تشریح جزئیات برگزاری امتحانات آن‌لاین دانشجویان علامه

16:38 ۱۳ روز و ۹ ساعت پیش ایسنا 491 0
تشریح جزئیات برگزاری امتحانات آن‌لاین دانشجویان علامه

معاون آموزشی دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید براینکه تمامی آزمون های دانشجویان به صورت تصویری برگزار نمی شود، اظهار کرد: سامانه به گونه ای طراحی شده است که پاسخ هر سوال در لحظه ثبت می شود و اگر دانشجو در حین آزمون دچار قطعی اینترنت یا برق شود مطمئن باشد که پاسخ سوالات قبلی در سامانه ذخیره شده است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر شجاع احمدوند ضمن بیان این مطلب در نشست مجازی به  تشریح جزئیات برگزاری امتحانات پایان ترم دانشجویان پرداخت و تصریح کرد: آموزش‌های مجازی دو مرحله دارد  مرحله نخست برگزاری کلاس ها بود که با همه اُفت و خیزها و مشکلاتی که وجود داشت که البته با همراهی استادان و تحمل بسیار خوب دانشجویان  با کیفیت قابل قبولی به پایان رسید.
وی در ادامه تصریح کرد: مرحله دوم و نهایی آموزش مجازی برگزاری آزمون های پایانی دانشجویان است چرا که اگر برگزاری امتحان ها به هر دلیلی موفق نباشد تمام زحمت های دانشگاه و دانشجویان تحت تاثیر قرار می گیرد و دانشگاه تلاش کرده برای این مرحله، فرایندی به نسبت منطقی در پیش بگیرد.
معاون آموزشی دانشگاه علامه طباطبایی همچنین یادآور شد: اولین کاری که انجام شد، تهیه یک دستورالعمل نهایی بود که در پی جلسه های متعدد تهیه شد. در این دستورالعمل با توجه به اینکه سامانه ما قابلیت برگزاری ۱۲ نوع آزمون را دارد، روی چهار نوع آزمون، چهارگزینه ای، تشریحی، شفاهی و کیفی بیشتر تمرکز شد و بررسی های متفاوتی انجام شد که این آزمون ها به چه صورتی برگزار شود که کمترین آسیب را وارد کند و امنیت بالایی داشته باشد.
دکتر احمدوند خاطر نشان کرد: در گام دوم تجهیز زیرساخت ها و ارتقای سرورهای دانشگاه  را با دو هدف در دستور کار قرار دادیم تا هم فایل های ضبط شده در دسترس دانشجویان قرار بگیرد و هم آزمون نهایی روی سیستم آموزش دانشگاه انجام شود. گام سوم این بود که ساختار این سیستم را با توجه به ویژگی ها و انتظارات استادان و دانشجویان تدوین شود. به طور مثال ما در ذیل هر درس، آیکونی برای امتحان طراحی و همه اطلاعات عمومی امتحان، زمان، روز و ساعت را وارد کردیم و از استادان خواستیم که سوالات خود را در این آیکون ها بارگذاری کنند.
به گفته وی، در گام چهارم آموزش مجازی ۱۲۰۰ استاد و آشنایی آنها با تکنیک های برگزاری آزمون را در نظر گرفتیم تا مسئله‌ای برای بارگذاری سوالات امتحانی پیش نیاید. گام پنجم تهیه فایل های مختلف آموزشی برای استادان و دانشجویان بود تا با چگونگی برگزاری آزمون مجازی آشنا شوند. تمامی فایل های تهیه شده در یک زمان‌بندی منظم در اختیار دانشجویان و استادان قرار گرفت تا پاسخگوی دغدغه‌های آنها باشد. گام آخر برگزاری آزمون به صورت آزمایشی بود که در روزهای چهارم، پنجم و ششم تیرماه چهار مرحله آزمون در چهار زمان مختلف برگزار شد تا از ساختار برگزاری آزمون های نهایی مطمئن شویم و دانشجویان با خیال آسوده و بدون دغدغه در آزمون ها شرکت کنند.
دکتر احمدوند با تاکید براینکه تمامی آزمون های پایان ترم دانشجویان به صورت تصویری برگزار نمی شود، اظهار کرد: امکان تصویری برای آزمون ایجاد شده است. استادان از طریق چت‌روم‌های طراحی در جلسه های امتحان حاضر می شوند تا در صورت نیاز پاسخگوی سوالات و ابهامات دانشجویان باشند. در همین ساختار بخشی در نظر گرفته شده است که ممکن است استاد به دانشجویی پیغام دهد تا دوربین خود را روشن کند و این یک تکنیک نظارتی برای افزایش ضریب امنیت آزمون است. به همین دلیل از دانشجویان خواسته شده تا به صورت رسمی در جلسه امتحان شرکت کنند.
وی در خصوص علت تاخیر در برگزاری آزمون‌های مقطع کارشناسی ارشد نیز افزود: ۷ تیرماه نزدیک به  ۲۳۰۰ دانشجو از ساعت ۸ تا ۱۰ صبح امتحان دارند که حدود ۱۷۰۰ نفر، از دانشجویان در مقطع کارشناسی، ۴۰۰ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و حدود ۱۰۰ نفر در مقطع دکتری هستند. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری برای ارسال آزمون نیاز به بارگذاری فایل دارند که این کار باعث ترافیک بالا و وارد شدن فشار به سامانه می شود. به همین دلیل آزمون دانشجویان کارشناسی ارشد با ۴۰ دقیقه تاخیر برگزار می شود تا از ورود بار اضافی به سامانه جلوگیری شود و دانشجویان با خیال راحت‌تری در آزمون شرکت کنند. تاخیر ایجاد شده تنها برای راحتی دانشجویان است و این مدت تاخیر هم به همه دانشجویان اطلاع رسانی شده است.
معاون آموزشی دانشگاه علامه طباطبایی در خصوص علت تاخیر دانشجویان در دسترسی به فایل‌های ضبط شده کلاس‌ها نیز خاطر نشان کرد: ما از ابتدا زیرساخت لازم و قوی را برای برگزاری کلاس‌های مجازی نداشتیم. چون از تمام ظرفیت های سامانه استفاده می شد، به طور طبیعی فشار بیشتری وارد می شد. به طور مثال در مقطعی فشار وارده به سامانه آنقدر زیاد بود که ما با قطع و وصلی هایی مواجه شدیم، پس برای کاهش و کنترل این مشکل تلاش کردیم نخست کلاس ها که مهمتر بود با مشکلات کمتری برگزار شود و در مرحله بعد فایل ها در دسترس دانشجویان قرار بگیرند. علت تاخیر ضعف زیرساخت ها و حجم بسیار زیاد اطلاعات در سامانه بود.
به گفته وی، متاسفانه به دلیل تناقضاتی که در واگذاری اینترنت رایگان به دانشجویان پیش آمد، توصیه اکید ما این است که دانشجویان از داشتن حجم اینترنت لازم برای برگزاری آزمون اطمینان پیدا کنند تا در زمان برگزاری آزمون با مشکلی روبه‌رو نشوند.
دکتر احمدوند در پاسخ به این سوال که اگر در حین برگزاری و یا پایان آزمون امکان ثبت نهایی پاسخ به هر دلیل وجود نداشت چه تدابیری برای دانشجویان در نظر گرفته شده است، افزود: سامانه به گونه ای طراحی شده است که پاسخ هر سوال در لحظه ثبت می شود و به طور مثال اگر دانشجو در حین آزمون دچار قطعی اینترنت یا برق شود مطمئن باشد که پاسخ سوالات قبلی در سامانه ذخیره شده است. اگر استثنائاتی هم پیش بیاید و دانشجویانی با مشکل مواجه شوند، جزئیات بعد از آزمون به دانشجویان اطلاع رسانی می شود. دانشجویان ما برای شرکت در آزمون هیچگونه نگرانی و اضطراب نداشته باشند.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

آموزش
آموزش

آخرین اخبار

پسر نصرالله رادش در عصر جدید
در فصل قبلی عصر جدید پسر رادش شرکت کرده بود.
دانلود اجرای گروه مجاز در مرحله دوم عصر جدید+فیلم
اجرای گروه مجاز در مرحله دوم عصر جدید را می بینید.
اجرای کامل مبین درپور خواننده تربت جامی در مرحله دوم عصر جدید+فیلم
مبین درپور با خوانندگی خود در مرحله دوم نشان داد می تواند از خوانندگان آینده دار ایران و خراسان باشد.
اجرای تیراندازی شگفت انگیز امین در مرحله دوم عصر جدید+فیلم
امین صالحی با تیراندازی خود در مرحله دوم عصر جدید شگفتی به پا کرد.
کدام استان‌ها بر حسب جمعیت بیشترین آمار نزاع را دارند؟
در سال ۱۳۹۸، به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت کشور، ۶۹۲ نفر برای معاینه نزاع به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند.
ویژگی‌های آب سیاه + درمان
یک متخصص جراحی چشم گفت: در آب سیاه فرد معمولا متوجه بیماری نمی شود و زمانی به پزشک مراجعه می کند که در مراحل پیشرفته بیماری است و دچار اختلال شدید میدان بینایی شده است و عصب چشم آسیب می بیند.
جزییات برگزاری مراسم‌های عزاداری محرم
حجت‌الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در مراسم تکریم و معارفه مدیرعامل بنیاد دعبل خزاعی به بیان اهمیت جایگاه و احترام به ستایشگران پرداخت و عنوان کرد: وظیفه ما این است که خادم پیرغلامان سیدالشهداء علیه‌السلام باشیم.
وقوع درگیری در مرز‌های جمهوری آذربایجان و ارمنستان
وزارت دفاع جمهوری آذربایجان امروز یکشنبه از درگیری در مرز‌های این کشور با ارمنستان خبر داد.
آتش سوزی در عرشه کشتی جنگی آمریکایی
منابع خبری شامگاه یکشنبه از آتش سوزی در عرشه یک کشتی جنگی آمریکایی در بندر «سن دیه‌گو» در جنوب غربی ایالات متحده خبر دادند.
کشته شدن 5 تروریست انتحاری
نیروهای امنیتی عراق امروز 5 تروریست انتحاری را پس از محاصره در جنوب غرب بغداد به هلاکت رساندند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ویژگی‌های آب سیاه + درمان
یک متخصص جراحی چشم گفت: در آب سیاه فرد معمولا متوجه بیماری نمی شود و زمانی به پزشک مراجعه می کند که در مراحل پیشرفته بیماری است و دچار اختلال شدید میدان بینایی شده است و عصب چشم آسیب می بیند.
پسر نصرالله رادش در عصر جدید
در فصل قبلی عصر جدید پسر رادش شرکت کرده بود.
کدام استان‌ها بر حسب جمعیت بیشترین آمار نزاع را دارند؟
در سال ۱۳۹۸، به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت کشور، ۶۹۲ نفر برای معاینه نزاع به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند.
پاک آیین: دست آمریکا در شورای امنیت علیه ایران خالی است
یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: ترامپ برای فشار به ایران و صدور قطعنامه‌ای جدید درباره تحریم تسلیحاتی دستش در شورای امنیت خالی است.
معرفی و بررسی کویر موتور RKV ۲۰۰
RKV ۲۰۰ طراحی ظاهری نسبتا خوبی دارد هرچند که باز هم در مقایسه با رقبا حرف زیادی برای گفتن نخواهد داشت.
زمان برگزاری آزمون‌های دکتری و کارشناسی ارشد تغییر کرد
دستورالعمل اجرایی دوره جدید آزمون‌های ارتقای دستیاری منتشر شد
اسامی رتبه‌های برتر سیزدهمین جشنواره شهید مطهری اعلام شد
آمار داوطلبان دکتری مبتلا به کرونا اعلام شد-آغاز توزیع کارت از فردا
امتحانات برگزار می شود-نمی‌توانیم دانشگاه‌ها را تعطیل کنیم
آغاز مهلت مجدد تکمیل مدارک داوطلبان دستیاری از امروز
زمان برگزاری آزمون‌های پزشکی و غیرپزشکی تغییر نمی‌کند
مهلت ثبت‌نام در آزمون دانشنامه تخصصی دندانپزشکی تمدید شد
آمار نهایی ثبت‌نام کنندگان آزمون فلوشیپ پزشکی اعلام شد-برگزاری آزمون 9 مرداد
جلسه وزرای بهداشت و علوم درباره برگزاری آزمون‌های سراسری