ارائه گرایش‌های تخصصی رشته صنایع دستی در آینده نزدیک

12:48 ۱۰ روز و ۲ ساعت پیش ایسنا 168 0
ارائه گرایش‌های تخصصی رشته صنایع دستی در آینده نزدیک

مدیرگروه رشته صنایع دستی دانشگاه هنر گفت: برای رشته صنایع دستی بازنگری کاملی در سرفصل‌های قدیمی دروس؛ سرفصل‌های جدید و متناسب با نیاز روز و حال حاضر حوزه صنایع دستی طراحی شده است و در آینده بسیار نزدیک با گرایش‌های تخصصی در زمینه‌های مختلف صنایع دستی ارایه خواهد شد.

ایسنا

محمود کارگر عضو هیات علمی دانشکده هنرهای کاربردی دانشگاه هنر و مدیر گروه رشته صنایع دستی این دانشگاه در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: از آنجایی که که ماهیت هنر و رشته‌های هنری با سایر رشته‌هایی مانند فنی مهندسی، پزشکی و .... متفاوت است به تبع آن تاثیر انواع معضلات اجتماعی، فرهنگی و... مانند انواع بیماری‌های همه‌گیر به گونه‌ای متفاوت در وجوه مختلف هنر و آموزش رشته‌های هنر خود را نمایان می‌سازد. این تفاوت ماهیت را شاید بیشتر بتوان از جنبه عملگرا بودن رشته‌های هنری مد نظر قرار داد. 
وی در ادامه افزود: چرا این گونه رشته ها بیشتر با جنبه و وجه عملی کار درگیر هستند. این وجه به خودی خود به معنای حضور مداوم در موقعیت انجام کار هنر است. وجه عملگرایی و کارگاهی بودن در رشته های هنری بویژه حوزه بسیار گستره صنایع دستی، تاثیرپذیری خود را از بیماری‌های همه گیری مانند کرونا بیشتر نشان می‌دهد. با شروع بیماری و راهکارهای ارایه شده آموزشی یعنی آموزش مجازی، شاید برای حوزه آموزش تئوریک و نظری بستری مناسب باشد هر چند که همان هم به پای آموزش حضوری نمی رسد، اما در حوزه آموزش عملی و کارگاهی فضای مجازی و آموزش مجازی در شرایط فعلی بستری مناسب برای انجام کار را فراهم نمی‌کند و همان گونه که ذکر شده عمده مباحث حوزه هنر و صنایع دستی بر پایه آموزش عملی یعنی حضور هنرجو و یا دانشجو در محل آموزش است که در شرایط کنونی این بیماری خدشه ای بسیار جدی وارده کرده و تاثیر خود را نمایان ساخته است.
مدیر گروه رشته صنایع دستی دانشگاه هنر بیان کرد: با حمایت مجدانه و سرمایه گذاری مفید در آموزش درست و صحیح صنایع دستی با فرهنگ و هویت ایرانی همچنین حمایت از تولید، خرید محصولات صنایع دستی توسط دولت ها، صادارات، بازاریابی فروش، برداشت موانع سخت اداری جهت راه اندازی کسب و کارهای این حوزه، ارایه تسهیلات کم بهره مفید، و به موقع... شاهد باروری و رونق بیشتر هنر در تمامی ابعاد خواهیم بود. 
وی گفت: یکی از مشکلات در مبحث اموزشی نبودن سرفصل دروس رشته صنایع دستی در دوره کارشناسی بود که به یاری همکاران، آموزش این رشته بازنگری شده و واحدهای درسی مفیدتری در سرفصل دروس قرار گرفته است. گذشته از این، تصمیم گیری و همکاری همه اعضای آموزشی گروه رشته صنایع دستی دانشگاه هنر با بازنگری کامل در سرفصل دروس قدیم، سرفصل جدیدی متناسب با نیاز روز و حال حاضر حوزه صنایع دستی  آماده شده و با گرایش های تخصصی در زمینه های مختلف صنایع دستی در آینده بسیار نزدیک ارایه خواهد شد. آموزش صنایع دستی در دانشگاه ها به دلیل عملی و کارگاهی بودن واحدهای درسی هزینه بر بوده و عدم دسترسی به بودجه ایده آل در زمینه آموزشی، پژوهشی و تجهیزاتی نیز معظلی دیگر محسوب می‌شود.
کارگر بیان کرد: رشته صنایع دستی با سابقه ای کهن در ایران یکی از مهمترین رشته های هنری دانشگاه مادر ایران یعنی دانشگاه هنر است. با توجه به اینکه ارایه این رشته از دهه ۶۰ به صورت آموزش دانشگاهی در دانشگاه هنر شروع شده است، در طی این چندین دهه دانشگاه هنر زیرساخت های مناسبی برای برگزاری و اموزش رشته صنایع دستی در گرایش های مختلف را چه به لحاظ جذب اعضای هیئت علمی و اساتید مدعو متخصص، امکانات آموزشی، فضاهای آموزشی فراهم نموده است.
 عضو هیات علمی دانشکده هنرهای کاربردی دانشگاه هنر در پایان خاطر نشان کرد: هدف کادر علمی دانشگاه آموزش دانشگاهی رشته صنایع دستی مبتنی بر عملگرایی و برخورداری دانشجویان از تخصص لازم در حوزه‌های پژوهشی و عملی جهت جذب در بازار کار یا راه اندازی یک شغل مستقل است که خوشبختانه با نگاهی کلی به آمار فارغ التحصیلان این رشته تا اندازه زیادی این مهم برآورده شده است. هرچند ایده ال مورد نظر نیست، اما بدنه هئیت علمی گامهای موثری در جهت رسیدن به آن برداشته و خرده نواقص موجود که از جمله نبودن و یا کمبود برخی واحدهای درسی در سرفصل کلی دروس، بازنگری کامل سرفصل دروس رشته صنایع دستی بوده را برطرف نموده است.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

علم و فناوری جهان
علم و فناوری جهان

آخرین اخبار

ازدواج آسان به‌ لطف کرونا
تجملات و تشریفات از مهم‌ترین موانع ازدواج جوانان است اما از زمان شیوع ویروس کرونا این پدیده‌ها کمتر و تمایل به ازدواج آسان بیشتر شده است.
تکلیف انتخابات فدراسیون دانشگاهی مشخص شد- برگزاری انتخابات با شش نامزد
مجمع انتخاباتی فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی به ریاست وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می شود.
رکورد شکنی در لیگ برتر دوچرخه سواری بانوان
رکورد ماده ۵۰۰متر جوانان در لیگ برتر دوچرخه سواری بانوان شکست.
هانسی فلیک؛ هر ۱۰ بازی یک جام
هانس فلیک پس از قهرمانی در سوپرجام اروپا رکورد کمتر از ۱۰ بازی برای فتح هر جام را به ثبت رساند.
اتلتیکو با جذب سوارس یکی از دشمنانش را از بین برد
اتلتیکومادرید با امضای قرارداد با مهاجم اروگوئه‌ای نه تنها خط حمله‌اش را تقویت کرد بلکه توانست یکی از دشمنانش را از بین ببرد.
نوری: استقلال می‌تواند فینالیست آسیا شود- قضاوت درباره نامجومطلق زود است
پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید آبی‌پوشان پتانسیل حضور در فینال لیگ قهرمانان آسیا را دارند.
کشته شدن افسر پلیس انگلیس در تیراندازی جنوب لندن
پلیس انگلیس اعلام کرد، یک افسر پلیس این کشور در بازداشتگاهی در جنوب شهر لندن در تیراندازی کشته شد.
بازداشت ۳ ماهیگیر فلسطینی توسط مصر
نیروهای گارد ساحلی مصر سه ماهیگیر فلسطینی را به بهانه عبور از خط مرزی غزه با مصر در جنوب نوار غزه بازداشت کردند.
گفتگوی تلفنی قرقاش و پدرسن درباره سوریه
وزیر مشاور امارات در امور خارجه و نماینده ویژه سازمان ملل پیرامون روند سیاسی در سوریه بحث و تبادل نظر کردند.
گاردین: عربستان مشوق توافق های صلح با اسرائیل بود-سازش ریاض تا قبل از انتخابات آمریکا بعید است
روزنامه گاردین انگلیس به نقل از منابعی گزارش داد، در حالی که امارات و بحرین خودشان را آماده امضا توافق عادی سازی روابط دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی در تابستان می کردند عربستان و جارد کوشنر نقش ترغیب کننده این کشورها و دیگر همپیمانان منطقه ای ریاض به روی آوردن به چنین توافقی را ایفا کرده اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

باگ امنیتی اینستاگرام برطرف شد
محققان امنیت سایبری یک آسیب پذیری را در اپلیکیشن اینستاگرام شناسایی کرده بودند که به هکرها اجازه می داد کنترل تلفن هوشمند کاربران را به دست گرفته و از آنها جاسوسی کنند.
ازدواج آسان به‌ لطف کرونا
تجملات و تشریفات از مهم‌ترین موانع ازدواج جوانان است اما از زمان شیوع ویروس کرونا این پدیده‌ها کمتر و تمایل به ازدواج آسان بیشتر شده است.
تکلیف انتخابات فدراسیون دانشگاهی مشخص شد- برگزاری انتخابات با شش نامزد
مجمع انتخاباتی فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی به ریاست وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می شود.
رکورد شکنی در لیگ برتر دوچرخه سواری بانوان
رکورد ماده ۵۰۰متر جوانان در لیگ برتر دوچرخه سواری بانوان شکست.
هانسی فلیک؛ هر ۱۰ بازی یک جام
هانس فلیک پس از قهرمانی در سوپرجام اروپا رکورد کمتر از ۱۰ بازی برای فتح هر جام را به ثبت رساند.
فردا آخرین مهلت انتخاب رشته مجازین کنکور
چه کسانی می‌توانند وارد دانشگاه شاهد شوند؟
امروز آخرین مهلت انتخاب رشته آزمون ارشد پزشکی
پذیرش بدون آزمون در مقطع کارشناسی نداریم-ارائه ۹۰ درصد آموزش‌ها به شکل مجازی
سومین اصلاحیه دفترچه پذیرش بدون کنکور دانشگاه ها منتشر شد
تدریس درس ˮآشنایی با فرهنگ دفاع مقدسˮ در دانشگاه های علوم پزشکی
اولویت جذب داوطلبان بومی در آزمون استخدامی سال ۹۹
هزینه تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه علامه طباطبایی اعلام شد
برای کرونا سریال کمدی و خانوادگی بسازید
اصلاحات دفترچه راهنمای انتخاب رشته منتشر شد-آغاز انتخاب رشته مجازین