روایت مشکلات زنان امروزی در «واحد شماره دو!»

08:43 ۱ روز و ۸ ساعت پیش افکار نیوز 347 0

کتاب صوتی «واحد شماره دو!» نوشته‌ی عاطفه طیه، درباره‌ی زنی افسرده است که تمام وظایف خانه را به علت بی‌مسئولیتی همسرش به عهده می‌گیرد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،کتاب صوتی «واحد شماره دو!» نوشته‌ی عاطفه طیه، درباره‌ی زنی افسرده است که تمام وظایف خانه را به علت بی‌مسئولیتی همسرش به عهده می‌گیرد. این اثر در قالب داستان به روایت برخی از مهمترین مشکلات، دغدغه‌ها و انتظارات زنان از جامعه‌ی کنونی می‌پردازد.
درباره‌ی کتاب صوتی «واحد شماره دو»کتاب صوتی «واحد شماره دو!» داستان بلندی درباره‌ی زندگی مشترک زنانو مردان امروزی است که با دیدی ویژه به مشکلات و موضوعات زندگی اجتماعی و شخصی آن‌ها خصوصا زنان می‌نگرد.
عاطفه طیه در این رمان زندگی زنی افسرده و خسته به اسم پوری را شرح می‌دهد که که به خاطر بدهی‌های شوهرش مجبور است هم خانه‌دار و هم کارمند باشد، او زندگی سختی را در پیش گرفته، به طوری که باید هر دو وظیفه را با هم قبول کند و آن‌ها را به بهترین نحو مدیریت کند که گاهی مطلوب او نیست. او تمام مسئولیت‌ها و خرج خانه را به عهده می‌گیرد و از تمام نیرویش برای ایده‌آل به نظر رسیدن زندگی‌اش در نظر دیگران استفاده می‌نماید. پوری با افرادی معاشرت می‌کند و رفتار‌هایی از خود نشان می‌دهد که او را می‌آزارد، اما چاره‌ای جز این برای ادامه‌ی زندگی خود ندارد. او سختی‌های زیادی را پشت سر می‌گذارد، اما باز هم به آن جایگاهی که می‌خواهد، نمی‌رسد، زیرا او یک زن است.
نام این رمان به گونه‌ای کنایه‌آمیز به نوع دید جامعه ایرانی به زنان اشاره می‌کند که همیشه با وجود قبول وظایف سنگین و حتی حساس به عنوان جنس دوم به حساب می‌آیند. شخصی که بخش‌های مهم و دشوار وظایف یک زندگی مشترک و اجتماعی را بر دوش می‌کشد، اما دیده نمی‌شود و آنطور که شایسته است با او برخورد نمی‌شود.
کتاب صوتی «واحد شماره دو!» رمانی فمینیستیک به حساب نمی‌آید، اما یکی از آثار ماندگار در ادبیات اجتماعی معاصر است که شخصیتی درخشان، باورپذیر و قابل درک را در خود به نمایش می‌گذارد. نویسنده در این کتاب، دوربینی را در زاویه دید شخصیت اصلی می‌کارد و شما را با او به کلیه زوایای رمان می‌کشاند. زوایایی مانند غم‌ها، حسرت‌ها تا شوخی‌ها که گاه در مراحل دشوار زندگی وجودش را نوازش می‌دهد. عاطفه طیه در این اثر از طنز خفیفی نیز استفاده کرده که شنیدن و یا خواندن کتاب را برای هر گروه سنی جذاب و دل‌نشین می‌کند. در حقیقت این طنز خفیف، جاری در زندگی تمام انسان‌هاست که در این کتاب صوتی به درک بسیاری از بخش‌های آن و همدل شدن با آن کمک شایانی کرده است.
این رمان به صورت اول شخص روایت می‌شود و بدون بهره‌گیری از توصیفات و یا ایجاد شرایط پیچیده می‌کوشد برخی از مهمترین مشکلات و دغدغه‌های زنان را شرح دهد و به بررسی نوع نگاه به زنان و نیز انتظارات زنان از جامعه‌ی کنونی‌شان بپردازد.
روایت مشکلات زنان امروزی در «واحد شماره دو!»
در قسمتی از کتاب صوتی «واحد شماره دو!» می‌شنویم:خوابش می‌آمد، اما نمی‌خواست بخوابد. فکر کرد کاش می‌شد خانه مادرش نرود و خانه را مرتّب کند. از جایش بلند شد. رفت و نشست روی کاناپه. احساس کرد فشارش افتاده. یک حبّه قند از روی میز برداشت و گذاشت توی دهانش. روی کاناپه دراز کشید و پایش را گذاشت روی کوسن. به یاد همکارش افتاد که دعوتش کرده بود. فکر کرد اگر بگوید شوهرش مریض است به قول آزاد ضایع است. پارسال هم همین را گفته بود. شاید بهتر بود بگوید عروسی دعوت دارد. نمی‌خواست برود. نمی‌دانست چه بگوید. چشمش را بست. کمی کش و قوس آمد. به میز کنارش نگاه کرد. رویش یک بشقاب قطاب بود. کنارش آلبوم عکس‌های قدیمی. نیم‌خیز شد و یکی گذاشت توی دهانش. قطاب‌ها ریز و خوش طعم بودند. کمی شیرینی‌اش زیاد بود. قطاب یزد. یکی دیگر گذاشت توی دهانش. همسایه روبه رو آورده بود. مستاجر جدید واحد شماره یک. زنی نسبتاً جوان. شاید هم سن و سال پوری. دو ماه پیش اثاثش را آورده بود. به نظر می‌رسید تنها زندگی می‌کند.
واحد شماره یک بزرگ‌تر بود. یک حیاط کوچک هم داشت. فقط آن واحد به حیاط راه داشت. واحد‌های دیگر فقط می‌توانستند از پارکینگ استفاده کنند. آپارتمان پوری پارکینگ هم نداشت. واحد روبه رو هم حیاط اختصاصی داشت هم پارکینگ. دو پلّه هم از واحد پوری بالاتر بود. واحد پوری درست روی پارکینگ بود. زمستان سرد بود، تابستان گرم. صبح‌ها سر و صدای روشن کردن و حرکت ماشین‌های توی پارکینگ را هم داشت.
 


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

میراث و گردشگری
میراث و گردشگری

آخرین اخبار

بالاخره ویروس کرونا از کجا آمد؟
چند ماهی می‌شود که کرونا دست از سرمان برنداشته، آنقدر مانده که مناسبات زندگی‌مان را تغییر داده و حالا قبل از هرکاری، کرونا سنجی محل و شرایط را انجام می‌دهیم!
اعتیاد زنان دردناک‌تر است
«من در روند درمان مردان زیادی بوده‎‌ام اما حتی نتوانسته‌ام یک زن را نجات بدهم. تجربه به من نشان داده که ترک برای زنان بسیار سخت‌تر از مردان است.»
افت شدید رکورد زنان کماندار نسبت به مردان در اولین اردوی تیم ملی
سرمربی تیم ملی ریکرو پس از برگزاری اولین اردوی کمانداران در جزیره کیش پس از ۷ ماه تعطیلی گفت: با توجه به افت رکورد کمانداران در ۷ ماه گذشته به دلیل تعطیلی اردوها، کار سختی را پیش‌رو داریم تا دوباره ورزشکاران را به اوج آمادگی قبل از کرونا برسانیم.
حامد حدادی راهی سی‌چوآن می‌شود؟
ستاره تیم ملی بسکتبال ایران از پیشنهاد جدی تیم سی‌چوآن چین به او خبر داد.
عکس روز- خوشحالی بد موقع
خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا
بارتومئو به استعفا فکر می‌کند
رییس باشگاه بارسلونا که قصد نداشت استعفا دهد اکنون به این موضوع فکر می‌کند.
باشگاه پرسپولیس: پنجره نقل‌وانتقالاتی هنوز بسته نشده است
مدیر روابط عمومی باشگاه پرسپولیس اعلام کرد فیفا هنوز نامه‌ای مبنی بر بسته شدن پنجره نقل‌ و انتقالاتی این باشگاه ارسال نکرده است.
این همه تناقض از کجا می‌آید؟- تیم‌هایی که پول خرید ضدعفونی هم نداشتند!
قراردادهای سنگین قیمت در نقل ‌و انتقالات به هیچ وجه با ناتوانی برخی از تیم‌ها در خرید مواد ضدعفونی کننده و اجرای پروتکل بهداشتی در لیگ نوزدهم هم‌خوانی ندارد.
نفت مسجدسلیمان با یک مدافع توافق کرد
تیم فوتبال نفت مسجدسلیمان برای لیگ بیستم با یک مدافع خوزستانی به توافق رسید.
پرداخت بدهی‌های آلومینیوم در اولویت- اراکی‌ها می‌خواهند بالانشین باشند
باشگاه آلومینیوم اراک برای حضور در لیگ برتر می‌خواهد ابتدا بدهی‌های خود را پرداخت کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سپاهان چوب اشتباه‌های استقلال و پرسپولیس را می‌خورد- شفر و استراماچونی چه گلی به سر ما زدند؟
یک کارشناس فوتبال از میدان دادن به مربیانی مانند نویدکیا، مجیدی و رحمتی دفاع کرد و گفت این مربیان با کار کردن در تیم‌های بزرگ پیشرفت می‌کنند.
تساوی بدون گل پاختاکور مقابل الهلال
تیم‌های فوتبال پاختاکور ازبکستان و الهلال عربستان به تساوی بدون گل رضایت دادند.
نامه اعتراض پرسپولیس به AFC: فوتبال را در زمین سیاست، بازی نکنید
باشگاه پرسپولیس با ارسال نامه‌ای به کنفدراسیون فوتبال آسیا مراتب اعتراض خود را نسبت به جعل نام «خلیج فارس» در مصاحبه حمید مطهری در توئیتر رسمی AFC اعلام کرد.
۲ آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع شهرستان بویراحمد
رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان بویراحمد در استان کهگیلویه و بویراحمد از وقوع دو مورد آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع این شهرستان خبر داد.
فردا؛ آخرین مهلت ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش و پرورش
مهلت ثبت‌نام برای شرکت در هشتمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور در سال ۹۹ که از ظهر روز پنجشنبه ۲۰ شهریور از طریق سایت سازمان سنجش آغاز شده بود فردا شنبه ۲۹ شهریور ماه به اتمام می رسد. وزارت آموزش و پرورش در آزمون استخدامی امسال حدود ۲۸ هزار نفر را برای شغل معلمی جذب خواهد کرد.
دختر نوجوانی که در سینما یک شبه ره صد ساله رفت
مهران رجبی به کرونا مبتلا شد
جدول زمانی آموزش تلویزیونی دروس دانش‌آموزان امروز 27 شهریور
خاطره بازی با سینمای جنگ در فیلم‌های این هفته
روایت مشکلات زنان امروزی در «واحد شماره دو!»
تجلیل از بازیگران برگزیده جشنواره «تورنتو»
خاطره بازی با سینمای جنگ در فیلم‌های آخر هفته تلویزیون
پایان اکران آنلاین «لتیان»
«حاج خانوم» به مناسبت سالروز فاجعه منا آماده پخش شد
تولید «پارک پردیسان» در رادیو تهران