شکلات تلخ و ارتباط آن با کاهش وزن

19:50 ۴۴ روز و ۱۰ ساعت پیش ایسنا 637 0
شکلات تلخ و ارتباط آن با کاهش وزن

برخی مطالعات نشان داده اند که شکلات تلخ ممکن است هوس های غذایی را کاهش داده و احساس سیری را تقویت کند که ممکن است به پشتیبانی از کاهش وزن کمک کند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، عصر ایران به نقل از «هلث‌لاین»‌ نوشت: «به لطف ترکیبات مفید موجود در شکلات تلخ مانند پلی‌فنل‌ها، فلاونول‌ها و کاتچین‌ها، این محصول اغلب به عنوان یک غذای سالم در نظر گرفته می شود. شکلات تلخ با برخی فواید سلامت از جمله بهبود سلامت قلب، کاهش التهاب و تقویت عملکرد مغز پیوند خورده است.
اما آیا شکلات تلخ ممکن است به کاهش وزن نیز کمک کند؟ در ادامه این موضوع را بیشتر بررسی می کنیم.
فواید بالقوه زمانی که موضوع کاهش وزن مطرح می شود، شکلات تلخ ممکن است فواید بالقوه مختلفی را ارائه کند.
بهبود حساسیت به انسولین برخی پژوهش ها نشان داده اند که شکلات تلخ می تواند به بهبود حساسیت به انسولین، هورمون مسئول خارج کردن قند از جریان خون و ورود آن به سلول های بدن یعنی جایی که می تواند به عنوان انرژی استفاده شود، کمک کند.
این می تواند به کاهش سطوح انسولین در خون کمک کند که ممکن است با تقویت کاهش وزن و کاهش ذخیره چربی مرتبط باشد.
اگرچه به پژوهش های بیشتر در این زمینه نیاز است اما برخی مطالعات کوچک نشان داده اند که شکلات تلخ ممکن است به بهبود کنترل قند خون کمک کند.
این ممکن است به پیشگیری از افزایش و کاهش سریع سطوح قند خون که می تواند به علائمی مانند افزایش گرسنگی منجر شود، کمک کند.
کاهش گرسنگی و اشتها برخی مطالعات نشان داده اند که شکلات تلخ ممکن است هوس های غذایی را کاهش داده و احساس سیری را تقویت کند که ممکن است به پشتیبانی از کاهش وزن کمک کند.
در یک مطالعه با حضور ۱۲ زن، استشمام و خوردن شکلات تلخ به کاهش اشتها و سطوح گرلین، هورمونی که گرسنگی را تحریک می کند، کمک کرد.
مطالعه ای دیگر با حضور ۱۶ شرکت کننده، آثار مصرف شکلات شیری و شکلات تلخ را بررسی کرده و مشخص شد افرادی که شکلات تلخ مصرف کرده بودند، احساس گرسنگی کمتر و احساس سیری بیشتر را تجربه کردند.
افزون بر این، افرادی که شکلات تلخ مصرف می کردند نسبت به آنهایی که شکلات شیری مصرف می کردند، ۱۷ درصد کالری کمتر در وعده غذایی بعدی خود مصرف می کردند.
در مطالعه ای دیگر با حضور ۱۴ زن یائسه مشخص شد که مصرف شکلات تلخ در مقایسه با مصرف شکلات های سفید و شیری به کاهش بیشتر در مصرف غذا منجر شده است.
اما برای ارزیابی این که شکلات تلخ نسبت به مواد غذایی دیگر چگونه بر اشتها و میزان مصرف غذا تاثیر می گذارد به پژوهش های بیشتر نیاز است.
تقویت خلق و خو چندین مطالعه نشان داده اند که شکلات تلخ ممکن است اثر مثبتی بر سلامت روانی و خلق و خوی انسان داشته باشد که به واسطه ایجاد احساس بهتر در فرد می تواند به تقویت کاهش وزن کمک کند.
بنابر مطالعه ای که با حضور ۱۳,۶۲۶ نفر انجام شد، افرادی که مقادیر بیشتر شکلات تلخ را مصرف کرده بودند، نسبت به آنهایی که به طور منظم شکلات تلخ مصرف نمی کردند، ۵۷ درصد احتمال کمتری داشت علائم افسردگی را تجربه کنند.
در مطالعه ای دیگر، مصرف ۴۰ گرم شکلات تلخ در روز طی دو هفته به کاهش سطوح استرس در زنان شرکت کننده منجر شد.
در مطالعه ای دیگر با حضور ۷۲ بزرگسال که برای ۳۰ روز نوشیدنی شکلات تلخ مصرف کردند، احساس آرامش و رضایتمندی از خود نسبت به آنهایی که دارونما مصرف کرده بودند، افزایش داشت.
با این وجود، به پژوهش های بیشتر برای نتیجه گیری قطعی درباره فواید تقویت کننده خلق و خوی شکلات تلخ و این که ممکن است برای کاهش وزن مفید باشد نیاز است.
جنبه های منفی احتمالی اگرچه شکلات تلخ ممکن است برخی فواید بالقوه را برای کاهش وزن ارائه کند، برخی جنبه های منفی را نیز باید مد نظر قرار داد.
ابتدا، شکلات تلخ از محتوای چربی و کالری نسبتا زیادی برخوردار است.
در حقیقت، یک اونس (۲۸ گرم) شکلات تلخ حاوی ۱۵۵ کالری و تقریبا ۹ گرم چربی است.
با توجه به برند و نوع محصول، یک وعده شکلات تلخ ممکن است حاوی یک دوم یا یک سوم کالری موجود در یک شکلات عادی باشد.
همچنین، برخی انواع شکلات تلخ حاوی مقادیر زیاد شکر افزوده هستند که می تواند به سلامت انسان آسیب برساند.
افزون بر افزایش میزان کالری در یک محصول، شکر افزوده ممکن است به شرایط سلامت مزمن مانند بیماری کبدی، بیماری قلبی، و دیابت منجر شود.
از این رو، در شرایطی که شکلات تلخ می تواند در رژیم غذایی کاهش وزن شما قرار بگیرد، اما باید از انواع با کیفیت بالا استفاده کرده و از زیاده‌روی در مصرف آن پرهیز کرد.
برای کسب بهترین نتایج، مصرف ۲۸ گرم شکلات تلخ در یک وعده را مد نظر قرار داده و محصولاتی را انتخاب کنید که حاوی شکر افزوده کم و حداقل ۷۰ درصد کاکائو باشند.
سخن پایانی شکلات تلخ ممکن است از طریق برخی مکانیزم ها مانند بهبود حساسیت به انسولین، کاهش گرسنگی و اشتها، و تقویت خلق و خو به کاهش وزن کمک کند. با این وجود، باید به خاطر داشته باشید که شکلات تلخ حاوی کالری و چربی زیادی است و بسیاری از انواع تولیدی حاوی مقادیر زیاد شکر افزوده نیز هستند.
به همین دلیل، بهتر است محصولات با کیفیت بالا که حاوی شکر افزوده کم و حداقل ۷۰ درصد کاکائو هستند را انتخاب کنید و در مصرف آن نیز زیاده‌روی نکنید. شکلات تلخ می تواند بخشی از یک رژیم غذایی به خوبی برنامه ریزی شده و سالم باشد.


گروه های زیر مجموعه از همه جا

از همه جا
از همه جا

آخرین اخبار

موج سوم کرونا ورزش ایران را مجددا تعطیل می‌کند؟
سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی در رابطه با اینکه آیا موج سوم کرونا، تاثیری بر مجوزهای صادره در مورد شروع فعالیت های ورزشی خواهد داشت؟ گفت: پروتکل ها بسیار سختگیرانه است و تاکنون تصمیم بر توقف فعالیت های ورزشی نیست.
۹ هشدار صندوق جهانی حیات وحش
صندوق جهانی حیات وحش در گزارش اخیر خود آمارهای نگران‌کننده‌ای از وضعیت تنوع زیستی در کره زمین منتشر شده است که از بین رفتن ۸۵ درصد تالاب‌های جهان و آلودگی عمده اقیانوس‌های دنیا از جمله آن‌ها است.
چه کسانی نباید واکسن آنفلوآنزا بزنند؟
هرساله با قرار گرفتن در آستانه فصل سرد که احتمال بیماری‌های واگیردار تنفسی نظیر آنفلوآنزا قوت می‌گیرد، توصیه‌ها برای دریافت واکسن آنفلوآنزا نیز آغاز می‌شود، اما آیا همه افراد واجد شرایط دریافت این واکسن هستند؟
اقدام ترامپ برای کاهش مصونیت حقوقی شرکت‌های اینترنتی
وزارت دادگستری آمریکا پیشنهادی را در خصوص بازبینی قانون مصونیت حقوقی پلتفرمهای آنلاین مانند گوگل به کنگره ارایه کرد.
بهبود کامل تقاضا برای نفت تا پایان سال آینده
شرکت گازپروم نفت روسیه پیش بینی کرد تقاضای جهانی برای نفت در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ به سطح پیش از شیوع ویروس کرونا بازخواهد گشت.
قانون جرم سیاسی با تعریف از اهداف مجرمان سیاسی منافات دارد
یک وکیل دادگستری گفت: قانون جرم سیاسی با تعریفی که از مبانی و اهداف مجرمان سیاسی می‌شود منافات دارد.
راز عجیب دزد خانه‌های اعیانی تهران لو رفت + عکس
مرد جوان با پرسه زنی در خیابان‌های تهران دست به سرقت میلیاردی از خانه‌ها می‌زد.
خواص شگفت انگیز گردو-  کاهش وزن تا درمان صرع با مصرف گردوی تازه
گردو یکی از مقوی‌ترین انواع مغزهاست و مصرف آن باعث درمان بسیاری از بیماری‌ها خواهد شد.
علایم میگرن چشمی را بشناسید
میگرن چشمی یا کلاسیک؛ سردرد شدیدی است که با تغییرات در قوه بینایی همراه است. این تغییرات شامل دیدن نور‌های درخشان یا سایه‌ها است.
حقیقت‌پور: قانون انتخابات ریاست‌جمهوری چارچوب منطقی می‌خواهد
یک نماینده سابق مجلس گفت: اینکه بگویم هر شخصی ایرانی بود و سواد داشت بیاید و در انتخابات نام‌نویسی کند، توهین به مردم ایران است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عرضه کامپیوتری به‌اندازه کف دست توسط کمپانی چینی
ایتنا- کمپانی علی‌بابا به‌تازگی کامپیوتر ابری بسیار قدرتمندی را معرفی کرده است که ابعاد آن به‌اندازه کف دست انسان است و گفته می‌شود که این دستگاه می‌تواند آینده کامپیوترهای خانگی را برای ما مشخص کند.
لطفاً روی چمن نروید!
وضعیت مطلوب استادیوم‌ها در لیگ قهرمانان آسیا از فاصله زیاد قطری‌ها با ایران از نظر امکانات فوتبال حکایت می‌کند.
موج سوم کرونا ورزش ایران را مجددا تعطیل می‌کند؟
سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی در رابطه با اینکه آیا موج سوم کرونا، تاثیری بر مجوزهای صادره در مورد شروع فعالیت های ورزشی خواهد داشت؟ گفت: پروتکل ها بسیار سختگیرانه است و تاکنون تصمیم بر توقف فعالیت های ورزشی نیست.
۹ هشدار صندوق جهانی حیات وحش
صندوق جهانی حیات وحش در گزارش اخیر خود آمارهای نگران‌کننده‌ای از وضعیت تنوع زیستی در کره زمین منتشر شده است که از بین رفتن ۸۵ درصد تالاب‌های جهان و آلودگی عمده اقیانوس‌های دنیا از جمله آن‌ها است.
چه کسانی نباید واکسن آنفلوآنزا بزنند؟
هرساله با قرار گرفتن در آستانه فصل سرد که احتمال بیماری‌های واگیردار تنفسی نظیر آنفلوآنزا قوت می‌گیرد، توصیه‌ها برای دریافت واکسن آنفلوآنزا نیز آغاز می‌شود، اما آیا همه افراد واجد شرایط دریافت این واکسن هستند؟
دانستنی‌هایی درباره سرفه خلط‌دار
کشف سیاره نپتون
سرخابی‌ها از بیت‌المال دل می‌کنند؟
ژن خونخواری در پسران صدام
روایت سرهنگ شهربانی از دستگیری «محمود هیتلر»
یحیی و پرسش‌های بی‌پاسخ
‌تشییع‌ جنازه صوری منافقین برای کشمیری
سلام بر صلح
۹۰درصد آگهی‌های مسکن، جعلی، تکراری و قیمت‌ساز
آمدیم دیدیم دکل را دزدیده‌اند!