معرفی لاین مرغ بومی‌سازی شده کوثر۷ و احیای لاین مرغ آرین

16:57 ۴۲ روز و ۱۳ ساعت پیش ایسنا 1,167 0
معرفی لاین مرغ بومی‌سازی شده کوثر۷ و احیای لاین مرغ آرین

سازمان اقتصادی کوثر هم ‌زمان با سال جهش تولید، ضمن رونمایی از «مجموعه کتب مقابله با تحریم‌ها» از دو دستاورد عملی خود در عرصه تحریم شکنی نیز رونمایی کرد. بنا بر ادعای اسکندری، متخصصان جوان این مجموعه توانستند با دور زدن تحریم‌های اروپا، برای اولین بار در ایران لاین مرغی جدید تحت عنوان «کوثر ۷» را بومی سازی کنند که در کنار لاین مرغ بومی آرین می تواند کشور را از واردات مرغ اجداد بی نیاز سازد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام سازمان اقتصادی کوثر، حوزه غذا اساسی‌ترین بخشی است که اگر کشوری در آن به دنبال دستیابی به خودکفایی نباشد به ‌سادگی توسط ابرقدرت‌های جهانی از صحنه تعاملات جهانی حذف خواهد شد. اگر امروزه می ‌بینید که کشورهایی ادعای ابرقدرتی دارند، در امور سایر کشورها به خود حق دخالت می‌دهند و تهدید می‌کنند، فقط به خاطر پیشتازی آن‌ ها در ساخت اسلحه و تجهیزات جنگی نیست. شوروی کشوری با انواع و اقسام سلاح‌ ها و فناوری‌ های پیشرفته فضایی بود، اما به دلیل ناتوانی در تأمین غذای مردم کشورش، از هم فروپاشید. امپراتوری بزرگ عثمانی نیز همین وضعیت را در جنگ جهانی اول تجربه کرد. امروز آمریکا بیش از ۱۰ برابر و اتحادیه اروپا به‌طور متوسط بیش از ۵ برابر نیاز جمعیت خودشان، غذا تولید می‌کنند. این حجم از تولید نه فقط به‌خاطر جلوگیری از تحریم شدن توسط سایر کشورهاست، بلکه به خاطر به وجود آمدن امکان تحریم غذایی کشورهای دیگر است. بنابراین بسیار ضروری است که در کشورمان بتوانیم در تولید غذای اساسی و نهاده‌های اولیه لازم در تولید محصولات استراتژیک کشاورزی به خودکفایی دست یابیم و امروز راه مقابله با تحریم‌ها به فرموده مقام معظم رهبری (مدظله) قوی شدن و مصون شدن در برابر تحریم‌هاست.

رونمایی از کتب مقابله با تحریم در کنار دو دستاورد عملی تحریم شکنی

سازمان اقتصادی کوثر یکی از نهادهای اقتصادی تولید محور است که با شدت گرفتن تحریم ‌های ظالمانه دشمنان انقلاب، در کنار فعالیت‌های تولیدی خود با تشکیل اتاق فکری ( تحت عنوان کمیته مقابله با تحریم‌ها) متشکل از نمایندگان تولیدکنندگان، متخصصین و اساتید دانشگاه، جوانان دغدغه مند و مسئولین فعلی و سابق هر حوزه اقتصادی بر روی شبکه مسائل تحریم (اختصاصاً با موضوع امنیت غذایی) مطالعات کارشناسی انجام داده و امروز در حالیکه، حاصل چند صد نفر کار پژوهشی پیوسته این سازمان، به صورت مجموعه کتبی تحت عنوان « راهکارهای مقابله با تحریم ­ها» رونمایی می شد، مدیرعامل این مجموعه دو خبر خوش در عرصه تحریم شکنی غذایی کشور را نیز اعلام کرد.

معرفی لاین مرغ بومی‌سازی شده کوثر۷ و احیای لاین مرغ آرین

تولید و معرفی لاین بومی جدید مرغ تحت عنوان «لاین مرغ کوثر۷ » و احیای لاین بومی مرغ آرین خبرهای خوشی بودند که مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر در سال جهش تولید عنوان کرد! بنا به گفته اسکندری مدیرعامل این سازمان، با این دو دستاورد جوانان کشورمان، دیگر صنعت طیور ایران در حوزه تأمین مرغ اجداد خودکفا خواهد شد و حتی می توانیم به سمت صادرات مرغ اجداد هم پیش برویم.

سازمانی که تجلی جوانگرایی و کار با مردم است

اسکندری در حاشیه این نشست خبری، سازمان اقتصادی کوثر را تجلی عینی جوان گرایی و کار با مردم عنوان کرد و در این باره گفت: مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) جایگاه ویژه‌ای برای قشر جوان در لایه‌های اثرگذاری قائل هستند و کلیدواژه جوان جزو کلیدواژه‌های پرتکرار در مطالبات ایشان از مسئولان تصمیم گیر کشور است. ایشان می‌فرمایند: «مجموع آحاد ملّت و کشور مأموریت دارند انقلابشان را حفظ کنند؛ امّا جوان پیش‌ران است، موتور حرکت است». و در جای دیگر می‌فرمایند: « روحیه‌ی جهادی یعنی کارِ بی‌وقفه و خستگی‌ناپذیر و اعتماد به جوان‌ها».

ما در چهل سال بعد از انقلاب جهادهای متعدّدی داشته‌ایم؛ در همه‌ی این جهادها، جوانان جلودار بوده‌اند، جوان‌ها راهگشا بوده‌اند، جوان‌ها نوک پیکان بوده‌اند. ما با جوان‌ها انقلاب کردیم، با جوان‌ها در دوران جنگ تحمیلی از کیان خودمان دفاع کردیم و امروز هم که عرصه جنگ اقتصادی است، با جوان‌ها می‌توانیم پیروز عرصه باشیم و دشمنان خودمان را در این زمینه هم نا امید بکنیم.

معرفی لاین مرغ بومی‌سازی شده کوثر۷ و احیای لاین مرغ آرین

ما در این مدتی که در سازمان بوده‌ایم سعی کردیم این مطالبه حضرت آقا را عملی کنیم و امروز به‌ جرات می‌توانم عرض کنم که سازمان اقتصادی کوثر یکی از نهادهایی است که به بیانیه گام دوم انقلاب در مورد میدان دادن به جوانان ارزشی و دغدغه مند، عینیت بخشیده است. ما طی چند سالی که اینجا بوده‌ایم متوسط سنی مدیران عامل شرکت‌های تابعه را از ۶۰ سال به ۳۹ سال کاهش دادیم! و امروز اثرات این تصمیم را هم در ارتقای شاخص‌های عملکردی، سوددهی و موفقیت شرکت‌ها می‌بینیم.

اسکندری: با جوانان کارها دشوار نیست

ما در سازمان اقتصادی کوثر اعتقاد داریم که «با جوانان کارها دشوار نیست» چراکه طی سال‌های گذشته  با اعتماد به جوان‌ها، فعل «ما توانستیم» را در تمامی حوزه‌های مأموریتی سازمان صرف کرده‌ایم! اگر تا دیروز ادعا داشتیم «ما می ­توانیم» امروز با تکیه بر توان جوانان مومن و انقلابی سازمان با افتخار می گوییم «ما توانستیم».

معرفی لاین مرغ بومی‌سازی شده کوثر۷ و احیای لاین مرغ آرین

رونمایی از لاین بومی مرغ کوثر ۷ و دور زدن تحریمهای اروپا

اسکندری با اشاره به تحریم های اروپا در صنعت طیور کشور و با بیان اینکه بالاخره پس از ۱۰ سال تحقیق و پژوهش نژادهای وارداتی، بومی شد بیان داشت: در سال‌های اخیر بارها کشورهای اروپایی تهدید و در مواردی اقدام به تحریم تحویل مرغ اجداد به کشور شدند که این اقدام نوعی تروریسم اقتصادی و غذایی محسوب می‌شود و از آنجا که کشور ما وابسته به واردات مرغ اجداد از خارج کشور بود، می‌توانست کشور را با خطر کمبود مرغ مادر و در نتیجه، کمبود مواد پروتئینی و مرغ در بازار مواجه کند. در نتیجه تصمیم گرفتیم که مرغ لاین جدیدی را در کشور بومی سازی کنیم. پژوهشگران این سازمان پس از ۱۰ سال تحقیق و پژوهش بالاخره موفق به بومی سازی نژاد لاینی به نام «لاین کوثر ۷ » در کشور شدند. وزیر سابق جهاد کشاورزی افزود: هم اکنون این ظرفیت در کشور ایجاد شده است که مرغ لاین، که مرغ اجداد و مرغ مادر از آن بدست می‌آید در داخل کشور تکثیر شود و زنجیره تولید گوشت سفید از ابتدا تا انتها بدون وابستگی به خارج، در کشور تولید شود.

تا سال ۱۴۰۰ بخش عمده ای از نیاز مرغ اجداد از لاین کوثر ۷ تأمین خواهد شد

اسکندری بیان کرد: امروز مرغ مادر سویه جدید تولید شده بومی در ۱۰ واحد عرضه می‌شود و پیش بینی می‌شود این طرح بتواند در سال ۱۳۹۹ یا ۱۴۰۰ بخش عمده ای از نیاز کشور به مرغ اجداد و مادر را برآورده کند. همچنین جوجه گوشتی آن از خرداد ۱۴۰۰ به بازار عرضه می شود. محمدرضا اسکندری با اشاره به روند دستیابی به لاین مرغ کوثر ۷ ادامه داد: در حال حاضر، هر کشوری از برنامه های پرورشی متفاوتی در پرندگان مولد که بر اساس نیازهای آن کشور باشد، استفاده می نماید. ممکن است در یک کشور تعداد جوجه های گوشتی بیشتر مد نظر باشد و در کشوری دیگر تُناژ گوشت تولید شده. متخصصان ما تلاش نموده اند تا ترکیبی از هر دو برنامه پرورشی را داشته باشند. ضمن اینکه چون در تولید مرغ لاین کوثر ۷  از پرندگان بومی استفاده شده است، بنابراین بدیهی است که مقاومت نسبت به بیماری های اپیدمیک کمتر از پرندگان وارداتی نخواهد بود و در نتیجه این لاین بومی ما در مقایسه با نژادهای وارداتی مقاومت بیشتری در برابر بیماری‌ها دارد. مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر اظهار امیدواری کرد که از این پس با توجه به تولید و بومی سازی مرغ لاین، نیازی به واردات مرغ اجداد وجود نداشته باشد.

احیای مرغ لاین بومی آرین و توجه به ظرفیت های مغفول تولید غذا

به گفته مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر، این سازمان همچنین برای احیای مرغ لاین بومی آرین نیز اقدامات گسترده‌ای در سال‌ های اخیر انجام داده است و از جمله با ایجاد یک مزرعه در استان خراسان رضوی، اقدام به توسعه این نژاد نیز کرده است که در نوع خود، اقدام مؤثر و ارزشمندی محسوب می‌شود. به گفته اسکندری شرکت مرغ مادر دیزباد روی ارتقای صفات بازار پسندی سویه آرین کارهای ارزنده ای انجام داده و امروز توانسته است با نگهداری و پرورش بیش از ۱۱۰.۰۰۰ قطعه مرغ اجداد سویه آرین، پشتوانه ژنتیکی گرانبهایی را برای صنعت طیور کشور تأمین کند و از سوی دیگر با تولید جوجه مادر و تخم مرغ نطفه دار قادر خواهند بود بیش از ۵۰ درصد از نیاز کشورمان به جوجه گوشتی یک روزه را تأمین نمایند.

مزایای لاین بومی آرین

بنا به ادعای وزیر سابق جهاد کشاورزی ایران تنها دارنده لاین مرغ در خاورمیانه است و امروز ورود لاین آرین به زنجیره طیور مزایای متعددی دارد. از جمله: تحقق شعار خودکفایی، کاهش هزینه‌های واکسیناسیون و کنترل بیماریها به واسطه مقاومت بالای مرغ آرین به بیماریهای واگیردار، طول دوره رشد کوتاه تا رسیدن به وزن استاندارد و در نتیجه افزایش ۳۰ درصدی جوجه ریزی و افزایش سود مرغداران و ...

وی ضمن تشکر از همکاری وزارت جهاد کشاورزی برای تکمیل فرآیند احیای کامل لاین مرغ آرین افزود: در همین راستا وزارت جهاد کشاورزی نیز با ارائه بسته‌های حمایتی از پرورش دهندگان مرغ آرین حمایت خواهد کرد و امیدواریم با عرضه لاین آرین و دادن سهم بازاری به آن، سیکل اصلاح نژادی این سویه بومی مرغ تکمیل شده و شاهد حضور دوباره این نژاد بومی در بازار کشور و منطقه باشیم.

انتهای رپرتاژ آگهی


گروه های زیر مجموعه از همه جا

از همه جا
از همه جا

آخرین اخبار

موج سوم کرونا ورزش ایران را مجددا تعطیل می‌کند؟
سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی در رابطه با اینکه آیا موج سوم کرونا، تاثیری بر مجوزهای صادره در مورد شروع فعالیت های ورزشی خواهد داشت؟ گفت: پروتکل ها بسیار سختگیرانه است و تاکنون تصمیم بر توقف فعالیت های ورزشی نیست.
۹ هشدار صندوق جهانی حیات وحش
صندوق جهانی حیات وحش در گزارش اخیر خود آمارهای نگران‌کننده‌ای از وضعیت تنوع زیستی در کره زمین منتشر شده است که از بین رفتن ۸۵ درصد تالاب‌های جهان و آلودگی عمده اقیانوس‌های دنیا از جمله آن‌ها است.
چه کسانی نباید واکسن آنفلوآنزا بزنند؟
هرساله با قرار گرفتن در آستانه فصل سرد که احتمال بیماری‌های واگیردار تنفسی نظیر آنفلوآنزا قوت می‌گیرد، توصیه‌ها برای دریافت واکسن آنفلوآنزا نیز آغاز می‌شود، اما آیا همه افراد واجد شرایط دریافت این واکسن هستند؟
اقدام ترامپ برای کاهش مصونیت حقوقی شرکت‌های اینترنتی
وزارت دادگستری آمریکا پیشنهادی را در خصوص بازبینی قانون مصونیت حقوقی پلتفرمهای آنلاین مانند گوگل به کنگره ارایه کرد.
بهبود کامل تقاضا برای نفت تا پایان سال آینده
شرکت گازپروم نفت روسیه پیش بینی کرد تقاضای جهانی برای نفت در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ به سطح پیش از شیوع ویروس کرونا بازخواهد گشت.
قانون جرم سیاسی با تعریف از اهداف مجرمان سیاسی منافات دارد
یک وکیل دادگستری گفت: قانون جرم سیاسی با تعریفی که از مبانی و اهداف مجرمان سیاسی می‌شود منافات دارد.
راز عجیب دزد خانه‌های اعیانی تهران لو رفت + عکس
مرد جوان با پرسه زنی در خیابان‌های تهران دست به سرقت میلیاردی از خانه‌ها می‌زد.
خواص شگفت انگیز گردو-  کاهش وزن تا درمان صرع با مصرف گردوی تازه
گردو یکی از مقوی‌ترین انواع مغزهاست و مصرف آن باعث درمان بسیاری از بیماری‌ها خواهد شد.
علایم میگرن چشمی را بشناسید
میگرن چشمی یا کلاسیک؛ سردرد شدیدی است که با تغییرات در قوه بینایی همراه است. این تغییرات شامل دیدن نور‌های درخشان یا سایه‌ها است.
حقیقت‌پور: قانون انتخابات ریاست‌جمهوری چارچوب منطقی می‌خواهد
یک نماینده سابق مجلس گفت: اینکه بگویم هر شخصی ایرانی بود و سواد داشت بیاید و در انتخابات نام‌نویسی کند، توهین به مردم ایران است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عرضه کامپیوتری به‌اندازه کف دست توسط کمپانی چینی
ایتنا- کمپانی علی‌بابا به‌تازگی کامپیوتر ابری بسیار قدرتمندی را معرفی کرده است که ابعاد آن به‌اندازه کف دست انسان است و گفته می‌شود که این دستگاه می‌تواند آینده کامپیوترهای خانگی را برای ما مشخص کند.
لطفاً روی چمن نروید!
وضعیت مطلوب استادیوم‌ها در لیگ قهرمانان آسیا از فاصله زیاد قطری‌ها با ایران از نظر امکانات فوتبال حکایت می‌کند.
موج سوم کرونا ورزش ایران را مجددا تعطیل می‌کند؟
سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی در رابطه با اینکه آیا موج سوم کرونا، تاثیری بر مجوزهای صادره در مورد شروع فعالیت های ورزشی خواهد داشت؟ گفت: پروتکل ها بسیار سختگیرانه است و تاکنون تصمیم بر توقف فعالیت های ورزشی نیست.
۹ هشدار صندوق جهانی حیات وحش
صندوق جهانی حیات وحش در گزارش اخیر خود آمارهای نگران‌کننده‌ای از وضعیت تنوع زیستی در کره زمین منتشر شده است که از بین رفتن ۸۵ درصد تالاب‌های جهان و آلودگی عمده اقیانوس‌های دنیا از جمله آن‌ها است.
چه کسانی نباید واکسن آنفلوآنزا بزنند؟
هرساله با قرار گرفتن در آستانه فصل سرد که احتمال بیماری‌های واگیردار تنفسی نظیر آنفلوآنزا قوت می‌گیرد، توصیه‌ها برای دریافت واکسن آنفلوآنزا نیز آغاز می‌شود، اما آیا همه افراد واجد شرایط دریافت این واکسن هستند؟
چگونه سرور مجازی ترکیه داشته باشیم؟
با عملکرد دوربین چندگانه گوشی‌های سامسونگ بیشتر آشنا شوید
وکیل رایگان، خدمتی نو از موسسه حقوقی اوستا
چگونه مرکز فروش چمن مصنوعی را بیابیم؟
روش‌های رهگیری مرسولات پستی در خریدهای اینترنتی
بهترین مشاور برای خرید زمین در نوشهر
بهترین سیستم برای کنترل تردد خودرو چیست؟
پرداخت عوارض آزادراهی بدون جریمه
برنامه‌های توسعه سرونو در زمینه‌ی نرم افزار CRM سرو پس از پیوستن به همکاران سیستم
خرید آنلاین پرتقال از به‌روزرسان