشان خواست انجام دهند و حتی در لاپوشانی تخلفاتشان کمک حالشان هستیم، اما در کشورهای صاحب عنوان ورزش اصلاً اینگونه نیست.

ایسنا

به گزارش ایسنا، فریدون حسن در ادامه یادداشت خود در روزنامه «جوان» نوشت: به راحتی چشمشان را به روی مدال المپیک و چهار مدال طلای قهرمان شنایشان بستند؛ ژاپنی‌ها را می‌گوییم؛ میزبان المپیک سال آینده. دایا ستو قهرمان شنای ۴۰۰ و ۲۰۰ متر جهان می‌توانست خیلی راحت مدال طلای این رشته‌ها را از همین حالا به نام میزبان ضرب کند، اما وقتی پای اخلاقیات و حفظ نظام خانواده در میان باشد، مدال المپیک کوچک‌ترین ارزشی ندارد. ستو که در المپیک ۲۰۱۶ ریو در ماده ۴۰۰ متر انفرادی مدال برنز گرفت و قهرمان کنونی جهان در این ماده و ۲۰۰ متر است، پدر دو فرزند بوده و بعد از منتشرشدن عکس‌های خود با یک زن دیگر چند بار عذرخواهی کرده است، اما این کافی نبود و فدراسیون شنای ژاپن این ورزشکار را به دلیل زیر پا گذاشتن مسائل اخلاقی با محرومیت روبه‌رو کرد. طبق مقررات سفت و سخت ژاپن ورزشکاران این کشور موظفند رفتارهای مثال‌زدنی داشته باشند و با هرگونه انحراف آن‌ها برخورد جدی و سخت صورت می‌گیرد. ستو شاید بتواند در المپیک حاضر باشد، اما فعلاً حق تمرین ندارد و تمامی قراردادهای اسپانسری او با کمیته المپیک ژاپن لغو و از کاپیتانی تیم شنای کشورش نیز کنار گذاشته شده است.
ستو اعلام کرده است: «می‌خواهم صادقانه توجه کامل خود را به شنا نشان دهم تا بتوانم اعتماد خانواده‌ام که با رفتار غیرمسئولانه خود به شدت صدمه دیده را بار دیگر جلب کنم و مورد قبول خانواده و همچنین همه شما به عنوان شناگر قرار بگیرم.»
خب چنین رفتاری را بگذارید در کنار برخی قهرمان‌پروری‌ها و نادیده‌گرفتن خطاهای ورزشکاران اسم و رسم‌دار در کشور خودمان تا متوجه شوید ورزش حرفه‌ای دنیا چگونه پیشرفت می‌کند و ما به اسم حرفه‌ای‌گری چگونه هر روز پسرفت داریم. از این دست مثال‌ها تا دلتان بخواهد در ورزش دنیا وجود دارد. نمونه‌اش کریم بنزما مهاجم اول رئال مادرید که سال‌هاست به سبب ماجرای غیراخلاقی از پوشیدن پیراهن تیم ملی فرانسه محروم است، حالا تصور کنید که یکی از قهرمانان ورزش ایران چنین رفتارهایی از خود نشان دهد، چه تصمیمی اتخاذ خواهد شد؟ آیا جز اهمال و چشم‌پوشی خواهد بود؟
نمونه‌های زیادی داشته‌ایم از دستگیری در مهمانی‌های شبانه، از رفتارهای نابهنجار و حتی رفتارهای غیراخلاقی با پرونده‌های سنگین، اما همه لاپوشانی شده، اینجا با وجود شعارهای اخلاق‌گرایی در ورزش که گوش فلک را کر می‌کند، اخلاق برایمان مهم نیست، فقط شعارش را می‌دهیم و بس. چون مدیرانمان می‌خواهند در دوران ریاستشان موفقیت را به دست آورند برای پربار شدن کارنامه‌شان، بنابراین تعجبی نیست که خیلی راحت سرپوش گذاشته شود روی تخلفات ریز و درشت ورزشکاران و چهره‌های مطرح ورزش، یعنی اینکه برخلاف تمام ظاهرسازی‌ها اولویت قهرمانی و مدال برای ما بیشتر از پهلوانی و اخلاق‌گرایی است.
همین حالا کوچک‌ترین توجهی به ورزشکاران پهلوان و اخلاق‌مدار نمی‌شود، آن‌ها خیلی راحت کنار گذاشته می‌شوند (نمونه‌اش محمد انصاری از معدود بازیکنان اخلاق‌مدار فوتبال که این روزها گویی جایی در پرسپولیس ندارد)، اما در عوض هر که سر و صدایش بیشتر و حاشیه‌هایش بیشتر باشد، جایگاه بالاتری هم دارد.
کاش از ژاپنی‌ها بیاموزیم و به جای شعار واقعاً به این حقیقت برسیم که اخلاق مهم‌تر از مدال است.


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

نقد و بررسی رکوردر صدا زوم Zoom h۶
از Zoom H۶ می‌توان به عنوان یک رکوردر صدای پیشرفته یاد کرد.
راهنمای خرید کفش‌های نیم بوت، مجلسی و اسپرت مردانه از چرم کروکو
همه ما به خوبی می‌دانیم که پا قلب دوم ماست. بنابراین باید بیشترین اهمیت را به آن بدهیم.
«بگذارید زنگ آزادی به صدا درآید»
بیش از ۶۰ سال پیش تفاوت میان سیاه و سفید در آمریکا، از زمین تا آسمان بود. مدرسه‌ها جدا، آبخوری‌ها جدا، کسی اجازه ورود به پارک سفیدپوستان را نداشت و صندلی اتوبوس‌ها برای سفیدپوست‌ها از پیش رزرو شده بود. چه کسی فکرش را می‌کرد سیاه‌پوست‌هایی که زمانی حق سوار شدن از درِ جلوی اتوبوس را هم نداشتند، به مسند ریاست‌جمهوری برسند؟ اگرچه این تنها بخشی از رویای مردی بود که برای رسیدن به برابری انسان‌ها بلندقامت ایستاد و با گردنی برافراشته از رویایش سخن گفت: «ما همه با هم برابریم».
گزارش نمونه های دوپینگ دستکاری شده وزنه برداران به IOC رسید-کار وزنه برداری سخت تر شد
کمیته بین المللی المپیک گزارش وادا در مورد دستکاری نمونه های دوپینگ در وزنه برداری را مورد بررسی قرار می دهد.
اصلاح آخرین ایراد اساسنامه جدید فدراسیون های ورزشی- نسخه نهایی به مجلس ارسال شد
مدیرکل امور حقوقی وزارت ورزش و جوانان از رفع ایراد و ارسال نسخه نهایی اصلاح شده اساسنامه جدید فدراسیون های ورزشی به مجلس شورای اسلامی خبر داد.
تمجید کلوپ از ستاره تیم رقیب به خاطر اقدامات انسان دوستانه
سرمربی تیم فوتبال لیورپول از مارکوس راشفورد به دلیل اقدامات انسان دوستانه اخیر تمجید کرد.
لروی سانه به شرایط بازی رسید
خرید جدید بایرن مونیخ می تواند در دیدار برابر آینتراخت فرانکفورت به میدان رود.
توخل: احتمال جدایی ام وجود دارد
سرمربی پاری سن ژرمن اعتراف کرد که احتمال جدایی او از این تیم وجود دارد.
نیمار: پله با هیچ بازیکنی مقایسه نمی شود
ستاره برزیلی پاری سن ژرمن به مناسبت تولد پله ویدیویی را منتشر کرد و به ستایش از اسطوره سلسائو پرداخت.
مهدی ترابی مصدوم شد
بازیکن ایرانی العربی که به تازگی به این تیم پیوسته بود مصدوم شده است اما هنوز زمان دوری او از میادین مشخص نیست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۲۸ نماد بورسی متوقف شدند
از میان نمادهای بورسی، ۲۸ نماد بورسی تا تاریخ ۳۰ مهر ماه به دلایل مختلف از جمله تعلیق نماد معاملاتی، برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه و فوق العاده، افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف و... متوقف شدند.
آتشی: برنامه لیگ بسکتبال ایران ذاتا خوب است اما...
کارشناس بسکتبال ایران گفت: تصمیم فدراسیون برای برگزاری متمرکز رقابت‌های لیگ تصمیم درستی است اما باید دید در عمل چه نتیجه‌ای حاصل می‌شود.
کتایون خسرویار: با بازیکنان ایران در ارتباطم- یاد گرفتم ته‌دیگ درست کنم!
سرمربی سابق تیم ملی فوتبال جوانان دختر ایران در مورد زندگی خود در روزهای شیوع کرونا صحبت کرد.
گروسی:‌ نادری به استقلال کمک می‌کند- از کسی انتظار حمایت نداریم، فقط ضربه نزنید
پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید محمد نادری می‌تواند به آبی‌پوشان پایتخت کمک کند و باید از او حمایت شود.
تاثیر مخرب همراهی والدین در تقلب کردن دانش آموزان
یک روانشناس با اشاره به همراهی برخی والدین در تقلب کردن دانش آموزان هنگام پرسش و پاسخ مجازی، گفت: والدین باید توجه داشته باشند که دانش آموز کنونی، شهروند آینده این جامعه است و از این رو آموزش کنترل درونی به دانش آموز و عدم تقلب در هنگام نبود کنترل بیرونی در آموزش مجازی، امری مهم محسوب می‌شود.
گزارش نمونه های دوپینگ دستکاری شده وزنه برداران به IOC رسید-کار وزنه برداری سخت تر شد
اصلاح آخرین ایراد اساسنامه جدید فدراسیون های ورزشی- نسخه نهایی به مجلس ارسال شد
کمانداران برتر استان تهران معرفی شدند
پریچهره جانشین گل محمدی شد
نظر باخ درباره انصراف کشورها از حضور در المپیک توکیو
صعود مردان شطرنج باز ایران به نیمه نهایی جام ملت های آسیا -دختران ایران ناباورانه حذف شدند
افت شدید رکورد تیراندازان معلول پس از پایان رکوردگیری
نام وزنه‌بردار ایران وارد لیست دوپینگی‌های فدراسیون‌های جهانی شد
دهمی بهترین رتبه تیراندازان در مسابقات اهداف‌پروازی آنلاین قزاقستان- امیرمحمد دادگر هفدهم شد
توضیح فدراسیون همگانی در مورد تعداد مبتلایان فشار خون در کشور