بازی «تاج و تخت» در تاریخ

18:16 ۲ روز و ۲۱ ساعت پیش ایسنا 298 0

تابستان سال ۱۹۹۶ میلادی در چنین روزی اولین جلد از مجموعه رمان‌های ترانه یخ و آتش، با عنوان بازی تاج و تخت منتشر شد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، روزنامه اعتماد در ادامه نوشت: «نویسنده آن جرج مارتین کار نوشتن این رمان را که البته هنوز هم تمام نشده از سال ۱۹۹۱ شروع کرد و تا به امروز حداقل ۹۰ میلیون نسخه از کل این مجموعه به فروش رفته. ترانه یخ و آتش را در ژانر داستان‌های تخیلی و حماسه‌های فانتزی دسته‌بندی می‌کنند اما به قول مارتین آثار این ژانر سرچشمه‌های مشترکی با رمان‌های تاریخی دارند و فراتر از همه تفاوت‌های ظاهری، به یک ریشه برمی‌گردند. این ریشه و سرچشمه مشترک «تاریخ» است و بررسی برخی مصادیق آن در رمان ترانه یخ و آتش، درستی گفته‌های مارتین را به ما نشان می‌دهد؛ خط داستان که به رویارویی و نزاع دو خاندان مدعی قدرت لنستر و استارک و نقش‌آفرینی خاندان‌های کوچک و بزرگ دیگر در ائتلاف یا تقابل با آنها برمی‌گردد ریشه در تاریخ قرن پانزدهم انگلیس، در جنگ موسوم به جنگ رزها دارد.
آن جنگ تاریخی هم مثل جنگ داستان مارتین چند سال بدون نتیجه قطعی طول کشید و قساوت‌ها و جنایت‌ها و خرابی‌های زیادی به جای گذاشت. روش خاص بولتون‌ها هم به ویژه شخصیت منفور داستان یعنی رمزی در مجازات دشمنان‌شان هم محصول گوشه تاریک ذهن مارتین نیست و به تاریخ کهن آسیا، به شیوه تنبیه آشوری‌ها برمی‌گردد. آشوری‌ها اسیران دشمن را زنده‌زنده پوست می‌کندند و گاهی هم روی آتشی بزرگ ـ با فاصله‌ای که اسیر سریع نسوزد ـ کباب‌شان می‌کردند. آن عروسی خونین هم که میخکوب‌مان کرد، یکی از خدعه‌های معمول تاریخ بریتانیاست و در ایرلند و اسکاتلند و انگلیس چند بار، در دوره‌های مختلف با برخی تفاوت‌های جزیی تکرار شده.
یکی از شاهان خودمان، هوخشتره فرمانروای ماد هم شبی روسای قبایل دشمن را به مهمانی شام و میگساری بعدش دعوت کرد و همگی آنان را، همان شب در حالی که مست و منگ بودند کشت. دیوانگی‌های جافری، شاه نوجوان هم شباهت زیادی به خلق‌وخو و رفتار برخی شاهان اروپایی دارد که پیش از بلوغ و پختگی به قدرت رسیدند و اغلب‌شان محصول ازدواج اقوام نزدیک بودند.
اگر در این مورد برخی امپراتورهای رومی مثل نرون را که ۱۶ یا ۱۷ سالگی به تخت نشست کنار بگذاریم و نادیده بگیریم، نمونه‌ای که به ذهنم می‌رسد شارل دوازدهم پادشاه سوئد است که در ۱۴ سالگی به سلطنت رسید. همیشه مست بود و چیزی جز خوشگذرانی و تفریحات عجیب او را خوشحال نمی‌کرد. یک بار برای پذیرایی از یکی از خویشاوندانش جشن بزرگی تدارک دید و در آن جشن، در حال مستی دستور ‌داد صدها گوساله و گوسفند و چند سگ را برای شرط‌بندی به کاخ بیاورند. این حیوانات را یکی پس از دیگری به میان جمع می‌راندند و شرط می‌بستند که چه کسی با یک ضربه می‌تواند سر آنها را از تن‌شان جدا کند. خود شارل نوجوان در جدا کردن سر گاو با یک ضربه شمشیر از همه ماهرتر بود. از اوایل تاریکی تا سپیده فردا این بازی ادامه داشت تا جایی که کف تالار پذیرایی جوی خون جاری و دیوارها کاملا خونین ‌شد و بوی گند و تعفن همه‌ جا را فراگرفت. بدتر اینکه اگر یکی از درباریان، حتی محترم‌ترین و مسن‌ترین‌شان در این بازی شرکت نمی‌کرد، شاه نوجوان آن را توهین به خود می‌دید و دستور به مجازات متمرد می‌داد.»


گروه های زیر مجموعه از همه جا

بازار
بازار

آخرین اخبار

رئیس سیاسی باشد، لطفا!
تجربه نشان داده رئیس فدراسیون فوتبال حتما نباید ورزشی باشد؛ آنهایی که عصر محسن صفایی‌ فراهانی، یکی از چهره‌های سیاسی ایران بر فدراسیون فوتبال را تجربه کرده‌اند، می‌دانند برای رسیدن به رونق و شکوفایی، الزاما نیازی نیست رئیس ورزشی باشد. رئیس سیاسی در این برهه و با توجه به مشکلاتی که تحریم‌ها و سیاست‌های بین‌المللی به وجود آورده، به‌ مراتب می‌تواند کارگشاتر از مدیران ورزشی ضعیف و متوسط باشد؛ یکی که نگاهش به فوتبال و فدراسیون توسعه‌ای باشد نه انحصاری و جزیره‌ای!
رحمان رضایی مدیرفنی ذوب آهن شد
بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال ایران به عنوان مدیرفنی تیم فوتبال ذوب آهن انتخاب شد.
نظری: سند کمپ حجازی صادر می‌شود- سعادتمند: می‌توانیم این کمپ را اجاره هم بدهیم
مدیرعامل و عضو هیات مدیره استقلال با بازدید از کمپ مرحوم ناصر حجازی، توضیحاتی در خصوص این مجموعه ارائه دادند.
نباید برای کسب سهمیه به تیم فشار آورد - هنوز وزن پاتوسی زیاد است
مدیرعامل باشگاه فولاد گفت: هیچ کسی بیشتر از خود من دوست ندارد که فولاد آسیایی شود اما این‌که بخواهم فشار روی بازیکنان و کادر فنی بگذارم، درست نیست و انتظارات مردم نیز باید به‌جا باشد و فکر نکنند در فولاد معجزه اتفاق افتاده است.
تعیین یک زن عراقی الاصل به عنوان قاضی فدرال در آمریکا
سفارت آمریکا در بغداد از اقدام دونالد ترامپ در معرفی یک زن عراقی الاصل به عنوان قاضی فدرال خبر داد.
سندرز: ترامپ نژادپرست، خودکامه و دروغگوی بالفطره‌ای است که باید در انتخابات شکست بخورد
سناتور برنی سندرز با انتقاد از "مدیریت" کرونایی ترامپ، او را یک نژادپرست و بیگانه‌هراس توصیف کرد که سیاست‌هایش در راستای منافع دوستان میلیاردرش است و باید در انتخابات شکست بخورد.
ناوچه آلمانی برای ˮماموریت در لیبیˮ راهی مدیترانه شد
ناوچه آلمانی «هامبورگ» امروز (سه شنبه) راهی دریای مدیترانه می‌شود تا در ماموریت اروپا «ایرینی» جهت نظارت بر ممنوعیت تسلیحاتی لیبی مشارکت کند.
ترامپ: به طور کامل در جریان مذاکرات کمک کروناویروس بودم
رئیس جمهوری آمریکا مدعی شده که شخصا در گفتگوهای کنگره درباره بسته جدید کمک‌های مربوط به ویروس کرونا حضور داشته اگرچه هنوز با دموکرات‌ها درباره این قانون جدید دیداری نداشته است.
ادعای ترامپ: در بحث آمار کرونا پایین‌تر از سطح جهانی هستیم!
رئیس جمهوری آمریکا با طرح این ادعا که کشورش در بحث آمار ویروس کرونا "پایین‌تر از جهان" است، گفت آمارهای کره‌جنوبی بسیار پایین است، چون آن‌ها آمارها را دستکاری می‌کنند!
ˮپنهانکاری شدیدˮ پیرامون اتفاقی مهم در عربستان
فعال معروف توییتری عربستان خبر از وجود یک اتفاق مهم اما مسکوت در این کشور داده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نشست ویدیویی پامپئو و معاون سیاسی طالبان
وزیر امور خارجه آمریکا با مذاکره‌کننده ارشد طالبان به صورت ویدیویی نشستی برگزار کرد.
ملی پوش واترپلو: تنها ۵۶ درصد قراردادمان را گرفتیم- ۲ پیشنهاد از صربستان داشتم
ارشیا الماسی گفت: در حالی که هفته گذشته فدراسیون پایان لیگ برتر واترپلو را اعلام کرد اما هنوز هیچ صحبتی برای پرداخت مابقی مبلغ قرادادها نیست.
ملی‌پوش رکابزن: شکایتم را پیگیری می‌کنم- بخاطر کرونا به سختی می‌توانیم دعوتنامه خارجی بگیریم
ملی‌پوش دوچرخه سواری جاده ایران گفت: مسابقات قهرمانی جهان برای من ایجاد انگیزه کرده بود که تمریناتم را منظم انجام دهم اما آن هم برای ایرانی ها از دست رفت.
نظری‌افشار: تیم ملی والیبال مربی خوب خارجی می‌خواهد
کاپیتان سابق تیم ملی والیبال ایران گفت: به نظر من برای موفقیت تیم‌ ملی نیازمند یک‌ مربی خوب خارجی هستیم، اما بعد از المپیک‌ می‌توان از مربیان داخلی استفاده‌کرد.
درگیری پدافند هوایی سوریه با ˮاهداف متخاصمˮ اسرائیلی
منابع سوری از درگیری سامانه پدافند هوایی این کشور با "اهداف متخاصم" خبر دادند که از سمت سرزمین های اشغالی وارد آسمان سوریه شده بودند.
قاتل طلافروش معروف پایتخت کیست؟
۷ قاب از انقلاب مشروطه
‌جزئیات تازه‌ از جاسوسی انگلیس در کودتای ۱۳۳۲
از رهبری یاد بگیریم
صفحه نخست روزنامه‌های سه‌شنبه
برای کاهش وزن، کم‌چربی بهتر است یا کم‌کربوهیدرات؟
۷ نکته دربارۀ سفر نمایندگان مجلس به هفت‌تپه
هشدار! بحران «کووی‌فلو» در راه است
یک متر و نیم قبر، ۳۰۰ میلیون تومان!
چرا نمی‌دانستیم فرق ویروس و باکتری چیست؟