نگاهی به رویکرد پلیس در شعارهای هفته ناجا؛ از اقتدار تا مشارکت

09:00 ۴ روز و ۱۸ ساعت پیش ایسنا 545 0
نگاهی به رویکرد پلیس در شعارهای هفته ناجا؛ از اقتدار تا مشارکت

امسال برای نخستین بار هفته نیروی انتظامی حدود دو هفته بعد از روز نیروی انتظامی در تقویم رسمی کشور (سیزدهم مهرماه) برگزار خواهد شد و به همین مناسبت نیز ایسنا مروری کرده بر شعار نیروی انتظامی طی ۱۵ سال گذشته که به نوعی نشان دهنده سیاست‌ها و اولویت‌های پلیس کشورمان طی یک سال است، اولویت‌هایی که تحت تاثیر همه‌گیری کرونا هم قرار گرفته است.

ایسنا

به گزارش ایسنا ، هفته نیروی انتظامی در ادامه روزی است که حدود دو سال بعد از تصویب قانون ادغام کمیته، شهربانی و ژاندارمری و تشکیل نیروی انتظامی در تقویم رسمی کشور به ثبت رسید. روز نیروی انتظامی برای نخستین بار و  در زمان سردار سیف‌اللهی دومین فرمانده ناجا،  به تقویم راه یافت. در آن زمان بیست و هفتم تیرماه به نام روز نیروی انتظامی در کشور معرفی و هفته‌ای هم که این روز در آن قرار داشت به نام هفته ناجا اعلام شد.
با گذشت زمان و با توجه حجم بالای ماموریت‌های پلیس در فصل تابستان، درخواست برای تغییر روز نیروی انتظامی در تقویم مطرح و سرانجام از سال ۱۳۷۸ روز سیزدهم مهرماه به عنوان روز جدید نیروی انتظامی در تقویم جای گرفت و جایگزین ۲۷ تیرماه شد. با این جابجایی در تقویم، هفته ناجا نیز به هفته‌ای که سیزدهم مهرماه در آن قرار داشت، منتقل شد.
به مرور زمان هفته ناجا به فرصتی برای ارتباط بیشتر پلیس با مردم و معرفی دستاوردها و خدمات این نیرو بدل شد و یگان‌های مختلف ناجا در برنامه‌های متراکم به ارائه یکسری خدمات به مردم پرداخته و اقدامات خود را نیز از طریق رسانه‌ها به مردم منتقل کردند. این روند از سال ۱۳۸۵ با انتخاب شعاری برای هفته ناجا که به عبارتی نشان دهنده اولویت‌ها و رویکرد پلیس طی یکسال بود، همراه شد و بر این اساس در سال ۸۵ به دلیل تقارن ماه مبارک رمضان با هفته ناجا، شعار این هفته با محوریت مسائل اخلاقی، مذهبی و اعتقادی انتخاب شد. در این سال نخستین شعار هفته ناجا، «پلیس امین، ‌جامعه ایمانی و امنیت پایدار» انتخاب شد.
در سال ۸۶، شعار «افزایش امنیت اجتماعی و اخلاقی با تداوم معنویت رمضانی» و در سال ۸۷ نیز  شعار «هدف من، امنیت و آرامش توست» برای هفته ناجا انتخاب شد. این شعار در سال ۸۸ «انضباط، امنیت و سرمایه اجتماعی» بود و در سال ۸۹ نیز «اعتماد شما پایه اقتدار ماست» به عنوان شعار هفته ناجا برگزیده شد تا نشان دهد که رویکرد مردم محوری یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های پلیس است. 
با آغاز دهه ۹۰، تغییر رویکرد ناجا به سمت اقدامات اجتماعی نمود بیشتری پیدا کرد و گرچه فرماندهان ارشد ناجا تاکید زیادی بر ارتقای اقتدار این نیرو داشتند اما شعار ناجا در سال ۹۰،  «سهم من در امنیت و آرامش» بود. «سرمایه اجتماعی، اساس اقتدار ما»، «اقتدار پلیس در سایه مردم‌داری، قانون‌مداری و روزآمدی» نیز دو شعار این هفته در سال‌های ۹۱ و ۹۲ بود. 
در سال‌های ۹۳ و ۹۴ فرماندهان پلیس تلاش کردند تا علاوه بر تاکید بر وجهه اجتماعی و خدماتی این نیرو، از شعاری که هر ساله رهبر انقلاب برای سال انتخاب می‌کنند در نامگذاریشان وام بگیرند و از این رو شعار «پلیس، تلاش جهادی، کارآمدی، اقتدار» به عنوان شعار سال ۹۳ و «اقتدار پلیس، همدلی، همزبانی، امنیت و آرامش» به عنوان شعار سال ۹۴ انتخاب و اعلام شد.
شعار هفته ناجا اما در سال‌های ۹۵ و ۹۶ بیش از همه بر رویکرد مشارکتی این نیرو در تامین امنیت اشاره داشت؛ چرا که در سال ۹۵ شعار «همه با هم برای امنیت و آرامش» و در سال ۹۶ شعار «"پلیس برای امنیت، امنیت برای همه» به عنوان شعار منتخب و نشان دهنده اولویت ناجا انتخاب شد. در سال ۹۷ کلید واژه اقتدار دوباره به شعار هفته ناجا بازگشت و در کنار آن کلید واژه امین بودن هم افزوده است. کلید واژه‌ای که در سال ۹۸ نیز مورد توجه قرار گرفت تا شعار این هفته در سال ۹۷ «پلیس مقتدر، امین مردم» و در سال۹۸ «پلیس هوشمند؛ امین مردم» باشد. تاکید بر هوشمندی یکی از مواردی بود که از نیمه سال ۹۸ تا نیمه اول سال ۹۹ به جد مورد تاکید بخش های مختلف نیروی انتظامی قرار گرفت.
شعار هفته ناجا اما در آخرین سال قرن، تحت تاثیر همه‌گیری جهانی کرونا قرار گرفت و برای نخستین بار در کنار امنیت، سلامت مردم نیز در این شعار مورد توجه قرار گرفت. تا به نوعی نشان‌دهنده عزم پلیس برای جذب مشارکت برای ارتقا امنیت و صیانت از سلامت باشد. امسال هفته نیروی انتظامی با شعار «با هم برای امنیت و سلامت» آغاز خواهد شد. 
تاکید بر سلامت البته تنها تفاوت شعار امسال هفته ناجا با ۱۴ سال قبل نیست. امسال برای نخستین برای هفته ناجا در همان هفته‌ای که سیزدهم مهرماه یعنی روز نیروی انتظامی در آن واقع شده برگزار نشد و با تاخیری حدود دو هفته‌ای از فردا ۲۷ مهرماه در سراسر کشور فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

لئون از زایتسف هم گذشت- ستاره لهستان رکوردار سرویس سرعتی والیبال جهان
ستاره کوبایی الاصل تیم ملی والیبال لهستان و تیم پروجا ایتالیا، رکورد سرعتی‌ترین سرویس جهان را شکست و از زایتسف گذشت.
شکست سنگین اتلیتکو برابر بایرن- پورتو با طارمی به منچسترسیتی باخت
اتلتیکو مادرید در دیدار برابر بایرن مونیخ با نتیجه چهار بر صفر تن به شکست داد و پورتو هم با مهدی طارمی برابر منچستر سیتی بازی را واگذار کرد.
زیدان: من مسئول این شکست هستم
سرمربی رئال مادرید اعلام کرد مسئول شکست تیمش مقابل شاختار است.
شروع ناامید کننده مادرید در لیگ قهرمانان
رئال مادرید در دیدار نخست خود در فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا برابر شاختار دونتسک اوکراین تن به شکست داد.
جزئیات نزاع مسلحانه در شهرستان بهمئی-۲ کشته و ۴ مجروح
فرمانده انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد از دستگیری ۳نفر از عاملان نزاع دسته جمعی مسلحانه در شهرستان بهمئی خبر داد.
گواهی انحصار وراثت چیست و چگونه صادر می‌شود؟
برای دریافت گواهی انحصار وراثت و طبقات ارث باید به نکات قانونی توجه داشت.
اموال مسروقه‌تان را از «نما» پیدا کنید
رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ از شهروندانی که اموالشان به سرقت رفته خواست تا از طریق مراجعه به سامانه" نما "نسبت به شناسایی و تحویل آن اقدام کنند.
اعضایی از بدن که شخصیت شما را رو می‌کنند
در این مطلب با برخی از اعضای بدن آشنا می شوید که از درونیات شما خبر می‌دهند.
خطرات فشارخون بالا در جوانان
عارضه فشارخون بالا یک فاکتور خطرزای مهم در بروز بیماری قلبی و دیگر مشکلات جسمی است.
تجارت خارجی با تهاتر نفت رشد می‌کند
همتی گفت: تهاتر نفت با کالا‌های اساسی باعث افزایش تجارت خارجی کشور خواهد شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خطرات فشارخون بالا در جوانان
عارضه فشارخون بالا یک فاکتور خطرزای مهم در بروز بیماری قلبی و دیگر مشکلات جسمی است.
واریز سهمیه بنزین آبان ماه +جدول
سهمیه بنزین خودرو‌ها و موتورسیکلت‌ها بامداد اول آبان در کارت‌های سوخت شارژ شد.
شرایط  رکود به خرده فروشی بازگشت
گزارش شهریور ماه شامخ (شاخص مدیران خرید) نشان‌دهنده بازگشت به شرایط رکود به بخش خرده فروشی است.
نرخ تورم انگلیس دوباره بالا رفت
نرخ تورم انگلیس پس از چندین کاهش متوالی به ۰.۵ درصد افزایش یافت.
واکنش سردار آزمون به باخت زنیت
بازیکن ایرانی زنیت بابت شکست دیشب تیمش ابراز ناراحتی کرد.
جزئیات نزاع مسلحانه در شهرستان بهمئی-۲ کشته و ۴ مجروح
دستگیری سارقان سرقت مرگبار از طلافروشی تبریز
دستگیری عاملان فروش اینترنتی سلاح در تهران
دستگیری ۴ دلال بزرگ ارز در فضای مجازی
وضعیت محدودیت‌های ترافیکی جاده‌ها در تعطیلات پیش‌رو
دستگیری ۱۵ اوباش سابقه دار در غرب استان تهران
فردا مسئولان وظیفه عمومی ناجا پاسخگوی پرسش های مردم هستند
پلیس راهور در فرآیند هوشمندسازی پیشگام و پیشرو است
کشف ۲۱۹ کیلو کوکائین در شهر ˮمرسینِˮ ترکیه
تحویل ۵۰۰ دستگاه خودرو به راهور ناجا-کاهش ١۶.٢ درصدی تعداد جانباختگان حوادث ترافیکی