چرا درباره ارتباط کووید-۱۹ و بارداری اطلاعات زیادی وجود ندارد؟

02:31 ۲۸ روز و ۲۱ ساعت پیش ایسنا 994 0
چرا درباره ارتباط کووید-۱۹ و بارداری اطلاعات زیادی وجود ندارد؟

بیش از شش ماه است که ویروس کرونا در اکثر کشورهای جهان شیوع پیدا کرده است و افراد زیادی به این بیماری مبتلا شده‌اند که برخی از آنها بهبود یافته و برخی نیز جان خود را از دست داده‌اند اما باز هم نکات بسیاری وجود دارند و یکی از آنها این است که دقیقا نمی‌دانیم این ویروس می‌تواند چه تاثیراتی بر روی زنان باردار و کودکان داشته باشد.

ایسنا

به گزارش ایسنا و به نقل از نیویورک تایمز،در اواخر ماه آوریل "دنیس جی جمیسون"(Denise J. Jamieson) عضو گروه عملیاتی بیماری کووید-۱۹ در کالج آمریکایی زنان و زایمان و متخصص زنان و زایمان دانشکده پزشکی دانشگاه "اموری" اعلام کرد: اینکه هنوز چیزهای بسیاری درباره تاثیر کووید-۱۹ در بارداری وجود دارد و ما نمی‌دانیم قابل توجه است. حتی سؤالات اساسی از جمله اینکه زنان باردار تا چه حد در معرض خطر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ هستند، بدون جواب مانده‌اند.

اما اکنون ماه ژوئیه است و این جریان کمی تغییر کرده است. ماه گذشته "مراکز کنترل/مدیریت و پیشگیری بیماری‌"(CDC) آمریکا اولین گزارش خود را در مورد زنان باردار مبتلا به کووید-۱۹ منتشر کردند که نشان می‌داد آنها ممکن است حتی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به نوع حاد این بیماری قرار گیرند. در حالی که طی این مطالعه آنها بیش از هشت هزار زن را مورد بررسی قرار داده بودند اما باز هم به جای آنکه طی این مطالعه به برخی سوالات پاسخ داده شود، سوالاتی در ذهن افراد به وجود آمد و از طرفی تفسیر نتایج آن نیز دشوار بود.

با توجه به جزئیات جدید منتشر شده در مورد ظهور ویروس کرونا و ایالاتی که قصد دارند از محدودیت‌ها بکاهند و دوباره برخی مراکز را بازگشایی کنند چرا ما هنوز همچنان بسیار اندک از تاثیر این ویروس بر زنان باردار و نوزادان آنها اطلاعات داریم؟ یکی از دلایل این امر این است که وقتی بیمارانی که آزمایش بیماری کووید-۱۹ آنها مثبت می‌شود، محققان بهداشت عمومی فدرال به گزارش‌های تاثیر این بیماری بر بدن بیماران خاصی که به طور داوطلبانه توسط حوزه‌های قضایی مختلف آزمایش شده و آنها گزارشی را ارائه می‌دهند، اعتماد می‌کنند.

"هیثر هادلستون"(Heather Huddleston) متخصص غدد درون ریز تولید مثل در دانشگاه کالیفرنیا، سان‌فرانسیسکو گفت: اینجا جایی است که ایالات متحده آمریکا در آن شکست خورده است.

دکتر "ساسچا الینگتون"(Sascha Ellington) نویسنده ارشد این مطالعه مراکز کنترل و پیشگیری بیماری چندی پیش در ایمیلی نوشت که این داده‌ها توسط ادارات بهداشت و درمان منطقه‌ای و با استفاده از یک فرم استاندارد و بر روی افراد آلوده به کروناویروس که شامل افراد باردار نیز بودند انجام شده و سپس نتایج آن ‌از طریق سیستم نظارت بر بیماری‌های ملی قابل تشخیص(National Notifiable Diseases Surveillance System) گزارش شده است. مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری همچنین فرم‌های مکمل و اختیاری به بخش‌های بهداشتی که به پزشکان در جمع آوری داده‌هایی در مورد بیماران باردار و نوزادان آنها کمک می‌کند، ارائه کرده است.

اما آخرین گزارش مراکز کنترل و پیشگیری بیماری نشان می‌دهد، پزشکان همیشه وقت کافی ندارند تا در بحبوحه شیوع این بیماری، پذیرش بیماران و مراقبت از آنها این فرم‌ها را با دقت و جزئیات پر کنند.

چرا درباره ارتباط کووید-۱۹ و بارداری اطلاعات زیادی وجود ندارد؟

دکتر "آلیسون بریانت"(Allison Bryant) متخصص طب جنین و مادری در بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستون و عضو کالج آمریکایی متخصص زنان و زایمان گفت: ما در مراقبت از بیماران باردار یا بیمارانی که در سراسر این موسسه بستری بودند و حال آنها وخیم بود بسیار صبور بودیم. در این شرایط گزارش پرونده و شرایط بیماران گرچه مهم است اما در اولویت نیست و میزان اولویت آن برای ما کم شده است.

 آخرین گزارش کامل ماه ژوئن مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری در مورد ارتباط بارداری و کووید-۱۹ نشان داد که آزمایش کرونا ۱۰ هزار و ۵۳۷ زن باردار مثبت شده است اما تنها پرونده فقط حدود یک چهارم این بیماران نوشته و گزارش شده و طی آن گفته‌اند آیا این زنان به بخش مراقبت‌های ویژه مراجعه کرده‌اند و یا اینکه به تنفس مکانیکی یا تنفس کمکی نیاز داشته‌اند یا خیر.

تنفس مکانیکی یا تنفس کمکی اصطلاحی پزشکی برای تنفس مصنوعی است که در آن از وسایل مکانیکی برای کمک یا جایگزینی تنفس طبیعی استفاده می‌شود. در این روش ممکن است از دستگاهی به نام ونتیلاتور استفاده شود.

این هفته رسانه پروپابلیکا مطلبی با عنوان "تاخیر آزار دهنده"(agonizing lag) درباره انجام تحقیقات کروناویروس در ایالات متحده منتشر و خاطرنشان کرد که جمع‌آوری داده‌ها در انگلیس توسط سیستم نظارت بر مامایی انگلستان انجام شده است و به همین دلیل این کشور به سرعت موفق به جمع آوری داده‌های مربوط به زنان باردار آلوده به کووید-۱۹ در ۱۹۴ بیمارستان کشور شده است.

دکتر الینگتون نیز گفت که مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری در حال توسعه یک سیستم جمع آوری داده جداگانه است که اطلاعات مربوط به زنان باردار و فرزندانشان را طی سه سال اول زندگی جمع آوری می‌کند که این داده شامل نظارت بر کووید-۱۹ در دوران بارداری آنها نیز است.

دکتر الینگتون همچنین افزود: این سیستم و برنامه ما در بیش از ۳۰ ایالت و ناحیه انجام شده و یا در حال انجام آن هستند تا داده‌های نظارتی بیشتری را نیز گزارش دهند. پزشکان دانشگاه‌های کالیفرنیا، لس آنجلس و سانفرانسیسکو ماه‌ها پیش نیاز فوری به در دست داشتن این اطلاعات را مشاهده و حس کرده بودند.

دکتر "یلدا افشار" متخصص ایرانی طب مادر و جنین مرکز پزشکی رونالد ریگان دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس در رابطه با در دست داشتن داده‌های محدود در مورد زنان باردار و نوزادان طی شیوع این بیماری گفت: بسیاری از توصیه‌های ما بر اساس داده‌های کاملا صحیح و دارای پایه و اساس گفته نشده است.

در ماه مارس محققان دانشگاه کالیفرنیا، سان‌فرانسیسکو و دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس لیستی در سراسر کشور برای زنان باردار یا زنانی که به تازگی زایمان کرده‌اند و مشکوک به کرونا هستند یا آزمایش آنها مثبت شده است، تنظیم کردند که دیگر فشار بیش از حد روی دوش پزشکان نباشد و شرکت کنندگان پرسشنامه‌ها را پر می‌کردند و از آنها خواسته می‌شد تا پرونده پزشکی خود و در برخی موارد نمونه‌های زیستی مانند شیر مادر، خون، جفت و مایع آمنیوتیک را وارد کنند. مایع آمنیوتیک(Amniotic fluid) به مایع درون کیسه آمنیوتیک در رحم مادر باردار گفته می‌شود.

دکتر افشار گفت: بر خلاف داده‌های مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری، بارداری معیار اصلی ورود به سیستم است.

وی افزود که زنان می‌توانند خودشان فارغ از اینکه در کدام بیمارستان از آنها مراقبت می‌شود در مطالعه شرکت کنند. تاکنون بیش از ۹۵۰ زن از سراسر کشور آمریکا ثبت‌نام کرده‌اند و حدود ۶۰ درصد از آنها مبتلا به بیماری کووید-۱۹ هستند.

دانشگاه کالیفرنیا، سان‌فرانسیسکو همچنین اخیرا یک مطالعه بزرگ و ملی دیگر برای زنان باردار به نام" ASPIRE" آغاز کرده است که از ابتدای بارداری تا زایمان و تا ۱۸ ماه پس از زایمان حدود ۱۰ هزار زن و نوزادان آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد.

این داده‌ها حتی با وجود نقص‌هایی که در اطلاعات بهداشتی گزارش شده مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری وجود دارد ، بسیار حیاتی است.

در مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری محققان دریافتند که زنان باردار مبتلا به کووید-۱۹ بیشتر از زنان غیر باردار مبتلا به این ویروس در بیمارستان بستری شده‌اند، اما این مرکز نگفته‌اند که آیا خانم‌های باردار به دلیل زایمان در بیمارستان بستری شده‌اند یا به دلیل عوارض ناشی از بیماری کووید-۱۹.

براساس این تحقیق، داده‌ها نشان داده که محققان می‌بایست تفاوت این دو مورد را در نظر می‌گرفتند و این کار را نکرده‌اند. در حدود ۷۵ درصد از موارد، اطلاعاتی مربوط به این که آیا زنان باردار آلوده به این ویروس آیا در آی.سی.یو بستری شده‌اند یا اینکه نیاز به تهویه مکانیکی داشتند یا خیر گزارش نشده است. محققان با استفاده از داده‌های موجود، مشخص کردند که زنان باردار مبتلا به این بیماری نسبت به بیمارانی که باردار نیستند بیشتر در آی.سی.یو بستری می‌شوند. این مطالعه نشان داد که زنان باردار مبتلا به کوید-۱۹ در مقایسه با زنان غیر باردار آلوده در مرحله آخر و در صورت تشدید بیماری به ونتیلاتورهای مکانیکی نیاز پیدا می‌کنند اگرچه این اختلافات بسیار اندک بود.

دکتر هادلستون یکی از محققان اصلی مطالعه ASPIRE ، گفت: از نظر علمی بسیار دشوار است که بدانیم برای زنان باردار مبتلا به این بیماری چه اتفاقی رخ می‌دهد بنابراین محققان به داده‌های یک گروه کنترل شده از زنان باردار که آلوده نیستند نیز نیاز دارند.

دکتر بریانت گفت: این یک علامت است که زنان باردار ممکن است مستعد ابتلا به علائم شدید کووید-۱۹ باشند و ابتلا به این بیماری در زنان باردار با توجه به آنچه در مورد سایر بیماری‌های تنفسی مانند آنفولانزا می‌دانیم ، تعجب آور نیست.

محققان سایر کشورها نیز سیگنال‌های مشابهی پیدا کرده‌اند و دقیقاً مانند مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری، کار آنها با گزارش‌های قبلی مغایرت دارد که نشان می‌دهد زنان باردار آلوده به کروناویروس، همانند دیگر افراد و به همان میزان در معرض خطر ابتلا به عوارض شدید این بیماری قرار دارند.

چرا درباره ارتباط کووید-۱۹ و بارداری اطلاعات زیادی وجود ندارد؟

یک مطالعه که طی آن ۵۳ زن در سوئد را مورد بررسی قرار داده بودند و در ماه ژوئیه منتشر شد، نشان داد که خطر نیاز به بخش مراقبت‌های ویژه "در زنان باردار آلوده به این ویروس"، در مقایسه با زنان غیر باردار هم سن، ممکن است بیشتر باشد. با این حال، همه زنان باردار به دلیل علائم کووید-۱۹ بستری نشده‌اند و هیچ راهی نیز برای گفتن تعداد زنان غیر باردار مبتلا به کووید-۱۹ وجود ندارد. داده‌های جمع آوری شده از سیستم نظارت زنان و زایمان ایالات متحده در ماه مه نشان داد که ۱۰ درصد از ۴۲۷ زن باردار مبتلا به کروناویروس در بیمارستان‌ها در بازه زمانی بین یک مارس و ۱۴ آوریل بستری شده‌اند و به تنفس مصنوعی نیاز داشته‌اند.

سه نفر از آنها در اثر عوارض کووید-۱۹ درگذشتند. نابرابری‌های نژادی نیز موضوع دیگری برای نگرانی است. افراد سیاه پوست و لاتین مبتلا به کروناویروس به طور نامتناسب در کلیه گروه‌های سنی و مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری قرار دارند. حدود نیمی از زنانی که سال گذشته در ایالات متحده زایمان کرده‌اند، سفید پوست بودند اما در گزارش سال جاری مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری تعداد زنان سفیدپوست باردار مبتلا به این بیماری کمتر از یک چهارم آن لیست بود. در مقابل، کمتر از یک چهارم زنانی که در سال ۲۰۱۹ زایمان کردند، هیسپانیک بودند اما در آن لیست این افراد ۴۶ درصد از زنان باردار مبتلا به کووید ۱۹ را تشکیل می‌دادند. این درصد برای زنان سیاه پوست باردار مبتلا به این بیماری ۲۲ درصد و ۱۵ درصد از آنان نیز زنانی بودند که در سال ۲۰۱۹ زایمان کرده بودند.‍ هیسپانیک(Hispanic) صفتی است که به مردم اسپانیایی‌زبان یا پرتغالی‌زبان به ویژه در آمریکای لاتین اطلاق می‌شود.

دکتر افشار گفت که این شواهد نشان دهنده نژادپرستی است و این مسئله بزرگی است که باید بررسی شود و علاوه بر آن ما باید کاری در مورد آن انجام دهیم.

ادامه فاصله گذاری اجتماعی می‌تواند خسته کننده باشد اما متخصصان هنوز هم توصیه می‌کنند که زنان باردار باید حداقل ۱.۸ متر از دیگران فاصله داشته باشند، از ماسک استفاده کنند و دست‌هایشان را به طور مرتب بشویند به خصوص هنگامی که مراکز ایالات آمریکا مجددا در حال بازگشایی هستند.

 بریانت در انتها گفت: بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به نوع وخیم کووید-۱۹ این است که به صورت جمعی نگذاریم در کل به کووید-۱۹ مبتلا شویم.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

علم و فناوری جهان
علم و فناوری جهان

آخرین اخبار

۱۱ نکته درباره دمای بدن انسان
«پژوهشگران با استفاده از تصویربرداری گرمایی دریافتند که اضطراب ناشی از دروغ‌گفتن موجب کاهش دمای بینی و افزایش دمای قسمت‌های اطراف پیشانی می‌شود.»
شجاعیان: باید دَینم را به استقلال ادا می‌کردم- از سازمان لیگ گله‌مندم
هافبک تیم فوتبال استقلال می‌گوید از سازمان لیگ به خاطر صدور نشدن کارت بازی‌اش گله‌مند است.
استقبال پامپئو، اشکنازی و قرقاش از توافق اسرائیل-امارات
مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا و انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات هم به توافق امروز امارات با اسراییل واکنش نشان دادند.
نتانیاهو: توافق صلح با امارات روزی تاریخی است
نخست وزیر اسراییل در اظهاراتی توافق امروز پنجشنبه با امارات برای آغاز روابط رسمی را تایید و آنرا روزی تاریخی خواند.
سیسی از توافق امارات و اسراییل استقبال کرد
عبدالفتاح سیسی رییس جمهور مصر به توافق امروز پنجشنبه امارات و اسراییل واکنش نشان داد.
ترامپ: توافق امارات-اسرائیل تاریخی است- از نتانیاهو و بن زاید متشکرم
رئیس جمهور آمریکا با تاریخی خواندن توافق امارات و اسراییل از نتانیاهو و بن زاید تشکر کرد.
آغاز روابط رسمی اسرائیل-امارات- تواقف ترامپ، نتانیاهو و بن زاید برای توقف طرح الحاق
امارات با اعلام آغاز روابط رسمی با رژیم صهیونیستی اعلام کرد که ولیعهد این کشور با ترامپ و نتانیاهو درباره توقف اجرای طرح الحاق کرانه باختری به توافق رسیدند.
سفر وزیر دفاع فرانسه به بیروت
منابع لبنانی اعلام کردند، وزیر دفاع فرانسه بعد از ظهر امروز(پنجشنبه) وارد بیروت شد.
آتش سوزی یک لنج در بندر گناوه -اعزام ۳ ناجی به محل حادثه
مدیر بحران استانداری بوشهر گفت: یک فروند لنج چوبی باری ۵۰۰ تنی ظهر امروز دچار آتش سوزی شده که در حال تلاش برای اطفای حریق هستیم.
تشدید برخورد با اراذل و اوباش و عاملان ناامنی
سردار" حسین اشتری" ظهر امروز به همراه جمعی از فرماندهان انتظامی استان خراسان رضوی با آیت الله "سیداحمد علم الهدی" نماینده ولی فقیه در استان دیدار و گفت و گو کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ایران یک نفتکش را در نزدیکی تنگه هرمز متوقف کرد
فرماندهی گروه تروریستی «سنتکام» آمریکا مدعی شد که ایران یک نفتکش را برای مدت کوتاهی در نزدیکی تنگه هرمز متوقف کرده است.
اتلتیکو- لایپزیگ مصاف شگفتی‌سازان
مصاف دو تیم شگفتی‌ساز این فصل لیگ قهرمانان از جذابیت خاصی برخوردار خواهد بود.
وقتی رکابزنان احساس ناامنی دارند- شوخی نابجای راننده آمبولانس با دوچرخه سواران
کاپیتان سابق تیم ملی دوچرخه سواری بانوان گفت: ما در حین تمرین برخی حرکات و شوخی هایی را از کسانی می بینیم که اصلا انتظار نداریم و هیچ وقت امنیت نداریم.
سیمئونه: مقابل لایپزیگ فقط باید پیروز شویم
سرمربی اتلتیکومادرید اعلام کرد که تیمش برابر لایپزیگ محکوم به پیروزی است.
درمان‌های غیرضروریِ دندانپزشکی با تاخیر انجام شود
سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد: چکاپ‌های غیرضروری و معمول دندانپزشکی به دلیل خطر انتقال کروناویروس با تاخیر انجام شود.
احتمالا طی ماه‌های آینده واکسن کرونا خواهیم داشت
کنترل ونتیلاتور از راه دور با کمک سیستم رباتیک
کمک گوگل به افراد کم بینا با یک برنامه نوین
کشف کهکشانی که همانند کهکشان راه شیری به نظر می‌رسد
عملکرد خوب واکسن ˮکووید-19ˮ آمریکایی‌ها در مراحل اولیه
پیش‌بینی احتمال ابتلای نوزادان نارس به یک بیماری خطرناک با کمک یادگیری ماشین
ویدئو - از کشف خرچنگ باستانی در ایران تا تولید آب آشامیدنی در نیم ساعت
پولسازترین رشته‌های مهندسی در آمریکا کدامند؟
یک اقیانوس در زیر سطح سیاره کوتوله ˮسرِسˮ قرار دارد!
پانسمان سلولوزی که باکتری زخم‌ها را از بین می‌برد