نظری به پشت پرده سالن‌های سینما و همایش

16:55 ۴۷ روز و ۳ ساعت پیش ایسنا 2,149 0
نظری به پشت پرده سالن‌های سینما و همایش

شاید تا ۲۰ سال پیش فضایی که به عنوان سالن سینما، کنسرت یا سالن همایش و کنفرانس ساخته می‌شد صرفا با هدف ایجاد فضا و سرپناهی برای برگزاری رویدادهای گوناگون بود.امروزه اما اهداف سازندگان و بهره‌برداران فضاهای یادشده گسترش یافته و به روز گردیده است. این بروزرسانی‌ها بر بستری از علوم مهندسی و استانداردهای نوین پیشرفت نموده‌اند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، بنابراعلام الکتروویژن، دو بخشی که شاهد بیشترین تغییرات بوده‌اند طراحی فضاها و تجهیزات مورد استفاده در آنها بوده است.

طراحی دکوراسیون داخلی و سیستم های سالن:

نظری به پشت پرده سالن‌های سینما و همایش

در زمینه طراحی سالن سینما،طراحی سالن همایشیا حتی طراحی سالن کنفرانس قواعد و استانداردهای جدید وضع گردیده‌اند. طراحان و معماران باید با این قواعد آشنایی داشته و فضایی را طراحی نمایند که در عین زیبایی و چشم‌نوازی قواعد نوین در آنها رعایت گردیده باشد.

این قواعد شامل مواردی مثل نوع متریال مصرفی، فضاهای مورد نیاز در سالن، نحوه چیدمان صندلی‌ها، زوایای دید حضار نسبت به صحنه، تعداد و جانمایی صحیح ورودی‌ها و خروجی‌ها و مواردی از این دست می‌شود.

 بدون در نظر گرفتن مطلب فوق سالنی غیر استاندارد را ساخته‌ایم که کارایی بسیار پایین‌تر از موارد مشابه خود در سطح جهانی خواهد داشت؛ بنابراین هزینه‌ای که بابت تجهیز سالن همایش، سینما، کنسرت و ... پرداخته‌ایم به نحوی نادرست صرف گردیده است.

در این مسیر نرم افزارها و تجهیزات مهندسی جدید به کمک متخصصان و طراحان آمده یاری رسان ایشان خواهند بود.

طرح‌هایی که برای سالن‌ها ارائه می‌گردند به صورت تصاویر سه بعدی یا حتی ویدئوهای واقعیت مجازی بوده که به شبیه سازی فضا پس از تکمیل دکوراسیون می‌پردازند. این طرح‌ها آنقدر پیشرفته و دقیق هستند که دارای کمترین اختلاف با آنچه درنهایت اجرا می‌گردد، باشند.

طراحی اما صرفا محدود به دکوراسیون سالن های سینما، کنسرت و ... نشده بلکه طراحی و جانمایی صحیح ادوات و تجهیزات صوت، تصویر و نورپردازی را نیز شامل می‌گردد. این مهم توسط محاسبات مهندسی پیشرفته انجام می‌پذیرد.

ماحصل این محاسبات در انتخاب و جانمایی صحیح تجهیزات تاثیرگذار می‌باشد. مطلب دیگری که در هنگام طراحی فضاهای یادشده باید مورد توجه قرار گیرد مبحث آکوستیک سالن همایش، کنسرت، کنفرانس و ... است.

تجهیزات صوت، تصویر و نورپردازی:

نظری به پشت پرده سالن‌های سینما و همایش

دومین عامل موثر در تفاوت سالن های مدرن و قدیمی سیستم‌های نصب شده در آنها است. سیستم‌های صوتی که در سالن‌ها استفاده می گردند همچون بلندگو، آمپلی فایر، میکسر، میکروفون‌ها، سیستم کنفرانس،میکروفن کنفرانس و... همگی دچار تغییرات شده‌اند.

 کیفیت و مداومت کاری تجهیزات به شدت افزایش داشته و امکانات جدیدی از دنیای صوت را برای مخاطبین خود پدید آورده‌اند. مواردی همچون صوت فراگیر، صدای دالبی دیجیتال، بلندگوهای ردیفی و ... از این دست نوآوری‌ها هستند.

 در بخش پخش و ضبط تصاویر نیز تجهیزاتی همچون ویدئو پروژکتورها، ویدئو وال‌ها و دوربین‌های پیشرفته تصاویر با کیفیت Full HD و ۴k را تامین می‌نمایند. نورپردازی سالن‌های همایش، کنسرت و... نیز با استفاده از پروژکتورهای پیشرفته با قابلیت ایجاد افکت‌های متنوع نوری به شدت متحول گردیده است.

مجموعه این عوامل موجب می‌گردد ارتباط حضار با اجراها، نمایش‌های و سخنرانی‌ها به شدت افزایش‌یافته و قوی‌تر گردد. مطلبی که تاثیر گذاری رویدادها و دستیابی برگزارکنندگان آنها به اهدافشان را ممکن می‌سازد.

سالن های سینما، همایش و کنسرت اماکنی دارای هویت:

اهمیت سالن های سینما، کنسرت، آمفی تئاتر و ... در دنیای مدرن محدود به برگزاری مراسمات نمی‌باشد. جایگاه این فضاها از محلی که صرفا محدود به برگزاری همایش هاست به نمادی فرهنگی و هویتی برای شهرها و کشورها تبدیل گردیده است.

با توجه به پیچیدگی‌ها و حساسیت‌های لازم در امر طراحی و تجهیز سالن آمفی تئاتر، سینما، کنسرت، کنفرانس جدید، همچنین نیاز به تجربه و تخصص بالا در این زمینه جهت دستیابی به نتیجه مطلوب باید وظیفه این کار را به شرکت ها و مجموعه‌های حائز صلاحیت واگذار نمود.

اهمیت سیسم صوتی هیئت در برگزاری تخصصی عزاداری محرم:

نظری به پشت پرده سالن‌های سینما و همایش

در بخش دوم این گزارش با توجه نزدیکی به ایام محرم و عنایت ویژه مردم کشورمان به مراسمات این دوره بهتر دیدیم اندکی در مورد چگونگی برگزاری پرشورتر این مراسمات صحبت شود.

 در سالیان اخیر برگزارکنندگان هیئات و مجالس عزاداری محرم توجه بیشتری به تجهیزات خصوصاسیستم صوتی هیئت، حسینیه و دسته‌های عزاداری نشان می‌دهند. علت آن که می‌توان گفت سیستم صوتی تاثیر بسزایی در برگزاری بهتر و پرشورتر مراسمات خواهد داشت.

از ین رو موارد حائز اهمیت در انتخاب سیستم صوتی مناسب را می‌توان به صورت زیر دسته‌بندی نمود:

.توزیع متناسب صوت: در مراسمات عزاداری توزیع متناسب صوت اهمیت بالایی دارد. به نحوی که تمامی افراد در جای‌جای مجالس صوت یکسانی را دریافت نمایند؛ یعنی توزیع صدا طوری نباشد که در یک نقطه به سختی به گوش برسد و در نقطه دیگر حجم بالای صدا مخاطبان را اذیت نماید.

.عدم وجود صداهای مزاحم: این مورد نیز بارها در هیئات دیده شده که سیستم صوت دارای نویز بسیار و فاقد کیفیت لازم است. بهره‌گیری از تجهیزات با کیفیت و جانمایی صحیح آنها تضمین‌کننده صدایی رسا، شفاف و قدرتمند است. همچنین باید به قابل‌حمل بودن یا ثابت بودن تجهیزات با توجه به نیاز برگزارکنندگان مراسم نیز توجه نمود.

انتهای رپرتاژ آگهی


گروه های زیر مجموعه از همه جا

بازار
بازار

آخرین اخبار

استقبال 4 میلیون نفر از صندوق پالایشی یکم
مدیر صندوق پالایشی یکم گفت: تا پایان مهلت پذیره‌نویسی صندوق پالایشی یکم، چهار میلیون نفر از این صندوق استقبال کردند و 20 درصد واحدهای صندوق به فروش رسید.
صادرات بیش از 12 میلیون تن فولاد با وجود تحریم های ظالمانه
معاون اول رییس جمهور گفت: علی رغم تحریم های ظالمانه، ایران در سال 98 بیش از 12 میلیون تن فولاد به کشورهای دیگر صادر کرده است.
جهاد کشاورزی باید درباره بازار سیاه نهاده‌ها پاسخ دهد
رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان در واکنش به اظهاراتی مبنی بر اینکه چرا وقتی نمی‌توانید بازار را کنترل و نظارت کنید به مردم وعده می دهید، گفت: ما در سازمان حمایت مصرف کنندگان و در سازمان تعزیرات، اختیارات و توان محدودی داریم.
زمان شروع به کارسپاهان برای لیگ بیستم
بازیکنان تیم فوتبال سپاهان اصفهان که روز گذشته و پس از پایان دور گروهی مسابقات لیگ قهرمانان آسیا به ایران برگشتند با نظر سرمربی تیم راهی شهر و محل زندگی خودشان شدند و سه روز استراحت به استراحت می‌پردازند.
سوپرگل سردار آزمون مقابل یوفا+ فیلم
سردار آزمون موفق شد در دیدار مقابل اوفا با ضربه‌ای سرضرب گلی دیدنی و زیبا را به ثمر برساند.
حامد لک کنار گذاشته شد
جانشین حامد لک در ماشین سازی از این تیم کنار گذاشته شد.
پیروزی پرگل زنیت با درخشش آزمون
یاران سردار آزمون توانستند اوفا را با ۶ گل شکست دهند.
سفیر ایران در دوحه به استقلال و پرسپولیس تبریک گفت
محمدعلی سبحانی سفیر ایران در دوحه قطر ضمن تقدیر از میزبانی کشور قطر، به دو تیم استقلال و پرسپولیس بابت نتایجی که گرفتند، تبریک گفت.
دستور فوری رئیس جمهور برای رفع مشکلات بیمه دی و خدمات دهی به جانبازان و ایثارگران
رئیس جمهور طی نامه‌ای خطاب به سعید اوحدی رئیس بنیاد شهید و ایثارگران خواستار حل مشکلات جانبازان و ایثارگران شد.
هژمونی آمریکا عامل تفرقه و تقابل در جهان است
دولت آمریکا با استفاده از ترفند و روش معمول اعمال فشار خود، به دنبال طراحی دامی است تا «Bytedance»، شرکت سازنده تیک تاک را مجبور به قطع ارتباطش با چین سازد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بازگشت «رضا عطاران» به سریال‌سازی پس از 12 سال
رضا عطاران پس از 12 سال دوری از ساخت سریال، قصد دارد اولین سریالش را در نمایش خانگی بسازد.
منتظر فصل چهارم «بچه مهندس» باشید
تهیه کننده سریال «بچه مهندس» از آغاز تصویربرداری فصل چهارم این سریال در شرایط مساعد خبر داد.
ژاوی: بازی با پرسپولیس یک فینال است- یک بازی سخت و دشوار مقابل بهترین تیم ایران داریم
سرمربی تیم فوتبال السد قطر گفت: یک بازی سخت و دشوار مقابل پرسپولیس بهترین تیم ایران داریم و این بازی برای ما شبیه یک فینال است.
روایت رفیق دوست از اتفاقات «قرن ۱۴»
ویژه برنامه تلویزیونی «قرن ۱۴» با موضوع بازخوانی تاریخ هشت سال جنگ تحمیلی و با حضور محسن رفیق‌دوست، شنبه شب پنجم مهرماه از شبکه افق پخش می‌شود.
تندیس‌هایی که حس شرمساری را برمی‌انگیزند! + تصاویر
معاون امور هنری با تاکید بر ضرورت توجه بیشتر به مجسمه‌سازی و تندیس‌پردازی برای معرفی چهره‌های شاخص و افتخارات کشورمان، در این‌باره از تندیس‌های ساخته شده برای سردار شهید قاسم سلیمانی که در شهرهای مختلف کشور نصب شده‌اند، انتقاد کرده است.
سایت پی جو مرجع معرفی داروخانه های معتبر در ایران
قیمت قالب فلزی بتن امروز خاص و مدولار
چه زمانی باید تعمیر آبگرمکن را در اولویت قرار دهیم؟
بن سای چیست؟
پاسخ بانک تجارت به سهامداران سبلان پارچه
اولین سیستم اسکوتر اشتراکی در ایران رونمایی شد
خریدی سودآور با طعم اسانس‌های خوراکی
چگونه سرور مجازی ترکیه داشته باشیم؟
با عملکرد دوربین چندگانه گوشی‌های سامسونگ بیشتر آشنا شوید
وکیل رایگان، خدمتی نو از موسسه حقوقی اوستا