دولت برای جهان کرونایی برنامه‌ریزی بلندمدت داشته باشد- لزوم اعمال محدودیت در استان‌های قرمز

05:14 ۸۰ روز و ۱۱ ساعت پیش ایسنا 846 0
دولت برای جهان کرونایی برنامه‌ریزی بلندمدت داشته باشد- لزوم اعمال محدودیت در استان‌های قرمز

رئیس کرسی یونسکو در سلامت اجتماعی و توسعه با بیان اینکه دولت برای جهان کرونایی باید برنامه‌ریزی بلندمدت داشته باشد، در عین حال به دولت توصیه کرد برای مقابله با کرونا در استان‌هایی که در شرایط هشدار و قرمز قرار دارند، محدودیت‌هایی اعمال شود.

ایسنا

دکتر یونس نوربخش در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به افزایش شمار قربانیان کرونا در کشور از کمرنگ شدن فعالیت ستاد مقابله با کرونا در میان مشغله‌های زیاد دولت انتقاد کرد و گفت: در ابتدا ستاد کرونا بسیار موفق بود به طوری که مقام معظم رهبری نیز از اقدامات ستاد تشکر کردند. تقریبا تمام کابینه و دستگاه‌ها در تلاش‌های منسجمی دیده می‌شدند اما متاسفانه این تلاش‌ها به آن شدت ادامه پیدا نکرد و به نحوی که حالا ستاد مبارزه با کرونا با آن معنای جدی که پیش از این تشکیل جلسه می‌داد، لازم الاجرا بود، مباحث جدی انجام می‌شد و تحقیقات پژوهشگران دیده و بررسی می‌شد وجود ندارد به عبارت دیگر گویا از زمانی که همه چیز آزاد و قرنطینه برداشته شد، ستاد کار خود را تمام یافته دید.
این جامعه شناس ادامه داد که به عنوان یک جامعه شناس و رئیس کرسی یونسکو در سلامت اجتماعی و توسعه پیش از این نیز این هشدار را داده بودم که کرونا طولانی خواهد بود و دولت ضمن خسته نشدن باید بداند که این شرایط به یک برنامه‌ریزی جدی نیاز دارد.
وی افزود: در حال حاضر در برابر کرونا برخی مردم احساس بی پناهی و ناتوانی می‌کنند و تحقق شعار «کرونا را شکست می‌دهیم» با این احساس ناتوانی عملی و ممکن نیست. این شعار با ایجاد امید، توانمندسازی و مشارکت تمام بخش‌های دولت و مردم محقق می‌شود. 
نوربخش اضافه کرد که در این راستا اولا باید دستورات بهداشتی، پیشگیری و مراقبتی جدی گرفته شود و دولت به این موارد نظارت کند. ثانیا امکانات اولیه مثل ماسک و الکل و .. برای همه فراهم شود انتظار می رود در این شرایط اقتصادی حمایت‌ها و کمک‌ها از مردم ادامه پیدا کند، زیرا به عنوان مثال عموم مردم نمی‌توانند هر روز به مدت شش ماه یک ماسک خریداری کنند.
دولت برای جهان کرونایی باید برنامه ریزی بلندمدت داشته باشد رئیس کرسی یونسکو در سلامت اجتماعی و توسعه ادامه داد: دولت برای جهان کرونایی باید برنامه ریزی بلندمدت داشته باشد؛ ما همچنان در جهان کرونایی به سر می بریم که بلندمدت خواهد بود و گفته می‌شود که چند سال ادامه خواهد شد. پس از جهان کرونا، جهان پسا کرونا نیز تغییرات جدی در حوزه اجتماعی، اقتصادی، پزشکی و دیگر حوزه ها خواهد داشت بنابراین نباید تصور کرد که این امر بیماری‌ای معمولی است که افراد به آن عادت خواهند کرد.
وی گفت: در دنیا مقالات بسیاری در خصوص تحولات پس از کرونا چاپ شده است، بنابراین نیازمند برنامه‌ ریزی‌های جدی است.
«عادت به زندگی کرونایی» به معنای «عادی سازی کرونا» نیست نوربخش با اشاره به «عادت به زندگی کرونایی» گفت: گاهی گفته می‌شود که «عادت به زندگی کرونایی» و باید به کرونا عادت کرد، این در حالی است که عادت به زندگی کرونایی تبدیل به تفسیر غلطی شده و برخی تصور می‌کنند که به معنی عادی سازی کرونا است اما اصلا اینطور نیست و نباید باشد؛ این به معنی عادت به زندگی با ماسک و فاصله گذاری اجتماعی است، یعنی باید عادت کنیم چند سال اینگونه زندگی کنیم.
دانشیار  دانشگاه تهران با بیان اینکه امروز اخبار اعلام کرد که در چین ویروس پاندمیک خوکی جدید مشاهده شده است، گفت: اگر این ویروس نیز منتشر شود باید چه کار کرد؟ پس باید نظام بهداشت و درمان ما زین پس برای بیماری‌های ویروسی جدید، که دنیا این پیش‌بینی را می‌کند آماده شود و به طور اساسی در یک بخش و یا وزارتخانه‌ای باید به صورت بلندمدت برنامه‌ریزی کند.
به گفته نوربخش ، در میان مسایل و مشغله‌ها دولت دچار نوعی بی‌نظمی در برنامه ریزی شده است. پیش‌بینی می‌شود که حتی اگر هدف اقتصاد بوده، آسیب‌های اقتصادی که حالا جامعه در اثر این کرونا و رهاسازی با آن‌ها مواجه شده حتی بیش از زمان قرنطینه است.
این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه با قرنطینه به معنی کامل موافق نیست، به سیاست فاصله گذاری اجتماعی اشاره کرد و  گفت: دولت اصطلاح جالبی را به کار برد که متاسفانه در عمل به درستی و کامل دیده نشد. برخلاف قرنطینه،  «فاصله گذاری هوشمند» یعنی بررسی کنند که چه زمانی کجا بسته و چه زمانی کجا بازگشایی شود،‌ نسخه «فاصله گذاری هوشمند» یعنی به صورت مداوم شرایط رصد می‌شود و به موقع در آن عمل می‌شوند .
نوربخش گفت: در زمان شیوع کرونا مشاور نخست وزیر انگستان در ایام قرنطینه به سفری رفت که روزنامه‌ها همه علیه او صحبت کردند که مگر دو قانون برای این ایام وجود دارد.
وی با تاکید بر لزوم اجرای قوانین و محدودیت‌های کرونایی از سوی دولتمردان، وزارتخانه ها و دستگاه‌ها بر این نکته نیز تاکید کرد: نیاز است که یکسری از محدودیت‌ها لااقل در استان‌هایی که وضعیت قرمز اعلام شده بازگردد و مردم نیز مثل ماه‌های فروردین و اردیبهشت احساس جدیت کنند.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

رزرو بهترین تورهای داخلی از آژانس ندا بال آسمان
کشور عزیز و پهناور ما دارای دیدنی‌های بسیار زیادی می‌باشد که این امر سبب شده تا ظرفیت بسیار بالایی در جذب توریست داشته باشیم. انواع مقاصد گردشگری با آب و هواهای گوناگون در همه فصول پیش روی شما قرار دارد که می‌توانید آن‌ها را انتخاب نمایید. مشهد مقدس به عنوان پایتخت فرهنگی ایران و همینطور جزیره زیبای قشم دو پیشنهاد آژانس ندا بال می‌باشد که امکان رزرو تور را برای شما مهیا شده است.
ساخت تیزر تبلیغاتی برای شبکه های اجتماعی
هر روز وقتی از سر کار به خانه برمی‌گردیم، به‌محض اینکه تلویزیون را روشن می‌کنیم تا برنامة محبوب‌مان را تماشا کنیم در معرض موج گسترده‌ای تبلیغات قرار می‌گیریم.
شرایط خرید و امکانات شهرک الهیه غرب تهران
شهرک الهیه غرب از پروژه های در حال ساخت در منطقه ۲۲ تهران می باشد که برخی واحدهای آن درحال فروش و پیش فروش است.
یک کیف پول با صاحبانی بیشتر از جمعیت کانادا
۴۰ میلیون ایرانی اکنون از خدمات کیف پول الکترونیک آپ استفاده می‌کنند که رقمی بیش از جمعیت ۳۸ میلیونی کانادا را نشان می‌دهد.
معرفی خدمات سیستم های هوشمند خانگی KNX
با پیشرفت دنیای تکنولوژی و گره خوردن زندگی های شهری به تکنولوژی نقش سیستم های اتوماسیون خانگی بسیار پررنگ تر از گذشته شده است.
با این هفت ویژگی سفر با قطار آشنا شوید
وسیله نقلیه حمل و نقل عمومی بسیار زیادی در سراسر دنیا وجود دارند که جابه جایی مسافران را انجام می دهند.
چاپ عکس آنلاین
عکس اپ دست هایی که به زیباترین خاطراتتان جانی دوباره می بخشد.
یک توهم شایع در برخی زوج‌ها
هیچ لازم نبود روانشناس باشم تا تشخیص دهم زنی که روبه‌رویم نشسته، از «افسردگی» رنج می‌برد. بعد از دیدن چهره او، کمی صحبت و دقایقی همنشینی با او به خصوص که خودش هم مدام از کلمه ناامیدی درباره همه چیز استفاده می‌کرد، تشخیص بیماری روانی‌اش سخت نبود. اما آن چیزی که من به عنوان یک روانشناس می‌دانستم، این بود که پشت هر افسردگی، انبوهی از افکار و عقاید غلط وجود دارد؛ باورها و انحرافات شناختی که وقتی در ذهن کسی جاخوش کنند، او را ناچار می‌کنند به «افسرده» شدن.
مکرون در خاورمیانه به دنبال چیست؟
امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه، تلاش می‌کند خاورمیانه را آن‌طور که می‌خواهد شکل بدهد، اما آیا او آن‌قدر نفوذ دارد که چنین رویایی را در سر بپروراند؟
هزینه ۲۰۰۰‌ میلیاردی دانش‌آموزان خارجی برای ایران
هرساله با نزدیک‌شدن به آغاز سال تحصیلی، مسئله کودکان خارجی بازمانده از تحصیل که در ایران زندگی می‌کنند، یکی از مسائل و دغدغه‌های مردم و فعالان مدنی است. کودکان و محصلانی که یا در ایران به دنیا آمدند یا از سنین کودکی در کشور ما بودند، اما به دلیل نداشتن اوراق هویتی و ورود غیرقانونی به کشور، عموما تحصیل‌شان با چالش‌های جدی مواجه می‌شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ستاره الدحیل بازی با پرسپولیس را از دست داد
مهدی بن عطیه به دلیل اخراج در بازی برابر شارجه نمی تواند تیمش را در بازی با پرسپولیس همراهی کند.
تولید؛ قربانی لجبازی مجلس با دولت!
وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) بیش از چهار ماه است که با سرپرست اداره می‌شود و این موضوع باعث معطلی و افزایش مشکلات تولیدکنندگان و بلاتکلیفی مدیران و کارشناسان و اخلال در فعالیت‌های مهم این وزارتخانه شده است.
فرمانده نیروی دریایی سپاه هشدار داد: در روز واقعه جنازه‌های دشمنان را از تنگه هرمز خارج می‌کنیم
۲۶ ام شهریور ماه سال ۱۳۶۴ و یازده روز بعد از درخواست محسن رضایی فرمانده وقت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مبنی بر تأسیس سه نیروی زمینی، هوایی و دریایی در سپاه امام خمینی (ره) بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران طی حکمی موافقت خود را با این درخواست اعلام کردند.
تحریم‌های ما و قصه مورچه‌ها
کشوری که اکنون خود را با درآمد اندک نفت اداره می کند چرا در روزهایی که 5 برابر الان درآمد فروش نفت داشت به فکر اقتصاد بدون نفت نبود؟
آغاز بوندسلیگا با شروع توفانی بایرن؛ باواریایی‌ها شالکه را گلباران کردند
بایرن مونیخ در آغاز فصل جدید بوندسلیگا توانست شالکه را در آلیانس آره نا با ۸ گل در هم بکوبد.
زنگ خطر چاقی کودکان در دوران کرونا
از هر ۱۵۰۰ نفر در ژاپن ۱ نفر بالای ۱۰۰ ساله است
امکان انتقال کرونا با تردد نیروی کار بین صنایع قم و دلیجان-ضرورت محدودیت ماموریت های اداری
فوتی‌های کرونایی در استان بوشهر به ۵۵۷ نفر رسید
ویدئو - کرونا در قم: وضعیت سیاه و افزایش بستری‌ها
زنگ خطرهای کرونایی به صدا درآمده، رفتارها را تغییر دهید
واکسن فلج اطفال، هدف اطلاعات سوء در شبکه‌های اجتماعی
آخرین وضعیت کرونا در کهگیلویه و بویراحمد
جلوگیری از تلفات انسانی با رعایت کردن پروتکل‌های بهداشتی در فصل پاییز
تشریح وضعیت شیوع کرونا در فارس