مداخلات سیاسی و نظامی آمریکا در عراق رو به اتمام است

09:03 ۳ روز و ۷ ساعت پیش افکار نیوز 806 0

تحولات عراق نشان می‌دهد قطار مداخلات سیاسی و نظامی آمریکا در عراق به ایستگاه پایانی رسیده و واشنگتن باید مقدمات خروج از این کشور را فراهم کند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،حضور نظامی آمریکا در عراق که در پی تجاوز نظامیبه این کشور در سال ۲۰۰۳ آغاز شد و تاکنون ادامه یافته، سبب بروز و ظهور بحران‌های متعددی در عراق شد.
اخبار بین الملل-اکنون تنها یک راه حل و یک گزینه بیشتر وجود ندارد؛ خروج نظامیان آمریکایی از عراق.
آمریکا در سال ۲۰۰۳ به بهانه کشف تسلیحات هسته‌ایو در چارچوب ادعای مبارزه با تروریسم، عراق را عرصه تاخت و تاز و جنایات نظامی خود قرار داد.
این ادعا‌ها که هرگز ثابت نشدند، سبب شد حضوری که به شکل نظامی آغاز شده بود، رفته رفته گستره وسیع تری را در بر بگیرد و در ادامه به حوزه روابط خارجی بغداد، سیاست داخلی، اقتصاد، امنیت و ... عراق کشیده شود.
«واشنگتن» که همواره ادامه حضور خود در عراقرا مدیون ادامه حیات گروه‌های تروریستی می‌دید و می‌بیند، به طرق مختلفی به تشدید تنش‌ها و بی ثباتی‌های امنیتی و سیاسی دامن می‌زند.
تقویت گروه‌های تروریستی و ایجاد فضای مانور برای آنان که از زمان تصویب طرح خروج نیرو‌های آمریکایی در پارلمان عراق، تشدید شده، نمونه‌ای از این تلاش‌ها برای ادامه حضور در عراق است.
انفجار‌های مشکوک در عراق را باید جلوه‌ای دیگر از این تلاش‌ها دانست که برای توجیه ضرورت حضور نظامی آمریکادر این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.
این بهانه در پی تقویت ارتش عراق و تشکیل گروه «حشدالشعبی» در چند سال اخیر، دیگر رنگی نداشت؛ از این رو آمریکا دست به ابداع شیوه جدیدی برای ماندن در عراق زد؛ ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش.
اما این حربه نیز نتوانست کارآیی داشته و سبب شسته شدن تجارب ناگواری شود که در پی حضور نظامی آمریکا در عراق در اذهان مردم این کشور نقش بسته است.
مداخله در امور اقتصادی عراق از طریق کنترل مناطق نفت خیز، اعمال فشار بر بغداد در زمینه انتخاب شرکای تجاری، ... نمونه‌هایی از مداخلات بی پایان واشنگتن در این کشور هستند.
در زمینه سیاسی نیز این مداخلات خود را به شکلی گسترده آشکار می‌کنند.
نفوذ در میان گروه‌ها و احزاب عراقی در بحران انتخاب نخست وزیر یا مداخله در اختلاف نظر‌های داخلی طبیعی و جانبداری‌های تحریک آمیز، ابزار‌های سوءاستفاده آمریکا در این زمینه هستند.
این موارد در کنار، سابقه سیاه و مرگ آفرین آمریکا در عراق، سبب شده تا مردم این کشور به ستوه بیایند.
سالانه صد‌ها غیرنظامی عراقی، جان خود را در بمباران‌ها و تجاوز‌های نظامیان آمریکایی به مناطق مسکونی در پی نقض آشکار حاکمیت عراق، از دست می‌دهند.
اعتراض مردم عراق به حضور نظامیان آمریکایی در این کشور در پی شهادت سردار «سلیمانی»، «ابومهدی المهندس» و شماری از همرزمانشان در فرودگاه بغداد، تشدید شد.
مردم عراق که تاریخ را پیش چشم خود دارند، نمی‌توانند ادعا‌های مقام‌های آمریکایی مبنی بر خیرخواهی خود را بپذیرند؛ آنها گذشته از ۱۷ سال جنگ آمریکا علیه کشورشان، ۱۳ سال محاصره توسط واشنگتن را نیز تجربه کرده اند.
از این منظر است که دیگر گزینه‌ای برای آمریکابرای توجیه ادامه حضورش در عراق وجود ندارد و تنها گزینه موجود خروج از این کشور است البته لازم است مقام‌های عراقی هوشیار باشند و این خروج شکل تغییر آرایش نظامی به خود نگیرند.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

بانک ملی ایران تسهیلات پرداختی به مشتریان را بلوکه نمی کند
معاون اعتباری و بانکداری شرکتی بانک ملی ایران تاکید کرد که واحدهای این بانک، به هیچ عنوان بخشی از تسهیلات اعطایی به مشتریان را بلوکه نمی کنند.
هماهنگی رنگ و طرح کابینت با پارکت
در طراحی دکوراسیون داخلی رنگ‌ها و تناسب آنها بسیار مهم است و یکی از بخش‌هایی که به‌شدت روی آن وسواس وجود دارد دکوراسیون آشپزخانه است. آیا رنگ کابینت و پارکت آشپزخانه باید متناسب و هماهنگ باشد؟ جواب مثبت است.
بیش از ۱۵ هزار سهام دار جدید افق کوروش در جشنواره ˮسهم همسایگیˮ
جشنواره " سهم همسایگی" شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش که در راستای قدردانی از همراهی مشتریان افق کوروش از ۲۰ خردادماه در ۲۱۰۰ شعبه سراسر کشور در حال برگزاری است تا کنون بیش از ۱۵ هزار سهامدار جدید به خانواده بزرگ افق کوروش افزوده است.
درب آکاردئونی و حفاظ پنجره و حفاظ دیوار
درب آکاردئونی به منظور حفاظت ‌ز مکان‌های مختلف نصب می شود، از این رو باید بسیار مستحکم باشد.
پنجره؛ واحد ارائه خدمات الکترونیک
ایران هوشمند من پروژه‌ای جهت ارائه خدمات الکترونیکی در قالب یک پنجره واحد در کشور می‌باشد تا علاوه بر آن که نیازهای خدماتی هم‌وطنان سراسر کشور را بدون نیاز به خروج از خانه حل نماید بسترهای نوین خدماتی را معرفی و آموزش دهد.
احمدی‌نژاد مهره سوخته است
«آقای احمدی‌نژاد مخصوصا به‌ خاطر کارنامه دولت دومش، مهره‌ای سوخته‌ است و دیگر اعتباری در شورای نگهبان یا جمع نخبگان ندارد. متاسفانه گاهی با مصاحبه‌ها و اظهاراتش بیشتر بر این بی‌اعتمادی و بی‌اعتقادی دیگران نسبت به خودش می‌افزاید.»
«جنگ اراده‌ها» یعنی چه؟
سال‌هاست که صحنه نبردها دچار تغییرات ماهوی شده است. یعنی اگر پیشتر فتح و پیروزی بر روی زمین معنا پیدا می‌کرد، امروز گام اول پیروزی فراتر از صفحه جغرافیا، بلکه به تغییر ادراک و فتح دل‌ها وابسته شده است.
رکورد شکنی ستاره اسنوکر جهان در مسابقات قهرمانی جهان
رونی اُ سالیوان ستاره اسنوکر جهان موفق شد در مسابقات قهرمانی جهان رکورد تازه‌ای را از خود به جای بگذارد.
علی نژاد: فدراسیون نجات غریق و غواصی بدهی ندارد
مجمع عمومی سالیانه فدراسیون نجات‌غریق و غواصی امروز به ریاست مهدی علی‌نژاد معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان و با حضور ایلخان نوری رئیس فدراسیون و سایر اعضاء مجمع به صورت وبینار برگزار شد.
توقف ورزش قهرمانی به منزله توقف ورزش همگانی نیست
معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان، گفت: کرونا، فصل جدیدی در حیات ورزش‌های همگانی در سراسر کشور است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نشست ویدیویی پامپئو و معاون سیاسی طالبان
وزیر امور خارجه آمریکا با مذاکره‌کننده ارشد طالبان به صورت ویدیویی نشستی برگزار کرد.
ملی پوش واترپلو: تنها ۵۶ درصد قراردادمان را گرفتیم- ۲ پیشنهاد از صربستان داشتم
ارشیا الماسی گفت: در حالی که هفته گذشته فدراسیون پایان لیگ برتر واترپلو را اعلام کرد اما هنوز هیچ صحبتی برای پرداخت مابقی مبلغ قرادادها نیست.
ملی‌پوش رکابزن: شکایتم را پیگیری می‌کنم- بخاطر کرونا به سختی می‌توانیم دعوتنامه خارجی بگیریم
ملی‌پوش دوچرخه سواری جاده ایران گفت: مسابقات قهرمانی جهان برای من ایجاد انگیزه کرده بود که تمریناتم را منظم انجام دهم اما آن هم برای ایرانی ها از دست رفت.
نظری‌افشار: تیم ملی والیبال مربی خوب خارجی می‌خواهد
کاپیتان سابق تیم ملی والیبال ایران گفت: به نظر من برای موفقیت تیم‌ ملی نیازمند یک‌ مربی خوب خارجی هستیم، اما بعد از المپیک‌ می‌توان از مربیان داخلی استفاده‌کرد.
درگیری پدافند هوایی سوریه با ˮاهداف متخاصمˮ اسرائیلی
منابع سوری از درگیری سامانه پدافند هوایی این کشور با "اهداف متخاصم" خبر دادند که از سمت سرزمین های اشغالی وارد آسمان سوریه شده بودند.
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی حمله هوایی  به سوریه را برعهده گرفت
اعضای کمیته علمی کنفرانس «علم سیاست، مطالعات زنان و آینده» معرفی شدند
اصلاح آیین نامه داخلی کمیسیون‌ شوراهای مجلس
گفتگو| رجبی دوانی: مشروطیت چگونه بعد از فتح تهران به دیکتاتوری رسید؟-چرا شیخ فضل‌الله اعدام شد؟
واکسن کرونای روسی برای کودکان تجویز نمی‌شود
قالیباف: باید در 5 سال آینده به ثبات اقتصادی بدون نفت برسیم
پنجره تکمیل اطلاعات متقاضیان وام ودیعه مسکن باز شد +جزئیات
مفتح: سامانه‌ تأمین کالاهای اساسی طراحی می‌شود
«بی بی سی» به دنبال کمرنگ جلوه دادن حرکت اطلاعاتی ایران است
دیدار عراقچی با فرمانده نیروی قدس سپاه+عکس