کرونا نفس بیمارستان‌های فارس را به شماره انداخت

16:22 ۲ روز و ۲۳ ساعت پیش ایسنا 228 0
کرونا نفس بیمارستان‌های فارس را به شماره انداخت

شمار مبتلایان به کروناویروس در استان فارس همچنان روند صعودی دارد که افزایش قدرت تهاجمی و عفونت‌زایی این ویروس، منجر به مراجعه تعداد بیشتری از بیماران به بیمارستان‌ها در موج جدید و عبور تعداد بیماران بستری از عدد هزار شده است.

ایسنا

در حالی که موج اول بیماری کووید ۱۹، تنها بخشی از ظرفیت درمانی دولتی در استان فارس و خصوصا شهر شیراز را درگیر کرده بود، با تداوم موج دوم، افزایش نیاز به تخت بستری و رشد قابل توجه بیماران بدحال را تجربه کرد تا مسئولان وادار به اضافه کردن تخت‌های بیمارستانی و استفاده از ظرفیت مراکز درمان خصوصی شوند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز شنبه ۱۱ مرداد و در تشریح وضعیت آماری بیماری کووید۱۹ در فارس، گفت: تا امروز بالغ بر ۱۰۶۱ بیمار در مراکز درمانی سراسر استان فارس به دلیل ابتلا به کووید۱۹ بستری هستند.
عبدالرسول همتی، شمار کل افراد مبتلا به این بیماری از ابتدای شیوع تاکنون در فارس را ۳۳ هزار و ۲۳۴ نفر اعلام و خاطرنشان کرد که تا امروز، ۲۱۶ هزار نمونه دریافتی از افراد مشکوک در آزمایشگاه‌های تخصصی سراسر استان فارس بررسی شده است.
او که از مرگ ۱۰ بیمار دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته خبر می‌داد، افزایش شمار فوت شدگان را در کنار قدرت واگیری و شیوع و شدت عفونت‌زایی را از ویژگی‌های بیماری کووید۱۹ در موج دوم دانست و گفت: از ابتدای شیوع این بیماری خطرناک تاکنون ۵۱۷ نفر در سراسر فارس جان باخته‌اند.
همتی در حالی که نسبت به لزوم رعایت اصول پیشگیرانه خصوصا استفاده از ماسک، تاکید می‌کرد، گفت: هم اینک ۱۰۶ بیمار به دلیل وخامت وضعیت جسمانی براثر ابتلا به کووید۱۹، در بخش‌های مراقبت ویژه بیمارستان‌های استان فارس بستری هستند که امیدواریم همگی بهبود پیدا کنند.
این مقام مسئول با یادآوری اینکه شهرستان شیراز با تعداد ۱۴ هزار و ۵۳۳ مبتلا، بیشترین آمار را در فارس به خود اختصاص داده است، گفت: بعد از شیراز، شهرستان‌های مرودشت با ۱۱۴۶ نفر، داراب با ۷۷۷ نفر، قیروکارزین با ۶۹۷ نفر و لامرد با ۵۵۷ نفر بیمار، بیشترین تعداد بیمار را دارند.
او ادامه داد: طی این مدت ۴۵۵ نفر در زرین‌دشت، ۴۳۸ نفر در ممسنی، ۳۸۹ نفر در مُهر، ۳۶۵ نفر در فیروزآباد، ۳۴۴ نفر در آباده، ۳۲۴ نفر در کوه چنار، ۲۹۷ نفر در زرقان ۲۹۷، ۲۸۱ نفر در فراشبند، ۲۷۹ نفر در استهبان، ۲۴۴ نفر در اقلید ۲۴۴، ۱۹۱ نفر در سپیدان، ۱۸۰ نفر در خرم بید، ۱۶۵ نفر در رستم، ۱۵۶ نفر در نی ریز، ۱۴۴ نفر در پاسارگاد، ۱۲۲ نفر در خرامه، ۱۱۶ نفر در ارسنجان، ۱۱۳ نفر در بیضاء، ۱۱۱ نفر در سروستان، ۶۱ نفر در بوانات، ۴۸ نفر در بختگان و ۴۲ نفر در سرچهان، به این بیماری مبتلا شده‌اند.
همتی با اشاره به اینکه آمار تعداد مبتلایان تفکیکی شهرستان‌های جهرم، لارستان و فسا، از سوی دانشگاه علوم پزشکی همان شهرستان‌ها اعلام می‌شود، گفت: افراد در تمام گروه‌های سنی و جنسی، مستعد ابتلا به این بیماری هستند.
معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز، این باور که کودکان مصون یا کمتر در معرض خطر هستند را کاملا رد  و تاکید کرد: براساس یافته‌های آماری، حدود ۳ درصد از بیماران را کودکان تشکیل می‌دهند و حدود نیم درصد از کودکان مبتلا بر اثر این بیماری فوت کرده‌اند.
لزوم برنامه‌ریزی برای کنترل بیماری در شهرهای کوچک به گزارش ایسنا، بررسی آمارهای ارائه شده از سوی معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز و مقایسه بین تعداد مبتلایان به کووید۱۹ در تناسب با جمعیت شهرستان‌های مختلف، نشان دهنده شدت ابتلا در مناطق کوچک و با جمعیت کمتر است.
شهرستان شیراز با جمعیتی حدود ۲ میلیون نفر ۱۱۴۶ بیمار داشته حال آنکه شهرستانی نظیر زرقان با جمعیتی کمتر از ۴۵ هزار نفر، قریب به ۳۰۰ بیمار داشته است. اگر این واقعیت را که بخشی از بیماران سایر شهرهای استان در شیراز بستری می‌شوند را هم لحاظ کنیم، می‌توان نتیجه گرفت که وضعیت این کلانشهر نسبت به سایر شهرهای استان فارس به لحاظ شیوع و بروز بیماری، بهتر است.
لزوم بررسی دقیق آمار مبتلایان و فوت شدگان براثر بیماری کووید۱۹، قطعا بر روند برنامه‌ریزی و اجرای تصمیمات از سوی ستاد مدیریت بیماری کووید۱۹ استان فارس کمک خواهد کرد.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

بانک ملی ایران تسهیلات پرداختی به مشتریان را بلوکه نمی کند
معاون اعتباری و بانکداری شرکتی بانک ملی ایران تاکید کرد که واحدهای این بانک، به هیچ عنوان بخشی از تسهیلات اعطایی به مشتریان را بلوکه نمی کنند.
هماهنگی رنگ و طرح کابینت با پارکت
در طراحی دکوراسیون داخلی رنگ‌ها و تناسب آنها بسیار مهم است و یکی از بخش‌هایی که به‌شدت روی آن وسواس وجود دارد دکوراسیون آشپزخانه است. آیا رنگ کابینت و پارکت آشپزخانه باید متناسب و هماهنگ باشد؟ جواب مثبت است.
بیش از ۱۵ هزار سهام دار جدید افق کوروش در جشنواره ˮسهم همسایگیˮ
جشنواره " سهم همسایگی" شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش که در راستای قدردانی از همراهی مشتریان افق کوروش از ۲۰ خردادماه در ۲۱۰۰ شعبه سراسر کشور در حال برگزاری است تا کنون بیش از ۱۵ هزار سهامدار جدید به خانواده بزرگ افق کوروش افزوده است.
درب آکاردئونی و حفاظ پنجره و حفاظ دیوار
درب آکاردئونی به منظور حفاظت ‌ز مکان‌های مختلف نصب می شود، از این رو باید بسیار مستحکم باشد.
پنجره؛ واحد ارائه خدمات الکترونیک
ایران هوشمند من پروژه‌ای جهت ارائه خدمات الکترونیکی در قالب یک پنجره واحد در کشور می‌باشد تا علاوه بر آن که نیازهای خدماتی هم‌وطنان سراسر کشور را بدون نیاز به خروج از خانه حل نماید بسترهای نوین خدماتی را معرفی و آموزش دهد.
احمدی‌نژاد مهره سوخته است
«آقای احمدی‌نژاد مخصوصا به‌ خاطر کارنامه دولت دومش، مهره‌ای سوخته‌ است و دیگر اعتباری در شورای نگهبان یا جمع نخبگان ندارد. متاسفانه گاهی با مصاحبه‌ها و اظهاراتش بیشتر بر این بی‌اعتمادی و بی‌اعتقادی دیگران نسبت به خودش می‌افزاید.»
«جنگ اراده‌ها» یعنی چه؟
سال‌هاست که صحنه نبردها دچار تغییرات ماهوی شده است. یعنی اگر پیشتر فتح و پیروزی بر روی زمین معنا پیدا می‌کرد، امروز گام اول پیروزی فراتر از صفحه جغرافیا، بلکه به تغییر ادراک و فتح دل‌ها وابسته شده است.
رکورد شکنی ستاره اسنوکر جهان در مسابقات قهرمانی جهان
رونی اُ سالیوان ستاره اسنوکر جهان موفق شد در مسابقات قهرمانی جهان رکورد تازه‌ای را از خود به جای بگذارد.
علی نژاد: فدراسیون نجات غریق و غواصی بدهی ندارد
مجمع عمومی سالیانه فدراسیون نجات‌غریق و غواصی امروز به ریاست مهدی علی‌نژاد معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان و با حضور ایلخان نوری رئیس فدراسیون و سایر اعضاء مجمع به صورت وبینار برگزار شد.
توقف ورزش قهرمانی به منزله توقف ورزش همگانی نیست
معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان، گفت: کرونا، فصل جدیدی در حیات ورزش‌های همگانی در سراسر کشور است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نشست ویدیویی پامپئو و معاون سیاسی طالبان
وزیر امور خارجه آمریکا با مذاکره‌کننده ارشد طالبان به صورت ویدیویی نشستی برگزار کرد.
ملی پوش واترپلو: تنها ۵۶ درصد قراردادمان را گرفتیم- ۲ پیشنهاد از صربستان داشتم
ارشیا الماسی گفت: در حالی که هفته گذشته فدراسیون پایان لیگ برتر واترپلو را اعلام کرد اما هنوز هیچ صحبتی برای پرداخت مابقی مبلغ قرادادها نیست.
ملی‌پوش رکابزن: شکایتم را پیگیری می‌کنم- بخاطر کرونا به سختی می‌توانیم دعوتنامه خارجی بگیریم
ملی‌پوش دوچرخه سواری جاده ایران گفت: مسابقات قهرمانی جهان برای من ایجاد انگیزه کرده بود که تمریناتم را منظم انجام دهم اما آن هم برای ایرانی ها از دست رفت.
نظری‌افشار: تیم ملی والیبال مربی خوب خارجی می‌خواهد
کاپیتان سابق تیم ملی والیبال ایران گفت: به نظر من برای موفقیت تیم‌ ملی نیازمند یک‌ مربی خوب خارجی هستیم، اما بعد از المپیک‌ می‌توان از مربیان داخلی استفاده‌کرد.
درگیری پدافند هوایی سوریه با ˮاهداف متخاصمˮ اسرائیلی
منابع سوری از درگیری سامانه پدافند هوایی این کشور با "اهداف متخاصم" خبر دادند که از سمت سرزمین های اشغالی وارد آسمان سوریه شده بودند.
هنوز هیچ پروتکل بهداشتی برای برگزاری مراسم محرم ابلاغ نشده است
ایمن سازی کامل ساختمان‌های پایتخت نیازمند مشارکت مردمی است
کرونا زیر پوست شهر در کمین جوانان
قم دوباره قرمز شد
فوت ۲۱۲ بیمار جدید کرونا در شبانه روز گذشته-۱۷۰ شهرستان کشور در وضعیت قرمز
تفویض اختیارات ستاد وزارت بهداشت به دانشگاه های علوم پزشکی کشور در دستورکار قرار گرفت
احتمال تشدید شیوع کرونا و بازگشت محدودیت‌های خروج از خانه در فیلیپین
هر ایرانی؛ یک مهرورز سلامت
ممنوعیت عرضه قلیان در اماکن عمومی - اجرای برنامه شهر بدون دخانیات در ˮقمˮ
مضرات برخی مُسکن‌هایی که برای درد مزمن تجویز می‌شوند