عملکرد خبرنگاران را در بحران کرونا چطور دیدید؟

03:11 ۳ روز و ۱۱ ساعت پیش ایسنا 835 0
عملکرد خبرنگاران را در بحران کرونا چطور دیدید؟

معاون امور مطبوعاتی در پاسخ به این پرسش که این معاونت از خبرنگارانی که به واسطه شغلشان در مواجهه با ویروس کرونا قرار گرفته‌اند، چه حمایتی می‌کند، توضیح داد: به طور کلی خبرنگاران توسط رسانه‌هایشان مورد حمایت قرار می‌گیرند و ما نیز از رسانه‌ها حمایت می‌کنیم. در این میان اگر خبرنگارانی که به صورت آزاد فعالیت می‌کنند، به بیمار کویید ـ 19 مبتلا شوند قطعا در اندازه مقدورات و امکاناتی که در اختیار داریم، به صورت همه‌جانبه از آنها حمایت می‌کنیم.

ایسنا

محمد خدادی، معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا درباره عملکرد رسانه‌ها در پوشش اخبار شیوع ویروس کرونا در کشور، اظهار کرد: با در نظر گرفتن این نکته که کرونا دارای دو لایه جسمی و روحی است، می‌توان گفت که کادر درمان بُعد جسمی و رسانه‌ها بُعد روحی را کنترل می‌کنند. 
خدادی با تاکید بر اینکه «طبیعتا جریان رسانه‌ای و اطلاعات در همه زمینه‌های مقابله با کرونا نقش داشته است»، یادآور شد: رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی درباره پیشگیری، مقابله و آموزش مواجهه با کرونا نقش تعیین‌کننده داشتند، زیرا هر فرد بر مبنای اطلاعات صحیح می‌تواند در موارد فوق وظایف خود را بداند و به انجام رساند. علاوه بر این در زمینه‌های مختلفی همچون حمایت از کادر درمان – ایجاد همگرایی – همکاری – هم افزایی و شریک سازی در شرایط بحران ناشی از کرونا نیز نقش محوری داشتند. 
معاون امور مطبوعاتی ادامه داد: خبرنگاران در خط مقدم جبهه اطلاع‌رسانی و به عنوان سربازان گمنام این عرصه در فضای کرونایی کشور فعالیت می‌کردند. به عنوان مثال جاده‌های کشور با اطلاع‌رسانی بسته شد و نه با اجبار و تفنگ یا روز سیزده بدر مردم به دلیل اطلاع‌رسانی درست به پارک‌ها نرفتند. بنابراین این موارد به خوبی نشان می‌دهد که ظرفیت اطلاع‌رسانی تا چه اندازه می‌تواند باعث پیشگامی در جهت مشارکت شود. 
او با اشاره اهمیت اطلاع‌رسانی در پیشیگری از افزایش شیوع ویروس کرونا، خاطرنشان کرد: مساله ابتلا به ویروس کرونا کاملا یک موضوع فردی است که  ماهیتش ناشناخته بودن و نتیجه آن غافلگیری است. در این میان به میزانی که اطلاعات با مرجع و منبع مشخص‌ باشد، اثرات تکلیف مردم در نحوه مواجهه با بحران معین و اقدام صحیح در سریع‌ترین زمان ممکن می‌شود و برعکس. ایجاد اضطراب، نگرانی و ناامیدی سم مهلک ابتلا به هر مریضی از جمله کرونا است که رسانه‌ها در این موضوع نیز سهم مهمی داشتند. اینکه از حالت شک و تردید نسبت به اقدامات موثر رها شوند و دستورات وزارت بهداشت را در کوتاه‌ترین زمان دریافت کنند، بسیار در این ایام تعیین‌کننده بود؛ به گونه‌ای که مرجعیت اطلاعات به منبع موثق آن یعنی وزارت بهداشت منتقل و هدایت گردید.
خدادی یادآور شد: باید بگویم رسانه‌ها وظیفه خودشان را در ایام مقابله با کرونا به نحو قابل توجهی اجرا کردند، البته این عملکرد قابل قبول به این معنی نیست که واکاوی نکنیم و جریان رسانه‌ای را مورد آسیب‌شناسی قرار ندهیم. ما هم اکنون در دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها این کار را انجام می‌دهیم تا بتوانیم با پرداختن به موضوعاتی همچون مهارت‌افزایی، مرجعیت‌سازی، نحوه پوشش اخبار و ...  از تجربه کرونا برای تقویت مهارت رسانه‌ای در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی استفاده کنیم. 
این مقام مسوول در پاسخ به این پرسش که آیا تدبیری از سوی معاونت مطبوعاتی برای کاهش برگزاری برنامه‌های خبری اندیشیده شده است، بیان کرد: در شرایط فعلی، ستاد ملی مبارزه با کرونا وظیفه اصلی تصمیم‌گیری را بر عهده دارد و تمام سازمان‌ها، نهادها، وزارتخانه‌ها و اصناف بر اساس شیوه‌نامه‌هایی که وزارت بهداشت تعیین می‌کند، موظف به رعایت کلیه موارد هستند. ما نیز در معاونت مطبوعاتی مطابق همان دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌هایی که تصویب شده، سیاست‌گذاری می کنیم. 
او افزود: البته باید این نکته را نیز در نظر داشت که رسانه‌ به هیچ عنوان تعطیل شدنی نیست و اتفاقا در زمان بحران کار اهالی رسانه و وظیفه آنها چند برابر می شود و حضور، نقش و سهمشان نیز باید نسبت به شرایط عادی افزایش پیدا کند. در شرایط فعلی رسانه‌ها باید تقویت جریان اطلاع رسانی برای پیشگیری از افزایش شیوع ویروس تمام تلاششان را به انجام رسانند . البته خبرنگاران همیشه به بحران عادت دارند و در هر شرایطی از هشت سال جنگ دفاع مقدس گرفته تا سیل و زلزله همیشه در صحنه حضور داشته‌اند. 
معاون امور مطبوعاتی یادآور شد: خبرنگاری در بحران علاوه بر آموخته‌ها و آموزه‌هایی که با خود به همراه دارد، باعث افزایش و تقویت مهارت‌ها نیز می‌شود. با وجود همه اینها ما همواره تاکید داشته و داریم که برای کاهش آسیب‌پذیری خبرنگاران کلیه پروتکل‌ها باید اجرایی شود و در همین راستا نیز جلستات مکرری را تاکنون برگزار کرده‌ایم. 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

خرید و اجاره آپارتمان در شمال شهر تهران با کیلید آسان‌تر است
در حالی‌ که طرح مالیات بر خانه‌های خالی و ابعاد مختلف آن به‌ منظور کاهش معضلات بازار مسکن در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است، بسیاری بر این باورند که این طرح کاربردی نیست و مالکان بدون فروش و اجاره می‌توانند مالیات ملک خود را بپردازند و دغدغه‌ای را در این زمینه نداشته باشند.
فارابی، کارگزاری در مسیر استانداردهای جهانی
کارگزاری فارابی به‌منظور ارائه خدمات بهتر به سرمایه‌گذاران و فعالان بورس، استراتژی جدیدی را برای خدمت‌رسانی به فعالان بازار سرمایه دنبال می‌کند.
دمای خواب خود را چگونه تنظیم کنیم؟
با نزدیک شدن به فصل گرما، دغدغه بسیاری از افراد و مصرف‌کنندگان تشک و کالای خواب، دمای خواب آن‌هاست.
ترازو دیجیتال چیست؟
ترازو دیجیتال تنها باقی‌مانده انواع ترازو در بازار ترازوهاست.
معرفی مارکت‌های وردپرس در ایران
حتما تاکنون نام وردپرس را شنیده‌اید. وردپرس یک پلتفرم جهانی رایگان و آماده برای راه‌اندازی وب سایت است.
تهیه میوه و سبزیجات در سایه کرونا
در این روزها که دنیا با بحران شیوع کرونا دست و پنجه نرم می‌کند و همه ما هم با این بیماری درگیر هستیم، تهیه میوه و سبزیجات از مغازه‌های میوه و تره‌بار کمی پر ریسک به نظر می‌رسد. در این شرایط، بهترین روش برای خرید ایمن و محافظت شده در برابر کرونا، خرید آنلاین میوه و سبزی از فروشگاه‌های اینترنتی است.
دانلود سریال دل قسمت ۳۳
قسمت ۳۳ سریال دل (پنجمین قسمت فصل سوم) به کارگردانی منوچهر هادی و نویسندگی بابک کایدان روز چهارشنبه ۱۵ مرداد توسط سایت قانونی حلال دانلود توزیع می‌شود.
ضرورت خرید آنلاین کتاب در این روزها
با توجه به تبلیغات کارآمد رسانه‌ای به منظور تشویق افراد به کتاب خوانی، فروشگاه‌های آثار فرهنگی حجم رفت‌وآمد مشتریان بیشتری را در خود گنجانده است.
چند نکته مهم برای عمر طولانی‌تر گوشی موبایل
۱۹ کالا در ادامه به نکاتی مهم برای نگهداری هرچه بهتر از گوشی موبایل و طول عمر آن و نکاتی که برای خرید گوشی اشاره خواهد کرد.
قاتل طلافروش معروف پایتخت کیست؟
تنها پسر عبدالعلی مظفریان پیگیر پرونده پدرش است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نشست ویدیویی پامپئو و معاون سیاسی طالبان
وزیر امور خارجه آمریکا با مذاکره‌کننده ارشد طالبان به صورت ویدیویی نشستی برگزار کرد.
ملی پوش واترپلو: تنها ۵۶ درصد قراردادمان را گرفتیم- ۲ پیشنهاد از صربستان داشتم
ارشیا الماسی گفت: در حالی که هفته گذشته فدراسیون پایان لیگ برتر واترپلو را اعلام کرد اما هنوز هیچ صحبتی برای پرداخت مابقی مبلغ قرادادها نیست.
ملی‌پوش رکابزن: شکایتم را پیگیری می‌کنم- بخاطر کرونا به سختی می‌توانیم دعوتنامه خارجی بگیریم
ملی‌پوش دوچرخه سواری جاده ایران گفت: مسابقات قهرمانی جهان برای من ایجاد انگیزه کرده بود که تمریناتم را منظم انجام دهم اما آن هم برای ایرانی ها از دست رفت.
نظری‌افشار: تیم ملی والیبال مربی خوب خارجی می‌خواهد
کاپیتان سابق تیم ملی والیبال ایران گفت: به نظر من برای موفقیت تیم‌ ملی نیازمند یک‌ مربی خوب خارجی هستیم، اما بعد از المپیک‌ می‌توان از مربیان داخلی استفاده‌کرد.
درگیری پدافند هوایی سوریه با ˮاهداف متخاصمˮ اسرائیلی
منابع سوری از درگیری سامانه پدافند هوایی این کشور با "اهداف متخاصم" خبر دادند که از سمت سرزمین های اشغالی وارد آسمان سوریه شده بودند.
ممنوعیت عرضه قلیان در اماکن عمومی - اجرای برنامه شهر بدون دخانیات در ˮقمˮ
مضرات برخی مُسکن‌هایی که برای درد مزمن تجویز می‌شوند
کشف ۲۰هزار عدد ماسک غیر بهداشتی در شمال پایتخت
تاکید WHO بر سه اقدام موثر در مهار کروناویروس
نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در نظام اداری فقط با تذکر نباشد
ابلاغ پروتکل‌های بهداشتی ماه محرم تا هفته آینده
آمار جهانی شیوع کرونا - شمار قربانیان در آستانه ۷۰۰ هزار نفر
شروع برنامه پیشگیری از ناهنجاری‌های کروموزومی
اینفوگرافیک - آمار کرونا در جهان تا ۱۴ مرداد
محرم امسال ماسک و مواد شوینده برای نیازمندان نذر کنید