همه‌گیری پس از کرونا، تلفات شدیدتری خواهد داشت

02:25 ۹ روز و ۱۸ ساعت پیش افکار نیوز 230 0

سازمان جهانی بهداشت در پیامی به سازمان ملل نوشت: در همه گیری آینده که مطمئناً به وقوع خواهد پیوست، تلفات و خسارات بسیار گسترده‌تر و شدیدتر خواهد بود.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،۹ ماه از همه گیری ویروس کرونا در جهان می‌گذرد. در این مدت، نزدیک به ۳۰ میلیون نفر به این ویروس آلوده و ۹۴۰ هزار نفر جان خود را از دست داده اند.
در ماه‌های ابتدایی که ویروس در جهان در حال گسترش بود، بسیاری از دولت‌ها بدون توجه به اصول اخلاقی تنها به فکر تامین نیاز‌های بهداشتی مانند ماسک، دستکش، مواد ضدعفونی کننده و ... برای خود بودند و در برخی موارد حتی دولت‌ها به راهزنی اقلام بهداشتی نیز روی آوردند. در یک مورد، دولت
ترامپدستور توقف فروش ماسک و دستکش یک شرکت آمریکایی به کانادا داد که اوتاوا این اقدام واشنگتن را سرقت نامید.
با فرا رسیدن ماه سپتامبر که معروف به ماه مجمع عمومی سازمان ملل است، مقامات سازمان‌های بین المللی امیدوار به همکاری میان کشور‌ها هستند. در نیمه دوم این ماه هر سال سران و رهبران کشور‌های جهان در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گردهم می‌آیند تا درباره مشکلات و مسائل جهانی به تبادل نظر بپردازند. این نشست سالانه بهترین زمان برای نزدیکی و دوستی میان کشور‌ها محسوب می‌شود. از همین رو، سازمان بهداشت جهانی اقدام به ارسال پیامی به هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک کرد.
به دلیل هر گونه خطرات  اجتماعی، قرار است هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل به صورت ویدئو کنفرانس و غیر حضوری برگزار شود.
سازمان جهانی بهداشت در پیامی به این نشست بر روی ۳ موضوع تاکید کرد:۱- ما از سران کشور‌ها و رهبران جهان می‌خواهیم در این نشست اطمینان حاصل کنند دسترسی منصفانه و یکسان به ابزار‌های مدیریت و کنترل شیوع ویروس کرونا در جهان (از جمله ماسک، دستکش، مواد ضدعفونی کننده، تجهیزات بیمارستانی مانند دستگاه تنفس مصنوعی و...) برای تمامی مردم میسر باشد. این امر با همکاری با برنامه شتاب دهنده سازمان جهانی بهداشت که در حال تحقیق، توسعه و درمان کووید ۱۹ و واکسن کرونا است، میسر خواهد شد.
۲- همزمان با خطر نابودی دستاورد‌های گذشته بهداشتی در جهان به دلیل همه گیری ویروس کرونا، حرکت به سمت اهداف توسعه پایدار باید ادامه پیدا کند. براساس گزارش‌های اعلام شده ۹۰ درصد کشور‌های جهان به دلیل همه گیری کووید ۱۹ برنامه‌های عمومی بهداشتی خود (از جمله واکسیناسیون عمومی) را متوقف کرده اند. این بدان معناست که دولت‌ها نیازمند سرمایه گذاری بیشتر در بحث زیرساخت‌های بهداشتی هستند.
۳- ما هم اینک نیازمند آماده شدن تمامی کشور‌ها برای یک همه گیری دیگر در جهان هستیم. شیوع ویروس کرونا نشان داد که چقدر در برابر یک همه گیری جهانی آسیب پذیر هستیم. ما از تمامی شهروندان و دولت‌ها می‌خواهیم با همکاری یکدیگر برای همه گیری‌های آینده آمادگی داشته باشند. در حال حاضر این اقدام  ما، آینده اجتماعی جهان را مشخص خواهد کرد.
پیش‌تر نیز مرکز نظارت بر آمادگی جهانی بهداشتی اعلام کرد: جهان به هیچ عنوان آمادگی لازم برای مقابله با همه گیری یک بیماری در آینده را ندارد. همچنین کشور‌های جهان در جلوگیری از وقوع بیماری‌هایی که منجر به همه گیری شوند، ناتوان هستند.
در گزارش این سازمان مستقل که توسط سازمان جهانی بهداشت و بانک جهانی به وجود آمده، تاکید شده است: شیوع کووید ۱۹ در جهان نشان داد، جامعه جهانی چقدر در مقابل یک همه‌گیری آسیب پذیر است. حقیقت این است که ما نمی‌توانیم مانع از وقوع چنین همه گیری‌هایی شویم و چنین رخداد‌هایی به نظر غیرقابل اجتناب می‌رسد.
همه گیری جهانی کرونا آزمون سختی برای آمادگی بهداشتی کشور‌های جهان در مقابل بیماری بود. درس نگرفتن از شیوع کووید ۱۹ به معنای آن است که در همه گیری آینده که مطمئناً به وقوع خواهد پیوست، تلفات و خسارات بسیار گسترده‌تر و شدیدتر خواهد بود. اشتباه جمعی رهبران سیاسی منجر به چنین اختلال و بی نظمی شده است. سرمایه گذاری‌های مالی و سیاسی بسیار ناکافی بوده است و هم اکنون تمامی ما تقاص این اشتباهات را پس می‌دهیم. جهان فاقد گزینه برای مقابله و جلوگیری از اتفاقات ناگوار رخ داده نبود، بلکه بار‌ها برای انجام اقدامات لازم در یک دهه اخیر به کشور‌ها هشدار داده شده بود.
سازمان جهانی بهداشت در گزارش قبلی خود نیز درباره تبعات توقف برنامه‌های بهداشت عمومی کشور‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا هشدار داده بود. داده‌های آماری سازمان جهانی بهداشت از بیش از ۱۰۰ کشور جهان نشان می‌دهد از ماه مِه تا ماه ژوئیه میلادی برنامه‌های مربوط به بهداشت عمومی مختل شده است.
برنامه واکسیناسیون عمومی با ۷۰ درصد، برنامه پزشک خانوادهو مراقبت‌های مربوط به آن ۶۸ درصد و مراقبت‌های مربوط به پیشگیری و تشخیص سرطان در جامعه ۵۵ درصد دچار اختلال در فرآیند اجرا شده اند. منطقه شرق مدیترانه شامل کشور‌هایی همچون افغانستان، یمن و سوریه و نیز منطقه آفریقا و جنوب شرق آسیا بیشترین آسیب را در اجرای برنامه‌های بهداشت عمومی از زمان همه گیری ویروس کرونا دیده اند.
سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد: همزمان با تلفات ویروس مرگبار کرونا در جهان، شاهد آن هستیم که به دلیل اختلال در روند اجرای برنامه‌های بهداشت عمومی در جامعه، تلفات سایر بیماری‌ها نیز در برخی نقاط جهان شاهد افزایش بوده است. اگر این روند ادامه یابد، در بلند مدت شاهد افزایش تلفات ناشی از بیماری‌های قابل پیشگیری خواهیم بود و این موضوع حتی پس از پایان همه گیری کرونا نیز می‌تواند دامن کشور‌ها را بگیرد.
ستکم ۳۰ برنامه واکسیناسیون عمومی در مقابل بیماری سرخک در خطر لغو شدن قرار دارد که می‌تواند منجر به ایجاد همه گیری جهانی این بیماری شود. پیش از شیوع ویروس کرونا نیز شمار مبتلایان به سرخک در جهان در حال افزایش بود. براساس داده‌های سازمان جهانی بهداشت تنها در سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۱۰ میلیون نفر به سرخک مبتلا شدند و ۱۴۰ هزار نفر که بیشتر آنان کودک بودند جان خود را از دست دادند.
سازمان جهانی بهداشت به شدت نگران است عدم واکسیناسیون عمومی منجر به مرگ و میرگسترده ناشی از بیماری‌های قابل کنترل شود. براساس داده‌های این نهاد، در سال ۲۰۱۹ و پیش از شیوع ویروس کرونا ۱۴ میلیون کودک در جهان تحت برنامه واکسیناسیون سالانه قرار نگرفتند. بیشتر این کودکان ساکن قاره آفریقا بودند و به برنامه‌های بهداشت عمومی دسترسی نداشتند.
به گفته متخصصان توقف روند واکسیناسیون عمومی و نیز اجرای برنامه‌های بهداشتی در جامعه می‌تواند تلفاتی بسیار بیشتر از ویروس کرونادر جهان داشته باشد.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

استقبال 4 میلیون نفر از صندوق پالایشی یکم
مدیر صندوق پالایشی یکم گفت: تا پایان مهلت پذیره‌نویسی صندوق پالایشی یکم، چهار میلیون نفر از این صندوق استقبال کردند و 20 درصد واحدهای صندوق به فروش رسید.
صادرات بیش از 12 میلیون تن فولاد با وجود تحریم های ظالمانه
معاون اول رییس جمهور گفت: علی رغم تحریم های ظالمانه، ایران در سال 98 بیش از 12 میلیون تن فولاد به کشورهای دیگر صادر کرده است.
جهاد کشاورزی باید درباره بازار سیاه نهاده‌ها پاسخ دهد
رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان در واکنش به اظهاراتی مبنی بر اینکه چرا وقتی نمی‌توانید بازار را کنترل و نظارت کنید به مردم وعده می دهید، گفت: ما در سازمان حمایت مصرف کنندگان و در سازمان تعزیرات، اختیارات و توان محدودی داریم.
زمان شروع به کارسپاهان برای لیگ بیستم
بازیکنان تیم فوتبال سپاهان اصفهان که روز گذشته و پس از پایان دور گروهی مسابقات لیگ قهرمانان آسیا به ایران برگشتند با نظر سرمربی تیم راهی شهر و محل زندگی خودشان شدند و سه روز استراحت به استراحت می‌پردازند.
سوپرگل سردار آزمون مقابل یوفا+ فیلم
سردار آزمون موفق شد در دیدار مقابل اوفا با ضربه‌ای سرضرب گلی دیدنی و زیبا را به ثمر برساند.
حامد لک کنار گذاشته شد
جانشین حامد لک در ماشین سازی از این تیم کنار گذاشته شد.
پیروزی پرگل زنیت با درخشش آزمون
یاران سردار آزمون توانستند اوفا را با ۶ گل شکست دهند.
سفیر ایران در دوحه به استقلال و پرسپولیس تبریک گفت
محمدعلی سبحانی سفیر ایران در دوحه قطر ضمن تقدیر از میزبانی کشور قطر، به دو تیم استقلال و پرسپولیس بابت نتایجی که گرفتند، تبریک گفت.
دستور فوری رئیس جمهور برای رفع مشکلات بیمه دی و خدمات دهی به جانبازان و ایثارگران
رئیس جمهور طی نامه‌ای خطاب به سعید اوحدی رئیس بنیاد شهید و ایثارگران خواستار حل مشکلات جانبازان و ایثارگران شد.
هژمونی آمریکا عامل تفرقه و تقابل در جهان است
دولت آمریکا با استفاده از ترفند و روش معمول اعمال فشار خود، به دنبال طراحی دامی است تا «Bytedance»، شرکت سازنده تیک تاک را مجبور به قطع ارتباطش با چین سازد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بازگشت «رضا عطاران» به سریال‌سازی پس از 12 سال
رضا عطاران پس از 12 سال دوری از ساخت سریال، قصد دارد اولین سریالش را در نمایش خانگی بسازد.
منتظر فصل چهارم «بچه مهندس» باشید
تهیه کننده سریال «بچه مهندس» از آغاز تصویربرداری فصل چهارم این سریال در شرایط مساعد خبر داد.
ژاوی: بازی با پرسپولیس یک فینال است- یک بازی سخت و دشوار مقابل بهترین تیم ایران داریم
سرمربی تیم فوتبال السد قطر گفت: یک بازی سخت و دشوار مقابل پرسپولیس بهترین تیم ایران داریم و این بازی برای ما شبیه یک فینال است.
روایت رفیق دوست از اتفاقات «قرن ۱۴»
ویژه برنامه تلویزیونی «قرن ۱۴» با موضوع بازخوانی تاریخ هشت سال جنگ تحمیلی و با حضور محسن رفیق‌دوست، شنبه شب پنجم مهرماه از شبکه افق پخش می‌شود.
تندیس‌هایی که حس شرمساری را برمی‌انگیزند! + تصاویر
معاون امور هنری با تاکید بر ضرورت توجه بیشتر به مجسمه‌سازی و تندیس‌پردازی برای معرفی چهره‌های شاخص و افتخارات کشورمان، در این‌باره از تندیس‌های ساخته شده برای سردار شهید قاسم سلیمانی که در شهرهای مختلف کشور نصب شده‌اند، انتقاد کرده است.
دستور فوری رئیس جمهور برای رفع مشکلات بیمه دی و خدمات دهی به جانبازان و ایثارگران
مهلت انتخاب رشته کنکور تمدید شد
پایتخت ۷ درجه خنک می‌شود
پیام رسان‌های داخلی باید تقویت شوند
تلویزیون اینترنتی شادنما در «شاد» ایجاد شد
گرفتگی صدا از علائم کرونای جدید؟!
طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی به معنای فیلترینگ نیست
مجموع بیماران کرونا در کشور به ۴۴۳ هزار و ۸۶ نفر رسید- فوت ۱۷۲ بیمار دیگر
«سردار قنبری» رئیس پلیس آگاهی ناجا شد
فوت ۱۲ هزار تهرانی به دلیل کرونا