روایت‌های عجیب و غریب از مهم‌ترین وقایع معاصر

01:03 ۴ روز و ۳ ساعت پیش ایسنا 244 0
روایت‌های عجیب و غریب از مهم‌ترین وقایع معاصر

اسماعیل امینی که برای ثبت خاطره‌ها و اتفاق‌های دوره کرونا بیشتر به کار دانشجویی امیدوار است، می‌گوید: ما درباره مهم‌ترین وقایع دوره معاصر خیلی منابع منظم و مرتبی نداریم، برای همین، روایت‌های خیلی عجیب، غریب و پراکنده‌ای از آن‌ها می‌بینیم.

ایسنا

این شاعر و مدرس دانشگاه در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت حفظ تاریخ شفاهی و میراث مستند به ویژه در روزگار کرونایی و تاثیرگذاری آن بر ادبیات و همچنین تاثیرپذیری‌اش، اظهار کرد: طبیعی است که هر اتفاقی شیوه زندگی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، به نحوی در ادبیات، شعرها و قصه‌ها منعکس می‌شود. زمانی این اتفاقی خوب است مثل این‌که ما در جنگ پیروز شدیم و حقانیت‌مان ثابت شد، زمانی هم اتفاقات ناگواری است مثل زلزله، سیل و یا همین کرونا که واقعا تغییرات عمده‌ای در شیوه زندگی‌مان ایجاد کرده است.
او ادامه داد: اما درباره این‌که مسئولان موظفند این کار را انجام دهند یا خیر، به نظرم نمی‌آید این کار خیلی حکومتی باشد. به ثبت خاطرات و اتفاقات دوره کرونا باید اهمیت داده شود اما شاید از مجامع دانشگاهی بیشتر توقع می‌رود یا از بعضی از این مجامع ادبی که قبلا جلسات ادبی داشتند. من بیشتر به کار دانشگاهی و دانشجویی امیدوارم که استادان به عنوان کار به دانشجویان خود بسپارند تا این‌ها را ثبت کنند.
امینی سپس با اشاره به نقش ادبیات در حفظ میراث مستند دوران کرونا گفت: بخشی که مربوط به مستندنگاری است، مستقیما ادبیات حساب نمی‌شود؛ البته هستند کسانی که سفرنامه، خاطرات روزانه خود یا خاطرات افراد مختلف را می‌نویسند، این مستندنگاری یا تک‌نگاری جدا از ادبیات است. اما درباره بازتاب این شیوه زندگی در ادبیات باید بگویم که حتی حالا هم در شعرها و قصه‌ها دیده می‌شود، می‌بینم شعرهای زیادی سروده و منتشر شده، داستان کوتاه هم دیده‌ام که منتشر شده است. اما در صورت‌های دیگر مثل رمان باید بگویم که این دوره هم دوره‌ای از زندگی ماست که البته حالا در آن هستیم و مشخص نیست که به کجا ختم شود یا چه شکلی تغییر پیدا کند، ولی مسلم است که در این گونه‌ها هم بازتاب خواهد داشت.
این منتقد ادبی همچنین در پاسخ به سوالی درباره عملکرد کلی کشور ما در خصوص حفظ میراث مکتوب و تاریخ شفاهی بیان کرد: بخشی از آن مربوط به حوزه تخصصی من نیست که تاریخ، بایگانی، مستند کردن اتفات مختلف، حفظ اسناد و ... است؛ البته وضعیت خیلی خوبی در آن‌ نداریم. ما درباره مهم‌ترین وقایع دوره معاصر خیلی منابع منظم و مرتبی نداریم برای همین روایت‌های خیلی عجیب، غریب و پراکنده‌ای از آن‌ها می‌بینیم؛ مثلا از دوره دفاع مقدس که من از شاهدان عینی آن بودم.
او افزود: در حوزه تخصصی من نیست اما تا آن‌جا که می‌دانم درباره بخش علمی، آرشیو کردن و بایگانی ملی داشتن خیلی مرتب عمل نکرده‌ایم. اما در بخش ادبیات که مربوط به بازتاب و انعکاس رخدادها و اثرشان در زندگی‌ ما است، واقعا آثار ادبی‌مان در ثبت تحولات و رخدادهای زندگی پیشتاز بوده‌اند. قصه‌ها و رمان‌های خیلی خوبی داشتیم و شعر، ترانه و تصنیف هم از همه جلوتر بوده است.
اسماعیل امینی سپس به دغدغه خود درباره ترانه‌های امروز اشاره و اظهار کرد: امروزه یکی از دریغ‌هایی که دارم این است که ترانه و تصنیف که رسانه بسیار موثری است و شنونده دارد از خود زندگی و رخدادهای روز غافل است و یک مشت موضوعات انتزاعی و تکراری در ترانه‌های‌مان می‌بینیم.
این مدرس دانشگاه در پایان گفت: روزگار فعلی که مجموعه‌ای از اتفاقات از جمله کرونا، مشکلات اقتصادی و ... را شامل می‌شود هر چند که خیلی‌هایش تلخ است اما فرصتی است برای این‌که آدم‌ها نشان دهند چه کاره‌اند و درون‌شان چه شکلی است. یکی ممکن است دلش به این خوش باشد که ماسک را پنج‌هزار تومان گران‌تر فروخته و دیگری از نگه داشتن دارو یا زیاد کردن اجاره‌خانه خوشحال باشد. دوره جنگ هم از این مشکلات داشتیم، یک عده جان‌شان را کف دست‌شان گذاشتد و رفتند تا دفاع کنند و یک عده هم این وسط زرنگ‌بازی می‌کردند. این فرصت هم آینه‌ای است و نشان می‌دهد در درون آدم‌ها چه می‌گذرد، چه تاجر و کاسب، چه شاعر و نویسنده و چه کسانی که تصمیم‌گیری می‌کنند و مسئولند. بعضی‌ها هم با دست خالی کارهایی می‌کنند که شگفت‌انگیز است مثلا داوطلبانه به مناطقی می‌روند و ماسک توزیع می‌کنند یا مردم را معاینه می‌کنند یا خدمات می‌برند. هر دو این‌ها در نهایت خواهند ماند؛ هم کسانی که سوء استفاده می‌کنند و هم کسانی که از خودشان مایه می‌گذارند و وجودشان و فطرت‌شان اجازه نمی‌دهد بیکار بنشینند.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

فرهنگ عمومی
فرهنگ عمومی

آخرین اخبار

حرکت ماندگار کشاورز تانزانیایی در المپیک مکزیکو سیتی
عزم  و اراده یک کشاورز تانزانیایی در بازی های المپیک مکزیکو سیتی بعد از ۵۲ سال همچنان ماندگار  و الهام بخش خیلی از افراد است.
بازگشت بازنشسته‌ها به فدراسیون فوتبال!
فریدون اصفهانیان دو سال بعد از اینکه ریاست کمیته داوران را به علت بازنشستگی ترک کرده بود، حالا به عنوان یک نیروی تازه نفس به این کمیته بازگشته است!
جلالی: بازیکن بزرگ قرار نیست حتما مربی بزرگی شود
کارشناس فوتبال ایران می گوید: کمیته آموزشی فدراسیون فوتبال هیچ سرمایه گذاری برای تربیت مربی ایرانی انجام نداده است.
چگونه خطر ابتلا به کرونا را در آرایشگاه‌ها کاهش دهیم؟
در روزهای ابتدایی شیوع کرونا با گمان اینکه این ویروس به زودی ریشه‌کن خواهد شد، بسیاری از فعالیت‌های غیرضروری تعطیل شدند اما، با ادامه‌دار شدن روند بیماری دیگر نمی‌توانستیم همه‌ فعالیت‌ها را متوقف کنیم و از طرفی هم دیگر همچون گذشته نمی‌توانستیم از این خدمات بهره بریم...
اقدامات احتیاطی برای پیشگیری از کرونا در دورهمی‌های کوچک
بارها و بارها هشدار داده شده که هر گونه تجمع و دورهمی می‌تواند منجر به ابتلا به کرونا شود. بنابراین باید تا حد ممکن از برگزاری تجمع و دورهمی پرهیز کرد، اما اگر هم مجبور شدید که یک دورهمی کوچک را برگزار کنید، باید چند نکته بهداشتی را مدنظر داشته باشید.
سفرهای هوایی خاورمیانه تا سال ۲۰۲۴ احیا نخواهد شد
انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (یاتا) با اعلام این که روند احیای سفرهای هوایی در خاورمیانه و آفریقا پایینتر از آمار جهانی بوده است، دورنمای سفرهای هوایی این منطقه را تنزل داد.
کاهش 100 هزار نفری مسافران مترو تهران در یک هفته اخیر
مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران با اشاره به کاهش 100 هزار نفری آمار مسافران مترو پایتخت طی یک هفته اخیر، گفت: شهروندان سفرشان با مترو را مدیریت کنند و از رفت و آمدهای غیرضروری به مترو پرهیز کنند.
مسیر بازگشت نفت ایران و ونزوئلا به بازار کوتاه می‌شود
رویترز نوشت: در صورت پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا و بازگشت وی به دیپلماسی با ایران و ونزوئلا، ممکن است مسیر بازگشت نفت این دو کشور عضو اوپک به بازار جهانی کوتاه شود اما بررسیها، مذاکرات و دستیابی به توافق ماهها زمان خواهد برد.
کاهش قند خون با یک میوه‌ خاص
تا زمانی که سطح قند خون را حفظ کنید، دیابت نوع ۲ تقریبا منتفی است، این در حالی است که ثابت شده برخی میوه‌ها سطح خون را تثبیت می‌کنند.
انجام بیش از ۲۶ هزار متر حفاری اکتشافی توسط ایمپاسکو
طبق آمار منتشر شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (ایمپاسکو) در شش ماهه نخست سال جاری، بیش از ۲۶ هزار متر حفاری اکتشافی انجام داده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خطرات فشارخون بالا در جوانان
عارضه فشارخون بالا یک فاکتور خطرزای مهم در بروز بیماری قلبی و دیگر مشکلات جسمی است.
واریز سهمیه بنزین آبان ماه +جدول
سهمیه بنزین خودرو‌ها و موتورسیکلت‌ها بامداد اول آبان در کارت‌های سوخت شارژ شد.
شرایط  رکود به خرده فروشی بازگشت
گزارش شهریور ماه شامخ (شاخص مدیران خرید) نشان‌دهنده بازگشت به شرایط رکود به بخش خرده فروشی است.
نرخ تورم انگلیس دوباره بالا رفت
نرخ تورم انگلیس پس از چندین کاهش متوالی به ۰.۵ درصد افزایش یافت.
واکنش سردار آزمون به باخت زنیت
بازیکن ایرانی زنیت بابت شکست دیشب تیمش ابراز ناراحتی کرد.
«بیهقی» مُد شد و تاریخش فراموش!
برنامه‌های جایزه «جلال» تشریح شد
دوبیتی‌خوانی از کجا آمده است؟
انتشار مجموعه شعر «دیوانگی‌ها»
رمان جدید ابراهیم دمشناس منتشر شد
تمدید مهرواره داستان‌نویسی «دنیای ما زیباست»
آغاز ثبت‌نام کتابفروشی‌ها در «پاییزه کتاب»
کارگاه تصویرگری براتیسلاوا ۲۰۲۱ فراخوان داد
«شیرازه کتاب» جدید منتشر شد
دو نمایشنامه منظوم برای کودکان و نوجوانان