۱۴ استاندارد معلم حرفه ای- معلمان مسئول یادگیری دانش آموزان در دوران کرونا

12:33 ۱۰ روز و ۱۲ ساعت پیش ایسنا 262 0
۱۴ استاندارد معلم حرفه ای- معلمان مسئول یادگیری دانش آموزان در دوران کرونا

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در دوران کرونا و پسا کرونا، معلم مسئول یادگیری دانش آموز است و نباید یادگیری ترک شود گفت: باید در این مسیر از همه امکانات استفاده کرد. شرایط ما تعیین کننده نوع امکانات ماست. البته متخصصان تاکید می کنند که آموزش الکترونیک هیچ گاه جای آموزش حضوری را نمی گیرد. مدرسه کارکرهای خودش را دارد و آموزش الکترونیک کمکی به آموزش رسمی است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، محمود امانی طهرانی در وبینار آموزشی صلاحیت های حرفه ای معلمان در پساکرونا که به طور ویژه برای مدیران و دبیران سمپاد برگزار شد، با اشاره به اینکه کرونا در عین تلخی ها، موجب رشد و تعالی هم شد اظهار کرد: کرونا یک شوک به همه ما وارد کرد و تعادل مان را به هم زد، با این وجود روزهای اول تعطیلی مدارس، هر معلمی هر کاری از دستش برمی آمد انجام داد و از طریق حضور در پیام رسان ها و دیگر راهکارها تلاش کرد تا آموزش دانش آموزان با وقفه مواجه نشود.
وی افزود: جامعه فرهنگی کشور بسیار تلاش کردند و تلاش مضاعفی انجام دادند، اما این کف کار بود و از این پس فعالیت های حرفه ایتری نیاز است. صلاحیت حرفه ای به معنای آن است که یک حرفه ای نیازمند تبحر خاص است که البته در کشور ما فرهنگ نادرستی شکل گرفته مبنی بر آنکه برخی کارها را حرفه ای تلقی نمی کنند و همه فکر می کنند از پس آن بر می آیند، به عنوان مثال یکی از آن کارها، شغل بازیگری است.
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه حرفه ای بودن به طور کلی فقط به معنای تسلط بر یک جنبه نیست گفت: ممکن است یک نفر فیزیک و ریاضی خوانده و خوب بلد باشد، اما هنگامی که می خواهد معلم شود باید از دانش، مهارت و نگرش لازم برخوردار شود که اسم آن را پداگوژی می گذارند. پداگوژی یعنی علم و هنر یاددهی و یادگیری و آنچه که برای یک طراحی آموزشی لازم است یک معلم بداند.
امانی طهرانی ادامه داد: معلم کسی است که طراحی آموزشی بلد است که قبلا از واژه "طرح درس" برای آن استفاده می شد. این جنبه پداگوژی در شرایط خاص مانند دوران کرونا باید به سراغ بالی به نام تکنولوژی برود و از آن بهره مند شود. در یادگیری الکترونیک به واسطه تکنولوژی معلم از تکنیک هایی بهره می گیرد. جای خانه و مدرسه عوض می شود و فضای یادگیری جدید، فضای پساکرونایی خواهد بود.
وی با بیان اینکه در فضای یادگیری پساکرونایی، یادگیری های موثر با بهره وری بالاتری خواهیم داشت گفت: پداگوژی و تکنولوژی دست به دست هم می دهند و فضای یادگیری موثر، جذاب، کاربردی و با بهره وری بالا را برای بچه ها فراهم می کنند.
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در ادامه به الگوی سه ضلعی ارتقای یادگیری اشاره کرد و گفت: ضلع اول طراحی آموزشی، ضلع دوم استفاده از رسانه های پرشمار در فرایند یادگیری و ضلع سوم تاکید بر اهمیت ارائه آموخته ها به عنوان برونداد یادگیری توسط دانش آموزان است. طراحی الگوی آموزشی ۱۴ مشخصه دارد که همان استانداردهای معلم های حرفه ای برای طراحی آموزشی است و معلم هرچقدر به این مولفه ها نزدیک شود طراحی آموزشی اش بهتر خواهد شد.
امانی طهرانی افزود: توجه به تفاوت های فردی در یادگیری، ایجاد فراشناخت، انتخاب الگوی تدریس، توجه به پیش دانسته ها، انتخاب یک شروع خوب، تعیین هدف از جنس شایستگی، توجه به یادگیری مشارکتی، اجتماعی و گروهی و توجه به سطوح بالای عملکرد یادگیری، اهمیت کاربست آموخته ها در موقعیت جدید، استفاده از رویکرد تلفیقی، گذراندن جلوه ارائه و ارزشیابی، طراحی فعالیت های خارج از کلاس، کلاس معکوس، توجه به یادگیری فعال، تولید مفهوم توسط یادگیرنده از جمله این مشخصه ها هستند.
وی همچنین با اشاره به اینکه در دوران کرونا و پسا کرونا، معلم مسئول یادگیری دانش آموز است و نباید یادگیری ترک شود گفت: باید در این مسیر از همه امکانات استفاده کرد. شرایط ما تعیین کننده نوع امکانات ماست. البته متخصصان تاکید می کنند که آموزش الکترونیک هیچ گاه جای آموزش حضوری را نمی گیرد. مدرسه کارکرهای خودش را دارد و آموزش الکترونیک کمکی به آموزش رسمی است.
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش درباره شبکه شاد نیز توضیحاتی ارائه و اظهار کرد: شبکه شاد فضایی است که اکنون ایجاد شده و روز به روز دارد تقویت می شود و از دید بنده یک مخزن کامل محتواست که می توان در طراحی های آموزشی از آن استفاده کرد. شبکه شاد محلی برای دریافت تولیدات دیگران، محلی برای به اشتراک گذاشتن تولیدات و سوم محلی برای تشکیل یک کلاس جمع و جور مجازی در یک شبکه اجتماعی است.
امانی طهرانی ادامه داد: معلم می تواند یک کلاس تعریف و با دانش آموزانش ارتباط برقرار کند. از این رو شبکه شاد یک فضای چندوجهی است و معتقدم فضای LMS  یا سیستم مدیریت یادگیری را هم پیدا خواهد کرد و متخصصان فنی امر به دنبال این هستند که شبکه شاد را سیستم مدیریت یادگیری کارآمد کنند.
وی با بیان اینکه شرایطی به وجود آمده که باید جاده ای را بسازیم و جلو برویم گفت: این شرایط برای همه کشورها وجود دارد. تجربه ۱۲ کشور جهان را مرور کردیم که شرایطشان شبیه کشورهای دیگر است و همه به دنبال این هستند که رشد بچه ها مختل نشود.
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش افزود: هدف نهایی این است که به رشد و پرورش و اهداف آموزشی دانش آموزان خللی وارد نشود. در این مسیر در برخی موارد کامیابی ما بیشتر بوده و مواردی بوده که طراحی ها بر پایه  آموزش های جدید شکل گرفته است. می توان در این نوع آموزش تجارب خوبی کسب کرد. در داخل کشور ما روی این موضوع کار شده و تجربه های قابل انتقالی در باب پرداختن به آموزش به وجود آمده است.
امانی طهرانی با بیان اینکه البته در این مسیر یک دنیا کارنکرده و عرصه ناگشوده وجود دارد که باید به آن بپردازیم گفت: یکی از آنها نحوه ارزشیابی از طریق فضای مجازی است که نیازمند به اشتراک گذاشتن اندیشه ها و ایده هاست. در باب اینکه چگونه ارزشیابی انجام دهیم این عرصه گشوده است و باید ایده ها را به اشتراک گذاشت.
وی ادامه داد: همچنین حفاظت های خاص این دوره مانند تاب آوری و به هم نریختن برنامه زندگی و کارهایی از این جنس لازم و ضروری است که خانواده باید آموزش هایی در این زمینه ببیند. باید فراوان روی این جنبه ها کار شود. یقین دارم چندماه دیگر پیشرفت بیشتری کردهایم. اکنون تازه کار آغاز شده است و در ابتدای راه کسانی که کف مدرسه کار می کنند باید پیشروی آگاه شدن و کسب توانایی ها، بروز خلاقیت ها و به اشتراک گذاشتن تجربه های خویش باشند.
به گزارش ایسنا، فاطمه مهاجرانی، رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش پژوهان جوان نیز با بیان اینکه توجه به نظام آموزشی استعداد درخشان نیاز به گفت‌وگوی بیشتری بین ستادهای استانی دارد گفت: حدود 2 درصد جامعه دانش‌آموزی در سمپاد هستند و حدود ۱۱۴ هزار دانش‌آموز در سال ۹۸ ـ۹۹ داشتیم. این افراد، افرادی هستند که اگر برای آنان کار آموزش به درستی صورت گیرد می‌توانند برای ۱۰۰ درصد جامعه منشاء اثر باشند.
وی افزود: در این میان صلاحیت حرفه‌ای معلمان در این مدارس یکی از ارکان اساسی در موفقیت محسوب می شود. کار با دانش‌آموزان تیزهوش سختی خود را دارد. ما در راستای توانمندسازی افراد در حوزه مهارت‌ها گام برمی‌داریم اما باز هم باید در این راستا تلاش کرد. باید خانواده و فرزندان آموزش تفکر خلاق، نقاد، مهارت نه گفتن، اعتماد به نفس واقعی و پذیرش شکست را یاد بگیرند و معلمان نیز کار ویژه انجام دهند. ما به دو دسته صلاحیت مهارت‌های نرم و سخت یعنی مهارت دانشی برای معلمان نیاز داریم.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

سلامت
سلامت

آخرین اخبار

وقتی رکابزنان احساس ناامنی دارند- شوخی نابجای راننده آمبولانس با دوچرخه سواران
کاپیتان سابق تیم ملی دوچرخه سواری بانوان گفت: ما در حین تمرین برخی حرکات و شوخی هایی را از کسانی می بینیم که اصلا انتظار نداریم و هیچ وقت امنیت نداریم.
سیمئونه: مقابل لایپزیگ فقط باید پیروز شویم
سرمربی اتلتیکومادرید اعلام کرد که تیمش برابر لایپزیگ محکوم به پیروزی است.
ماتوئیدی قراردادش را با یوونتوس فسخ کرد
هافبک فرانسوی تصمیم گرفت یوونتوس را ترک کند و به همین خاطر قراردادش را با این تیم فسخ کرد.
رسول‌پناه: خطری پرسپولیس‌ را تهدید نمی‌کند- پرونده زلاتکو و ایگور بسته شده است
سرپرست باشگاه پرسپولیس می‌گوید در پرونده برانکو ایوانکوویچ خطری این باشگاه را تهدید نمی‌کند.
تاکید روسیه و عربستان بر کمک به لبنان برای تشکیل دولت
وزیران خارجه روسیه و عربستان در تماس تلفنی به بررسی مسائل منطقه در راس آن لبنان پرداختند.
دوگانه شیعی لبنان با گزینه نواف سلام مخالف است
براساس اطلاعات منتشر شده، دو گانه شیعی لبنان (حزب‌الله و جنبش امل) با مطرح شدن نام سفیر سابق نواف سلام برای نخست‌وزیرین مخالفند.
برآورد اولیه از میزان خسارات انفجار بیروت از زبان میشل عون
میشل عون در اظهاراتی جدید گفت، برآوردهای اولیه از میزان خسارات وارده به لبنان در اثر انفجار بندر بیروت بیش از ۱۵ میلیارد دلار است.
کنست در بررسی مقدماتی به تعویق ارائه بودجه سراسری رای داد
کنست (پارلمان اسرائیل) در بررسی مقدماتی با لایحه تعویق ارائه بودجه به مدت ۱۰۰ روز موافقت کرد.
پامپئو از معامله تسلیحاتی با عربستان دفاع کرد
وزیر خارجه آمریکا امروز، چهارشنبه ادعا کرد، وزارتخانه‌اش در تمام گام‌ها در زمینه فروش سلاح به عربستان در سال ۲۰۱۹ به قواعد و اصول متعهد بوده است.
چهره جالبِ مهدی هاشمی و مهران احمدی با کلاه‌گیس
فیلمبرداری فیلم سینمایی «کوسه» به کارگردانی علی عطشانی و تهیه‌کنندگی سید محمد احمدی، ۱۱ مرداد در تهران به پایان رسید و با باز شدن مرزها، تعدادی از عوامل و بازیگران «کوسه» برای فیلمبرداری بخش‌هایی از قصه فیلم که در ترکیه می‌گذرد، راهی این کشور شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

وقتی رکابزنان احساس ناامنی دارند- شوخی نابجای راننده آمبولانس با دوچرخه سواران
کاپیتان سابق تیم ملی دوچرخه سواری بانوان گفت: ما در حین تمرین برخی حرکات و شوخی هایی را از کسانی می بینیم که اصلا انتظار نداریم و هیچ وقت امنیت نداریم.
سیمئونه: مقابل لایپزیگ فقط باید پیروز شویم
سرمربی اتلتیکومادرید اعلام کرد که تیمش برابر لایپزیگ محکوم به پیروزی است.
درمان‌های غیرضروریِ دندانپزشکی با تاخیر انجام شود
سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد: چکاپ‌های غیرضروری و معمول دندانپزشکی به دلیل خطر انتقال کروناویروس با تاخیر انجام شود.
کتابخانه ای به وسعت یک شهر در ایستگاه‌های منتخب مترو
مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران از اجرای طرح کتابخانه ای به وسعت یک شهر در ایستگاه‌های منتخب مترو خبر داد.
هواداران ترامپ «جو بایدن» را به سخره گرفتند
هواداران رئیس‌جمهور کنونی آمریکا، گفت‌وگوی تصویری نامزد حزب دموکرات کشورشان در انتخابات آتی با معاونش را مورد تمسخر قرار دادند.
سهم مدارس دولتی استان مرکزی از قبولی های کنکور مطلوب نیست
انتقاد معاون آموزش و پرورش از شرایط راحت صدور مجوز مدارس
برگزاری فوق برنامه ها از مهر به بعد- ممنوعیت دریافت وجه کلاس فوق برنامه هنگام ثبت نام
راه اندازی کانال محتوای آموزشی استثنایی در شاد+ نحوه استفاده
توسعه فعالیت‌های قرآنی در شبکه شاد
چرا کشورها به آموزش‌وپرورش اهمیت زیادی می دهند؟
ارزیابی آنلاین هنرهای نمایشی دانش‌آموزان در بخش انفرادی و ارسال فیلم در اجراهای گروهی
آغاز برنامه های آموزشی تلویزیونی از ۱۵ شهریور-اختصاص ۴ میلیارد تومان وام کم بهره ویژه فرهنگیان
ابلاغ بسته تحولی و توانمندسازی نیروی انسانی مدارس غیردولتی
برگزاری دوره ۳۲ساعته ضمن خدمت الکترونیکی برای نیروهای آموزش متوسطه