افتتاح واحد نخست گازی نیروگاه سیکل ترکیبی قشم

11:17 ۲۸ روز و ۱۳ ساعت پیش ایسنا 1,164 0
افتتاح واحد نخست گازی نیروگاه سیکل ترکیبی قشم

پروژه افزایش ۱۱۵ مگاواتی توان تولید برق نیروگاه بندرعباس و واحد نخست گازی نیروگاه سیکل ترکیبی قشم پنج‌شنبه این هفته در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران توسط رئیس‌جمهور افتتاح شد.

ایسنا

امیر دودابی‌نژاد، مجری طرح‌ نیروگاه‌های خصوصی شرکت تولید نیروی برق حرارتی صبح امروز(۲۶ تیرماه) در حاشیه این مراسم، با اشاره به اینکه این نیروگاه در قالب برنامه پنجم توسعه به اجرا در آمده است، ادامه داد:‌ تا پیش از این ظرفیت واحدهای تولید برق جزیره قشم کمتر از انرژی مورد نیاز منطقه بوده و جزیره به لحاظ مصرف انرژی الکتریکی به سرزمین اصلی وابسته بوده است.

وی اظهار کرد:‌ استان هرمزگان و جزیره قشم به لحاظ صنعتی و تجارت بین‌الملل نقش مهمی در توسعه کشور ایفا می‌کنند و تامین برق پایدار این مناطق از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بدین منظور با اجرا و احداث این نیروگاه نه تنها نیاز الکتریکی جزیره توسط واحدهای مستقر در منطقه قشم به طور کامل برطرف خواهد شد بلکه بخشی از تولید برق این جزیره به سرزمین اصلی نیز انتقال پیدا خواهد کرد.

دودابی‌نژاد یادآور شد: در راستای توسعه تولید برق در جنوب شرق کشور و پاسخگویی به رشد مصرف در منطقه، احداث نیروگاه سیکل ترکیبی قشم با دو واحد گازی ۱۷۰ مگاواتی و یک واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی جمعا به ظرفیت ۵۰۰ مگاوات با سرمایه‌گذاری شرکت برق و انرژی غدیر و گروه مپنا در دستور کار قرار گرفته است.

مجری طرح‌ نیروگاه‌های خصوصی شرکت تولید نیروی برق حرارتی راندمان بخش گاز نیروگاه را ۳۳ درصد و راندمان سیکل ترکیبی مجموعه را ۴۹.۲ درصد برشمرد و افزود:‌ همچنین با توجه به نیاز آبی جزیره قشم این واحد قادر به تولید روزانه هشت هزار مترمکعب آب شیرین خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه میزان مصرف گاز هر واحد حدود ۴۵ هزار مترمکعب در ساعت خواهد بود، ادامه داد:‌ این نیروگاه نقش مهمی در توسعه استان هرمزگان، تامین انرژی جزیره قشم و افزایش اشتغال‌زایی در منطقه خواهد داشت.

افزایش ۱۱۵ مگاواتی توان تولید برق نیروگاه بندرعباس/ ظرفیت هزار مگاواتی رفع محدویت‌ تولید نیروگاه‌های کشور

همچنین مدیرکل بهسازی نیروگاه‌ها و محیط زیست شرکت تولید نیروی برق حرارتی گفت:‌ در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران پروژه افزایش ۱۱۵ مگاواتی توان تولید برق نیروگاه بندرعباس با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۴۸۰ میلیارد ریال پنجشنبه این هفته توسط رئیس‌جمهور افتتاح شد.

علی اصغرعبدلی با تاکید بر اینکه واحدهای بخار نیروگاهی حدود ۱۹ درصد ظرفیت تولید برق کشور را به خود اختصاص داده‌اند، عنوان کرد:‌ در حال حاضر عمر متوسط واحدهای بخار کشور بیش از ۳۰ سال است و برخی از واحدها همانند نیروگاه بندرعباس قدمتی ۴۰ ساله دارند.

مدیرکل بهسازی نیروگاه‌ها و محیط زیست شرکت تولید نیروی برق حرارتی افزود:‌ با افزایش عمر و مدت زمان بهره‌برداری نیروگاه‌ها، توان تولیدی و راندمان آن‌ها کاهش پیدا می‌کند که برای بازگشت به شرایط اولیه این واحدها طرح‌های بهینه‌سازی واحدها در دستور کار قرار می‌گیرد.

وی اضافه کرد: اجرای طرح‌های رفع محدویت‌های تولید علاوه بر رشد راندمان نیروگاه‌ بندرعباس موجب افزایش پایداری و کاهش نرخ خروج اضطراری واحدها خواهد شد. همچنین پیاده‌سازی این برنامه افزایش میزان تولید سالانه نیروگاه، افزایش عمر واحدها و کاهش آلایندهای زیست‌محیطی را نیز در پی خواهد داشت.

عبدلی با اشاره به افزایش ۱۱۵ مگاواتی توان تولید نیروگاه بندرعباس با اجرای طرح‌های رفع محدویت‌ تولید، گفت: برای اجرای این پروژه حدود ۴۸۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده است که این رقم کمتر از هفت درصد هزینه سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای احداث واحد بخار جدید است.

مدیرکل بهسازی نیروگاه‌ها و محیط زیست شرکت تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به عمر ۴۰ ساله واحدهای بخار نیروگاه بندرعباس، گفت:‌ با اجرای پروژه‌های رفع محدودیت تولید تا حدود هزار مگاوات امکان افزایش توان نیروگاه‌های کشور وجود دارد.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته به منظور افزایش توان تولید نیروگاه بندرعباس، گفت: در این نیروگاه از آب دریا برای سیستم خنک کن استفاده شده که این امر موجب شکل گیری رسوب روی سیستم یاد شده می‌شود. بدین منظور در راستای اجرای طرح‌های رفع محدودیت تولید، برای شست‌وشوی سیستم خنک کن نیروگاه روش جدیدی با استفاده از مواد نانو در دستور کار قرار گرفته است.

عبدلی تاکید کرد:‌ بویلرها از قطعات حساس نیروگاه‌ها است که وظیفه تولید بخار را بر عهده دارد؛ در جریان اجرای این طرح بازسازی این قطعات منجر به افزایش تولید واحد بخار شده است.

افتتاح واحد نخست گازی نیروگاه سیکل ترکیبی قشم

جزیره قشم در تولید برق خودکفا می‌شود

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر با تاکید بر اینکه واحد نخست بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی قشم این هفته توسط رئیس‌جمهور به بهره‌برداری می‌رسد، گفت:‌ جزیره قشم پس از افتتاح این نیروگاه به خودکفایی در زمینه تولید برق دست پیدا خواهد کرد.

سید فریدالدین معصومی با اعلام این خبر افزود:‌ از سال ۹۵ تصمیم‌گیری برای تامین برق جزیره قشم با همکاری گروه مپنا در دستور کار این شرکت قرار گرفته است و در همان سال پیش از بازگشایی اعتبار اسنادی پروژه، کار احداث نیروگاه در زمینی به مساحت ۷۵ هکتار آغاز شد.

وی ادامه داد: ‌این نیروگاه با سرمایه‌گذاری ۶۰ درصدی شرکت برق و انرژی غدیر و مشارکت ۴۰ درصدی گروه مپنا در حال ساخت است و واحد نخست گازی این نیروگاه با پیشرفت فیزیکی ۹۷ درصدی تا انتهای هفته به شبکه سنکرون خواهد شد.

معصومی با تاکید بر اینکه واحد دوم گاز نیروگاه قشم با ظرفیت ۱۷۰ مگاوات ظرف ۱۵ روز آینده با شبکه سنکرون خواهد شد، ادامه داد:‌ پیشرفت عملیاتی این واحد نیز به حدود ۹۵ درصد رسیده است که با بهره‌برداری از این واحدها برق جزیره از حالت وارداتی خارج شده و علاوه بر خودکفایی در زمینه تولید برق می‌تواند مازاد تولید خود را به سرزمین اصلی ارسال کند.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر با اشاره به اینکه واحد ۱۶۰ مگاواتی بخار نیروگاه قشم تا آذرماه سال ۱۴۰۰ وارد مدار خواهد شد، گفت:‌ حدود ۵۰۰ نفر در زمان احداث و یکصد نفر نیز در زمان بهره‌برداری این نیروگاه مشغول به کار خواهند بود.

وی با اشاره به راه‌اندازی آب شیرین‌کنی به ظرفیت هشت هزار مترمکعب در نیروگاه، ادامه داد:‌ در حال حاضر پیک مصرف برق جزیره قشم حدود ۲۸۰ تا ۳۰۰ مگاوات است که با راه‌اندازی نیروگاه قشم این نیاز کاملا توسط واحدهای داخل جزیره تامین خواهد شد.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

تولید و تجارت
تولید و تجارت

آخرین اخبار

تمام وزنه برداران دسته 109 کیلوگرم قهرمانی غرب آسیا دوپینگی بودند
تست دوپینگ تمام نمایندگان دسته 109 کیلوگرم مسابقات وزنه برداری غرب آسیا مثبت شد و فعلا تعلیق هستند.
ستین: لواندوفسکی بهتر از مسی نیست
سرمربی بارسلونا گفت که می داند مهاجم بایرن مونیخ در اوج به سر می برد اما معتقد است بازیکن لهستانی بهتر از ستاره آرژانتینی نیست.
مدیرعامل استقلال: کشتی ویترین افتخارات ورزش ایران است- پر قدرت در لیگ کشتی حاضر می شویم
مدیرعامل باشگاه استقلال گفت: اگرچه دیر آمدیم اما تصمیم داریم با یک تیم خوب در لیگ برتر شرکت کنیم.
هشدار هواشناسی به استانهای شمالی
براساس هشدار زرد رنگ سازمان هواشناسی بعد ازظهر امروز (۲۳ مرداد ماه) رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقت در ارتفاعات هرمزگان و احتمال طغیان رودخانه های فصلی، آب گرفتگی و برخورد صاعقه پیش‌بینی می‌شود.
واکنش ها به توافق امارات و اسرائیل برای آغاز روابط رسمی
در پی اعلام توافق آمریکا، اسرائیل و امارات برای آغاز روابط رسمی میان تل آویو و ابوظبی و همچنین توقف طرح الحاق اراضی فلسطینی مقامات مختلف منطقه و جهان به این توافق واکنش نشان دادند.
اختلاف نظر فرانسه و آمریکا درباره تغییر ماموریت «یونیفل» در لبنان
برخی منابع دیپلمات در آمریکا فاش کردند که فرانسه در جلسه‌ای پشت درهای بسته درخواست آمریکا مبنی بر تغییر مأموریت نیروهای حافظ صلح سازمان ملل مستقر در لبنان (یونیفل) را رد کرده است.
توییت ولیعهد امارات پس از عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی
محمد بن زاید ولی‌عهد ابوظبی امارات در واکنش به توافق این کشور با رژیم اشغالگر قدس بر سرعادی‌سازی روابط با این رژیم در توییتر نوشت:
ضرب الاجل یک گروه فلسطینی به رژیم صهیونیستی
یک گروه معروف به یگان‌های «هراس افکنان شب» در نوار غزه رژیم صهیونیستی را تهدید کرده است که اگر تا فردا شب محاصره غزه را نشکند، آرامش شب را از اشغالگران صهیونیست خواهند گرفت.
ضرر ۲۰ میلیاردی پرسپولیس از قهرمانی لیگ برتر!
یکی از انگیزه‌های تیم‌هایی که در سطح دنیا اقدام به حضوری پرقدرت در فصل نقل‌وانتقالات کرده و سعی می‌کنند با جذب نفرات برجسته در نقاط مختلف زمین تیمی پرقدرت را روانه بازی‌های مختلف کنند، کسب عنوان قهرمانی و در پی آن جذب منابع مالی مختلف جهت جبران هزینه‌های انجام‌شده و حتی درآمدزایی است که این موارد از طریق پاداش‌های قهرمانی و آپشن‌هایی که در قراردادشان با اسپانسر گنجانده شده به دست می‌آید.
فتل: رقابت و برنده شدن را دوست دارم
سباستین فتل قهرمان ۴ دوره فرمول یک جهان امروز اعلام کرد هیچ مذاکره ای با فراری در مورد ترک این تیم در پایان فصل انجام نداده است. این راننده آلمانی در ۵ مسابقه فقط ۱۰ امتیاز کسب کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اختلاف نظر فرانسه و آمریکا درباره تغییر ماموریت «یونیفل» در لبنان
برخی منابع دیپلمات در آمریکا فاش کردند که فرانسه در جلسه‌ای پشت درهای بسته درخواست آمریکا مبنی بر تغییر مأموریت نیروهای حافظ صلح سازمان ملل مستقر در لبنان (یونیفل) را رد کرده است.
امیرعبداللهیان: امارات در آتش صهیونیسم گرفتار  می‌شود
دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل عادی‌سازی روابط امارات با رژیم صهیونیستی را خطای راهبردی توصیف کرد و گفت که با این اقدام امارات در آتش صهیونیسم گرفتار می‌شود.
تامین آب شرب ۴۶ شهر و ۱۰۳۶ روستا از محل طرح های مرزی
افزایش بدبینی اوپک به دورنمای تقاضا برای نفت
نفت سنگین ایران گران‌تر شد
مصرف برق شبانه هم رکورد زد
جایگزینی کولر گازی فرسوده به کجا رسید؟
قیمت نفت در بالاترین رکورد ۵ ماهه ایستاد
ادامه افزایش ورشکستگی شرکت‌های انرژی آمریکا
افزایش ۷۵۰۰ مگاواتی توان تولید برق کشور بدون مصرف سوخت
دستور زنگنه برای ایجاد صندوق ETF  پالایشی
احتمال بروز حادثه مشابه بیروت صفر است